JHruure ftiltëctje Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken A V A N G atjomumtiTtspnjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijtecBe zending4.50 Bi] dagelijksche zending5.5Q Alles bij vooruitbetaling Losse summers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j NO. 6437 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 7 JULI 1938 19e Jaargang abtatentitprifeen: Van 1 BI S regelsU7V. 1 Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeeüngen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer f 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend <U0 EEN MEEVALLER De lustrumfeesten in Delft leveren voor de vrijzinnige politici een ongedachte mee- .valler op, gelijksoortig aan de vertooning yan de film „Grazige Weiden" eenige maanden geleden. Deze laatste, men weet het, wordt in Roomsch-Kath. kringen hoogelijk geprezen en door orthodox-protestanten vrij t meen veroordeeld, al was er een enkele uitzondering. Van het tooneelstuk „Om de dooie dood niet" uit het Jan Klaassen-spel geldt, behoudens een uitzondering, hetzelf de. Wij meenen ten minste, dat alle pro- testantsche Kerken in Delft protest aange- teekend hebben tegen het openluchtspel, omdat de spot wordt gedreven met dood zonde; waarbij men in aanmerking moet nemen, dat het spel niet zoo grof is als het tooneelstuk oorspronkelijk was. Nu is het een bekend verschijnsel, dat er in deze dingen verschil van inzicht bestaat tusschen geloovige protestanten en ern stige roomsch-katholieken. In een gemengd gezelschap, b.v. een feestelijke bijeenkomst naar aanleiding van een blijde nationale gebeurtenis zal een roomsch-katholiek con férencier met smaak het verhaal vertellen van een winkelier, die een klant gaat manen, maar dan van diens vrouw hoort, dat deze naar een begrafenis is. Als de Winkelier dan zegt, dat hij een dag later wel zal terugkomen, antwoordt de vn dat zulks niet gaat, want... de man wordt zelf begraven. Zeg nu tegen Roomsch-Katholieken dat dit een lugubere grap is, niet vrij van spotternij, dan zal men u ongeloovig aan kijken: 't is heelemaal niet zóó bedoeld. We geven dit voorbeeld om niet genood zaakt te zijn de grove grillen en grollen Uit het Jan Klaassen-spel ter adstructie te citeeren; ze zijn .van heel wat minder ge halte dan het gegeven voorbeeld. En daar mee is genoeg gezegd. Het verbaast en verdriet ons dus, dat in de R.K,' pers met zooveel lof over dit studentenstuk geschreven werd; maar wij begrepen ook direct, dat de vrijzinnige politici en niet alleen zij hierin een politieke kluif zouden zien en deze gretig naar zich toe zouden halen. Gelijk dan ook onmiddellijk gebeurd is. Men wijst met groote vreugde op dit ver schil in levensbeschouwing en zegt dan sarcastisch: tusschen die partijen bestaat nu in de politiek een unio mystica, een Verborgen eenheid des geloofsl Een koste lijke meevaller in deze dagen. Het doet ons veel leed, wij ontkennen het geenszins, dat zich telkens zulke tegen stellingen openbaren, maar de samenwer king tusschen Rome en Dordt heeft nooit de kerkelijke en godsdienstige verschillen tusschen Dordt en Rome geloochend of verdoezeld. Integendeel, wederzijds heeft men eigen geloofsleer onverbloemd gepre dikt en verdedigd, Dit is echter niet hetzelfde als elkander verketteren, want de belijdenis van beide blijft, dat Gods Woord richtsnoer moet zijn voor maatschappelijke actie en politiek beleid. Dat zich bij de verklaring en toe passing van de Schrift en dus ook in de praktijk tegenstellingen openbaren ligt niet aan dat Woord, maar aan onze mensche- lijke kortzichtigheid. Er kan echter een heid ook in de verscheidenheid zijn. