SCHILTE DEELZENBER „DE JOOD IN OOSTENRIJK" ricforfawdter KRUSCHEN SALTS VRIJDAG 8 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Julius Streicher breidt zijn arbeidsveld uit Jiïirckel over zijn zuiveringsarbeid (Van onzen Duitschen correspondent) Julius Streicher heeft plotseling weer de handen vol werk gekregen. Dat zal hem goed doen, want de publieke belangstelling voor zijn muurkastjes in alle deelen van de stad en land was er den laatsten tijd niet op vooruit gegaan. Er stond minder volk voor het dunne traliewerk en dat zal thans wel weer anders gaan worden. Want Oostenrijk is erbij gekomen en nu zijn de joden daarginds aan de beurt. Zij moeten er aan gelooven en de man, die zich hier toe als het ware geroepen acht is Julius Streicher. Zooeven heeft hij een „Sondernummer" van zijn „Stürmer' de wereld ingezonden en het bloedroode opschrift „Der Jude in Oesterreich" spreekt boekdeelen. Maar voor den doorsnee-lezer van zijn lijfblad klaarblijkelijk nog lang niet, want onmid dellijk daaronder ziet men temidden van galgen en crucifixen een man van het „uitverkoren volk" afgebeeld met het veel zeggend onderschrift: Waar Juda leeft, daar moeten volken sterven. Waar volken leven, moet de jood vérderven. En om de zaak kracht bij te zetten citeert hij in dit extra-nummer van zijn lijfblad overal Adolf Hitlers „Mein Kampt", het boek, dat aan in het huwelijk getreden Duitschers ten geschenke wordt aangebo den en dat in den radio-dienst van eiken Zondagochtend tegenwoordig geciteerd wordt als het evangelie der twintigste In de hoofdstad van het Derde Rijk schijnt men deze actie van Julius Streicher, die zijn bureau in de congresstad Neuren berg heeft en daar in een voornaam land huis woont, bijzonder op prijs te stellen, want juist dezer dagen heeft men de Jiidenstrasse in het centrum van Oud-Ber- Jijn omgedoopt in... Stürmerstrasse! Het geen zoo ongeveer wil zeggen: Waar Julius Streicher met zijn „Stürmer" verschijnt, daar dienen de joden hals over kop te ver dwijnen! Trouwens, de tijd, toen het werkelijk een genoegen was, Duitsche kranten of tijd schriften te lezen, schijnt definitief voorbij te zijn. In den Duitschen eenheidsstaat is ook de pers eenvormig geworden. Koopt men aan de eerste de beste kiosk een vijf tal bladen uit verschillende streken van het Derde Rijk, dan komt men weldra tot de teleurstellende ontdekking, dat zij alle nagenoeg hetzelfde vertellen. Dat wil zeg gen: zij zingen lofliederen op het eigen land en gaan terzelfder tijd geregeld tekeer tegen de overige wereld. En de wijze, waar op zulks gedaan wordt, is verre van aan trekkelijk! Men krijgt al lezende het ge voel, dat men zich in het Sportpalast in de Potsdammerstrasse bevindt, waar in de jaren van don strijd om de verovering van de macht vergaderingen gehouden werden, welke toen een zekere vermaardheid ver wierven over de gansche wereld. Maar sedertdien is er in Duitschland al heel wat veranderd. Het nagestreefde doel is voor een belangrijk deel bereikt. Zelfs Hitiers lievelingswensch de vereeniging met Oostenrijk is werkelijkheid gewor den en dus zoo redeneert men is er alle reden, om tevreden te zijn. Derhalve zou het voor de hand liggen, dat men niet slechts in de vergaderzaal, doch minstens evenzeer in de pers wat kalmer, bezadig der gaat worden. Het tegendeel van dien is waar. De strijdlustigheid is om het bezadigd uit te drukken dezelfde gebleven en de for muleering van de feiten van den dag kan zonder eenige overdrijving met het woordje „vulgair" gekarakteriseerd worden. Want wat in de vergaderzaal tijdens de hitte van 't gevecht als een