LAATSTE NIEUWS VRIJDAG 29 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 De uit het ziekenhuis ontvluchte gedetineerde „Rechercheur v. Leeuwen" doet gewichtig werk Licht familie voor 1500 op Spel van liefde en bedrog na anderhalf jaar uit De n Haag, 28 Juli 1938 We hebben gister de nachtelijke ont- vluchting gemeld uit 't ziekenhuis Zuid- wal van een in 't Huis v. Bewaring .^de tineerde, zekeren de B., die op klachten over inwendige pijnen in het ziekenhuis ter observatie was genomen. De man is nog niet gepakt, maar wel kun nen we iets meer over hem vertellen. Het yerhaal over dezen fantast is een tragi-co- medie welke zich uitstrekt over een periode yan circa anderhalf jaar. De B. was sinds 20 Juli in handen der po litie en aangehouden in verband met op lichting en verduistering, welke hij zou hebben gepleegd. Rechercheur v. Leeuwen Het begin daarvan dateert uit de laatste maanden van 1936. Tijdens de uitvoering van een zangvereeni- ging op Tweeden Kerstdag van genoemd jaar had hij kennis gemaakt met een meisje. Beiderzijds scheen men over deze ontmoe ting nog al tevreden, zoodat de relatie werd Voortgezet. De B. had zich uitgegeven voor „re chercheur van Leeuwen". Hij zou werk zaam zijn bij de zedenpolitie, maar en dat alles scheen te worden geloofd beschikte niet over een vast adres. Dat bracht zijn werkkring zoo mee. Nu eens zat hij hier en dan weer daar. De maand Januari van het jaar 1937 bracht het oogenblik, dat het meisje haar vriend met de belangrijke maar geheimzin nige werkzaamheden met haar ouders meen de te moeten in kennis stellen. Ook bij deze gelegenheid bleek de kennis making tot wederzijdsch genoegen te zijn. v. L. maakte een vlotten, prettigen indruk en met vreugde werd de aanwinst van een vriend begroet Zij zou echter niet lang van duur zijn. Een gewichtige opdracht was aan v. L. ten deel gevallen en deze maakte zijn vertrek naar Amsterdam noodzakelijk. In het onver mijdelij'ke werd echter met moed berust: do scheiding zou slechts tijdelijk zijn. Men zou den goeden vriend des huizes wel noode missen. Deze had bij z'n nieuwe ken nissen ook zoo'n prettig pied terre. Immers hij had het alüjd ontzaglijk druk, wist interessante politieverhalen te vertellen, die hij echter uit de krant opdiepte en dan met zijn fantasie aanvulde of wijzigde. En dan zijn eigen werk! Groote, dicht beschreven vellen papier werden op eenigszins geheim zinnige wijze getoond. Dat waren de verba len over de zeer belangrijke opdrachten iwelke hem waren gegeven. Gebleken is la ter, dat deze verbalen, waren overgeschreven uit een leerboek Een enkele maal zag men wel, dat in de verbalen niet de naam v. Leeuwen stond. Maar dat kwam al gauw in orde. Want zoo luidde dan de verklaring als de a_s. schoonzoon vergat, dat hij v. Leeuwen moest heeten en b.v. Jansen ingevuld had dit Verbaal had hij opgemaakt voor een .ollega, die er nog niet zoo goed weg mee wist; hij knapte het dan maar voor dezen op. Nu had echter v. L. met één groote moeilijkheid te kampen. Hij was wel een prettige jongen, maar vervelend was, dat hij zoo plecht hij kas Hij vond 'dal zelf ook naar, maar kon er echter niets aan doen. Dat chronisch geld gebrek was een gevolg van het feit, dat hij zijn salaris maar niet kreeg bij de politie. Er was daar een alleronaangenaamste sa menloop van omstandigheden, zoo werd Juli 1937 meegedeeld. De hoofdcommissaris was namelijk met verlof en ook de kassier. Dat >vas wel niet zoo erg geweest, als de kassier 'de sleutel 'van de geldkast maar niet mee genomen had. Niemand kon nu bij het geld. En zoo zat v. L. zonder duiten. Hij had niet minder dan f 2000 te vorderen van de politie. De moeilijkheden zouden echter nog groo- ter worden. Op 'n goeden dag verscheen v. L. ten huize van z'n verloofde met het verhaal, dat hem Iets heel ergs overkomen was, In de Wateringsche straat had hij nl. een man moeten aanhouden. Het was daarbij nog al warm toegegaan. De arrestatie was met een vechtpartij gepaard gegaan en daarbij was v. L. gestoken met een cnes en geslagen. Bovendien