AKKERTJES" Waaraan weercorpsen moeten voldoen ;?M«iaiaia»iri'jiii: yRIJDAG 15 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Algemeene maatregel van bestuur verschenen Welke organisaties toegelaten zijn De contröle-eischen der Regeering In een gisteren verschenen Staats blad is gepubliceerd een Algemeene Maatregel van Bestuur van 2 Juli 1938, houdende bepalingen tot uitvoering van de wet op de weerkorpsen. Als organisaties, voor welke het verbod van het eerste lid van artikel 1 der wet op de weerkorpsen niet geldt, worden toege laten: a. de „Bijz. Vrijw. Landstorm", mits deze organisatie voldoet aan de bepalingen van .paragraaf II van het besluit; b. de organisaties, bekend als „Vrijwil lige Burgenvachten". Zoolang zij als zoo danig op den voet van het bepaalde in de 'derde paragraaf van dit besluit door den minister van Binnenlandsche Zaken zijn Zijn erkend. c. weerbaarheidsvereenigingen en schiet- ■Vereenigingen, zoolang zij op den voet het bepaalde in de vierde paragvaaf dit besluit door den minister van Defensie jerkend. Voorts kunnen op den voet van het in de .Vijfde paragraaf bepaalde particuliere be wakingsdiensten door den minister van 'Justitie worden toegelaten. De Bijz. Vrijw. Landstorm De tweede paragraaf bepaalt, dat de be- wapening, kleeding en uitrusting van hen, die tot den bijzonderen vrijwilligen land storm behooren, de inrichting en het hou den van opslagplaatsen, alsmede do opber ging en het onderhoud van wapenen, mu nitie, kleeding en uitrusting geschieden met inachtneming van de door do minis ters van Defensie en van Binnenlandsche Zaken te stellen regelen. De organisatie en hare onderdeelen zijn Verplicht mede te werken bij alle controle, door of vanwege de genoemde ministers ten aanzien van de bovenvermelde onder werpen uitgeoefend. De B.V.L. en elk zijner onderdeelen geven aan den minister van Binnenlandsche Za ken of een namens dezen optredenden ambtenaar of orgaan op de eerste vorde ring inzage van de boeken en bescheiden, op zijn samenstelling en inrichting, op zijn beheer en op zijn bewapening betrekking hebbende, en verschaffen daarbij alle ter zake gewenschte inlichtingen, .Vrijwillige Burgerwachten In de derde paragraaf van het K.B. wordt bepaald, dat erkenning van een organisatie als „Vrijwillige Burgerwacht" op daartoe strekkend verzoek door den minister van Binnenlandsche ZaV.cn kan geschieden. De minister van Binnenlandsche Zaken "kan aan de erkenning voorwaarden ver binden. De statuten en reglementen moeten bepalingen bevatten omtrent inrichting, beheer, bovendien bewapening en unifor men. Uit de statuten van een Vrijwillige Bur gerwacht moet. bovendien blijken, dat de organisatie zich aan geen ander dan het Wettig gezag dienstbaar zal stellen en dat Van het lidmaatschap der organisatie zijn uitgesloten zij, die van revolutionnaire ge zindheid zijn. Elk openbaar vertoon en elke andere in bet openbaar blijkende bemoeiing van een Vrijwillige burgerwacht of hare onderdee len en organen buiten de gemeente van vestiging is verboden, tenzij met uitdruk kelijke toestemming van den minister van buitenlandsche zaken. Goedkeuring van den burgemeester be hoeven de bezetting der rangen, de te hou den oefeningen, marschen en parades, het programma van de opleiding tot de onder-, scheidene functies, voorts de aankoop, de bewaring en het onderhoud van wapenen en munitie en van helmen en gasmaskers; ten slotte de inrichting en het houden van opslagplaatsen. Bovendien is de vrijwillige burgerwacht verplicht mede te werken bij alle controle, uitgeoefend door of vanwege den minister van binnenlandsche zaken of het bevoegd militair gezag ten aanzien van de bovengenoemde onderwerpen. De Vrijwillige Burgerwacht mag geen correspondentie voeren met militaire auto riteiten en doet den burgemeester voort durend mededeeling van alle correspon dentie. harerzijds gevoerd met andere bur gerlijke autoriteiten dan het bestuur der gemeente van vestiging of zijn organen. Voorts bevat het K.B. de verplichting [van het openen van boeken