SCHUDT UW LEVER WAKKER WOENSDAG 6 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a NV v:h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 RONDBLIK KOMT ER SCHOT IN? Gisteren heeft het werk der niet-inmen- ging in den Spaanschen burgeroorlog een nieuwe etappe bereikt. De voltallige verga dering heeft namelijk zich accoord ver klaard met de plannen, waarover men het reeds eenigen tijd tevoren in kleiner comité was eens geworden. Ook Rusland schijnt thans in principe bereid te zijn, den weg der algeheele overeenstemming te bewan delen, en uiteindelijk zijn toestemming aan het bereikte te hechten. Dit beteekent, dat binnen afzienbaren tijd de controle der Spaansche landgrenzen in volle scherpte zal worden hervat, en dat het toezicht ter zee eveneens zal worden hersteld, zij het dan ook dat dit laatste niet onmiddellijk effec tief zal wezen, doch geleidelijk in volstan dige functie zal geraken. Hiermede zijn dan de voorwaarden geschapen noodzakelijk voor de rustige telling van het aantal vreem delingen, dat aan weerszijden van de Spaan sche scheidingslinie aan den verwoeden bur geroorlog deelneemt Is deze telling be ëindigd, dan wordt tevens een begin ge maakt' met de geleidelijke terugtrekking dezer vreemde combattanten, die aan den kamp om recht en levensbeginsel in het midden van het Spaansche volk zulk een gevaarlijk, fanatiek en internationaal ka rakter hebben verleend. De overeenstemming in Londen heeft ech ter veel wijder strekking dan slechts deze, dat zij het einde van het bloedvergieten in Spanje wat nader bij zou brengen. Ook zon der het terugnemen van enkele duizenden ivreemde vrijwilligers lijkt deze bloedige ver dwazing reeds op haar einde te loopen, ge zien de toenemende overwichtspositie van de strijdkrachten der rechtsche regeering. Doch overeenstemming inzake het Iberische schiereiland belooft thans, eindelijk, het vriendschapsverdrag tusschen Italië en Groot-Brittannië tot een levende werkelijk heid te maken, zoodat de politiek van toe nadering, zoowel door Chamberlein als Mus solini voorgestaan, vruchten kan gaan dra gen. Dit voorspelt een algemeen? ontspan ning in de Europeesche betrekkingen, zelfs Van dien aard, dat men reeds nu in de Duit- sche pers het verlangen aan den dag kan zien treden, nu ook het Derde Rijk in de nieuwe sfeer van groote-mogendheden- Vriendschap te zien opgenomen. Tusschen Berlijn, Londen en Parijs hangt echter nog een andere wolk, dan enkel die 'der Spaansche dreiging. Het Sudetenvraag- stuk roept om een oplossing, welke Hodza en Benesj van dag tot dag schijnen te willen verdagen. In Berlijn wordt het als een on vriendelijkheid gevoeld, dat Engeland hier niet wat meer doortastendheid aan den dag liegt. Zoo door wederzydsche inschikkelijk heid ook op dit terrein de vredesvlag zou kunnen worden omhoog geheven, dan blijven er weliswaar nog wel vele problemen overig wij noemen bijvoorbeeld het vraagstuk van de Duitsche koloniën; de kwestie van het verdrag tusschen Moskou, Parijs en Praag en de garantie der Oost-Europeesche gren zen doch al deze dingen liggen als het in are in de tweede zóne. Oplossing van de Sudetenkwestie zou voorshands reeds vol doende ontspanning geven, om niet alleen Rome nader tot Londen, doch ook Parijs en Berlijn wat dichter bijeen te brengen. Zou Chamberlain inderdaad de kans nog krijgen, Zijn ideaal van een Europeesch kwartet, dat onderling in volkomen harmonie speelt te Verwerkelijken? Pok Dimitroff in ongenade? Het Poolsch Telegraafagentechap meldt (uit Moekou, dat daar geruchten in omloop Zijn, volgens welke de leider van de Komin item, Dimitroff, gearresteerd zou zijn. Hij zou niL verantwoordelijk zijn gesteld Voor heit mislukken van die sovjet-politiek an Spanje. Zou het bericht over de arrestatie van Dimitroff niet worden bevestigd, aldus hat Poolsch agentsdhap verder, dan