STADSNIEUWS VRIJDAG aa JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. Gemeenteraad De eerstvolgende raadszitting zal hoogst waarschijnlijk gehouden worden op Maan dag 1 Augustus a.s. in het Nutsgebouw Feestavond Slagersvakcursus Verschillende toespraken Toen minister Steenberghe de vesti- gingseischen voor hét slagersbedrij f in voerde, werd dit besluit van vele zijden toegejuicht. Immers men zou zich niet meer zoomaar als slager kunnen vesti gen, maar men moest voldoen aan be paalde eisöhen o.a. wat betreft de kennis van het slagersbedrij f. Vandaar dat in vele plaatsen slagersvakcursuesen wer- den ingesteld, welke onder leiding van de S.V.O. in Utrecht stonden. Zoo was er ook een cursus ingesteld in Leiden, welke cursus door de slagersorganisa ties werd terzijde gestaan en waarbij een commissie van bijstand de leiding in han den had. Men moet zich een dergel ijken cursus niet licht voorstellen, omdat de vele slagerspatroons, slagerszoons en personeel na 'n heelen dag hard werken nog 's avonds tijd moesten vinden om de lessen van den cursus te volgen. We kunnen dus wel zeggen, dat de cursus- tijd voor de cursisten een zeer zware tijd is geweest In Februari van dit jaar werd met den cursus begonnen door een 25-tal leerlingen onder de bekwame leiding van de leeraren, de h»:eren: dr. Sperna Weiland, Streng, Stroosma, van Meurs en v. d. Veen. Zes maanden lang van harde en ingespannen studie gingen voorbij, waaraan ook dikwijls de vroolijke noot niet ontbrak. En toen ein delijk de examentijd voorbij was, bleek dat 80 pet geslaagd was. Voorwaar een mooi resultaat! Gisteravond was de langverwachte avond der diploma-uitreiking. Hiervoor hadden de cursisten zelf een feestavond georganiseerd in een der zalen van „Den Burcht", waarbij ze de leiding van den avond gegeven had den in handen der comm. v. bijstand. De Ho- fenkband zorgde voor prettige en beschaaf de muziek. Deze avond werd bijgewoond door den S.V.O.-afgevaardigde, den heerv. d Zwaag; alle leeraren, behalve do heer v. d. Veen. waren aanwezig. Ook de slagersorga nisaties waren vertegenwoordigd. De voorzitter van de comm. van bijstand de heer G. Bergers begon met een wel kom toe te roepen allereerst aan de cursis ten. Vervolgens verwelkomde hij den heer v. d. Zwaag, de leeraren en de afgevaardig den der div. slagersorganisaties. Na zes zware maanden arbeid, aldus spr., zien velen hier de kroon op hun werk gezet. En wanneer nu een droevige gebeurtenis een slagersgezin zou treffen, dan zou nu de zoon klaar staan om de vader op te volgen en het bedrijf in handen overgaan van hen, die nu alle bijzonderheden van het vak ken nen. Spr. zeide, dat hier in Leiden voor en kelen een uitzondering zal worden gemaakt wegens langen dienst, zoodat die enkelen een zaak zullen kunnen openen zonder in het bezit te zijn van het diploma, maar de cursisten moeten begrijpen, dat het altijd de vraag zal blijven, of die menschen wel het vak onder de knie hebben. Met het toewen- schen van een genoeglijken avond besloot de heer Bergers zijn openingsrede. Vervolgens werd overgegaan tot de diplo ma-uitreiking. Onder applaus namen de cur sisten de diploma's in ontvangst. Een extra woord van hulde verdient de cursist de hr#?r Kok, die wegens de buitengewoon mooie cijferlijst het gildemedaille in ont vangst mocht nemen. De heer v. d. Zwaag bracht vervolgens dank namens de S.V.O. aan allen, die bij deze cursus behulpzaam zijn geweest. De vestigingswet was voor velen een knellende hand. maar aan de andere kant moeten we de vele verbeteringen zien, die deze wet heeft tot stand gebracht. Vervolgens sprak spr. de afgewezen candidaten moed in en wenschte hen bij een volgend pogen veel succes toe. Na deze begeesterende rede sprak namens 'de cursisten de heer A. v. Leeuwen een dankwoord aan de leeraren en hij beklem toonde deze dank door het overreiken van div. geschenken. Ook den heer v. d. Steen werd een geschenk aangeboden. Dr. Sper na