spontane gevoelsuiting GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD carantie-standzwart GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt-Uw schilder bij alle buitenverfwerket» bovenstaande merken Wordt 5 jaar gegarandeerd geaccepteerd kon worden, dat werkt in de kolommen der pers als „herausfordernd" uitdagend. En op den duur bereikt men hiermede juist het tegendeel van wat be oogd wordt: geen toenadering maar ver wijdering. Wij zoeken de oorzaak dezer strijdlustig heid voor een belangrijk deel in het feit, dat de jongere generatie in heel Duitsch land dus ook in het krantenbedrijf toonaangevend is geworden. Maar juist van deze jeugd heeft reeds lang geleden een groot Duitsch dichter gezegg: „Denn gar zu rasch ist mir die Jugend mit dem Wort!" Deze door een Duitsch dichter gewraakte snelheid van formuleering moet direct fataal genoemd worden, wanneer het om problemen gaat, waarbij niet slechts Duitschland, maar ook de overige wereld betrokken is! Oostenrijk in het brandpunt Sedert enkele dagen staat het zonder bloed veroverde Oostenrijk in het brand punt der publieke belangstelling. Sedert Heinrich Himmler met zijn SS-troepm weer naar Berlijn is teruggekeerd, is gouw leider Bürckel de man, die van Weenen uit schoon schip moet maken in alle min of meer publieke en officieele bedrijven. Wij leerden hem in het Saargebied ken nen, toen daar de Duitsche troepen hun intocht vierden en zijn er van overtuigd, dat zijn doortastendheid er sedertdien niet geringer op geworden is. Het is zijn ver antwoordelijke taak. de ineensmelting van Oostenrijk en Duitschland zoo snel moge lijk door te zetten. En daar is hij druk mee bezig. In de buitenlandsche pers kon men dien aangaande in de afgeloopen maand Juni allerlei minder aantrekkelijke bijzonder heden lezen en vooral de Fransche. Tsjechi sche, Engelsche en Poolsche bladen brach ten sensationeele berichten. Wij hebben daar opzettelijk niet al te veel aandacht aan geschonken, want tijdens de „nationale revolutie" van 1933 konden wij immers in Duitschland van dichtbij nagaan, wat zulk een radicale wijziging in bet staatsbeleid met zich medebrengt. Er wordt een radi cale schoonmaak gehouden en van de nieuwe bezems hoort men dan beweren, dat ze schoon vegen Iets dergelijks speelt zich thans in het voormalige Oostenrijk af. Het „Arisierungs- prozess" is in vollen gang. In het bankiers- bedrijf viel er heel wat te doen en natuur lijk waren eerst de groote, min of meer officieele ondernemingen aan de beurt, waar de joodsche directeuren en aandeel houders hun plaats voor arische opvolgers moesten prijs geven. De joodsche invloed in het bankbedrijf moet niettemin nog altijd rond dertig pro cent bedragen en dat vindt men in Berlijn veel te veel. Nieuwe maatregelen zullen dan ook genomen worden, om nog voor het einde van dit jaar eiken joodschen in vloed uit te schakelen. Bürckel licht de pers in Dat de berichten omtrent ingrijpende maatregelen tegen de Oostenrijksche jod»n niet alle uit de „hetzefabriek der buiten landsche pers" afkomstig zijn, blijkt uit een omvangrijk verslag, hetwelk gouwleider Bürckel over zijn werkzaamheid heeft ge geven. Per vliegtuig liet men deze weck een klein aantal buitenlandsche journalis ten van Berlijn naar Weenen brengen, om mede door hun bemiddeling de dingen bij den waren naam te noemen. Van een be paalde hetze kan er onder deze omstandig heden dus bezwaarlijk worden gesproken! Welnu, het Ministerie van Landbouw te Weenen heeft een verordening uitgevaar digd, welke aan joodsche burgers den toe gang tot verschillende parken in staats eigendom