Jliruwr £Viit5il)t Gtouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken gbonnemtntsprijtf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 porlokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zendingf 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct> Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 18 JULI 1938 19e Jaargang atrtierttntieprffeen: Van 1 tot 5 regels 1.17 Elke regel meer Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels Elke regel meer Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend NO. 6446 EEN GOED WOORD Op de Zomer-verbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond was Minister G o s e 1 i n g aanwezig, omdat de andere roomsch-katholieke ministers, die van Sociale en Economische Zaken, verhinderd waren. In een korte toespraak tot de vergade ring heeft de Minister een goed woord ge sproken, dat wij nog eens extra onderstre pen willen. De Minister zei: „Ik ben hier als katholiek en als minister en ik weet, dat, als gij een band slaat met de katho lieke ministers, met behoud van uw volle verantwoordelijkheid, gij een band slaat met het kabinet als geheel; wij zijn geen smaldeel, dat zelfstandig vaart." Wij zeggen niet, dat deze uitspraak be doeld was als een vermaning voor som mige roomsch-kath. kranten, die telkens weer pogen hun geloofsgenooten in het ministerie apart te zetten van de andere leden van het kabinet, maar blijkbaar heeft minister Goseling wel zeer opzettelijk op de eenheid van het ministerie ge wezen. Voor ons is die homogeniteit vanzelf sprekend; als een minister, of een groep van ministers het daarmee niet eens is. behoort men af te treden. Maar sommigen maken nog gaarne tegenstellingen tusschen goedwillende bewindslieden en hun ambt- genooten, die tegenwerken. Minister Goseling heeft nu nog eens na drukkelijk die onjuiste voorstelling afge wezen. Hij sprak dus een goed woord. WERING VAN VLUCHTELINGEN Een rake opmerking maakt de Hond blikschrijver in De Magistratuur De schrijver betoogt de onwettigheid van de laatste circulaire van den Minister van Justitie, welke verbiedt, dat de z.g. vluch telingen hier kunnen verblijven, want het verbod beteekent in de praktijk dat zij bui ten de grenzen worden gehouden. Dit is in strijd met artikel 1 van de wet op de .Vreemdelingen, dat luidt: „Alle vreemde lingen, die voldoende middelen van be staan hebben of door werkzaamheden kun nen verkrijgen, worden in Nederland toe- gelaten",, Evenals feitelijk reeds in 1852 is gebeurd, zet de Minister ook nu de wet opzij. Waar om? Omdat de economische omstandig heden de handhaving schier onmogelijk maken. Maar, wanneer dat zóó is, dan mag de Minister de wet niet krachteloos ver klaren, doch behoort hij zoo spoedig mo gelijk de herziening te bevorderen. Het is er niet mee, zoo merkt de schrij ver raak op, als met de Zondagswet. Van .vrijzinnige zijde wordt meermalen betoogd, dat deze wet totaal verouderd is en dat men naleving niet kan vorderen. Daartegen voeren wij steeds aan, dat een bestaande .wet gehandhaafd dient te worden, zoolang ze bestaat. Zóó is het nu ook met de Vreemdelin genwet. De Minister kan zijn circulaire .uitnemend goed verdedigen met een beroep op de huidige omstandigheden, maar wet telijk is de daad niet in orde. Dus behoort op wettige wijze de zaak geregeld te wor den, Dat vorderen waarheid in de wet geving en eerbied voor de wet, VOORZICHTIGE WAARSCHUWING Het Tweede Kamerlid Dr Kortenhorst heeft te Breda voor de R.K. .Werkgevers- yereeniging een rede gehouden, waarin hij de werkloosheidspolitiek heeft besproken. Deze rede trok om meer dan één reden önze aandacht. In de eerste plaats is zij vreemd aan de wilde theorieën, welke in sommige bladen ten aanzien van de werk