Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk fóü Tujrv&n, MIJNHARDTJES' SEPTEMBERFEESTEN kdO)) DE ELZENBER DINSDAG 19 JULI 1938 Kerk en Zending Voortzetting der Conferentie te Lunteren Opneming in Rusthuizen Het vermogen der Diaconieën Ter jaarvergadering van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk kon nog worden medegedeeld, dat deze werd bijgewoond door afgevaardigden van 92 Diaconieën en dat sedert 1 Januari het ledental gestegen is tot 731. Met liet zien van de rekening en verantwoording over het loopende jaar werden belast de diaconieën van Baam en Gouda. In het openingswoord der conferentie heeft de vice-vooratter Jhr Dr Quarles van Ufford ook welkom geheeten Mr van Beeck Calkoen, afgevaardigde van het Diaconaal Correspondentieblad, waardoor contact gekomen is met diakenen uit de Geref. Kerken. Na de rede van Dr Adriani heeft Mr van Beeck Calkoen gesproken en gewezen op de noodzakelijkheid om te be denken de dingen, waarin men het eens is. Spreker somde eenige punten van overeenkomst op en eindigde met den wensch, dat deze conferentie wel sla gen moge en dat er eensgezindheid in streving mocht wezen meer en meer tusschen deze Federatie en het Diaco naal Correspondentieblad. Daarna volgde een korte bespreking om trent het referaat van Dr Adriani. DE AVONDVERGADERING Wegens afwezigheid van Dr de Plan- que behandelde de heer W. J. Hemmes het onderwerp: „Hoe te handelen bij on- dersteuningsaanvragen van personen, die in de termen vallen voor opneming in een tehuis voor ouden van dagen en daartegen bezwaar maken?" Ter sprake komt de moeilijkheid, dat aan den eenen kant ouden van dagen dik wijls gehecht zijn aan hun woning en die. niet willen verlaten, terwijl aan den an deren kant de diaconie, die een huis sticht, dit toch moeilijk weinig-bewoond kan laten. Spr. schaart zich bij degenen, die meening zijn, dat dwang niet mag worden uitgeoefend. Toch moet deze zaak door de diakenen niet te lichtvaardig worden behandeld, dezen zin, dat als iemand geen lust heeft in het Tehuis van de diaronie te komen, de ondersteuning iedere week bij hem of haar (dikwerf in een armzalig woninkje) thuis gebracht wordt. Spr. herinnert aan wat Dr Adriani des middags gezegd heeft: „Wij richten ons bij onze hulpverleening op den geheelen mensch". Het gaat niet om de behoeftigen maar in het loven te houden met het geld, dat s* Zaterdags gebracht wordt, wij willen 'den geheelen toestand verbeteren, het lev a.h.w. op hooger plan brengen en en alles in een verhouding van hartelijkheid en .vriendschap. Spr. zag met Dr de Planque 'de vraag liever aldus geformuleerd: „Wat kunnen wij diakenen doen teneinde te ma ken, dat behoeftige broeders en zusters zich gewilliger in een Tehuis voor Ouden van Dagen laten opnemen?" Zoo gezien gelooft spr., dat gezorgd moet worden voor een comfortabele in richting en verzorging met liefde en toewijding, in tegenstelling met de oude arm- en werkhuizen en verder moet de diaken met onuitputtelijk ge duld tot overreding zien te komen. Het mag niet zoo zijn, óf in ons huis, óf geen steun, maar verstandig overleg in broederlijken geest, waarbij medewerking .van de betrokkenen vereischt is. Op dit referaat volgde eenige discussie. De dag werd besloten met een overden king van Ds J. Douwes van 's-Hertogen- bosch over 1 Tim. i 10 en 11, waarna nog de nieuwe film van de Centrale voor Werkloozenzorg werd vertoond. DE TWEEDE DAG De tweede Conferentiedag werd geopend met een overdenking van Ds J. de Lange uit Wilnis, die sprak over Filipp. 