VIM Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N,V, gtf Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 7 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Het Zwitsersche Wetboek v. Strafrecht Kiezersmeerderheid was er vóór De meerderheid der kantons verklaarde zich ertegen (Particuliere correspondentie) LAUSANNE, 5 Juli 1938. De stem ming over het voorgestelde Wetboek; van Strafrecht, dat de kantonale moet vervangen, heeft niet het resultaat ge had, waarop menigeen in Zwitserland had gehoopt. Het is met een meerder heid van 47.675 stemmen aangenomen. Daarbij doet zich echter het merk waardige geval voor, dat de meerder heid der kantons het verworpen heeft: 12y2 tegen 9y2. Had de stemming ge- loopen over een artikel der grondwet, het voorstel ware verworpen, want dan moet behalve de meerderheid der uit gebrachte stemmen ook de meerder heid der kantons zich voor het voorstel verklaren. Nu het voorstel loopt over het wetboek van strafrecht, wordt de meerderheid der kantons niet vereischt. Intusschen blijtt het een merkwaardig feit, dat nu een min derheid van kantons aan een meerderheid van kantons een wetboek van strafrecht kan opleggen, waarvan deze verklaard heeft niet gediend te zijn. Het geval wordt nog merkwaardiger, wanneer men ziet, dat het in den grond der zaak slechts een tweetal kantons dat die meerderheid in het leven heeft ge roepen: de kantons Bern en Zurich, die successievelijk 58.193 en 84.701 stemmen voor en 21.812 en 31.076 tegen hebben uit gebracht. Daarbij komt nog een derde. De bonds raad heeft, de tegenstanders van het voor gestelde wetboek van strafrecht verrast door het houden der stemming op 3 Juli door te drijven, waardoor aan de tegen standers tamelijk wel de gelegenheid i ontnomen aan den broeden kring van het .volk duidelijk te maken, waarover he' eigenlijk ging. En dat klemt te meer, wan neer men weet, dat hier in Zwitserland niet een breedvertakte organisatie van kiesvereenigingen bestaat als waarop Ne derland bogen kan en dat dus bij iedere volksstemming de geheele actie tamelijk wel van den grond af moet worden op gebouwd. Daarbij komt dan nog een vierde. De regeeringen van verschillende kan tons, die voorstander van het voorgestelde wetboek van strafrecht waren, hebben aan de tegenstanders allerlei moeilijkheden in den weg gelegd. Zoo werd in St. Gallee bevel gegeven alle aanplakbiljetten der tegenstanders weg te nemen. Dat is óók het geval geweest met een tweetal aan plakbiljetten in de stad Luzern, terwijl in Bern alle aanplakbiljetten verboden werden. Een protest bij den Bondsraad heeft door de overhaasting, waarmede de stemming werd doorgedreven, geen enkel effect kunnen sorteeren. Voor een land, dat zegt prat te mogen gaan op zijn zelfbewus te demokratie een heel merkwaardige wijze .van doen. Daarbij komt dan nog een vijfde. Het zijn vooral de onder socialistische leiding staande kranten van Duitsch-Zwit- serland geweest, die de tegenstanders van het voorgestelde wetboek van strafrecht hebben geteekend als slechte vaderlanders en hen zelfs voor misdadigers hebben uit gemaakt. De woorden: sectarisch kantona- lisme, ras-woede, geborneerde koppigheid e.d. waren bijna iederen dag weer te vin den. Vooral de Bund heeft het in dezen wel heel bar gemaakt. Daarbij bedenke men dat terwijl de 'socialisten en communisten tot den laat- sten man toe zijn opgekomen en geen mid del onbeproefd hebben gelaten om het wet boek van strafrecht aangenomen te krij gen de deelname aan de stemming zich tot ongeveer 55 beperkt heeft en de Zwitsersche staatsburger weer eens te meer het bewijs heeft geleverd hoe moeilijk het is hem naar de stembus te krijgen. In dit licht gezien moet het nog verwon dering wekken, dat de meerderheid niet grooter is. Het is dan ook volkomen be grijpelijk, dat naar verluidt ,yde heeren in Bern" eigenlijk met het geval verlegen