tanm rictorfawtfer VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER VRIJDAG 22 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. j >DIN HET KONINKLIJKE BEZOEK AAN PARIJS De beteekenis ervan (Speciale correspondentie) Van de best mogelijke plaatsen zagen we het bezoek van het Engelsche Koningspaar. We waren in slaat de reacties van dit bezoek van en in het Fransohe volik te observe eren. We willen er in de eerste plaats de aandacht op vestigen dat dit bezoek den Fransdhen ieen begrip geeft van het prestige en van het volhoudende streven der staatsinstelling: de monarchie. Dit schijnt vooral in de meer be scheiden volksklassen levendag gevoeld te Wonden. Het zijn veel minder de luxe-auto's dan wel de kleine auto'tjes van lieden, die ze voor hun wenk gebruiken, en de vracht en bestelauto's, die de vlaggen det beide landen als versiering voeren. (En 1 op de 10 personen in Parijs en omgeving heeft een auto). Het verzoek van den voorzitter den Parijschen gemeenteraad, M. Le Provost de Launay, om de huizen en auto's met beide vlaggen te tooien, is bijna door alle Parijze- naars opgevolgd: en zelfs in de meest arme lijke stadsdeelen. Wel hoorden we af en toe de schampere opmerking: „De Engelsche Ko ning komt kennis maken met zijn Fransohe onderdanen", maar de krachtige band tus- schen Engeland en Frankrijk die ontstaan is door een 4-jarige kameraadschap op de slag velden van Noord-Frankrijk bleek dieper het gemoed van beide volken gevlochten te zijn, dan alle vijandschap in vroeger eeuwen Door heldhaftige oorlogen leerden Engel- schen en Franschen eikaars eerewoord, moed, loyaliteit en afkeer van zwakheid kermen. Hun zeelieden en soldaten bevochten elkaar gedurende eeuwen. Beide waardeeren thans elkaar. De in de wereldoorlog beproefde vriendschap is niet een resultaat van breek bare, fantastische, politieke combinaties. Ze is een oprechte gemoedsuiting. We meenen dat we ons hierover verheu gen mogen. Want wellicht mag het in hoofd zaak Christelijke Engeland een gunstigen in vloed op Frankrijk uitoefenen, dat ver van de kerk van Christus afgedwaald is (5 mil- lioen R. Katholieken, 1 miliioen Protestanten op 41 rfii'llioen inwoners). Spontaan juicht het Fransohe volk thans: .„Lave de Koning!" „Leve de Koningin!" Het beseft dat -het daarmee zeggen wik „Leve de vrede!". Met groote moeite werd de vrede Mei 1.1. gered. Ook in de toekomst moet de vrede zoo mogelijk gehandhaafd den. En daar deze handhaving na vai hand der Voorzieningheid afhangt va evenwicht van krachten, is het noodig dat de mannen, die hun kansen van wels een Europeeschen oorlog afwegen, weten dat de „Entente Cordiale" tusschen Engeland en Frankrijk een eenheidsfront gevormd heeft tegen hen, die den oorlog wensdhen. Aan dit eenheidsfront wordt hard gewerkt. Niet slechts uiterlijk. De Engelsche en Fransche generale Staven werken in een volkomen accoord. We kunnen hier niet veel over mee- deelert. Zeker is het echter dat, als de Engel- schen iets organiseeren, het klinkt alö een klok. Alle Balkan-staten en zelfs Hongarije en ook Syrië zijn reeds door Engeland „ge kocht". Russische invloeden worden overal ter wereld door Engeland geneutraliseerd tot welzijn der mensdhheid. Deze wederop richting van den Britschen Leeuw, waarvan onvoorzichtige beoordeelers gemeend hadden dat hij aftandsch geworden was, rechtvaardigt de hoop dat de vrede gehandhaafd mag (blijven. Nederland mag niet rekenen op gratis hulp van andere mogendheden. Het is een vreugde voor ons, Nederlanders, dat de machten der duisternis van welke zijde ook ten slotte het noodige tegenwicht ge vonden hebben. Maar dit mag ons niet la slaap wiegen. In een oogenblik van gevaar in het Oosten of het Westen zullen andere mogendheden ons land slechts ais bondgenoot (niet als vazal') wenschen, als we in staat zijn onze