TRIUMPH ROOK DEI CENT SIGARET DIE TRIOMFEERT VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER ZATERDAG 2 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 HET GEVAL SANDYS Het geval Sandys, hetwelk korten tijd het Britsohe Lagerhuis in heftige beroering heeft gebracht, mag karakteristiek worden genoemd voor de parlementaire verhoudin gen van het zeer aan traditie gehechte En geland. Men zag erin een botsing tus- schen de rechten van het Lagerhuis, dat gierig is op zijn verworven privileges, en de regeering, welke zich ten zeerste bewust van haar verantwoordelijkheden ten opzichte van de natie. Dat beider bevoegdheden wrijving geraakten kreeg nog een bijkom stig pikant smaakje daar de aanleiding va: heel de affaire was het doorsijpelen van eer belangrijk defensie-geheim, op de luchtaf weer betrekking hebbende. De nog jonge conservatieve afgevaardigde Duncan Sandys, schoonzoon van Churchill, was de man, om wien heel de storm zich afspeelde. Sandys had namelijk inlichtin gen ontvangen dat er een aanzienlijke ach terstand in dit onderdeelder bewapening zou zijn, en wenschte daarover in het Lager huis aan minister Hore Belisha een vraag te stellen. Daar hij zich echter rekenschap •gaf van het belang der materie, diende hij een concept van deze vraag bij den betrok ken bewindsman in, opdat deze desge wenscht maatregelen kon nemen, om de zaak niet aan de openbaarheid prijs te geven. De inlichtingen belandden echter rechtstreeks bij den procureur-generaal, die Sandys bij zich ontbood en hem kort en goed vroeg, hoe hij deze militaire geheimen in handen had gekregen. Hore Belisha had derhalve meer bezorgdheid aan den dag ge legd voor 's lands welvaren, dan voor de rechten van den parlementariër, zich i lichtingen te verschaffen, teneinde de gestes der overheidslichamen te controleeren. Sandys intusschen was een koppig man, moedelijk komt bij uit het hooge noorden, weigerde te spreken, ook al werd hij met twee jaren gevangenisstraf bedreigd. Hij bracht de heele zaak voor het parlementaire forum, en toen waren de poppen aan hel dansen. Een conflict dreigde tusschen» regee ring en volksvertegenwoordigers, over de rechten van het parlement, een politiek in termezzo, hetwelk Chamberlain wel zeer on gelegen moest voorkomen, daar het bij hoog oploopend verschil hem wel eens tot demissie zou kunnen nopen. De premier heeft dan ook het teeken ge geven aan zijn medewerker, om bakzeil te halen, en zulks te gereeder daar een inmid dels ingestelde lagerhuis-oonimissie reeds had uitgemaakt, dat de rechten van het par lement door de bedreiging, welke Sandys had moeten ondergaan, practisch waren bekort. Het is zeer wel te begrijpen, dat minister Hore Belisha zich heeft laten verleiden tot een te barsdh optreden tegen Churchills schoonzoon. Churchill is een van de mannen die de huidige regeering als muskieten om zwermen, en haar het bestaan verre van plezierig maken. Hij zweept tot steeds sneller bewapeningstempo op en doet zijn best, zijn neus in allerlei zaken te steken, waar men maar liefst dit nieuwsgierigheids-orgaar buiten zou houden. Bovendien is hij eer verklaard tegenstander van de toenaderings politiek, gelijk Chamberlain en Halifax deze ten uitvoer leggen. Doch wat wellicht no; wel den doorslag heeft gegeven is het feit, dat juist de luchtverdediging het hart der Britsche defensie is. Sinds de perfectionnee- ring vain het luchtwapqn voelen de Britsche eilanden zich niet langer veilig in een isole ment, dat thans doorbroken is. Het publiek moet uit de wetenschap, dat de afweerdienst tot in de perfectie is verzorgd, een nieuw zelfvertrouwen putten, vandaar dat Hore Belisha een poging tot stoppen van lastige vragen heeft gedaan, welke hem thans aller minst goed is bekomen. Een AmerikaanscH monster- vliegtuig op stapel Amerikaansche militaire autoriteiten ne men do strike te geheimhouding in aoht ten aanzien van een vliegtuig, dat, naar beweerd wordt, in staat zou zijn over den Atlanti- ecflaen