loosheidsbestrijding herhaaldelijk zijn ver kondigd. Muntmanipulaties of een uitga ven- en verteringspolitiek zonder meer kun nen den heer Kortenhorst niet bekoren. We achten dit een volkomen rationeel standpunt. Zeer terecht verklaarde de alleszins deskundige spreker, dat we onze positie op de internationale geldmarkt niet in gevaar mogen brengen. Dat zou met economischen zelfmoord gelijk staan. Logisch was, dat voorop gesteld werd, dat in economisch opzicht voor ons land. het gevarencentrum buiten onze grenzen ligt, de opbloei van de internationale con junctuur moet leiden tot normale toestan den en voor de werkloosheidsbestrijding, die al onze inspanning vraagt, primair moet worden geacht het bereiken en hand haven van een kostenpeil, dat ons bedrijfs leven in staat stelt op de wereldmarkt ie concurreeren, zoo noodig met hulp vau exportpremies. Daarna volgen, in den dachtengang van den heer Kortenhorst, in dustrialisatie, voor zoover mogelijk, uitvoe ring van rendabele groote werken, krach tige bescherming van ons nationale be drijfsleven door middel van het tarief invoerrechten, mechanisatie en arbeids- spreiding. Op deze wijze wil de heer Kortenhorst de De beslissing gevallen Zoo is dan de beslissing van het Ambte narengerecht te 's-Gravenhage gevallen. De marechaussee, die voorheen haar stand plaats had te Oss, is in het ongelijk gesteld het beroep tegen het ontnemen van de opsporingsbevoegdheid en het overplaatsen is ongegrond verklaard. Aan allies, wat aan dit oordeel voorafging, te herinneren, lijkt ons thans minder juist. Maar wel willen we er op wij zen, dat ter terechtzitting over bepaalde aangelegenheden een licht werd geworpen, dat, naar we meenden, de marechaussee niet onaanzienlijk ontlastte. Daarom te meer was er b;i het ongegrond verklaren van het be roep ruimte voor eenige verbazing. Men diene bij dit alles te bedenken, dat het Ambtenarengerecht in zijn uitspraak en oordeelvelling beperkt was. We hebben in dertijd als onze opvatting geponeerd, dat men volgens ons met de maatregelen tegen de Ossche marechaussee wat al te kras was opgetreden en het inslaan van andere we gen had ons juister voorgekomen. Welnu, te dien aanzien verdient wel zeer bijzondere vermelding de uitspraak van het gerecht, dat de vraag, of ook met andere maatrege len dan de door den Minister gebruikte had kunnen zijn opgetreden, als een vraag van doelmatigheid niet ter beoordeeling van het Ambtenarengerecht stond. Het gerecht immers had te onderscheiden tusschen rechtmatigheid en doelmatigheid. Het kwam op grond van wetsinterpretatie tot de con clusie, dat de Minister tot de door hem ge nomen maatregelen niet onbevoegd was, rnaar moest de vraag laten rusten, of beter anders ware opgetreden, evenals het natuurlijk niet te zijner beoordeeling stond, of rechterlijke ambtenaren, die misschien niet geheel juist hebben gehandeld in deze zaak, eventueel eveneens voor overplaatsing in aanmerking komen. Inderdaad heeft het Ambtenarengerecht zich feitelijk onthouden van een beoordee ling van des Ministers optreden, aangecJen dit niet binnen den competentiekring van het gerecht ligt Maar hierdoor blijft de gelijkheid bestaan, dat de Minister, hoezeer hij ook handelde naar wettelijken maatstaf, in het nemen van zijn maatregelen niet van juist beleid heeft blijk gegeven. De Minister moge tot den genomen stap bevoegd zijn geweest, daarom is het nog niet gewenscht, dat alles, waartoe men bevoegd is, terstond wordt gedaan. Maar dat is een kwestie van doelmatigheid, en hierover had, zooals gezegd, het Ambtenarengerecht dat overigens voor zijn breede en overzichtelijke uiteenzetting, die door helderheid treft, een woord van lof verdient niet te beslissen. 