PALTHE KRUSCHEN SALTS VRIJDAG 29 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog De J aponsch-Chineesche oorlog OPNIEUW BOMMEN OP BRITSCHE SCHEPEN Bij bombardement op Valencia's haven Een Deensche waarnemer gedood Tijdens een gisteren op de haven van Valencia gericht bombardement is het Engelsche stoomschip „Dellwyn", dat levensmiddelen loste, door projectielen getroffen. De Deensche waarnemer der controle-commissie, A. M o y e 11, kwam daarbij om het leven, evenals een Chi- neesche kok. Ook het Britsche s.s. „Stanleigh" werd door een kartets geraakt; de be manning bleef echter ongedeerd. De in de havenwijk neergekomen bommen hebben zestien dooden ge- eischt. De meeste gewonden verkeeren in ernstigen toestand. In Valencia zelf werden omstreeks twintig personen gedood en twintig andere gewond. Voorts zijn een kerk en vijftien andere gebouwen vernield. Omtrent het bombardement zelve wordt hot volgende gemeld: Twaalf vliegtuigen in twee groepen van zes hebben gisteren om half drie de haven en de omgeving gebombardeerd. Zij wier pen 11» bommen neer. De aanvallende toe stellen hadden hun motoren afgezet, toen zij nog op groote hoogte vlogen. Zij daal den toen neer in de richting van het En gelsche schip „Kelhvyn", dat in de haven bezig was met het lossen van koffie en suiker. De geheele lading van het schip was goedgekeurd door de controle. Op het oogenblik van den aanval was de geheele bemanning aan boord. De bommen .vielen om het schip neer, terwijl de be manning een goed heenkomen zocht. De eerste personen, die van boord gingen, wa ren de waarnemer der controle, de Deen Moyell, en een kok van Chineesche natio naliteit. Terwijl zij de brug passeerden, werden zij door een bom getroffen. Voorts werden de tweede stuurman en drie zee lieden getroffen. De „Kellwyn" kwam uit Marseille en zou pulp laden voor Londen. Omtrent het verloop van de gevech ten bij den Ebro, wordt gemeld, dat aan dit front de rechtschen hun tegen aanvallen op den rechteroever der rivier hebben voortgezet. De militaire autoriteiten te Burgos be vestigen, dat de krijgsraad te San Sebastian Jose Rosado Gil tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld heeft. Gil was afge vaardigde en vice-president van de Cortes en behoorde tot een politieke groepeering, die in 1036 gevormd was onder de regee ring Manuel Portela Valladares. Mussolini 55 jaar M u s s o 1 i n i heeft zijn 55sten verjaar dag gevierd en bij deze gelegenheid een telegram van den volgenden inhoud ont vangen van Adolf Hitler: „Duce, op uw verjaardag gedenk ik uwer op de hartelijkste wijze, met mijn oprechte wcnschen voor uw persoonlijk welzijn zoo wel als voor uw werk, dat tegelijkertijd de grootheid van Italië en den vrede van Europa dient In het trotsche bewustzijn van het door u tot stand gebrachte fascis tische imperium kunt gij dezen dag vieren, waarop mijn gedachten bij u vertoeven. Het beteekent voor mij een genoegdoe ning, dat wij in uw zoo even afgesloten en voor u zoo succesvolle levensjaar de spil Pome—Berlijn en onze vriendschap door onze bijeenkomst op den grond van uw rijk nog meer verstevigd hebben. Heil Duce. uw Adolf Hitler." Hitler wil geen onderscheidingen Adolf Hitler aanvaardt geen buiten- landsche onderscheidingen en heeft één van de hoogste Japansche onderscheidin gen, welke onlangs aan Mussolini word verleend, van de hand gewezen. De keizer van Japan heeft hem thans een aan tal geschenken, bestaande