^liftunr ^riïtsdjr (üotiraitt Eerste succes van de Karimata slachtoffers0"1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Bezinning gevraagd PEREZ— OPRUIMING Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksctle zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'h ct No. 6456 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 VRIJDAG 29 JULI 1938 19e Jaargang atö)Eritntieprij?en: Van I tot 5 regels ,-«,»» 1.1773 Elke regel meer •-*■•»>#»* 0.227» Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels 2.30 J Elke reget meer .•••u* J 0.45 Voor het bevragen aan 'i bureaD wordt berekend 4 0.10 kan de opmerkingen, welke we ons jonlangs veroorloofd hebben naar aanlei- iding van een door Dr Kortenhorst voor Brabantsche werkgevers gehouden rede, ;was het „Dagblad van Noordbrabant en Zeeland" zoo vriendelijk eenige aandacht Je schenken. ,We weten dat te waardeeren. Intusschen zouden we het op prijs stel len, indien het blad alvorens te criti- seeren iets meer had willen attendeeren op de rede van den R.K. voorman èn op 'den inhoud van onze bescheiden ontboeze mingen er over. Wellicht ware dan voorkomen het lichte .verwijt als zouden anti-rev. overdreven .waarde hechten aan onze positie op de geldmarkt. Er valt ons op dit punt niets te verwij len. Wij hoeden ons niet alleen voor over schatting van deze positie daar zijn we goede anti-revolutionairen voor, die met economische romantiek en financieel ge goochel weinig op hebben maar even zeer voor onderschatting van de beteekenis Er zijn er, die zich aan dit laatste schul dig maken, en ze zijn misschien niet ge heel en al ongevaarlijk. Maar wat alles af doet: de uitspraak, dat het in gevaar brengen van onze posi tie op de internationale geldmarkt niet minder zou zijn, dan economische zelf moord, was niet van ons afkomstig, maar .vanDr Kortenhorst. We zouden derhalve onze opponente wil len adviseeren: neem op dit punt niet ons de biecht af,, maar wend U tot uw eigen leidsman. Hetzelfde geldt omtrent de opmerking, dat ons kostenpeil zoodanig moet zijn, dat we met onze goederen op de wereldmarkt kunnen blijven concurreeren. Hoe dat bereikt moet worden is niet voor alle gevallen met één woord te zeggen. Gelukkig hebben we op dit punt ervaring en weten we, dat tot de middelen dienstig 'tot dit doel in ieder geval niet behoort het op ongelimiteerde wijze uitgeven van geld, het drastisch verhoogen van onze staats schuld en het voor vele decennia duur zaam verzwaren van den belastingdruk op ons volksleven. Dat de overheidsschuld niet voortdurend kan worden vergroot, is het „Dagblad" met ons eens. Maar, zoo luidt de vraag, die ge steld wordt: hoe wil men dit vermijden? Die vraag krijgt beteekenis als men weet, dat onze in de oogen van het „Dag blad" te geringe devaluatie de schuld krijgt van de nog bestaande werkloosheid. We hadden tot het niveau der Angelsak sische landen moeten gaan met de munt- depreciatie. Naar onze bescheiden meening stelt de ervaring in de Angelsaksische landen deze opvatting niet in het gelijk. We kunnen de vergelijking èn met Amerika èn met Engeland doorstaan. Op dit punt hebben ook België en Frankrijk ons iets te zeggen. En zeker niet in ons nadeel. Muntmanipu- laties zijn voor het economisch leven der .wereld tot heden toe geen onvermengd en blijvend voordeel gebleken. Het heeft dan ook o. i. weinig zin om .voor verdere aanpassing der munt te strij den. Zouden wij voorgaan, anderen zouden ons al spoedig op de hielen zitten en voor bijstreven. Beter worden we daar niet van. En evenzeer moet ons voor oogen staan de waarheid, dat het werkloosheidsvraag stuk met geld alleen niet is op te lossen, maar voor alles vereischt gezonde econo mische en financieele verhoudingen. Ook pater de Beaufort sprak op de Nijmeegsche .vergadering van het R.K. Werkliedenver bond niet anders. Met meer instemming dan de abstracte theorieën van Prof. Lief- tinck over een vlotte openbare-werken-poli- tiek en een budgetpolitiek met tekorten en diens aanbevelingen van een