Oceaan naar Europa en terug te vlie gen, zonder dat benzine behoeft te worden ingenomen. He<t toestel, een bommenwerper, wordt ge bouwd in de vliegtuigenfabriek van Douglas te Santa Monica (Calif.) in een kleinen, af zonder! ij keoi hangar, welker ramen zijn wit- geverfd. Deze nieuwe machine vormt de j'ongste poging van de Vereenigde Staten, om de puprematio in de lucht te venverven. Het is den autoriteiten van de Douglas Aair Craft Company bij de wet verbooen, het ex periment te bespreken en alle bijzonder heden omtrent het toestel zullen geheim blij ven, zoolang het staatsdepartement van oor log dat wenscht. Men veronderstelt, dat de vleugelwijdte van de nieuwe machine bijna tweemaal zoo groot zal zijn als van het grootste toestel, dat tot. nog toe ooit is gebouwd, terwijl het gewicht driemaal zoo groot zal worden. Als burgervliegtuig zou het toestel in de klasse der 100-passagierstoestellen vallen. HET PELMANISME dtedvrUClmnttkte roelens, bloos-, en bet willen, dei Onze brochure No 7 niet volledige Inlichtin gen ontvangt U gratis op aanvraag. PELMAN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 Een „vliegende bisschop" vermist De bladon melden uit Montreal, dat dr Archibald F 1 e m i 11 g, de Anglicaan-1 selie bisschop voor het Noordpoolgebied, se dert ecnige dagen vermist wordt. Hij was acht dagen geleden in een vliegtuig van Amos in Quebec naar Beltsher Island in de Huilsonbaai vertrokken, in gezelschap van twee andoren. ITet vliegtuig had voedsel voor acht dagen aan boord. Hot zou twee tusschenlandingen maken, doch ook hiervan heeft men niets gehoord. Dr. Fleming staat bekend als dc „vliegen de bisschop", omdat hij de laatste jaren zijn reusachtige bisdom, dat 2.250.000 vierkante mijl groot is, per vliegtuig heeft afgereisd. Gedurende dc zes wintermaanden kan hij de bewoners aan de uiteinden van zijn bis dom niet bezoeken, doch in den zomer legt hij vaak duizenden kilometers per dag in een vliegtuig af. De bevolking van zijn bisdom*^4 't 17.000 zielen en bestaat uit blanken, 'pn eai Eskimo's. Vliegtuigen zijn opgestegen cpi het ver miste toestel te zoeken. De Spaansche burgeroorlog De Japansch-Chineesche oorlog Japan en de nieuwe vlootverhoudingen In Japansche marinekringen wordt mede gedeeld, dat de Japansche marine bereid is, het hoofd te bieden aan den nieuwen toe stand, welke is geschapen door het toelaten van slagschepen van 45.000 ton. Voor de Ja pansche marine is thans een nieuw tijdperk aangebroken, aangezien Amerikaansche oor logsbodems den Stillen Oceaan over kunnen steken en in dc nabijheid van Japan kun nen optreden. De Fransch-Turksche besprekingen Voorloopig accoord bereikt Te Parijs hebben dezer dagen Fransch- Turksche besprekingen plaats gehad over de normaliseering van de Turksclie betrekkin gen Naar Havas meldt hebben deze gedach tewisselingen tot het volgende resultaat geleid: Ten eerste: Een verdrag van vriendschap tusschen beide landen. Ten tweede: een militair verdrag, waarbij Frankrijk en Turkije tezamen de binnen- en buitenlandsche veiligheid van het sand- jak Alexandrette garandeeren,-op grondslag van gelijkheid tusschen beide landen. Ten dorde: e^n aanvullend protocol, waar bij wordt vastgesteld, dat Frankrijk en Tur kije een gelijke legermacht in het sandjak zullen leggen. Ten vierde: een verklaring inzake de FranschTurkschSyrische samenwerking en een regeling van de grensvragen en goede nabuurschap tusschen de Kcmalisti- sche republiek en liet gebied onder Fransch mandaat Deze verklaring heeft ten doel de verhou ding tusschen Frankrijk, Turkije en Syrië vast te stellen in afwachting van het sluiten van een verdrag. De vastgestelde maatregelen zullen zes maanden van kracht blijven en kunnen na dien voor wederom zes maanden worden verlengd. SPUITINSTALLATIES AFZUIGINRlCHTINGEN VENTILATOREN GASMASKERS ..N.V. N.A.V:E.G.O." DE AANVALLEN OP DE BRITSCHE SCHEPEN Franco's antwoord aan Londen Franco heeft in zijn beantwoording van het Engelsche protest inzake