had hij een gebroken .wijsvinger opgeloopen en waren twee an dere vingers ernstig gekneusd. Vandaar dat zijn hand in een stevig verband zat. Eigen lijk moest hij zich ziek melden, maar dat Wilde de Hoofdcommissaris niet hebben. „We kunnen je niet missen". had deze gezegd en dus v. L. bleef toen een paar dagen weg. Toen hij weer terug kwam, was het met zijn hand nog erger geworden. Op het bureau was er nl. een deur tegen zijn gewonde hand aan geslagen en nu was het met zijn vingers heelemaal mis. Hij was naar het ziekenhuis Zuidwal geweest en daar had hij de treurige boodschap gekregen, dat er maar één mid del was: de geblesseerde vingers moesten er af. v. L. zou daartoe maar overgaan, want dan werd hij gepensionneerd en zou hij bij het zoeken naar ander werk toch in ieder geval iets hebben als vast inko mens meer aan te doen zijn? Ja. eigenlijk wel, bekende v. L. ten slotte. Maar dat zou veel geld kosten en met zijn financiënNu, daar wist het meisje alles van. Want het zat zoo: in Groningen was een professor, prof. Terpstra, die kon hem helpen, maar dat kostte f 40 per visite. Wat doe je in zoo'n geval! Het meisje be sliste, dat de professor toch maar geraadpleegd moest worden. Het geld kwam wel in orde en zij gaf den zwaar getroffen vriend f ''00 voor de reis en het professorenconsult. v. L. komt enkele dagen later terug. Gro ningen zal hij wel niet gezien hebben, maar de professor was toch een welwillend man. Deze had hem gezegd, dat de heele behan deling veel te duur zou worden en hem daarom het adres gegeven van een assistent in Leiden. Die zou hem wel helpen en veel go-dkooper. Het zou ev<?n goed zijn al kostte ieder be zoek dan maar f5—. Maar om den ande ren dag moest hij in Leiden komen. Maar dat salaris, dat alsmaar niet kwam Het meisje kwam weer over de brug. De vingers bleven nog wel eenigen tijd in ver band, dat er niet van verwijderd mocht worden. Maar er was vooruitgang en op een goeden dag was de hand genezen. Na nl deze droeve levenservaringen werd het echter tijd om eindelijk eens aan pretti ger dingen te gaan denken. Het vestigen van een eigen „home" werd toch zoo lang zamerhand wel noodig. Er werd een huis gezocht en gevonden. In het Bloemenkwartier. De vreugde duurde echter slechts kort. Want de hoofdcommis saris, die inmiddels weer teruggekomen was en maar niet over dat achterstallige salaris sprak had zich met het gaan wonen in de genoemde wijk niet kunnen vereenigen. Er woonden zooveel verdacht» vrouwen en daar behoort e^n politieman niet tusschen te zitten. Wel was de huur vooruit betaald, maar deze strop van f 40 moest men maar op den koop toe nemen. Het meis je offerde ook deze f 40 gewillig op het altaar van beider toekomstdroomen. Een nieuwe fase. Aangekondigd werd een overplaatsing naar Amsterdam Op den Overtoom huurde v L. een mooi huisje, dat ook f40 kostte, welke vooruit moesten worden betaald. Na de behandeling van de hand, waarmee f 300 gemoeid was geweest en de eerste f 40 aan verloren huur. zouden ook deze tweede f 40 worden ver speeld. Want op het laatste oogenblik werd de overplaatsing naar Amsterdam ingetrok ken en de beide gelieven konden weer knus jes bij elkaar in Den Haag blijven. En ondertusschen schreef v. L. maar rapporten en verbalen aan een oude lessenaar, welke men ten huize van zijn aanstaande toch over had staan. Met den dag groeide hij in be langrijkheid. Die belangrijkheid zou nog toenemen. Want van L. was niet alleen een politie man van buitengewone kwaliteit, hij ont popte zich ook als gewiekst handelsman. Hij kwam thuis met een schitterend aanbod voor een wagon anthraciet. Een reuzekoop je: f 2 per mud. Dat kon je niet laten loo pen. Met f 250 was de koop gesloten. De fa mil ie zorgde voor de f 250 en kreeg een paai cfagen later niet minder dan 27 mud van de prachtige brandstof thuis bezorgd door een handelaar, die mede van het buitenkansje geprofiteerd had. Ook andere familieleden werden bedacht. Ze behoefden maar f 2.50 per mud te betalen, v. L. nam het geld wel in ontvangst. Het werd