IHeutue ^rtïisrtjf (üonrant gtjonnemtntsprijö: Per kwartaal in Leiden en in ptaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 MAANDAG 25 JULI 1938 19e Jaargang Sibertoitieprfetn: Van 1 tot 5 regels f.171/» Elke regel meerf 032'/j -P Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.301 Elke reget meer 0.45 Voor het bevragen aan 't biir&l) wordt berekend ƒ0.10 No. 6452 TE VEEL OPTIMISME De leuze „de school aan de oudens" heeft in het weekblad „Nationaal Herstel" eenige keercn weerklank en verdediging gevonden. En de redactie is het niet met ons eens, dat Minister De Visser in 1920 de openbare school niet kon overdragen aan oudercom missies, welke op gelijke wijze gesubsidieerd zouden worden als vóór 1920 met de bijzon dere school het geval was. Deze oplossing ,was immens ondenkbaar, omdat de voor standers van openbaar onderwijs niet ge leerd hadden zelf voor hun school te zorgen. Neen, zegt Nat. Herstel, dat had wel gekund. „Een oudercommissie had, indien de voorstanders van een openbare 6chool werkelijk met geestdrift waren bezield, spoedig genoeg haar taak leeren vervullen, vooral wanneer zij in een bepaalde over gangsperiode door de Ovehheid was bijge staan geworden". Over de toevoeging „bijstand in een be paalde overgangsperiode", ware heel wat te zeggen, want wij vreezen, dat het een per manente bevoorreohting van het openhaar Onderwijs geworden zou zijn. Doch dit daar gelaten: wij zijn overtuigd, dat de voorstan ders der openbare school dit risico niet aan gedurfd hadden, al zouden ze misschien die vrees gecamoufleerd hebben voor het ar gument, dat de overheid voor goed onder wijs, ook aan min- en onvermogenden moet zorgen. Ook wij zouden er een zwaar hoofd in ge had hebben. Als wij zien hoe er thans nog gebedeld en gecollecteerd moet worden om een kweekeling met acte uit eigen zak te betalen (waarvoor wij overigens niets dan lof hebben), dan kunnen wij niet het opti misme deelen, dat de oudercommissies het yel klaar iTadden gespeeld. Een andere oplossing was dus o.i. in 1920 onmogelijk geweest. Doch niet alleen op deze gronden. De redactie van Nat. Her stel wijst zelf op een onoverkomelijke moeilijkheid, welke in ons betoog niet thuis hoorde. Zij merkt op, dat voor zoo'n school, door Oudercommissies in stand gehouden, de geestelijke basi's ontbreekt. Men stelle zich een school voor, die beheerd moet worden door aanhangers van hot openbaar onderwijs. De oudere komen bij elkaar om over richting en geest van het onderwijs te overleggen: communisten, marxisten, vrijzinnig-de mocraten. liberalen, godloozen en vrij- zinnig-geloovigen. Zoolang van overheids wege, dus van buiten af, een zekere neu traliteit gewaarborgd is, gaat het nog. [Wanneer deze neutraliteit evenwel door de oudere zelf moet worden gewaarborgd, meenen wij, dat de overtuigingen zoover uiteen zullen loopen, dat moeilijk eens gezindheid zal worden verkregen, vooral wanneer marxistische onderwijzers hun invloed doen gelden. Men zal dan pas in den kring van het openbaar onderwijs leeren, wat verdraagzaamheid beteekent. Wij hebben daar niets aan toe te voegen. DE NEUTRALE BIJZONDERE SCHOOL Een deel van de voorstanders van ODen- baar onderwijs komt van lieverlede op het goede pad; het pad, waarop het Christelijk en Roomsch-Katholiek onderwijs reeds zul ke groote vorderingen heeft gemaakt. Lang zamerhand zien velen in, dat het niet al leen onbillijk, maar ook onverstandig is om Christelijke ouders te verwijten, dat zij ver deeldheid brengen, wanneer zij een Chris telijke school voor hun kinderen begeeren en met de neutraliteit der openbare school geen genoegen kunnen nemen. In het Maandblad „Volksontwikkeling" van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen schreef een redacteur een artikel over de openbare school, waarin hij de oorzaken van haar verval en do middelen tot herstel openhartig in bespreking brengt. De schrijver verdeelt de ouders, die him kinderen nog naar de openbare school zen den, in