uit kostbaar lak werk gezonden, welke door den Japanschen ambassadeur zullen worden overhandigd, DE BRITSCHE COMMISSIE VAN ONDERZOEK Nu ook de BarcelOna-regeering het voor stel aanvaard heeft, is definitief besloten, een Britsohe commissie uit te zenden voor het instellen van een onderzoek naar de bombardementen op open steden in Spanje. Er zal waaschijrdijk een week verloopen voor de commissie van twee personen naar haar hoofdkwartier, vermoedelijk Toulouse, vertrekt. ONGEREGELDHEDEN IN RANGOON In Rangoon (Birma) hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan, doordat een Moslim een boek had uitgegeven, waarin het Boeddhisme beleedigd werd. Het kostte aan politie en militairen de grootste moeite, de orde te herstellen. Op het oogenblik staat het geheele zakenleven stil en bevindt zich niemand meer op straat. Volgens de laatste gegevens zijn er veer tig dooden gevallen en ruim 250 personen Vijf Indische vrouwen en een Indische zui geling bevinden zich onder de dooden. Ne gentig procent der gewonden zijn Indiërs. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANT1E-STANDZWART GARANTIE-STANDBL AU W ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverfwerker» bovenstaande merken Wordt 5 jaar gegarandeerd DE CHINEEZEN VERSTERKEN TEIAN De opmarsch langs de Jang-Tse In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Chineesche stel lingen op den zuidelijken oever van de Jang Tse tusschen Hoekau en Kioe Kiang vernield zijn door de Japansche troepen. Vierhonderd Chineezen werden tij dens de aanvallen op de forten gevan gen genomep. Naar het Chineesche telegraaf agent schap meldt, schrijft de „Central China Post" o.m.: „Met den val van Kioe Kiang werden aller oogen gericht op het kleine spoorwegstadje Teian, halverwege tusschen Kioe Kiang en Nan Tsjang, dat naar men venvacht, het volgende doel der Japanners zal worden". Chineesche berichten melden, dat de Ja pansche troepen zuidwestelijk zijn opge rukt uit Koetang en zich thans in zuide lijke richting naar Nanking begeven ten westen van het Po-Jangmeer, klaarblijke lijk met de bedoeling van Nankang naar Teian op te rukken. Nankang, dat eens een bevolking van 90.000 zielen had, is thans practisch leeg, daar bijna de geheele bevol king is gevlucht voor de herhaalde lucht bombardementen. Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat zware versterkingen naar Teian worden gedirigeerd om een mogelijken opmarsch der Japanners langs den spoorweg naar Nan-Tsjang tegen te houden. Nu Chinee sche versterkingen westelijk van Kioe Kiang zijn aangekomen, is men in mili taire kringen hier van meening, dat een westelijke opmarsch langs den zuidelijken Jang Tse-oever moeilijk zal zijn voor de Japanners. Het lot der Weensche Joden Volgens Havas zijn sedert de Duitsch- Oostenrijksche aaneensluiting 721 Jood- sche advocaten aan de balie van Wee- nen geschrapt. Het Sudeten-Duitsche vraagstuk Naar de persafdeeling van de Sudeten- Duitsche partij mededeelt, is thans in op dracht van de Tsjeohoslowaaksche regeering aan de Sudeten-Duitsche partij het wetsont werp overhandigd, dat het nationaliteiten- vraagstuk zal moeten regelen. Van den kant der Sudeten-Duitsche partij is het ontwerp, waarbij ook mondelinge juridische toelichtingen gegeven worden, zonder het bepalen van een standpunt in ontvangst genomen. Bandieten-overvallen in Palestina In het centrum van Bethlehem is een politiepost overvallen door een bende van 150 