zit ten, terwijl liet comité van actie legen het wetboek van strafrecht op middelen zint om de invoering daarvan, welke trouwens eerst over twee jaar haar beslag zou krij gen, alsnog te verhinderen. De zaak afgedaan? Het heeft er dus ook allen schijn van, 'dat in dezen het laatste woord nog niet is gesproken. Daarvoor heeft de smaad, door Duitsch-Zwitsersche bladen over de Fransch sprekende Zwitsers in de laatste weken uit gestort, te veel pijn gedaan. De binnen- landsche toestand wordt door menigeen j voor „zeer ernstig" gehouden, en meer dan een verklaart openlijk, dat de politiek van systematische concentralisatie gevaar loopt de 'minderheden te dwingen zich te verzet ten tegen „alles wat van Bern" komt". Een Lausansch blad schreef zelfs: „Als de groote Duitsch-sprekende kantons hun eenheids- politiek aan heel het land opleggen, wordt de grondslag van onzen bondsstaat ver- valscht en zal men zich steeds meer een stelselmatige oppositie zien ontwikkelen tusschen de steden en het platteland, tus- schen de industrieele kantons van Duitsch- Zwitserland en de Roomsch-Katholiekë en Romaansehe minderheden. Wil men dat?" en een ander schrijft: ,,De derde Juli heeft onze gevoelens van nationale eenheid op een harde proef gesteld". Geen wonder, dat de „heeren van Bern" met hun overwinning wel een weinig ver legen zitten, te meer waar de financieelo voorstellen, die den nood der schatkist moeten ljplpon lenigen, nu eenmaal niet buiten de hulp kunnen van hen, die als tegenstanders van het wetboek van straf recht bekend staan. De eerstvolgende weken kunnen dan ook wel eens verrassingen bezorgen. BETIMMERINGEN MEUBELEN WAGENFNGEN TELEFOON 2613 De Japamch-Chineesche oorlog REEDS EEN JAAR DUURT DE WORSTELING Een boodschap van Tsjang-Kai-Sjek Japan wil tot het einde doorvechten Vandaag is het een jaar geleden, sinds de Japansch-Chineesche oorlog uitbrak. Naar aanleiding daarvan heeft maarschalk Tsjang Kai Sj e k een boodschap tot alle bevriende mogendheden gericht, waar in hij dank zegt voor den steun, aan de 150 millioen Chineezen verleend. Tsjang zegt in de boodschap, dat de vrede ondeelbaar is en dat alle verlichte naties verantwoordelijk zijn voor de ver dediging van de rechtvaardigheid en de heiligheid der verdragen. Gesteund door het vertrouwen van Kwo- Min-Tang en 'regeering, geholpen door al mijn landslieden en aangemoedigd door de bevriende volken, aldus Tsjang-Kai-Sjek, heb ik de taak op mij genomen, ons land van de Japansche indringers te bevrijden en een geheel nieuw China op te bouwen. In samenwerking met andere landen zal dit China streven naar een grooter geluk voor de menschheid door verzekering van den internationalen vrede, Verklaring van Konoje Ook de Japansche minister-president Konoje heeft een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zegt, dat Japan slechts recht voorwaarts kan gaan, tot het doel bereikt is. Een regeling kan slechts tot stand ko men door de rechtstreeksche onderhande lingen tusschen Japan en China. Tokio weigert verder iets te doen te hebben niet alleen met Tsjang-Kai-Sjek, maar ook met de Chineesche nationale regeering. Deze nationale regeering kan niet als centrale regeering beschouwd worden, zelfs indien Tsjang vervangen zou worden door een pro-Japansch staatsman. Het nieuwe regime, dat gevormd zal worden door sa menvoeging van de regeeringen te Peiping en te Nanking kan met de nationale re geering onderhandelingen aanknoopen, in dien het dat wenscht. Indien de vijandelijkheden voortduren, zal het Japansche volk het volgend jaar ernstiger gevolgen moeten ondervinden, remh allesJ OM HET LOT DER DUITSCHE VLUCHTELINGEN De conferentie van Evian geopend De Vereenigde Staten doen voorstellen In het Fransdhe stadje Evian is gis teren de internationale conferentie ge opend, welke zich op voorstel van presi dent Roosevelt zal moeten ibezigihou- den