tijd voor iets anders Men kan niet altijd in de kolen bezig zijn. Een hoogst vertrouwelijke opdracht kreeg v. L. uit te voeren: in Antwerpen moest hij een verdaohte vrouw gaan arres teeren. Maar hij had immers geen gel< Even naar den hoofdcommissaris? Maar die was immers mot verlof. Och, geef me even 50, het komt in orde. Het meisje gaf de 50 pop. v. L. verdween voor een paar dagen. Maar de kruik gaat zoo lang te water totdat zij breekt. Dat oogenblik kwam thans heel dicht bij. v. L. had ook nog een appeltje te schillen met den fiscus. Hij had begrijpelijk n zijn geval belastingaohterstand. Niet veel, f 40 maar. Maar de kassier betaalde nog niet. Heb je ze niet zoo lang? De 40 kwamen er. Mama moest echter ook nog 110 betalen. Misschien wilde a.s. 6choon zoon die wel meteen betalen? v. L. was be reid, accepteerde deze 110 en ging met 150 op zak op stap. Van belasting betalen kwam natuurlijk Eenigen tijd later kwam er een aanma ning van de belasting. Daar begreep de fa milie niets van. Er werd eens in het bureau dat v. L. gebruikte gezocht en jawel daar lag het ongekwiteerde belastingbiljet Toen gingen eindelijk de oogen open en werd aangifte bij de politie gedaan. Van L. had inmiddels weer een belang rijke opdracht gekregen en was naar Am sterdam, maar had gezegd wanneer hij zou terugkeeren. De politie wachtte de komst van de bus af, die hem naar de residentie zou brengen. Van L. stapte er uit. „Is U v. Leeuwen?", vroeg hem een onbekende mijnheer. Het antwoord luid de bevestigend. „Dan ben ik een col lega van U", was het wederwoord. „Wilt U mij maar Van L. was geknipt Het spel, dat zoo lang was gespeeld, was uit en op 20 Juli werd hij in de gelegenheid gesteld kennis te maken met den officier van Justitie. In totaal heeft hij de familie opge licht voor f 1500 en nog bovendien de f 100 belastinggeld verduisterd. We zouden onvolledig zijn, indien we niet vermeldden, dat v. L. nog een tweede huis gehuurd heeft, ditmaal in de Vreeswijk straat. Hij bestelde er bij een Rotterdam- hchen meubelhandel zelfs f 1400 aan meu belen voor. Deze zijn echter nooit geleverd want de leverancier ontving kort voor den datum van levering een telegram, dat we gens sterfgeval in de familie het huwelijk was uitgesteld voor 6 weken. De leverancier heeft echter nooit iets naders vernomen. Zijn meubelen heeft hij dus niet kwijt ge kund. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM Vrouw door revolverschot ernstig gewond ROTTERDAM, 28 Juli Hedenmiddag één uur, toen de 32-jarige mej. J. G. K.M. haar werkhuis aan den Schiedamschesingel, vlak bij de Witte de Withstraat, verliet, werd ze opgewacht door haar 30-jarigcn man J. K., met wien ze niet samenwoont Samen liepen ze een eindje den Schiedamschesingel op, in de richting van den Coolsingel. Juist ter hoogte van de fa. Blikman en Sartonus haalde K. een revolver te voorschijn en loste een schot op zijn echtgcnoote. Het schot drong de vrouw door den linker schouder en long, waarna de vrouw zwaar gewond neerstortte. Volgenso oggetuigen moet tusschen den man en de vrouw tijdens het korte oogen blik, dat ze met elkaar opliepen, twist zijn ontstaan. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Per auto van den G.G.D. werd ze •naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Ze is nog niet verhoord kunnen worden. Toen de vrouw in elkaar gezakt was en voorbijgangers, waaronder drie jongelui uit Almelo, den man wilden grijpen, richtte hij het wapen op deze omstanders. Gelukkig ketste het wapen, zoodat niemand werd ge troffen. Inmiddels gearriveerde politie-agenten grepen den woesteling in den kraag en over meesterden hem. Hij werd naar het bureau in den Baan overgebracht, waar men hem naar de reden van zijn gedrag vroeg. De man gaf echter op de hem gestelde vragen, geen antwoord. Naderhand is hij naar het hoofdbureau aan het Haagsoheveer overge bracht. Omtrent de reden, waarom K. op zijn vrouw geschoten heeft, tast men nog in het duister. Vermoedelijk bestond er tusschen hem en zijn vrouw reeds langen tijd ver schil van