kan men ïooh zeker verwachten, diat hij uit het poll tieke leven der sovjet-unie zal verdwijnen, Idaar reeds twee zijner medewerkers, Tanief en Popov, in ongenade zijn gevallen en bij zelf, ofschoon leider der Komintern, biet gekozen werd in den oppersten raad Idier sovjet unie, waarvoor hij zich candidaat üiad gesteld, De Spaansche burgeroorlog DE TERUGTREKKING DER SPAANSCHE VRIJWILLIGERS Eindelijk een accoord bereikt Geheele non-interventie commissie eenstemmig In de gisteren te Londen gehouden bijeenkomst van de niet-inmengings- commissie, welke bijna drie en een half uur heeft geduurd, werd algemeens overeenstemming verkregen op alle punten van het Britsche plan inzake de terugtrekking van vrijwilligers uit Spanje. De vertegenwoordiger van Sov jet-Rusland, K a g a n, maakte evenwel het voorbehoud, dat zijn regeering haar goedkeuring aan het besluit zal moeten geven. De Sovj et-vertegenwoordiger drong er voorts op aan, dat de controle ter zee tegelijkertijd met de controle te land zal worden hersteld. Tegerf half acht was de vergadering geëindigd. Na aanneming van het Britsche plan tot terugtrekking van de vrijwilligers uit Spanje heeft de niet-inmengings-commissie de Brit sche rogeering verzocht het ontwerp onver wijld aan beide Spaansche partijen ter goed keuring voor te leggen. Ingevolge dit besluit hebben Groot-Brititanniê, Frankrijk. Duitsch- iand en Italië ieder 12.500 pond sterling aan bet internationale comité betaald, teneinde het eerste voorbereidende werk mogelijk te maken Het Britsche plan, dat eenstemmig door de vertegenwoordigers van 26 staten werd goedgekeurd, zal aan de beide partijen in Spanje worden toegezonden. Zoodra berioht ontvangen is dat het plan overhandigd is, zal het als Witboek worden gepubliceerd. Lord Halifax, die de bijeenkomst van de non-interventiecommissie presideerde, bracht hulde aan lord Plymouth voor diens geduld, tact en volharding en gaf vervolgens de hoofdlijnen van het Britsche ontwerp aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat de gedelegeerden het zouden aanvaar den. De vertegenwoordigers van de verschil lende mogendheden, waaronder Duitschland, Italië. Frankrijk. Polen, Portugal, Bulgarije. Joega-Slavië, Turkije, Hongarije en Zweden, verklaarden hierop 't ontwerp aan te nemen. De Sovjet-gedelegeerde, Kagan, stelde hierop een nieuwe redactie van de slotpara graaf van het plan voor, welke handelt over het instellen van de controle, en na een langdurige discussie werd deze paragraaf tenslotte opnieuw geredigeerd in een vorm, dien Kagan, naar hij zeide, kon aanvaarden, behoudens de goedkeuring van zijn regee ring. Het punt, waaromtrent Kagan zeker heid wilde hebben, was, dat bij het in wer king treden van het plan het evenwicht tus schen het toezicht-te land en het toezicht ter zee zou worden gehandhaafd. Om financieele redenen, aldus meldt Reu ter. moet de controle ter zee in étappes worden verwezenlijkt, terwijl de controle te land tenvolle in werking zal treden, zoodra het plan ten uitvoer wordt gelegd. Na verklaard te hebben, dat hij voldaan was over de nieuwe redactie van de slot paragraaf zeide Kagan geen verder bezwaar ertegen te hebben, dat liet plan aan beide partijen in Spanje wordt toegezonden, waar op Lord Halifax zijn tevredenheid erover uitsprak, dat thans eenstemmigheid was bereikt De commissie zal opnieuw bijeengeroepen worden, zoodra de beide Spaansche partijen haar standpunt ten aanzien van het plan, dat over 48 uur Spanje bereiken zal, zullen hebben doen kennen. In Londen gelooft men, dat het Britsche plan uiteindelijk door bei de partijen in Spanje zal worden goedge keurd. De verhouding LondenRome De beteekenis van de in de non-intervan- tie-commissie bereikte overeenstemming ligt in het vertrouwen, dat de Britsche regeering een wezenlijke terugtrekking van vrijwilli