en bescheiden voor controle vanwege den minister van binnenlandsche zaken en vanwege den bur gemeester en de verplichting tot het inzen den .van begrootingen en rekeningen Tri <le vierde paragraaf wordt bepaald, dat de minister van Defensie een rechts persoonlijkheid hebbende weerbaarheids- Vereeniging of schietvereeniging als zoo danig kan erkennen, desgewenscht op voor- Waarden. Uit de statuten van een weerbaarheids- vereeniging of van een schietvereeniging moet blijken, dat van het lidmaatschap der .vereeniging zijn uitgesloten zij, die van re volutionnaire gezindheid zijn. Uit de statuten van een weerbaarheids- Vereeniging moet blijken,, dat, de vereeni ging uitsluitend ten doel heeft, haar leden in de gelegenheid te stellen zich vrijwillig voor te bereiden op den krijgsdienst of we) het onderhouden en verhoogen van reeds door de leden verkregen militaire be kwaamheden. Een weerbaarheidsvereeniging of schiet vereeniging treedt, slechts op in onderling Verband, voor zoover dit voor het houden van haar oefeningen noodig is, behoudens het geval van verrichten van eerbetoon, hetgeen met goedkeuring van den Minister Van Defensie kan geschieden. 1 Het ls aan een weerbaarheidsvereeniging en aan een schietvereeniging verboden ir eenigerlei vorm aan de weermacht of poli tie steun te verleenen bij de uitvoering van de aan deze organen opgedragen taak tot handhaving van de uit- en. inwendige veiligheid des lands en van de openbaic orde en rust of daartoe haar diensten aan te bieden. Uniformklccding en onderscheidings teekenen worden niet gedragen of ge voerd dan met de goedkeuring van den Minister van Defensie. Particuliere nachtveiligheidsdiensten Tenslotte bepaalt de vijfde paragraaf dat particuliere nachtveiligheidsdiensten, al dan niet voor een bepaalden tijd, door den Minister van Justitie kunnen worden toe gelaten, indien zij voldoen aan de door of namens dien Minister gestelde vereischten. Wanneer de gestelde vereischten niet meer zijn vervuld of niet worden nage leefd, kan de Minister de toelating intrek- Part. bedrijfsbewakingsdiensten kunnen door den Minister worden toegelaten, mits hun werkzaamheden beperkt blijven tot het bedrijf of de onderneming. Het besluit treedt in werking tegelijk met de wet op de weerkorpsen. ONDERWIJS N.C.S.V.-Studentenkamp-i938 Het studentenkamp der N.C.S.V. te Nun- speet duurt diit jaar van 1116 Juli. Er nemen ook vrouwelijke situdenten aan deel. Een deelnemer schrijft ons: Zoo werden Maandagavond nadat er boven dien nog sport bedTeven was, door den heer Kooimans in een ontmoetingsbijeenkomst in het kort de te bespreken onderwerpen Spreker haalde daarbij nog even het on derwerp van het vorige studentenkamp: „Het moderne Heidendom" aan. Spr. sprak de hoop uit dat deze komende week de vele moeilijkheden, die wellicht ge durende de conferentie mochten rijzen, met Gods hulp tot oplossing zouden worden ge bracht. Daarna eindigde de commandante van de meisjes-afdeeling van het kamp met bijbel bespreking en gebed. Dan weer in de barak, waar weer de ge zellige sfeer opgezocht wer,d. Aan luidruchtigheid bleef niets te wen- schen over, toen de corvée met de thee (het inmiddels half tien) aan kwam dragen. En kort daarop een niet minder genoegelijke avondsluitinig in „Sara's tent" (zoo betitelt men hier een schoon gedeelte van de barak), waarbij een ieder naar zijn gave, zijn mede- ibroeders(-zusters) vermaakte, en de kamp commandant niet het minst uitblonk. Een vol gende maal hoop ik U eens te vertellen hoe het daar toegaat, thans moge hiermee vol staan zijn. Een nieuw signaal weerklinkt: „de tenten in!" Het is inmiddels hoog tijd geworden spoedig daalt dan ook weer de rust neer over de velden van de Waschkolk. Acht uur later. Ik word! wakker, dit maal op stroo, inplaats van op de matras van mijn bed. Wonder boven wonder schijnt even de zon, dus eruit! Al spoedig wordt réveil geblazen en strom pelen hier en daar vermoeide tentbewoners naar het veld ter ochtendgymnastiek. Cherigens verloopt de eerste kampmorgen zonder al