4 7, waarna Ds H. J, D r o s t van Aalten refe reerde over: „Wat heeft het Evangelie ons te zeggen met betrekking tot de aanwending van het vermogen der Diaconie?" Het is bekend hoe de meeste Hervormde, Diaconieën vermogen bezitten. Nu in de laatste jaren de stoffelijke nood is toegeno men, is de vraag algemeen: mogen wij op dit vermogen interen? De antwoorden op deze vraag loopen zeer uiteen. Het is daar om goed te overwegen wat dit vermogen voor een Diaconie beteekent. Geen enkele Diaconie, die in gehoorzaamheid haar beid verrichten wil, zal, zoo zij vermogen beizit, niet de groote bezwaren van dit ver mogen aan den lijve hebben gevoeld. Ver mogen oefent dikwijls op generaties, die niet meer verstaan den geestelijken achter grond der schenkingen, een verlammenden invloed uit. Dezen invloed speurt men in de, gemeente allerwege en drukt de offer vaardigheid, de zin van den arbeid der barmhartigheid ging te loor, een geest van een willen vasthouden aan het vermogen, een angst om het te verliezen breekt baan, men opent kansen voor ongerechtigheden, voor slordig beheer, voor uitgaven die met de Diaconie niets te maken hebben, op kosten van de Diaconie. Wat zegt ons het Evangelie? Er zijn geen regels. Het kind loopt in zijn eertvoud, vraagt niet wat goed kwaad is. De vader leidt het en beschermt het. Het is een wandelen in geloof. De diaconie, die dit niet aandurft, zal rustig kunnen voortsukkelen. Wie het met het Evangelie waagt, kan alles verliezen en zal nimmer gebrek behoeven te lijden. Diaconale arbeid is arbeid van nu, het is geen zorgen voor wat een nageslacht mis schien op zijn weg zal ontmoeten. De ker kelijke bezinning van heden vraagt van de gemeente voorbereiding voor den jongsten dag. Op dien jongsten dag gaat het er niet om, dat wij onze bewaarde ^schatten over dragen, dan gaat het om het getuigenis van hen, die waarlijk geholpen zijn door do hulp van diakenen, die in gehoorzaamheid op deze aarde hun koning hebben gediend. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Haulerwijk (Fr.), oand. J. de Groot te Windesheim. Bedankt: Voor W-inschoten (2e pred.pl.) J. B. Caomegieter te Eext. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Oud-Loosdrecht, cand. G. Th. Koopman te Utrecht en cand. W. Loop stra te Groningen. Te Wissenkerke, cand. A. A. Oostenbrink te Kampen en can Bos, hulppred. te Sdhermenhorn Beroepen: Te Oud-Loosdrecht, cand. G. Th. Koopman te Utrecht. Te Wissen kerke, cand. A. A. Oostenbrink te Kampen, Te Oosterbierum, cand. K. Talsm-a te Veenwoude, Te Kolhonn, cand. D. Visoh hulppred. aldaar. Aangenomen: Naar Kolhom, cand. D. Visch. CHR. GEREF. KERK AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Bannik Ds. L. Knier, gekomen van Vianen, heeft Zondag zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Bunmik, nadat hij bevestigd door Ds. C. Sunder me ij er van Go- rrnchem. Deze sprak over 1 Car. 4 1. Ds. Knier had tot tekst gekozen 2 Petr. 1 19. De gebruikelijke toespraken en toezang volg den. Neer langbroek Zondag jl. heeft Ds. H. T als ma, g en van Kamperveen, zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Neerlang broek, sprekende naar aanleiding van Joh. TO 11. Bevestiger was Ds. K. J. v. d. B er g Amersfoort, die tot tekst had Ex. 33 14 16a. Verschillende toespraken werden door tot Ds. Ta-lsma gehouden en Ps. 134 3 hem toegezongen. Nieuwe Tonge Na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, ds A. van der Kooij van Maarssen, met een predikatie over Filipp. 