gers uit Spanje kan beschouwen als een adequate regeling van de Spaansche kwes tie, om de Britsch-Italiaansche overeen komst van kracht te doen worden. Volgens de aangenomen resolutie zullen aan béide Spaansche partijen bepaalde rechten van oorlogvoerenden worden toegekend zoodra- een wezenlijke terugtrekking van vrijwilli gers heeft plaats gehad, d.w.z., naar men meent, een terugtrekking van 10.000 man van de zijde, welke het geringste aantal vrijwilligers heeft en een evenredig en na tuurlijk grooter aantal van de andere zijde. Whisky Soda C ar am e 11 a Van Lonk a te Breda De Japansch-Chineesche oorloe Japanners bezetten Hoekau Duizenden Chineesche soldaten verdronken Volgens berichten uit Japansche bron zijn de Japansche troepen Dinsdag plechtig Hoekau binnengerukt, nadat de stad in den loop van den nacht van Chineesche guerillastrijders gezuiverd en bij het aanbreken van den dag ge heel bezet was. Japansch geschut be stookte dertig over het Poyangmeer vluchtende jonken, zoodat negen en twintig dezer schepen zonken. Ruim duizend Chineesche soldaten verdron- Officieel wordt medegedeeld, dat door de bezetting van Hoekau de Japansche troepen meester zijn over den geheelen benedenloop van de Jang Tse over een lengte van 700 km. Zij staan thans op 215 km afstand van Hankau. Japan's industrieels mobilisatie Naar gemeld wordt uit Tokio, zullen waar schijnlijk 1.300.000 Japansche arbeiders en employé's verplicht zijn een andere betrek king te zoeken, als gevolg van de algemeene industrieele goederenmobilisatie voor oor logsdoeleinden, waarbij is inbegrepen het verbod voor binnenlandsch verbruik van katoenen stukgoederen en de beperking van het gebruik van huiden en leder. Meer dan de helft van genoemd aantal zal door de bewapeningsindustrie worden opgenomen, welke een tekort ondervindt aan arbeidskrachten, terwijl het ministerie van openbaar welzijn en het ministerie van handel en industrie aanvullende maatrege len zullen treffen ten einde het vinden van een nieuwe betrekking te vergemakkelijken Hiertoe zullen opleidingscursussen worden geopend. Officieel wordt het aantal werk- loozen in Japan geschat op slechts SOOO. Von Falkenhausens afscheid Voor het vertrek der Duitsche militaire raadgevers uit China, verklaarde generaal Von Falkenhausen, naar het Chinee sche persbureau meldt: „Ofschoon moeilijke omstandigheden ons vertrek naar Duitschland noodig hebben gemaakt, blijft ons hart altijd bij het land, dat we zooveel jaren gediend hebben. Wij hebben groote waardeering voor de gastvrij heid, die ons bewezen is: de gelukkige dagen die wij in China hebben doorgebracht, zul len wij nooit vergeten". Von Falkenhausen zeide verder, dat China ongetwijfeld zege vierend uit den strijd te voorschijn zal komen. Japan zal niets winnen, noch bij oorlog, noch bij vrede". De generaal maande het Chineesche volk aan onder de leiding van Tsjang-Kai-Sjek mede te werken: indien ieder zijn plicht doet, staat de eindoverwinning vast De persoonlijke vertegenwoordiger van Tsjang-Kai-Sjek deed den Duitsohcrs uitge Amerika's wapen-aanmaak Een nieuw infanterie-geweer Naar verluidt, zal hert Amerika ansche leger binnenkort worden uitgerust met eer. nieuw soort half automatisch geweer, waar mede de infanterist zestig schoten per minuut zal kunnen lossen. Het mechanisme van dit nieuwe wapen wordt geheim ge houden. Verder heeft Johnson, die waarnemen de minister van oorlog, aangekondigd, dai die wapenfabrieken binnenkort opdracht zullen knjgen, een massa oorlogsmateriaal te vervaardigen, waaraan het leger gedu rende zes maanden genoeg zou hebben in geval van oorlog. Johnson zeide, dat de staatsfabrieken óók al zijn ze zoo modem mogelijk uitge rust, slechts 10 zouden kunmen produ ceeren van het materiaal, dat in het ergste geval noodig is. De rest moet door die par ticuliere industrie geleverd worden. Verder verklaarde Johnson, dat een land, dat ndet voorbereid is, altijd gevaar loopt in een oorlog betrokken te worden. 