D E V E O T\ i NORTH STATE NORTH CTATE Geuzen, ia BAAI DEELZENp^^ DINSDAG 5 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn. spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen halts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG tien jaar in China vertoefd, terwijl niemand hunner korter dan vijf jaren in China werk zaam is geweest. Onlangs, aldus wordt van officieuze Chineesche zijde verklaard, heb ben de Duitsche adviseurs op voorstel van de rijksregeering ontslag verzocht. De Chineesche regeering, waardeering hebbende voor de moeilijke positie, waar zij geplaatst waren, heeft hun vrij willig ontheven van hun contracten, welke nog niet geëindigd waren. De Japansch-Chineesche oorlog Hankau zal worden verdedigd Paracelsus-eilanden door Franschen bezet? Naar van Chineesche militaire zijde ver luidt, is de regeering vastbesloten. Hankau met alle middelen te verdedigen. 'Het gros der Chineesche troepen is in het gebied van Hankau samengetrokken en legt op het oogenblik sterke verdedigingwerken aan. De Japansche vloot stoomt voorts lang zaam de Jangtsoe op. Zij heeft vandaag Chi neesche stellingen beschoten, die ongeveer 50 K.M. ten Oosten van Koekiang zijn gele gen. Japansche motorbooten passeerden de rivierversperring bij Matang, die op het oogenblik door de Japanners wordt opge ruimd, om het mogelijk te maken, dat ook grootere schepen kunnen passeeren. Aan den Zuidelijken oever betrekken de Japanners onder bescherming van het scheepsgeschut hun stellingen. Op den Noordelijken oever zouden nabij Tsien Sjan deelen van het Ja pansche leger teruggedrongen zijn. Japansch-Fransche spanningen Domei publiceert een bericht uit Lon den, volgens hetwelk de Fransche regee ring de Britsche ervan in kennis gesteld zou hebben, dat zij de Paracelsus-eilan den, een groep riffen ten Zuid-oosten van Hainan, heeft laten bezetten. Domei meent te weten, dat de'Japansche regee ring nog geen officieel rapport in deze aangelegenheid heeft ontvangen en dat men slechts beschikt over de inlichting, dat een zeker getal Annamietische gen darmes aan land zijn gebracht op een dezer eilanden, waar twintig Japanners aan den arfbeid waren. Domei zegt verder, dat, waar deze eilanden aan China toebehooren, de Japansche regee ring wellicht zou kunnen overgaan tot het richten van een vertoog tot de Fransche regeering, vooral, als de gendarmes de Ja panners bij hun arbeid zouden hinderen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van deze kwestie verklaard, dat de toestand niet ernstig is, doch dat de regeering met een zekere ongerustheid de gebeurtenissen gade slaat. Men herinnert er hier aan, dat een week geleden in het lagerhuis is medege deeld, dat de Fransche en Britsche ambassa deurs te Tokio de Japansche regeering had den gewezen op het gevaar, dat een bezetting van het eiland Hainan met zich zou brengen. De redactie van Havas teekent hierbij aan: „In gezaghebbende Fransche kringen merkt men op, dat de Paracelsuseilanden, die sinds het begin der vorige eeuw door het Annamietische rijk bezet zijn, als af hankelijk van dat rijk worden beschouwd. Ter beveiliging van de scheepvaart in deze streken heeft de regeering van Indo-China er twee vuurtorens geplaatst. Kleine afdee- lingen van de Annamietische politie zijn daarheen gezonden, om de vuren en het meteorologisch instituut te beschermen. Vertrek der Duitsche adviseurs Met betrekking tot het vertrek der Duit sche militaire adviseurs uit Hankau, dat heden zal geschieden, heeft de woordvoer der der Chineesche regeering hun een har telijke hulde gebracht voor de door hen aan China bewezen diensten. Zij zijn in vele gevallen reeds meer dan tien jaren in persoonlijk contact met de Chineesche regeering. Velen hunner hebben Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Aïïeen-verkoopf 