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM In de gister gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam zijn in den aanvang de gebruikelijke voordrachten be treffende uitgiften in erfpacht, aan- en verkoop van grond, opheffing van onbe woonbaar-verklaringen den hamer zonder discussie gepasseerd. Bij een voordracht tot verhooging van het crediet van 380.000 met 28.800 voor vol tooiing van de brug over den Schinkel voor de Zeilstraat, heeft wethouder de Miran- d a (s.d.) medegedeeld, dat stappen zijn gedaan tot verbetering van <e Sloterkade, die aansluit op den Sloterweg (weg naar Schiphol). Zulks in antwoord op een des betreffende vraag van den heer Ter Haar (c.h.). De voordracht werd goedgekeurd. Aan het Borgstellingsfonds voor den Mid denstand werd een garantie van f 30.000 verleend tot dekking van eventueele ver liezen in 1938 op aan ingezetenen verstrekte voorschotten vanwege de Stichting voor Woekerbestrijding. Voor den bouw van het nieuwe hoofd bureau van politie voteerde de Raad op nieuw een crediet, nu van 460.000, waar door de totale kosten ruim 1V^ millioen beloopen. Na eenige onderwijsvoordrachten te heb ben aangenomen, heeft de Raad de behan deling van de interpellatie-Wijnkoop in- zaken het ongeval in de Orteliusstraat voortgezet. VOORZICHTIG MET LOODABSENAATÜ Een landarbeider te Dirksland, die met de bespuiting met loodarsenaat bezig was, had daarbij de onvoorzichtigheid een pruim uit rijn tabaksdoos te nemen, terwijl zijn handen en vingers verontreinigd waren met loodarsenaat Ecnigen tijd later kreeg hij hevige maagkrampen. Een inderhaast ge roepen dokter heeft den patiënt een braak middel gegeven, waardoor erger werd voor komen Dit geval kan 'n waarschuwing zijn voor de ve.-n uie thans bezig zijn met de loodarsenaat-bespuiting van aardappels tegen de coloradokever. Prins Bernhard bezoekt Groningen Hartelijk welkom door de duizenden Vorstelijke belangstelling voor de paardenfokkerij Duizenden menschen uit stad en gewest Groningen waren gisteren sa mengekomen om Z.K.H. Prins Bern hard, die thans zijn eerste bezoek aan Groningen brengt, een enthousiaste ontvangst te bereiden. Het weer was vrij goed, het was droog en af en toe zonnig. Van de officieele gebouwen en van zeer veel particuliere woningen wap perde de driekleur, terwijl velen zich met oranje getooid hadden. Gedurende den tocht van Z.K.H. in een open auto was de belangstelling allerwege van de zijde van 't publiek zeer groot. In Vries, de Punt en Ha ren stonden de schoolkinderen opge- steld en zongen liederen. Na een kort bezoek aan het vliegveld te Eelde, werden den Prins te Haren door leer lingen van de openbare en christelijke school bouquetten roode anjers aan geboden, waarvoor de Prins de meis jes met een handdruk dankte. Ook op zijn tocht door de stad Groningen werd de Prins door duizenden harte lijk verwelkomd. Te ruim drie uur reed de prinselijke auto het Stadspark binnen waar eenige honder den padvinders een eerehaag vormden. De auto reed tot voor de tribune en toen de Prins, die vergezeld was van zijn adjudant kapitein J. de Roo van Alderwerelt en den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen mr J. Linthorst H o m a n uitsteeg, werd hij uitbundig toege juicht door de duizenden bezoekers van de keuring van de Prov. Vereeniging ter bevor dering der paardenfokkerij in de provincie Groningen, van welke vereeniging de Prins juist dezer dagen beschermheer was ge worden. Nadat door de muziek het Wilhelmus was gespeeld werd de hooge gast ontvangen door wethouder E. Rug ge, waarnemend burge meester en den heer Welt, voorzitter der vereeniging. De Prins nam daarna plaats op de eeretribune, waar hem door den voor zitter een program werd aangeboden, uitge voerd in Oranje-Suède-leder met goud op druk, terwijl tevens de oorkonde werd over handigd in verband met zijn aanvaarden van het beschermheerschap der Vereeniging. Daarna begon het défilé. Toen de kam pioenen van de drie- en vierjarige preferen te merries werden uitgeroepen en deze paar den werden voorgeleid, begaf de Prins zich van de tribune naar het veld, waar hij de eigenaars aan zich liet voorstellen en hen complimenteerde met het behaalde succes. Bij de verdere afwerking van het program toonde de Prins speciaal groote aandacht voor het voorrijden vierspannen tuigpaarden en het défilé van alle kampioenen. Te ruim half vijf vertrok de Prins van het Stadspark en maakte daarna een rondrit door de stad, waar de belangstelling zeer groot was. In het Gouvernementsgebouw had daarna de ontvangst plaats van het Provinciaal be