300.000.000 Chineezen hebben vertrouwd op hun vredelievendheid in plaats van op alles voorbereid te zijn. WEER EXECUTIES IN SOVJET-RUSLAND Het gerechtshof van de autonome sovjet republiek Noord Ossetië heeft elf ambtena ren van het commissariaat van landbouw, ddeschulddg werden bevonden aan sabotage ter dood veroordeeld. Het executieve comité van de Russische sovjet-republiek, waarvan Noord-Os6etië afhankelijk is, heeft de straf van drie ver oordeelden in 25 jaar gevangenisstraf ver anderd, terwijl twee andere veroordeelden 20 en 15 jaar gevangenisstraf kregen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult- 's morgens „kiplekker" uLt bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gnl ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- Eischt Carters Leverpilletjes bU apothekers en drogisten, f. 0.76. Vriendschapsverdrag tusschen Italië en Mandsjoekwo In de ambassade van Mandsjoekwo te To kio is gisteren door de Italiaansche en Mandsjoerijsche ambassadeurs een verdrag onderteekend, dat in een preliminaire ver klaring „eeuwigdurende vriendschap" vast legt tusschen beide mogendheden en de we derzij dsche benoeming regelt van diploma tieke en consulaire vertegenwoordigingen. Voorts worden in het verdrag regelingen getroffen ten aanzien van de behandeling der wederzijdsche onderdanen met betrek king tot den handel en de scheepvaart, waar bij de clausule der meestbegunstigde natie zal worden toegepast Tevens is in het verdrag een verklaring opgenomen, waarbij de beide partijen zich verbinden, samen te werken ter ontwikke ling van het onderling verkeer op den grondslag van evenwicht in den ruilhandel. Dit verdrag is de eerste algemeene over eenkomst, die door Mandsjoekwo gesloten wordt met een buitenlandsche mogendheid, Japan natuurlijk buiten beschouwing ge- Tusschen Italië, Japan en Mandsjoekwo is verder een economische overeenkomst ge sloten, welke formeel vandaag te Tokio door den minister van buitenlandsche zaken, Oegaki, den gezant van Mandsjoekwo, Yoean Chentoeo en den leider van de Italiaansche delegatie, senator Ettore Conti, is onder teekent Deze overeenkomst regelt de handelsbe trekkingen tusschen JapanMandsjoekwo eenerzijds en Italië anderzijds, op basis van wederkeerigheid. Een Fanrsch-Italiaansch grens-incident Soldaat verwondt een student Aan de Fnansch-Italiaansche grens heeft zich een grensincident voorgedaan, waarbij een Fransche studlent door Italiaansche soldaten werd gewond. Het incident deed zich voor bij den Col Udine in de omgeving van Abriès. Twee Fransohe toeristen, die bij vergissing de grens waren overgestoken, werden zonder voorafgaande waarschuwingen, door de Italiaansche grenswacht beschoten. Alhoe wel zij terstond terugkeerden, gangen de Italianen door met in hun richting te vu ren. Een der toeristen, Delaytre genaamd, werd daarbij door oen kogel in den- rug zwaar gewond. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft, nadat men dit geval ver nomen had, terstond een onderzoek laten instellen. Zoodra dit onderzoek is voltooid, zal de Fransche regeering haar houdiing in zake dit betreurenswaardig incident nadej bepalen. Het Luiksche gifmoordenproces De verdediging aan het woord De eerste verdediger van de te Luik te rechtstaande weduwe Becker, Mr. Che valier, is thans met zijn pleidooi begon nen. Hij trachtte daarin vast te stellen, dat zijn cliënte inderdaad digitaline heeft moe ten gebruiken. Ik denk. zoo zeide hij, dat mevr. Daumens inderdaad bestaat onder een andere en wer kelijke identiteit, n.l. de identiteit van een vrouw, die niets aan den dag wil laten tre den van haar reizen. Aangezien de verk'nip van digitaline streng gereglementeerd is in Nederland, kan