Jürutue jTrilisdjr (Imtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Bloedige botsing tusschen Russen en Japanners Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in 0TaaT5efi waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksc&e zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166)1 PostÖox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang Uirtjtrtrntieprijjra: Van t tot 5 regels »-» f W7'/» Elke regel meer.-r.-v»»* 022'h Ingezonden MededeeUngen van 1—5 regels f 2.30 Elke reget meer -f 0.45 Voor het bevragen aart 't btireaff wordt berekend Q.10 No. 6458 De heuvel Tsjangkoefeng na hevige gevechten weer in het bezit van Japan Aan weerszijden zijn aanzienlijke verliezen geleden In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de verre Russisch-Mandsjoerij- sche grens zich een bloedig drama af gespeeld, dat als de weerslag van de Russische bezetting van den Tsjangkoe- fcng-heuvel moet worden beschouwd. Gelijk men zich zal herinneren bezetten de Russen omstreeks half Juli deze stra tegische positie, waarby zij gebruik maakten van de omstandigheid, dat Japans handen momenteel gebonden zijn. Een nieuwe Russische poging tot po sitie-verbetering in dit grensgebied heeft .volgens Japansche berichten thans tot een gewapende botsing geleid. Bij dezen strijd hebben de Russische troepen een verlies geleden van ongeveer 200 man, van wie er dertig gedood zijn. Ook de Japanners hebben aanzienlijke verliezen geleden; aan hun kant sneuvelden ver scheiden officieren. Het Kwantoeng-leger sloeg dezen aan val af gedurende een strijd, die van 2 uur 's nachts tot 6 uur in den morgen heeft geduurd, en eindigde met het her-1 stel der integriteit van het gebied van Mandsjoekwo. Omtrent hetgeen nabij Tsjangkoefeng is voorgevallen, ontbreekt tot op heden elke Russische berichtgeving. Derhalve is het moeilijk, uit te maken, van welke zijde het handgemeen inderdaad begonnen is. De 'Japanners* spreken van een Russischen aanval doch melden tevens, dat de Sovjet troepen versterkingen gingen aanleggen in het betwiste gebied. Het is daarom niet ondenkbaar dat het ten slotte de Japan ners zelf zijn geweest, die den aanval heb ben ondernomen, zonder af te wachten of 'de Russen nog verder op Mandsjoerijsch gebied zouden voortdringen en dat er in ;vvezcn van een hernieuwde Russische op- niarsclipoging geen sprake is geweest. De japanners moeten elf Russische tanks en verscheiden stukken geschut hebben ver overd. Een Japansch militair oordeel De zegsman van het leger, majoor 'Akiyam a, heeft aan den correspondent van Havas te Tokio over de bezetting der heuvels verklaard: „Voor ons is de zaak thans afgeloo- pen. Wij hebben het gebied van Mand- sjoekwo met geweld heroverd en wij verlangen niets meer. De plannen van de Sovjet-Unie zijn ons niet bekend, maar als zij de heuvels mochten wil len terugnemen, zullen zij zich op een nog steviger onthaal moeten voorberei den." Akiyama zeide verder, dat het besluit om tot een tegenaanval over te gaan en daarbij de heuvels te herne men, ter plaatse werd genomen door den Japanschen legerbevelhebber, die hiertoe volkomen bevoegd was, zonder Tokio te raadplegen. Protest te Moskou In den loop van den Zondag heeft do premier van Japan geconfereerd met eenige van zijn ministers; een formeele kabinets raad kon niet gehouden worden, daar ver scheiden ministers met vacantie waren. De premier overlegde evenwel telefonisch met hen. Het resultaat was, dat de Japansche gezant te Moskou, Sjigemitsoe, opdracht kreeg bij Litwinof krachtig te protesteeren tegen het grensincident, dat tot den strijd heeft geleid. Daarbij moet hij er de aan dacht op vestigen, dat do schuld bij de Sovjets ligt, die den aanval zijn begonnen. Overigens is men aan Japansche zijde niet