de aanvallen op Britsche schepen opnieuw betoogd, dat luchtbombardementen op de schepen in de Spaansoh-republikein- sche havens niet specifiek tegen de Britsche zeevaart gericht waren. De na tionalistische regeering rechtvaardigt deze bewering door te attendeeren op de onmogelijkheid de nationaliteit te her kennen van elk schip, dat in een haven voor anker ligt, wegens de groote hoögte waarvan deze aanvallen worden uitge voerd. Zij houdt de wettigheid dezer aanvallen staande, daar de Barcelona- regeering in deze havens oorlogs-in- dustrieën heeft gevestigd en munitie opslagplaatsen heeft ingericht, waardoor de doelen een militair karakter hebben gekregen. De door de nationalistische bombarde menten veroorzaakte ontploffingen leveren het bewijs van het bestaan van deze munitie opslagplaatsen. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de aangevallen schepen voor het meerendeel contrabande vervoerden en de Britsche na tionaliteit hadden geüsurpeerd. Teneinde evenwel tegemoet te komen aan de Britsche wenschen herinnert de nationa. listische regeering aan haar vroeger aanbod, dat beoogt een veiligheidszone in te stellen in het Zuidelijke gedeelte van het gebied der republikeinen. Almeria wordt opnieuw voorgesteld als beantwoordende aan alle eischen. Dat brengt een neutrale controle met zich mede. Men wijst in diplomatieke kringen op het •iendschappelijke karakter van de mede- deeling van Franco. Bovendien wordt er in gezegd, dat alles zal worden gedaan, om voor het vervolg te voorkomen, dat Brit sche schepen zouden worden getroffen. De regeering van Burgos behoudt zich echter het recht voor, militaire doelen te bombar deeren. Zondag zal het Zwitsersdhe volk zich in een referendum hebben uit te spreken over <io vraag, of het strafrecht van het geheelo land eenzelfde zal zijn of veraohillend in aile kantons. De opmarsch naar Sagunto vordert Barcelona heeft 60 dooden en 100 gewonden De stad Balalona, feitelijk een noorde lijke voorstad van Barcelona, heeft gister een hevig bombardement ondergaan. Volgens de laatste berichten zouden er GO dooden en 100 gewonden zijn. Tien Savoia-toestellen, verdeeld over twee groepen van elk vijf vliegtuigen, vlogen boven dc slad. Tegen tien uur heeft een groep boven de binnenstad gekruist en een vijftiental bommen uitgeworpen. De schade is belangrijk. De andere groep heeft een arbeiderswijk gebombardeerd en 70 bommen uitgeworpen. Zestig hui zen zijn l>eschadigd. Voorts hebben eenige vliegtuigen van geringe hoogte mitrail- leurvuur gericht op La Rambla. De Sierra Espada in zicht Dc nationalisten berichten, dat zij bij de doorbraak door de republikeinsche linies tusschen Bechi en Artana, ondanks heftigcit tegenstand, vijf K.M. voortgerukt zijn, zoo TS'ANG KAI SJEK IS NOG VOL GEESTKRACHT De strijd bij Matang Japan wijzigt zijn opperbevel Tc Hankau heeft een correspondent' van de „Daily Express" e n onderhoud gehad metTsjang Kai Sjek. Dit was even nadat de val van Matang was bekend geworden en men dus wist dat nog slechte één versperring in de Jongste, nl. die bij Kioekiang de Japan sche oorlogsschepen belette langzaam in de richting van Hankau op te sioomen. Het nieuws scheen, aldus de correspon dent, niet al te veel indruk op den maarschalk te maken. In Juli duurt de oorlog een jaar, zcide hij, China ziel' het tweede jaar van den oorlog echter met vertrouwen tegemoet. De Japanners heb ben Hankau noodig voor hun prestige. Wij zullen de stad verdedigen, maar ook ale we genoodzaakt zullen zijn om ons terug te trekken zal dat nog geen Japansche overwinning beteekenen. juist zooals vroegere evacuaties van ons, alles eerder dan een Japansche overwinning bleken te zijn. De kosten van Japan aan materiaal en manschappen zullen grooter worden naar mate de verbindingslijnen grooter worden. Terugtrekking uit Hankau door onze legers beteekent alleen dat het volgende slagveld dat zij thans in het gezicht van de repulbli- keinsche stellingen in de Sierra Espada ge komen