meening. Nader vernemen wij, dat de vrouw, die des avonds verhoord is kunnen worden, heeft verklaard, dat zij haar man ongeveer vier maanden geleden heeft verlaten, omdat, zij het niet bij hem uit houden kon, daar hij haar meermalen naar het leven had gestaan. De politie had er machteloos tegenover ge staan, daar er nimmer getuigen waren. Toen het haar te machtig werd, is zij weggeloopen. haar man en kinderen, een jongen en vier meisjes, in leeftijd tusschen 9 en 14 jaar, achterlatend. Toen zij gisteren een bood schap ging doen. had haar man zich bij haar gevoegd en verzocht de oneenigheid bij te leggen. Zij weigerde en om hem kwijt te raken, bleef zij staan voor den genoemden kantoormachinehandel. Toen heeft de man op haar geschoten en vervolgens, toen hij merkte dat zij niet doori was, nog geprobeerd het wapen legen haar slaap af te vuren. Gelukkig ketste het toen Uit verdere getuigenverklaringen is geble ken, dat de vrouw nog is kunnen opstaan en zich zelfs nog naar de naburige kapsalon heeft kunnen begeven. Daar is zij ineenge zakt tengevolge van het vele bloedverlies. De vijf kinderen van het echtpaar zijn bij de kinderpolitie ondergebracht. De dader blijft zwijgen. De politie heeft re den om te veronderstellen, dat hij simuleert want kennisen, die hem denzelfden dag nog hadden gesproken, hébben niets bijzonders aan hem bemerkt. Laat in den avond was de toestand van het slachtoffer redelijk wel. Ketting van motorrijwiel geloopen Berijder ernstig gewond VRIES, 28 Juli. Vanavond omstreeks half acht is alhier de 30-jarige motorrijder T. Gelissen, wonende te Vries, doordat de ket ting van zijn motorrijwiel liep, ten val ge komen. Gelissen, die op het moment, dat de ketting losliep, een groote vaart had, werd meer dan vijf en twintig meter met zijn motorfiets meegesleurd. Hij liep een hersenschudding en ernstige hoofdwonden op, terwijl hij tevens een knieschijf brak. In zorgwekkenden toestand is de man, die ongehuwd is, naar het R.K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. Costastraat, te C a p e 11 e a. d. IJ s e 1, had het ongeluk bij het verrichten van werk zaamheden op P. Smits Scheepswerf en Machinefabriek te Rotterdam zoodanig te vallen, dat hij naar het ziekenhuis Cool singel moest vervoerd worden. De jongen is spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. MOTORRIJDER GESLIPT Gistermiddag wilde een motorrijder op het kruispunt bij de Wilhelminakazerne te Bergen op Zoom vaart minderen voor een tractorwagen met tegels. Tengevolge van den regen slipte de motor en de motor rijder schoot met groote vaart onder den vrachtwagen. Zeer ernstig gewond aan het hoofd en met inwendige kneuzingen werd de ongelukkige naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. Zijn toestand is zeer ernstig. KIND VERDRONKEN Woensdagmiddag speelde de drie-jarige P. J. de V. op het sleepschip Wilhelmina, ligigende op de rivier de Maas te IJse 1- monde. Toen zijn ouders hem even later misten, werd de politie van het geval in kennis gesteld, die op haar beurt de Rivier-politie te Rotterdam verwittigde. Na ongeveer twee uur dreggen werd de kleine opgehaald. De levensgeesten waren geweken. Het lijkje is overgebracht naar het bureau van politie te IJselmonde. SCHOOLN1EUWS PROF. DR. A. NOORDTZIJ Het Curatorium van de Faculté libre de Théologie, die uitgaat van de EglLse libre de l'Ancien Testament". Prof. Noordtzij heeft Prof. Dr. A. Noordtzij uitgenoodigd in den komenden winter eenmaal per week college te geven over „L'entourage sémitique de l'Anceie Testament". Prof. Noordtzij heeft gemeend zich daaraan niet te mogen ont trekken. Na een kort verblijf in Ootober a.s. in het vaderland tot het houden van enkele voor drachten en het afleggen van enkele bezoe ken hoopt hij in November met dezen arbeid te kunnen beginnen. Prof. Dr. JENó SEBESTYEN In de mededeelingen van den =_ar- schen Protestantschen Persdienst wordt be richt, dat Prof. dr. Jenó Sebestyen af trad als directeur van de Boedapester Theo logische academie en dat in zijn plaats ge kozen werd prof. dr. Gerydy Budai. Hoogste stand te Rochefort 766.1. Laagste stand te Thorshavn 749.7. Stand vanmorgen half twaalf 764.3. V - »««.V ACHTING Zwakke tot matige later wellicht toe nemende zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. TFRRMOMKTERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 18.0 C. 30 Juli. Zon op 5,17 uur, onder 8,54 uur 30 Juli. Maan op vra. 9,55 u. ond. nm. 9,56 u VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 Juli. Van 's av. 9,24 u. tot 'smorg. 