ontzegt. Te Weenen gaat het hierbij om 't vermaarde Slotpark van Schönbrunn, maar ook de Belvedère, de Burggartcn en de Hofgarten te Innsbrück cn het Slotpark van Amras worden ver meld. En te Berlijn was men reeds verbaasd over het feit, dat in sommige parken „ghetto-banken" zijn neergezet met het op schrift „Nur für Juden!" a Rijkscommissaris Bürckel teekémf voorts protest aan tegen een bericht in de buiten landsche pers. dat er 20.000 Oostenrijksche joden opgesloten zouden zijn, geeft dan echter toe, dat er toch 3780 joodsche poli tieke arrestanten zijn. Ook erkent hij, dat 't „Denunziantentum" de verdachtmaking door eigen collega's en kameraden, in do eerste weken zeer sterk was. Zoo werd een professor aan de Weensche Akademie ont slagen wegens politieke onbetrouwbaar beid. Maar later kon men vaststellen, dat het hierbij om een persoonlijke wraak neming ging en de professor is weer in zijn functie werkzaam. Het feit, dat er in Oostenrijk nog altijd 170.000 werkloozen zijn, wordt als de reden aangegeven, dat overal joodsch personeel door arische werkkrachten wordt vervan- Gestapo-razzia aan de Deensche grens Vijftig menschen in arrest De correspondent van de „Daily Tele graph and Morningpost tc Kopenhagen, meldt aan zijn blad, dat de Duitsche ge heime politie tc Flensburg, bij de Deensche grens, vijftig personen heeft gearresteerd. De razzia werd midden in den nacht uit gevoerd. De door de Gestapo gezochte perso nen werden gewekt en in nachtgewaad naar de gevangenis overgebracht. Zij werden daar volgens den correspon dent, direct veroordeeld, omdat zij geen na- tionaal-socialist waren en zijn intusschen reeds naar een concentratiekamp gezonden. Op het vonnis is geen beroep mogelijk. Men verwacht nog meer arrestaties De Duitsche autoriteiten weigeren intus schen eenige verklaring te geven nopens hetgeen zich heeft afgespeeld. Spreekt Hitier Zondag? Hitier wordt Zaterdag a.s. te München verwacht. Men denkt, dat hij Zondag een groote redevoering zal houden. De Duitsche minister van buitenlandsche zafcen, Von Ribbt-ntrop, is met vacan tia gegaan. Hij zal zijn verlof in hoofdzaak op zijn landgoed in Beieren doorbrengen. De Spaansche Burgeroorlog Het front Terne!Castellon Aan het front van Teruel worden nog steeds hevige gevechten geleverd. De recht- schen hebben hun tegenstander bij Valbona, ten Zuid-Westen van Mora de Rubielos, aan gevallen, echter zonder resultaat. Volgens Havas moesten ze zelfs kortgeleden veroverd terrein weer opgeven. De republikeinen heb ben nog steeds Sarrion, een belangrijk knooppunt van wegen, in handen. Aan het front van Castellon hebben de rechtschen hun opmarsch in de Sierra Espa- dan voortgezet. De rechtschen willen hier tot eiken prijs Nules veroveren, dat halverwege Castellon en Sagunto is gelegen. De weg tus- schen deze twee plaatsen is herhaaldelijk ge bombardeerd. Het beste Natuurlijke Bronwater De bezetting der Paracelsus-eilanden De Japansche regeering heeft den Fran- schen ambassadeur een nota doen overhan digen, waarin geprotesteerd wordt tegen de bezetting van de Paracelsus-eilanden door Frankrijk. Men zegt in Japansche politieke kringen, dat het optreden van Frankrijk onbegrijpe lijk is, omdat bij het 'uitbreken van de vijandelijkheden tusschen Japan en Frank rijk overeengekomen was, dat men geen ac tie tegen de Paracelsus-eilanden zou onder- Japan heeft, zoo zegt men, op Britsche waarnemingen berustende bewijzen in han den, dat de eilanden, over welker nationali teit reeds vroeger verschil van meening tus schen China en Frankrijk bestaan heeft, deel uitmaken van Hainan en dus tot