KRUSCHENSALTS De nieuwe Huwelijkswet in Duitschland Insfantine DINSDAG 19 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a 1 RONDBLIK KONINGIN MARIA VAN ROEMENIE1' Nog onverwacht is de tijding gekomen, 'dat de Koningin-Moeder Maria van Roe menië op het slot te Sinaia gisteravond is overleden. De gezondheidstoestand van de overleden Vorstin liet de laatste maanden veel te wenschen over en vooral de officieele mededeelingen, welke vorige week werden verstrekt, deden vermoeden, dat de kwaal, waaraan zij leed een zeer ongunstige wen ding had genomen. Niettemin werd het erg ste toch niet gevreesd, toen de Koningin Zaterdag in staat bleek van Dresden, waar zij voor herstel vertoefde, naar haar land terugkeerde. Blijkbaar heeft zij toch te veel .van haar krachten gevergd. In den nacht van Zondag op Maandag verergerde haar toestand in bedenkelijke mate en gisteravond kwam het einde. Met het verscheiden van deze Vorstin ver dwijnt een veelszins markante figuur uit het publieke leven van Roemenië en ook uit dat van ons werelddeel. Geboren in 1875 in Eastwell Park als oudste dochter van hertog Alfred von Saksen-Coburg en Gotha (hertog van Edinburgh), den tweeden zoon van Ko ningin Victoria van Engeland kreeg zij een uitmuntende zorgvuldige opvoeding. In 1893 trad zij in het huwelijk met den toenmali- gen kroonprins Ferdinand, den op 20 Juli 1927 overleden koning van Roemenië. Het leven in Boekarest beviel haar aan vankelijk allerminst, doch langzamerhand begon zij toch een levendige belangstelling te koesteren voor land en volk. Ook zij werd gegrepen door het ideaal van vele Roeme nen: „Een grooter Roemenië", en daarvoor heeft zij met al haar krachten geijverd. Mede aan haar invloed was het toe te schrijven, dat Roemenië aan den wereldoorlog deel nam aan de jzijde der geallieerden. De Roe- meensche legers werden verslagen, en zelfs moest het hof van Boekarest naar Jassy worden verplaatst. In die zware dagen van beproeving, wist de Vorstin het verzwakte moreel van haar volk voortdurend te ster ken, zoodat Roemenië den strijd „uit kon zingen" totdat de geallieerden de overwin ning hadden behaald. Automatisch ging toen de illusie van een „grooter Roemenië" in Vervulling. Door dit alles heeft Koningin Maria de sympathie van het volk gewonnen en slaagde zij er in zeer populair te worden. Helaas is deze populariteit later weer afgenomen, toen het Koninklijk Huis van Roemenië bij her haling in opspraak kwam. De vele intriges om den troonsafstand en de latere troons bestijging van haar oudsten zoon Carol II zijn hieraan niet vreemd geweest. Veel geluk is de overleden vorstin in haar huwelijksleven niet beschoren geweest. Haar oudste dochter Elizabeth werd als koningin .van Griekenland van den troon gestooien en haar huwelijk met den in 1936 opnieuw koning geworden George n van Griekenland werd in 1935 ontbonden. Haar tweede doch ter is de koningin-weduwe van Joegoslavië, wier gemaal in 1934 te Marseille werd ver moord. Haar zoon Carol H, die gehuwd was met prinses Helena van Griekenland, is sinds 1928 gescheiden en heeft bij herhaling De overleden Koningin Maria van Roemenië aan de reputatie van het Roemeensche ko ningshuis afbreuk gedaan. De overleden vorstin heeft zich ook her haaldelijk als schrijfster doen kennen. In 1934 publiceerde zij haar memoires „De ge schiedenis van mijn leven", welke belang wekkende mededeelingen bevatte over haar bezoeken aan het Engelsche en Russische Hof. De laatste jaren leefde de Koningin- Moeder betrekkelijk teruggetrokken. Fami lietwisten en politieke strubbelingen hebben echter haar leven in veel opzichten vergald. Veelbewogen is de levensloop geweest van deze vorstin. Bij alle zorgen waarmede zij te