417, deed lag jl. ds A. van der Kooij Jr, ge komen van Ndeuwpoort (Zh.), zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwe Tonge, sprekende naar aanleiding van Jesaja 49 9a. De nieuwe leeraar wend toegesproken door Th. G. Voilebregt van Oude-Tonge, den consulent, mede uit naam van den ker- id. Hij deed toezingen Ps. 99 :8, en door ds L. Blok, van Middelhamis, namens den ring Sommelsdijk. Aanwezig was ook -burge meester Sterk. De -gemeente Nieuwe-Tonge ongeveer zes jaar vacant geweest. Laatste lijk stond- hier ds A. Dekker, thans te Ot- terloo. Let op don hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. Zuid-Beierland. Na des morgens door zijn ambtsvoorganger ds C. v. d. Boogert, van Ridderkerk, be vestigd te zijn, die een predikatie hield over de woorden: „Mijn oog zal op u zijn" (Ps. 33 8c) verbond ds W. B o u s e m a, gekomen van Sprang, zich aan zijn nieuwe gemeente. Z.Eerw. had tot tekst Joh. 1-0 9 en ontwik kelde drie gedachten: 1. Christus de deur; 2. Waartoe die deur ons roept en nood'igt; 3. Welke zegeningen ons worden geschonken, wanneer wij door die deur ingaan. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespra ken, waarna ouderling H. Wey den leeraar toesprak namens den kerkeraad, dB Jon kers, van Goudswaard namens den ring en ds Q u e r van Numiansdorp als consulent. Vele predikanten uit de omliggende gemeen ten waren aanwezig. Het kerkelijk conflict te Drachten De classis Drachten der Geref. Kerken heeft thans het volgende bekend gemaakt: 1. Dat dis Staal voor de classis in haar laatstgehouden zitting belijdenis van schuld heeft afgelegd over de zonde, waarom 'hij door de classis was geschorst, welke schorsing door de part. synode van Friesland Z.G. be krachtigd was. 3. dat de classis daarop de schorsing van Drachten maatregelen zijn getroffen, die moeten dienen om zoo mogelijk herhaling van het geschiede te voorkomen en dat ds Staal zich aan deze maatregelen heeft onder worpen; 3. dat de classis daarop de schorsnig van ds Staal heeft opgeheven-; 4. dat wat de geschorste ouderlingen be treft drie uit hun ambt zijn ontzet, de schor sing van één met drie maanden werd ver lengd, terwijl de schorsing van een vijfden broeder na schuldbelijdenis werd opgeheven, welke -broeder inmiddels ontheffing uit zijn ambt heeft gevraagd en verkregen. Zondag j.l. is te Dralhten van bovenge noemde beslissingen melding gemaakt van de kansels der beide Geref. kerkgebouwen. Voorgelezen werd daarbij een schuldbelijde nis van ds. G. Staal en een verklaring van den kerkeraad. De kerkeraad wekte ook alle leden op te vergeten hetgeen gebeurd is en voegde daar aan de bede toe, dat de geheele gemeente ■haar dienaar weder zal aannemen. VRIJE EVANG. GEM. TE HAARLEM Naar wij vernemen is de vereeniging tot stichting van een vrije Evangelische Gemeen te te Haarlem officieel overgegaan in een Vrije Evangelische Gemeente. De instituee- ring zal officieel plaatsvinden in de avond godsdienstoefening van Zondag 24 Juli a.s. De consulent, ds. P. v. Vliet van Amster dam, zal de leden van den kerkeraad alsdan in hun ambt bevestigen. CHR. GEREF ZONDAGSCHOOL VEREEN. De Chr. Geref. Zondagschoolvereen. hoopt haar jaarvergadering te houden op Dinsda; 2 Aug. 1938 in de Chr. Geref. Kerk te Utrecht. In de morgenvergadermg komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de mid dagvergadering hoopt Ds. J. L. de Vr van Deventer te refereeren over: „Nieuwe -banen in onzen Zondagschoolarbeid". VAN KERKELIJK BESEF GESPROKEN De Badensche landjsbisschop (Luthersch) heeft aan alle predikanten in Baden schrijven gericht, waarin hij opmerkt, dat vele paren