China behooren. Het optreden van Frankrijk be- teekent dus een schending van de overeen komst met Japan. Bovendien weet de Fran sche regeering, dat Japan de Chineesche kustvaart geblokkeerd heeft. Het Luiksche gifmoordenproces Civiele partij eischt doodstraf De middagzitting te Luik in het tegen de weduwe Becker gevoerde proces was gis teren gewijd aan de replieken van de civiele partij. Het woord voerden de advocaten mr Neuprez en mr Tschoffen. Beiden stelden volgens de deskundigen-rapporten do symp tomatologie en de analogie vast der omstan digheden, waaronder de beklaagde elf maal een moord heeft begaan. Het pleiaooi van mr Tschoffen, dat pathetisch uitgesproken werd, maakte diepen indrak op de groote menigte toehoorders. Mr Tschoffen senakelde twijfel uit door een handige uiteenzetting der feiten en ver klaarde, dat de eenige plicht, die op de jury rust, is de beklaagde, die al te intiem is met den dood, definitief buiten staat te stellen schade toe te brengen. gen en zoo hoort men dus ongeveer het zelfde vertellen, wat vijf jaar geleden te Berlijn schering en inslag was! Zelfs is men er trotsch op, dat er te Weenen geen progrom heeft plaatsgevon den en men verzekert nadrukkelijk, dat zooiets ook nooit zal geschieden. Hetgeen echter weinig verandert aan het feit, dat de joden in het voormalige Oostenrijk, precies eender als hun rasgenooten in het overige Derde Rijk, het kind van de reke ning zullen zijn! DE INTERNATIONALE VLUCHTELINGENCONFERENTIE Taylor tot voorzitter benoemd Op den tweeden dag der vluchtelingencon- fcrentie te Evian, heeft men de algemeene beschouwingen over het vraagstuk der Iiulp- verleening voortgezet. Achtereenvolgens voerden 'i woord de gedelegeerden van Bra zilië, Belgiè, Australië, Canada, Argentinië en Nederland. Argentinië en Brazilië hebben zich in be ginsel bereid verklaard, groote getallen vluchtelingen op te nemen, mits dezen ken" nis van den landbouw hebben. Deze voor waarde verzwakt natuurlijk de beteekenis van deze bereidwilligheid, aangezien im mers juist vele van de Duitsche vluchtelin gen de zoogenaamde intellectueelc beroepen uitoefenen. Concrete cijfers over het aantal vluchte lingen, dat in Argentinië en Brazilië zou kunnen worden geplaatst, meenden de ge delegeerden van deze landen nog niet te kunnen geven. Teleurstellend was de verklaring van den minister van Handel en Nijverheid van Aus tralië. den heer White. Menigeen had uit de komst van den minister persoonlijk, de hoop afgeleid, dat een royaal aanbod van Australië te wachten stond, doch dit is ge heel uitgebleven. Australië wil voorname lijk Britsche onderdanen en voor 't overige aan alle staten een rechtvaardig quotum geven zonder eenige bevoordeeling voor de vluchtelingen uit bepaalde landen. De vertegenwoordiger van Australië ver klaarde zei is geen aanzienlijk aantal Joden te willen toelaten, omdat Australië tot dus ver geen rassenvraagstuk heeft en niet donr de immigratie een rassenvraagstuk zou wil len scheppen. Ook de gedelegeerde van Canada gaf niet veel hoop. al waren zijn woorden zach ter. Hij ondersteunde nog nadrukkelijk de verklaring van gisteren van Lord Winter- ton. dat Duitsche financieele offers' voor de oplossing van het vraagstuk onontbeerlijk De gedelegeerde van België wees, even als mr Beucker And r ea e en gisteren namens de Fransche regeering Bérenger had gedaan, op het naar verhouding groote aanta! vluchtelingen, dat zich reeds in zijn land bevindt. De Belgische gedelegeerde schat het aantal in België op 15.000, doch de Duitschers en Oostenrijkers zijn daarbij verre in de minderheid. Niet meer dan 