gewapende Arabische rebellen. Drie politiemannen werden gedood en het post huis werd geplunderd. Een andere Lende hoeft de kolonie Yok- nean bij Haifa aangevallen. De kolonisten waarschuwden door middel van vuurpijlen de politie en de militairen. De aanvallen werden afgeslagen en de aanvallers leden zware verliezen. Bij Amman is een Bedoelnenstam door een gewapende bende aangevallen. De aan vallers maakten zich meester van de sie raden van de vrouwen en het vee en na men de vlucht Zij werden door militairen achtervolgd, die de bandieten gevangen namen en het gestolene aan de eigenaars teruggaven. Twee Russische generaals berecht Het gerucht gaat dat twee van het roode leger in het Verre Oosten zijn terechtgesteld, n.l. generaal Levan- dowski, ondercommandant van het roodc leger in de kustprovincie en generaal Gailit, commandant van het Siberische legerdistrict. Generaal Rabin, ondercommandant van de luchtvloot, zou de hand aan zichzelf hebben geslagen uit vrees eveneens bij de zuivering te worden betrokken. De geheime Russische zender werkt weer Omroep plotseling afgebroken Naar de „Rigasche Ruindschau" meldt, is de geheime anti-Russische zender weer be gonnen te werken. Volgens dit blad weiikte de zender thans op twee andere golflengten dan vroeger. De storingsszenders waren na den aanvang der uitzending met volle kracht aan 'het werk gegaan, oon ontvangst onmogelijk te maken. Het zou htm echter niet gelukt zijn, in de eerste minuten precies af te stemmen op de golflengte van den nieuwen zender, zoodat men eenige zinnen van de spreekster heeft kunnen verstaan. Zij wendde zch tot de sol daten en de officieren van. het roode leger en riep ze op zich te verzetten tegen de hui dige machthebbers en zich noch naar Spanje noch naar China te laten zenden. Voorts zou de spreekster er op gewezen hebben, dat de „organisatie der 'bevrijders" voortdu- renden toeloop trekt. Zelfs eenvoudige sol daten zouden ijverige aanhangers zijn. Na ongeveer twintig minuten is de uitzen ding plotseling afgebroken, zonder dat een slotwoord te hooren is geweest. De avonturen van een kanovaarder In den nacht van Woensdag op Donderdag bleek uit de Belgische badplaats De Panr.e een pleziervaartuig verdwenen, hetwelk Donderdagavond in de buurt van het licht schip „Wandelaar" werd aangetroffen. Aan boord bevond zich de Nederlander A. T., uit Den Helder afkomstig, die het volgende ver haal deed. Met een kano was hij uit Duin kerken te De Panne aangekomen, alwaar echter zijn bootje van het strand spoelde en weer naar open zee dreef. Hij was toen op denkbeeld gekomen om met het plezier vaartuig te trachten zijn kano weder op te pikken. Dit gelukte hem, doch toen het er om ging naar De Panne terug te keeren, slaagde hij hierin niet Integendeel, het vaartuig dreef hoe langer hoe verder naar zee, tot het oogenblik waarop het nabij öe „Wandelaar" door het loodsvaartuig werd "waargenomen. Ondanks deze verklaringen is T. naar Nieuwpoort overgebradht, waar thans een onderzoek wordt ingesteld. Kenmerken van de nieuwe Agfa-Isochrom-Film |°0jN Grote belichtings speelruimte Zelfs zwaar overbelichte films leveren nog bruik bare negatieven. KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Beroepen: Te Kantens, cand. J. v. Nieuwkoop te Rijnsburg. De Zomerconferenties Als U straks een zomerconferentie bezoekt, dan zult U toch een eigen bijbel bij U willen hebben? Koopt U dan eens een complete Jongbloed's „dundruk'' zakbijbel, de ideale bijbel, óók voor conferenties en zomerkampen. Ds D. van Dijk 3 Augustus 25 jaren predikant Een zeer bekende, in het Noorden des lands vrijwel populaire figuur in de Geref. predikantenwereld, Ds D. van Dijk te Groningen, hoopt 3 Augustus a.s. zijn zilveren ambsjubileum te herdenken. Ds. van Dijk, de kanselredenaar van bij zondere qualiteit en zoowel door zijn lezin gen als pennevruchten een zeer gewilde per soonlijkheid, verheugt zich in zijn gemeente als pastor en ver daarbuiten als sjoviaal col lega en vereenigingsman in groote sympa thie, waarvan de 14e en de 15e September, de data van de viering en de gedachtenis rede, ongetwijfeld bewijs zullen geven. In allerlei levenskring buiten zijn kerkelijken arbeid, heeft Ds. Van Dijk door zijn warm hartig en met groote zeggingskracht ver sterkt spreken een eigen plaats verworven. Hij is een geboren Fries en laat niet na, daarvan telkens weer het stempel te toonen. Zijn gehoortedorp is Blija, waar hij 17 Dec. 1887 het levenslicht zag. Met zijn vijf broers werden allen opgeleid voor predikant of on derwijzer. Zijn moed-er was een zuster van wijlen prof. D. K. Wielenga. De a.s. jubilaris 'bezocht te Kampen het 'gymnasium en studeerde aan de Theol. School aldaar om iin 1913 candidaat te wor den en 3 Augustus van dat jaar door wijlen prof. dr. H. Bouwman vaft Kampen te Knij- pe in zijn eerste gemeente te worden beves tigd. In 1917 vertrok Ds v. Dijk naar Uithuizen welke standplaats hij 22 Aug. 1920 met zijn tegenwoordige verwisselde waaraan hij zich verbond met Mattih. 20 28. In zijn woon plaats heeft hij meegewerkt aan maatschap pelijk hulpbetoon en de recLasseerrrag. Voorts is hij scriba van de classis Groningen, lid van het moderamen van de Part. Synode en deputaat ad art. 25 K. O., lid van het mode- ramen van deputaten der Soembazending, voorzitter van de Geref. Evang. onder schippers, ,,'t Anker", vice-voorzitter van 't hoofdbestuur der Geref. Ver. voor Drankbe strijding,. voorzitter van den Prov. Gron. Bond en eere-voorzitter van de afd. Gronin gen dezer vereeniging, bestuurslid van de Openbare Leeszaal, idem van de Ver. van Predikanten van de Geref. Kerken en van de Groninger Geref. Predikantenvereenigimg, bestuurslid van de reünisten-organisatie „F. Q. I." te Kampen en voorzitter van den kring Groningen. De jubilaris is medewerker aan de Gro ninger Kerkbode, de Bazuin, de Reformatie 't Anker, Geref. Mannenblad en Opgang en heeft meerdere preeken en brochures in t licht gegeven. Zijn geestelijke adiviezen in de Reformatie geven blijk van den hoogen ernst, welke deze overigens zoo opgewekte persoonlijkheid paart aan een sociaal sterk meelevend ge- HET BELANG VAN KENNIS De Engelsche Methodisten vergaderden te Huil. Een belangrijk onderwerp vormde de toelating van de vrouiw tot het predikambt. Er zal thans een „proef' daarmee genomen worden. Voorts wordt thans ook de catechi satie ingevoerd: tot dusver werd men in Me thodistische kringen bot belijdenis toegelaten zonder dat voorafgaande catechisatie ver- eischt werd; dit standpunt zal men t" verlaten, met name omdat de onwetendheid' inzake de meest essentieele grondwaarheden van het Christendom al sterker en sterker de aandacht is gaan trókken. Chr. verzorging van krankzinnigen In het 54e jaarverslag der Verg. tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen wordt her innerd aan het overlijden van haar loco- 6ecretaris Ds. A. M. Donner, „in