deze vrouw, die in een schrij ven aan den president zich verontschuldigt over het feit. dat „zij zich niet kan ontmas keren", er een belang in gezien hebben, zich digitaline in België te verschaffen. Mr. Chevalier trachtte voorts dwalingen in de deskundigenrapporten aan te toonen. Hij stelt de vraag, of een giftmengster haar gif wel zou hebben gekocht bij winkeliers, die haar kenden en die haar bij het eers'e alarm hadden kunnen aangeven bij de po litie. Mr. Chevalier sprak verder als zijn mee ning uit, dat zijn cliënte medeplichtig is, maar niet de hoofdschuldige in het geval van de wed. Crulle. Op dit punt van het pleidooi werd do zit ting geschorst. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De verdediging van Sagunto-Valencia In den sector van Teruel wordi nog stee is hevig gestreden. De rechtsche aanval woidt door frissclie troepen uitgevoerd, die ovp*- groote hoeveelheden materiaal beschikken. In het gebergte ten Zuiden van Teruel hcc- bcn de regeeringstroepen in den afgeloop *n nacht hevige tegenaanvallen uitgevoerd. De rechtschen trachten daar om de republikein- sche verdedigingslinies langs den weg van Teruel naar Sagunto heen te trekken. Zij hebben hun linies daar eenigszins vooruit kunnen brengen en naderen thans meer het vlakke terrein, dat gunstiger is voor den op- marsch. Generaal M i a j a heeft gedurende de laat ste dagen nieuwe orders gegeven voor de verdediging van Valencia en Sagunto en oorlogsmateriaal naar de bedreigde punten gestuurd. De overstroomingsramp in Japan Volgens nieuwe berichten uit Kobe heb ben de overstroomingen in de omgeving groote schade aangericht. Ongeveer 100.000 huizen, dus vrijwel de geheele stad Kobe, staan onder water; 2100 huizen zijn wegge spoeld. Hri aantal dooden bedraagt naar schat ting 131; het aantal vermisten 300. Ook Kyoto en Osaka hebben van zwaren regen te lijden gehad. In de eerste stad zijn drie menschen omgekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat de schade, aangericht door de overstroomin gen van de vorige week, geschat wordt op 180.000.000 yen. aatstgenoemde overstroo mingen hebben 134 menschen het leven ge- POLITIEKE MOORDENAARS IN VRIJHEID Alle Japansche zeeofficieren, die betrok ken waren bij het complot van 15 Mei 1932 die eindigde met den moord op den Japan- schen minister-president Inoekal en die in 1933 veroordeeld waren tot gevangenis straffen van 13 en 15 jaar, zijn thans op vrije voeten gesteld. BANDITISME IN MEXICO In de Mexicaansche stad Puerto Ca-nsos heeft dezer dagen een afschuwelijk Jrama plaats gehad, dat nog eer>s ten overvi )&Te in 't licht stelt, hoe in dezen staat het ban ditisme hoogtij viert De stedelijke overheid van Puerto Cansos had dezer dagen een bandiet doen arrestee ren en dezen uitgeleverd aan de militaire autoriteiten. De overige bandieten derstreek hebben daarop geduchte wraak genomen Zij lichtten 's nachts alle leden van het stadsbestuur, in totaal tien personen, uit hun bed en vergrepen zich tevens aan hun vrouwen en kinderen. Later vond men de lijken van den burgemeester en een raads lid. doorzeefd van kogels, aan een bcom han gen in een der buitenwijken. Men vreest, dat de anderen een zelfde lot getroffen heeft UIT OOST- EN WEST-INDIE MOORD OM EEN HALVEN GULDEN SCHULD Sidoon, van de desa Kali-abang (Bekassi) had van Moersan, een desagenoot, vijftig cent in te vorderen wegens een schuld in contanten. Moersan betaalde echter zijn schuld slechts met beloften en uitstel. Dit maakte Sidoon nijdig en toen de twee en kele dagen later elkaar hij een visite toe vallig ontmoetten, schold hij Moersan uit voor wanbetaler. Moersan zeide niet veel, doch zon op wraak. Hij bezocht zijn boezem vriend Simi en een afspraak werd gemaakt. Gisteren zoo schrijft Aneta/A.N.P. dJ. 28 Juni per luchtpost toen Sidoon bezig was padi te snijden, kwamen