Weiland en de heer Strosma dank ten in geestige speeches voor de cadeaux. Ook de heeren v. Meurs en v. d. Steen spraken dankwoorden. De heer Werner feliciteerde namens de slagersorganisaties de cursisten. Tot slot sprak de heer v. d. Steen Sr. een wielge- meend woord over het verleden en de toe komst van het slagersbedrijif. De cursisten, die anders bij de leesieu liefst zoo gauw mogelijk weggingen, bleken nu geen haast te hebben, want nog langen tijd bleef men gezellig bijeen. De werkloosheid Het aantal werkloozen is deze week weer gedaald en 'bedraagt 3721. Op de overeen komstige data van 1937 en 1936 was het cijfer 4002 en 4254. Het cijfer is als volgt over de verschu ilende groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 684; fabrieksarbeiders 209, kantoorpersoneel 165, houtbewerkers 134, kleermakers 134, land- en tuinarbeidens 103. metaalbewerkers 541, sigarenmakers 22, technici en opzich ters 25, textiel-arbeiders 367, transportar beiders 898, typografen 80, voedingsmidde len-arbeiders 223, vrouwen 120. Huishoud- en Industrieschool Rapenburg 23 Eindexamens en overgang Diploma Huishoudkundig: de dames: N. Beurze te Leiden; F. M. Diephout te Benthuizen, H. I. A. Haas te Lisse; J. J. R. Houtzagers te Boskoop; D. Huurman te Leiden; J. I. Raphael te Oegstgeest; S. Riemens te Leiden; H. A. Smits te Oegst geest; J. M. Verhoeven te Alkmaar; J. M. Westerbrink te Oegstgeest; J, Wieringa te Voorburg. Afgewezen 1 leerling. Diploma Kinderverzorgster (theor. en pract.) de dames: D. de Best te Katwijk; J. de Boer, L. Hozee, Gr. Koning, J. Kuperus, J. Meijer, J. Oostveen, B. Tieleman, allen tc Leiden; R. Ouwehand te Katwijk; J, van Rossem, M. Telle en M. Turion te Voor schoten; A. van Velzcn en A. Woestenburg te Oegstgeest; C. v. Zij verden te Hillegom. Diploma Kinderverzorgster (theor.): de dames: C. Abspocl en S. Abspoel, Leiden; A. H. Bergman, Sassenhcim; KI. A. J. Hvl- kema, Hillegom; J. M. Kok, Noordwijk; Kr. Kooy, Bodegraven; W. J. van Kluyve, Lei den; A. H. de Kort, Leiden; C. Kret, Lei den; C. van Leeuwen, Alphen; N. v. d. Linden, Leiden; H. M. Oostveen, Leiden; G. P. v. d. Sterre, Koudekerk; M. J. Wage- makers, Oegstgeest; S. C. Wesselo, Wasse naar; J. v. Zijst, Katwijk. Diploma Hulp in de Huishouding: de dames J. van der Eijk, Benthuizen; G- W. Ie Feber, Boskoop; J. C. E. Franke. Leiden; P. J. Janse, Zoetermeer; G. R. A. de Jongli, Leiden; M. A. Piket, Leiden; A. C. Plug, Noord wijk; C. van der Reijden, Leiden; W. J. Secrève, Leiden; C. A. E. Sparenburg, Voorschoten; W. van Staalduinen, Bent huizen; II. Venetië, Leiden; P. A. Verstoep, Voorschoten; F. van der Werf, Leiden; Tr. Wiepkema, Sassenheim. Afgewezen 1 leerling. Diploma Coupeuse: de dames: M. Bink, S. K. Blom, Leiden; M. Dijkdrenth, Kat wijk; S. M. van Duurcn te Leiden; H. Hoogstraten te Oegstgeest; D. Klinkhamer, G. Laman, M. C. de Vink, M. Ch. de Wolf en G. Zeilstra, Leiden. Diploma Costuum- en Linnennaaien: D. Brouwer, A. Cats, S. G. van Duivenbode, L. A. Gerscn. allen te Leiden; J. F. Gus- sinkloo, Voorschoten: H. M. van der Ham. Leiden; G. J. Kok, Heemstede; J. E. de Minjer, A. C. L. van Spaandonk. Leiden; M. Vcrdoes, Katwijk; G. v. d. Wijngaard en I. Zevenhuizen, Leiden. Getuigschrift Avond-cosL cursus: J. de Water, Leiden. Getuigschrift twee-jarige voorbereidende cursus: A. Arends, M- Borendse, W. Blangé, A. Blok. J. Braggaar, M. de 1'EcIu se, Tr. van den Eijkcl, M. Kuiter. A. Magró, N. v. d. Mark, J. Montenberg, Y. Moraal, A. Otgaar, G. Oudshoorn. M. Owel, G. Pet, II. Scharloo, A. Segaar, H. Sonderen, H. Stik kelorum, A. Spanjaard, A. Swartsenburg. A. van Vliet, T. de Vouw, B. Wille, J. van Woudenberg. Afgewezen 10 leerlingen. Getuigschrift Huish. Avondopleiding: A. Houthoff, H. de .Tong, M. Louwrier, E. Men ger, B. Nieuwenhuijsen, A. Plezier. Afgewezen 6 leerlingen. Huishoudkundige I. Bevorderd tot het tweede leerjaar: B. de Blécourt, L. Dub beldam, M. Freijlink, M. Harkes, G. Kuik, At