4* Wester-Apotheek Oeveo-Depót Fa. C. Roosen Zn. fciaX*?."",! Elders wende men zich tot de tabrlkante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. De kwestie der Oostenrijksche commissarissen Bij decreet nan stadhouder S e y s s I n- quart en in overeenstemming met Buer- ckfcl, den rijkscommissaris voor Oostenrijk, moeten, gelijk wij reeds meldden, alle com missarissen, die thans aan het hoofd van particuliere ondernemingen geplaatst zijn. op 1 Augustus hun functies neerleggen en vóór 15 Augustus verslag uitbrengen van hun optreden. Rafelsberger, de staatscommissaris voer het particuliere bedrijfsleven, is belast met de benoeming van nieuwe commissarissen, uier tra dementen door hem zullen worden vastgesteld, waarbij rekening zal worden gehouden met de belangrijkheid der onder neming. Deae beschikking van Seyss Inquart, welke rolgt op de zoo pas door Buerokel genomen radicale maatregelen, vormt, naar nien vol gens Havas kan zeggen, de ontiknooping van de sedert den Anschluss latente crisis. In feite bevonden zioh vier dagen na do aansluiting aan het hoofd van alle Joodsche particuliere ondernemingen reeds commissa rissen-leden der nationaal-socialistische par tij, die zich aJs het ware zelf hadden be noemd en het beheer der onderneming con trol eerden. Dit stelsel heeft aanleiding gegeven tot zekere misbruiken als gevolg van de onbe hoorlijkheid of onbevoegdheid van zekere commissarissen. Buerckel zelf had zich tegen dit systeem, zooals hij dat "bij zijn aankomst te Weenen in zijn hoedanigheid van rijkscommissaris voor Oostenrijk had aangetroffen, uitge sproken. De Duce dorscht het eerste graan Italië zal brood hebben In het nieuw dorp Aprilia in de voor malige Pontijnsche moerassen heeft Mussolini Maandag zelf het sein gegeven tot het dorschen van het graan. Om half één beklom de Duce een stoomdorschmachine, deed zyn jas en zijn tricot uit, zette een zwarte bril op en hield vervolgens een rede tot de enorme menschenmassa, die zich rondom hem verzameld had. De Duce begon vervolgens met het dor schen van het graan, afkomstig uit het Pon tijnsche gebied dat zooals hij zeide, na twin tig eeuwen van dood en verlatenheid ten slotte werd drooggelegd door den heroieken wil van het fascisme. Ik verklaar hiermede, zoo ging Mussolini voort, dat de graanoogst van 1938, het zes tiende jaar van de fascistische tijdrekening, in kwaliteit beter is dan die van het vorig jaar en wat de kwantiteit betreft slechts weinig geringer. Ofschoon het laatste woord nog niet gesproken is, kunnen wij toch de toe komst, tengevolge van de maatregelen welke wij getroffen hebben, rustig tegemoet zien. Het Italiaansche volk zal het voor zijn leven noodzakelijke brood hebben. Doch zelfs in dien het daaraan gebrek zou hebben gehad zou het zich nooit gebogen hebben, om hulp te vragen aan het buitenland. De berekeningen van de z.g. demopluto cratieën zijn faliekant uitgekomen. Ik maak het Italiaansche volk attent op deze bereke ningen, opdat het ze zich ten allen tijde her- innere, in vrede en in oorlog. De terreur in Palestina Revisionistenleiders in ballingschap? Naar verluidt, hebben de Palestijnsche au toriteiten het voornemen, de zionistisch re visionistische leidens te deporteeren, en wel naar de Seyohellen-eilanden. Dleidens zouden zich schuldig gemaakt hebben aan het organiseeren van de repressaille-maat- regelen, die van Joodsohe zijde genomen zijn. In October zijn de Arabische leiders o.a. de burgemeester van Jeruzalem, ook naar die eilanden gebracht. Instorting in Tsjechische mijn Acht arbeiders bedolven In een steenkolenmijn nabij Moravisch Ostrava heeft gisteren een instorting plaats gevonden, tengevolge waarvan acht mijn werkers bedolven werden. Vijf hunner kon den met zware verwondingen geborgen wor den. Hoewel men met koortsachtige haast aan bet opruimingswerk