Moersan en Simi rechtstreeks naar hem toe. Simi haalde een gelok te voorschijn en diende den schuld- eischer enkele flinke slagen toe. Moersan zat intusschen niet stil. Met een stuk hard hout „bewerkte" hij den reeds zwaar toege-- ta kei den Sidoon. totdat deze den geest gaf. Vervolgens namen de twee daders de vluchL Bestuur en politie zetten een achtervolging in en het gelukte hun nog denzelfdea avond het tweetal te arresteeren. Per auto op diefstal uit Politie uit Ede verrich. belangüke arrestatie De gemeente- en rijkspolitie te Ede zijn erin geslaagd den dader te arresteeren van verschillende in de laatste nachten in de omgeving van Lunteren gepleegde diefstallen. Het bleek te zijn de 21-jarige D. K. uit Ede, die onlangs uit een opvoedingsgesticht is ontslagen en sindsdien des nachts met een auto er op uit trok om benzinepompen te plunderen en en passant in te breken bij landbouwers. Eenige van diefstal afkomstige voorwerpen werden op hem bevonden. De auto, waarin de gestolen benzine zorgvuldig in een tank was geborgen, werd in beslag genomen. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd is de joi- gen al meermalen wegens verschillende mis drijven veroordeeld. DONDERDAG 7 JULI HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. AVRO-Ult- zcndlnK. 8 00 Gram.muzielc. (Om 8.30 Be richten). 10.00 Morgen wUdlng. 10.16 Gram. muzlek. 10.30 Viool en piano. 10.55 Declama tie. 11.15 Orgel en zang. 12.00 Het Kovacs LaJ os-orkest. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Gram.muziek. 1.15 Carel Albert's ensemble. In de pauze: Gram.muziek. 2.45 Omroep orkest. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4 30 Gram muziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Kovacs Lajos-ork&st en solist 6.30 Causerie „Zwemmen". 6.45 Sportpraatje. 7.00 De Staalmeesters en solist. 7.30 Gram.muzlek. S.Ot Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 Gram.muzlek. 9.00 Radlotooneel. 9.45 Omroep orkest en het koor van de Utrechtsche Mu ziekschool. In de pauze: Gram.muzlek. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 „The Jum ping Jacks". HILVERSUM II. 301,5 M. 8.000.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00— 9.15 Gram.muzlek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gram.muzlek. 10.15 Morgendienst 10.45 Gr.- muzlek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muzlek. 12.30 KRO- Orkest (1.00—1.15 Gram.muzlek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gram.muaiek. 3.15 Bijbellezing. 4.46 Gram.muzlek. 5.00 Cursuf handenarbeid voor de jeu&d. 6.30 All Round- Sextet In de pauze: Gram.muziek. 7.00 Be richten. 7.15 Gram.muzlek. 7.458.00 Repor tage, eventueel gram.muzlek. 8.05 Berichten ANP, hertaling SOS-LerlchteD. 8.16 Tam boers en H;i«erscorp3 „Jubal". 9.00 Decla matie. 9.30 Vervolg concert 10.00 Berichten ANP. 10.05 Het Hollandsch Strijktrio. In de pauze: Gram.muzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram.muzlek. ca. 11.50—12.00 Schrift lezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Ongel. 12.05 Orkest 12.36 Voordracht 1.50 Orkest 2.35 Plano. 3.10 Declamatie. 3.35 Orkest 6.20 Sextet 5.50 Piano-duetten. 6 45 Orgel. 7.20 Mando llne-orkest. 7.50 Band 8.20 Orkest 9.05 Strijkorkest 10.00 Avondwjjdlng. 10.45 Or kest 11.30 Orkest RADIO PARIS 1648 M. 12.40 Orkest (Om 1.60 Zang). 3.05 Zang. 3.20 Plano. 4.20 Zang. 5.20 Radlotooneel. 8.35 Plano. 8.50 Operette. KEI LEN 456 M. 8.50 Orkest en koor. 10.?9 Volksliederen. 12.20 Orkest 2.30 Concert 4.20 Orkest 6.40 Plano. 7.30 Sextet 8.20 Or kest 10.60 Orkest 12.20 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.60 en 1.30 Orkest 5.20 Orkest 7.23 Zang. 8.20 Orkest 484 M.: 1.30 Orkest 6.36 Orkest 9.20 Orkest DEUT8CHLAND8ENDER 1571 M. 7.30 Orkest, 8.20 Declamatie. 8.30 Opera „Die lustigen Welber von Windsor". 10.50 Cello en plano. 