voornemens eenige verandering te brengen in de tot dusver aangenomen hou ding: men wil, aldus seint Domei uit To kio, complicaties vermijden; Japan zal de troepen in het betrokken gebied niet ver sterken, doch het verbindt daaraan de voorwaarde, dat „de Sovjet-autoriteiten bewijzen geven van haar oprechtheid". Men verheelt zich overigens te Tokio niet, dat incidenten als deze van invloed kunnen zijn op Japans actie in China; het is opgevallen, dat er de laatste dagen minder troepen uit het Noorden naar liet strijdtooneel in China zijn gezonden dan tot voor kort het geval was, daar de Ja pansche militaire leiders, in verband met de incidenten aan de grens van Mand- sjoekwo, de legersterkte daar niet willen verzwakken. VERHOOGING VAN DE MONO POLIEHEFFING OP GRANEN 'Maatregelen voor instandhouding van den akkerbouw noodzakelijk Compensatie van de prijsdaling op de wereldmarkt 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. De periode 1936/1937 kenmerkte zich door een betere conjunctuur in den landbouw. Doordat de wweldprijzen der granen stegen, .was het mogelijk de toeslagen voor den landbouwer te verminderen. Eerst werd de denaturatie- toeslag respectievelijk dorschtoeslaig ad f 3.50 per 100 K.G. op rogge en gerst opgeheven. Toen de prijzen op de wereldmarkt zidh in stijgende lijn bleven bewegen, konden ook de monopolieheffingen op de granen aan de grens van f 2.per 100 K.G. tot f 1. Worden teruggebracht. Het jaar 1937/1-938 heeft een belangrijke ommekeer in deze ontwikkeling gebracht. De prijsstijging van de granen op de wereld- maakt maakte plaats voor een prijsdaling. Aangenomen miag worden, dat de prijzen van rogge, gerst en tarwe met 30 40 zijn teruggeloopen. Voor den akkerbouwer hier te lande begon groot nadeel te dreigen. Eenige maanden geleden werd de monopolieheffing aan de grens daarom met 50 ct. per 100 k.g. verhoogd. De hoop, dat het daarbij zou kun nen blijven, is niet vervuld. Met handhaving van de richtprijzen voor rogge en gerst op een bedrag, wisselend tusschen f 7.25 en f 8.25, zijn nieuwe maatregelen noodig om de uitkomsten van den akkerbouw te ver beteren. De minister van Economische Zakèn heeft daarom de volgende beslissing genomen. Met het oog op een zoo eenvoudig mogelijke uitvoering zal worden vol staan met verhooging der monopolie heffingen op granen en graanderivaten. De prijsverhouding tusschen de granen onderling maakt het noodzakelijk ver schil te maken tusschen de heffingen op rogge en gerst ccnerzjjds en op de andere granen anderzijds. De heffing op rogge en gerst zal vanaf 31 Juli 1938 bedragen f 3.— per 100 k.g. (thans f 1.50), die op de overige granen f 2.(thans f 1.50), per 100 k.g. De Monopolieheffingen op de van die granen afkomstige derivaten zijn daarbij den export te Het is, gezien de sterke prijsschommelin- gen, die op de graanmarkt kunnen optreden, niet met zekerheid te zeggen, of deze maat regelen het gewenschte doel zullen doen be reiken, dan we/1 blijvend doen behouden. Mocht dit blijken niet het geval te zijn, dan zullen nadere maatregelen worden getroffen. De aard dezer maatregelen brengt mede, dat daaromtrent op het oogewblik niets naders kan worden medegedeeld, doch wel kan worden aangenomen, dat deze een zoo sterke daling van de prijzen der geïmporteerde granen als in het verleden het geval is ge weest, zullen voorkomen. Ter beoordeeling van de beteekenis van deze verthooging voor den consument wordt het volgende medegedeeld. Zooals de mono polieheffingen destijds zijn verlaagd toen de graanprijzen op de wereldmarkt stegen, zoo moeten zij worden verhoogd, nu de graanprijzen op de wereldmarkt dalen. Vergeleken met het prijspeil van eenigen tijd geleden beteekent deze verhooging der mo nopolieheffingen dus geen verzwaring van