met het verlichten van het lot der duizenden Duitsche en Oostenrijksclie vluchtelingen, die tlhans zoruder vader land zijn. Afgevaardigden van 32 staiten nemen aan de besprekingen deel, welike voor- loopig worden gepresideerd door Henry Bérenger, voorzitter van de commis sie voor buitenlandsohe zaken van den Franschen Senaat. De Amerikaansohe gedelegeerde Taylor gaf reeds dadelijk een uiteenzetting van de voorstellen der Vereenigde Staten, welke op het volgende neerkomen: 1. Onmiddellijke hulp voor de Duitsche en Oostenrijkscihe vluchtelingen; niet slechts voor hen, die reeds gevluoht zijn, doch ook voor de Joden, Katholieken en Protestanten en anderen, die het derde rijk verlaten willen. 2. Stichting van een permanente inter- regeeringscommissie te Parijs, die on- middelijk hulp zal geven aan alle slacht offers van de „onverdraagzaamheid" eener regeering". Deze commissie moet samenwerken met het Nansen-hureau en de volkenbondscommissie voor Duitsche vluchtelingen. Zij moet een permanent secretariaat hebben, waarvan die kosten betaald moeten worden door alle deel nemende landen. 3. Uitwisseling van vertrouwelijke in lichtingen tusschen de regeeringen om trent het aantal en het soort Vluchtelin gen, welke men bereid is op te nemen. 4. Het instellen van paspoorten en an dere identiteitsbewijzen voor vluchtelin gen, die van hun eigen regeering derge lijke papieren niet kunnen krijgen. 5. Onderzoek van de plannen, die in de verschil lende landen gemaakt zijn, om hulp te verleenen en aangaande de regeling van de fïnancieele zijde van het probleem. De volledigheid van dti Amerikaansdie schema wekte bij enkele leden verwondering Men ziet er een bewijs in, dlat de Vereenigde Staten voornemens zijn door te zetten tot een oplossing bereikt is, ongeaoht de moei lijkheden. die gevonden zullen worden. Ook de indirecte critiek op de regeeringen, die voor het Vluchtelingenprobleem verantwoor delijk zijn, wekte verwondering: Tavlor drong erop aan, dat men tot (han delend optreden" zal komen en dat men niet te veel openbare zittingen zal houden, doch zich in afzondering aan het werk zal begeven. De conferentie zal zich splitsen in twee commissies, een algemeene, die zich zal be zig houden met de punten 1 en 2 van het Amerikaa-nsche ontwerp, en een technische commissie, die de punten 4 en 5 zal behau- delen. Lord Winterton verkflaarcDe dat Enge land hoopt, dat h©t een aantal Duitsche en Oostenrijksehe vluchtelingen zal kunnen opnemen in zijn koloniën, „in het bijzonder bestudeert het de mogelijkheid van een ves tiging in bepaalde streken in Oost-Afrika. In geen geval kan men echter verwachten, dat meer dan een beperkt aantal, althans in den Ije.jkme, kan wondien toegelaten tot vestiging". Winterton liet voorts een waarschuwing hooren aan het adres van DuitsdMand, en zeide dat dit land de vluchteli-negn in de ge legenheid moet stellen, eenig kapitaal mee te nemen, als het wil verwachten, dat de andere landen hen toelaten. Hij legde er den nadruk op, dat de conferentie haar werk moet beperken tot de Duitsche en Oosten- rijksohe vluchtelingen. „Het zal hoogstens ijdele verwachtingen kweeken, indien men meenen gaat, dat men door druk uit te oefenen op minderheden an ras of religie andere landen kan dwin gen hun deuren te openen". Verzoek van Nitti De conferentie ontving een schrijven van den voormaligen Italiaanschen minister president Nitti, die ook zelf reeds jaren een éniigré is, waarin 'hij verzoekt zich ook bezig te houden met het lot van de Italiaan- sche vluchtelingen, van wier namen hij een lijst aan zijn verzoek heeft, toegevoegd. Reeds meeningsverschillen! De overeenstemming over het, onmiddel lijke dioeJ der conferentie: de vluchtelingen uit Oostenrijk en Duitschland te helpen heeft niet kunnen voorkomen, dat er vole .EVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „V I T A L I S" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES verschillen ontstaan zijn over het program ma, dat de Vereenigde Staten hebben voor- Engeland en Noorwegen verzetten ziel' tegen Taylors voorstel, om een liermanen te commissie in Parijs te stichten. Frankrijk neemt een afzijdig standpunt in, waaruit af te leiden valt, dat ook dit land zich er later tegen verzetten zal. Enkele landen vreezen, dat de commissie te Parijs de .instellingen var. den Volkenbond zou „doubleeren". Dit meeningsverschil bleek reeds bij den aanvang. Ovj.