eigen belangen vol doende te verdedigen. Onze eigen land, zee- en luchtstrijdkrachten zijn de eenige midde len, die ons veroorloven in vertrouwen op Gods goedgunstdgen bijstand onze on afhankelijkheid in stand te houden. Daarom mag geen enkel offer voor onze strijdkrach ten te zwaar wegen. En we hebbben hierbij speciaal het oog op de sterkte der Kon. Ned. Marine. Het is een geruststellend gevoel voor ons, dat Engeland Singapore versterkte, dat Frankrijk enkele kruisers meer naar Saigon stuurde, dat Australië een levendige vriend schap toonde voor Ned. Indië. Maar per slot van rekening helpt ons dit slechts, als de Kon. Ned. Marine in staat is een eventueele vijandelijke slagvloot in de Indische wateren een zeker ontzag in te boezemen. Slechts als we toornen, dat we vast 'besloten zijn ons grondgebied en onze bezittingen te behouden, zullen deze door andere mogendheden ge respecteerd "worden. JAN RESSING. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER K.G., ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERHORST" NEDERHOKST DEN BERG GARANTIE-STANDGRO EN GAR ANTIE -STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt-Uw schilder bij alle buitenverlwerker» bovenstaande merken Wordt 5 jaar gegarandeerd Wed. BoonstQppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Het Londensch bezoek aan Wiedemann Een verklaring van Chamberlain In het Britsohe Lagerhuis heeft Chambc: lain, in antwoord op een desbetreffende vraag een verklaring afgelegd, waarin hij bevestigde, dat de adjudant van Hitler, Wie demann, een niet-formeele bespreking heeft gevoerd met den minister van buitenlancl- sche zaken, Halifax. Chamberlain voegde hieraan toe, dat Wie demann bij zijn komst niet was voorbereid op de bespreking van eenigerlei bijzonder aspect van politieke aangelegenheden, maar dat de gedachtenwisseling hem, dank zij zijn contact met gezaghebbende kringen in Duitschland, in staat had gesteld de reeds door de Duitsche regeering gegeven verze keringen te herhalen betreffende 't verlan gen naar tot stand komen eener vreedzame regeling van open staande kwesties. Generaal Vuillemin naar Berlijn Belangrijke besprekingen? Het Berliner Tageblatt meldt uit Parijs, dat bij de besprekingen tusschen Halifax, Daladier en Bonnet besloten zou zijn, dat generaal Vuillemin, de chef van den gene- ralen staf der Fransche luchtmacht, binnen kort naar Berlijn zal gaan. Hij zou daar 14 Augustus aankomen. Naar het blad voorts schrijft, zou men in Fransche politieke krin gen belangrijke besprekingen tusschen Vuil lemin en Goering venvachten. Havas teekent hierbij aan, dat tot de reis van generaal Vuillemin naar Berlijn reeds verscheidene weken geleden is besloten. Deze reis houdt derhalve geen verband met de Fransch-Britsche besprekingen die ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Parijs gevoerd zijn. Zij heeft ten doel de be antwoording van het bezoek, dat generaal Milch het vorig jaar aan de Fransche lucht macht gebracht heeft. Italië en de rassenleer Scherpe rede van den Paus De Paus heeft gister te Rome een toe spraak gericht tot 200 jeugdige geestelijken der Italiaansche Katholieke actie, waarbij hij zijn veroordeeling van de rassenleer uitsprak, zeggende: „Men zou waarlijk zeg gen, dat men het artikel van het credo: „Credo in ecclesiam catholicam" heeft vergeten. Katholiek en universeel, en niet racistisch, noch nationalistisch, noch sepa ratistisch, maar katholiek. Men moet den belangrijksten geest, den geest des geloofs overal uitdragenmaar gezegd moet worden, dat er iets verfoeilijks bestaat, n.l. die geest van separatisme, van overdreven nationalisme, die juist omdat hij niet christelijk is, ten slotte ook ophoudt men- schel ijk te zijn. Dit ook dient om voor u in het licht te stellen de volle waarde van de missie, die de kerk u toevertrouwt