lasten. De heffingen worden slechts in eenstemming gebracht met de sterk gedaal de graanprijzen op de wereldmarkt, teneinde het akkerbouwbedrijf hier te lande in stand te kunnen houden. De restitutie van de gr aanheffing op de geëxporteerde eieren zal volgens het gel" de systeem worden verhoogd. Voor den zuivel moet rekening worden ge houden met het feit, dat de heffing op vee koeken niet wordt gewijzigd. Kleine landbouwbedrijven Op de vergadering van de dagelijksche besturen van de drie centrale landbouw organisaties (C.B.T.B., K.N.B.T. en K.N.L.C,) werd besloten met den directeur-generaal van den landbouw van genachten te wisse len over het vaak voorkomende verschijn sel, dat op de met overheidssteun ontgon nen gronden groote bedrijven worden ge sticht, welke dan aan geldbeleggers worden verkocht. Bovendien komt het meermalen voor, dat gronden, welke voor de cultuur geschikt zijn, worden gebruikt voor den aanplant van bosdh. Gezien het feit, cat er hier te lande groote behoefte be staat 'aan betrekkelijk kleine landbouwbedrijven van pl.m. 10—15 H.A. is het zeer ongewenscht, dat de be stemming van groote complexen ontgonnen gronden zoodanig is. als hierboven is uit eengezet. KARIMATA" HAALT KANONNEN OP Ook de eerste gouden munt gevonden Een merkwaardige bijzonderheid En nu: naar het achterschip De „Karimata" heeft Zaterdag weer nieuwe vondsten gedaan, 's Morgens werd de eerste gouden munt opgehaald (al eerder waren zilveren geldstukken gevonden), 's Middags kwamen eenige zilveren Spaansche matten en 3 kanonnen elk 2Yi Meter lang, naar boven. Zij verkeerden in zeer goeden staat en bleken schietklaar te zijn. Het was omstreeks elf uur, toen een vain de drie mannen, die bij de uitmonding van die oribleur, uitgerust met oldej assen, zuid westers en waterlaarzen, op post staan, een glinsterend geel voorwerp opraapte. Hij gaf het aan den heer van den Marei en het biedt een gouden munt (dukaat, dubloem of gou den Spaansche mat?) te zijn. In den rand is gegraveerd Carolus IIII d.g. en verder Hisp. et Indx., wat beteekent: Hispaniae et Indiae Rex (Koning van Spanje en Indië). Met Indië is in dit geval Mexico bedoeld. De 'beeltenis van den koning en zijn wapen waren, zooals ook trouwens de geheele munt, volkomen gaaf. Bij de vondst, welke Zaterdagmiddag werd gedaan, was dit het merkwaardige dat de kanonnen schietibaar bleken te zijn, d.w.z. dat in de loopen der kanonnen kogels zaten, welke nog met een stuk touw aan elkaar verbonden waren. Het hennep had op den bodem der Wester gronden weinig geleden. Telkens waren het twaalf kleine kogels (schroot), welke samengebonden wai-en. Zij waren ook kleiner dan de kogels, welke tot nutoe reeds opgebaggerd waren. De kanonnen zullen thans aan boord van de Karimata schoongespoten en later aan wal gebracht worden. Ook houten overblijfselen van het wrak, spijkers en andere voorwerpen zonder waarde werden in de emmers naar boven gehaald. Volgens de verwachtingen moet het goud thans zeer binnenkort in de emmers van de Karimata naar boven komen. Naar het achterschip Zaterdag j.ü. meldden wij, dat de „Kari mata" iets terug was gegaan met het bag geren. Thans is de molen weer verder, dus dichter bij het achterschip, waar de schat kamer van de „L/utine" zou zijn geweest, genaderd. Vooral veel zand kwam naar boven, afkomstig van een zandverschuiving ondier water. De emmers waren er mee gevuld en ook met stuikken steen, kluiten 'Mei, spijkers en andere rommel, o.a. een stuk van een geweerkolf. De randen van sommige emmers hebben flinke deuken ge kregen. Zij hebben dan ook zwaar werk verricht, wanneer men ziet, Wat zij boven brachten. Op Terschelling liggen thans kriskras door elkaar groote stukken dik ijzer, afkomstig van de „Lutine" of van den toren van Beckers. Verder