150.000 werkloozen, waarom het practisch gaat, weer aan het werk helpen. We laten dit systeem als zoodanig vol komen rusten, maar vestigen nog wel de aandacht op de uitspraak, dat oplossing van het werkloosheidsvraagstuk door op voering van de staatsschuld op den duur tot een debacle moet leiden. Eigenlijk spreekt dit van zelf, maar het schijnt voor sommige kringen niet overbodig er af en toe den nadruk op te leggen. Ongetwijfeld ons bankwezen en onze bedrijfsfinanciering zijn kern gezond ge bleven. Van de budgetaire positie van het rijk, provinciën en gemeenten kan lof felijke uitzonderingen daargelaten dit zelfde echter niet in alle opzichten getuigd worden. Daar zijn de zieke plekken vele. Ieder deskundige kent ze. Dat niet ieder een zich er te allen tijde ten volle van bewust is, komt doordat tot nu toe mani pulaties van onderscheiden aard dienst hebben gedaan om de hoog noodige sance- ring, die voor 't oogenblik ongelegen kwam. nog wat uit te stellen. Daarom is het zoo nuttig, dat de heer Kortenhorst nog eens met nadruk er op wees, dat het werkloosheidsvraagstuk met geld alleen niet is op te lossen, maar voor alles vereischt gezonde economische en financieele verhoudingen. We hebben eenig vermoeden, dat in een niet zeer verre toekomst deze dingen met groote scherpte en duidelijkheid aan ons volk voor oogen zullen worden gesteld. Het zal zich dan op de feiten hebben te bezin nen en een keuze dienen te doen. Het komt ons niet geheel ondenkbaar voor, dat in de rede van den heer Korten horst een zacht en voorzichtig praeludium te beluisteren viel op hetgeen naar onze meening komen moet voor degenen, die niet los van de realiteit willen leven en onze nationale ontwikkeling leiden. Men zal mecnen we goed doen, de waarschuwende woorden, die in Breda zijn gesproken, niet te vergeten, maar te over leggen in het hart en met ernst er over na te denken. FRANSCHE BAZAR TE UTRECHT Bij de aanbesteding van het nieuwe ge bouw voor de Galeries Modernes was laag ste inschrijfster de N.V. Dura's Aanneming Mij. te Rotterdam, met f554.000. Het work is aan deze inschrijfster gegund Auto in de Weespervaart De bestuurder verdronken Portieren waren onwrikbaar vastgeklemd AMSTERDAM, 18 Juli. Gistermorgen omstreeks kwart over eli is aan de Wecsperzijde, op den weg naar Die- men, een personenauto, afkomstig uit Enschedé, in de Weespervaart gereden. De bestuurder van dezen wagen, de 35- Jarige heer A. Suiskind, koopman te Enschedé, die alleen in den wagen zat, is door verdrinking om het leven ge komen. De heer Suiskind kwam op genoemd tijd stip uit de richting Amsterdam. Waarschijn lijk door de gladheid van den weg hel regende een beetje waren de wielen van de auto, een gesloten Chevrolet, gaan slip pen. De bestuurder is hierdoor de macht over het stuur kwijt geraakt, tengevolge waarvan de auto in de Weespervaart reed. Deze is ter plaatse zeer diep, zoodat de wa gen geheel onder de oppervlakte van het water verdween. Een bestuurder van een gemeentelijke autobus, die op het moment, dat de auto uit Enschedé te water reed, van de tegenover gestelde riohting met zijn bus kwam aan rijden en het ongeluk voor zijn oogen zag gebeuren, was de eerste, die te hulp snelde. Gekleed sprong hij te water, doch hoe hij het ook probeerde, de portieren bleken on wrikbaar vast te ritten. Weldra kwamen vele hulpvaardige voor bijgangers toesohieten. Mogelijk door de tuimeling in het diepe water, waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de auto een slag om de lengte-as heeft maakt, zaten de portieren in zoo sterke mate geklemd, dat men de (pogingen ze te openen tenslotte opgaf. Staande op het dak van de auto, maakte men een gat, waardoor het na veel moeite gelukte den bestuurder boven water te halen. Geneeskundige hulp mocht