van de Meene, L- Mesman, N- Plug, C. Singeling, A. Wouterlout, L. v. Wijk en G. Zwarenstein. Hulp in de Huishouding I. Bevorderd tot tweede leerjaar: A. Blanken, KI. Jonger- bloed ,Toos Ligtvoet, Ties Ligtvoet, J. v. d. Linden, D. Munnilc, F. Kort, C. Noort, W. Schuitemaker, N. v .d. Sterre, H. Strec- der, E. Vellekoop, S. Volbeda, Fr. Wage- maker, S. Wassenaar. Afgewezen 1 leerling. Costuum- en Linnennaaien. Bevorderd tot tweede leerjaar: R. v. d. Bent, R. v. d. Baan, N. Boogert, L. Fieseler, M. Flam- man, .T. Guldemond, L. Muusse, G. Planjé, K. v. Rooycn J. Visser. T. Wassenaar, Tr. Wiekhart, M. V. d. Wijngaard, J. Zand bergen. Voorbereidende klasse. Bevorderd tot tweede leerjaar: A. Alberts, A .Arendsen, L. van Ark, C. Baart. A. Bavelaar. J. van Benten, W. Boot, N. Breedijk, G. Brouwer, J. de Bruvn, T. Crama. G. Ciggaar, Gr. van Dam, P. buvverman, C. Dijkman, A. Eike- lenbooni. A.' Geervliet, A. Glimmerveer, A. Gorree, B. de Haan, Cl. den Haan, L- Ha- gens (v.w.), J. den Hertog, A. Janssen, L. de Jong, D. Kiel, Tr. Kok, N. de Kroes, M. Kromhout, B. Landwaard. C. Leemans, C. Lezwijn, J. van der Linden, B. Loovens, M. Marsé, M. Mechelse, J. Oudshoorn, N. Outs- hoorn, B. de Roos, A. de Rijk, T. v. Schoo- ten, C. Smit, J. Sparenburg. P. v. d. Sterre, D. v. d. Steen (v.w.), Tr. Sira. F. Stuurop, J. Tol jeu r, W. Tijsterman, S. Verboom, C. Verhave, J. Verbruggen, J. de Vriend, I. de Vries, N. de Waal (v.w.), A. v. d. Zaal. Niet bevorderd 9 leerlingen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J riek 25 jr en J Vermond 04 jr J J Lucie 31 jr en A M v Rijn 3-0 jr V J B v "Wees 26 jr en C J v Laarhoven 36 jr EEVALLEN: E Fakkel—Langel zn J Dool Schaft zn E FhillppoRedel zn J H DevileePolane 2 zn. OVERLEDENA Felzel geh. met F Plaizlei 57 jr W N A v Varik zn 4 d. J C G Clere dr 53 jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJM - Telef. 44 Beveelt zich: beicefd-aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN WATERPOLO-WEDSTRIJD Gisteravond heeft A.Z..C I be* Reeuwijk den belangrijken waterpolo-wedstrijd gespeeld te gen Elfhoeven I. Het begeerde kampioen schap heeft deze wedstrijd den Alfenaarsnog niet gebracht, daar de wedstrijd in een ge lijk spel (1—1) eindigde. Van den wedstrijd die volgende week te Den Haag gespeeld wordt tusschen H.G.A. I en Elfhocven I hangt het thans af wie kam pioen ie, want nu hebben alle drie genoem den nog kans. OPBRENGST COLLECTE De gehouden bussen-collecte voor de Ver. tot verspreiding der Heilige Schrift, heeft in onze gemeente opgebracht f 65.11. Hoewel onze gemeente veel vaste* contribuanten telt valt deze opbrengst zeer tegen. ORANJE-GARDE Tot leden van den Raad van Toezicht voor de Oranje-Garde zijn benoemd de heeren W. J. v. d. Brink en D. C. Vé-rwey. Deze heeren zullen zitting hebben namens de Chr. Oranjcvereëniging, om daardoor oen beter contact tusschen de Oranje-Garde en dc C.O.V. te bevorderen. GESLAAGD Voor het „Mércurius"-diploma Ned. Han delscorrespondentie slaagden onze plaatsge- nooten P. J. Belt en B. Pasma en voor Duit sdie Handelscorrespondentie C. L. Niekerk ZONDAGSSCHOOL „PREDIKER" Het 75-jarig bestaan Wijdingsdienst in de Marekerk De viering van het vijf-en-zeventig jarig bestaan van de Zondagsschool „Pre diker" ving gisteravond aan met een wijdingsdienst in de Marekerk. Dat „Prediker" zeer vele vrienden telt, bewees gisteravond het groot aantal op- geliomenen. Onder hen bevonden zich vele oud-leden, de eere-voorzitter, de heer P. Mazurcl en voorts het onderwij zend personeel der jubileerende Zon- Daar „Prediker" interkerkelijk werkt, waren als sprekers uitgenoodigd Ds. D. Kuilman, Herv. pred. en Ds. J. Weg ge- mans, Geref. pred. te dezer stede. Verleden en heden Ds. Kuilman, die als eerste spreker het woord voerde, las allereerst Ps. 13S, om dan te spreken over „Verleden en heden". In het begin van zijn toespraak stond spr. stil bij het doel van de Zondagsschool „Pre diker": de eenvoudige