bezig is, heeft men de drie anderen tot dusver nog niet kunnen bevrijden. Het Sandsjak-accoord geparafeerd De Turksch-Fransche vriendschap Te Ankara is gistermiddag door den Turk- schen minister van 'buitenlandsche zaken, Rustu Aras. en door den Franschen ambas sadeur, Ponsot, een Tuxksch-Fransch vriend schapsverdrag geparafeerd. Het houdt o.a. de volgende bepalingen in: Frankrijk en Turkije verplichten zich, tot geen enkele politieke of economische entente toe te treden, welke tegen een der beide landen gericht zou zijn. Indien een der verdragsluitende partijen door een andere mogendheid wordt aange vallen, zal de andere partij hulp noch bij stand van welken aard ook verleenen aan den aanvaller of de aanvallers. Beide mogendheden bevestigen vervolgens hun verlangen, dat de wede in het algemeen de veiligheid in de Oostelijke Middelland- sche Zee blijven gehandhaafd. Zij verplich ten zich, elkaar te raadplegen, ingeval die vrede en veiligheid zouden worden bedreigd. De andere artikelen betreffen de hand having van de arbitrage-clausules, welke tus- schen beide mogendheden reeds bestaan Ook herinnert het verdrag aan de ver plichtingen, welke voor beide landen uit het Volkenbondspact voortvloeien. De duur van he4 verdrag is vastgesteld op tien jaar. Het accrwU treedt in werking bij de uitwisseling der ratificatie rovkonden. De militaire samenwe-king tussehen beide landen tot handhaving van de orde ei veiligheid in het 'Sandsjak heeft reeds heden een aanvang gei urnen. Een Turksch detachement van 2500 man kon n.l. het ge bied binnenrukken. Het Luiksche gifmoordenproces De zitting van gistermiddag was geheel gewijd aan de pleidooien van de advocaten van de civiele partij. Al deze advocaten, vijf in getal, voerden overstelpende bewijzen aan tegen de beklaagde. In verband met de groote belangstelling van de zijde van het publiek was oe gen darmerie, die de orde handhaafde, extra versterkt. Heden zullen de advocaten der verdedi ging hun pleidooien aanvangen DE CHOLERA WOEDT IN BRITSCII -INDIE Het aantal slachtoffers van de Cholera- epidemie in de vereenigde Britsch-Indische provinciën is thans tot boven de 20.000 ge stegen. Bij het nemen van maatregelen tegen de epidemie stuit men op een onbegrijpelij ken tegenstand van de onwetende massa. Fiïn> dat je om hebt gedacht! I V AMERICAN ^CIGARETTES De Amerikaansche Verkeers-MoJoch Blijkens de statistieken zijn in de Veree gde Staten in liet afgeloopen jaar 100.000 mcnschen bij verkeersongelukken gedood. Dat is meer dan het dubbele van het aan tal Amerikanen, dat in den wereldoorlog i&uvelde. Gewond werden 9.900.000 personen, het geen gemiddeld neerkomt op een gewonde oor elke vier gezinnen. De schaoe door verschillende verkeers ongevallen veroorzaakt, wordt voor 1937 ge raamd op 7.2 milliard gulden. Op rekening ongevallen door motorvoertuigen ver oorzaakt komt een bedrag van 3y2 milliard gulden; er werden 39.500 personen gedood en 1.360.000 gewond bij ongevallen met derge lijke voertuigen. OTTO BAUER OVERLEDEN Te Parijs is Otto Bauer, oud-minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk, over- Hij was leider der Oostenrijksche sociaal democratische partij, schrijver en journalist. In Februari 1934 moest hij, in verband met den socialistisch en opstand te Weenen het land verlaten en werd hij van de Oosten rijksche nationaliteit vervallen verklaard. UIT OOST- EN WEST- INDIE Apotheek maakt een vergissing Chineesch meisje overleden Te Padamg, aldus de „Sum.bode", heeft zioh een tragische vergissing voorgedaan, waarvan een Cliinee90h meisje het slacht offer is geworden. Een Chineesche familie, Tjia Tjdm Seng geheeten, had in Iffet filiaal van een apo theek in het Chineesahe kamp een zakje Fngelsch zout laten koopen, welk zout de leden van het gezin hadden ingenomen. Aangezien liet niet