wien een stuk geschiedenis ten grave gedaald is." Eveneens wordt dankbaar herdacht de arbeid' van wijlen Ds. C. Lindeboom als voorzitter der Commissie voor de nazorg en Dr. Th. Meinema, de overleden Gen. Dir. van „Bloemendaal" te Loosduinen. Het Centraal Kantoor te 's-Gravenhage (Sweelinckplein 1) is verbouwd met het oog op vergaderingen en conferenties. Het aantal patiënten was op 31 Dec. 1937 3318; het verplegend personeel telt 1030 personen. In kliniek en sanatorium zijn ruim 500 patiënten. Contribuanten telt de Verg. thans ruim 10.000; correspondenten 572; 75 corporatiën (kerkel. gemeenten) steunen haar financieel. Belangwekkend ia wat de Gen. Dir. der Valeriuskliniek meedeelt over de insuline- behandeling. Bij één derde der behandelde patiënten werd een volledig herstel bereikt. Al is er slechts plaats voor een gematigd optimisme, de verbeteringen ieder afzon derlijk zijn zóó verrassend, dat men zeker op het ingeslagen pad zal voortgaan! Met groote voldoening wordt de stand der geestelijke verzorging en die van de nazorg overzien. De winst- en verliesrekening der Vereeni ging wijst voor 1937 'n totaal van 725.778.99 aan; de 5 stichtingen maakten samen eien Lvoordeelig saldo van plm. 72.000.— ALGEM. SYNODE NED. HERV. KERK Zitting van Donderdag 28 Juli „Toezegging van beroep" Dc President opent de vergadering. Na vaststelling der notulen en aanvulling der agenda, brengt prof. II a i t j e m a verslag uit van een voorstel, ingezonden door den scriba van de Classicale vergadering van Tisl, namens Ds J. de Vlieger van Wadenoyen, tot wijziging van verschillende artikelen in het Reg1. op de Benoemingen, het Regl. voor de kerkeraden en het Regl. op de vacaturen. De strekking is in hoofd zaak de figuur „Toezegging van beroep", een kerkelijke sanctie te geven. In de Regl. wordt de toezegging van beroep niet ge noemd, maar de zaak zelf komt voor in art. 59 van het Regl. op dc vacaturen. Nu komen telkens misverstanden voor. De con clusie van het rapport luidt afwijzend. On juist is de meening als zou de toezegging van beroep wel in de Regl voorkomen. In art. 59 Regl. Vac. is daarvan geen sprake, maar wordt bedoeld officieele beroeping in het geval, dat om bijzondere redenen de be roepsbrief niet terstond verzonden kan De conclusie wordt aangenomen. Kerkvisitatie Ds W e e d a brengt verslag uit ovc de persoonlijke kerkvisitatie in Zeeland, waar 16 gemeenten werden bezocht. Ds v. R e wij k over de persoonlijke visitatie in Fries land, waar 44 gemeenten werden bczochT, Naar aanleiding hiervan opent zich een stige discussie, waarin de moedgevende, maar ook bedroevende toestanden werden besproken De verslagen worden in dank ge accepteerd. Daarna verschijnt in de Synode Ds Ed ward B. Irish, predikant der Deerpark Re formed Church Port Jcrvis, New-York. Hij is afgevaardigd om gedurende dezen zomer in Don Haag diensten te houden voor de hier vertoevende Amerikanen. Door de Sy node der Reformed Church in America is deze predikant geïntroduceerd. De president houdt een toespraak, waarin hij o.a. wijst op de 011de en sterke banden, die onze kerk met die van Amerika binden. Ds Irish be antwoordt dit woord en sprak er zijn blijd schap over uit, dat hem de gelegenheid was gegeven, om aan de Synode van de moeder kerk de groeten van zijn kerk te mogen overbrengen Daarna worden nog toespra ken gehouden en enkele vragen gesteld door prof. dr G. Sevenster en prof. dr Th. I- Haitjema. Wegens