4,49 u, Het ruiterstandbeeld vertelt. en de kinderen zullen luisteren. Of ze zullen zelf het boeiend verhaal lezen van zijn her inneringen aan de regeeringsperiode van Koningin Wilihelmina. „Van blijde dingen toch het meest", zoo heet het boekje, waarin het standbeeld zijn verhaal doet. Het is ge schreven door G. S. van den Berg. 't Is een origineel boekje. Schitterend verzorgd en zeer goedkoop. 1 ex. 25 ct., 100 ex. a I6V2 ct., 250 ex. 15 ct. enz. Vraagt prosp. bij de boekh. of bij de N.V. W. D. Meinema, Delft. ONDER WIJSBENOEMINGEN Amersfoort. Blankenheymsohool. Tot hoofd: de heer D. K. W. Labreê. (Uit 134 sollicitanten, van wie 129 met hoofdakte en één of meer bijacten). Rotterdam. Prinses Beatrixschool in Biijdorp. Tot hoofd: de heer W. B r a a hoofd der Chr. Wilhelm in aschool te TieL Groningen. Chr. Fröbelschoo- Tot hoofd: Mej. L. Wildervank te Leerdam. Tot onderwijzeres: Mej. H. J. Wassenaar, hoofd Herv. Fröbelschool te Utrecht. DRIJVENDE DAGNIJVERHEIDSSCHOOL De minister van onderwijs, prof. dr. J. R. S 1 o t e m a k e r de Bruïne, zal op 2 Sep tember te Amsterdam het opleidingsschip Koningin Wilhelmina, waarop de eerste dag nijverheidsschool voor schippers jongens van het onderwijsfonds voor de scheepvaart zal worden gevestigd, officieel in dienst stellen. OPHEFFING OPENB. L. SCHOLEN De openbare lagere school te Etten (gem. Gendringen) zal opgeheven worden op 1 April 1939. Evenzoo een openb. school te Muiden. Examens Staatse*. Toel. Universiteit. Amersfoort. Gesl. na voortgezet ex. voor dlpl. A: J. P. Hörch ner, E. E. v. d. Hoi - -- - - - - Amsterdam. Gesl. mej. M. A. Kerst j-ena en de heeren C. A. Kenemans, J. Kerkhof. J. H. KeUzer, G. Kuijlenburg en P. J. Morsch. Arnhem. Gesl. de heer C. v. Doornum, Zutfen Den Haag. Gesl. de heeren A Naatje. De Lier; J. Duljvendtjk, A v. Norden, A W. v Putten en mej. L. v. d. Pal. Den Haag. Haarlem. Gesl. de heeren A Lefferman. Koog a d. Zaan: if. Baayers, Schaagerbrugmej iL Kaarsemaker. Alkmaar. Leeuwarden. Gesl. de heeren H. de Haan, Terwlspel; G. Klasinga, Scharnegoutum. Afg. 4 de heeren A A Z' W. de Wolf. Veere; A. P. de Groote, Aardenburg; C. J. de Rijk, Baarland: J. D. de Jong, Vlissln- gen; P. J. v. Kampen, Oostburg. Utrecht. Gesl. de dames A. R. Boersen öd P. J. M. ten Bosoh, Amersfoort: W. G. M. Morren, Eemries; W. J. A. Sterrenborg en de heer W. H Wallis, Utrecht. Zwolle. Gesl. de dames M. P. Folmer, Steen- wijkerwold: R. F. D. Groenland en A. Waan- dors Deventer: M. M.v. d. Sluis, Bergenthelm- de heeren J. W. M. Evers, Tubbergen; W. Ros winkel, Deventer. Den Bosch. Gesl. de dames J. v. Engelen, en W. v. Oudenhoven. Dongen: T. Giesen en H Huibers, Baexem; B. Kroon, Voorat: E. v. Kem pen. Nijmegen; A Geunts, Hengelo; H. Boom, Borculo: M Compaan. Doettnchem: J. Renders, A v. Munsteren en J. v. d. Boom, Nijmegen; P. Rek. W. Wlllems van Dijk, J. Vermeulen en J. Flaton, Den Haag; T. v. Gleis, Bergen op Zi Molenaar, Rotterdam; J. Mourlk, Groot-Am- mers; A Peuse, Lekkerlterk; J. J. v. d. Sar, Den Haag; A. M. Thewi>ssen, Middelburg; N. J. Pol. Apeldoorn; G. Klok, Alphen a. d. Rtjn; E. J. Klooscerhuls, Veendam: J. G. A. Lubber- dink, Almelo: T. Nleboer, Amsterdam; R. D Nolson, den Helder: F. G. Nflman, Eindhoven; A. Onverwagt. Schiedam- B. Oosterhoff, Sneek; A Richter, Hilversum: G. Roels, den Haag: M T. Roozenboom. Utrecht; J. J. Schellings, Alk maar: N. Schillemans, Bergen op Zoom; L. C. Slechte, Rotterdam. Utrecht Gesl. de heeren: F. Claes. Eind hoven: J. van Delft Wassenaar; J. W. Dinjens Nijmegen; A J. P. van Dorselaer, Maastricht; C. van Dreven. Arnhem; A. J. van Dijke, Zwolle J. van Eist Haarlem: P. G. J. M. v. Eykelen- borg, Utrecht: Th. Hörchner, Amsterdam; P. J Hamelink en J. P. Kapteya d< Rotterdam dijk, P. N. Evenhuls en J. J. Hauser, Rotterdi J. K. Barendregt Vlaardlnger.; J. J. Bouman, H. A. de Ketjzer en W. Pleterse, Dordrecht; W. A. Emels, Spijk (bij Gorkum); I. Weeda, Den Haag; L. Beckers, Schiedam. Organisten. Amsterdam. Organisten-ver. Gesl. Getuigschrift de dames: G. v. 