11.20 Orkest 12.20 Orkest 26 Nachtconcert „BATAVUS" Saxonette Het lichte motor- JÉfp* rijwiel v. iedereen. Eenvoudige bedle- ning. Snelheid on- ge veer 30 km. per,i bruik 65 km. op I' liter. Prijs 190.w Vraagt uitvoerige beschrijving, welke gratis en franco wordt toegezonden. „Batavus" Rijwielen- en Motorenfabriek A. GAASTRA. Heerenveen. SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland De vierde ronde Gister is in het Schaakhuis te Amsterdam de vierde ronde om het persoonlijk schaak kampioenschap gespeeld. De uitslagen luiden: PrimaCorlever 0—1 Euwe—Mulder Vz—V# MuilwijkDe Groot 0—1 Van den BoschVan Doesburgh 10 Van MindenoFontein YzYx Van Schel tingaLandau YxYi Afgebroken partij derde ronde: PrinsVein Scheltimga 0—1 De stand luidt tlhams: 1 en 2. Euwe en Van den Bosch, ied<» 3 Yx P-> 3 en 4. Landau en Cortlever, ie den 3 p., 5. Van Sdheltema 2% p., 6 en 7. Mulder en Prins, ieder 2 p., 8. De Groot 1 Yx p„ 9. en 10. Fontein en Van Doesburgh, ieder 1 p.* 11 en 12. Van Mindeno en Muilwijk, ieder Y2 Punt NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP ALG. BURGER-ZIEKENFONDS Opgericht April 1902 Telefoon 117970 'g-Cravenhage, L. Copes v. Cattenbnrgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhnisverpleglng en operatie. Geheele partlcnliere behan deling met vrije kenze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROSPECTUS OP AANVRAGE. Vertegenwoordigers (sters) gevraagd r „De Petser", zei hij enkel, toen hij naast Stijn lag. ,/t Kan jnee 'n erm miens wijd komme". Drie dagen daarna kwam Tinus opgetogen 't huis lngehold Jtoen hij van school kwam. „Moeder", hijgde hij, „ik hebzeuvestuivers 'gehad vande....— Petser...— en die moes ik oe geve, zint ie". Stijn nam 't geld aan maar zij, zoowel als Gijs, weigerden aan de jongens uitleg te geven. Met 't voorjaar kwam de gewone drukte. Opgelucht, na de feijpende zorgen, had Stijn haar huisje van boven tot benéden Schoongemaakt, dat er de resten van wintersche mufheid en Stof uitgebannen waren. Ze waren er gelukkig heelhuids doorgekomen en nu lag de zomertijd weer voor hen. 't Was jof er in die menschen nog altijd iets overgebleven was van de 0er-bevolking, 'n zekere zorgeloosheid in 't jaargetijde van Zon en mildheid en vruchtbaarheid. Vanaf den hoogen Beemsdijk gezieri was de groote Pssendijksche polder een lust voor de oogen. Groen in aller lei nuanceering, dat vervloeide tot blauwig grijs in de yerte. 't Koren, dat statig rees en koninklijke belooning zou schenken voor harden arbeid. Vee in de gelig besterde weiden, paars bebloemde klavervelden, en bij 't vorderen van 't seizoen de kleurige spatten van blauw en rood, korenbloem en klaproos, die pronkten tusschen 't koren; langs den slootkant en den wegberm de overdadige verscheidenheid van kleuren en sier lijke vormen. De zomer, als er meer geld kwam, als er zelfs voor den arme wat af viel van den overvloed, al moest er hard voor gewerkt worden. Merie Verdijk was ziek geworden en Drikka bleef thuis, maar een jongere zuster hielp bij Tonia. Stijn kwam niet meer om de karnemelk, Gijs bracht die zelf mee. Jan Donkerstal was minder kribbig dan voorheen, doch van de meid, die tersluiks eens een praatje maakte bij Stijn, vernamen ze, dat Tonia, hoewel de ongesteldheid van om streeks Kerstmis geen nadeelige gevolgen voor haar scheen te hebben, scherper en lastiger was dan ooit. Kees den Vust was de eenige tegen wien Gijs vrijuit durfde spreken en 't was voor hem meestal een stil geluk, dat er een was waaraan hij zijn zorgen met gerustheid kon toevertrouwen Verder lag er over den Elzenberm de gewone beklemming, die van Jans boerderij uitging, 't Was of het gemis van vreugde en de liefdeloosheid in het voornaamste huis het heele gehucht beïnvloedde. Dien zomer gebeurde 't erge, waarover 'n menschenleeftijd gesproken zou worden, 't Was in de laatste week van Juli. De kinderen van Stijn en Gijs waren thuis met vacantie en zwier ven heele dagen in de polder rond. Tinus en Aart scharrelden verder van huis. Knelis paste op z'n zusje. Op 'n morgen waren de oudsten er met hun hengels op uit getrokken om in de Wetering, bij de brug ïn de weg naar Dengeren te gaan vjsschen. Gijs werkte nog iets verder op, sinds een paar dagen was hij aan 't pikken en 't zou nog wel de week uit duren voor 't heele Lange Kantje tegen de grond lag. 