kampen had, is zij er niettemin in geslaagd in het politieke en maatschappelijke leven van Roemenië vaak een leidende rol ite spelen. Naar bijlegging der Chaco-kwestie In een gisteren gehouden vergadering der Cha/co-vrediesconferentie teBueaos Aires heeft de delegate van Paraguay al haar be zwaren tegen een definitief actoord inge trokken. Men kwam overeen, dat het ver drag testend zal worden opgesteld en Don derdag door de Ministers v. buiten!andsche zaken van Bolivia en Paraguay zal worden ge teekend. De terreur in Palestina Weer negen slachtoffers Gister aan *t einde van den dag zijn in Palestina zes -nieuwe slachtoffers ge vallen van onlusten en aanslagen, waarbij drie personen zijn gedood en drie ernstig gewond. Het aantal dooden bedraagt hier mede gister alleen negen. In Jeruzalem en Haifa blijven de winkels gesloten. In het Noorden des lands valt een uittocht van Joodsche gezinnen waar te nemen, die het brandpunt der agitatie ontvluchten. Koningin Maria van Roemenië f Populaire vorstin heengegaan Einde kwam nog vrij plotseling Gisteravond om tien minuten voor half zeven is de K o n i n g i n-M o e- der Maria van Roemenië op 62-jarig en leeftijd overleden op het slot te Sinaia, Koning Carol, Kroon prins Michael en Prinses Elisabeth bevonden zich aan het sterfbed. Ook de meeste leden van de Regeering met den Minister-President patriarch Miron Ohristea waren op het slot aanwezig. De laatste maanden was de toestand van die Koningin-Moeder voort durend slechter geworden. Verleden week werd reeds gemeld, dat de toestand van Koningin Maria ,die toen in een sanatorium te Dresden vertoefde, zeer ernstig was. Dit bericht werd echter van andere zijde weer tegengesproken. Zaterdagavond was de Koningin uit Dres den naar Sinaia teruggekeerd. De vermoeie nissen van de reis zijn haar blijkbaar teveel geworden. Gedurende den nacht van Zondag op Maandag verergerde haar toestand zoo danig, dat gistermorgen de geneesheer-en consult hielden en het volgende bulletin publiceerden: „De toestand van Hare Majesteit zeer ernstig geworden; er beeft zich een nieuwe bloeding voorgedaan, waardoor de Koningin veel bloed verloren heeft." Te 16 uur werd een nieuw bulletin gepu bliceerd, luidende: „De toestand van de koningin-moeder ver ergert voortdurend. De bloedingen volgen Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pl|n wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT P€R OAG De Spaansche burgeroorlog De opmarsch naar Sagunto Wederom enkele dorpen bezet De feesten in het rechtsche Spanje In het communiqué van het Spaansche rechtsche hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat de troepen van Franco zich in de sec toren van Teruel en Castellon meester heb ben gemaakt van den weg van Fuentes de Rubielos naar Zucaina, en bet dorp Cortes do Arenoso. Meer naar het zuidten werd hel dorp Oliba in de provincie Teruel veroverd, alsmede Villanueva de la Reina in de pro vincie Castellon. In den sector van Sueras werd o.a, Junques bezet. Achttien vijande lijke vliegtuigen werden neergehaald. Naar uit Saragoesa gemeld wordt, hebben in het geheele gebied van het rechtsche Spanje plechtigheden plaats gevonden ter gelegenheid van den aanvang van „het der de triomfjaar". In alle steden, waar rede voeringen werdfen uitgesproken door gene raal Mi 11am Astray, Fernandez Ciesta en generaal Franco, werd het gewone leven onderbroken. Vrouwen hebben geschenken uitgereikt aan de troepen aan het front, a den 6ector van Teruel tot aan zee wordt de strijd evenwel onder drukkende hitte voo-i gezet Snoeverij van Franco Des middags heeft generaal Franco een radiotoespraak tot de Spanjaarden, gehou den, waarin hij o.a. zeide: „Wij hebben den oorlog