vindt men er stapels ballast- brooden, dat zijn groote, gietijzeren brood- vormige stukken, die de „Lutine" als ballast mee voerde. De „Lutine" lag van nature (het was een oorlogsschip, uitgerust met 36 nonnen) meer op dan in het water en on schip nu de vereisebte ligging te geven, nam 'het deze baüastbrooden mee. Smokkelaar doodgeschoten Incident met Belgische douane Twee douanebeambten uit de Clings (Oost-Vlaand eren) d'ie dienst deden te Mecrdonck, zagen van de Nederland- sohe grens twee personenauto's naderen. Zij gelastten de bestuurders stil te houden. De eerste auto stopte terstond, maar de in zittenden ontvluchtten. Toen de beambten zagen, dat de tweede auto trachtte door te rijden, loste een hunner een schot met zijn karabijn op het voertuig. De kogel raakte den bestuurder, den heer A. Rouw uit Ter- neuzen in de linkerlong, waardoor hij op slag gedood werd. De beide auto's ciie in beslag eenomen zijn bleken twintig kalveren te bevatten. De voertuigen stonden ten name va.i den heer Schopman uit Hulst. Motorrijder verongelukt 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. In de Laaii van Meerdervoort, bij de Zonnebloem- straat, heeft Zaterdagavond omstreeks 11 uur een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam de 28-jarige motorrijder J. G. N. uit de Weissenbruchstraat in botsing met een bestelauto, bestuurd door den 26-jarigen L. L. uit do Perenstraat. Door de hevigheid van de botsing werd de heer N. met kracht tegen den grond ge smakt. De G.G.D. vervoerde hem in zorg- wekkenden toestand naar het Roode Kruis- ziekenhuis, waar bleek, dat hij een schedel- basisfractuur had bekomen. Eenige uren na het ongeval is de heer N. aan de beko men verwondingen overleden. AUDIëNTIES niet plaats hebben. De gewone audiëntie Onderwijs. Kul schappen zal c Bloemenhulde aafl mevr, Coign Van de oud-volontairs Verleden week hadden Se fe Kam pen verzamelde reünisten ,Vaq het Instructie Bataillon besloten ftan mevrouw Colijn, de echtgenoote van den Minister-President bloemen aan te bieden als waardeering voor het feit, dat zij de reünistenfeesten van de volontairs van het instructie-bataljon in Kampen heeft willen meemaken. De aanbieding van dit geschenk heeft Zaterdagmiddag plaats gehad ten huize van Mevr. Colijn. Het bestond in een mand prachtige witte en lila orchideeën. Aan Mevr. Colijn werd verzekerd, dat de reü nisten er trotsch op waren, dat de vrouw van den oud-volontair dr H. Colijn, ridder in de Militaire Willemsorde 3e klasse en drager van den eeresabel, met haar echt genoot de reünistenfeesten te Kampen had meegemaakt. Aan het bloemstuk zijn lin ten bevestigd met het opschrift: „Aan me vrouw Colijn, 29-7-'38, de oud-volontairs van het instructie-bataljon". Overname der landbouwcrisis maatregelen De K. v. K. voor Rijnland is ongerust Op de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland werd besloten zich te wenden tot den minister van Economische Zaken in ver band met de publicaties om de uitvoering der L andlbo<u wcrisisma atre gelen te doen over nemen door belanghebbenden zelf, wat de Kamer met groote ongerustheid en zorg vervult. De Kamer meent, dat nagegaan moet wor den of het niet noodig is, dat als de regeling de „productie" door belanghebbenden wordt overgenomen, de regeling omtrent de „verhandeling" moet worden opgedragen aan de organisaties van den handel, en de rege ling omtrent de „verwerking" dier produc ten aan de fabrikainbenorganisaties, zulks geheel overeenkomstig de door de Regeering zelf ten voorbeeld gestelde consumptiemelk- regeling. Het adres wil dat voorbomen worde, dat de eene groep de levensbelangen van een andere groep regele. Bewerkingspremie voor vlas Op de vergadering der drie Centrale land bouworganisaties werd besloten