door u medewerkers aan de katholieke actie te noemen. De katholieke actie is feitelijk het leven der kerk, omdat zij het katholieke leven is en er geen actie kan zijn zonder leven." De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH NAAR SAGUNTO Franco vordert langzaam Moorddadige uitwerking van een bom In het legerbericht van de troepen van Franco over de krijgsverrichtingen van gister wordt medegedeeld, dat zij aan het front van Estremadura in den sector Guadiana over een diepte van 10 K.m. zijn opgerukt en vier dorpen en talrijke belang rijke stellingen hebben bezet. In den sec tor van den Sierra de Mesequera werd be zit- genomen van het dorp Monte Rubio andere stellingen, die verscheidene kilo meters verder zijn gelegen dan die, welke eergister werden bezet. Voorts wordt de bezetting gemeld van de dorpen Higueras en Bcnafer aan het front van Castellon. Vele Italianen gedood Gisternacht zijn, naar uit Valencia wordt gemeld, zeer hevige gevechten geleverd in den sector van Viver. De Italiaansche sol daten trachtten vele malen de passages te forceeren, die naar Segorbe leiden langs den nationalen weg. Telkenmale echter ontmoetten zij hardnekkigen tegenstand. Vijf en zeventig rechtsche vliegtuigen hebben verscheidene malen do rogeerings- stellingen gebombardeerd zonder ze aan te tasten. De Italianen, die in den sector van Viver strijden, hebben hun troepensterkte en hun materiaal aanzienlijk versterkt Hon derden Italiaansche lijken hadden op zich laggen van den „Littorio" en van den „23 Maart". Bom doodt 38 personen Tijdens het bombardement van gis termorgen op het gebied van Viver en Jerica, waaraan door 75 rechtsche vliegtuigen werd deelgenomen, heeft een zware bom 38 personen, vrouwen, kinderen en grijsaards, gedood. Zij be hoorden tot een groep vluchtelingen uit de nabij de vuurlinie gelegen plaatsjes, die op weg naar Valencia HET CHACÖ-VERDRAG GETEEKEND -Het Ohaco-verdrag is gisteren te Buenos- Ayres onderteekend. Tn tegenstelling tot het besluit der neu trale bemiddelende mogendheden heeft de regeering van Bolivia besloten, dat de dag van onderteekening van het vredesverdrag geen feestdag zal zijn De verhouding Frankrijk-Duitschland Het streven naar een duurzamen vrede tusschen de vroegere vijanden Vriendschap is mogelijk (Van onzen Duitsdhen correspondent)1 „Siegreich wollen wir Frankreich sdhla- gon!" Dat hoorde men voor den oorlog in alle steden van het toenmalige Duitschland zingen. Maar sedert 1918 lieeft het een bitte ren bijsmaak geikregen en zoodoende aan populariteit afgenomen. In het Derde Rijk mag het allang niet meer gezongen worden want men schijnt ingezien te hebben, dat deze geforceerde haat tusschen twee mogendheden, die m het centrum van Europa liggen, op den duur verderfelijk van uitwerking is. Zoodoende heeft men sedert e enigen tijd het uiterst netelige vraagstuk in behandeling genomen of er kans bestaat voor een duurzamen vrede tusschen Duitschland en Frankrijk. Den stoot hiertoe heeft-, merkwaardig genoeg, een vooraanstaand Franschman gegeven: minister-president Daladier! Hij had kortelings den moed in een of- ficieele rede Duitschlands vredelievend heid te prijzen Men kan begrijpen, dat deze uitlating vooral in Duitschland weerklank gevonden heeft en dat de Duitsche pers met ingenomenheid deze lofspraak heeft geciteerd. En van dit moment aan is eventueele toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk het thema van den dag. Tijdens een politieke samenkomst in de Hindenburg-hall te Ludwigshafen heeft gouwleider Bürckel ondanks zijn drukke werkzaamheden te Weenen, laatstleden Zondag den tijd gevonden, om Daladier van repliek te dienen en hij deed zulks met den gloed en de verve welke hem van nature eigen zijn, toen hij zeide: „Het Duitsche en 't Franshhe volk mogen er hun regeeringen dankbaar