-igms was al aanstonds een zekere verwarring merkbaar, gevolg van het gebrek aan voorbereiding van deze confo De telefonische en telegrafische verbindin gen van Evian zijn zóó slecht, dat sommige afgevaardigden geen instructies van hun regeering konden krijgen. Enkele afgevaar digden hadden zelfs geen geloofsbrieven. Ook was de conferentie niet in staat een voorzitter te benoemen, daar niemand' die positie ambieerde. De Amerikaansohe depu tatie drong erop aan, dat Berenger het presidium zou blijven waarnemen, doch deze weigerde en stcSde voor, dat Taylor voorzitter zou worden. De toestand in Palestina Heilige land krijgt bereden politie Vuurgevecht in vallei van Esdralon Naar het voorbeeld van die beroemde Canadeesche bereden politie zal thans in Palestina een corps bereden politie worden opgericht, dat voornamelijk in de landbouwdistricten van Palestina zal patrouilleeren. Het nieuwe oorps zal bestaan uit 800 man, onder commando van superinten dant Laurence Harrington. Reeds is men begonnen met 't werven van manschap pen ondér oud-cavaleristen van het Brit- sche leger. Het initiatief tot het oprichten van dft corps is genomen door den Britsch- Indischen politiechef Sir Charles Tegart, die zes maanden in Palestina heeft ver toefd als raadsman voor die reorganisatie van de politie. Gisteren heeft een afdeeling Palestijnsche politie, die met militairen was versterkt, in de vallei van Esdralon een bende Arabie ren betrapt, toen zij poogde de petroleum- pijpleiding te vernielen. In het gevecht, dat hierop volgde, werden acht Arabieren ge dood en een Britech soldaat en een Joodsch hulpagent van politie gewond. Een bende Arabieren, die in dezelfde val lei Joodsche landbouwers aanjviet, werd op de vlucht gedreven en moest een doode ach terlaten. Twee joden werden ernstig gewond ten gevolge van de ontploffing van een bom, welke bij <ïe kruising van den spoorweg en "s hoofdstraat van Tel Aviv uit den trein as geworpen. Andere voorbijgangers wer den licht gewond. Een joodisch meisje werd gedood. Ook bij Nazareth is een bom ontploft. Hier werden twee joden ernstig gewond. De militaire rechtibank heeft vier Ara bische dorpelingen ter dood veroordeeld wegens poging tot brandstichting in een molen, bij Lydda. Het zijn drie broers en hun neef. Het Luiksche gifmoordenproces Mr. Chevalier vraagt vrijspraak Gistermorgen heeft de verdediger van de weduwe Becker, mr. Chevalier zijn plei dooi voortgezet. Hij behandelde den dood a mevr. Lange. Deze wordt toegeschreven a verdachte, zoo zeide hij, doch hiervoor geen motief te vinden, aangezien niets werd gestolen. De verdediger betwistte de juistheid van de rapporten van de deskundigen, welke in strijd zijn met hetgeen onmiddellijk na den dood van mevrouw Lange is geconstateerd. Mevrouw Lange was niet alleen zeer oud, "1 jaar, doch ook was zij alcoholiste. Mr. Chevalier heeft 's middags zijn plei dooi beëindigd. Hij concludeerde, dat de tegen zijn cliënte ingebrachte beschuldi gingen niet meer waren dan een eenvoudige verzameling veronderstellingen en geen be wijzen. Hij vroeg volledige vrijspraak van de weduwe Becker. De Spaansche burgeroorlog RECHTSCHEN MAKEN BELANGRIJKE VORDERINGEN In drie dagen 1300 krijgsgevangenen Radio-National meldt van het front van Teruel, dat de rechtschen over een diepte van 25 k.m. zijn opgerukt, en thans