't Verlaat Goor; P. Roose. Goes; G. Groenwold, Stadska- naul: de heer J. Kramer, Gmenekan. Handelskennis L.O. Den Haag. Gesl de heeren: P. A Buining, NUkerk: A. Smit Oude- Pekela; C. H. Jongerius. Utreeht, G. M. Hoorn weg, Den Haag; P. A C. van Dommelen. Til burg. Leerlooiers en Sclioenmnkcrs. W a a 1 w U k. RUksschool voor Leorooiers en Schoenmakers Gesl.: Afd. Leerlooierij A. A. van Delft, Tilburg F. A. Clahsen, Enschedé; H. N. M. Termeer, Oirschot; G. A J. Vos, Tilburg; Afgew. 3. Mach Schoenmakerij: Afd. A Georg. Hajduska, Mo- hacs (Hongarije): E. R. Klerks. Den Haag: Adr. Cloin, Dongen; D. Smit, Pasoeroean (N.I.); A Nleuwenhuisen, Den Bosch: P. W. Kerkhofs, Dongen: M. v. d. Ven, Tilburg: Afgew. 2; Afd B. H. Gelger. Friltschen (Schweiz); L. Bresson. Tilburg; J. Kemperman. Sllvolde; J. Bri Vermoedens rondom de goudstaaf TERSCHELLING, 29 Juli. Het spreekt vanzelf, dat het feit, dat de „Karimata" he dennacht een gouden staaf naar boven heeft gebracht, allerwege groote belangstelling heeft gewekt. Voor de velen die ook tegenover deze poging om den „Lutine"-schat te bergen sceptisch stonden, omdat zij meenden, dat het goud of door de kleilaag heen was ge zakt of was weggesleept, is dit wel een aan wijzing, dat er nog goud te vinden is. De volgende bijzonderheden zijn nog in teressant in verband met het merk van den gouden staaf, nl. F. B. B. 57. Alle goudstaven van de „Lutine" zijn ge merkt F. B. B., gevolgd door een nummer. Waarschijnlijk hebben de gouden staven ge legen in volgorde van de nummers. Nu is de gouden staaf F. B. B. 56 opgehaald op 23 September 1858 bij de bergingspogingen door ingenieur TaureL Ook de F. B. B. 58 is naar boven gehaald, doch reeds op 14 November 1801, dus eenige jaren na het vergaan van de „Lutine", toen men nog vrij nauwkeurig de plaats van het wrak kon aangeven en er van „versieepen" natuurlijk nog geen sprake was. De omstandigheid, dat nu de F.B.B. 57 naar boven is gebracht, wettigt dus het vermoeden, dat de „Karimata" thans baggert op de plaats waar men reeds in 1801 gewerkt heeft. De „Karimata" gaat met de noodige voorzichtigheid verder. Men is zelfs een eind teruggegaan, om het uitgebaggerde gedeelte nog iets uit te diepen. Zooals met alles geschiedt wat opgehaald wordt gaat ook deze gouden staaf naar Lloyds. Algemeen weeroverzicht Het minimum, dat gistermorgen boven Schotland lag, trok weg naar de Noorsche zee en werd gevolgd door een algemeene stijging van den luchtdruk over de Britsche eilanden en het vasteland. Op den oceaan vormde zich echter een nieuw diep mini mum, dat hedenmorgen 7 uur op 52 graden N.B. en 23 graden W.L. lag, en zijn invloed deed gevoelen in Ierland en zware regens gaf aan de westkust ïn den nacht. Door het toenemen van den luchtdruk in Frankrijk en het dalen op den oceaan is het lucht- drukverval over de Britsche eilanden toe genomen, In den nacht trok een onweer- depressie over zuidwest-Duitschland. In Finland en zuid-Frankrijk blijft het weer zeer warm. Op de Britsche eilanden en om het Kanaal en de Noordzee betrekkelijk koel met lage nachttemperatuur. Over het algemeen is de luchtdrukverdeeling over cenitraal-Europa zeer vlak. In ons land zal het weer mooi blijven met matigen zuidwestelijken wind en aange name zomertemperatuur. Later wellicht eenige onweersneiging. Opstand in Kreta Neef van Venizelos de leider ATHENE, 89 Juli. Op het eiland Kreta is een opstand uitgebroken onder leiding van een zekeren M i ts ot a k i s, een neef van den overleden V e n iz e 1 o s. Mitsotakis heeft met 500 man Kanea en het