het kerkelijk h-uwelijk nalaten, doch dat de predikanten er naar streven moeten dait deze echtparen, wanneer zij den doop voor hun eersteling komen vragen, dan- alsnog een kerkelijke huwelijksinzegening zullen vragen en ontvangen. ORANJEVREUGDE met „Kun je nog zingen, zing dan mee!" Uitgave P. Noordhoff N.V. - Groningen Verkrijgbaar in elke boek- en muziek winkel. JUBILEUM A. VAN GENT Men schrijft ons: 16 Juli herdacht de heer A. van Gent, hoofd der Ned. Herv. Gem. School te Kerk- Driel, den dag waarop hij 25 jaar als hoofd aan bovengenoemde school was ver bonden. Ook 'buiten de school beweegt de ju bilaris zich op velerlei terrein. oge het hem gegeven zijn nog tal van jaren onder Gods zegen het Chr. onderwijs te dienen. Onderwijs N.C.S.V.-STUDENTEN- KAMP 1938 Prof. Kruyt spreekt over beheersching der economische samenleving Derde Kampdag Inplaats van regen straalt een felle Julizon over de \VascihkoLk-terreinen. Als gewoon lijk eenzelfde „animo" bij de ochtendgymna stiek en de lveken-de ordelijkheid aan de och- tendmaaltijd. De kampcommandant maakte zich weer eens verdienstelijk door het voor dragen van het nieuw gecomponeerde kamp. lied, het viel weier in de smaak! Ik mag hier wel even zeggen dat hij op dit gebied een grootmeester is! Ln de morgenwijding sprak de „veldpredi ker" Ds S m e 1 i k, over „de Christen onder de hi:Menen" en naar aanleiding daarvan over do l>e langrijke taak die de Christen student' als zoodanig in de wereld om zich heen te vervullen heeft. De middagmaaltijd was ditmaal opgeluis terd door de aanwezigheid van e:n profes sor, nl. prof. Kruyt uit Utrecht, die 's mid dags in zijn referaat behandelde het onder werp: Prof. Kruyt belichtte dit vraagstuk van twee kanten en besc/houwcle het le technisch, 2e zedelijk-religiieius. In de eerste plaats hing volgens spr. het economisch vraagstuk af van tijd, plaats, ontwikkeling en, technische mogelijkheden. De materieel© welvaart is ten nauwste sa menhangende met de wijze waarop de econo mische samenleving function-neert, Is deze negatief dan kan dit allerlei gevolgen heb ben. Spr. gaat ohronologisch het ontstaan van onze huidige maatschappij vorm na De eer st» helft' der vorige eeuw was kenmerkend voor de typisch liberale economie. Het kapi talistische systeem der „vrije" bedrijven ont staat, die niet meer van .hoven" at geregu leerd wonden; zooals in den gildentijd. De productie hangt nu af van de winstmogelijk heid, deze weer van vraag en aanbod. Hoewel in den aanvang een goede func tioneering in het systeem der vrije bedrij ven aanwezig was, komt het eerste groote conflict in de tweede helft dier eeuw, nl. de wrijving tusschen werknemers (arbeiders) en werkgevers (ondernemers). Tenslotte krijgen wij den huldigen toestand. Toc-h leven wij in een geweldige welvaarts. possibiliteit. ('Denk Ib.v. aan die grootere landbouwmogelijkhed-en d.m.v. de kunst mest, en de steeds voortschrijdende techniek en wetenschap!). Het mechanisme der maatschappij ver toont thans twee groote gebreken die zich voordoen I. in het feit dat de productie voortdurend toeneemt, II. doordat het vraag en aanbod-automatisme niet meer mogelijk is. Spr. stelt nu de vraag concreet: „Is het hierin orde willen scheppen overmoed of opdracht?". Spr. meent, dat men het willen beheerschen der economische samenleving niet als overmoed kan beschouwen, immers de laatste honderd jaar doet men eigenlijk niets anders. Er treedt in een en ander een spanning op tusschen twos problemen: I. alles ge beurt onder Gods leiding (fatalistisch), H. wij