zijn, die de laatste natuurlijke bar rière aan het front van Sagunto normen. De nationalistische artillerie is thans in stelling gebracht om de vijandelijke posities onder vuur te nemen. Voorts hebben de nationalisten de belang rijkste stellingen, die Artana van den Oosi- kant bedreigen, veroverd. De republikeinen hebben daarbij 400 man verloren. Ten zuidwesten van Fartzara hebben de troepen van generaal Garcia Yalino, na de Mijares overgestoken te zijn, den weg van Fanzara naar Onda tot vijf kilometer uit het zuiden kunnen naderen. De republikeinen ontkennen, dat de vij and de Mijares overgestoken zou zijn. On danks het feit, dat zij in de minderheid waren, zouden zij erin geslaagd zijn den op marsch tegen te houden. Voorts bericht Barcelona, dat aan het centrale front de strijd weer is opgelaaid. De republikeinen zouden door een verrassen den aanval in den sector van Guadalajara een aantal stellingen hebben kunnen ver overen, vanwaar uit zij den spoorweg in de nabijheid van Revenga beheerschen. De Luiksche gifmoord-processen Begin van het requisitoir Gistermiddag heeft de advocaat-generaal in het Luiksche gifmoorden/proces een begin gemaakt met zijn requisitoir. Zeer terneci- geslagen en doodsbleek volgde de beklaag de Becker woord voor woord het requisi toir, waarbij zij sommige passages met ont kennend hoofdschudden begeleidde. In het requisitoir tracht de advocaat-gene raal te bewijzen, dat de weduwe Becker aan den oorsprong staat van de ziekte, die elf personen ten grave heeft gesleept. Hij steunt zijn beschuldigingen krachtig op het feit, dat de wed. Becker in haar bezit zeventien flesschen digitaline heeft gehad, zonder dat zij daar ooit een droppel van heeft behoe ven te gebruiken. Telkenmale vraagt de advocaat-generaal beklaagde het gebruik der digitaline te rechtvaardigen op andere wijze dan met de bewering, dat zij .het gif verkocht heeft aan mevrouw Daumens, een personnage. waar van m<?n nooit een spoor gevonden heeft. In de zitting van heden zal de advocaat- generaal zijn requisitoir beëindigen. Een Fransch journalist, die thans een reis door midden-Europa maakt, is gister avond m«t zijn vrouw gearresteerd, toen hij dc winkel van een Jood in de voorstad van Weenen fotografeerde. De beide Fransdhen zijn twee uur later weer in vrijheid gesteld. Zij waren gefouil leerd en langdurig ondervraagd. nog verder weg zal liggen en dat de moei lijkheden van Japan opnieuw grooter wor den. De maarschalk ontkende de geruchten volgens welke de Britsche, Italiaansche, Fransche, Zweedsche en Zwitsersohe ambas sadeurs te Hongkong bezig zijm een vrede voor te bereiden. China ^telt geen prijs op bemiddeling door Engeland of erna andere mogendheid, want iedere wapenstilstand Is onmogelijk, voor de Chineesche souvereini- teit geheel is hersteld. China is in politiek opzicht één op het oogenblik en de geest van verzet van de bevolking neemt iederen dag toe. Het eerste jaar van den oorlog eindigt en China's financieele basis is niet aange tast. Het land is zijn financieele verplichtin gen nagekomen, het tekort op de handeleba lans wordt minder, vele industrieën zijn naar het binnenland overgeplaatst, er is veel geld beschikbaar gesteld voor steun aan den landbouw, wegen en spoorwegen zijn aangelegd en worden op het oogenblik nog op groote schaal gebouwd, de vrouwen wor- den gemobiliseerd om het verzet tegen den 1 'vijand re versterken. IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS TE KOOP HEERENHUISJE, 6200.— v.o.n. te Hillegersberg, bevattende 5 ka mers, badkamer, keuken, zolder, voor- en achtertuin, alle plafonds en muren geverfd. Bevr.: WONINGBUREAU KOLPA Hillegondastraat 7 Telet 42596 Gevechten bij Matang Naar het Chineesche tclegraafagentschap meldt, wordt steeds feller gestreden bij Tsingsjanpa op verscheidene kilometers ten noorden van Matang, na de landing van Japansche troepen daar op Dinsdagmiddag. De Chineezen vielen onmiddellijk deze troe pen aan, om een tijdelijke Japansche drei ging in de richting van Taihoen, ongeveer 40 K.M. van Hoepeh, af te weren. De Chineezen hebben twee strategische punten, die in Japansche handen waren, Woensdag heroverd na bloedige gevechten, waarbij 2000 man Japansche troepen uiteen geslagen werden ten Westen ven Tiesnjun. 