prediking van het Evangelie aan kinderen. Moeilijk is het voor het onderwijzend personeel om deze taak te ervullen. Dat niet alle onderwijzers, spr. dacht nu aan de notulen waarin hij een en ander opgeteekend vond, perfect hun taak konden vervullen is begrijpelijk. O zoo moei lijk is het kinderen leiding te geven en z» bekend te maken met het Evangelie. Heer lijk en onmisbaar is hierbij Gods zegen. Dat „Prediker" altijd zeer nauw toegezien heeft op hen, die als onderwijzere aan de kinderen les gaven, moge blijken uit het feit, dat een klein examen werd afgenomen. Een oogenblik zijn er zelfs nog cursussen gegeven aan het onderwijzend personeel in kerkgeschiedenis en methodiek. Niet lang hebi>en deze cursussen echter bestaan. Merkwaardig is ook de geestelijke kente ring, die in de na-oorlogsche jaren ontstond Het leerlingenaantal, dat zijn hoogtepunt bereikt)? toen 800 kinderen de Zondagsschool bezochten, liep sterk achteruit en bedraagt thans ruim 160. Spr. ziet deze geestelijke in zinking als een ernstig gevaar. Met alle in spanning is op het oogenblik geen vooruit gang te verkrijgen. Spr. begrijpt, dat het onderwijzend personeel van thans met groo- te achting en dankbaarheid Zondags tijdens bet Zondagsschooluur ziet op den Sl-jarigen eere-voorzittcr, den heer P. Mazurcl, die, als een toonbeeld van trouw uit een vroegere periode, nog vaak op de Zondagsschool voorgaat. Bij het doorbladeren der oude notulen- zoeken heeft spr. voor zichzelf menige verkwikking opgedaan als hij zag, dat zeer vele bekende ingezetenen, zoowel in kerkelijk als politiek opzicht, hun gaven en krachten aan „Prediker" hebben wil len schenken. God kan. daar niet genoeg voor gedankt worden en ons geeft toet moed om in vertrouwen verder te gaan. Ziet ®pr. in het verleden van „Prediker" dan past in de allereerste plaats God dank voor zooveel geschonken zegen en richt spr. den blik naar het heden dan herinnert hij aan het moed- en krachtgevend woord: „Ziet, Ik ben met u alle dagen des levens, tot aan de voleinding der wereld"'. Een blik in de toekomst In aansluiting op deze toespraak sprak Ds. \V» ggemans over „Een blik in de toe komst". Spr., die niet zooals Ds. Kuilman de be schikking heeft over feiten uit de historie, wil zich in zijn toespraak houden aan de merkelijkheid van Gods Woord, dat spreekt voor verleden, heden en toekomst. Het is niet goed als mij ons bij dit jubi leum tevreden laten stellen met de beste wenschen. In het geloof zullen wij verder gaan. Enthousiasme krijgen mij ook in de toe komst als mij niet voor Prediker werken. M ij zullen niet voor de vereeniging werken maar voor de uitbreiding -vpn Gods Konin krijk. Het accent dienen wij als christelijke menschen niet te verleggen en toch zijn mij geneigd dit spoedig te doen. Voor alle le vensverhoudingen geldt het: Gij zult vader en moeder verlaten en Mij aanhangen. Wij moeten God in de komst van Zijn Rijk niet tegen gaan staan. Voor Prediker als vijf-en-zeventig jarige en ook voor ons is het zoo heer lijk te weten, dat Gods Koninkrijk komt. Wij moeten verkondigen, dat Christus de Heer is en dat alle ziel voor I-Iem moet buigen. Dan zijn wij geen propa gandisten voor een bepaalde wreeniging maar arbeiders in den wijngaard des Heeren, Ds. Weggernans zette verder uiteen, dat het een wonder Gods is, als Hij der kinderen hart wil openen en ontsluiten voor het Evangelie. Wij behoeven niet te weten voor hoeveel kinderen wij in de toekomst nog ten zegen zuilen zijn; dat weet God alleen. Wij "weten, dat wij arbeiden moeten. Onze sterkte ligt in den Heere en in onze roeping en niet in den wasdom. Die. troost hebben wij daarbij, dat Gods ons werk, omdat het Zijn werk is, zal voleindigen. Dan zeggen wij: ,,0 groote Christus, eeuwig licht, Niets is bedekt voor Uw gezicht". Maar ook: „Houd' ons gemoed voor U bereid, opdat het blij Uw komst ver beidt". Mét het gemeenschappelijk zingen van den Avondzang 1 en 4 werd deze wijdingssa- menkomst, die