vier categorieën: 1. de rechtzirmigen (orthodoxe Katholie ken, Protestanten, Joden) onder ons, die hun kinderen graag naar een school van de eigen richting zouden zenden, maar op de plaats van hun inwoning te gering in aan tal zijn of niet kapitaalkrachtig genoeg om deze school te stichten; 2. de rechtzinnigen, die van meening zijn, dat hun kinderen later zullen moeten omgaan met mensohen van allerlei kleur en riohting en daarom al jong beginselvast èn verdraagzaam dienen te worden; 3. de rechtzinnigen, van oordeel, dat kin deren niet rijp genoeg zijn om zich bezig te houden met vraagstukken van levens- en Wereldbeschouwing; 4. de niet-rechtzinnige ouders, vrijzinnige christenen, vrijzinnige Joden, humanisten, buiten-kerkelijke religieuzen, marxisten, atheïsten, een bonte menigte, gewend aan samenwerking op allerlei terrein en alleen al krachtens deze noodzaak, maar ook om andere redenen, voorstanders der openbare school. Terecht wordt opgemerkt, dat de openbare school van de eerste drie groepen niet veel meer te verwachten heeft; naar onze mee- ning al heel weinig van de tweede en derde BOMAANSLAG TE HAIFA Minstens dertig personen gedood Vanochtend is in de Arabische wijk te Haifa met groot geweld een krachtige bom ontploft. Hierbij zijn 30 personen gedood en 50 ge wond. De ontploffing vond plaats op dezelfde plek, waar 6 Juli eveneens een bom is ontploft. groep, want dat soort rechtzinnigen is wel haast uitgestorven. Blijft dus over de vierde groep; maar dat is een bonte verzameling van voorstanders, die eigenlijk door negatieve overwegingen en een neutraliteit der onverschilligen bijeen gehouden worden. Die onverschilligheid maakt echter in steeds breeder kringen plaats voor een be geerte naar, wat de schrijver noemt, „een steviger dogmatiek, welke houvast en wa penen biedt". En bovendien, zoo voegt hij er eerlijk aan toe: onder hen, die geen of een zeer vage levensbeschouwing bezitten, leeft dikwijls een sterke tendens tot gezins beperking ,ook weer ten nadeele van de openbare school. Er zijn nog meer factoren, welke de open bare school naar achteren dringen; maar dit is wel voldoende. Wat daartegen te doen? De schrijver geeft een advies, dat wij ook menigmaal gegeven hebben: laten zij, die van de bestaande bij zondere scholen niet gediend zijn vanwege haar confessioneel karakter, overgaan tot de stichting van „neutrale bijzondere" scholen. We hebben immens in ons land financieele gelijkstelling; wat belet de voorstanders van neutraal onderwijs, zij het ook met erken- nin gvan traditie en algemeen Christelijke moraal, om van dat recht gebruik te maken? Dat is heel wat nobeler dan Christenouders te dwingen hiun kinderen te zenden naar een school, waar over God en Bijbel gezwe gen moet worden. MOEDGEVENDE STATISTIEK De faillissementen-statistiek van de al lerlaatste jaren ziet er niet slecht uit Wij geven hier de belangrijkste cijfers. Het aantal faillissementen bedroeg in de jaren 1935 tot 1937 resp. 4688, 4496 en 3181. De daling tusschen 1936 en 1937 is wel zeer sterk. Toch behoeft niet gevreesd, dat 1938 weer een teleurstelling zal brengen. Immers, het aantal in de eerste halfjaren van 1935 tot heden was resp. 2440, 2314, 1695 en 1377. Het loopende jaar is dus weer gunstiger dan het voorgaande. Wij durven op grond van deze cijfers te spreken van een moedgevende statistiek. Immers, het aantal faillissementen is een goede aanduiding van de conjunctuur: in dagen van malaise is het cijfer hoog. Misschien zou deze statistiek nog moed gevender zijn als we de oorzaak en het karakter van de faillissementen kenden. Het staat immers vast, dat in de laatste jaren velen een zaak geopend hebben, om dat zij hierin het laatste economische red middel zagen. En van tijd tot tijd hebben we gelezen, dat zich in onderscheiden plaatsen slagers, bakkers en kruideniers gevestigd hadden, doch dat zij reeds spoe dig weer bezweken. Intusschen, van welke beteekenis dit voor het geheel is, weten wij