helaas niet meer baten, want hoewel de ge neeskundige dienst nog geruimen tijd kunst matige ademhaling toepaste, bleken de le vensgeesten van het slachtoffer reeds gewe ken te zijn. De brandweer, die ter assistentie was uit gerukt, behoefde geen dienst te doen. Een kraanwagen heeft den verongelukten wagen later op den wal gehaald. Het verkeer ter plaatse moest gedurende eenigen tijd worden omgelegd, Droef einde van vacantiereis ZERMATT (kanton Wallis), 16 Juli. Een jeugdige touriste, de 33-jarige mejuffrouw C. Borstlap assistente bij de kinderpolitie te Rotterdam, die in gezelschap van een vriendin en een gids vani ,uit Saasfee een bergtocht had ondernomen, is bij het pas- seeren van een gletsoher in een twee mever diepen bergspleet gevallen en op slag ge dood. Haar stoffelijk overschot is naar Taesch vervoerd. Familieleden van mejuffr. Borstlap, die in het Berner Oberland "ertoefd hadden, wa ren op de terugreis naar Roi'terdam, maar konden in Bazel van het ongeval op de hoogte worden gesteld. Onvoorzichtig baden In zee verdronken IJMUIDEN, 18 Juli. Gistermiddag kort na twee uur is bij het baden in zee alhier een veertigjarige Amsterdammer verdronken. De man was met z,ijn familie gaan zwem men. Herhaalde malen hadden andere zwem mers, die gezien hadden, dat hij de zwem kunst niet geheel machtig was, hem gewaar schuwd niet te ver in zee te gaan, waaraan de man geen gevolg blijkt te hebben gege ven. 'Zijn familie, die het water reeds verlaten had toen het ongeluk geschiedde, heeft van het gebeurde niets bemerkt. Jongetje te Middelharnis verdronken In de haven geraakt Zaterdagavond vermiste het echtpaar A. Kruisman te Middelharnis zijn 5-jarig zoontje. Eerst meende men dat de kleine zich op het kermisterrein zou bevinden, doch na alles afgezocht te hebben, vreesde men dat het kind een ongeluk was over komen. Om elf uur is men begonnen met dreggen in de verschillende wateren rondom het kcr misterrein. Eerst tegen den morgen kreeg men een spoor, 's Avonds had men het ventje kruisbessen zien eten en het spoor van de schillen liep naar den havenkant. Toen men daar geruimen tijd gedregd had, haalde men het lijkje ongeveer 6 uur Zon dagmorgen op. KINDJE VAN VERANDA GEVALLEN Gisteravond ongeveer 7 uur speeldie een 3^-jarig knaapje op een veranda van de tweede etage van een woning uit de Beste vaerstraat te Amsterdam. In een onbe waakt oogenblik is het kind over de leu ning van de verandia naar beneden gestort en kwam op een steenen vloer terecht Met ernstig6 hoofdwonden en een gebroken dij been is het kleine slachtoffer in zorgwek kenden toestand naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht MIJNTREIN IN DE DIEPTE GESTORT Leerling-machinist op slag gedood Verzakking in den steenberg de oorzaak BRUNSSUM, 16 Juli. Hedenmiddag tegen kwart over drie heeft op het ter* rein van Staatsmijn Hendrik te Brunssnm een ernstig ongeluk plaats gehad. Van een treintje is op den Steenberg de locomotief met en kele wagons omlaag gestort, waarbij de leerling-machinist den dood vond. De locomotief reed met acht wagons dien steenberg op, waar het afval uit de mijn, voornamelijk leisteen, wordt gestort. Toen dB trein een hoogte van 10 M. had bereilkt, deed zidh een verzakking in den berg voor, met het gevolg, dat de machine en de eerste drie wagens uit de rails kantelden en den berg af omlaag stortten. De machinist, zekere A. V., slaagde er nog in zich bijtijds in veiligheid te brengen dooi van de locomotief te springen. Hij probeer de nog den leerling-machinist-stoker met zich mee te trekken, maar slaagde hierin niet. De jongen, de 16janige J. v. Doenen uit Treebeek, viel met de imiaohine omlaag en v/as op slag dood. Een geneesheer stateerde, dat hij een halswervelbreuk had opgeloopen. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenihuisje van de mijn overgebracht Op de vijf wagons, welke in die rails wa ren gebleven, bevonden zich nog twee ran geerders. Zij wanen wel hevig geschrokken, doch overigens was hun niets overkomen. De locomotief en de naar benedien geval len wagons rijn ernstig beschadigd. Auto tegen een lantaarnpaal Twee inzittenden vliegen door de voorruit Eer ernstig gewonde VEENDAM, 18 JulL Gisteravond, omstreeks haflf 12, heeft zich een vrij ernstig ongeluk voorgedaan op den weg, welke langs het Oosterdiep, naar Veen dam, loopt. Op dlit oogenblik reed een auto, bestuurd door den 24- jarigen A. Thedinga, garagehouder te Emmen, die ander dien invloed van eterken drank verkeerde, plotseling tegen een lantaarnpaal aan de kanaal- rijde. Door den echok vlogen de dhauffeur, als mede een passagier, de 24-jarige T. Kliphuis, tandteohnieker te Stadskanaal, die even eens onder invloed was, door die voorruit van de auto. Voor den chauffeur liep dit ongeval nog het beste aif. daar hij slechts lichte sndjwon- den in het gelaat opliep. Van den mede-in rittende echter werd een halsslagader door gesneden, waardoor hij zeer veel bloed ver loor. Spoedig na het ongeval waren drie art een aamveeig, die directe overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis te Win schoten noodzakelijk achtten. Hier werd direct na aankomst operatief ingegrepen. Volgens den dokter, die dien rit naar het zie kenhuis meemaakte, is zijn toestand ernstig De bestuurder werd, na verbonden te zijn, naar het politiebureau vervoerd, terwijl de gehavende wagen in beslag werd genomen. In een aardappelrooimachine gevallen Arbeider op slag gedood Op het landbouwbedrijf van den heer J. de Schutter te S t e e n be ig e n is Zaterdag een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 68-jarige arbeider Buuron het slachtoffer is geworden. Eenige arbeiders waren op een akker aan het werk met een groote aard appelrooimachine. Boven op deze machine zit de voerman op een stoeltje. Vlak naast en achter den bestuurder draaien deze ijze ren haken en messen. Buuron is vermoedelijk onwel geworden en achterover van het stoeltje geslagen, waarbij eenige ijzeren haken hem in het hoofd troffen. De paarden trokken verder door, zoodat de ongelukkige nog eenige ma len werd geraakt, totdat een der arbeiders de paarden tot stilstand bracht. Een zoon van den boer bevrijdde 't slachtoffer uit zijn benarde positie, doch hulp mocht niet meer baten. De man moet vrijwel op slag ge" De gemeentepolitie en de marechaussee uit Steenbergen waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het stoffelijk overschot is naar Steenbergen vervoerd. De man was gehuwd en laat een vrouw en vijf kinderen achter. Karimata baggert onafgebroken Koperen band opgehaald De tinbaggermolen „Karimata" werkt 6inds Vrijdag onafgebroken door en geregeld komen er restanten van de Lutine naar bo ven. echternog geen goud. Behalve ko gels, spijkers en hout heeft men thans een zware koperen band opgehaald die vermoe delijk afkomstig is van een der masten van de Lutine. De leiders van het werk meenen, dat men thans genaderd is tot de plek waar het goud zich moet bevinden. Eerst moeten dan echter nog de resten worden opgehaald van den comischen toren van Beckers, die enkele jaren geleden een vergeefsohe poging deed het goud te vinden. Deze toren is des tijds met dynamiet stukgeschoten. Voor 50 ton brokstukken liggen nog op den bodem der zee. De Karimata wacht dus nog een „zwaar karweitje". Men is echter optimis tisch gestemd. Het weer blijft goed en de vooruitzichten zijn uitstekend; ELECTRISCH DUBBEL- WAGENSTEL ONTSPOORD Ernstige stagnatie op het Maasstation te Rotterdam Geringe materieele schade ROTTERDAM, 16 Juli. Op het stations- emplacement van het Maasstation al hier ls hedenavond omstreeks half acht, vermoedelijk ten gevolge van een ver keerden wisselstand een rangeerend electrisch dubbelwagenstel ontspoord. De ontsporing geschiedde even over de Boerengatbrug, juist buiten het slation. Het stel kwam schuin over den weg te staan en daardoor werd het hoofdspoor voor de binnenkomende treinen volkomen ge blokkeerd. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek wees uit, dat het uitgaande spoor net drie centimeter vrij bleef, zoodat de uit gaande diesels gewoon konden vertrekken. De D-trein, die om kwart voor acht van het station-Maas moet vertrekken, had aan deze drie centimeter niet genoeg, zoodat de ze trein werd op gehouden. De reizigers zijn echter met den diesel precies op tijd ver trokken naar Gouda, waar zij in het uit Den Haag komende gedeelte van den D- trein konden overstappen. Ook met de an dere uitgaande treinen heeft men geen moeite gehad, er moest een beetje voorzich tig worden gemanoeuvreerd, maar dat was alles, het uitgaande treinverkeer heeft in het geheel geen stagnatie ondervonden. Anders was het met de binnenkomende treinen. Daarvoor moesten onmiddellijk maatregelen worden genomen. Het bleek mogelijk, dit verkeer naar het station D.P. te dirigeeren. Deze regeling bleef gedurende den avond gehandhaafd. De materieele schade tengevolge van de ontsporing is zeer gering. Naar uit het inge stelde onderzoek is gebleken, is er alleen een verbindingsstang gebroken Men is da^ delijk met man en macht aan het werk ge gaan om het obstakel op te ruimen. Daar mede is men tot laat in den avond bezig ge weest. IN EEN LIFT OPGESLOTEN Utrechtsche autoriteiten vormen spreekkoor Incident tijdens opening van nieuw spoorweg-postkantoor Het zijn benauwde oogenblikken geweest, die Zaterdag een twaalftal autoriteiten heb ben meegemaakt in de lift van het nieuwe spoorwegpostkantoor, dat officieel in ge bruik genomen werd. In opgewekte stem ming had het gezelschap, waaronder de Utrechtsche burgemeester, de gemeente secretaris en Mr. Milius, de secretaris van de Kamer van Koophandel, ziah in de lift begeven om naar boven te gaan. Toen echter de lift zich enkele meters boven den grond bewoog, staakte zij den dienst en bleef on beweeglijk tusschen twee verdiepingen han gen. Niemand in het gebouw bemerkte wat er gebeurd was en daar de deuren hermetisch gesloten waren, kon men ook vanuit de lift niemand bereiken of de aandacht trekken. Goede raad was duur, doch men vond er wat op. Onder leiding van den Burgemeester werd een spreekkoor gevormd, dat na het tellen van één, twee, drie den roep inzette: „Help, wij willen er uit!" Deze poging mislukte jammerlijk, want niemand in het gebouw verscheen om de opgeslotenen uit hun benarde positie te be vrijden. Men wachtte en wachtte, doch Ie lift, waarin langzamerhand een tropische hitte begon te heersahen, bleef doodstil han gen. Toen kwam een vindingrijk fotograaf op het idee met een sleutel op een der zijwan den te tikken. Dit geluid plant/te zich voort langs de metalen spanten en zoo ontdekte men wat er aan haperde. Met man en macht trok men aan het werk om het euvel te ver helpen en na ongeveer 20 minuten slaagde men er in het gezelschap, puffend van de warmte, veilig en wel boven te brengen. Zesjarig knaapje verdronken GORKUM, 16 Juli. Zaterdagmiddag te ongeveer twee uur wa ren eenige jongetjes buiten de Waterpoort aan den walkant spelende. Een hunner, de zesjarige H. Exalto uit de Nieuw- sïad, begaf zich op het vlondertje bij het café Reijns, om water te drinken. Door de gladheid van het steigertje geraakte het ventje ve water en verdween onmiddellijk in de diepte. Na een half uur met den sleep- dreg te