verplichten arbeidsdienst, hoorden we de vermaning van den genoemden Katholieken staatsman over het lichtvaardig en onverantwoorde lijk spreken en schrijven van sommigen, die hun onkennis demonstreerende op het stuk der werkloosheidsbestrijding luchtig over de grootste obstakels heen Wippen. We nemen aan, dat het „Dagblad" het met deze voorzichtige, waarschuwende .woorden eens is en bereid zal zijn als zijn teergeliefde radicale muntdepreciatie niet komt en het blad zal zelf niet gelooven, idat deze in aantocht is mede te werken aan het stimuleeren van gezonde economi sche en financieele verhoudingen op een Wijze als zal blijken noodig en mogelijk te zijn en binnen ons bereik ligt. België geeft een voorbeeld. Het inzicht is er ontstaan, dat als maar geld uitgeven zonder dekking, teren op het nationaal .vermogen, economisch funest is en niet is vol te houden. „We moeten minder uit geven", verklaarde dezer dagen de Belgi sche minister van Financiën en hij kon digde meteen pijnlijke offers voor de ge meenschap aan. Wie verkeerd geleefd heeft, moet zich bekeeren. Ook ons volk zal zijn werkelijken toe stand moeten leeren kennen, willen we op den beteren en althans van een gevaar lijken weg af komen. Ons budget moet weer innerlijk gezond worden, niet alleen in ons eigen belang, maar ook in dat van het nageslacht Achterstand moet worden ingehaald, nieuwe uitgaven tot het onver mijdelijke beperkt en de druk op het volks inkomen en het bedrijfsleven verlicht zoo dra en zooveel het kan. Dat kan niet ineens. Maar het moet niet temin gebeuren, We zouden ons zeer verwonderen, indien niet binnen afzienbaren tijd aan ons volk helder voor oogen zal worden gesteld hoe het er met onze openbare financiën voor staat. Er zal dan moeten worden gekozen. Moeilijk en vol zware verantwoordelijkheid zal die keuze zijn. Dat hebben we op 18 Juli willen betoo- gen. En zonder de illusie te koesteren de „Dagblad"-redactie van haar devaluïstische droomen te hebben genezen, hopen we toch haar van de ernst der situatie een indruk te hebben gegeven. Van die ernst getuig de voor ons het gesprokene op de vergade ring der R.K. werkgevers in het diocees Breda èn het optreden op de bijeenkomst te Nijmegen van pater de Beaufort. Men lette er op in dezen tijd, waarin niet alleen de bestrijding der werkloosheid, maar ook de defensie reeds op een zeer aanzienlijk deel van het nationale inko men beslag leggen. Is er dan geen aanleiding voor de vraag of we met heel onze staatshuishouding op den ouden voet kunnen doorgaan? Ons dunkt, ook de Regeering zal zich dat in deze dagen afvragen. We kennen haar antwoord niet, maar twijfelen .niet of het zal binnen afzienbaren tijd aan ons volk gegeven worden op een wijze, die voor misverstaan weinig ruimte zal laten. De Burgemeester van Oostvoorne Vraagt eervol ontslag In de laatstgehouden gemeenteraads vergadering van Oostvoorne heeft de heer S. da Silva, burgemeester dezer gemeente mededeeling gedaan van zijn besluit om tegen 31 Juli a.s. eervol ontslag aan te vragen. DIEPGANG ZUID WILLEMSVAART 's-HERTOGENBOSCH, 28 Juli, De waar nemend-hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noorbrabant maakt bekend, dat de voor het in Noord brabant gelegen gedeelte van de Zuidwil lemsvaart afgekondigde beperking van den grootsten toegelaten diepgang voor vaar tuigen tot 1.80 meter met ingang van heden is opgeheven. INFANTERIE JUBILEERT TE BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM, 28 Juli. Op 9 Jan. 1939 zullen het derde en veertiende regi ment infanterie te Bergen op Zoom den dag herdenken, dat ze 125 jaar geleden werden opgericht. Eenige tientallen burgers hebben hierin aanleiding gevonden zich te belasten met het voorbereiden van een huldiging van beide regimenten op genoemden datum. Daarbij zal een cadeau worden aangeboden Besloten is, dit te doen bestaan uit twaalf diepe trommels met bijbehoorend wit lede ren garnituur. Vraagt Uw leverancier „St.Raphaël" QUINQUINA De fijnste apéritif. Trompenberg's PALACE