alle stellingen der republikein- sche troepen ten Z.O. van Teruel be dreigen. Talrijke vliegtuigen hebben de wegen gebombardeerd, waarover roode con- vooien met versterkingen naar de frontlinies trokken, en daaraan groote verliezen toegebracht. In den sector van Artana werden het kasteel Castro en het dorp Villavieja De opmarsch gaat voort. In den sêctor van Puebla de Valverdi werden volgens het rechtsche hoofd kwartier in drie dagen meer dan 1300 krijgsgevangenen gemaakt. Het Spaansche goud in Frankrijk Het gerechtshof te Parijs heeft besloten, dat de veertig tonnen goud van de Spaan sche bank, welke in 31 kisten door de Fransche Bank in Mont de Marsan worden bewaard, hier zullen blijven. De autoriteiten van Burgos zoowel als die van Barcelona hebben verklaard, dat de Spaansche Bank thans onder hun auspi ciën werkt en hebben beide dit goud op- geëischt. De rechter heeft zich niet bevoegd ver klaard, uitspraak te doen en de regeering van Barcelona heeft thans een beroep ge daan op het gerechtshof te Parijs. Almcria te klein voor vrijhaven Naar verluidt, heeft het comité van Brit- sclie reeders in een schrijven aan het de partement van handel, welk schrijven verzonden is door de scheepvaartkamer, zijn bezwaren uiteengezet tegen Almeria, dat door Franco als „veilige haven" is aan bevolen. Het comité zegt, dat Almeria de kleinste is der zeven „regeeringshavens" die ge bruikt worden door de Britsche scheep vaart. De haven is in ieder opzicht onvol doende. De kaderuimte is niet grooter dan 1000 voet en de diepte van het water is op de meeste plaatsen slechts geschikt voor schepen van 3000 ton. Er is hoogstens accomodatie voor zeven stoomschepen. Er zijn slechts zes kranen en zeer weinig an dere faciliteiten. Ook ligt Almeria dichter bij de vuurlinie dan een der andere eerste klasse havens der regeering, terwijl de spoorlijn naar het achterland op slechts enkele mijlen van de vuurlinie is gelegen. Ten slotte bestaat er geen rechtstreeksche verbinding over land met Catalonië. De terugtrekking der Spaansche vrijwilligers Maandag verschijnt terzake een witboek Chamberlain heeft in het Lager huis bekend gemaakt, dat het plan tot terugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje officieel Maan dag gepubliceerd zal worden. Het docu ment zal officieel Vrijdag worden over handigd aan de autoriteiten te Barce lona en Burgos. Het wordt gepubliceerd in den vorm van een witboek. Het aanvaarde ontwerp tot terugtrekking der vrijwilligers, voorziet evacuatie dezer strijders naar de volgende havens: Londen, Hamburg, Marseille en Genua. Alle Duitsche vrijwilligers zullen nfcar Hamburg gezonden worden, alle Italiaansche naar Genua, alle Engelsche naar Londen. Wat de combattan ten uit andere landen betreft, do vrijwilli gers uit de Noord-Europeesche landen, die voor de Spaansche regeering strijden, zullen naar Londen vervoerd worden, vanwaar zij naar hun vaderland teruggezonden zullen KENT U weer als nieuw en verwijdert olie vlekken. Prijs normole fla con 45 ets., extra groote flacow 85 ets. Koop nog heden HY- GlDENT bij Uw Apoth. of Drog. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Han delsvoorwaarden rn ci AMSTERDAM N.V. H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 21S. Rlotmeubelen voor serre'*» terrassen, schepen, zie- kerrSulzen. sanatoria, etc* levering door den hande) J. Koster Hzn. Scheepswerf.Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie ia een economisch schip. Hiervan bent U zeker nel een KOSTER-COASTER VAN DER LINDEKENVELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GPOW.NGIH VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN BAARLOSCHE IIZER EN METAALGIETERIJ Baarlo Telef. 