een plechtige inzet van dit jubileum voimde, gesloten. Met een enkel moord, dienen wij hier nog te melden het optreden van het zangkoor „Dejo Preza" o.l.v. den lieer Eikerbout, dat in een zestal geestelijke liederen blijk gaf een koor te zijn„ dat het ernstig meent waar nauwgezette studie zich paart aan een zicih volkomen inleven in de vocale stof. SCHOOLREISJE Do school met den Bijbel aan de Hooft- straat, hoofd de heer W. J. v. d. Brink, maakte gister per salonboot een reisje naar Katwijk. Hoewel de zon zidh niet liet zien was een verblijf aan het strand toch alleszins aange naam en door jong en oud is er dan ook veel genoten, DE RAADHUISBOUW TE ALFEN AAN DEN RIJN Zooals wij gisteren gemeld heb- ;n is met den bouw van het raad huis het hoogte punt bereikt. Naar de aannemer mededeelde, zal het gebouw begin Augustus geheel waterdicht zijn. Het middenstuk met het torentje is thans nog open. Inmiddels maakt men met den aan leg van de electrische leidingen en verwarmingsinstallatie goede vorderingen. Boven de hoofdingang is een beeldhouwer aan het werk getogen voor het aanbrengen van het beeldhouwwerk. Intusschen verklaarde de aannemer dat het werk uitstekend vordert en dat het gebouw niet veel over den vastge- stelden tijd klaar zal zyn. HAZERSWOUDE I DE GERSTOOGST MISLUKT Wat een zorg heeft een landbouwer voor hij zijn product geoogst en in de tas heeft opgeslagen. Harde en gestage arbeid en veel kosten worden besteed om een zoo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen. Toch is alle moeite vergeefsch, wanneer de natuur niet medewerkt. Wat stond de wintergerst niet mooi en veelbeloovend, zoodat een rijke oogst kon orden eerwacht. Maar het ongunstige weer an den laatsten tijd heeft aan de goede erwachting van den landman den bodem ingeslagen. Door de sterke mind vlagen wer den de aren als 't ware gedorscht, waarvan de gevolgen zullen zijn dat perceelen bouw grond, waarvan naar schatting ongeveer 100 H.L. gerst kon verwacht worden, nu maat hoogstens 10 a 20 H.L. zullen opbrengen. De hoogste opbrengst wordt door deskundigen geschat op 20 pet. PAARDEN OP HOL De landbouwer J. v. D., alhier,begaf zich gistermorgen met den wagen. bespannen met twee paarden, naar zijn land, toon plot seling de paarden op hol isJoegen, met het gevolg dat v. D. van den wagen werd ge slingerd en een «ekneusden arm en schou- ler bekwam. AANBESTEDING Door den architect den heer J. Dekker werd voor rekening van den heer W. Bui tenhuis, alhier, aanbesteed het bouwen van nieuw woonhuis bij de boerderij van den heer Buitenhuis. Ingekomen waren 12 inschrijvingsbiljetten, waarvan de laagste ■was van Getbr. Smits te Zoeterwoude, voor f 4879, aan wie de gunning werd verleend. MET PAARD EN WAGEN TE WATER De veehouder R. v. V., alhier, begaf zich gistermorgen met een met ongeveer 80 kazen beladen brik naar de kaasmarkt te Gouda. Op den Voorweg gekomen schrikte 't paard voor een stuk zeildoek, dat langs den weg lag ter beschutting *vian eenige zakken met aardappelen. Het paard sprong zijwaarts uit, met het gevolg dat het beest met m-agen en voerman in de vrij diepe vaart terecht kwam. Een knecht van v. V., die naast hem op die brik zat, wist nog bijtijds van den wagen te springen. Toegesnelde hulp bracht v. V. m-eer op het droge, m-aarna met vereen de krachten paard en wagen op den vasten wal werden gebracht. Schade van eenige beteekenis was door dit ongeval niet aange richt. Met den schrik en een nat pak kon v. V. zich huiswaarts begeven. GYMNASTIEKDEMONSTRATIE Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, zal bij het gymnastieklokaal der Chr. school op 't dorp door de Chr. Gymnastiekvereeniging alhier en door D.O.S. van Alphen aan den Rijn, een demonstratie worden KATWIJK a.d. RIJN T uinbouw-overzicht De groote aanvoer van vroege aardappe len kunnen we meer als achter ons lig gend beschouwen. Telkens vallen aanvoer ders af zonder dat hiervoor nieuwe in de plaats komen. Maar