HOTEL Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) Het getut» jaar geop< Vannacht om half drie werd de eerste staaf goud opgehaald - Spanning stijgt TERSCHELLING, 29 Juli. Vannacht heeft de „Karimata" de eerste staaf goud, afkomstig van het wrak van de „Lutine" opgehaald. Het was omstreeks half drie, dat deze vondst werd gedaan. De heer Van Capellen was aan boord van de „Karimata" toen deze eerste staaf van de vele, welke men hoopt te vinden, in de zeef van den baggermolen werd ontdekt. Vanmorgen bij de aflossing werd het eerste goud, dat men thans ge vonden heeft, meegebracht naar het eiland om ter hand te worden gesteld aan den leider van het bedrijf der Billiton Maatschappij op Terschelling, den heer Bol. Hij en de heer Van Capellen kwamen er mee naar hotel „Nap", waar de staf zijn hoofdkwartier heeft. Onmiddel lijk werd op het hotel de vlag geheschen. De staaf is 20 cM. lang en 6J^ cM. breed, weegt 3.5 Kg. en is gemerkt B. B. 57 (Een kilogram goud is ca 2000 waard. Red.) Toen op het eiland bekend werd, dat het eerste goud was gevonden, werd van tal van schepen in de haven de vlag geheschen en lieten de sirenes zich hooren. Vroeger dan anders was het druk op het eiland. Iedereen, die van de vondst vernam, ging naar de haven. Er was echter niets te zien en behalve deze eene staaf is er sinds vannacht half drie niets meer gevonden. Men neemt dan ook aan, dat deze staaf bij vorige bergingspogingen van de „goudschat" van de „Lutine" is losgeraakt en is verdwaald. Het feit echter, dat de „Karimata" ook deze „verdwaalde" staaf naar boven heeft gebracht, heeft het optimisme, dat de goudschat geheel zal worden gevonden, nog versterkt. Vol verwachting gaat men de komende dagen tegemoet. De „Karimata" baggert goud!! Dat is het groote nieuws van den dag. Zeker, 't is nog wel bij een enkel staafje ter waarde van zeg 7000 gebleven, maar.... het gaat toch in de goede richting. Uit de vondsten van de laatste weken was dat trouwens wel ge bleken. Wat is er al niet opgehaald! Wrak stukken van het vergane schip, tal van kanonskogels, een zestal zilveren Spaansche „matten", de ankerspil van de Lutine en meer voorwerpen, die thans als curiositeiten op het eiland worden ten toon gesteld. AI kwam er dan niet dadelijk goud naar bo ven, de „Karimata" baggerde rustig door. Twee maanden is het thans geleden, dat de molen (het was toen 30 Mei) naar Terschel ling vertrok. Pessimisten begonnen den moed al op te geven, doch "de deskundigen vergisten zich niet Zij begonnen met het baggeren bij het voorschip, zij hebben het wrak nu midscheeps bereikt en de vond sten wijzen uit, dat de kansen op succes met den dag stijgen. Heel deze onderneming bewijst weer eens, tot welke geweldige resultaten de moderne techniek in staat is. De 130 emmers van den grootsten tinbaggermolen ter wereld stijgen onafgebroken uit de diepte op, en dat twintigmaal per uur. Dat beteekent dus ,000 emmers per dag. En toch.... en toch.... heel de goudschat van de Lutine Intusschen: nu de kansen er zoo prachtig voorstaan na de laatste vondst, denkt de directie van de Billiton Mij er niet aan de onderneming te beëindigen. Naar men weet, zou de Karimata aanvankelijk tusschen 15 en 20 Augustus uit Nederland moeten ver trekken. Aangezien twee weken noodig zijn om den baggermolen voor de reis naar ïndië gereed te maken, zou de molen reeds volgende week het zoeken naar de goud schat van de Lutine moeten beëindigen. Er dreigde dus opnieuw en nog wel op het meest spannende oogenblik een kink in den kabel te komen. De directie van de „Billiton" heeft echter overwogen, dat het toch wel zonde en jammer zou zijn om de bergingspogingen te staken. Daarom is be sloten, dat de Karimata voorloopig dit jaar nog in Nederland zal blijven (tenzij (de goudschat zéér spoedig gevonden wordt). Vermoedelijk zal de reis naar Indië dan in het voor- of najaar van 1939 worden ge maakt. Eerder kan niet, omdat dan het oversteken van den Indischen Oceaan te veel risico's meebrengt. Dagen van groote spanning gaat