stuur .waarbij ook wethouder Rugge aan wezig was. Gisteravond om tien uur heeft de Prins op het bordes van de woning van den Com missaris een spreekkoor aangehoord, dat werd uitgevoerd door de leden van eenige gymnastiekvereenigingen. Hieraan werd te vens meegewerkt door het tamboer- en pijperscorps van de C.J.O. en van Gruno's postharmonie. Na afloop hiervan werd een concert gegeven en een taptoe geblazen. Vandaag heeft de Prins een tocht door de provincie gemaakt, waarbij hij tevens enkele landbouwbedrijven heeft bezocht. Een vuurzee in Groningen Lompenmagazijn gaat in vlammen op Gisteravond om zes uur zag men rook op stijgen uit het groote lompen- en papierma gazijn van den heer J. Kroon, staande aan de Laan te Groningen, eigenaar K. Weert te Groningen. Even later sloegen de vlammen reeds fel uit en in een minimum van rijd was'het gelieele pand een vuurzee. Omwonenden waarschuwden de brandweer, die met groot materiaal uitrukte, aangezien het magazijn in een dichtbebouwde buurt gelegen is en grenst aan „de Harmonie". Met vijf stralen werd het vuur bestreden. Het magazijn, dat geheel gevuld was met lompen en papier was echter binnen een uur tijds volkomen verwoest. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer, die on. der leiding stond van den commandant' P, Ploegh, konden, zoowel de belendende per- ceelen als „de Harmonie" tegen het vuur be schermd worden. Wel liepen deze gebouwen waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Het' is echter niet onwaarschijnlijk, dat hij door broeiing ontstaan is. De schade wordt door verzekering gedekt. LOODGIETER MAAKT DOODELIJKEN VAL Gisteravond is in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem aan de gevolgen van een ern- stigen val overleden de 21-jarige loodgieters knecht J. W e 1 b i e, afkomstig uit Woudri- chem. De jongeman verrichtte gisteren werk zaamheden op het dak van de bestelgoede- renloods der Nederlandsche Spoorwegen aan de Oude Stationsstraat te Arnhem. Vermoe delijk doordat hij rijn evenwicht verloor, is hij door een glazen ruit' van het dak geval len en neergestort op den steenen vloer van de loods, die acht meter lager is gelegen. Met ernstige inwendige kneuzingen en in bewusteloozen toestand i6 de ongelukkige naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht, waar hij des avonds is bezweken. VERSCHRIKKELIJK AUTO ONGELUK BIJ DE KLOMP Twee auto's botsen in volle vaart Een zestal menschen zwaar gewond Twee dooden Gisteravond om half zeven is op den Rijkstraatweg nabij DeKlomp een zeer ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij zes personen zware verwondingen opliepen. Een personenauto, gemerkt G 96087, kwam uit de richting Ede en wilde een paar meisjes, die rechts van den weg op het rijwielpad reden, passeeren. Een der meisjes echter hield te veel links, waardoor de automobilist genoodzaakt werd ook naar liniks uit te wijken om een aan rijding te voorkomen. Juist op dat oogenblik naderde uit de richting De Klomp een personenauto, ge merkt HZ 3761. Een botsing tus schen de wagens, die beide een flinke snelheid hadden, was onver mijdelijk en met een geweldigen klap vlogen de voertuigen tegen elkaar op. De uitwerking was verschrikkelijk. Luid gegil steeg uit de eene auto op. Door voor bijgangers werden drie dames en een heer, die allen zware verwondingen vertoonden en bewusteloos waren, uit den totaal ver nielden wagen te voorschijn gehaald en langs den berm van den weg gelegd. Van de andere auto was de bestuurder er het ergst aan toe. Hij was eveneens zwaar gewond en werd bewusteloos uit de auto gehaald, terwijl de tweede inzittende heer ook ernstig gewond was. Hij had zijn bewustzijn echter nog niet verloren. Dokter Sluis uit De Klomp verleende de eerste hulp. Nadat een voorloopdig verband gelegd was, werden de gewonden, die allen ernstige inwendige kneuzingen hadden opge- loopen en voornamelijk zwaar letsel aan het hoofd hebben gekregen, met twee zieken auto's naar het ziekenhuis te Arnhem over gebracht. Een der slachtoffers overleden Nader vernemen wij, dat de Noordhol- landsche wagen bestuurd werd door den heer