3000 te zamen. België wil thans, alvorens verdere vluchtelingen toe te laten de resultaten van de bijeenkomst van Evian afwachten. De algemeene discussies zullen Zaterdag worden voortgezet. Taylor voorzitter Tot voorzitter der conferentie is Myron Taylor, de vertegenwoordiger van Roose velt, benoemd: tot eere-voorzitter Béren ger Jean Paul Bon cour werd gekozen tot secretaris-generaal. Mislukte brandweerdemonstratie Tien dooden, talrijke zwaar gewonden Bij gelegenheid van een Roomsch feest zou in de Portugeesche stad Coimbra een brandweer-demonstratie worden gehouden. Daartoe was onder andere een houten bouw werk opgetrokken, dat een huis van drie verdiepingen moest voorstellen. Op de derde verdieping waren twaalf gemeente-ambte naren en een kind van twaalf jaar bijeen, terwijl het plein vol nieuwsgierigen stond Het bouwwerk werd in brand gestoken en de vlammen grepen zoo snel om zioh heen, dat de brandweer er door werd verrast. De figuranten op de derde verdieping rie pen om ladders en razend van angst spron gen zij omlaag. De slachtoffers werden door ambulance-auto's naar het ziekenhuis ge bracht. Volgens de laatst ontvangen berichten zouden er tien dooden en talrijke zwaar ge wonden zijn, van wie nog vijf cup sterven liggi NIEUW ZWEEFRECORD De Duitsche zweefvlieger Flinsch heeft met een nieuw zweefvliegtuig een nieuw we reldrecord zweefvliegen met doel behaald. Hij vloog van Bremen naar Lübeck-Blanken- see en terug De afgelegde afstand was 314 K.M. HEERLIJKE KOFFIE' MOKKA MELANGE 45 cent EXTRA MELANGE 35 cent HUISHOUD MELANGE 25 cent TOESTAND IN PALESTINA ZEER GESPANNEN Engeland voert troepen versterkingen aan Wordt de staat van beleg afgekondigd Naar „United Press" uit Jeruzalem bericht, is de toestand in Palpstina thans zóó verergerd, dat men erop rekent, dat binnen zeer korten tijd de staat van beleg zal worden afgekondigd. Alle belangrijke punten des lands worden op het oogenbük door troepen bewaakt. In Haifa patrouilleert men met de bajonet op het geweer, en let men zeer scherp op de veiligheid der groote petroleumleiding. Gistermiddag is dj Britsche kruiser „Emerald" aldaar bin- nengeloopen en heeft sterke afdeelingen militairen gelost, welke dienst zullen moeten doen bij het bewaren der orde. Men wacht er elk oogenblik een nieuwe uitbarsting;de spanning stijgt tot het kookpunt. In den herfst zal een nieuwe brigade naar Palestina vertrekken, alwaar als dan drie brigades zullen gelegerd zijn Voorts worden nog versterkingen uil Egypte verwacht. De bomaanslag van gisteren Thans is de officieele lijst gepubliceerd van de slachtoffers der onlusten, welke gis teren in Haifa hebben plaats gehad. Er «iju daarbij 21 Arabieren en 6 Joden gedood, 92 Arabieren en 11 Joden gewond. De incidenten zijn ontstaan, doordat op de meloenenmarkt viak achter elkaar twee bommen werden geworpen. De kracht van de ontploffing was zóó geweldig, dat een Ara bische inspecteur van politie honderd meter ver werd weggeslingerd. Er volgde onder de markt bezoekers een paniek, auto's en auto bussen werden met steenen bekogeld, er werden schoten gelost. De ontboden politie begon toen onmiddelijk op de menigte te schieten. Reeds zijn 28 begrafenisstoeten door de straten getrokken. Nieuwe incidenten Dicht bij de stadsgrens van Tel Aviv heb ben Joodsche terroristen op een Arabische taxi geschoten. Een Arabier is doo-lelijk ge troffen. twee anderen zijn zwaar gewond. In Jaffa duurt i j proteststaking tegen de incidenten voort. Tijdens een botsing, die ontstond in verband met de arresta ie ven een der agitatoren in Jaffa is een agent van politie