bij het col lege van regeeringscommissarissen de wen- sohelijkheid van het instellen van een b e- •kingspremie voor vlas te be pleiten en wel om de navolgende redenen: als gevolg van de bewerkingspreimie kunnen de Nederlandsche vlassers meer voor het inlandsche vlas betalen, waardoor ook de Belgen een hoogeren prijs zullen moeten bieden. Het gevolg zal zijn, dat uit het Landbouw Crisisfonds een minder hoo- ge uitkeering aan de vlastelers zal behoeven te worden verleend en derhalve de meerde re kosten van het instellen van de vlasbe werkingspremie geheel of gedeeltelijk zul len worden gecompenseerd; b. dat hier te land© meer vlas zal worden bewerkt, hetgeen een aanzienlijke werkver ruiming zal beteekenen, wat in dezen tijd van werkloosheid vam groote beteekenis en c. dat deze maatregel de tendenz heeft de vlascultuur in beteekenis te stimuleeren, hetgeen geheel overeenkomt met de bedoe ling van de regeering, blijkende uit het in stellen van de officieele Vlasstudiecommis sie, welker doel is de vlas teelt aan te moe- Gebouw voor sociaal-economische samenwerking Komt definitief te Zaltbommel Het bestuur van de Rijksverzekerings bank heeft goedkeuring verleend op het besluit van den gemeenteraad van Zalt bommel tot aankoop van den grond, noodig tot stichting van het gebouw voor sociaal-economische samenwerking aldaar Het gebouw zal totstandkomen met behulp van een crediet van f 33.000 van het Werk fonds. In overleg met het werkfonds is be reids de publieke aanbesteding vastgesteld. Boerderijbrand onder Hoogkerk Bewoners in nachtgewaad gevlucht HOOGKERK, 31 Juli. Zondagavond half twaalf is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in de kapitale boerderij van den heer H. de Groot te Laagkerk, gemeente Hoogkerk. De familie de Groot, die zich juist te ruste had begeven, werd volkomen door het vuur verrast. In nachtgewaad moest men het huis verlaten. De Groninger brandweer, die onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploegh, te hulp snelde, tastte het vuur met vijf stralen aan. De groote hoeveelheid hooi, die eenigen tdjd geleden was binnengebracht, bood den vlammen gretig voedsel en deed het vuur hoog oplaaien. De brandweer trachtte met inspanning van alle krachten het voorhuis te behouden, maar ook dat ging goeddeels verloren. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzeke ring dekt de schade. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, aan welke vereeniging het hoog veengebied onder Fochteloo in handen gegeven was tot 1 Augustus, aan de eige naars medegedeeld, dat zij het terrein in koop aanvaardt. Aan de koopsom ontbreekt nog een be drag van ongeveer 4000, De vereeniging vertrouwt, dat haar vele vrienden door giften of rentelooze voor schotten het tekort alsnog zullen helpen aanzuiveren. Hte adres der vereeniging is: Heerengracht 540. Amsterdam. Postrekening 32391. GROOTE BRAND TE UTRECHT Vuurzee bij 'de Machinefabriek Jaffa Groote schade aangericht UTRECHT, 1 Augustus. Gistermid dag omstreeks half vier is brand uitge broken in de bekende machinefabriek „Jaffa", gelegen aan den Vleutensche- weg te Utrecht, Het vuur, dat, naar m,en vermoedt, door broeiing is ontsaan, in het verbandstoffen- huis van de E.H.B.O., dat midden op het fabrieksterrein is gelegen, vond gretig voed sel in de aanwezige brandbare stoffen. Van het verbandstoffenihuisje sloeg het vuur over op de aangrenzende houtopslag- piaats, de me taal zagerij en de daar opge stelde houten modellen. De brand werd het eerst door omwonen den ontdekt, die de brandweer waarschuw den en zich toegang tot het fabrieksterrein verschaften om een aanvang met de blus- sching te maken. Daar evenwel de blusohmiddelen ter plaatse ontbraken, was men gedwongen te wachten tot de brandweer verscheen. Met