gewonnen, doch wij zullen in een vruchtbaren vrede zegevieren. Onze bewe ging is niet het herstel van sedert lang in onbruik geraakte en begraven privileges Van den oudlen toestand moeten slechts do moreele waardien, de bronnen van energie en de deugden van het ras worden be waard1". Franco opperbevelhebber De ministerraad van het rechtsche be wind heeft besloten, generaal Franco te be noemen tot opperbevelhebber van leger en vloot. Franco is daarmede generalissimus der strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht en ledder der Falange Tradicionalista. Wat Franco's troepen buit maakten Tea* geiegienhedd van dien tweedien ver jaardag van den opstand is de oorlogsbuit der rechtscfoen in het tweede jaar van den oorlog bekend gemaakt Deze bedroeg 413 kanonnen, 1752 machinegeweren, 1600 auto matische pistollen, 131.639 geweren, 1188 mortieren, 126 tanks, 7.210.000 granaten, 245 millioen geweerpatronen en een millioen handgranaten. Het aantal neergeschoten vij andelijke vliegers bedraagt 452. Voorts wer den 150.000 krijsgevangenen gemaakt Een telegram van Mussolini Ter gelegenheid van den tweeden verjaar dag van het begin van den burgerooriog in Spanje, heeft Mussolini een gelukwensch- telegram gezonden aan Franco, waarin hij o.m. zegt: „Het fascistisch Italië is er trotsch op zijn bijdrage aan bloed en mid delen te hebben gegeven aan uw overwin ning op de vernielende krachten vain Spanje Europa. Aangezien geen enkel contract of belang ons verdeelt op geen enkel gebied, heeft het door onze dappere legioensold-a- ten broederlijk aan de zijde van uw prach tige soldaten vergoten bloed een onverwoest baren band van vriendschap geschapen tus- schen onze beide volken. Leve Spanje". Ook Ilitler heeft een telegram van geluk wens ch aan Franco doen toekomen. elkander snel op en de krachten zijn zeer af genomen." Spoedig daarna kwam het einde. Roemenië rouwt Onmiddellijk nadat de bladen in speciale edities de rijding van het overlijden der Koningin-moeder hadden gegeven, nam de bevolking van Boekarest den rouw aan. De kerkklokken luidden en de vlaggen wer den halfstok geheschen. Het ministerie van Binnenlandsehe Zaken heeft den nationalen rouw afgekondigd en alle openbare vermake lijkheden zijn opgeschort tot na de begrafe nis der Koningin-Moeder. De minister-presi dent, patriarch Miron Christea, heeft last gegeven, dat in alle kerken van het land godsdienstige plechtigheden moeten Worden gehouden. Onder voorzitterschap van den Koning is te Sinaia een ministerraad ge houden tot vaststelling van de begrafenis plechtigheden, die waarschijnlijk Zondag zullen geschieden: Dc Koningin-Moeder zal in do kathedraal van Curtea de Argech op 40 kilometer afstand van Boekarest ge legen, worden begraven. Aldaar zijn ook de eerste vorsten van het koninkrijk Roemenië Karei I en Koning Ferdinand begraven. Zes maanden zware rouw Hef Duitsehe Nieuwsbureau meldt nog, dat voor hof en leger zes maanden zware rouw zijn afgekondigd. De nuntius heeft als deken van het diplomatieke corps den Ko ning de deelneming van de diplomaten be tuigd. Vandaag zal de Koning in bijzijn der koninklijke familie van den minister-presi dent en den minister van justitie het testa ment openen. Woensdag zal het stoffelijk overschot der Koningin-Moeder met een specialen trein van Sinaia naar Boekarest worden overge bracht en aldaar worden opgebaard. De gedementeerde mobilisatie Duitsehe pers blijft gerucht maken De tegenspraak der Tsjecho-Slowaaksche regeering ten spijt blijft de Duitsehe pers gewag maken van Tsjechische militaire maatregelen aan de Duitsehe grens. Zoo meldt een speciale verslaggever van het „Zwölf Uhr Blatt" te Hirschberg, dat de Tsjechische militaire autoriteiten