niet. Maar we mogen er wel uit concludeeren, dat de gunstige indruk van de cijfers er niet door geflatteerd is. Deze statistiek is dus werke lijk moedgevend. MEISJE VERDRONKEN NIEUW-HELVOET, 25 Juli. Gisteravond omstreeks zes uur is op het strand te Nieuw- Helvoet het 8-jarig dochtertje van de familie Van Dorsen bij het baden verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. De brug over de Noord Montagebruggen bij Hendrik Ido Ambacht geplaatst Sinds eenige jaren lagen bij het kruit- eiland aan den Nieuwen Waterweg tegenover Vlaardingen twee montage- brugdeelen, die indertijd gebruikt zijn bij den bruggenbouw bij Arnhem en Vianen. Thans zullen zij weer dienst doen bij den bruggenbouw te Hendrik Ido Ambacht. De twee brugdeelen zjjn jl. Vrijdag zooals we reeds hebben gemeld op vier zolderschuiten geplaatst en naar Hendrik Ido Ambacht vervoerd, waar zij Zaterdag arriveerden. Gistermorgen is men begonnen met het plaatsen van de brugdeelen. De firma's welke hieraan medewerkten, wa ren Bijkers Aannemingsmaatschappij, Van der Taks Bergingsbedrijf, de sleepdienst van P. Smit en ingenieurs van Rijkswater staat. Het plaatsen van de eerste montagebrug kon niet geheel volgens het werkschema geschieden, daar bij het slaan van de be- noodigde heipalen in de rivier voor de voorloopige steunpunten, een verschil van eenige centimeters ontstaan was. Na eenige uren hard werken lag echter het eerste brugdeel, zij het dan nog niet geheel ge monteerd, op zijn plaats. Het was toen twaalf uur en men heloot het verkeer te water een uur vrij te geven. Circa kwart over een werd het tweede brugdeel door de sleepbooten naar de plaats van bestem ming gesleept, waarna de bokken het ge vaarte weer in de takels namen. Ditmaal verliep alles geheel volgens berekening. Tegen half drie was alles gereed om te takelen en geen zes kwartier later lag dit brugdeel op zijn plaats. Nadat nog een hulp-montagestuk ge- aatst was en een kraan, die op deze montagebrug zal dienst doen, was het kwart vijf, toen de werkzaamheden achter den rug waren en men het verkeer voor goed kon doorlaten. Het sleepwerk stond onder leiding van kapitein M. A, van der Lee, terwijl van den Rijkswaterstaat Ir J. J. Post en Ir Ten Bokkel Huinink aanwezig waren. Het motor-ongeluk bij Glanerbrug ENSCHEDE, 25 Juli. Op den avond voor Hemelvaartsdag van dit jaar heeft vlak bij de grensovergang te Glanerbrug op Duitsch gebied, een vreeselijk ongeval plaats gehad, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. Te omstreeks 10 uur reed de heer J. Tappers, student aan de Theologi sche Hoogeschool der Geref. Kerken te Kam pen, met zijn motorrijwiel in de richting van de grens. Zijn verloofde, de 24-jarige mej. Feunekes uit Enschedé, bevond zich op de duo. Even voor den grensovergang stond een onverlichte vrachtauto met aanhang wagen op den weg. In het schemerdonker zag de heer T. het onverlichte voertuig niet; bovendien was de weg door den regen glad geworden, waardoor het wegdek een verra derlijke spiegeling vertoonde. De gevolgen van de aanrijding waren verschrikkelijk; de duorijdster werd op slag gedood, terwijl de bestuurder des nachts in het ziekenhuis te Gronau overleed. De bestuurder van de vrachtauto, de 20-jarige Kockmann uit Epe (Did.) had zich thans voor de Groote Strafkamer van de rechtbank te Münster te verant woorden wegens dood door schuld in twee gevallen. Getuigen verklaarden, dat het op het moment van de aanrij ding nog licht genoeg was geweest. De rechtbank sprak K. vrij, daar volgens het vonnis hij nog niet verplicht was den aanhangwagen van licht te voorzien. Het betrof hier volgens de rechtbank een grensgeval. Het wekt wel eenige bevreemding, dat de reohtibank te Münster van oordeel was, dat het lioht van auto en aanhangwagen nog niet behoefde te worden ontstoken. Het was nl. tien uur 's avonds. Volgens de in Neder land geldende bepalingen moeten de lichten van voertuigen een half uur na zonsonder gang worden ontstoken. Dat was