Giessen te Uitgeest, die de auto in Amster dam had gehuurd. Hij en rijn metgezel wer den naar een der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht, waar bleek, dat de verwondin gen van minder ennstigen aard waren, dan men aanvankelijk had gevreesd. In den anderen wagen waren gezeten mevr. de wed. Ernst en haar zoon, die aan het stuur zat mevr. Tichelman en mevr. de wed. de Vee: allen uit den Haag, In het ziekenhuis te Arnhem is laatstgenoemde dame in den loop van den avond overleden. De eerste hulp werd mede verleend door den militairen arts Wijtdiedks uit Ede. Rijks- en gemeentepolitie regelde op de plaats van het ongeluk het zeer drukke verkeer. Nog een doode Nader vernemen wij, dat, behalve mevr. Van der Veer, in den afgeloopen nacht ook overleden is mevr. Tigchelman, haar gezelschapsdame. De toestand van de twee andere in het Diaconessenhuis opgenomen patiënten, mevrouw Ernst en haar zoon, is zoo danig, dat geen levensgevaar wordt ge vreesd. Een vermakelijke dubbelgangers-kwestie Bent U het, óf bent U het niet? Er wordt wel eens beweerd dat ieder mensch een dubbelganger heeft, ook al weet men daar niets van en ontmoet men zijn of haar dubbelganger nooit. Een 24-jarige ingezetene van Alfen a. d. R ij m, die rijn werkkring heeft in Den Haag, onrumpette hem verleden week op wel zeer onverwachte wijze. Den Haag heeft veel fotografen die elkan der sterk beconcurreeren en zoo kwam onze plaatsgenoot op een fovo-atelier terecht, waar men voor een schappelijken prijs zelfs een gekleurde foto in lijst levert De foto was genomen en enkele dagen daarna ging hij eens kijken wat ervan tet- recht gekomen was. Hem werd een foto voorgelegd door een lieftallige, winkeljuf frouw. Die foto vond hij heel aardig maar, zei hij tot de juffrouw: „Dat ben ik niet!" Jawel", zei de juffrouw: „Dat bent U well" Nu kent men zichzelf uit de spiegel, maar men mag toch aannemen, dat een ander be ter kan beoordeelen of U het bent, of niet De kooper liet zich overtuigen, temeer daar hei' eenigst opvallend verschil een stropdas was, maar met kleuren kon men dat veran derd hebben. De foto werd ingepakt en meegenomen. Zijn hospita, die de foto het eerst mocht aanschouwen, vond ze mooi, maar wat vreemd. Een collega-commensaal veronder stelde: „Dat is zeker uw broer" en van dit zelfde gevoelen waren ook een chef en een collega. Een en ander was aanleiding voor den be trokkene naar den fotograaf terug te gaan. De winkeljuffrouw en de fotograaf hielden vol: „U bent het". De ander wilde de foto niet houden en vroeg het geld terug. Over een zeker bedrag als vergoeding was men aan het marchandeeren, toen de win keldeur openging, een jongeman binnentrad, zelfde postuur, iets ronder gelaat, zelfde kleeding, alleen ietwat andere stropdas, die mededeelde: „Ik heb een verkeerde foto ont vangen! Dat ben ik niet". Hier lag de ontr knooping. De ontmoeting van twee dubbel gangers die elkaar niet kenden. De foto's werden naar beider genoegen geruild. De winkeljuffrouw en de fotograaf waren ge- Jubileum-keuring in het stadspark te Groningenter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Provinciale vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Groningen. Z.K.H. Prins Bernhard reikt de gouden medaille uit aan den heer S. B. Luitjens uit Saaxumhuizenwiens merrie „Isolde" kampioen werd. Het drama te Echteld Een orgeldraaier gearresteerd Zooals gemeld, is inzake den vermoedelij- ken roofmoord, gepleegd te Echteld op Don derdag 23 Juni en waarvan mej. v. Hattem het slachtoffer is geworden, kort daarop een zekere A. J. v. T., oud 27 jaar, gearresteerd, die na een langdurig kruisverhoor dat Za terdag van 37 uur duurde, tenslotte heeft bekend in het huis van mej. v. H. te rijn binnengedrongen en een aanzienlijk bedrag te hebben ontvreemd. Hij ontkent echter ten stelligste mej. v. H. te hebben aangeraakt en zegt verder niets van het geval te weten. Op aanwijzing van v. T. is in den loop van Zondag gearresteerd 'n zekere v. B., orgel draaier, wonende te Echteld, die evenwel met de grootste stelligheid volhoudt, niets met het geval uitstaande te hebben. Hij is