mitrail leurnesten zouden hebben laten inrichten te Kolendorf, dat versterkingen zouden zijn aangelegd op de berghellingen hij Naohad. De bewoners van Rochlitz en Harachsdorf zouden de mededeelingen ontvangen heb- pen, dat zij binnen enkele dagen soldaten zouden hebben in te kwartieren. De Duitsehe Nieuwsbureau wijst de Praagsche tegenspraak van de hand en handhaaft zijn beweringen over militaire maatregelen. JEUGDIGE WAAGHALS OVER DEN OCEAAN Met een verouderd toestel en zonder radio aan boord Vlucht volbracht in ruim ^8 uur Een jeugdige waaghals, Corrigan genaamd, heeft het gister bestaan zon der voorafgaande kennisgeving, met een vliegtuig van verouderd type en zonder radio aan bord den Oceaan over te ste ken. Hij steeg Zondagochtend te New- York op en landde 28 uur en 13 minuten later in Ierland. De vlucht van Corrigan, die 31 jaar oud is, wordt te New-York beschouwd als één van de gewaagdste, die ooit hebben plaats gehad. Toestemming voor de vlucht van het Amerikaansche bureau voor de Verkopro- luchtvaart had hij niet, dus verzon hij een truc om de vlucht toch te maken. Voor de start van het vliegveld Floyd Bennett Ie New York zei hij dan ook, dat hij naar Los Angelos ging. Tot. ieders verbazing verdween Corrigan echter in oostelijke in plaats van in westelijke richting.. Reeds toen veronder stelde men dat Corrigan den tocht van Lind bergh naar Parijs wilde herhalen. Urenlang hoorde men niets van den vlieger tot hij veilig en wel te Baldonnel in Ierland bleek gedaald te zijn. Het toestel van Corrigan, dat 900 dollar heeft gekost, was voorzien van een motor van 175 paardekracht en kan een kruisnri- heid van 150 K.M. per uur bereiken De vlie ger had 1280 liter benzine en 65 liter olie meegenomen. De geheele vlucht had Corrigan geheel met eigen spaarduiten betaald en alles zelf verricht zonder hulp. In zijn toestel waren extra benzinetanks voor in den cockpit gebouwd, zoodat hij geen uitzicht voor zich uit had. Wanneer hij vooruit wilde kijken, moest hij tijdelijk in andere richting gaan vliegen. Instrumenten had hij niet aan boord, be halve een kompas, een instrument voor me ting van de steilte van opstijgingen en da lingen, een z.g. inclinator, en nog een of twee werktuigen. Corrigan had zichzelf met draad moeten vastbinden in den cockpit, toen hij er in ge klommen was. De knop van de cabinedeur sloeg hij er af, toen hij de deur sloot. Hij heeft de deur toen vastgebonden met een om een krommen spijker gehaakten draad. Zijn machine had 45 P.K. minder dan het toestel, waarmede Lindbergh indertijd over den Oceaan vloog. Aangezien Corrigan de vlucht heeft onder nomen zonder toestemming van het bureau voor verkeersluchtvaart, kan hij thans zijn licentie van transportvlieger (hij was in dienst van de Los Angelos Aviation Cy verhezen De Kerk wordt vrijwel geheel uitgeschakeld Het belang van de volksgemeenschap beslist (Van onzen Duitschen correspondent) Vanuit Berchtesgaden kondigde Adolf Hitler als Führer en Rijkskanselier dezer dagen een nieuwe huwelijkswet af, welke 1 Augustus a.s. in kracht treedt Deze wet is mede onderteekend door den Rijksminis ter van Justitie, dr Gürtner en is uit gewerkt onder persoonlijke controle van Hitiers plaatsvervanger, Rudolf Hess. Bovendien heeft men gebruik gemaakt van het advies van de Academie voor Duitsch Recht. Men heeft hier dus te doen met zorgvuldig voorbereid en onder deskundige leiding en officieele controle voltooid werk. In het tegenwoordige Duitschland schijnt het al meer en meer gebruikelijk te wor den, dat de bevolking plotseling voor een voldongen feit wordt geplaatst en waar de nationaal-socialistische eenbeidspers het principieel eens is met alle maatregelen der regeering