voor zijn dat deze door sterkte den vrede garandeeren. Wij kunnen niet {?fi- looven, dat het Fransche volk bondgenoot van een wereldrevolutie wil zijn. Zelfs ge loof ik, dat het voorstel van een eeuwig bondgenootschap tusschen Frankrijk en Duitschland door beide volken met een een stemmig ja! zou worden beantwoord!" Wij herinneren er aan, dat Hitier bij het houden van redevoeringen meerdere malen aan Frankrijk de hand lieeft. toegestoken, maar het antwoord van Fransohe zijde liet nog eenigen tijd op zich wachten. Thans sohijnt men onder het energiek beleid van Daladier op andere gedachten gekomen te zijn, want er zijn eenige feiten welke de mo gelijkheid van toenadering en persoonlijk contact gaan verduidelijken. Pas dezer dagen vond namelijk te Baden- Badcn een congres plaats, waaraan is deel genomen door vooraanstaande Fransche en Duitsche personen uit het politieke, econo mische en cultureele leven. Voordat de Fran sche deelnemers Parijs verlieten, werd hun aldaar op .het Duitsohe gezantschap een maaltijd aangeboden waaraan ook door Da ladier en zijn .plaatsvervanger Chuutemps werd deelgenomen, een bewijs, dat de regee ring van beide landen dit streven naar toe nadering goedkeurt en zelfs ondersteunt. Is het niet opmerkelijk, dat onze. geëmotio- neerden tijd zulk een congres niet sleohts gehouden kan worden, doch zelfs een zeer vriendschappelijk verloop heeft gehad? Mailand, de vertegenwoordiger van den burgemeester van Versailles, verklaarde bij die gelegenheid dat beide volken den plicht hebben, de Europeesche cultuur te dienen. Zij moeten alles doen, wat binnen hun ver mogen ligt, om dit gemeenschappelijk bezit te bewaren. Fernand de Brinon, vice-president van het comité France-Allemagne zeide: „Belangrij ker dan alle politieke geschillen is het stre ven naar e-en vast begrip van de geaardheid van heide volken!" Onder de leuze „Vriendschap is mogelijk!" publiceerde Paul Elbel afgevaardigde van het departement der Vogezen en voorzitter van de sociaal-radicale groep in het parle ment, een uitvoerige beschouwing over Frankrijk en Duitschland in de „KölnisChe Zeitung" en zeide bij die gelegenheid onder meer: „Voor ieder volk is thans vrede een eerste voorwaarde voor nationale bloei. On betwistbare misverstanden scheiden ons, maar zij kunnen uit den weg geruimd worden. Ik wijd me aan deze taak in de overtuiging, dat het niet dwaas is. op succes "te rekenen. Frankrijk respecteert de politieke organi saties in andere landen en matigt zich daar over geen oordeel aan. Wanneer ten opzichte van Frankrijk hetzelfde gedaan wordt dan behoeft de vrede door zulke verschilpunten niet beinvloed te worden!" Nog niet al te lang geleden ontmoetten wq te Berlijn den Franschen publicist graaf de Brinon en deze legde den nadruk op de be teekenis der jeugd van beide landen. Hij stelde zich in contact met Baldur 'von Schi- rach en het directe gevolg hiervan was dat een groep Duitsche jongens en meisjes naar Frankrijk werd uiteenoodigd terwijl ter zelfder tijd eenzelfde aantal Fransdhe jon gens en meisjes een kijkje in Duitschland kwam nemen. Fernand de Brinon zeide hij een officieclc ontvangst in Hotel Kaiserhof: „Waneer wij al niet over de maciht beschik ken om al onze droomen te verwezenlijken, waarom zouden .wij Wt dan toch niet kun nen klaarspelen, de Duitsche en de Fran sche jeugd tot elkaar te brengen? Langs dien weg kunnen wij wellicht aan onze di plomaten het optimisme der jeugd bijbren gen!" Dat men 'hier niet met e-en utopie te doen heeft, blijkt overigens uit het feit, dat men in Frankrijk voornemens is, om ook aan voormalige vijanden het legioen van eer too te kennen hetgeen sedert 1915 nooit meer is geschied! Francois Poncet, Fransch gezant te Berlijn, die hier veel waardeering voor zijn activiteit geniet, heeft met de hiertoe bevoegde