voelen onze eigen verantwoordelijkheid. In 't kort gezegd dus tusschen: aanvaarden en strijden De Christen moet tot daden (Klaver experi menten) geneigd zijn, die verbetering trach ten te brengen in de huidige maatschappij. Zijn verantwoordelijkheidsgevoel en dus in eerste instantie het gebod der liefde, moet hem daartoe brengen. Aan de praktijk zijn deze experimenten te toetsen. Maar ook andere experimenten, ge tuige de nieuwe maatschappij vormen in Rusland, de Vereenigde Staten, Italië en Duitschland. Spr. eindigt met ons er op te wijzen, hoe onduldbaar het ie, dat het onrecht steeds blijft voortbestaan. Wij mogen niet lijdzaam toezi-n maar moeten naar ons vermogen me dewerken aan de vorming van een betere toekomst, desnoods ten koste van offers. Deze interessante lezing werd besloten mea' een discussie. VAN INSTITUUT TOT H.B.S. De gemeenteraad van Hoogezand heeft besloten, het Instituut Hommes over te ne en het aldus tot een gemeentelijke H. B. S. te maken; de reden daarvoor is, dat het departement van Onderwijs het recht om geldig eindexamen A af te nemen, dit rjaar aan het Instituut heeft meenen te •moeten onthouden. Op h-aar beklag daarover heeft de school wel dit jaar haar leerlingen een einddiploma hoogere handelsschool mo gen uitreiken, maar men vreesde toch, dat het Instituut zoo op niet te herstellen wijze achteruit zou gaan. De minister van onderwijs, brengt ter ken nis dat, de mondelinge examens akte land en tuinbouwkunde (l-ager onderwijs) zullen worden afgenomen in de op Duivenda-al ge legen -gebouwen van de Landbouwhooge- school te Wagen iwgen: a. voor de -akte landbouwkunde op el'ken werkdag gedurende het tijdvak van 8 tot en met 23 Augustus aanvangende des voormiddags om 8.45 i b. voor de akte in tuinbouwkunde op de werkdagen van 24 Augustus tot en met 1 September a.s., aanvangende des voormid dags om 8.45 u-ur. W. C. A. RIDDERHOF t Te Wassenaar is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer W. C. A. Ridder hof, oud-leeraar aan de H.B.S. met 5-jarigen cur sus aan de Derde v. d. Boschstraat in den Haag. OM DE ZIEL VAN HET KIND Van de destijds door ons aangekondigde tiocuure „Het kind in de worsteling onzer eeuw" van Ds A. Dubois, Chr. Geref. preuikant te Oud-Beijerland, is. een tweede druk verschenen. (Uitgave van Drukkerij M. J. R e ij n d e r s te Naardien). .oowel voo. Ch'isu nouders als Jeugd*- leiders wordt de lezing van dit boekje waarin warme overtuiging en zorg om 7jci van het kind Jen toon aangeven, aan bevolen. Meer bijzonder heeft het z'n betee- kenis voor de Zondagsschool en haai- plaats in dezen, voor w.© kinderen zoo emstigen Elndej i H.B.S. Den Haag. 2® Ohr. H.B.S. m. 5-j. c.. afd. B Gesl. de he.enen G. A Bernelot Uoens, F. J BruiJn, H. C. Cansten», C. C. v. Duyne, J. P Hagen. J. J. Klunder, A. A F. Lagerwey, J. Links. R. Th. Overaikker. \V. Ros. C. F. Staut- Stoop, Ia C. Sti Bender. ïlngien; J F. Geverbl J. G. de Lang< J. Toet. Voorburg; W. J. Dlepeveen. W. Dolman, en J. A. v. IJzerloo. Rüswljk (Z.H.); A P. de Boer. Delft; de dame*» M. A. Meeter, P. Schreu- der en W. A. de Waard. Voorburg. Rotterdam. 