daarentegen komen nu telkens nieuwe aanvoerders van Eigen heimers en als het 31 Juli zal zijn zal er van de Eerstelingen weinig meer te zien zijn niettegenstaande de oogsttijd aanmer kelijk later begon dan vorige jaren. De vraag om Eerstelingen is als regel in dien tijd ook gering, vooral hier waar men bij na geheel is aangewezen op het binnen land. De prijs bleef tot heden voor de goe de kwaliteit en mooie zandaardappelen zeer goed. Iets anders was het als het geen eerste kwaliteit meer genoemd kon worden Tot einde vorige week werd voor bonk. n gemiddeld betaald f 4 per 100 K.G. Groote 'gingen iets hooger en noteerden f 4.40 ter- wijl Drielingen om de drie gulden per 100 K.G. opbrachten. Deze week ging het iets naar beneden. Een gedeelte bracht het tot 4.60, doch een ander gedeelte kon het niet verder brengen dan tot f 3.20. Voor bonken werd betaald met f 3.30 per 100 K.G. terwijl drielingen werden gekocht voor f 3 tot f 4.10 per 100 K.G. Ook in de Eigen heimers was nogal eenige variatie wat kwaliteit betreft. De prijs was vrij stabiel. Mooie zandeigenheimers konden gemakke lijk tot f 4.80 opbrengen doch wat niet mooi cn best was bleef op f3. per 100 KG. voor de groote. Drielingen brachten van f 3.10 tot f 3.80 op. In hospeen was nogal eeniige schommeling doch gemiddeld was de prijs niet slecht. Vooral niet als het pro duct mooi was. Er is deze meek gekocht varieerend van f 4.10 tot f 7.60 per 100 bos. Maar de uitkomst is daardoor nog niet best, mant het gewas staat veelal nogal dun. Kisten afgebroken peen gaan met de bospeen voor wat de prijs betreft, samen: betaald werd per kist van 20 K.G. van f 1.60 tot f 2.10. Sla komt nu niet in groote mas sa. De kwaliteit is in het algemeen niet best. De prijs valt nog niet tegen. Deze varieerde van f 1. tot f 2.30 per 100 stuks, wat voor koudegrond-sla geen slechte prijs is. Doch alweer, ook op dit gewas zijn nog al aanmerkingen en de totaaluitkomst valt niet mee. Kroten gingen geregeld voor een vrij goeden prijs, van f 1.40 tot f 2.10 per 100 bos. Bloemkool was de laatste dagen goed gevraagd en de prijzen waren geluk kig weer iets beter. Er is al te veel voor een veel te lagen prijs weggegaan. De fi- naneieele uitkomst kan moeilijk meer goed gemaakt worden. Maar de laatste dagen verzacht het m-eer nog iels. Voor 1ste soort kan vanaf vorige week Donderdag geno teerd worden van f 9. tot f 14.10 per 100 stuks. Tweede soort werd graag gekocht voor f 3.10 tot f 8.70 per 100. Zelfs derde soort kon nog van 2 tot 2.70 opbrengen Doperwten brachten van 9 tot 13.90 per 100 kg. op. De aanvoer hiervan is evenals ran nog enkele andere producten, van on dergeschikt belang. Voorloopig zijn aard appelen, bospeen, sla en bloemkool nog de hoofdproducten. Het is thans in de gemengde en koude- grondabedrijven een drukte van jewelste. Nog een dag of tien leent zich de tijd voor het planten van bloemkool. Er is dus haast bij. De grond is in goede conditie om te planten en te zaaien en massa's peenzaad is er ook deze dagen uitgezaaid. Daarbij komt nog de drukte van het bollenrooicn en -pellen en daarna het afleveren van le verbaar. Men weet thans niet wat het eer ste zal worden aangevat. In den bol Ion- handel is niet veel te doen. De bollen zijn over het. algemeen zoo best, dat men een overvloed van leverbaar verwacht en dus de kat uit den boom kijkt. Het is daarom nu minimumprijs en nog eens minimum prijs wat de klok slaat. Zoo ziet men dat ook een best gem-as nog bezwaren heeft. UITSTAPJE DAMESZANGKOOR Gister maakte het dameszangkoor „De Echo der Duinen" een uitstapje naar Arn hem en omstreken, waar, begunstigd door mooi zomerweer, rijkelijk van de schoone natuur genoten werd- KATWIJK AAN ZEE EEN IMPOSANT SCHOUWSPEL Een kruiser tusschen Soheveningcn en Katwijk gaf gisterenavond oefeningen met zoeklichten. Het fraaie lichtspel van den kruiser trok veel belangstelling. UITVOERING U. N. L Gisteren gaf U.N.I. een geslaagde uitvoe