instanties reeds voeling genomen en noemde zelfs bij die gelegenheid een aan tal Duitschers, die tijdens de laatste wereld tentoonstelling te Parijs verdienstelijk werk hebben verricht De Duitsche regeering zoo lieten wij ons vertellen moet liet toe kennen van deze hooge onderscheiding aan voormalige Duitsche frontsoldaten met inge nomenheid begroet en zonder meer goedge keurd hebben. Reeds moet men het plan koesteren, gelijkwaardige Duitsche onder scheidingen aan Fransche frontsoldaten te verstrekken, een bewijs temeer, dat het al stekker en sterker wordende streven naar toenadering tusschen Duitschland en Frank rijk zoowel in de Wilhelmstrasse als aan de Quai d'Orsay, aandrang en ondersteuning vindtt De Japanners in Zuid Sjansi Chineezen melden successen Naar het Chineesche telegraafagentschap mededeelt, hebben volgens een officieele verklaring de Chineezen op 19 Juli Wang Tsjiang, dp stad aan de Jang Tse. tegen over Ma Tang, heroverd en zijn zij thans bezig met de verdrijving der Japanners uit de omgeving. In het gebied ten Westen van Kai Feng bevinden zich geen Japansche troepen. In Zuid-Oost Sjansi wordt fel gestreden op een front van 40 kilometer tusschen Hoema, Tsjoewo en Ji Tsjeng. Beide par- tijejr lijden hier zware verliezen. Aan de andere oorlogsfronten hebben zich geen wijzigingen voorgedaan. Verder wordt te II anka u van het oor- logstooneel vernomen, dat do Japanners Joean Tsjoe, een strategische stad in het Zuiden van Sjansi aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier, hebben ontruimd op 18 Juli en thans terugfrekken in Oos telijke richting, achtervolgd door dc Chi neezen. JÊ He! beste Natuurlijke Bronwater UIT OOST- EN WEST-INDIE BATAVIA, 21 Juli. Met de „Christiaan Huygcns" is heden de nieuwe commandant van het Leger des Heils in Ned. Indië, de heer A. C. B e e kh u i s, gearriveerd.Hij werd op de kade ontvangen door verschil lende officieren van het Leger des Heils uit Bandoeng en Batavia, een deputatie van het Leger was met muziek en vlaggen aanwezig. SOERABAJA, 21 Juli. Naar de „Indische Courant" verneemt, heeft de bevolking van het eiland Tenga in de Bandazee, in de nabijheid van welk eiland het wrak van de „Baud" ligt, het verzoek ingediend bij het bmnenlandsch bestuur om dit wrak te mogen bewonen. Het bestuur heeft hiertegen geen bezwaar gemaakt, zoodat de bevolking van Tengah zich thans op het wrak heeft geinstalleerd GEMENGD NIEUWS De onbewaakte overwegen Vrachtauto 200 Meter meegesleurd DEN HORN, 21 Juli. Voor het ver voer van zand naar de nieuw te bouwen brug over het Aduaderdiep in den Frie- sche Straatweg, is er een intensief zand- vervoer door het dorp Den Horn, waar even buiten het dorp een onbewaakte overweg ligt, welke eivcnwel een uitste kend uitzicht heeft. Toen hedenmiddag de sneltrein van 12.02 ur uit Groningen naderde, stond daar de landbouwer Scheerings met paard en wagen te wachten. Hij werd achterop gereden door een vrachtauto,, geladen met zand en be stuurd door den 19-jarigen Rump uit Gro ningen. De jongeman, die pas voor de tweede maal dit traject reed, heeft vermoe delijk te veel zijn aandacht gehad bij het passeeren van den wagen en zoodoende den trein niet opgemerkt. De zwaar geladen vrachtauto werd van achteren gegrepen en ruim 200 M. meegesleept, voor de trein tot stilstand kwam. Rump was in de cabine gebleven en werd aan het hoofd gewond. Een in den trein aanwezige dakter en een erpleegster verleenden hem de eerste hulp, Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad-meer weet van de rheuma tische pijnen alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds aidoend geholpen. Ook U zullen zl) zeer snel van Uw pijnen verlossen. KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG waarna hij per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is vervoerd. De