voldoende was voor de geheeie familie, weid een 14-janig doch tertje weer naar het filiaal gezonden, om nog een ander zakje Engelscli zout vam 100 gram te halen. In stede van Engelsch zout schijnt echter ohloras kaliens tc zijn afgegeven, welke stof het meisje heeft ingenomen, in de meening verkeerend, dat het Engelsch zout was. Kort daarna dedlen zioh ernstige ver schijnselen voor en nadat verscheidene dok toren, die gewaarschuwd waren, getracht hadden het leven van het meisje te redden, is zij toch aan de gevolgen overleden. Het blad vernam nog, dat het zakje met ohloras kaliens niiet werd afgegeven door den beheerder van het fdldaall, doch dooi een huisgenoot van den beheerder, een 20 jarigen Inlandlschen jongeman, die niet op de hoogte is van het gebruik der me dicijnen. Het onderzoek naar de verantwoordelijk heid wordt door het parket, in samenwer king met de politie, voortgezet. De politie heeft de Bandoeng een Palem- bangea- aangehouden, nadat de verdenking van do zijde der Posterijen, den man on twijfelbaar aanwees als een langgezochte wisselvervalscher, zoo lezen wij in het A.I.D. Reeds een jaar is dieze man indien al thans blijkt, dat één persoon de auctor delicti is zeer systematisch bezig geweest met het vervalsdhen van postwissels. Hij heeft geopereerd te Bandoeng, te Wel- tevredten, te Gherilbon en te Soerabaja en aan zijn buitengewone geslepenheid en klaarblijkelijk ook aan zijn kennis van za ken heeft hij 'het te danken, dat hij te Ban doeng twee maal achtereen op een door hem gevolgde vaste wijze, nagemaakte post wissels kon dloen verzilveren. Door de aanhouding van den verdachte is men in het bezit gekomen van waarde volle gegevens. Deze waren zoo overstel pend, dat die vervalscher heeft bekend. DE LANDSMIDDELEN IN MEI BATAVIA, 4 Juli. (Aneta). De opbrengst van de landsmdddelen over Mei 1938 heeft bedragen if 61.300.000 tegenover 47.600.000 in Mei 1937. De eerste vijf maanden bedlroeg de opbrengst ƒ212.700.000 (v. j. ƒ195.700.000) Mr. T. J. VERSCHUUR NAAR INDIE Mr. T. J. Verschuur zal als lid van den Raad van Beheer der Ned.-Indische Aarcl- oliemaatschappij op 5 October met de „Jo- han van Oldenbamevelf' naar Indië ver trekken. waar hij o.m. de velden der N. I. A. M. op Java en Sumatra zal bezoeken. In P'ebruari hoopt hij hier te lande terug to keeren. In dezelfde kwaliteit heeft Mr. Verschuur in 1935 een reis naar Java en Sumatra ge maakt. GEMENGD NIEUWS Het drama te Echteld Verdachte naar Arnhem overgebracht De verdachte van het misdrijf te Echteld, de 27-jarige A. J. v. T., is gistermiddag on der strenge bewaking van het gemeentehuis te Dienden naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Na door den rechter commissaris te ziin verhoord, i's hii in voor- loopige hechtenis gesteld. Tijdens een huis zoeking heeft men een merkwaardige ontdek king gedaan. Men vond er eenige gedeeltelijk verbrande bankbiljetten van 25 gulden, ook werden er snippers aangetroffen van andere bankbiljetten, waaraan muizen geknabbeld hadden. Zcoals men weet. heeft de verdachte verklaard, dat hij een deel van het gestolen geld verbrand had. Ook heeft men een stuk touw gevonden, dat overeenkomst vertoont et het touw waarmee het lyk van mej. van Hattum aan de deurknop bevestigd wa's. On- tootelyk is de ovex-eenkomst niet vast te stellen, want de broer van mej. van Hattum heeft het lijk losgesneden en het topw in brandende kachel gegooid voor de politie het beslag kon nemen, ft'rc een bezwarende omstandigheid is ech ter kunnen worden vastgesteld, dat de lu's het touw in den nek van de vrouw bevestigd. Daardoor wint de overtuiging, dat rouw vermoord is, sterk aan waarschijn lijkheid. De tweede verdachte zit nog steeds in het gemeentehuis van Lienden opgesloten. Het ii ongeveer 50-jarige man, die geen bijster gurjstige reputatie geniet. In