tien stralen wist deze uitbreiding van het vuur te voorkomen, zoodat het overige gedeelte van de fabriek gespaard bleef. Het erbandstoffenhuisje, de houtopslagplaats en de metaalzagerij brandden geheel uit. Op het terrein van den brand bevond zioh de directie van de fabriek, o.a. Prof, ir. D. Dresden, die actief aan het blus- scliingswerk deelnam. Prof. Dresden ver klaarde, dat de schade zeer belangrijk is. Zij wordt evenwel door verzekering gedekt. Een gelukkige factor is, dat het fabrieks- personeel vandaag met vacantie zou gaan. Het bedrijf zal door dezen brand weinig stagnatie ondervinden. Bosch- en heidebrand Tijdig bezworen WYCHEN, 1 Aug. Door nog onbeken de oorzaak is gistermiddag omstreeks twaalf uur brand ontstaan in de bos- schen onder de gemeente Wychen, op de gTens van Overasselt, Het vuur woedde nabij het bekende „Uiversnest"i Onmiddellijk na het uitbreken van den brand kwamen padvinders-verkenners, die hun kamp in de nabijheid hadden opgesla gen, toesnellen om het vuur te dooven, doch zij slaagden hierin niet. De brandweercorp- van Nijmegen, Wychen en Hatert wer den te hulp geroepen en na eenigen tijd gde men er in den brand te beperken, n vier uur was de brandweer het vuur meester. Enkele h.a. bosch en heide, eigen dom van „de beide weeshuizen" te Wychen werden door de vlammen verteerd. De uitgestrekte bosschen van Overasselt konden gespaard blijven. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN ANGEREN, 1 Augustus. Gistermiddag is bij het baden in de Krabbe alhier verdron ken de 23-jarige A. Ingendaa. Een predikant uit Anigeren, Ds. van Selms, die in de nabijheid zwom, zag het ongeluk gebeuren en trachtte den jongeman te be reiken. Deze dreef echter af. Nadaft men drie uur gedregd had, werd1 het lijk op dezelfde plaats gevonden, waar het slachtoffer was ver dronken. Vermoed wordt, dat hij in een draaikolk is terechtgekomen. Als tragische bijzonderheid zij nog ver meld, dat drie jaar geleden, eveneens op een Zondag, een broer van het slachtoffer bij het zwemmen om het leven is gekomen. IN DEN RIJN VERDRONKEN WAGENINGEN, 31 Juli. Vanmiddag om streeks zes uur ging de 19-jarige Herman van de Glind uit Ede, die de zwemkunst niet machtig was, in den Rijn baden. Hij raakte in een kuil, werd door den stroom meegevoerd en verdronk. Hoewel de politie geruimen tijd heeft I dregd, is zij er niet in geslaagd het lijk van den jongeman te vinden. TWEE JONGENS VERDRONKEN URMOND, 31 Juli. Vanavond tegen zeven uur was een viertal jongelui te Berg aan de Maas, gemeente Urmond, in de rivier baden. Op een gegeven oogenblik verdwenen twee van hen in de diepte. Een van hen kwam nog boven en werd toen door een makker, die hem in veiligheid wilde bren gen gegrepen. De redder moest hem echter spoedig loslaten, daar de grootere jongen hem te zwaar was. Deze verdween weer in de diepte. Vermoed wordt, dat de jongens in een kuil zijn geraakt De slachtoffers zijn de 14-jarige Willy Steins en de 13-jarige J. Wolters, beiden wo nende te Berg aan de Maas. Hun lijken zijn nog niet gevonden. BOERDERIJ AFGEBRAND ZEDDAM, 31 Juli. Vanavond om 9 uur ls door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote boerderij van J. Fenneman, alhier. De familie, die zich buiten de wo ning bevond, zag plotseling de vlammen uit het achterhuis slaan. Gevoed door den oogst hooi en koren, welke grootendeels was binnengebracht, greep het vuur met groote snelheid om zich heen en in korten tijd stond alles in lichter laaie. De boerderij brandde tot den grond toe af. De geheele inboedel ging daarbij ver loren. De brandweer, die uitgerukt was, stond machteloos wegens gebrek aan water Verzekering dekt de schade. VAN DE TRAP GEVALLEN EN GEDOOD TEGELEN, 31 Juli. Zaterdagavond is de zesjarige Marietje Lenders bij het afgaan van de trap vam haar ouderlijke woning komen te vallen. Het kind kwam zoo onge lukkig terecht, dat het op slag werd gedood. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood comstateeren. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Japansche en Russische grenstroepen slaags op Mandsjoerijsch gebied; Rassen verliezen het bezette heuvelterrein, van Tsjangkoejeng. De Karimata gaat voort met baggeren? zij haalt kanonnen en gouden munten op. Het conjunctuur-overzicht van he? tweede kwartaal. Ingediend is een wetsontwerp houdende; nieuwe bepalingen tot regeling der paaw denfokkerij. Te Utrecht heeft een felle brand ge* woed in de machinefabriek „Jaffa" De zitting van Zaterdag van de 'Algf, Synode der Ned. Herv. Kerk, Mussolini over het rassenvraagstuk? zijn antwoord aan den paus. Frankrijk krijgt olieleïdïng van '450. K.M. lengte. Bulgarije herkrijgt zijn bewapenings* rechten. w banden ROTTERDAM DEN HAAG TEL. 28000 TEL. 770038 BATES MEERWANDIGB PAPIEREN ZAKKEN GEVEN U GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.7, MAASTRICHT PENSION TE SCHEVENINGEN nabij Witiebrug, Badhuisweg 232, TeL 555651 in groot Heerenhuis. Rijk gemeubileerde apartementen disponibel. Alle moderne' comfort. Rust. omgeving, le klasse pensionj De Rijksgebouwendienst Heeft aanbesteed! het aan- en verbouwen van het Post- en Telegraafgebouw te Zeist Laagste inschrij vers waren J. L. Barends en T. de Wolf, te Amsterdam en Zeist, voor 47.900,—. Mede werd aamibesteed het bouwen van een telefoongebouw te Middelburg. Laagste inschrijver was J. Oordt, te Vriezenveen, voor 32.600,—. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD RIJSBERGEN, 30 Juli. Op den Breda* schen weg nabij de Krabbebosschen is van morgen een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Een 15-jarig meisje uit Ginneken, dat per fiets naar Breda reed, ontmoette, een viertal van de tegenovergestelde rich* ting komende wielrijdsters. Tijdens het uit wijken passeerde een autobus, terwijl van' de andere zijde een personenauto naderde.- Het meisje kon niet ver genoeg uitwijken! en kwam met een der dames in botsing. Zij viel van haar fiets en werd door do autobus aangereden. Met een gapende, hoofdwonde is het slachtoffer naar een zie kenhuis te Breda vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. TRAGISCH BLEISWIJK, 1 Aug. Gister, omstreeks het middaguur, zal de 25-jar. Deckers wonende Altingstraat te 's-Graven'hage, voor de boer derij v§m dem 'heer A. Lamens, aan den Kruisweg te visschen. Op een gegeven mo ment zag zijn kameraad, die aan den over kant van het water zat, dat Deckers achter over van zijn zitje sloeg cn (bewusteloos bleef liggen. Door toegesnelde omwonenden werd Deckers de woning van den heer Lamens binnengedragen. De direct ontboden geneest heer kon bij aankomst slechts den dood con- stateeren. Later in den middag werd het lijk onder leiding van burgemeester Baan naar het baarhuisje der algomcene begraafplaats vervoerd. Deckers was gehuwd en vader van twee kinderen. Onlangs aldus schrijft Mataram maakten kinderen uit Magelang onder lei» ding van hun onderwijzer Bagri, een picnic naar Kali Bening, alwaar een bad werd ge nomen. Een der kleine jongens geraakte daarbij in een diep gedeelte en dreigde te verdrinken. Zoowel een der grootere leerlin gen als de onderwijzer sprongen onmiddel lijk te water om het kind te redden. De heer, Bagri kon echter niet zwemmen en daar hij in een nog dieper gedeelte kwam verdronk! hij, zonder dat de andere jongens hem kon den helpen. Het afgedreven jongetje werd gelukkig door zijn grooteren kameraad op het "droge gebracht. De overledene laat' vrouw en negen kinderen achter. rtla/a I' Pijp Tabak T«eonl» Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1