men thans op Terschelling tegemoet! Zal de goudschat gevonden worden? DIEFSTAL VAN NEGENTIG EDELSTEENEN Uit het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie De waarde ligt tusschen twee- duizend en vijfduizend gulden Bij de controle gistermiddag in het Rijksmuseum voor geologie en minera logie aan de Groenmarkt te Leiden is gebleken dat een der vitrines in de zaal der edelgesteenten was opengebroken en dat daaruit ongeveer negentig edelstee- nen waren ontvreemld Het Museum bezit in haar verzameling zoowel echte als onechte steenen. De echte worden 's avonds altijd in een brandkast op geborgen en des morgens om negen uur weer ter bezichtiging der bezoekers in de vitrines gelegd. Toen men gistermiddag de steenen weer wilde wegsluiten bleek den contro- leerendien beambte van het museum, dat het slot van een der vitrines was gefor oeerd en dat een groot aantal steenen was verdwenen. De beambte maakte onmiddellijk alarm en men waarschuw de de politie. Bij het onderzoek bleek dat verdwenen waren 12 diamanten, 9 robij nen, 14 saffieren, 18 smaragden, 7 bergh- steenen, 10 aquamarijnen, 17 topazen en 1 alexandryt. Alle steenen zijn geslepen en vertegenwoordigen een waarde die men schat tusschen de f 2000 en f 5000. In het museum kent men geen zaalwacht. De bezoekers worden wel zooveel mogelijk rondgeleid, maar er is geen voldoende per soneel om, bij een eenigszins uitgebreid aan tal bezoekers het geheele museum te bewa ken. Over den stand van het onderzoek kon de politie ons geen verdere mededeelingen doen in dit stadium van de zaak. Wel heeft de waarnemend commissaris van politie een oproep verspreid, waarin alle bezoekers van het Museum op 28 Juli worden verzocht zich persoonlijk of schrif telijk tot hem te wenden om inlichtingen tc verschaffen. HET A.S. REGEERINGS- JUBILEUM Grootsch schouwspel in Amsterdamsch Stadion Op Zaterdag 10 September a.s. AMSTERDAM, 29 Juli. De huldigings commissie 1938 maakt bekend, dat op Za terdag 10 September a.s., als besluit van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, een grootsch schouwspel zal plaats vinden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, H. M. de Koningin zal deze feestelijk heden met hare tegenwoordigheid vereeren Het programma zal bestaan uit: a. Instrumentaal concert door een com binatie van muziekgezelschappen, onge veer 500 personen, onder leiding van den dirigent B. D. Peters. b. A Capella zanguitvoering door 1500 zangers en zangeressen, onder leiding va» Th. van der Bijl. c. Groot ballet gedacht als een hommage aan H. M. de Koningin, onder leiding van Yvonne Georgi. Hierin treden op Yvonne Georgi me» haar balletten en leekengroepen, vormende een totaal ensemble van ongeveer twee honderd personen. d. Groote historische optocht, gevolgd door een indrukwekkende slotapotheose. De optocht zal worden onderverdeeld in IS groepen, van Gijsbrecht en Badeloch af via de Oranjevorsten naar de 20ste eeuw, de glorie van Amsterdam en allegorie van het huis van Oranje. Herauten te paard, mu ziekcorpsen en praalwagens zullen den stoet luister bijzetten. De aanvang is gesteld op 2 uur namid dag. Plaatskaarten zijn van 4 Augustus af verkrijgbaar bij het plaatskaarten-verkoop- bureau Heerengracht 3S0-382, telefoon 49000 VALKENBURG (L.) Hotel Fnanssen Bondshotel A.N.W.B.K.N.A.O. 80 kamers, koud en warm stroomend water. Lift. Centrale verwarming. Eigen garage gratis. Pensionprijs f 3.50 tot f Geneesheer en zijn dienstbode verdronken Jongeman verdrinkt in de Maas bij Tegelen KATWIJK AAN Z' 3, 28 Juli. Vanmid dag zijn bij het baden in zee alhier de 33-jarige geneesheer W. Mosselman uit Appingedam en zijn 20-jarige dienst bode, mej. C. Smit, verdronken. Het ongeluk is door niemand bemerkt, zoodat niet na te gaan is hoe de beide per sonen om het leven zyn gekomen. Niettemin heeft de politie vermoedens, dat de slachtoffers een slag van een golf hebben gekregen de zee was zeer woelig en vervolgens zijn meegesleurd. Dokter Mosselman, die enkele dagen ge leden te Katwijk