in dit ge val (25 Mei j.l.) reeds om 21.31 uurl Zaterdagmiddag werden de twee montagebruggen die bestemd zijn voor de nieuwe brug te Alblasserdam versleept fiaar 'Alblasserdam. De stoet in de Koningshaven Verkeersongelukken en verdrinkingsgevallen Auto met Hagenaars bij Beaufort verongelukt Vijf menschen bij het zwemmen verdronken De zomer doet zijn intrede Plotseling is, na wekenlang wach ten, de zomer in het land gekomen. Het warme weer heeft tijdens het weekeinde duizenden naar buiten gelokt. Enorme verkeersdrukte was het gevolg. Helaas bleven ongelukken niet uit. Wederom heeft het verkeer verschillende slachtoffers geëischt. Als gevolg van het warme zomer weer wordt ook een toenemend aan tal verdrinkingsgevallen gemeld. De balans van de twee laatste dagen ziet er wel heel triest uit! Vijf men schen verloren tijdens het zwemmen of baden het leven. Twee Hagenaars verongelukt Bij auto-ongeluk in de buurt van Beaufort Te Beaufort is, naar uit Clan- beuge wordt gemeld, een auto, bestuurd door den heer Johan de Roos uit den Haag door het springen van een band aan het slingeren geraakt en vervol gens tegen een heg gereden. Zoowel de 58-jarige heer de Roos, als de naast hem zittende heer Lambinon, eveneens uit den Haag werden op slag gedood. Mevrouw de Roos en Mevrouw Lam binon, die achterin zaten, bekwamen geen verwondingen. De beide echtparen hadden een vacantiereisje naar Nice ge maakt en waren op weg naar huis. Motorrijder drie maal over den kop Een doode en een gewonde HAVELTE, 23 Juli. Vanmiddag werd de heer C. Kaernpf, hoofd der school te Uffelte, die op zijn motor den rijksweg langs de Drenitsche Hoofdvaart overstak, door een auto, bestuurd door een taxi-chauffeur uit Utrecht, gegrepen. De heer K. en zijn vrouw, döe op de duo zat, sloegen drie maal over den kop. De heer K. werd zwaar gewond. In het Diaconessen- huis te Meppel, waarheen hij ijlings werd overgebracht .overleed hij na aankomst, Mevrouw K. liep een ernstige schouderfrac tuur op en werd in het Diaconessenhuis te Meppel ter verpleging opgenomen. De motor werd geheel vernield. De rijkspolitie en de rijksverkeerepolitie uit Assen stelden een onderzoek in. Den chauffeur van de auto, die op een voorrangs weg reed, treft geen schuld. Wielrijder overreden en gedood ZUIDHORN, 23 JulL Op den Frieschen Straatweg tusschen Zuidhorn en Noordhorn is vanmiddag een wiel rijder door een personenauto gegre pen en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later aan de gevolgen is overledtën. Ter plaatse worden naast den g-rooten -n drukken verkeersweg fietspaden aange Om die arbeiders, die hierbij aan het werk zijn, te ontwijken, reed de wielrijder, de jarig© H. de Vries uit Niezijl, tusschen de s den weg staande boomen op den straatw eg. Van de andere zijde kwam op dit moment juist een personenauto bestuurd door den plaatsvervangend geneesheer t( Zuidhorn, den heer H. J. Kolk, te Gronin gen. De wielrijder werd overreden en in zorgwekkenden toestand bij omwonenden binnengedragen. Zijn borstkas bleek inge drukt te zijn. Het slachtoffer is korten tijd later overleden. Motorfiets en auto in botsing Motorrijder ernstig gewond BAAMBRUGGE, 25 Juli. Op den rijksta aatweg bij Loenersloot is in een der vele bochten een ernstig ongeluk gebeurd. Een uit de richting Amster dam komende personenauto kwam daar in botsing met een van den an deren kant komende motorfiets. De berijder van dit laatste voertuig, de ongeveer 45 jarige heer B. J. F. Franssen uit Tilburg, werd tegen don grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een dokter, di© aohter de auto, waarmede de botsing geschied, aanreed, constateerd een vrij ern stige hoofdwonde en een hersenschudding Nadat hij een noodverband had gelegd, ver leende dokter W. H. Geursen in zijn woning te Baambrugge verdere medische hu waurna het slachtoffer met een particuliere ziekenauto naar het Onze Lieve Vrouwegnst huis te Amsterdam werd vervoerd. Volgens ooggetuigen zou het ongeluk zijn toe te schrijven aan het feit, dat de automo bilist met te groote snelheid had gereden en bovendien een voor hem rijdende auto in de bocht had gesneden. Ook de motorrijder schijnt op hetzelfde oogenbhk een auto te hebben willen voorbijrijden. De gemeente politie heeft tegen den autobestuurder pro ces-verbaal opgemaakt. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. De auto verloor slechts een deurknop. Roekeloos motorrijder Veroorzaakt ernstige aanrijding ZU1DWOLDE, 25 Juli. Toen gister- middag omstreeks half 3 de 21-jarig e motorrijder H. Z. met groote snelheid te Linde (gemeente Zuidwolde) den hoofdweg HoogeveenBalkbrug in- zwenkte, raakte hij de macht over zijn stuur kwijt Hij kwam met zijn motorfiets op het lin ker gedeelte van den weg terecht, waar vier jongelui op de fiets reden. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De wielrijdera de motorrijder en cluo-pa&sagier sloegen tegen den grond. De 23-jarige wielrijdster, mej. Davids uit Zuidwolde, bekwaim ernstige verwondingen. De overige wielrijders en de motorfietsrijder, liepen evenals de duo-passagiere lichte ver wondingen op. Later is gebleken, dat de motorrijder niet in het bezit van een rijbewijs was. Tractor door trein gegrepen Bestuurder op slag gedood TERBORG, 25 Juli. Op den onbe waakt en overweg in de spoorlijn Ter- borgVarseveld is hedenochtend door den trein, welke te half zeven te Ter- borg moest aankomen, een tractor, be stuurd door J. Schuurman, gegrepen en geheel vernield. De bestuurder was op slag dood en is onherkenbaar verminkt De deelen van den tractor lagen over een lengte van 300 tot 400 meter langs de spoorlijn verspreid. Het slachtoffer laat een vrouw met tien nog jeugdige kinderen achter. Wielrijder door auto gegrepen Zwaar gewond opgenomen DIEMEN, 23 Juli. Bij het gevaarlijke oversteekpunt op den Muideretraatweg te Diemen is vanmiddag wederom een ernstig ongeluk gebeurd. Een wielrijder, die het rij wielpad langs de vaart had verlaten, ver keerde blijkbaar in de veronderstelling, dat hij nog vóór een uit de richting Gooi nade rende personenauto kon oversteken. Dit bleek echter niet meer mogelijk te zijn, want ondanks het feit, dat de bestuurder van den wagen krachtig remde, werd de wielrijder aangereden. Hij slingerde tegen den grond en bleef bewusteloos op de straat liggen. Het slachtoffer kreeg een zware hersen schudding en is in ernstigen toestand naar het Burger-zikenhuis te Amsterdam ver voerd, waar hij ter verpleging is opgenomen, Twee jongens in de Maas verdronken HEUSDEN, 25 Juli. Gisterenavond zijn twee jongens, de 12-jarige D. Krijgh en de 10-jarige D. van Herpt uit Well, gemeente Ammerzoden, bij het zwem men in de Maas, even buiten Well, verdronken. Toen de jongens gisteravond niet in de ouderlijke woning terugkeerden, ging men op onderzoek uit. Even buiten het dorp Well werden langs de rivier de kleeren van de knapen gevonden. Na langdurig dreggen zijn de lijkjes van morgen opgehaald De jongens waren de zwemkunst niet goed meester. LIJK AANGESPOELD SCHIERMONNIKOOG, 23 Juli. Aan het Noorderstrand, ongeveer bij kilometerpaal 9, is het lijk van een manspersoon, gekleed in oliejas, donkere trui en laarzen aange spoeld. Het verkeerde in staat van ontbin ding. Het stoffelijk overschot is op „Vrede hof", de begraafplaats voor drenkelingen begraven. Vermoed wordt, dat de omt mene een Enge lech visschersman i6. Zijn identiteit kon uil niets worden opgemaakt BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN BEEK (bij Nijmegen), 25 Juli. Gistermid dag is bij het zwemmen in het Wylermeer te Beek bij Nijmegen de 32-jarige heer Roe- lands, onderwijzer der Muloschool van de Nijmeegsche Schoolvereen., verdronken. De heer R verdween plotseling in de diepte en were, na eenigen tijd bewusteloos opge liaald. Drie doktoren hebben eenige uren lang getracht de levensgeesten te doen te rugkeeren, doch hun pogingen faalden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. IN ZWEMINRICHTING VERDRONKEN OISTERWIJK, 25 Juli. In het natuurbad Staalbergcn alhier is verdronken de 19-jarige v. d. L uit Geldrop. Het schijnt, dat de jon gen de zwemkunst niet geheel machtig i' geweest Het ongeluk is door de groote drukte ir. het zwembad niet dadelijk bemerkt Toen men na eenigen tijd den jongen uit het water had opgehaald, hebben twee geneesheeren die zich in het zwembassin bevonden, kunst matige ademhaling toegepast, hetgeen even wel geen resultaat meer had. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De samenkomst van de Oslo-staten te Kopenhagen heeft een communiqué opge steld over het sanctiestelsel en de bewape ningen. Zaterdag is te Zaandam een gedenk steen onthuld ter nagedachtenis van n Zwart. Te Groesbeek is het kinderhuis Prinse-, Beatrix geopend. Bij een ongeval te Havelte met een mo torrijwiel, is één persoon gedood. In België zijn twee Hagenaars bij een auto-ongeluk omgekomen. Te Haifa is opnieuw een bomaanslag gepleegd. De begrafenis van Koningin-Moeder Maria van Roemenië. Generaal Franco meldt een groote over-: winning aan het front van Estramadura. Tijdens een militaire parade is in Co lumbia een groote vliegramp gebeurd. In België is een spoorweg-ongeval ge beurd, waarbij vijf personen zijn gedood en tien gewond. De Japansche opmarsch wordt voortge zet: de stad Kioekiang staat in brand. Boven New York heeft een noodweer gewoed, dat groote schade heeft aange richt. -^OERL- MUjy HOLLANDS' 4 ft CENTS BESTE lU SIGAAR PENSION TE SCHEVENINGEN nabij Wittebrug, Badhuisweg 232, TeL 555851 in groot Heerenhals. Rijk gemeubileerde apartementen disponibel. Alle moderne comfort, Rust, omgeving, le klasse pension, Doodelijk ongeluk op de kermis Gevolg van eigen onvoorzichtigheid Op het kermisterrein te Kijkduin is Zondagavond een ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen H. A. uit Loosduinen, het leven heeft gekost. Hij werd uit een van de zièer snel rond wentelende wagentjes van de z.g. „Tête queue" geslingerd, kwam met het hoofd te gen een balustrade en werd zoo ernstig ge wond, dat Teeds na enkele minuten de le vensgeesten geweken waren. De man was, ondanks waarschuwing, gaan staan in zijn wagentje, waarin hij voor uit vallen behoed werd door een ketting, terwijl ook een touw kon dienen om zich vast te houden. Nadat A. was gaan staan, is hij achterover uit het wagentje gevallen. Gevaarlijk spel 1 Kinderen startten vrachtauto Terwijl Zaterdagmiddag de expediteur AV. d. Meijden te Koudekerk a. d. IJssel en zijner ledige vrachtauto's had geplaatst op het langs den Rijn gelegen terrein van de steenfabriek van den heer v. Beers, waren een tweetal zijner kinderen, alsmede het 10-jarig zoontje van zijn zwager F. G. tijdens zijn afwezigheid in de cabine aan 't spelen. Op een gegeven moment zag het zoontje van zijn zwager kans om de auto te starten, waardoor deze met een flinke vaart stuur loos wegreed, dwars den weg overstak, om vervolgens aan der anderen kant op het fabrieksterrein tegen een loopbrug op te botsen, waardoor zij tot stilstand kwam. Hoo- wel de botsing vrij hevig was, kwamen de kinderen er wonderlijk genoeg zonder letsel af. De auto was ernstig beschadigd, als ook de loopbrug, zoodat dit geval voor v. i M. een groote schadepost beteekent Geweer ging plotseling af Ongeluk op de hertenjacht WAPSERVEEN, 23 Juli. Vanmorgen was de 16-jarige zoon van den landbouwer Booy uit Wapserveen met zijn buurman Soer op hertenjacht. Bij het stappen over een prik keldraad afrastering ging het geweer, dat Soer in de hand droeg, plotseling af. De jonge Booy kreeg de volle lading zware hagel in het onderlichaam. Hij bleef even wel bij kennis. Zelf het paard mennend ging hij met den wagen van den landbou wer Kolk naar huis, waar dr Miedema uit Havelte de eerste hulp verleende. De jongen werd direct daarop naar het Diaconessen- huis vervoerd, waar operatief werd inge grepen. Zijn toestand was hedenavond nog zeer ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1