is er van polemiek of kritiek allang geen sprake meer. Zoo merkt men dan ook weinig van op schudding of verbazing, laat staan van verzet, nu in opdracht van den Führer een fonkelnieuw „Grossdeutsches Eherecht" wordt afgekondigd, hetwelk alle vroegere wetten, zeden en gebruiken in Oostenrijk en Duitschland waardeloos en ongeldig maakt. Strenge huwelijkscontrole Van 1 Augustus 1938 af maakt de staat aanspraak op strenge controle bij het aan gaan of het ontbinden van ieder huwelijk. Zoo'n bondgenootschap voor het leven mag voortaan niet meer als een verdrag van min of meer particulieren aard, doch dient als een „waardevol bestanddeel der volks gemeenschap" gezien te worden! Vanuil dezen gezichtshoek zegt voortaan enkel en alleen Vadertje Staat ja of neen in een aangelegenheid, welke in vrijwel de geheele overige wereld nog altijd als een min of meer particuliere en uiterst delicate kwes tie wordt gevoeld en behandeld. En de Kerk, zoowel de katholieke als de evange lische om de Joodsche synagoge maar niet eens te noemen p-hrnt hierbij wei nig of niets meer te zeggen te hebben Zonderling genoeg leest men al dadelijk in 't begin van de officieele publicatie, dat zij van geldigheid is voor „het land Oos tenrijk en het overige Rijksgebied". Waar om zoo vraagt men zich af wordt hier het kleine Oostenrijk het eerst genoemd en pas in de tweede plaats het zooveel groo- tere overige Duitsehe Rijk? Moet deze volgorde in verband gebracht worden met het feit, dat de bevolking "ai dit pas ver overde land overwegend katholiek is en dat men daar in breeden kring nog altoos rekening is blijven houden met de rechten der katholieke kerk, welke door het con cordaat van 1933 nogeens duidelijk zijn onderstreept? Het tot dusver in Oostenrijk geldende recht inzake huwelijk en echtscheiding berust op het Algemeen Wetboek van 1811 en' dit onderging in 1868 en 1870 wijzigin gen, welke rekening hielden met de ver anderingen van dien tijd. Van 1 Augustus a.s. af bestaat dus dit Wetboek niet meer en heeft de bevolking van heel Groot- Duitschland zich naar de nieuwe wet te schikken. Dat het concordaat bij het Vati- caan opgezegd zou zijn, is ons niet bekend, maar wèl lezen wij in het commentaar over de nieuwe wet, dat de vroegere „con- fessioneele basis allerlei wantoestanden met zich medebracht". Men zinspeelt hier bij op het zoogenaamde canonieke recht, hetwelk den priester machtigde, in op dracht van zijn kerk een huwelijk voor wettig te verklaren zonder dat hierbij de staat werd gemoeid. Scheiding van kerk en staat Dat men in een door ca door volkschen staat met een „Weltesschauung", welke in strijd is met de leer van beide kerken, zoo denkt en redeneert, is begrijpelijk, doch wat zal men in de katholieke kringen van Oostenrijk en de overige wereld zeggen, als men den omvang en de diepte van deze nieuwe scheiding tusschen staat en kerk aan den lijve gaat doorvoelen? Wij denken hierbij direct aan ons eigen land, waar de kerkelijke inzegening van het huwelijk bij de meerderheid der bevolking nog steeds als een feit van ingrijpende beteekenis wordt erkend. In toonaangevende nationaal-socialisti sche kringen was zulks allang niet meer het geval. In vele stadhuizen heeft men een fraai gedecoreerde ruimte voor de jonge paartjes ingericht en na de wette- lijke regeling wordt dan door een bevriend partijlid een passend woordje gesproken, waarmede het officieele gedeelte van den dag is afgeloopen. Men noemt zulks dan een „Eheweihe". Speciaal onder de SS van Himmler, den hoogsten chef der Gestapo, is de kerkelijke bevestiging van een huwe lijk iets ondenkbaars geworden. En zooiets werkt vooral bij jonge menschen aanste kelijk, want zij voelen meer voor het nieu