echter niet in staat een behoorlijk alibe op te geven en kan niet meer vaststellen, waar hij op 23 Juni den dag heeft doorgebracht Op grond hiervan en mede in veiiband met verdere aanwijzingen wordt v. B. te Liend<en voorloopig in arrest gehouden. Verdachte v. T. is Maandag gevankelijk naar het huis van bewaring te Arnhem over gebracht HEETE KOFFIE OVER HET LICHAAM Het 21/2-jarig zoontje uit het gezin v. d. BroekVerstylen te Rucphen zag Dins dag in een onbewaakt oogenblik kans een kan heete koffie om te trekken, waarvan de inhoud over het lichaampje van den armen kleine terecht kwam. Het kind kreeg daarbij zoodanige brandwonden, dat het thans daar aan is overleden. SEINPOST-BERICHT OAFE-REST. SEINPOST - SCHEVENINGEN bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, opende zijn nieuw, geheel modern ingericht restaurant. Onze voortreffelijke huiskapel verzorgt de diner-muziek. VALKENBURG (L.) HOTEL „V O N C K E N" BONDSHOTEL A.N.W.B. 80 kamers alle m. str. water, tuin, terras. Garage 25 wagens (Vrij). Pens. pr. Hoofdseizoen 3.75, vóór en né 3.25. Telefoon 72 Vraagt prospectus HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 LUNCH 1.25 DINER 1.75 UITGEBREIDE KOFFIETAFEL 1.00 ZALEN VOOR KLEINE EN GROOTE GEZELSCHAPPEN TOT 300 PERSONEN Hotel ITTMANN NUNSPEET (niet meer aan den grooten verkeersweg) Pensionsprijs Voorseizoen ƒ4.50 en ƒ5.— Hoogseizoen 5.— en ƒ5.50 Grooten Tuin met allweather Tennisbanen Hotel „ZILVEN" - L0ENEN (Vel.) Hotel „BEEKHUIZEN" - V E L P Hotel „STAMEREN" - M A A R N HET BESTE VAN DE BETERE BUITENHOTELS Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van boscb heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS Eskader-vlucht boven Nederland Een jubileum-prestatie van 57 toestellen Gistermiddag om tweó uur is van Sues- t er berg een eskader van 57 vliegtuigen gestart, om ter gelegenheid van het jubi leum der Luchtvaartafdeeling een gezamen lijke rondvlucht boven Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht te maken. De vliegtuigen vlogen in twee groepen van 27 toestellen; elke groep was weer on derverdeeld in drie eskaders van 9 stuks. Het geheel werd voorafgegaan door een escadrille van drie machines, onder bevel van den commandant der Luchtvaartafdee ling overste Van Heyst. Op een hoogte van slechts 175 meter vlo gen de formaties dicht achter elkaar het paleis Soestdijk langs aangekondigd was, dat de Koninklijke Familie van het achter bordes van het paleis de vliegtuigen zou gadeslaan in een wijde boog over Amers foort en vervolgens over Hilversum naar Huizen. Hier koerste men langs de kust van het IJsselmeèr over Muiden in de richting van de hoofdstad. Veilig afstand houdend passeerde op dit gedeelte een Douglas-ma- ohine der K.L.M. op weg naar Schiphol de zwerm militaire vliegtuigen. Dezen, om het luchtverkeer nabij de Amsterdamsdie lucht haven niet te hinderen, naderden Amster dam uit het Noordoosten en over de havens, het Centraal Station en Amsterdam-West ging het verder naar Haalern. Om vervol gens langs de duinstrook vliegend Den Haag te naderen. Langs de kust, waar een witte schuim rand aantoonde, dat er beneden heel wat wind moest staan, en met het Westland ter linkerzijde, ging het Zuidwaarts tot voorbij Hoek van Holland'. Hier veranderde het geheele eskader, met een wijde boog over het eiland Voorne, van koers, en langs Maas en Nieuwe Waterweg ging het op Rotterdam aan, en vervolgens over de Zuid-Hollandsohe plassen en het pol derlandschap van Holland en Utrecht in de richting van de Domstad, in de nabijheid waarvan de afzonderlijke formaties reels uit elkaar begonnen te gaan om aanstonds boven Soesterbeg weer in escadrilles uiteen te vallen, die na elkaar konden gaan landen. De geheele tocht heeft, ondanks het min der gunstige weer, een uitstekend verloop Tegen een boom geslingerd Ernstige aanrijding te Katwijk-Zee KATWIJK-ZEE, 7 Juli. Op den hoek Mi- chiel de RuyterstraatVoorstraat had gister een ernstige aanrijding plaats tussohen den wielrijder M. Meijvogel uit de Mich, de Ruy terstraat en een luxe auto bestuurd door D. B. uit Hazerswoude. M., die zonder op het verkeer te letten den weg overstak werd door de auto gegrepen en tegen en boom ge slingerd. Hij liep hierbij een gevaarlijke hoofdwonde op en brak een pols. Dr. Cleve- ringa was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Hij achtte overbrenging naar het Acad. ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Beleediging van crisisambtenaren De politierechter te Roermond veroor deelde dien leider der Kleine Boerenpartij, A. Bouwman uit Druten, tot ƒ25 boete sub*. 10 dagen hechtenis, wegens beleediging van een groep personen. Op een propagandavergadering van de actie-Bouwman op 25 Mei jl. te Echt had de heer Bouwman, sprekende over de crisis- ambtenaren en crisiscontroleurs, rich be leedigend over hen uitgelaten. De heer Bouwman gaf toe de ten laste elegde worden te hebben gebezigd, doch as van meening, dat het hier geen belee diging betrof. Op een vraag van den politierechter zeide heer Mouwman, dat hij zich verplicht meende te achten in dezelfde richting te moeten doorgaan, in het algemeen belang De officier van justitie had 100 boete geëischt. Naar wij vernemen, heeft de Haagsche politie opnieuw bij verschillende hoofd agenten, agenten winkeliers tal van epaai strooken van de Spaarvcrz.-Mij ,,de Toe komst" in beslag genomen, op grond van overtreding der Loterijwet Het totaal van de in beslag genomen spaar strook en loopt s reeds in de duizenden. SCHOENEN HEI BETERE MERE! VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Prins Bernhard in Groningen. Bij de Klomp had een zeer ernstig auto* ongeluk plaats waarbij twee personen hef leven verloren en vier zwaar gewond werden. Vier en vijftig militaire vliegtuigen maakten een vlucht boven ons land. De Chr. Schoenmakers vergaderden te Hilversum. Te Groningen heeft een felle brand itf een lompenpakhuis gewoed. Philips gloeilampen keereö lager divw dend uit dan vorig jaar. De Hooge Raad van Arbeid sprak zicK uit tegen een algemeen verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen. Het Chr. Nationaal Zendingsfeesf werd te Soestdijk gehouden. Tsjang Kat Sjek en Konoje over den Chineeschen oorlog, die thans reeds eetf jaar duurt. Bloedige bomaanslag In Haifa;; twintlgf dooden. De vluchtelingen-conferentie ïe Eviajl geopend. DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Schoonmaaktijd Alle stoomen is .nog. geen .Palthen"! .Btf lange na niet! „Palthen", dat is al het extra- vakkundige werk en al die extra-zorg, die alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom...» „Palthen" dat Ja het oerdegelijke werk van „PALTHE .Neer- lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het Inca». se eren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurs tijd 31207 De overstroomingsramp in Kobe Zeshonderd schoolkinderen verdronken Omtrent de overstroomingsramp welke de Japansche stad Kobe heeft getroffen, wordt nader bekend, dat men hier te doen had met het bezwijken van de sohutanuren van drie groote stuw-reeervoirs. Binnen enkele minuten stortten zich toen die reus achtige watermassa's over de stad uit Heele huizenblokken werdien meegesleurd, D«, stad werd vrijwel geheel verwoest. Duizenden menschen moeten bij deze catastrofe om het leven rijn gekomen. Voor zoover bekend, hebben 44 Europeanen hef leven gcla'en. Zeshonderd kinderen vari een school in een der groote straten van Kobe rijn verdronken. Zij konden rich niet meer redden, toen het water in razende vaart de stad binnenstroomde. De bemanning van de „President Cleve» land", die kort na de ramp de haven van Kobe binnenliep, verklaart, „dat deze zond vloed slechts verwoesting en puin achtet zich (gelaten heeft". Duizenden huizen zijn ingestort vooral in het rijke handelskwartier. Nog staat het water ruim 3 M. hoog boven het straatdek. Het aantal inwoners van Kob? was 912.000 Dr. H. MANNING'S Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. maakt bel in- <JOÏflCd^VOTm\ brengen ge. h|,| makkelijk Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogiaiea 4 (I. 1.50 per dooaje van 12 atuka. Pr. a HAWWrtC'» Plana, a.m. F.lri.k, N V, DEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1