ring. Geslaagd in duibbelen zin. De spelers hebben een goeden avond gegeven waarvan veel te genieten viel en het publiek heeft door het rustig aanhooren der nummers meegewerkt, dat alles goed tot zijn redht kwam. KOUDEKERK a.d. RIJN BURGERWACHT Van de Burgerwacht alhier zullen aan den Kringwedstrijd Rijnland-Oost, welke ge houden wordt op de schietbanen te Katwijk op Woensdag 27 Juli a.s. voor des voormid dags 10 tot n.m. 4.30 uur deelnemen de vol gende schutters: Klasse B.: J. Ravenbergen, T. Basie, J. Beijleveld K. Vergunst en de Commandant G. Schouten. Reserve: L. Dorre paal en W. Molema. Klasse C.: L. Dorropaal, W. Molema, R. Geerlof G. de Wit en J. van Velzen. Maandag 25 Juli a.s. schietoefening te Al phen a. d. Rijn van 79 uur n.m. tijdvuur- oefening. LISSE GESLAAGDEN Voor het Mulo-diploma slaagden onze plaatsgenooten Jo Beelen, Lena Clement, J. v. d. Klaauw, Annie Lamboo, Ad.a Strik. LAATSTE BUSLICHTING MAILPOST 26 Juli, 5.10 uur, s.s. Normandië; 26 Juli 16.05 uur, s.s. Statendam; 27 Juli, 5.10 uur, s.s. Empress; 29 Juli, 5.10 uur, s.s. Bremen. NOORD WIJK COSTUMIèRES Het diploma voor costumière behaalden M. Duindam, J. van der List, Truus Mulder, M. Mols, J. Raaphorst en Jeanne Westgeest. Op 20 Juli j.l. waren bij de arbeidsbemid deling alhier 266 werkloozen ingeschreven; dit is weer 22 minder dan 14 dagen geleden en 33 minder d'an verdeden jaar omstreeks dezen tijd, hetgeen ongetwijfeld reden tot verheuging geeft! Van deze 266 ingeschreven werkloozen zijn 101 landarbeiders, 35 visschers, 21 metse laars, 20 timmerlieden, 20 opperlieden, 13 losse arbeiders, 10 chauffeurs, 7 stucadoors en 34 van diverse andere beroepen. Het aantal vrouwelijke werkzoekenden bedroeg 8 (14 dagen geleden: 12). BOUWEN B. en W. hebben aan den heer C. Verloop, alhier, vergunning verleend voor het bou wen van zes arbeiderswoningen aan de Zout manstraat te Noordwijk aan Zee, en aan de Dr. Mr. W. van den Berghstichting, al hier, voor den bouw van een paviljoen vcfor bedverpleging bij die stichting aan den Ziwarteweg te Noordwijk-Binnen. OEGSTGEEST AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Gistermiddag werd onder begunstiging van goed weder de jaarlijksche autotocht voor ouden van dagen gehouden. In 23 auto's den 47 oudjes met hun geleiders en geleid sters langs den Nieuwen Rijksweg geroerd in de richting Schiphol: daarna werd over Hoofddorp naar Groenendaal gereden, waar voor het eerst gepleisterd werd. Daarna ging de tocht naar Noordwijk, waar men in Sein post w-eer aanlegde. H-erna kwamen allen in blijde stemming in het „Witte Huis" aan, w-aar het traditioneel gezellig samenzijn werd gehouden en waar een pianist en vio list voor de opgewekte stemming zorgden. De tafel was weer goed voorzien. Onderweg hadden de deelnemers nog ge legenheid het prachtige viaduct in den Nieu wen Weg onder de gemeente Ahbenes in oogenschouw te nemen, welk viaduct een der mooiste, werken is op dit gebied. De heer Kamsteeg kondigde in een gees tige speech een tractatie aan uitgaande van HOLLANsocieteit A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN RADIO-DISTRIBUTIE i PTT Nord; 12.20 Brussel VI; 14.21 :eu'en; 15.20 R. Danmark of div.; 16.20 Keu- •n- 17.20 ParUs R; 18.50 Brussel VI; 19.0! 1 _lrutte' Fr; 19.20 Keulen; 2-0.20 Brussel Pr; Q 0 50 ParUs R; 22.50 Keulen Pre gramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; .0.35 London Reg-; 11.46 Drolwlch; 13.16 Londer Reg: 13.35 Droltwich; 17.20 Brussel VI; 18.0. tel Fr; J8.20 Droltwich; 18.45 London Rej 11.05 Radio PTT Nord, 12.20 Keulen, sle VI., 14.20 Keulen, 15,35 Brussel VI., 16.24 Keulen. 18.20 Londen Reg., 19.20 Brussel VI, t.GO Keulen. 22,20 Droltwich, 22,50 Keulen, B 1.20 ParUs Radio d Programma 4: 8.Brussel VI.. 9.20 diversen, 10.35 onden eRg11.40 Droltwich, 13,20 Londen Rg., 15.20 Parijs -Radio, 15,35 Londen Reg, 17,20 Brussel VI.. 17 50 Droltwich, 22.