4e H.B.S. Bergsingel. Gesl. de dames J. A de Boer, Ia Bruyn. BM. M. v. Ga meren. A. Knip, A M. C. Praal. J. Prohn, C. Rometin. E. W. v. d. Vlugt; de heeren P. C. v a. Arend. A. Bliek. W. Bos. D. de Bruljne. H. J v. Eek, R. C. v. d. Eijk. H. Foaitijne, Th. de Jonge. H. S. Jonkers. N. de Klerk. H. Kluit, R Mulder. D. J. Sohlppers, W. J. Senn, J. W. Tons, R. J. Winters. Utrecht. Bijz. H.B.S. m. 5-J. c. F. de Mun- nlk. Geel dipl. B: J. G. v. d. A-a, H. J. Bolhuis, H. J. H. Bolhuis, Ch. AFluitman, H. Heiligers, R. Kruyt, R. v. Kuipers, J. J. Schmalhausen, H. Steunenberg, W. G. Vermeulen, F. A Vos, J. T. A. M. Berkhout, W. C. H. Dekker. J. de Graaf, R. de Graaff. R. F. Kicnswll, Ma. We. Me. Pe. v. Damkeren. Oa. v. d. Ploeg. H. T. C. Bosch van Rosenthal. H. J. N. v. Santen, J. Joppe, H. Hammlnga, Pi H. Knol. E. W. H Kaltofen, R. S. Kf Ellnk Voorschoten. Instituut Wullings. BiJz. H.B.S. m. 5-j. c„ afd B. Gesl. H. P. Attinga, Alfien a. d. Rijn; G. O. A Munters, Den Haag; W. A Ancana, Velp; B. J. J. Naessens, Haarlem: J. A. Brasser, Borne: R W. Palm en J. F. G Elnthoven, Den Haag; P. A. Soharp de Vh F. A der Kin. le Steux en C. P. Loncq de Jong, Den Haag: L Th. Perelaer. Mook; E. D. Matak Fontein, Ineek; H. J. Borgman. Amsterdam; J. D. Wil- M. P. Zaayer, Den Haag. otterdam. Geel. dpi! A: M. C. Buyte- E. Treffers, M. W. v. d. Linden. B. Peekei M. Fdtzenhagen, E. Graswinckel. J. E. Rogge veen, L. G. Klaassen, J. D. v. Waarde, H. v. d. Velden. W. J. Kelder. A Buurman, D. Frings. A E. Oswald, B. Roos en W. J. Wemeisfelder, Rotterdam; N. v. Dijk en C. M. v. d. Steen, Schiedam; H. Klos, P. D. Herlaar. W. Guitóhe- en D. F. Wijers, Rotterdam; G. Quak, ilamd; J. v. Trlgt, G. Valk, C. Zlere, G. C. Weelber en G. de Jonge, Rotterdam; dlpl. B: L. de Hoog en P. de Korte, Rotterdam. i 11 e g-e ra b e r g. GesL dlpl. A: S. Buys, e HVli. 7.30—8.00 (Om 8.16 BerichU 10.00 Mopgenwu'd M. VARA-Ult, 1.15—1.45 en de kinderen.1 iele. 6.15 Gr. izlek. 7.06 „The Fou ,.ov Nathan Söderblom. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten AN? VARA-Varia 8.20 Populair concert 8.45 Ra. diotooncel. 9.15 VARA-orkest. 10.00 Berichten! ANP. 10.05 Zang en planoduo. 10.34 Cori HIIjA'EIISUM II. 301.5 M. NCRV-UitZendlng, 6.307.00 Onderwijsfonds voo* de Scheep.* vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Be-I richten, gram.muziek. (9 309.45 Gelukwen.i schen). 10.30 Morgendienst 11.00 Grajn.mua, 1.30 Gr am. mug. I am.muziek. 3.00 Ohr, ick. 4.00 Zang. piano iziek. 10.45 Gym- i ■ziek. 4.45 Fel element. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuin- bouwhalfuur. 7.458.00 Reportage, eventueel! Gram.muziek. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichtien. 8.15 Causerie: „Kampeeren". 8.45 Chr. Radto-koor en Grammuziek. 9.30 Reportages. 10,09 Be Fianovoordracht en girar mastiek les. 11.00 Giram 12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Strijkkwartet. 12.25 Orkest. 12.50 Piano. 1.20 Orkest. 2.20 Gram. muzieik. 3.00 Declamatie. 3.29 Onk&st 3.50 Zang. 5.20 Gram.muziek. 6.45 Septet. 7.40 Orkest. 8.20 Radiotaoneel. 10.05 Zang. 10.50 Kwintet. 11.20 Band. concert. 6.50 Viool en piano. 9.20 Radio neel. 10.35 Gram.muziek. 12.20 Orkest 1.20— 'r 8.20 Gram.muziek. HUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.' muziek. 12.50 en 1.39 Orkest. 1.502.20 Gr.- muziek. 5.20 Viool. 5 50 Gram.muziek. 6.20 Zang. 7.20 Zang. 10.30—11.20 Gram.muziek. 484 M 12 20 Gram.muziek 8.20 en 9.50 Sym- 10.3011.20 Gra iziek. C. v. Eewük, M. v. d. Vos, F Witvliet, F. Wols, Oeveren. M. de Pous. L. Fluit, H. J. Goo» i. C. v. d. Schoor, A Frank, W. Dijkman. J. ier. P. W. Jesse. T. H. Molengraft. B. SI A Reens. U. Zijlstra. G. Willebrand, M. B. E. J. A Hazebroek. C. C. v. d. Wilde. L N Sroeneveld, M. K. D. Jansen. C. Kans, M. er en A. M. v. Leeuwen, Rotterdam: J. M. denburg. W. Offers en W. Moermans. Schie J. v. d. Ende, Vlaardlngen; H; Mej Hillegersberg; A M. v. d. Berg, IJsselmondi (U.)akte N 20. behoudens de aant. art. 3 wet. de