neergeschoten. In Nazareth heeft een bewapende bende een kamp van Joodsche arbeiders overval len en geheel vernield. Voorts is een reiziger, die in een taxi reed, door een s'ohot gedood, terwijl twee andere reizigers gewond werden. De toepassing der Belgische taalwetten De Belgische minister-president Spaak heeft thans aan de provinciale gouverneurs en aan de ambtenaren van het centrale be stuur circulaires gericht inzake de na leving van de Belgische taalwetten. Aan de gouverneurs wordt daarin ver zocht binnen de veertien dagen aan de re geering te laten weten, welke gemeenten hunner provincie buiten die met bescherm de minderheid gebruik maken van een tweede taal voor hun berichten en mede- deelingen aan het publiek en, of er een beslissing bestaat, door den gemeenteraad aangenomen, na de wet van 28 Juni 1932, tot handhaving of tot invoering der twee taligheid. Bij gebrek aan een gemotiveerde beslis sing zal de gemeenteraad uitgenoodigd worden, binnen de maand, te verklaren of de bestaande toestand zijn rechtvaardiging vindt in redenen van erkend nut. Zoo ja, dan moet de raad binnen denzelfden tijd een onderzoek instellen, om na te gaan of de redenen van openbaar nut nog steeds voorhanden zijn. Den gouverneurs wordt eveneens ver zocht, een onderzoek in te stellen omtrent de nauwkeurige toepassing der tweetalig heid in de gemeenten, waar dit regime op gelegd wordt door de wet. Dit onderzoek is noodig om de regeering in te lichten nopens de afwijkingen van het grondbeginsel der wet. Zij behoudt zich het recht voor, de wettiging dier afwijking al of niet goed te keuren. De circulaire aan de ambtenaren herin nert er aan, dat alle zaken dienen behan deld te worden in de taal, welke de over heden en openbare diensten van de streek moeten gebruiken, zonder vertaling. Den secretarissen-generaal wordt ver zocht, persoonlijk te waken voor de stipte toepassing van dezen essentieelen regel. Elke nalatigheid of onwilligheid zal de toepassing van tuchtstraffen tengevolge hebben. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen balts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pl|n wordt weggenomen. De pijnen zulleD spoedig tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR CENT P€R OAGI De Japansch-Chineesche oorlog Bomaanslagen in de stad Shanghai Japanners dreigen met zuiveringsactie De verjaardag van het uitbreken der Chineesch-Japansche vijandelijkheden is een dag van verschrikking in de inter nationale nederzetting te Shanghai ge worden. Tot tien uur telde men reeds vijftien aanslagen van Chineesche pa triotten op Chineezen, die Japan gunstig gezind zijn, Japansche burgers en mili taire posten.. Reeds 's ochtend om vijf uur werden de beide eerste bommen geworpen op den Bund. Onmiddellijk rukten Ja pansche troepen de internationale neder zetting binnen. Later op den dag werden twee Ja pansche burgers door pistoolschoten ver moord en werden wederom bommen ge worpen Sterke patrouilles trokken door de straten. Alle aanslagen werden ge pleegd in de internationale nederzetting. Een Japansch dreigement Volgens Domei zouden al deze aanslagen zijn beraamd door ongeveer duizend agen ten van de Hankauregeering, die hun ope ratiebasis hebben in de Fransche concessie te Shanghai. Hun vertegenwoordigers kwamen enkele dagen geleden op een bepaalde plaats bijeen om gewelddaden voor te bereiden. Intusschen namen de gemeentelijke autori teiten geenerlei voorzorgsmaatregelen om de betreurenswaardige terroristische demon straties te voorkomen. In het bericht wordt voorts aangekondigd dat de Japansche autoriteiten in verband hiermede