te enerveerende gebeurtenissen de bewoners en bewoonsters. Na de dagopening door onzen veldprediker, ds. Smelik en het ten gehoore brengen van de nog niet al te bekende liturgie (moeilijk voor ons Hollanders, die rhythmische gezangen van de nieuwe Hervormde gezangenbundel) werd de verdere morgen gewijd: aan de sport. Een degelijke Hollandeche maaltijd is dan zeer welkom, en op de gebruikelijke "wijze werd' deze 'genuttigd. De „corveeslachtoffers" hadden het dan ook weer zwaar te verant woorden! Vanmiddag na een welverdiende rust zal dr. Frey spreken. Ik hoop echter dit een volgende maal te AFSCHEID Dr. G. E. W. VAN HILLE Gistermiddag heeft in de aula van het gym nasium aan de Bild'erestraat te 's-G raven- hage 'het afscheid plaats 'gehad van dr. G. E. W. van Hi lie, die na leeraar aan het gymnasium te Zwolie, conrector van het Ned. Lyceum en rector van het gymnasium te Alkmaar geweest te zijn dit tweede gymna- gemeente Den Haag sedert de oprichting in 1917 heeft geleid en thans wegens het bereiken van de leeftijdsgrens op de meest eervolle wijze van het rectoraat is ontheven. CHR. LANDBOUWONDERWIJS De heer C. Vink, directeur der Ohr. Dager© Landbouwschool te Otiboland, die zoo als we reeds mededeelden, aangezocht is om .als zoodanig op te treden aan de op te richten Landbouwschool te Gouda, heeft deze benoe ming aanvaard. TEGEN ALLE PIJN ONDERWIJSBENOEMINGEN Middelharnis. Ned. Herv. School Groen van Prinsterer. Tot onderwijzer: de heer M. L a n g b r.o e k, thans tijdel. omderw. aldaar. Vlaardingen. Kon. Emmaschool. Tot onderwijzeres: Mej. N. v. d. VIis aldaar. Vlaardinger Ambacht Mr. J. Terp stra-school. Tot kw. m. a.: de heer W. Jansen te Rotterdam. M. CHRISTEN t Gisteren is te Delft op 69-jairigen leeftijd overleden het oud-schoolhoofd, de heer M. Christen. De overledene heeft vel^ jaren het Chr. onderwijs gediend. Hij behoorde tot de oude garde, die voor hun beginselen offers 'hebben gebracht. In den strijd op politiek terrein stond hij mede vooraan. De ar. kiesvereeniging „Ned. en Oranje" heeft in hem een actief secretaris bezeten. Vele ouderen H gaat nu om den tijd van 40 jaar terug herinneren zich ongetwijfeld nog. hoe de heer Christen als onderwijzer werd verbonden aan de school aan de dersgracht. Later werd dat de school aan den Spoorsinigel. Bij het vertrek van den heer Dond'orp maar Utrecht, werd de heer Christen tot zijn opvolger benoemd. Als hoofd der Elout van Soeterwoude-sdhool heeft de heer Christen toen nog ongeveer 10 jaar zijn volle kracht gegeven. Om gezondheidsrede nen werd de taak in 1932 neergelegd volgde een vervroegde pensioneering. Ondanks zijn wankele gezondheid werd met uitzondering van den laatsten tijd. nog vele jaren van een welverdiende rust ge- De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag 18 Juli a.s. op „Jaffa". Vertrek vanaf het sterfhuis aan den Spoorsrngel te 1 uur. MONDELINGE EXAMENS FRANSCHE TAAL EN LETTERKUNDE M. O. B. De minister van onderwijs brengt ter ken nis. dat het mondeling gedeelte van de exa mens akte B middelbaar onderwijs Fransche taal en letterkunde, dit jaar zal worden af genomen: a. te Amsterdam, in het gebouw der ge meentelijke universiteit, Oudemamhuispoort, op de navolgende dagen en uren: 14 Juli, te 13.30 uur, en 16 Juli, te 9.30 uur; b. te Utrecht, in het gebouw der Rijks universiteit, Domplein, op de na-volgende dagen en uren: 18 en 25 Juli, telkens te 13.30 uur; 20, 23 en 26 Juli, telkens te 9.30 uur. UITWISSELEN KINDEREN Naar aanleiding van het bericht: „Uitwis selen van kinderen", verschenen in dit blad, deelt de heer B. ter Haar te Antwerpen ons mede, dat de aanvragen de verwachtm aen verre overtreffen, zoodat men aan allc aiamvragen geen voldoening kan schenken. Het Comité dankt allen hartelijk voor de betooning van gastvrijheid en verzoekt hun, die geen bericht ontvangen, 'hun aanvrage het volgend' jaar te willen herhalen Adres" B. ter Haar, Damorinierestraat 223 te Ant werpen. Examens Witte tanden, fr>issche mond en een Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept) .Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en., z schoone tong er zuinig.Tube 60, 40, 25 c. Doos 20 c. «amen» Lyccnm en H.B.S. fen a. d Rijn. Ohr. H.B.S. Gesl. de da- c. Brink, Bleu™.: J. O. Burreraef. Bo 1 venM. Duinker en de heeren W. v. d J. W. de Bruin. G. Tallinga, H ."V. Dlest, de Haas, D. v. d. Linden. M. Loff,^ A. L. en P W. Vis', Alfen a. d. Rijn; M. C. Boskoop; S. Ham. Leimulden; P. Hre A. de Ru liter. Bodegn Gouda. Rijks H.B.S. m. 5-j. c. Gesl. dipl L de dames P. v. Amerongen. Waddingavean; M. Se™ Bodegraven; P. M. Y. Markeen. M. Moons, M. Vix.=eboxse, de heeren H. Klamp W. A. Luynenburg". Gouda: H G. Majisin Den Haag; H. J. Roekes en Th. C. de Rwe, Gouda; J. W. Scherpbier. Voorburg: H. A. Sibbes. S. "W. Soetera. F. W. Simon. C. Bokhoven en J v Die. Gouda: J. G. Heykoop. Boskoop. A. Kersbergen en C. Klomp. Gouda: P. Ivoppenol. Schoonhoven; "VV. Langera-ar, Gouda; J. B. d>. Noef. Schoonhoven; T. B. Perdijk. Gouda; B. J Rietveld Bergambacht; O. J. Ruys. Gouda; de Rijk, Schoonhoven; J. Sloip. Vanderland, Gouda; N. R. VLsi Schoonhoven. feu Haag. Ohr. H. R. Viss „i. 5-3. c.. Populler- sli «nu. Gesl. L. v. Baardewijk, L v. d. Berg. Lvdla Camfferman. J. Coulander. J. H. Cramer. A'. Dercksen. J. Graat. J. v. Haorlngen. Th. J Horjus, Ph. Hu lama. M. Jacobsin Rlka Jansons. C. N. Kas tel ei jn. Kitty Kerlén. Elly Ketel. Ja Lukaart, Hetty Mataheru. Mien v. d. Meer, K- Neijs. D. v. Oosten. J. v. Rün. Thea v. Rossum. \nnle Semeün. J. Slblaz. Beb Snel. Tini v. Thiel. Rle Verton, Meta Wagner. Guusje Zimmerman Rotterdam. Rotterd. Lyceum. Gesl. de dames E. A. Hoving, M. v. Noort, C. N. Stoon. d* heeren B. de Bruyn, H. W. v, d. Graaf, A Hack, J. H. Kuiper, C. v. Noort, J. L. v. Olmen, G. Spleie, R. Backer Dirks, H. v. Beek, H. A. v Brummelen, D. v. Dorp, F. F. Lem en M. R -urn. afd. H.B.S. A. Gesl. 3est S. Blekkingh, mej. M J .C. E. Daendels, C. H. v broek. mej. N. M. Krögsman, A. v. d Laan, P. J. v. Lookeren Campagne. P. J: Mon- tagne, mej. H. M. ten Oever. t. Chr. Lyce H. J. Baars. mej. A. Utrecht. Gesl.: dipl. A: de dames H. C. Smits en J. A. te Guesinklo. Utrecht; J. H. v Sohuppen, Vreeswijk; Tj. Bakker en G. Brou wer, Utrecht; aanv. dipl.: W. Reeders, Hilver sum: mej. H. Fr. Drechsler, Soest; C. Jansen Maartensdijk; mej. H. Chr. B. Heij. Amersfoort; Fir. Bergmeycr. Woerden; J. H. Spijker. Loernen; J. Beenhakker. Culemborg; dipl. A de dames E. C. M. Peters e. De Mecm: G. F. Steenge. LUrecht; CI. H. LUschen on Fr. Stern, Soest; dc heer G. W. Griep en mej. C. Gorree. Soest- dijk: mej. A. D. D. Keizer. Hilversum; G T.p Mever, Amersfoort: mej. W. A. Schalkwijk, Doorn: mej. W. A. van Brakd. De Bilt; mej. O van Dyen, Groenekon; mej. G. A. van Westen dorp. Mooi dreaht; mej. C. H. Roosing, Cu lemborg. x Zwolle. Gesl. dipl. B: D. van Hattum Elspeet; T. K. J. C. Moerland, Balkbrug: A Nnuta, Zwolle; J. Verhage, Dalmsholt»; H Roetman, Geneenu-ldien; L. van der Zamde Zwartsluis; dipl. A: J. Lontermsn. TJ H Oostenbrink. Heeonse; J E. Vosja.n. Har- denberg: G. H. Zwanenberg, Heemse; J. Kabcrs. e (Grams bergen)P. Fry ling, H. J. van Loo J. Veldkamp. Stad Harder.berg: R. Breunls Zwollerkenspel: F. Webbink en G. v. d. Vegt. Zwolle: T. Prins. ZwollerksrspeL J. Dikkers, Zwolle. NIjverheidaonderwUs. Den Haag. Getulg- ichrift art. 38 N.O.-wet. behoorende bij de acte N VII: de dames: M. J. M. Hermens, Helmond- ïkstra, Leeuwarden; W. F. Th. Cremer im; N. Oosterboek. Edam; Q. M. Goed- Rotterd-aim; A. Koopmams, Delft; B. H Landiwehr, RotterdamA. Spreutourg, Roer- non d; C. G. Smak, Hengelo: H. M. Ie Plais. s-Hei-bogenboechacte N VIII: de dames: A 1. A. Schulte. Nijmegen: A. J. Goetheer, Maar- ensdijk; M. Th. van Hasscl, Zumdert; J. F. leukers, Amsterdam: A. A. M. van Boextel. Tilburg; W. G. Knotnerus, Slddeburen; S. Roelse. Apeldoorn: T. A. Roswlik, Hilversum- M. C. Oosten. 