dames W. K. H. v. Eijnden. Am ster dram A. E. Hansen. Overveen; J. M. F. Hattink, Zul M. D. Koomans, Oost-er beek; akte N VII, do dames C. W. P. M. Knijpers en A Mulder, d. Rijn; ve et de dames M. J. A Theuna, Heerlen; H. C. I d. Garden en J. M. C. Verhoef, Der Huishoudkundige. Hord recht. Industrie- i Huishoudschool. Gesl. dc- dames N. A. X. der 'er, C. P. A J. de Bondt, B. A v. Buul. G. Dijkstra, D. H. Kunnen, T. C. v. d. Plank. E C. Smaal. J. C. Vriesendorp. E. B. Wagcm F. v. d. Zee. Dordrecht: T. C. Boeren A. H. Koeken, Sliedrecht: A. R. E. v. Seven Papendreeht; J. M. Steynis Hardingsveld. [eiIgymunstick en Mnstuge. Den Haag: •r-ex. van het Ned. Gen. voor Heilgymn. en isage. Gesl. de dames B. v. Heukelom. Am sterdam. G. Kuiper. Amersfoort; M. A Knuyit, M-veenC. Henn-ipman. Hilversum; de hee- L. Buffart en M. van Dort, Den Haag: P.- sekaimp. Voorburg; S. Hermann, Amster- dieel 2: A C. I De trein die Zaterdag te Hetrlen neerstortte. „Neje, ikke weet wet", zei Tinus, „ge moest een schip kooipen en dan gonge wij er allemaol op wooine en dan ver diende veul geld mee grint en peeien vaore en hooi". „Vort", zei Stijn, die alles in een katoenen builtje streek, „ik krijg 't allemaol van Vaoders en gaoi merrege nar Tonia's om den Elzenberm te kooipe". Gijs voelde de bitterheid, die in haar woorden school, maar de kinderen keken haar zoo verrast aan, dat ze spijt had van haar spot. Tinus snapte wel, dat 't niet kon en lachte de klei neren uit, toen een er van zei, dat ze dan lekker konden spelen in 't groote huis en veel zouden eten, maar dat ze niet genoeg huisraad zouden hebben om overal wat te zetten. Voorloopig konden ze er tegen, want de drie en twintig gulden, die ze hadden ontvangen, gevoegd bij 't weinigje, dat Stijn al had „uitgezuinigd" was toch minstens voldoende om een week of zeven, acht rond te komen. En als Gijs voor dien tijd wat vond om bij te verdienen, zou ze dit kunnen sparen. Toch bleef de mogelijkheid om veel weken lang te moeten teren op wat ze nog hadden, als een dreiging over hen han gen, die geen oogenblik uit hun gedachten was. Maar er zijn menschen, die zonder ophef goed kunnen doen, die als engelen staan naast hen, die dreigen onder te gaan in zorgen en moeite. De derde week al kwam de zoon van Steven van de Gron- delsche kade, die voorzitter was van den Ossendijkschen polder, vragen of Gijs op den weg wou komen werken, om dat Hanneske de Grintkrabber last had van z'n rheumatiek en bij de kachel moest blijven. Dit was een lichtstraal in hun donkerte, die te sterkei glansde toen Gijs dien avond nog Hanneske in zijn huisje was gaan opzoeken om nadere inlichtingen over het werk te vragen en daar tot de ontdekking kwam, dat 't vriendelijk mannetje de eerste weken zijn werk niet zou doen om den ander te helpen. „Zie-de Gijs", zei hij, „ik dacht zoo bij mijn ège, Hannes ke, gij kunt 't nou wel efkes missen en dan kan Gijs Streef oew werk wel doen". „Mer krijgde gij daor dan gin moeite mee?" weerde Gijs af, klein geworden onder zooveel vriendelijkheid. „Daor zal ik wel vur zurrege. Gij kunt nou twee daog in de wèèk de Grondelsche Steeg onderhaauwe en es 't mot en mijn rimmetiek laot 't toe, dan kom ik zelf wieer". Laat kwam Gijs op den Elzenberm terug, hij voerde op den kruiwagen van Hanneske, een krabber, de groote rij zen bezem en de schop mee, die voor de uitoefening van zijn nieuwe, tijdelijke betrekking noodig waren. 