't Was 't kostelijkst zomerweer, dat men verlangen kan. De warmte werd getem perd door 'n frisch Noordwesten windje, de hemel was één effen blauw spansel, waar slechts aan de Zuiderhorizon af en toe wat grijs dreef. Jan Donkerstal reed uit in z'n tilbury, de zwarte plofte z'n oude pooten loom neer in 't mulle grint. De boer zat er in zijn donkerblauw gestreepte boezeroen scheef geleund in het lin ker hoekje. Zoo ging hij zijn vee bezien en stapte bedaard door de weiden, waar hij behoedzaam de beesten naderde, met uitgestrekte arm, ze lokte en krauwde en ze betastte aan kruis en flanken. Onderwijl stond de zwarte aan 't bek scheef gezakt in z'n achterstel, slaande met z'n lange ongelijke staart naar de vliegen. Jan kwam ook bij Gijs op 't Lange Kantje; een afgebroken halm in zijn mond stond hij er bij toen de ar beider met metalig geluid van de zicht op 't droog stroo de tarwehalmen velde. Erg spraakzaam waren ze niet en Jan was weer weggekuierd langs 't stoppelveld om naar huis terug te keeren. 't Geratel van de tilbury maakte Tinus en Aart opmerkzaam op de konfst van den boer. Ze keken over de kruin van de kade en zagen 't gerij nade ren. Jan liet zijn paard voortsjokken en keek uit over de lan derijen, die de vruchten droegen van arbeid en zegen. Hier vlak bij de Weteringsche brug lag een perceel van Hein de Grauw. Hij met z'n nieuwmodische kuren, waarop Jan met minachting neerzag, had hier een veld suikerbieten, zooals er In den heelen Ossendijkschen polder geen te vinden was. „Zunnen ègewijzen opkommer" mompelde Jan, „zou 't Ie dan mieer kannen dan wij, die altijd boer zijn gewiest", De jongens hoorden 't gerij nu dichtbij. Ze zaten in de schaduw van 't bruggedeelte en ineens, net toen de zwarte zijn pooten kletsend neer bonkte op de keiverharding vlak voor de brug, stak Tinus' hoofd op zij langs de leuning omhoog. Jan zat met z'n gezicht de andere kant uit. Tinus maakte een zwaai met z'n armen alsof hij 't paard wilde aanjagen en ineens tot groote ontsteltenis van den jongen, maakte 't dier een sprong zijwaarts, 't Sloeg met de voorpooten tegen de houten brugleuning, waarvan de paaltjes afbraken en voor Jan zijn paard in bedwang had, met een harden ruk aan de toom, stortten ze over de brugrand naar beneden, vielen scheef op de kant van de kade en onder hopeloos gespartel en ge* kraak schoven paard en tilbury en voerman in het water van de Wetering. Wild klauwde de zwarte met de wegzakkende pooten in de modder, 't Dier snoof en brieschte en rukte, de tilbury lag op z'n kant en zonk. Stijn had buiten, naast haar huisje gezeten en ze had in de verte 't gerij zien aankomen, nog voor de brug. Dat was 't zelfde nog, waarmee zij eens voor 't eerst op de Elzenberm was gekomen. Toen was ze een forsche boerenmeid, nu zat ze al tien jaar hier in 't kleine huisje. En bij al de zorgen had ze er toch ook 't geluk gevonden met Gijs en de kinderen. En bij anderen vergeleken hadden zij 't goed. Toen ze weer den zonnigen grintweg langs keek was 't rij tuigje er niet meer. Ze stond op, zette haar aardappelen neer en tuurde, wat was dat nou? Jan had daar toch geen land, dat hij wilde bekijken. Maar dan Daar zag ze Tinus en Aart aankomen. Ze holden met de klompen in de hand over de wegberm door 't gras. '{Wordt vervolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2