Svnodus contracta heft do presi dent de zitting op. Een adres aan de Alg. Synode Aan de Synode werd het oeideistaande adres uit Utrecht verzonden, geteokend door prof. O b b i n k, prof. Van R h ij n en prof. Bi ou w er, terwijl prof. Kor ff, prof. Sevenster en prof. De Sopper uit Leiden een adres van ongeveer dezelfde strekking zonden. Hoogeerwaarde Heeren, Nu de Classicale Vergaderingen in meerder heid zich tegen het aanhangige Reorganisa tie-ontwerp hebben uitgesproken, maar het tegelijk ook wel duidelijk is geworden, dat er in de kerk in bijna alle kringen een be geerte naar reorganisatie bestaat, nemen wij, ondergeteekenden, de vrijheid bij u aan te dringen, de belangrijke motie van de Clas sicale Vergadering van Den Bosch niet, zon der meer terzijde te leggen, maar haar ernstig te overwegen en in haar geest ee: besluit te nemen. Wij zijn van oordeel, dat bij de drei ging van den Autoritairen Staat 'het inderdaad voor de Kerk allereerst van ■belang is, dait zij een uitspraak doet, waardoor zij zich geheel vrij maakt van elke mogelijkheid, dat de Overheid zich op grond van Reglement en Belijdenis der Kerk zielve, zich zou gaan bemoeien met haar verkondiging. Duitschland is hiervoor het waarschuwend voorbeeld. En in ons land is het gevaar nog grooter, omdat art. 36 der Ned. Geloofsbe lijdenis inderdaad alle aanleiding tot zulk een bemoeienis zor. geven. Heeft de Kerk zich door een dergelijke uitspraak, waarmee alle richtingen zullen kunnen instemmen, geheel vrij gemaakt, dan is de weg geopend om een nieuwe poging tot verdere reorganisatie van de inrichting der Kerk te ondernemen. Ter toelichting diene, dat de classis Den Bosch in haar motie o.m. had gezegd: „De Classis 's-Hertogenbosch stelt de Sy node voor waar ook in haar Reglement van Opzicht en Tucht een onjuiste verbin ding van kerk en staat is opgenomen df levensvraag van de verhouding van kerk er staat aan de orde te stellen, opdat de kerk de haar toekomende vrijheid deelachtig worde. Zij richte de kerkelijke vergaderin gen 200 in, dat een beslissing inzake de ver houding kerk en staat kan worden ge nomen." GIFTEN EN LEGATEN Wijlen de heer S. Klein te Soest heeft aan de Geref. Kerk aldaar f 1500.gele gateerd waarvan f 500.aan de Diaconie. Ds. R. Kok, pred. der Geref. Gem. te Veenendaal, entving een gift van f 500. van V. M. te Alkmaar voor de Bijbelver spreiding vanwege de Geref. Gemeenten. Ds. L. M. J. S. HERFKENS Tegen 15 October heeft emeritaat aange jaagd Ds. L. M. J. S. He rf kens, predi kant der Ned. Herv. Kerk te Beekbergen. Ds. Herfkens, die pas 48 jaar oud is, legt om gezondheidsredenen zijn werk neer. Hij werd 1918 candidaat en diende de gemeenten i Midlum, Zwaagwesteinde en Delfzijl, 3 voorganger der Evangelisatie te Drach- en te Assen en is sedert 18 Oct. 1936 te Beekbergen. Ds. K. K. TROOST Ds. K. K. Troost te Utrecht, em. pred. an de Geref. Kerk van Naaldwijk viert andaag zijn 70sten verjaardag. Ds. J. C. WIELHOUWER Mevr. Wielhouwer van Gr and- Rap ids hopen morgen met de Nieuw-Am- de H.A.L. te Rotterdam te ar- n enkele weken in Nederland door te brengen en in d: Geref. Gem. op te treden. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen DRENTSCHE EXPORTSLACHTER» assen telefoon 10 prima Grove Metworst (Gerookt of ongerookt) en Grove Snijworst Vraagt offerte of reizigersbezoek. Hek - en Rasterwerken Vogelenzang (N.