205 Baarlo Massagietwerk Machinegietwerk Hoogvuurvastgietwerk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerkt Concurree rende prijzen, korte levertijd worden. De combattanten uit de 2uid-Euro- peesche landen, in dienst der Spaanscho republiek, zullen naar Marseille worden ge bracht. Vrijwilligers in dienst van de recht schen en afkomstig uit Noord-Europeesche. landen, gaan naar Hamburg; strijders, af komstig ui* Zuid-Europeesche landen en in dienst der rechtschen, gaan naar Genua, Men hoopt, dat in de meeste gevallen de landen, waaruit de vrijwilligers stammen, hen weer zullen willen opnemen. In geval dit niet zoo mocht zijn, zal over hun lot beslist worden, wanneer zij eenmaal geëva cueerd zijn naar de door de commissie aan gewezen concentratiehaven, Bom in Arabisch café te Haifa Twintig dooden; omstreeks zestig gewonden' Gisteravond heeft te Haifa een buitenge woon ernstig incident plaats gehad, waarbij, blijkens de eerste berichten, verscheiden slachtoffers zijn gevallen. De omstandig heden zijn nog niet geheel bekend, maar er schijnt een bom te zijn geworpen in een Arabisch café in de buurt van 't hoofdbureau van politie. Er bleken Joden en Arabieren gedood en gewond te zijn en het incident verwekte een vechtpartij, waarbij tusschen Joden en Arabieren schoten werden gewis seld. De politie had de grootste moeite de orde te herstellen, daar het publiek zich ook tegen de politie-agenten keerde. Deze open den daarna het vuur op de menigte. Er is onmiddellijk een bevel uitgevaar digd, dat na een bepaald uur niemand zich meer op straat mag begeven. Reuter meldt, dat er 2 Joden en 18 Ara bieren gedood zijn en dat er 38 menschen ernstig en 18 licht gewond zijn. Eén der Joden ,die tijdens het gebeurde in Haifa gedood werden, is gebleken in genieur D o u n i a te zijn, een zwager van den president der Britsche Zionistische or- ganisatie. W e i z m a n n. Dounia kwam met zijn auto binnen de vuurlinie ,toen de politie, nadat de bom ge worpen was, het vuur had geopend. Een angst sloeg door haar heen. Ze ging naar de weg, liep 'de jongens tegemoet. Ze wenkte dat ze niet zoo hard moesten loopen. Zelf probeerde ze een drafje maar haar ongemakke lijke klomp sloeg pijnlijk tegen haar enkel. „Moe... der... kom... gauw" riep hijgend de oudste, die vóór was. „Wet is 't er dan?" vroeg ze angstig. „OJanden baos leet in de wittering, mee 't paerd fenmee de tilbury, okom gaauw. 't Was of ze een steek in haar hart kreeg. Een duister ver moeden boorde in haar gedachten. Hadden de jongens er schuld aan? „O,in de wittering?" ze was bleek geworden van ont zetting. „Jao", snikte Tinus. „Kom, gaauw meewe hebben Janne nie mieer gezien". Ze gingen alle drie naar de brug, zoo vlug als Stijn kon loopen. „Hoe kwamp 't dan toch, jongens, jongens, wet mot det Sjorden". w «Ika heb 't gaerd lapte schrikken'Vu*., stotterde 3jnus, Stijn stond stil. Groot waren haar oogen, vol ahgst. „Wet, gijl" Ze greep Tinus bij zijn schouder, schudde hem. Neen, de jongen kreeg geen pak slaag, zooals hij vreesde. Ontzet keek hij zijn moeder in 't gezicht. Zoo had hij haar nog nooit gezien. Angst, vertwijfeling, ontzetting zag hij er op, al kon hij toen nog niet weten waarom. Zoo oud hij werd, dat gezicht zou hij nooit kunnen vergeten. „Det is nie waor, heurde, nie waor hur, det is nie, zulde 't nooit tegen iemes zeggen, 't is nie hur, dink ter om". Ze schudde hem door elkaar. „Neje, moeder, neje". Toen gingen ze verder. „Ik heb zelf gezien, det 't paerd al zoo schichtig was, vur ze bij de brug kwamen: Jan heet 't paerd geslaoge, hij din al zoo wild toen t'ie wegreei". Daar waren ze bij de brug, nog konden ze over de kade niet in de wetering kijken, maar toen ze dichterbij kwamen, o, toen zag ze de werkelijkheid. De jongens stonden bevend naast haar. De zwarte klauwde wild in den modderigen kant, die afbrokkelde. De kapotte burrie stak naast z'n bespatte, zwarte lijf omhoog. De tilbury lag bijna geheel onder water, een stuk van de kap en 'n wiel kwamen er boven uit. Maar waar was de boer? Was hij nog in 't gerij, lag hij onder 't paard, dat wild op hem zou stam pen en hem vermorzelen onder de zware pooten? „O, jonges, jonges, wet mot ik doen?", kreet vertwijfeld Stijn. In haar angst zoekt ze onder de brug, aan de andere kant van de Kade of Jan misschien al uit het water was gekropen en daar ergens zat. Maar deze laatste hoop was ijdel. Hij moest er ia liggea ejw^.