hebben gewerkt, werd het lijkje gehaald. Dr. Baiier en Dr. Biegel beproefden door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Ook werd het zuurstof apparaat gei)ruikt. Echter, alles vruchte loos OUDE MAN ONDER AUTOBUS SCHEEMDA, 18 Juli. Gisteravond om streeks elf uur is de 72-jarige M. Ruin, die per rijwiel op weg naar zijn woning was, door een autobus gegrepen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffe lijk overschot is naar. de woning vervoerd. TOPGEVEL OP STRAAT GESTORT Te Z w o 11 e is van een zeer oud gebouw in de Waterstraat mei groot geweld de oude topgevel naar beneden op straat ge stort. Gelukkig gebeurde het zoo vroeg in den morgen, dat er geen ongelukken zijn geschied. De politie stelt naar verschillen de vervallen huizen in die straat een on derzoek in. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE black i De jaarvergadering van de Federal.e van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. Overleden is de bekende Amerikaan-i sche financier Samuel Insull. De samenstelling van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Bij een ongeval in de Staatsmijn Emma is een leerling-machinist gedood. Gistermorgen is een auto in de Wees-* pervaart gereden. De bestuurder is ver-» dronken. De internationale Suikerconferentie heeft de quota met 5 pet verlaagd. De Japansche opmarsch naar Hankau wordt vertraagd. Generaal Franco's troepen naderen Sag unto. In Palestina zijn yreer verscheidene aanslagen gepleegi Praag spreekt officieel tegen, dat er ÏK het grensgebied zou zijn gemobiliseerd. BLOM B A ND E N ■ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN GEVEN U GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V« MAASTRICHT PENSION TE SCHEVENINGEN nabij Wittebrug, Badhuisweg 232, ToL 555651 in groot Heerenhuis. Rijk gemeubileerde apartementen disponibel. Alle moderne comfort. Rust, omgeving, le klasse pension. Jongeman doodgestoken Moordaanslag te Nieuwer-Amstel AMSTELVEEN, 18 JulL Zondagavond omstreeks half twaalf is op de BIm- kerskade te Amstelveen een moordaanslag gepleegd. De twintig-jarige gehuwde arbeider II C hoorde bij zijn thuiskomst, dat zich onaan* gename kwesties in de familie hadden voorgedaan. Hij wond zich hierover zoo op, dat hij zich met een zeis wapende en op de kade den 26-jarigen Grifhorst uit Am- sterdam, die verkeering met de zuster van zijn vrouw had, opwachtte. Toen Grifhorst voorbij kwam, heeft C hem een klap gage* ven, waarbij de punt van de zeis in den rug drong. G. wist nog de woning van rijn schoonouders te bereiken, waar hij tenge* volge van hevig bloedverlies ineen zakte. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in onder leiding van inspecteur Bus- ser. De dader werd ten huize van zijn ouders, die eveneens op de Bleekerskade wonen, gearresteerd. Hij is voorloopig in het politiebureau te Amstelveen ingesloten. Landdag te Gouda Een jeugdlanddag te Gouda, uitgaande van de Ned. Herv. J. V. op G. G., vindt plaats op Zaterdagmiddag 23 Juli. Leider en eerste spre ker is de ringvoorzitter de heer W. J. van der Kraats van Waddinxveen. Verdere sprekers zyn Ü6 H. Bout van Delfshaven, Ds R. Bart- hema van Zeist, Ds W. Rijnsburger van Oud- Beyerland, Ds B. van Ginkel van Utrecht, slot woord Ds W. Vroegindewey van Reeuwijk. Cholera in Oost-Azië Reeds 300.000 slachtoffers Naar de H.P. verneemt heeft de cholera- epidemie, die sedert eenige maanden 't gan- sehe Verre Oosten teistert, zich de laat ste weken aanmerkelijk uitgebreid. Naar schatting zijn in de laatste drie maanden alleen in China 250.000 menschen aan deze ziekte gestorven. In Britsch-Indië is het aantal slachtoffers opgeloopep tot 50.000 Ik PijpTabak Taconl» LMirwardaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1