een krachtig protest zullen indie nen bij de autoriteiten van de internationale concessie en van de Fransche concessie en in geval van nood een actie zullen onder nemen, om de internationale en Fransche nederzettingen te zuiveren, teneinde een herha'ing van dergelijke incidenten te voor komen. Guerllla-aanval op Peking Een afdeeling Chineesche guerilla-troepen heeft een aanval gedaan op de electrische centrale, die Peking van stoom voorziet en ongeveer 20 kilometer buiten de stad ligt. De leidingen werden vernield, zoodat het geheele verkeer in Peking gedurende ver scheidene uren stilstond. De aanvallers, die gewapend waren met geweren en hand granaten, hebben 20 politie-agenten ont voerd Ongeveer op hetzelfde tijdstip wer den de ijzerfabrieken bij Loeng Jen met veldgeschut beschoten. ENGELANDS GASMASKER- VOORRAAD In elf opslagplaatsen van het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken zijn in totaal nu 35 millioen gasmaskers opgebor gen, welke binnenkort ter beschikking zullen worden gesteld van plaatselijke autoriteiten. De gasmaskers zullen nooit verder dan 30 K.M. buiten het bereik van gemeenten met 5000 of meer zielen worden opgeslagen. HET DUITSCHE HUWELIJK-STAMBOEK Naar Havas uit Berlijn meldt, mogen voortaan de leden der N.S.D.A.P. niet trou wen zonder voorafgaande toestemming hun ner superieuren. Men zou nl. voor hen spe ciale ras-biologische voorwaarden willen in voeren, die niet gelden voor alle burgers. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER K.G., ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERHORST" NEBERHORST OEN BERG •■■-DO 6.R. van der BEI: K- Gijs voelde op de plaats van het hart, maar 't leek stil te staan. Hij trok 't vest los en de boezeroen, legde zijn hand op de borstrok. Niets. En Gijs wist niet van kunstmatige adem haling. Wat moesten ze anders doen dan den drenkeling met ontroering rechtschikken in het gras en hem straks met behulp van anderen naar zijn huis voeren. De jongens stonden star van ontzetting om 't lijk. Stijn schreide, met haar schortpunt de oogen afdrogend. Gijs voelde nog dieper dan zijn vrouw hoe onmachtig hij was om iets te doen voor den baas. „Help iszei hij, en hij keerde met z'n vrouw voor zichtig den boer op zijn zij, toen voorover. Een gulp water kwam uit den mond, gelig water. „Bloed, Gijs, 't is bloed!" Toen was er ineens hulp. De postbode, die voor den middag zijn ronde over den Elzenberm nam en de verdere verspreid-liggende hoeven in den polder aandeed, kwam over de brug. Hij zette z'n fiets tegen 't hek; begreep dadelijk wat er gebeurd was. „Is hij er al lang uit?" „Neje, nog mar 'n menuut of vijf", „Heb je al geprobeerd om er leven in te krijgen?" „Lévemer hij is dooid, geleuf ik". De man in uniform begon bewegingen te maken met de armen van den drenkeling, regelmatige bewegingen, die hem 't zweet deden uitbreken. Hij wierp z'n dienstpak neer, rukte zijn jas uit en begon opnieuw. Maar Gijs gaf er niet veel voor. Wel nam hij na een paar minuten de taak over, toen hij zag hoe 't moest, maar na een half uur van onverpoosd bewegen lieten ze de armen slap neer vallen. „Ik geloof, dat je gelijkt hebt", zei de postbode hijgend. „In dit vervloekte land kun je nog niet eens een dokter vinden. Waar zou je hem nou moeten zoeken?" Dat wisten de anderen ook niet. Thuis in Dengeren was hij in geen geval, want meestentijds nam de dokter zijn route in den voormiddag naar de kanten van de Bovendijk. Ze maakten de borst van den boer heelemaal bloot en de postbode legde zijn oor op de hartstreek. Hij hoorde niets en ook was er niet de minste trilling