aan Zee is aangekomen om hier gedurende een week zijn vacantie door te brengen, stond als een goed zwem- er bekend. Herhaalde malen heeft de politie de vele baders, die zich vandaag in zee begaven, gewaarschuwd vooral voorzichtig te zijn, daar de zee erg onstuimig werd. Er heersch- te zoowel in zee als op het strand vrij groote drukte. Tegen half vijf, toen zie hniemand meer in zee bevond en de kleeren der beide slachtoffers nog steeds op het strand lagen, kreeg men vermoedens, dat er een onge luk moest zijn gebeurd. Enkele badgasten stelden dc politie van een en ander in ken nis, waarop deze ging dreggen, hetgeen uiteraard geen resultaat opleverde. Tegen achit uur is het stoffelijk overschot van den geneesheer aan het strand te Noordwijk aan Zee aangespoeld. In de Maas verdronken TEGELEN, 28 Juli. Vanmiddag om ruim half een is de 17-jarige W. Jansen uit Venlo by het zwemmen in de Maas bij Tegelen verdronken. De jongeman bevond zich ver van den kant, toen hij plotseling begon te zinken. Hij riep om hulp, waarop zijn ka meraad hem tegemoet zwom en hem beet pakte. Toen hij nog geen tien meten van den oever verwijderd was, moet hij wegens vermoeidheid den drenkeling loslaten die daarop in de diepte verdween. Politie en een dokter waren spoedig aanwezig. Na een half uur slaagde men er in het slachtoffer te vinden .Geruimen tijd werd nog kunst matige ademhaling toegepast, doch J. bleek overleden te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het R.-K. Ziekenhuis te Tegelen over gebracht. Smokkelende machinisten Misbruik van vertrouwen gemaakt AMSTERDAM, 28 Juli. De inspectie der invoerrechten en accijnzen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een ze vental machinisten der Nederlandsche Spoorwegen, die zich in den laatsten tijd schuldig gemaakt hebben aan smokke larij op groote schaal van allerlei goe deren. Deze machinisten, allen rijdende op de In ternationale treinen, met name D-treinen naar Duitschland hebben op grove wijze misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat de ambtenaren van den dienst der invoer- rechten en accijnzen in hen als semi-ambte- naren stelden, welk vertrouwen hun werd gegeven om het mogelijk te maken, dat het oponthoud der treinen aan de Nederland sche grens niet langer dan twintig minuten behoeft te duren. Zou ook de locomotief en het treinpersoneel moeten worden gevisi teerd, dan zou het oponthoud uiteraard veel langer duren. Zooals medegedeeld zijn de bewijzen tegen zeven machinisten van dien aard, dat de inspectie der invoerrechten en accijnzen pro ces-verbaal heeft opgemaakt. Tegen een drietal andere machinisten duurt het onder zoek nog voort Hangende het onderzoek hebben de Neder landsche Spoorwegen de betreffende machi nisten in den rangeerdienst geplaatst. Spelenderwijs den weg overgestoken Knaapje ernstig gewond LEIDSCHENDAM, 29 Juli. Gister avond omstreeks 9 uur heeft aan den Vlietweg een ernstig ongeluk plaats gehad. De 10-jarige F., de J. uit de Residentie, die aldaar by familie gelogeerd was, stak spelenderwijs den Vlietweg over, ter hoogte van het spoorwegviaduct, juist toen een mo torrijwiel passeerde, dat bestuurd werd door den heer V. R. uit Voorburg. De motorrijder remde uit alle macht, doch een aanrijding kon niet worden voorkomen. Het knaapje werd tegen den grond ge slingerd, evenals de duopassagier F. S. uit Voorburg. Laatstgenoemde kreeg schaafwonden aan handen en beenen, doch het knaapje bleef ernstig gewond liggen. Dr. Perquin, die onmiddellijk ter plaatse was, constateerde, dat het ventje een rib had gebroken,- terwijl het inwendige kneu zingen bekwam en een hersenschudding opliep. In zorgelijken toestand is hij naar het zie kenhuis „St. Anthoniushove" te Voorburg vervoerd, waar het ter verpleging is opge nomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blade.. Ter gelegenheid van het regeeringsju bileum zal op 10 Sept. in het Stadion tc Amsterdam een grootsch schouwspel wor den gegeven. De Karimata heeft een staaf goud van Zy2 