't Was ander werk. dan hij gewend was, maar niet zoo zwaar en toen hij twee dagen gewerkt had ging hij de derde en vierde, die er nog in die week waren, ook. Steven, die hem bezig had gezien, waarschuwde hem, dat hij daarvoor bezwaarlijk betaling kon geven, maar Gijs stelde hem gerust „Det is ook nie nooidig, ik zij blij det ik 't doen kan en ik zal zurrege, det Hanneske over mijn niet te klaoge heet". 't Bleef duren tot 't voorjaar. Elke week beurde hij van Hanneske z'n daalder en de gebruikers van de Steeg waren tevreden. Toen kwam er een dag, dat ook dit weer ophield, 't Zach tere weer liet Hanneske toe zelf uit te gaan en z'n onder broken werk weer op te vatten. Gijs hoopte op 't voorjaar, als er zooveel te doen was. En er kwam werk, en wel van een kant, waar hij 't nooit zou gezocht hebben. De opzichter van de Beemswaarden, die zich in breede strook langs de rivier uitstrekten, nam hem aan bij 't ploegje werkvolk, dat de taluds van den dijk en de zomerkaden moest herstellen nu het water tot zijn gewone peil was teruggezakt, 't Was los werk en er was regenverlet te duchten, maar met opgewektheid en erg dankbaar trok hij langs den modderigen weg, dien eersten morgen naar den dijk, waar hij zijn makkers vond, die hem inlichtten over de werkzaamheden, waar hij niet vreemd voor stond. Maar 't was een leven in hoop en vrees. Daarbij kwam nog iets, dat vreemd voor hem was. Van zijn tiende jaar, toen hij ergens in 't Achterland, na een jaar of vier school gaan, bij den boer was gekomen, had hij 't meerendeel van de dagen dat er op 't land gewerkt werd, alleen doorgebracht. Dit had hem gemaakt tot den stillen zwijgzamen kerel, die vroeger ook nooit behoefte had gevoeld om vrienden te zoeken, maar die zoo gevoelig was voor een vriendelijk woord. De eenzaam heid kan den mensch even goed sterk maken als de strijd. De dagen, dat hij noodgedwongen met ander volk moest werken, waren eerst wel gebroken door het ongewone van korte gesprekken, doch na korten tijd verlangde hij immer paar de eenzaamheid. .Vóór zich het werk en om hem heen de rust en de stilte en de weldadige ruimte van den wijden polder. Nu was dit alles anders. Ze werkten in kleine ploegen van drie tot vijf menschen. De opzichter, iemand uit Demerum, kwam dagelijks op ongeregelden tijd naar de vorderingen zien en gaf zijn aanwijzingen aan den voorman, Dirk van Betjes, een man gedrongen van postuur en harig als een aap. De werktijden waren korter dan bij den boer en de schafttijden werden willekeurig gerekt. Gijs had al spoedig in de gaten, dat 't hier „makkelijk" verdiend werd, als je maar zorgde te doen wat Dirk commandeerde. Eens, 't was een druilerige dag, ert zijn kleeren waren doorweejet, kwam de opzichter niet voor den schafttijd van vier uur. Dirk meende, dat hij zich niet meer zou laten zien en regelde 't werk zoo, dat ze tegen een uur of zes de krui-< wagens konden bergen in de loods op den Beemsdijk om 'n vroegen „avond" te hebben. Gijs was zoo iets niet gewend en toen tegen half zes de een voor, de ander na, z'n spullen in de loods ging bergen, maakte hij tegen een der lui de opmerking, dat de opzichter toch nog kon komen. Dit werd in de loods vlug oververteld tegen Dirk, wiens baardig gezicht nog sterker grijns vertoonde dan gewoon* „Wet mot dieje vruter z'n ège daormede bemoeie?" Hij stapte naar Gijs en gebood hem kort en goed er mee op te houden. „Mer zoo hard régent 't toch nie, ik heb wel in natter weer gewerkt bij Janne". „Wet gij gedaon het, zal wel nie veul moois zijn", was 't bijtend antwoord, „aanders zoude wel bij nun boer terechte kunnen, mer die motten oe nie mieer"* Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8