-H.) Fa.C.A. RuigrokenZn. ROTTERDAM SC HE BOAZ BANK N.V. BIEDT AAN 3H°/„ en V OBLIGATIES v.n Protest. Kerken, Scholen en Chr. Philantr Inrichtingen, met korten looptijd, In coupures van 11000.- 1500.- en I 100.- N.V. ALMELOSCHE VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERU STICHTINGEN 10 «/o KORTING op da prijzen van CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN van huishoudelijke goederen zoo als Gordijnen. Meubelstoffen. Deken» enz. Wfl maken: Electr. Mengers waaraan 8 versch. apparaten tegelük kunnen draalen, eenvoudige uitvoering vanaf f400,—. Kluta- machines t 70,Aardappelschllmach. f 100. Groenten-, **-" nes f 65.— 1 f 120- Autoi BINNENLAND Nederland en Franco-Spanje Jhr. van Panhuys wordt agent te Burgos De Nedierlandsche Regeeiriinig is voorne mens tot agent bij de Franco-regeering van Spanje te Burgos te benoemen Jhr. E. Panhuys, die thans wedikzaam is te Rome als g ezan tsch a/psse c retarié eerste klasse. Van de zijde der regeering van Franco vertoeft reeds geruimen tijd een tegenwoordiger in ons land, de heer Mario de Piniès, die in dien Haag woont, en met wien o.m. de kwestie ven de Spaansche vluchtelingen, die in ons land vertoefden, geregeld is. CHR. VACANTIEVERBLIJF NOORDWIJK AAN ZEE Men schrijft ons: Door ingebruikneming van een bijgebouwtje kan het Chr. Vacan- tieverblijf te Noordwijk aan Zee weder ge deeltelijk aan de vele aanvragen voldoen. -Tot heden zijn ongeveer 1200 overnachtin gen geboekt. Men zie de advertentie in dit blad. VAN STELLING GEVALLEN Monteur ernstig gewond De 51-jarige monteur A. v. d. V. uit Al- blasserdam, werkzaam bij J. en L. Smits Machinefabrieken te Nieuw-Lekkerland.had het ongeluk mis te stappen op een stelling van een in aanbouw zijnde stoommachine. Van ongeveer 31/» M. hoogte sloeg hij ach terover op den grond en werd opgenomen met een groote hoofdwond en zware her senschudding. Hij is vervoerd naar het zie kenhuis te Dordrecht. Zijn toestand is zorgwekkend. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De ze» minerale zouten In Kruschen Salt» sporea Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen De pijnen zullen spoedig ainemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT PER OAG' De muggenplaag weer begonnen Insecten kleiner dan vroeger en groen van kleur Groote zwermen op den Afsluitdijk SCHELLINGWOUDE, 28 Juli. Met het mooie weer heeft langs den Water- landsch^n Zc-edijk en het IJsselmeer de muggenplaag weer haar intrede ge- Ditmaal zijn de insecten echter klei ner dan vroeger en groen van kleur. Bovendien komen zij niet bij Oosten wind, dooh uitsluitend bij de zwoele Westenwinden, die de insecten in groote zwermen over den dijk op den rijweg drijft. In de middaguren en tegen den avond ondervindt men de grootste last. De mug gen vormen boven den weg en den dijk ditoke wolken en maken het verblijf hier verre van aangenaam. De wielrijders, wier aantal in dezen vacan- tietijd zeer grot is, moeten zich beschermen om den mond en de oogen niet vol te krij gen. Ook de automobilisten klagen over de massa's muggen, die tegen de voorruit cit de radiator vliegen. Op het IJsselmeer vinden de visschers nabij hun fuiken en netten op het water groote hoeveelheden larven, die, als de zon maar enkele uren geschenen heeft, zich tot volwassen dieren ontwikkelen. Zwermen muggen vliegen dan dra in de richting van den dijk. Verleden jaar kon men bij het verzoeten de water groote hoeveelheden muggen op het water vinden. Thans is dit niet het ge val. Men treft uitsluitend