lo comotief van den trein moest door een nieuwe worden vervangen. Het duurde ruim een uur, voordat de spoorbaan zoover vrij was, dat de trein verder kon. Hij arriveer de met een uur vertraging te Leeuwarden. Auto-ongeval bij Hoevelaken Twee dames ernstig gewond Gistermiddag omstreeks half vijf heeft in een der bochten van den Rijksweg bij Hoe velaken onder de gemeente Amersfoort een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Uit de richting Apeldoorn kwam een open two- seater, die wegens motordefect werd gesleept en waarin gezeten waren de 46-jarige mevr. BoelenBrinck, die achter het stuur zat en haar 19-jarige dochter. Vermoedelijk door dat de bestuurster iets in de oogen kreeg, raakte deze de macht over het stuur kwijt. De wagen botste tegen een boom, slingerde over den weg en kwam vervolgens weer te gen een boom terecht. Merv. Boelen Brinek geraakte beklemd, waardoor de borstkas werd ingedrukt, tevens bekwam zij een ernstige hersenschudding. Haar dochter vloog nvt het hoofd door de voor ruit en werd vervolgens in ernstigen toe stand naar het St- Elisabethsziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Wielrijder gedood Door motorfiets gegrepen VLISSINGEN, 21 Juli. Vanavond om streeks elf uur reed de ongehuwde veehan delaar L. uit Middelburg met zijn motor, met zijn collega K. als duopassagier op den Nieuwen Vlissingschen weg naar Middel burg. Ter hoogte van het vliegveld kwam uit een zijweg de ongeveer 40-jarige koopman G.. wonende te Oostkapelle, per rijwiel den hoofdweg op. De motorrijder kon G. niet meer ontwijken en een hevige botsing volgde. G. werd hier bij zoo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. L. en K., die onder den motor waren te recht gekomen, werden door geneesheeren ter plaatse verbonden, waarna L. naar een ziekenhuis en K. naar zijn woning werd 'ervoerd. Rijks- en gemeentepolitie nam het tijk ran G., zijn fiets en den motor in beslag. Van loopplank gevallen en verdronken SCHOONHOVENSCHEVEER, 21 Juli. Toen eenige werklieden aan het veer bezig waren met het kolen lossen voor de N.V. A. Hoogenboezem te Schoonhoven, viel plotseling een zekere H. van de loopplank en verdween in de diepte. Spoedig had men den man weer.boven, doch de levensgees ten waren reeds geweken. De ontboden ge neesheer constateerde hartverlamming. OUDHEIDKUNDIGE VONDST ERMELO, 21 Juli. Onlangs mocht het den heer A. H. Th. Kort lang, amateur- archeoloog, te Ernnelo gelukken oen typo logisch zeer bijzondere klokbeker te ontgra ven op de Speulder heide, gemeente Ermelo. Aangezien de echtheid dezer prae-historische urn door Dr. A. E. van Gif/en te Gronin gen ontkend werd, stelde de heer Kortlang pogingen in het werk, meer vlakgraven van hetzelfde type te ontdekken. Woensdag 20 Juli had de ontgraving van zulk een bijzonder prae-historisch vlakgraf plaats onder toezicht van Dr. T. Bijleveld en Ir, J. B. Uittenbogaard. Op slechts 50 cM. onder het maaiveld werden twee klokbekers aangetroffen op circa 20 cM. onderlingen afstand. De gevon den bekers komen geheel overeen met de reeds vroeger gedane vondst. Van de vondsten, alsmede de vondstom standigheden, zal onder toevoeging van photo's een uitvoerig verslag gezonden wor den door Dr. T. Bijleveld aan Prof. Dr. J. Holwerda, directeur van het Rijks-museum an Oudheden te Leiden. DE KERKDIEFSTAL TE ELSLOO (L.) ELSLOO (L.), 21 Juli. Over den gisteren gepleegden kerkdiefstal kan nog gemeld worden, dat de in hechtenis genomen per soon, de 34r-jarige II. J. M. W. uit Den Bosch, een berucht type is. Hij heeft reeds ver scheidene kerkdiefstallen op zijn geweten. Slechts enkele weken geleden is hij uit die gevangenis ontslagen. De gemeentepolitie uit Elsloo, die met twee marechaussees uit Beek (L.) het on derzoek ter hand nam, had reeds twee uur later, met medewerking der Belgische po litie, den dader in Meohelen (België) in hechtenis genomen. De man is naar het huis van bewaring te Maastricht overge bracht. Uiterst fijne zilverkorrel. Practisch korrelvrij. Vergroting dus vrij wel niet meer aan grenzen gebonden. ZATERDAG 23 JULI HILVERSUM I. 1875 10.0 5,5 M. VARA-Uitxcn, 10.20 v.m. en 7.308.00 VPRO, izlek. (Om 8.16 Berichten). 