de 'streek js hij algemeen bekend onder zijn bijnaam: de Krul. Tot nu toe blijft hij hardnekkig ont kennen bij het misdrijf betrokken te zyn. De termiin van gevangenhouding is met tw dagen verlengd. Een motor verliest zijn zijspan Gevolg: twee gewonden Dobbelmann's f R hAlFOÓ Zondagmiddag, half drie, had op den Bre- daschen weg te Tilburg een ernstig motor ongeval plaats. Van een in de richting Breda rijdenden motor met zijspan brak op een gegeven oogenblik de as van het wiel van het zijspan. De motor reed nog enkele tientallen meters verder en vloog vervolgens tegen een boom. De bestuurder, de 29-jarige J. L. S., wonende te Tilburg, bekwam bij de botsing o.a. een zeer ernstige 'scheunvonde aan de linker hand en een kneuzing van den linkervoet. Zijn 62-jarige moeder, die in het zijspan had gezeten, kwam er nog «slechter af. Zy kreeg een ernstige schedelbasisfractuur. Beide gewonden moesten per ziekenauto van den Tilburcschen G.G. en G.D. naar het St. Elisabethziekenhuis aldaar worden ver- BIJ OVERSTEKEN GEDOOD Op den Beverwykschen straatweg onder Castricum i's een 9-jarige jongen, die voor de ouderlijke woning speelde, bij het onver wacht oversteken van den ryweg, door een vrachtauto gegrepen en overreden. De knaap op slag dood. WIEG IN BRAND GERAAKT Gisteravond is in een woning aan den Stadionweg te Amsterdam een wieg, waarin zich een baby van vier weken be vond, in brand geraakt. Men had in "de na bijheid van de wieg een inlialeertoestel ge plaatst, met, bet gevolg, dat de vlam van het toestel zich aan het tulle van de wieg mededeelde. Het kindje, dat ernstige brand wonden bekwam, is door den G. D. verbon den. De brandweer, die inmiddels was ontbo den, heeft het vuur gedoofd. HET PAARD KIND VAN DE REKENING Maandagmiddag is bij de op het landgoed „De Treek" te Amersfoort gehouden Cross Country, verreden voor den nationalen wijf kamp een vrij ernstig ongeiluk gebeurd. De 2de luitenant P. C. Snorn, uit Leiden, was juist voor het parcours gestart en zou met zijn paard een hindernis nemen op een heuvel. Het paard kwam met de beenen tegen een dwarsligger van de hindernis en viel. De berijder schoot over den kop van het paard en bleef liggen. Een tweetal offi cieren van gezondheid verleende direct hulp een constateerde kneuzingen aan den schou der, terwijl een der armen was ontwricht Het paard had de halswervel gebroken en was vrijwel op slag dood. Een beschonkene te water Moeilijke middernachtelijke redding Met vereende krachten is men er gistei- nacht tegen 2 uur in geslaagd een dronken man, die in het water voor het Centraai Station te Amsterdam was gevallen, to redden. Voorbijgangers hoorden plotseling een plons en ontdekten even later, dat een drenkeling lag te spartelen in het water bij de, brug over de Martelaarsgracht. Snel schoten wee politie-agenten. diie zich in de nabijheid' bevonden, toe en met een reddingshaak slaagdon zij er in ilen dren keling te grijpen. Het kostte eohter nog moeite den ;nan op het croge te brengen, daar hiervoor een boot noodig was. Terwijl men bezig was beslag te leggen op een vaartuig, dreigde de man, die het hoofd niet lwven water kon houden, nog te verdrinken. Een toeschouwer sprong echter, zonder zich te bedenken geheel gekleed in het water en hield het hoofd van den drenkeling omhoog. Eenige taxichauffeurs verleenden assistentie door de schijnwerpers van hun auto's op het wateroppervlak te richten. Enkele oogen blik ken later kwamen redders met een roei- boot opdagen en toen kostte het weinig moeite meer om den drenkeling en zijn hel per behouden op het droge te brengen. Do eerste werd door den G.G.D. naar het Bin nengasthuis vervoerd en daar in observatia opgenomen. Hij bleek zwaar onder den in« vloed van sterken drank te verkeeren. Over de inbraak in het postkantoor to Buidel vernemen vrij