we dan voor het oude. Ook te dien opzichte komt dus de kerk al meer en meer in 't gedrang en wie zal den moed bezitten, tegen zulke wettelijke voorschriften protest aan te teekenen? De echtscheidingsbepallngen Bij de bepalingen inzake echtscheiding krijgt men den indruk, dat den man in het Derde Rijk heel wat meer vrijheid van beweging wordt toegekend dan de vrouw. Hij kan zonder meer echtscheiding aanvra gen, wanneer de vrouw zonder geldige redenen weigert, voor het gewenschte en door den staat gevorderde nakomelingschap te zorgen. Hij kan zijn aanklacht indienen, wanneer de ontrouw zijner vrouw aan de hand van bewijzen vast te stellen is. Maar zondigt hijzelf, dan is dat nog lang geen reden voor een scheiding, want hier moet voortaan het „gesunde Volksempfinden" den doorslag gevenl Volkomen onmogelijk is de scheiding, wanneer een echtpaar eigen of zelfs ook maar aangenomen kinderen bezit, die „erfe- Jijk gezond" genoemd kunnen worden. Zoo leest men dan aan de hand van wetten, welke indertijd reeds op den partijdag te Neurenberg zijn aangekondigd, wie wel en wie niet mag trouwen of scheiden. En de kinderen, die nu eenmaal de toekomst van iederen staat beteekenen, spelen daarbij ondanks hun jeugd een hoofdrol! Het is nu de vraag, of men binnen en huiten het Derde Rijk hiermee genoegen zal nemen en of niet zoo hier en daar uit kerkelijke kringen protest zal worden ingediend tegen het feit, dat de staat geheel en al beslag gaat leggen op een terrein van het volks leven, waar tot dusver ook de kerk wat mee te praten had! Hoofdpijn en juist nu! merken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen I Onthoudt daarom De Japamch-Chineesche oorlog Het grensincident in Mandsjoerije Spanning tusschen Japan en Rusland Geen compromis mogelijk De Japansche woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken maakte gisteren bekend, dat een com promis of arbitrage betreffende het Rus- sisch-Japansche geschil van Tsjang Foe Feng niet mogelijk is. Hij zeide, dat de eenige oplossing het terugtrekken der Russische troepen zou zijn. Het betreffende gebied is zonder twij fel gebied van Mandsjoekwo. Te Tokio wordt openlijk uiting gegeven aan de vrees, dat de bezetting van den Tsjangkoeteng-heuvel door de Sovjets zich zal ontwikkelen tot een nieuw T.oekautsjau- incident, dat tot den tegenwoordig en strijd in China heeft geleid. Men beschrijft de atmosfeer aan de grens tusschen de Sovjet- Unie en Mandsjoekwo als hoogst onheil spellend. De Mandsjoerijsche en Koreaan- sche grensbewakingsautoriteiten hebben de onmiddellijke terugtrekking geëischt van de Sovjet-troepen, die, naar zij verklaren, de Mandsjoerijsche grens geschonden hebben zij dreigen met krachtig optreden, indien de Sovjet-troepen niet aan den eisch voldoen. Nieuwe Russische versterkingen De „Asahi Sjimboen" meldt, dat de Kore- aansche en Mandsjoerijsche bewoners der dorpen aan den voet van den heuvel Tsjang- koefeng hun woonplaatsen beginnen te ont ruimen, daar de spanning toeneemt. De Japansch-Mundsjocrijsche troepen blijven waakzaam, terwijl de Russen niet alleen des heuvel niet ontruimd hebben, maar des nachts nieuwe versterkingen hebben opge worpen. Op den heuvel bevinden zich slechts 60 tot 70 Russische soldaten, dooh andere afdeelingon zijn niet ver verwijderd en te Hoengsjantoeng, 20 K.M. ten Oosten van Tsjangkoefeng, staat 'n sterke Sovjet-macht. Onderhandelingen op niets uitgeloopen Het Mandsjoerijsche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft zijn commissaris le Harbin giste mi id dag instructie gegeven, bij de Sovjet-autoriteiten aan te dringen op onmiddellijke beantwoording van Mand- Een ander Domeibericht uit Harbin meldt, dat de tussohen Mandsjoekwo