^dood zijn, dooi .de schuld ya&Luu< Nee, dat mocht nooit, nooit bekend worden. Ze zag 't voor zich, haar heele leven altijd door bedreigd door de schuld van haar kinderen. „Was oew vaoder er nou mer. Gaauw, gao 't um roepen." Gijs had van 't heele gebeuren niets gemerkt. Hij was mis schien tien minuten daarvandaan bezig, maar kon de brug van zijn tarwe-akker niet zien, door 'n rijtje elzenstruiken langs de sloot. Tinus holde zoo vlug hij nog kon, op z'n kousen naar Gijs. Toen de man den jongen zag komen en aan zijn wenkende gebaren begreep dat er wat ergs was, wierp hij zijn pikhaak en zicht neer en ging over de stroeve stoppels naar voren. „Kom gaauw, Jan leet in de Wittering, mee 't paerd." Gijs vroeg niet meer. Niet over den weg, nee, dwars door 't land spoedde hij zich naar de brug. Daar zag hij nu ook zijn vrouw en Aart. Nooit had Stijn met meer spanning haar man zien naderen dan nu. 't Ging haar nog te langzaam en wenkend spoorde zij hem aan tot meer haast. „Gijs toch, o Gijs, 't is zoo erg." Gijs zei niets. Met één blik overzag hij alles enhij miste den boer. Dat verlamde hem bijna. Toen greep hij sussend en kalmeerend de loshangende toom van de zwarte en trok 't beest naar zich toe. Doch de strengen hielden 't beest gebonden aan de tilbury, 't Rijtuigje bewoog, zakte nog dieper weg. Brobbels stegen er uit het modderige water. Gijs riep: „Hier, haauw voast". Hij reikte aan zijn bevende vrouw de toom, die zij greep en hield. Toen sprong hij in 't water. De jongens zagen 't met bewondering. Vader, die was sterk, die durfde. Tot z'n borst ging hij er in. Onbevreesd ging hij vlak bij het onrustige dier^ Hij gteeg ia zija meszakje es trok er hej scherpe scheemes uit, 't blonk in de zon. Er ging een rilling door de jongens. Wat ging hij 'nou doen? Met een forsche haal sneed hij onder water, diep bukkend om ze te bereiken, een voor een de strengen door. Weer stegen er luchtbellen door 't modderwater op en de zwarte, voelend, dat hij vrij was sloeg wilder zijn voorpooten op den kant. „Trek mer, trek mer", riep Gijs. Het dier klauterde tegen den kant op. Lenfg en glimmend rees het zwarte lijf uit de sloot. Zijn ooren lagen in den nek, wijd open waren de zwarte neusgaten, vervaarlijk ging de bek met de breede tanden oppn en 'n driftig onrustig gehinnik klonk de jongens en Stijn angstaanjagend in de ooren. Gijs bukte zich dieper, met zijn Bbrst geheel onder water* zocht hij om en bij 't rijtuigje. Op den kant stonden ze, met kloppende harten toe te zien* Gijs trok, liep iets naar den kant, greep nog eens en toen verscheen een voet, een been van Jan Donkerstal boven 'fi water. Gijs sleepte moeilijk 't zware lichaam naar den kant, probeerde den boer om 't middel te grijpen, maar zonk weg in de modder. Eindelijk was hij bij den kant. Stijn zat op haar knieën om hem te helpen. Ze greep 't been en trok. Zwaar en druipend verscheen 't lichaam van den boer. O, met ontzetting zagen ze, dat er bloed uit zijn mond kwam, een straaltje rood langs 't groezelig gezicht wegloopend in de hals, toen Jan tegen den kant lag. Stijn veegde zijn gezicht af met haar schort. Ze schreide en kermde: „O, o, o, wet erg, wet erg toch." Gijs was op den kant gekropen, en samen legden ze voor zichtig den boer op 't gras van de kade. Zijn gezicht was blauw en er was iets van een grijns, zijn oogen waren dicht en zijn vuisten samengeknepen. Was hij dood? Ontzettend als 't waai wasl Ófcordt vervolgd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2