nader, dat, in een dei; twee aangeteekende brieven, welke er be halve het bedrag van f 1200 gestolen zijn, een aanzienlijke som gelds zat, ter uitbeta ling van maandsalarissen aan het kantoor personeel der zinkfabriek. Een politiehond heeft een spoor gevolgd! tot aan de Belgische grens, bij een boom, waartegen de dief vermoedelijk zijn fiets ge zet had, om na zijn inbraak vlugger te kun nen verdwijnen. «i SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland De derde ronde Gisteren is in het SdhafaMims te Amster dam de dierdie ronde gespeeld! van heit tour- nood om het sohaakkampdioensohajp vaat Nederlands De uitstegen luiidlen: PrinsVan Sdheltinga afgebroken in bete nen stand voor Van SdheMinga, Larudiauvan Mindleno 10 Fonteinvan den Bosch 01 Van DoesiburghMuilwijk 10 De GrootEuwe 01 M-uldeCortüever 10 De stand luidt thans: 1. Euwe 3 pumitien; 2. en 3. Landlau en viaii den Bosch, ieder Zy2 punt; 4. Prins 2 p.4 plus 1 afgebroken partij5. Cortlever 2 p.; 6. Mulder iy2 p.; 7. Van Scheltinga 1 p. plais 1 afgebroken partij; 8. Van Doesburgh! 1 p.; 9. 10 en 11. Fontein, De Groot en Mu.i- Iwijk y2 p.; 12. van Mindeno 0 punten. Inslantine Als je wakker wordt! en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Dus onthoudt ilnsfantine stilt en voorkomt pijnen! Doosjes 12 tabletten 70 et, zakjes a 2 tabletten 15 ct. (20 ».Jaomer gij het mekkelijk praote, gij het grooite keinder. die oe over een paor jaor wel haauwen zullen. Mer kekt is nar oons. Waor mot ik henen es ik van den Elzenberm aafmot". „Zijde daor dan nog bang vur? Jan heet toch niks gezeed over die aaier en det schelden?" „Neje went det hebben die van mijn nie gedaon". „Zuut nou, lat me nou is uitpraote. Geleufde gij nie det God de harten van boeren en d'r vrouwen ook nijgt es watter beken, zooes d'r staot. Ziede dan nie, det dè nou gebeurd is". Door deze woorden was er weer een groote rust in Gijs' hart. Zou 't waar kunnen zijn, dat Jan gezwegen had en geen enkel dreigement had geuit, hoewel er nu meer dan ooit reden voor was geweest, omdat hij niet kón en niet mocht. En tegelijk kwam de gedachte als vanzelf of God hem beloonde voor zijn vertrouwen, dat hij getoond had in zijn oudejaars avond-gesprek met Stijn. De winter ging gelukkig half Februari zijn barsche kuren 'temperen, wat niet enkel voor Tonia een weldaad was. doch veel meer voor de arme sloebers, die in hun dompige, kleine kamertjes met veel kinderen en extra uitgaven, hardnekkige hoest of andere onaemakk^n de mildere voorjaarsdagen met een zucht van verlichting zagen komen. De winter, dat was als in lang-vervlogen tijden, toen hier op den Elzenberm nog watergevaar bestond, 't angstigste jaargetijde. Hoe hield je de kinderen warm, als de wasem van veel menschen tot een dikke laag wollige kristallen tegen de sparren en het riet van 't dak zat gevroren en als met de snerpende Oostenwind van over 't vlakke land de kachel gulziger was dan ooit? En daarbij waren de verdiensten in deze barre dagen kleiner dan in den milderen zomertijd. Met bezorgdheid hadden Stijn en Gijs gedacht aan de kleeren, Tinus groeide overal uit. Aart droeg de afgelegde spullen van zijn ouderen broer, maar wat moest die aan? Zelf maken, ach, Stijns handen waren rap en ze kon veel, doch maak maar als je niet weet waarvan. Op 't eten kon niet meer be zuinigd worden, dat was al meer dan schraal. Ze hadden spek, dat was een troost, maar 't jaar was lang. Kon ze zelf maar bakken, maar ze durfde niet aan den baas vragen, of ze den oven mochten gebruiken als zijn eigen brood er uit was. Dus kwam er een dag dat de bakker geen geld ont ving, wel de belofte dat 't er Zaterdag zou zijn. De klein sten hoestten angstig scherp, maar een dokter halen? Ze werden ingesmeerd met een beetje overjarige reuzel, die in een grauw papiertje bewaard werd in een doosje. Meer