's-Gravenzande; P. M. F. Eskens Tilburg; L. T. M. Truyen, Roermond; L. J. M Rottinghuls, Roermond. -Nijverheidsonderwijs acte N VIII: Geëx. ld. Geel. de dames: G. C. Fillppo. Lelden: L. H. Fransen. Haclen a/Rofimond; H. C. van der Gardien. Den Haag: J. F. Jmnson, Amster- Dcn Hnaig; M. B. O. iellnk, Den Bosch: H. C. Wark, Roer- m d: S. B. Wij bei Den Haag. Geel. deel Bakker. Rotterdam Machinisten. Rotterdam. Getuigschr. B.M. I (B-m/ichlnlstl: F. A. Bergwerf. F. E. P. Honig I v. d. Bossche, I. de Jonge. J. B. Kannegieter, J J. J. M. y. d. Knyff. J. Ph. Koster, G. Kubbc, Treinbotsing op station Arhem Locaaltrein loopt op stilstaande Dieseltrein Vier reizigers licht gewond ARNHEM, 14 Juli. Op het station te Arnhem is vanmiddag om vijf uur eenige consternatie gewekt, doordat de op het tweede perron staande diesel- trein. die om 17.16 uur naar Den Haag moest vertrekken, van achteren werd aangereden door een uit Zevenaar bin nenkomenden locaaltrein met stoom- tractie. Men hoorde een harden slag, gerinkel van brekende vensterruiten en angstige uitroepen van reizigers. Van alle kanten schoot hulp toe, doch geluk kig bleek de botsing van weinig belee- kenis te zijn. Van den dieseltrein waren de buffers en dc koppelinig van den laatsten wagon ver nield en van den locaaltrein waren eveneens eenige buffers beschadigd en bovendien was het glae van enkele coupéramen ge broken. Hierdoor hadden vier reizigers lichte sohrammen opgeloopen. Slechts één. hunner, die bovendien nog een kleine snijwonde aan een der vingers had opgeloopen, m worden verixmden. De locaaltrein moest binnenkomen over een zg. beeet epoor, zoo dat hij had moeten wachten totdat de trein, welke zich op div spoor bevond, i.e. de die seltrein, zou zijn vertrokken. De gebruike lijke signalen, een geel linht en een rood vaarsein, gaven de situatie op de normale wijze aan. De machinist had, volgens zijn verklaring, de signalen gezien, doch kon den trein, die waarschijnlijk een ieta te groote snelheid had, niet tijdig meer tot stilstand brengen, zoodat een botsing on vermijdelijk was. Het onderzoek der spoor wegautoriteiten zal de juiste Toedracht van het ongeval moeten vaststellen. Het beschadigde treinstel van den diesel is onmiddellijk door een ander treinstel vervangen, waarna dc trein met slechts twee minuten vertraging is vertrokken. Zelfhandelen is onze taak Na een driedaagsch bezoek aan Groningen en Drente heeft de minister van Econ. Zaken Mr. M. P. L. S t e e n b e r g h e, zijn reis be sloten met een bezoek aan de Coöperatieve Landbouwbank en Handelsvereeniging te Meppel. Na het welkomstwoord van den voorzitter, den heer J. L. N y s i n g h, waarin deze een en ander over de bank mededeelde, sprak de- minister zijn voldoening uit over zijn bezoek aan de Noordelijke provinciën. Onder den indruk van de grootscheepsche onderneming, die we zoo juist bezien hebben, blijkt het, aldus de- minister, dat de land bouw tot groote daden in staat is. De conjunctureele wereldverhoudingen leiden tot vermindering van de activiteit. Nu de overtuiging steeds dieper wordt, dat de verhoudingen op de wereldmarkt van r blijvenden aard zijn, zullen we ons nader hebben te beraden. Toen we met de landbouw-crisis-maat regelen begonnen leefden we in de ver onderstelling dat ze van voorbijgaanden aard zouden zijn. Op grond van de gewijzigde verhoudingen, waarvan we kunnen verwach ten dat ze van meer blijven- deri aard zullen zyn, dienen we de bakens te verzetten. We zullen moeten gaan spreken niet van crisis-maatregelen, maar van economische maatregelen op het gebied van den land bouw, met weglating van het woordje De consequentie van dit inzicht leidt tot de conclusie dat dan ook een belangrijk grooter aandeel in het nemen en het uitvoe ren dier maatregelen, door het bedrijfsleven, dient te worden ingeschakeld De kracht in den landbouw zal pas tot volle ontwikkeling komen als het bedrijfs leven tot die verantwoordelijkheid wordt ge roepen die van nature bij dat bedrijfsleven ligt. Op menig gebied van den landbouw immers verrioht het bedrijfsleven reeds or denend werk. Spr. heeft voorbeelden van „zelf-doen". Het is niet de bedoeling om de verant woordelijkheid van de maatregelen af te schuiven van de regeering op het bedrijfs leven. Maar spr. meent dat het is in het belang van dat bedrijfsleven zelve wanneer het tot zelfhandelen wordt opgewekt. De overheid kan zich dan meer bepalen tot het waken over het algemeen belang. Pals, G. de Vrl D. "Winkelmai Concours Hippique te Waddinxveen Zeer groot was -de deelname aan het te Waddinxveen gehouden concours-hippique. Niet minder dan 20 rijvercenigingen met 1-0 ruiters namen hieraan deel. De organisatoren van dit paardenfeost, ae landelijke rijvereenigingen: „De Gouwe rui ters", de .