10.0Q ijding. 10.20 Voor Arbeider* 8.00 Graj 10.00 Mort ln de Continubedrijven. 12.00—1.45 Gr* muziek. 2.00 De Ramblers en gram.muziek<j 3.00 Reportage. 3.30 Gram.muziek. 4.30 Es- peranto-ultzending. 4.50 Graan.muziek. 5.40 Letterkundig Gram.muziek. „Wondergeloof haling SOS-Be VARA-Varla. 8.20 VARA-orkest 0.00 Declamatie. 9.15 Gevarlard program 10.30 Berichten ANP. 10.35 Populair conc 11.00 Gram.muziek. 11.4512.00 Zang ■verzicht. C.00 Orgelspel. 6.30 7.00 Filmland. 7.30 Cursus! en wonderverhalen". 8.05 Her richten. S.07 Berichten ANPJ HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-UHzcndInpf( 8.099.15 Gram.muzlek. (Om ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gram.muzlek. 11.30 Gods* dienstig halfuur. 12.00 Berichbeh. 12.15 KRO- orkest. L00 Gram.muzlek. ca. L15 BerdchteO, 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Vervolg concert 3.00 Kindt 4.90 Berichten, gram.muztek. 4.30 KRO-Me- lodisten en solist 5.30 Esp» 6.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muzlek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gram.mu^; 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: .„Uitzending vam kinderen naar kolonielhulzen". 7.39 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP* Mededeellngren. 8.15 Overpeinzing met muzl- kale omlijsting. 8.35 Aocordeontrlo Den Held, declamatie, het Kilima-Ha.waiian-Trl 10.5512.00 Gram.muzlek. DROITWICH 1500 M. 11.59 Piano. 12.20 Gram.» muziek. 1.00 Gram.muzlek. 1.55 Gram.muzlekj 7.00 Orkest en solisten. 7.50 Orgel. 8.20 Or kest cn solisten. 10.00 Declamatie. RADIO-PARIS 1648 M. 8.10, 8.55. 10.05 en 12.39 Gram.muzlek. 1.50 Zang. 2.95 Gram.muziek. 2.35 Piano. 3.20 Zang. 4.06 Gram.muzlek. 5.59 Kinderkoor. 7.20 Gram.muzlek. 10.25 Sym- KEUI.EX 456 M. 7.50 Orkest 12.20 Orkest. 2.39 "ram.muziek. 7.20 Gram.muzlek. 8.33 Orkest solisten. 10.20 Graan.muziek. 2.202.39 USSEU 322 en 484 M. 322 M.: 3.20 Gram.» muziek. 3.50 Vroolijk halfuur. 4.20 Gram.» k. 5.20 Viool. 6.35 Zang. 7.20 Gram.» 11.20—12.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muzlek. 1.50 en 3.50 Gr.» muziek. 4.20 Ensemble. 5.50 Gram.muzlek. 6.35, 7.35 en 8.20 Gram.muziek. 9.15 Gram.- muzlek. 9.20 Orkest Tekst en illustratie van H. KANNE GIETER I3(i ..Ik zal hem bijstaan als het nodig is en zijn vonnis beoordelen. Is het billijk en rechtvaardig, dan zal ik het ook be krachtigen". Abdalla verhaalde nu zijn geschiedenis en eindigde met het ver- '.oek, dat hij zijn geld zou terug ontvan gen. Ibrahim verdedigde zich en wilde daar een eed op doen. De knaap zag toen verlegen den kal if aan. Deze zweeg en toen zei de knaap deftig: „Breng de pot met olijven vlak voor mji", 137 Men bracht deze en op bevel van den knaap nam Abdalla er het deksel af en 1 liet de olijven zien. De Kalif zag en proefde de olijven. Toen werden de olijvenkopers geroepen, om hun getuige nis te geven. Zij spraken ongeveer zoals de jongens de vorige avond gedaan had den en toen Abdalla verklaarde, dat hij voor zeven jaar de pot gevuld had, zei den ze eenstemmig, dat er dan dit jaar andere olij,ven in gedaan waren, 138 Ibralhim stac/ielde allerlei uitvluchten* maar de knaap verwaardigde zich niet hom te antwoorden en sprak toi' den ka lif: „Machtig lieer. U komt het vonnis toe over uw onderdanen; het mijne was maar kinderspel". Nu sprak de kalif, na genoeg op dezelfde wijze als gister da knaap, hei' vonnis uit. Daarmede was de zaak beslecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2