— Londen J Reg. 22.45 Droltwich Agenda J avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken te Leiden wordv van Zaterdag 16 tot en met Vrijdag 22 Juli as. waargeno y men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en G. F. Re ijst, Steens vraat 35, telef. 136. Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, n Wilhelminapark 8, telef. 274. degenen, die veertig jaar getrouwd zijn o! f het geweest zijn. De humorist onder de oudjes, de heer v. 4 1 Meij, declameerde een koddig stukje. De heer Kamsteeg sprak namens het c»> mité een woord van dank aan het adrq van de medewerkers. In het bijzonder bracht j hij hulde aan mevr. Timmermans. Nadat de heer v. d. Meij namens d« j ouders in eenvoudige, maar hartelijke woon den zijn dank had betuigd voor den prctti- 1 gen dag, werden de gasten per auto naar •hun woningen teruggebracht. SASSENHEIM GESLAAGD De heer H. A. Huygens, hulp-onderwij zei aan de school der Ned. Herv. Gemeente slaagde voor het examen Hoofdacte. AANBESTEDING Voor het opschilderen van 28 woonhuizci aan de Heomstrastraat en de Tyloosstraa van de woningibouwvereen. „Vooruitgang had een aanbesteding plaats. Ingeeohnev werd als volgt: G. C. v. Goeverden f 1330, I de Groot f 1585. Het werk is gegund aan den heer G. van Goeverden. STAKING OPGEHEVEN Jj De staking in het Aannemersbedrijf C. J Ktebert, alhier, is nadat zij vier dagen wai j volgehouden, opgeheven. Een arbeidsconflict was ontstaan, doordat de patroon, w-elke ongeorganiseerd was, hei collectief arbeidscontract niet naleefde. 1 Thans is dit contract geteekend. VOORSCHOTEN CONCERT Het harmonie-gezelschaip „Benvenuto"', dir. J. G. Wak ka, hoopt hedenavond om 8 u. 1 een uitvoering te geven in de tent in het Burgemeester Vernedepark. Zaterdag 23 Juli a.s. houdt het muziekgc- 1 zeischap zijn jaarlijksche inzameling ten bate van de instrumenten. OPLICHTER AAN HET WERK De politie waarschuwt tegen een haar on bekend persoon, die bij een familie in de Schoolstraat, alhier, voorgaf goederen te ko men halen vor een waschinrichting. Bij in« formatie bleek dat men met een oplichter te doen-had. WEDSTRIJD OM DEN DOKTERSBEKER Dinsdag, 26 Juli a.s. zal op -het terrein van de <yoetbalvereeniging „Rouwkoop" te Voorschoten te 7.30 uur de jaarlijksche wed strijd tusschen de vereenigingen „Rouw koop" en V. V. L. om den doktersbeker ge speeld worden, waarvan de opbrengst komt! ten bate van de bleekneusjes. WOUBRUGGE ONBEZOLDIGD AMBTENAAR Het gemeentebestuur heeft tot onbezoh digd ambtenaar ter secretarie aangesteld de heer J. M. v. Berkum te Alfen a. d. Rijn, voorheen volontair ter secretarie. MAATREGELEN TEGEN KINKHOEST-UITBREIDING De steeds verdere uitbreiding van kink hoest heeft het gemeentebestuur aanleiding gegeven maatregelen te nemen tegen ver spreiding dezer ziekte-. Oun. is bepaald, dat de hoofden van scho len geen kinderen tot de school mogen toe laten, die lijdende zijn aan kinkhoest, ter wijl het hoofd van een gezin waarin zich kinkhoest heeft geopenbaard, alle bij hem inwonende kinderen van de school moet houden. De ouders doen goed hun kinderen, waarvan gedacht kan worden dat zij lijden-' de zijn aan kinkhoest, door den gemeente geneesheer te doen onderzoeken, omdat zij strafbaar gesteld kunnen worden indien zij hun kinderen tor school zenden, waarvan vaststaat dat zij lijdende zijn aan kinkhoest. VERBETERING ARBEIDERSWONINGEN Ingevolge de circulaire van den M. van B. Z. betreffende de verbetering van aii>eidersj| woningen kunnen huiseigenaren, die, bin-j nen het kader van de ministerieele voor schriften, bereid zijn verbeteringen aan te brengen, daartoe een verzoek indienen bij het gemeentebestuur. Bij het beoordeelen van deze voor de gemeente wellicht niet on belangrijke uitgaven, zal de financieele po< sitie van de gemeente domineeren. TUINDERSSTEUN Met het verstrekken van goedkoope Ie-; vensmiddelen aan daarvoor in aanmerking komende tuinders (z.g. tuindersstonn), zal Woensdag a.s. een aanvang worden ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6