„Schieruiters" en de „Palesteyn- ruiters" kunnen tevreden zijn. De uitslagen luiden als volgt: fndividueele dressuuiiproef, klasse N, 1ste afd.; 1 A. G. van Nieuwenihuizen van „Ka pitein van der Wal" te Hoofddorp met N.N., 2. W. ïmmink van „Dc Amstelruitcrs" te Aalsmeer met'Riem; 3. J. C. Scheer van „De Palesteijnruiters" te Zoetermeer met Udica- ra; 2de afd.: 1. D. Bodegom van „Sieg fried" te Bergambacht met Roland; 2. mej. I. W. Nieuwcnkamp van ,J)e Schaffelaar" te Barneveld met Welkom. 3. E. C. van Beek „De Schaffelaar" te Barneveld met Veronica. Individuecle dressuurproef, klasse L. en M. open voor de paarden B. L. en M.; 1. P. A Voorsluis van „Siegfried" te Bergambacht met Emir; 2. mej. T. Verhagen van „De Amstelruiters" te Aalsmeer met Gretha; 3 E. C. van Beek van „De Schaffelaar" te Barneveld met Max IV. Dressuurproef voor viertallen: 1. „Ritmees tor De Kruiff" te Halfweg. 2. „Kapitein van de Wal" te Hoofddorp; 3. „Dc Develruiters" te Zwjjndrecht, Dresuurproef voor achttallen: 1 „Sieg fried" te Bergambacht: 2. „Evaert" te Al- blassordam; 3. „Pegasus" te Bovenkerk. Gewilligiheidsproof voor aangespannin paarden: 1. Th. Burger van „Gouda Voor uit" te Gouda met Amira, 2. A. P. Bras van „Dubbeldam en Omstreken" te Dubbeldam met Papelotje; 3. G. Baan van „Evaert" te Alhlasserdam met Mida. Concours éénspannen: 1. A. W. van Wijk te Vechten me N.N., 2. G. J. Sdhilt te Gou da niet Wanda; 3. Gebr. Bruynis te Nieuw-Vennep met N.N. Concours eenspannen, ty-pe landbouwtu'g- paard: 1. A. Steehouwer te Dubbeldam met Roland: 2. H. G. van Straaten te Utrecht met Prospect; 3. M. Hak te Berkenwoude met Nijsje. Voorkeur van M. C merriën; 1. J. M. Knoop te Nieuw-Vennep met Tekia; 2. G Baan te Aiblassordam met Toosje; 3. M. W v. d. Schans te Bovenkerk met Vcternella. Tweespannen voor oogstwagen, koud- bloed: 1. Jac. v. d. Rijk te Benthuizen met Mina en Prinscssc II van Borssele; 2. Geur. v. d. Velde te Benthuizen met Mirza en Berta; 3. Jac. v. d. Eijk te Benthuizen mei Ida en Lina. Keuring op type landbouwrijpaard: 1. P. van Vliet van „Siegfried" te Bergambacht met Bernard. 2. G. Griffioen van „De Am stelruiters" te Aalsmeer met Richard. 3. I. rloor van „De Stichtsche Ruiters" te Utrecht met Pronko. Concours tweespannen voor oogstwagen type landibouwtuigpaard, hengsten en hack neys uitgesloten: 1. Gebr. Bruynis te Nieuw- Vennep met Ovia en D. van Wieringen te Nieuw-Vennep mot Remora, 2. H. Muilen burg Lzn. te Gorinchem met Veilchen en Penelope, 3. A. Stehouwer te Dubbeldam met Nu bert en Rolnnd. Springen met giroepen van drie: 1 Bvaert te Alblasserdam, 2. Kapitein v. de Wal te Hoofddorp, 3. De Amstelruiters te Aalsmeer. Llavertj® Drie: 1. De Gouweruiters te Waddinxveen, 2. Siegfried te Bergambacht, Kapitein v. d. Wal te Hoofddorp GcluksprtiiBen: 1 en 2. C. van Beek van „De Sehaffelaer" te Barneveld met Max IV (medailles Prins Bomhard) en B. Burggraai oa'n„ ;'B>'aei1" Alblasserdam met T:\mmy, Donker van „1).