kon den ze niet doen, hoe 't hun aan 't hart ging. Als een drei ging hing de mogelijkheid van een ernstige ziekte boven hun gezin. Zoo waren ze op 'n avond er toe besloten aan Jan Donkerstal te vragen of hij Tinus nog kon gebruiken. Hoe zwaar 't hun ook viel. Doch toen Gijs de volgende middag thuis kwam eten, had hij 't nog niet gevraagd. „Stijn", zei hij, toen zijn vrouw er hem naar vroeg, „ge ziet nou zelf wet 't is om errebaaier te worden. Es je d'r ieënmaol in zit komde er nie meer uit. Hij gaot nie, hur." Stijn zuchtte. Was er dan geen andere uitkomst in dezen benarden tijd? Hoe deden de anderen hete? Hoe kwam Merie Verdijk er uit? Al verdienden er een paar wat bij, al was Drikka veel op de hoef bij Tonia, de kinderen liepen er bij als „schooiersjong" en zelf zagen ze er uit in hun kleeren als vogelverschrikkers. Kregen ze van „den arme"? Kregen ze soms van Hein de Grauw's huishoudster wat toegestopt? Als Stijn Merie zag was 't één klaagtoon, die ze te hooren kreeg. Maar 't drong niet tot haar door dat 't gewoonlijk de ergste klagers niet zijn, die 't slecht hebben. Toen op 'n nacht begrepen ze. Er viel in de doodsche stilte van 't wijde, leege land een schot, dat fel en scherp knalde in de winternacht. Gijs schrok wakker. Stijn zat rechtop in bed. Ademloos luisterden ze, maar geen geluid was te hooren dan 't hoog-ijle geruisch van den oostenwind in de hooge populieren en 't fluitend gerucht in de schoorsteen. Kleumig dook Stijn weer onder de deken, waarover als extra-dek aan het voeteneind een schoon gewasschen jute zak was gelegd. Gedempt en brommend, spraken ze nog over het schot, dat hen uit den slaap had geketst, maar de lauwe warmte deed den slaap kee ren en bijna was Gijs onder zeil toen er opeens 't geluid was van zachte voeten in 't los getrapte grint buiten. Nu liep iemand langs 't huis, de losgevroren plavuizen van het straatje klepperden, toen werd de klink opgelicht. Het ge rucht van 't rammelend ijzer klonk angstaanjagend door het huisje. „Gijs, d'r is iemes". Gijs was met één sprong uit de bedstee. Op z'n bloote voeten ging hij op de tast naar de deur. „Jao, wet is t' er?" „Doe is open, ik zij 't, Klaos". Gijs trok de grendel weg en schuw en gejaagd schoof de donkere gestalte van een man binnen. „Lat me hier efkes blijve, Gijs ze zuken me." „Wie zuukt oe", vroeg Gijs bibberend. Hij zoekt naar lu-« cifers op de hooge schoorsteen en bij 't geluid van het doosje zei Klaas Verdijk gejaagd: „Gin laamp aon, neje, neje, donker laote.'* Stijn vroeg uit de bedstee wat er was. „Is det 'n mensch laote schrikken." Toen zei Klaas, nog steeds in 't donker kamertje staand: „We waore aon 't streupe, de kaant van den dy'k uit en stil is, ik heur looipe." Ze luisterden. Boven 't rammelend getik van de wekker uit en t snuiven van Klaos' adem hoorden ze buiten de voet stappen van méér dan één man. 't Geluid stierf weg. HeC werd weer 't gewone gerucht van 'n strenge winternacht; over den polder. Gijs had z'n kousen en broek aangetrokken. „Wie was t' er bij oe?" „De Petser." ..De Petser! Gaode gij mee den Petser om. Kérel, det had ik van oe niet gedocht. Paas toch op!" „Hedde gullie dan gin erremoei deuze weinter. Wij kan nen 't mee den besten wil van de waereld nie meer haauwen". „Mer det gaot van kwaod tot erreger, dink om oew vrouw en keinder." „Daor dink ik net aan. Ze motte toch ète, war. En ik kan 't nie aanders verdienen." 't Was de bekentenis van een mensch in grooten nood. Gelukkig was t donker, ze zagen nu mekaar tenminste niet. Toen 't buiten stil bleef waagde Klaas 't behoedzaam om de hoek van 't huisje te kijken, toen op den weg en met een grooten boog om den Elzenberm heen, ging hij naar huis* Gijs grendelde de deur toen de ander niet meer terug kwam. (jWordt vervolgd)A

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2