Kg. opgebaggerd. De zitting var. gister van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De derde dag van de Vierdaagsche af- standsmarschen te Nijmegen. Uit het Rijksmuseum voor Geologie eix Mineralogie te Leiden zijn negentig edel- steenen gestolen. Bij een ernstig ongeluk Is te Giesen- dam een kind gedood en zijn twee andere gewond. Te Katwijk aan Zee zijn gister twee personen in zee verdronken. Arabische bende-overvallen ïn Bethle-, hem en elders. Twee Engelsche schepen bij Valencia beschoten; Deensche waarnemer gedood* PERZISCHE TAPIJTEN 's-GRAVENHAGE, KOORDEINDE HOC Nijverheidsonderwijs en Werkloosheid Een Belgisch voorbeeld Tegen den verkorten cursusduur en de dientengevolge geforceerde opleiding van de Ambachtsscholen richten zich twee artike len van (J.) O.(fman) in „Ons Nijverheids onderwijs". De schrijver, die dit onderwerp reeds meermalen aansneed, ontleent zijn motiveering thans aan een bezoek, door. hem gebracht aan Belgische Nijverheids* scholen. Daar zag hij o.m de vrije beroeps* school te Brugge, welke niet alleen door haar ruime en practische inrichting, maar, vooral ook door haar werkplan en lesrooster, zijn volle bewondering had. De heer Ofman vertelt er opgetogen van: „Ook het zien der leerlingen maakte In druk op ons en wij kregen wel eenigszins het gevoel, dat wij aan kleuterscholen wer ken. De leeftijd voor toelating is 14 jaar, 'de curusduur drie jaar verplicht en een jaar facultatief; en, schrik niet, mijn waarde lezers, volgens onzen zegsman zal op verzoek van de Belgische metaal industrie getracht worden ook het vier de jaar verplicht te stellen. „Toen wij dat hoorden, hebben wij even perplex gestaan. „Leerlingen van IS19 en 20 jaar bevol ken de hoogste klassen. „Vermeldenswaard is ook, dat de geheele opleiding, behoudens vergoeding van enkele leermiddelen en materialen, geheel kosteloos is. Aan de school is een Internaat verbon den voor leerlingen buiten de stad, waar op keurige wijze vanaf Maandag tot Zaterdags- namiddags kost en inwoning wordt ver strekt voor den voor ons Hollanders niet te verklaren prijs van f 3.— per week". Natuurlijk bleef de reactie, toen de schrij ver in zijn vaderland terug was, niet uitï „Hoe is het tc verklaren, dat de Belgische Metaalindustrie voor een vierjarige, de Ne derlandsche Metaalbond vooreen tweejarige opleiding is?" Het antwoord vond de heer Ofman, die in een verlengden cursusduur een bestrijdings middel van de werkloosheid ten onzent ziet, in een hem bij 't bezoek aan Brugge over handigd boek „Technisohe opleidingsleer" van Dr Leo van Hulst, waar de auteur in zijn voorwoord zegt: „De technische op leiding beoogt niet als einddoel het bezor gen van degelijke krachten aan de nijver heid, maar wel het geluk van den levenden mensch, van den jongeling, die in en door het nijverheidsleven, waartoe hij geroepen is, zijn bestemming moet bereiken". Buren bij elkaar op bezoek Een woonhuis uitgebrand AMSTERDAM, 28 Juli. In perceel.Zwa nenburgers traat 33 heeft vanavond te onge veer kwart voor negen e«n korte, doch felle brand gewoed De familie Bruinvelds, die op de tweede etage woont, bracht een be zoek aan de bewoners van het benedenhuis, waar ook de familie Vischschraper, die de derde etage bewoont aanwezig was. Plotseling bemerkte men onraad. De heer Vischschraper ging naar boven en zag, dat in de keuken van de familie Bruinvelds brand was uitgebroken. De vlammen deel den zich binnen enkele oogenblikken mede aan het trapportaal, zoodat hij zich den weg naar beneden afgesneden zag. Inmiddels hadden voorbijgangers de politie en brand weer gewaarschuwd, die zeer snel ter plaat se waren. De heer Vischsschraper kon via 'n handladder het perceel verlaten. De brand weer had het vuur met een straal snel on der de knie. De keuken, de achterkamer en het portaal brandden uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk worden gezocht in het in brand geraken van een petroleumtoestel, dat niet geheel was uitgedraaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1