in 't lichaam te be speuren. De man in uniform zou direct teruggaan naar't dorp om den veldwachter te waarschuwen en den burgemeester. Toen stonden de vier weer alleen om 't lijk van hun baas. De jongens werden bang, dat ze nu de verwijten zouden hooren en ze hielden zich bescheiden op een afstand. ,,Din t'ie bij jou in 't laand ok al zo driftig?" zei Stijn. Ze scheen haar man te suggereeren, dat hij ja zou zeggen. Hij voelde, dat er wat was, dat hij nog niet wist. „Jaohij was aanders dan gewooin". „Toen t'ie van merrege vurbij reei, was t'ie al zoo driftig, hij sloeg den Zwarten en dat din t'ie aanders toch nooit" En tot de jongens: „Heurde 't nou, oew vaoder zeget ok al, gullie het 't nie gedaon. hur. Zeg 't ze ok nog is, Gijs". „Neje", zei Gijs, „d'r mot iets gebeurd zijn, hij mot den Zwarte hebbe geslaoge, of zo iets, neje gullie kunt 't nie gedaon hebbe". Nu begreep hij! Vreeselijk was die ontdekking voor hem. Als dat ooit uitkwam. „Ge moogt 't nooit van z'n léve nie vertellen, hur, tegen gen miens, verstaode. Ge wit nerges van es ze wet vraoge. Ge het um in 't watter zien rijen mer mieer nie „Mer, mer „Niks mieer, ge het 't verstaon war". Ja de jongens begrepen het. Dit zou hun eerste groote ge heim wezen. Ze zouden zwijgen. Probeeren zouden ze het tenminste, want ze begrepen dat er zooveel van afhing, en iets snapten ze van den angst, die uit Moeders oogen sprak. Wie moest 't aan Tonia gaan zeggen? Wie moest hulp halen om Jan Donkerstal te vervoeren? Moesten ze hem hier \aten liggen tot de veldwachter was geweest. „Jao", zei Gijs, „die mot ieerst komme, we maggen um nie nar huis bringen". Stijn zou naar den Elzenberm gaan. Een groot uur nadat ze van haar huis was weg geweest, kwam ze er terug. De twee achtergebleven kinderen zaten nog bij elkaar te spelen in de schaduw van de wilgenboschjes echter 't huis, waar 't griendje begon. Ze hadden niets gemerkt. Toen ging Stijn den zwaren gang naar 't huis van Tonia. Met eiken stap dien ze deed woog de boodschap haar zwaar der. Hoe moest ze "t zeggen? Wat moest ze zeggen? O, nu zou 't alles gauw uit zijn. Zou Tonia nou boos zijn? Stijn ging 't witte hek door. Als Tonia nou maar binnen was, dan kon Stijn schreiend op 'n stoel vallen en vertellen. Maar de vrouw liep buiten, en toen ze haar vroegere hulp zag komen, recht naar haar toe, met 't beschreide gezicht, stond ze stil. Kwam dat mensch nou weer met 't een of ander praatje?, „VrouwHaar stem haperde, ze kneep in haar ver* frommelde schort, er zat een brok in haar keel. Tonia keek haar aan. Zoo, was ze nou aan 't jeremieeren? Jan heet 'n ongeluk gehad, hij...,.." „Jan?" „Jao, hij isin de wittering gereje, bij de brug." „En waor is tie nou?" „Hij leet gunder nog." „Is 't dan zoo erg mee um. Kan t' ie nie mieer vort?" .-Nejeik geleufhij ishij is erg min, hij bloeide uit zunne mond. en Betje, de meid kwam uit 't bakhuis en zag de twee vrouwen staan, Stijn schreide en Tonia stond er verwezen bij. „Wet is t' er?" -Betjeden baos is zoo erg, hij ishij is verdronken in de wittering." Betje liet haar mand vallen. „Verdronken? Den baos. mer toch." Toen drong 't tot Tonia door wat er gebeurd was. Ze begon te waggelen en als de twee vrouwen haar niet hadden onder steund was ze gevallen. Een uur later reed de bolderwagen 't achterhek binnen. Gert liep bij den kop van het paard. Kort er achter ging Gijs met de Zwarte. Zoo werd Jan Donkerstal naar zijn Elzenberm gereden. Ze droegen hem samen met Hein de Grauw in de breede gang, door de voordeur, en legden hem daar neer, op de mat. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2