radiostation bezet en den gouverneur tezamen met de andere autoriteiten van het eiland gevangen genomen: De regeering heeft onmiddellijk twee regimenten naar Kreta gezonden om den opstand te dempen VAN EEN AUTO GEVALLEN De 9-jarige H. H., uit Valkenburg (Z.h.) reed te K a t w ij k a. d. R ij n achterop een vrachtauto mee. Op den Valkenburgschen- weg is zij van de auto gevallen of ge sprongen en daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat zij met een hersenschudding en vermoedelijk ook met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis is overge bracht. Den vrachtautobestuurder, B. de G. uit Haarlemmermeer, treft geen schuld. Het kind had gevraagd om achter op de auto mee te mogen rijden. De t oestand is ernstig. FINANC1EELE KALEI DOSCOOP De New Yorksche beurs opende gister bij levendigen handel lager. Spoedig werd de handel kalmer, terwijl de koersen opliepen. In het verder verloop was de handel gering, totdat in het laatste uur onder leiding van automobielfondsen een scherp herstel intrad, waardoor de koers verliezen ongedaan werden gemaakt. De beurs sloot op het hoogste punt van den dag. De omzet bedroeg 1.070.000 aandeelen. De Bethlehem Steel Corp. heeft het regelmatige kwartaalsdividend op de 5 pet. en 7 pet. preferente aandeelen gedeclareerd. De netto-winst bedroeg in het tweede kwartaal 150.000 (v. kw. 994.908: tweede kwartaal 1937 10.003.000) en in het eerste halfjaar van 1938 1.145.000 (v.j. 18.317.000). De Republic Steel heeft over het halfjaar, eindigende per 30 Juni, een netto verlies gemaakt van 5.918.881 tegen vorig jaar een winst van 6.054.315. Het verlies over het tweede kwartaal bedroeg 2.856.217 tegen vorig jaar een winsit van 487.251. Over het eerste kwartaal bedroeg het ver lies 3.062.000. De netto-verkoooen der General Motors hebben in het tweede kwartaal 272.265.000 (v.j. 500.413.000) beloopen. De netto-winst beliep 24.786.000 (vorig jaar 65.731.000) of S 0.52 (v.j. 1.48) per aan deel. President Sloan verklaarde, dat er tot nu een verbetering is waar te nemen. De verkoopen zijn in het tweede kwartaal aan zienlijk lager dan in dezelfde periode van ver'eden jaar, evenals de winst, maar deze laatste is gunstig geïnfluenceerd door de drastische verlaging van de bedrijfsuitga- ven en de betrekkelijk betere winsten uit de overzeesche transacties. De Chrysler Corp. heeft op de gewone aandeelen een dividend gedecla reerd van 0.25 (v. kw. 0.50). De netto winst over het tweede kwartaal bedraagt 3.600.000 (v.j. 16.542.000) overeenkomen de met 0.83 per aandeel (v.j. 3.80). De winst over het eerste halfjaar bedraagt 5.709.599 (v.j. 27.456.609). DE VIERDAAGSCHE CUYK, vierde marschdag. De dag van de laatste route, die ditmaal bijzonder zwaar is, omdat de zon gloeiend heet op de wegen van Beers en Hap6 slaat te branden en dus ook op de wandelaars die nog steeds onderwee zijn. Bij Cuyk komt echter al iets van den overwinnaarsblik in hun oogen, want nu zijn nog slechts 15 km fif te ;n en de weg van Mook naar Nijmegen is goed en schaduwrijk. In Cuyk is het op en top feest. Drie muziekcorpsen blazen marschen en twee van hen loopen de wan delaars een eind tegemoet om hun intocht in Cuyk wat. gemakkelijker te maken. Een ware stoet van autoriteiten heeft zich in het aardige dorp verzameld, waaronder de com mandant van het veldleger. luit.-gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, generaal de Iongh. inspecteur van de B.V.L. en schout bij nacht Fürstner. Tegen half twaalf komen ook minister-president Z. Exc. Dr. H. Colijn en echtgenoote in Cuyk aan. Zij loopen over de pontonbrug die over de Maas is geslagen en nemen aan de Mooksche oever het voor- hijtrvkken der troepen in oogenschouw. Dr. Colijn geeft een speciaal compliment aan den commandant van de Koloniale Reserve, die in prachtig marschtempo voorbij trekt. Maar hij heeft ook volle waardeering voor de burgertroepen en de lndividueele wan delaars, waarvan de 5(V-ers en 55-ers weer dadelijk herkenbaar zijn aan de roode en witte rozen waarmee men hen in de kwee- kerijen