en de Sov jet-Unie gevoerde onderhandelin gen om te Harbin tot een vreedzame oplossing te komen, practisch op niets uitgeloopen zijn. Japansche oorlogsschepen gezonken Successen der Chineesche luchtmacht Vier Japansche oorlogschepen zijn tot zinken gebracht en vier in brand ge bombardeerd tijdens vier door de Chi neesche luchtstrijdkrachten uitgevoerde aanvallen op de Japansche vloot in ao Jangtse. Een Japansch bombardementsvliegtuig, dat een aanval had ondernomen op de Chi neesche stellingen tegenover Hoekau, is Za terdag door de Chineesche batterijen omlaag gehaald. Voorts wordt door de vertraagde berich ten nog gemeld, dat Chineesche vliegtuigen op 8 Juli Japansche troepenconcentraties hebben bestookt in Nanking. Driehonderd Japan neezen werden gedood. Gister hebben 21 Japansche toestellen op nieuw een raid op Kwantoeng ondernomen. Zij bombardeerden de Kanton-Hankau spoor lijn. HONGAARSCHE MINISTERS TE ROME Gistermiddag hebben de Hongaarsche mi nisters Imredy en Kanya te Rome twee uur lang besprekingen gevoerd met Mussolini en Ciano. Voorts heeft de Hongaarsohe minister president bezoek gehad van den Duitsohen ambassadeur Von Mackensen en den verte genwoordiger der Burgosrogeering bij het Quirinaal, graaf Carcia. UIT OOST- EN WEST-INDIE De opbouw van onze marine Hr Ms Tromp eind 1939 naar Ned.-Indië Twintig nieuwe Dorniers SOERABAJA, 18 Juli. (Aneta). Bij de in spectie van het volledig personeel der ge heele Marine in Ned.-Indië op 16 Juli rele veerde de Commandant Zeemacht wat voor den opbouw van de Marine is gedaan. In de eerste plaats herinnerde spreker aan het feit, dat de personeelsorganisatie in de af geloopen ZVz jaar haar beslag heeft gekre gen. Tot. enkele bijzondere maatregelen om in meer dringende behoeften te voorzien, behoort de toelating van reserveofficieren, die daarvoor in aanmerking komen, welke officieren een afzonderlijk corps vormen waarin de rang van kap'tein-luitenant ter zee kan worden bereikt De vredessterkte van zes torpedojagers en acht onderzeebooten kan in 1938 nog niet worden bereikt, doch valt wel in 1939 te verwachten Voor het laatste kwartaal van 1938 is de uitzending van Hr. Ms. O 16 en van de eerste onderzeeboot-mijnenlegger K XI" naar de Indische wateren toegezegd. De flottille-leider „Tromp" zal in de laatste helft van 1939, vermoedelijk via Amerika, naar Indië komen. Twintig In de jaren 1939/1940 zullen nog elf torpe. domotorbooten op het Marine-etablissement te Soerabaja worden gebouwd. Voorts zal binnen enkele weken liet torpedo-werksohip „Scrdang" gereed zijn. Het „Zuiderkruis' wordt tot tankschip voor het eskader ver. bouwd. De vraag of de opbouw van de Marino niet sneller en in een vlugger tempo kan geschieden, beantwoordde spreker met de opmerking, dat zulks bij de huidige finanï cieele noütiek niet wel mogelijk Lijkt. Spreker eindigde met zijn vertrouwen uil te spreken in de toekomst van de Koninkiij. ke Marine. MEDAN De Sultan van Langkat is Zater dag met gevolg onder groote belangstelling aan boord gegaan van do „Marnix". Duizenden inheemschen 6tonden op de kade saamgepakt. Bij het vertrek zegden verschillende hadji's gebeden op. GEMENGD NIEUWS Van hoogen sluismuur neergestort Arbeider maakt zwaren val AMSTERDAM, 18 Juli. Op den Wes telijken Merwedekanaaldijk nahij de gemeentelijke zweminrichting Zee burg is vanavond een ernstig onge luk gebeurd. Tusschen het Beneden- en het Bovendiep wordt een nieuwe keersluis gebouwd. Ar beiders van de Hollandiaiabrieken te Krim pen aan den IJssel waren omstreeks negen uur vanavond bezig met het aanbrengen van een zes ton wegende sluisdeur. Een der werklieden, J. Werk6ma, wonende te Krim pen aan den IJssel, bevond zich op een om geveer 8 