- Gouweruiters' te Waddinxveen met Renetta. Het Jamboree-incident Straf voor agent verzacht Zooals men weet werden als gevolg van het incident tijdens de Jamboree-wandpl tocht op 8 Augustus te Blocmendaal de beide hierbij betrokken politiemannen door den burgemeester gestraft. De hoofdagent kreeg ontslag en de a^pnt inhouding van zes dagen vacantie. De laatste won het ad vies in van het Scheidsgerecht, dat een straf van vier dagen extra werk zonder be looning beter achtte. De agent Cuperus kwam van de straf in beroep. De Centrale Raad heeft gister dit beroep gegrond verklaard, terwijl het be sluit van den burgemeester nietig werd geacht. De Raad nam als verzachtende omstandigheid aan het recalcitrante optre den van den luitenant der Koloniale Re serve en was van oordeel, dat de door het Scheidsgerecht geadviseerde straf beter met de zwaarte van het vergrijp overeen kwam. Een hoofdige boer De 70-jarige veehouder J. v. d. B. uit Oostvoorne h eef t terechtgestaan ter zake van opzettelijke vernieling. De boerde rij, die verdaohte bewoont en die hem vroe ger in eigendom toebehoorde, grenst aan de pastorie van de Ned. Herv. gemeente. De beide eigendommen zijn eerst door een schutting en den laatsten tijd door een af rastering van elkaar gescheiden. Bij den verkoop van de boerderij in 1936 is gebleken dat de grens indertijd niet zuiver getrokken was, waardoor een stukje grond, dat tot de pastorie behoorde, bij de boerderij was gekomen en een ander stuk, dat tot de boer derij behoord had, bij de pastorie was ge trokken. Die fout bestond al tientallen ja ren en de Ned. Herv. gemeente was van oordeel geweest, dat door het recht van verjaring de toestand! moest blijven, zooals hij al dien tijd was geweest. Toen dus de schutting door bouwvalligheid moest wor den vervangen, werd op dezelfde plaats een afrastering gemaakt. Dat was niet naar den zin van verdachte. Met behulp van een werkman had hij de palen uit den grond gegraven en daarna het gaas rond de palen gewonden. Dat ging zoo vijf, zes malen voort, totdat het geduld van de Ned. Herv. gemeente uit geput raakte en zij proces verhaal liet op maken wegens vernieling. Op de zitting gaf verdachte toe, dat hij de afrastering had verwijderd en hij zeide er inee te zullen doorgaan totdat, deze op de goede plaats zal zijn aangebracht. De kerkvoogd II. Gorseman verklaarde dgt er al van alles met verdachte geprobeerd' is, maar dat deze niet voor rede vatbaar is Intusschen maakt hij den dominee het leven ondragelijk. Zijn kippen loopen maar in den tuin van de pastorie en herhaaldelijk ko men er ook de familieleden van verdachte. De rijksveldwachter C. Lagendijk ver klaarde, dat het agressieve optreden yan verdaohte nog steeds voortgaat. Verleden week Zaterdag zijn getuige in den tuin van de pastorie vier poreboomen getoond, die kennelijk opzettelijk waren vernield. Daar vóór was het weer de tuinslang, die niet minder dan op vier plaatsen was bewerkt. Het O. M. waargenomen door Mr. J. S Loke was van oordeel, dat de beste maat regel, die tegen verdarhte kan worden ge nomen is een voorwaardelijke straf, waar in hij een rem moge vinden voor zijn ge dragingen. Het O. M. eischte 3 maanden ge vangenisstraf, te ondergaan in een bijzon dere strafgevangenis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren en onder de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zijn bemoeienis met de afrastering beëindigt. De rechtbank zal vanmiddag uitspraak ECONOMIE EN FINANCIEN Chr. onderwijs te Veenendaal 3Va pet. emissie groot 45.000 tegen 100 Bij de fa. Ingwerscn en Co. te Amsterdam, de Boazbank te Groningen en de Veensche Bank N.V. te Veenendaal wordt de inschrij ving opengesteld op een 3y2 pet. obligatie lening groot f 45.000 (waarvan reeds f 14.000 Hoogste stand te Danzig 766.6. Laagste stand te Janmayen 747.8. Stand vanmorgen half twaalf 760.9. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit noordelijke richtingen, meest zwaar bewolkt met waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, later koeler. ALGEMEEN WEERGVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk over west-Europa verplaatste zich noordoost- waarts en ligt thans over de Oostzee en de randstaten. De oceaandepressie trok noord waarts en vulde gedeeltelijk op. Over den oceaan ontwikkelde zich een rug van hoo gen luchtdruk. Op het vasteland van west- Europa heerscht mooi zomerweer, met zwakken zuidoostelijken wind. Op de Brit- sche eilanden is het veel koeler, met meest noordwestelijken wind. Vannacht trok een storing uit de Golf van Biscaye over Bre- tagne en zuidoost-Engeland en veroorzaakte aldaar vrij veel regen. In Scandinavië waait het uit het zuidwesten, met zwaar bewolkten hemel en plaatselijk regen. Voor morgen wordt verwacht, dat de koelere luchtmassa's zich ook over ons land zullen uitbreiden, zoodat de temperatuur zal dalen en regen of onweer waarschijnlijk is. De wind, aanvankelijk zwak en verander lijk, zal later matig uit het noordwesten gaan waaien. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 22.8 C. VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN: 16 Juli Van 's av 9.43 u; tot 's mor. 4.29 uur op inschrijvings-conditiën is geplaatst) ten laste van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, in stukken >an f 1000 on f 500 aan toonder, tegen den koers van 100 pet. (vrij van huidige couponbelas ting), gemiddelde looptijd 13 jaar. Houders van de per 1 September 193S aflosbaar ge stelde 4 pet. obligaties 1905 en 1934 en 5 pet. obligaties 1922 hebben tot en me<t 25 Juli a.s. recht van voorkeur. Betaaldatum 1 Sep tember as. Pensioenfonds voor de grafische vakken Op 14 dezer werd te Amsterdam onder leiding van den heer B. Ponstein de jaar vergadering gehouden van de Vereeniging „Pensioenfonds voor de Grafische Vakken", ter vaststelling van de jaarstukken over het boekjaar 1937. Uit het door den directeur den heer Ir J. N. Smit uitgebrachte jaarverslag blijkt, dat de bedrijfsgewijze pensioenverzekering van alle georganiseerde drukkerijen in het land, waarin het fonds voorziet, aan het einde van het boekjaar 1289 ondernemingen bestreek met 11286 verzekerde werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van 6.143.175.55 per jaar, over eenkomende met een verzekerd kapitaal van 61.431.755.50 (v.j. 60.680.087.90). Op den balansdatum waren 478 werk nemers in 't genot van pensioen met een ge zamenlijk jaarlijks pensioen van 235.874.69. Hoewel het in het verslagjaar moeilijk voor het aangroeiende kapitaal rendabele plaatsing te vinden, is men er in geslaagd nog gemiddeld tegen een rente van 4.01 pet. belegging te vinden Vermeld wordt, dat het fonds is toegetre den tot het beleggingsaccoord. De premiereserve is berekend naar den rentegrondslag van 3i/2 pet., waardoor deze met 1.862.383.75 werd verhoogd tot 8.054.219.94. Als gevolg van de vele conversies wijzig de zich de samenstelling van de beleggingen en traden hypothecaire leeningen meer op den voorgrond (45.92 pet.). Het verslag waarschuwt tegen het voor nemen tot het instellen van staatstoezicht op de bedrijfspensioenfondsen en maakt melding van een advies aan de pensioen trekkers om met gebruikmaking van art. 78 der I.W. omzetting aan te vragen van ouderdomsrente in invaliditeitsrente en daardoor hun inkomsten te verhoogen. De belans en de rekening van lasten en baten werden onveranderd goedgekeurd. KA I.EIDOSCOOP De New Yorksche effectenbeurs opende gister gedrukt. Daarna trad een herstel in, dat zich echter niet kon hand haven. Onder lusteloozen handel liepen de koersen terug. De beurs sloot gedrukt met overheerschend verliezen tot 2 punten. De omzet bedroeg 1.160.000 aandeelen. Naar wij vernemen, zullen de inschrij vingen op de 4 pet. leening ad nominaal 12.500.000 ten laste der S. A. Wagons Lits aangeboden, tegen een koers van 93 pet. ten volle worden toegewezen. De Fransche levensverzekeringmij d e Compagnie d'Assurances Géné rales sur la Vie, die sedert tal van jaren een vestiging in Nederland had, zal haar bedrijf hier te lande staken. De Nationale Levensverzekering-Bank tc Rotterdam heeft, in verband hiermede de Nederlandsche portefeuille van de „Géné rales" overgenomen. De Verzekeringskamer heeft toestemming tot deze portefeuille- overdracht gegeven. Dit is thans de vierde maatschappij van internationale arbeids sfeer, die de belangen van haar polishou ders aan de Nationale toevertrouwt; in 1922 resp. 1924 deden zulks de beide Ameriknan- sche maatschappijen de ..New-York" en dc ..Equitable" en in 1929 de Engelsche „Nor- 1 wich Union".

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3