van Haps heeft getooid. Omstreeks half één is reeds een groot ge- deplte van de loopers in Cuyk gepasseerd, want de meesten hebben het erop gezet weer vroeg in de Prins Hendrikkazerne terug te zijn. Voor allen zullen echter de laatste kilo. meters wel een triomftocht worden, want reeds ir dp vroege morgen begon men zich langs de Wegen van Nijmegen tot Mouwen te verzamelen om de loopers op hun laatste kilometers moed in te spreken en een bloe- mengroet te brengen. TERUGKOMST VAN DE KONINGIN 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Van officieele zijde meklt men ons, dat H. M. de Koningin Dinsdag 2 Augustus a.s. in den voormiddag van haar verblijf in het buiten-land in de Residentie zal terugkeeren. H.M. zal haar intrek nemen in den Ruigenhoek. UIT OOST- EN WEST-INDIE KANONNEN UIT DEN COMPAGNIESTIJD Dozer dagen is op de onderneming Nij- kerk een aardige ontdekking gedaan, aldus schrijft de ,Sum. Post". Koelies, die bozig waren met grondwerk in het gebied, dat als uitlooper van het Pernaan-Meer kan worden gekenmerkt, vonden plotseling twee oude kanonnen, die ongetwijfeld afkomstig zijn uit den tijd van de Oost-Indische Compagnie. De kanonnen werden gevonuen op vroeeer concessiegebied van de Deli Spoorweg Mü. De lengte der kanonnen is ongeveer twee meter. Afrit op wielen bezaten zij blijkbaar niet, doch in het midden was een haak aangebracht, waarmpe de kanonnen konden worden vastgezet aan den grond. Een der kanonnen is nog volkomen gaaf, het ande re is een weinig beschadigd, doch beide zijn mooie exemplaren voor den Oudheid kundigen Dienst, die met deze vondst in kennis is gesteld. RIVIERBERICHTEN HANSWEERT. 28 JULI Gepasseerd en bestemd naar: ROTTERDAM: Oka. Lenaerts; Spido. Dhondt; Corry 6, Verburg;: Gruno. MeUer: Josepha Pols Telegraaf 3. Heüstek; Luctor. van IJseldük AMSTERDAM: Paula, Provoost; Bram 2, Kern peneers; Riin Binnenvaart 25. van Oorschot ALKMAAR: Ternueuzen 4. den Dikken APPINGEDAM: Edgri, Sluman GRONINGEN; Fournge, MeUer CAPELLE a-d. IJSEL: Assam 4, t Hart DORDRECHT: Borneo Dlrks WEURT: Afram, Franken TILBURG: Broedertrouw 10, de Jongrh RAAMSDONKVEER: Cornelia Maria, van Schljndel s-BOSCH: Resoluto 2. Rekkers AMSTERDAM: s. Amstel 12 STEVENSWEERT: Lumen Coeli. Albrecht» LOBITH: Constant. Pols KEKESDOM: Albert. Bollé; Mory. de Gres RAVENSTEIN: Vertrouwen. Schram BALGOOY; Arthur, de Volder NIJMEGEN: Julia Vranken DUITSCHLAND: Maas. Kronenberg: Pharail- da, Segers; Angelique. Huyemans; Obi. WUck- mans; Carnegie. Verberght; Albert, Camernians Lorette. v d Abbeele; Achllle. v d Vijvere; Mar the. Geffens; Pointe a Pltre. Jongen; Trans port 34 Boksiag; Tlietls, Kuypers; Fluviale 23, Fromm; Nautilus XI. Brouwer: Jos. Geertrulda v d 'stroom; Comptolr 4, Nussbtuun; Mannheim 221, Merz; Vlma. van Bosch; Dlxl. wan Acker; Egldlus. v d Abbeele; Marta. Drazewskl; Ludo- vlca Maria 2, van Cauteren; Uranla. Kranen- donck; RUn Schelde 13. Holz; Saar Schnorr; Jaljo. Bflde;r. Vertrouwen. Kerpel Emanuel, v BELGIE: Pax Mundo. v d. Buasche; Geer- trulda Maria, KeUzer: Twin, v d Bosch; Adma. Baardemans: Cornelia. Bonnes; Macte Animo, v d utten: Zwaluw Medendorp; Lorraine, Salize; Bertha Johanna. Holllnk: Damco 34. Hartsui ker; Risico. Smedeman; Amical. SibrUns: Rheln fahrt 102, Horsch; Veranedrlng. Wennemers-, M Stlnnes 43. Hiterhaus; Standaard 1. David; Leo pold. Somers; St Antolne. v d Vonder; Molière Wemmers; Thean RUmeer: Limousin. Spleiman Charlotte, van Vliet; s. Telegraaf 4 en 6; En Avant. van Baaien; RUn Scheldo 4. Rycquart; St Antonlus. Hermes: Rhelnunlon 3, Stobbelalr; Aart Wilhelmina. van FWUngaarden; 7 Gebroe ders.do Graaf; Stad Amaterdam 1-0. Sponselee RUn Schelde 5 en 8; Davos, Akkermans; Petro nella. Bauwens; Fourage Koppelaar; Alvrnoht 8. Krechting; Kollbri. v d ee; Verwisseling. De Ruyter. Elssenfresser. van Houwellngen en Dammers; Metje Cornelia. Brouwer; Oom Engel Op de uitreis OEHOE 28 Juli to Bandoong GIER 28 Juli te Jodihpur BUIZERD 28 Juli te Athene Op de thuisreis:

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3