M. hoogen sluismuur ten einde' de sluisdeur bij het omhoog draaien af te houden. Op een gegeven moment brak een schalm van een der ketingen, waardoor deze ketting losschoot Werksma stortte van den sluismuur en kwam met het lichaam op den rand van een ter plaatse liggende schuit terecht, waarna hij in het water viel. Zijn kameradien wisten hem spoedig op het droge te trekken. Onmiddellijk werd de genees kundige ddenst te hulp geroepen, cïie het slachtoffer naar heit Onze Lieve Vrouwe gasthuis liet overbrengen, waar bleek, dat de man een zware hersenschudding had gekregen. Bovendien had hij nog een wonde boven het rechteroog. De man is in het zie kenhuis ter verpleging opgenomen- Een beschonken automobilist Veroorzaakt verschillende aanrijdingen AMSTERDAM, 18 Juli. De bestuurder van een Amsterdamsche personenauto heeft van avond omstreeks half 9 menigen wande laar en wielrijder, die de Leidschestraat pas seerde, den schrik op 't lijf gejaagd. De man, die wat al te veel aan Bacchus had geoffèrd, kwam met zijn wagen in zig-zag-lijn vanaf het Koningsplein de Leidschestraat in rijden. Hij manoeuvreerde van den eenen kant naar den anderen kant van de straat en hield geen rekening met de vele voet gangers. die het plan hadden over te steken: als zij nauwelijks een halven meter van het trottoir verwijderd waren, sprongen zij snel terug om den woesten automobilist te ont wijken. Het gelukte den bestuurder tot de Prinsengracht zonder ongelukken tusschen I het verkeer door te zweven, doch toen volgde de eene botsing na de andere. Gelukkig de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Achtereenvolgens kwam de auto in botsing met twee wielrijders, wier fietsen werden beschadigd en vervolgens met een personen auto, welke werd ingedeukt. Toen kwamen! er twee agenten, die den dronken automobi list inrekenden. Hij werd overgebracht naar 1 het bureau Leidsoheplein. Stier losgebroken Landbouwer ernstig gewond OSS, IS Juli. Vanmiddag is de 37-jarige landbouwer A. Arts te Huisseling, toen hij zich in de weide bevond, door een uit den nabijgelegen stal van zijn broer losgebroken stier aangevallen. Nadat het dier hem een eindweegs op de hoorns had meegenomen, slingerde het beest den man tegen den grond en wierp zich vervolgens op hem. De echtgenoote van A., die op de kreten van haar man kwam toesnellen, wist met haar zwager den ongelukkige te bevrijden. De geneesheer Sluyters uit Ravenstein liet het slachtoffer per ziekenauto naar het Sint i Canisiusziekenhuis te Nijmegen overbrengen waar bleek, dat de borstkas van den man i was ingedrukt en vier ribben woren gebro- i ken. Zijn toestand is hopeloc VERDRONKEN JONGEN GEVONDEN ROTTERDAM, 18 Juli. Personeel van de „Politie III" heeft vanavond in de Nieuwe Maas het stoffelijk overschot van den 10-jari- gen M. G. W. van Wijngaarden, uit de Rie- beekstraat, die Donderdagavond bij het spe len nabij den ponton van de veerboot aan de Wilhelminakade te water geraakte, gedregd. Het kind was direct in de diepte weggezon ken en hoewel men langen tijd naar het lijkje had gezocht, had men dit niet kunnen vinden. Het stoffelijk overschot is naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkkade overge bracht. KINDJE ONDER VRACHTAUTO GERAAKT ALMELO. 18 Juli. Het anderhalf jarig zoon tje van de familie G. Bekhuis, uit de Tollens straat alhier, is Zaterdagavond onder een vrachtauto gekropen, waaruit zand gelost werd. De bestuurder en zijn knechtje, die bij het lossen hielp, hebben hiervan niets be merkt en zijn toen ze klaar waren met hun werkzaamheden weggereden. Een der wie len is het kind daarbij over het hoofd gegaan waardoor het op slag dood was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2