larven aan. Te Monnikendam is de muggenplaag ge ringer Wel is waar zijn zij hinderlijk voor de wielrijders, dooh de last is niet zoo groot als op don Waterlandschen Zeedijk. De wer kelijke plaag beperkt ziah blijkbaar tot het weggedeelte tusschen Schellingwoude en Monnikendam, Groote boerderij afgebrand Schade beloopt f 20.000 LEIMUIDEN, 28 Juli. Omstreeks vier uur is hedenmiddag brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door de familie J. Boere. Het vuur breidde zich snel uit. Bij de aankomst van de brandweer, die met haar nieuwe motorspuit spoedig op de plaats van den brand verscheen, viel er aan blus- schen reeds niet meer te denken. Zij be paalde er zich dan ook toe de belendende perceelen nat te houden. Zoo kon een naast gelegen arbeiderswoning voor het vuur ge spaard blijven, terwijl verder de schuur van den landbouwer Boere eveneens gevrijwaard bleef. Het vee kon tijdig in veiligheid wor den gebracht. Echter wist men de inboedel niet. meer te redden. De boerderij brandde geheel af, ter wijl voorts een hooiberg door het vuur ver* teerd werd. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt geschat op f 20.000. EEN TE VRIJMOEDIG VRIJER Een landbouwer uit Ti e 1, A. de K., die bij vrijages met Ca. v. B. al te vrijmoedig op- trad en haar op grond van valsche voorspie gelingen f 400 afhandig maakte, werd door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis- DE ZAAK-VAN DER LAAKEN De Officier van Justitie te Batavia heeft cassatie aangeteekend tegen het. vonnis van den Raad van Justitie aldaar, waarbij Ir A, L. van der Laaken wegens opruiing tot eeiï geldboete van f 100. subsidiair een maand hechtenis veroordeeld is. Naar men weet had het O. M. twee maanden hechtenis ge- eischt. WAAR WERK TE VINDEN IS UITBREIDING LOCOMOTIEVEN- LOODS TE ZWOLLE UTRECHT, 27 Juli. Bij de op 26 Juli 1938 gehouden openbare aanbesteding van be stek no. 44 N.S. betreffende het wijzigen en uitbreiden van de dienstlokalen in de lo- comotievenloods te Zwolle met bijkomende werken, waren ingekomen 37 biljetten. Da raming bedroeg 13.780. Laagste inschrij ver was: J. IJzerman Lzn. te lieerde voor 10.995. DE SPOORWEG AMSTERDAM-UTRECHT Bij aanbesteding van bestek no. 20 N. S. betreffende: het maken van den onderdoor gang President Steynplantsoen te Amster dam in den verhoogden spoorweg Amster dam C.S.Utrecht met bijkomende werken waren laagste inschrijfsters de N.V. Mij, „Oberon" te Amsterdam: a. 123.180; N.V, „Het Spoorwegbouwbedrijf" te Utrecht: b. 125.600. LEVERING STAALCONSTRUCTIE Bij de aanbesteding van bestek no. 21 N.S. betreffende: het vervaardigen, leveren en stellen van de staalconstructie voor den onderdoorgang President Steynplantsoen in den verhoogden spoorweg Amsterdam C.S.- Utrecht te Amsterdam, met bijkomen do werken, was laagste inschrijfster de N.V, Machinefabriek Du Croo en Brauns te Am sterdam: a. 138.800, b. 138.900. UTRECHT, 27 Juli. Bij de openbare aan besteding van bestek no. 13 N.S. betreffen de: het leggen van sporen en wissels met bijbehoorende werken op de goederenring baan om Amsterdam tusschen de aanslui ting aan den spoorweg Amsterdam-Utrecht bij Duivendrecht en het rangeeremplace ment Watergraafsmeer, alsmede op de ver- bindingsbanen in de richting van Hilveri sum en naar de Zuidergasfabriek waS laagste inschrijver: J. G. Steensma te Lem mer: a. 44.400, b. 44.600, c. 52.100, d. j 52.300.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2