40 K.M. ten Noordoosten van Taihoe. Intusschen heeft een Chineesche colonne Donderdagmorgen een plotselingen aanval ondernomen op Anking, waarbij ze er in slaagden door te dringen tot de buitenwijken der stad. Ondanks een krachtig bombarde ment van de Japansche artillerie handhaaf den de Chineezen hun offensief. Swatau gebombardeerd De Zuid-Chineesche haven Swatau is Vrij dag door een zwaar bombardement geteis terd. Negen Japansche machines hebben 71 bommen omlaag geworpen. Op het oogenblik is nog niet bekend hoeveel schade is aan gericht. Evenmin valt te zeggen, hoeveel slachtoffers er gevallen zijn. De stad staat op tal van plaatsen in brand. Swatau lag vrijwel onverdedigd en onbe schermd, daar het Chineesche geschut groo- tendeels naar het binnenland verplaatst is. Daaruit is dan ook te verklaren, dat deze aanval kon plaats hebben op de wijze zooals geschiedde Het Japansche opperbevel Het opperbevel van liet Japansche leger in Noord-China wordt volkomen gewijzigd. Li plaats van generaal Teraoetsji wordt de v roegerc chef van den staf van het Kwan- toongleger en tot dusverre gouverneur-gene raal van Korea, generaal Koisen, opper hevel hebber. Als chef van den staf zal hij generaal Doihara naast zich krijgen. De leider der politieke aangelegenheden, luitenant-generaal Kita, zal vervangen wor den door luitenant-generaal Sjiogetsoe. Lu: tenant-generaal Oemoctsoe zal het bevel voeren langs de spoorlijn PeipingHankau. Hot Poolsche telegraaf-agentschap bericht uit Londen, dat in politieke kringen aldaar het gerucht gaat, dat de echtgonoote van den Snvjet-Russischei. volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Li t w i no f, zou zijn terechtgesteld. De echtgenoote van Litwinuf is van geboorte een Engelsche. Deze geruch ten zouden 1 «rusten of geloofwaardige in lichtingen uit Moskou. ENGELAND HOUDT GROOTE MANOEUVRES Zeer groote manoeuvres zullen van 5 tot 10 Juli langs de geheelo Oostkust van Enge land en Schotland worden gehouden. Vlooi, leger, luchtmacht en luchtafweerorganisatie zullen gezamenlijk aan deze oefeningen deel nemen. Het hoofddoel ervan is de effectivi teit te beproeven van liet verdedigingsstel sel der monden van Theems, Medway. Tyno en Forth tegen aanvallen uit zee en uit dc lucht. HOOG SOVJET-AMBTENAAR GEVLUCHT In oen officieel Japansoh oammuniqui wordt medegedeeld, dat L 0 e s j k 0 f, ver tegenwoordiger van het Russische vol kt* commissariaat van binnenlandsche zaken en chef van het politieke bureau in het Verre Oosten van dit commissariaat, uit de Sovjet-Unie gevlucht is naar het gebied van Mandsjoekwo. Uit Moekou wordt ditzelfde bericht offi deel tegengesproken. Gister is een begin gemaakt met de sport wedstrijden, diie door Mussolini zijn voor geschreven voor vooraanstaande leden der fascistisahe partij, en waaruit moet blijken, dat deze mannen lichamelijk fit zijn. In een overdekte zweminrichting werd een zwem wedstrijd gehouden over 60 M. Starace, de secretaris der pairtij, bezette de derde plaats. Een paar van de heeren moe6ten het onderweg opgeven. Andere wedstrijden, zooals hoogspringen, staan nog op het programma. Gedurende enkele dagen zijn de deelnemers onderdak gebracht in de fascistische academie. Zij moeten zich onderwerpen aan de school lucht en 's morgens om half ft opstaan. UIT OOST- EN WEST- Na het overlijden van dr Soetomo Zijn legaat aan de Parindra Naar Matarara van betrouwbare zijde verneemt, heeft dr. S,oetomo bij zijn overlijden het grootste gedeelte van zijn bezittingen, zooals het buitenverblijf op Tjelaket (Malong) met een waarde van f 30.000 en verschillende aandeelen in de Bank Nasionaal te Soerabaja, alsmede aan deelen in vier Inheemsche dagbladen en periodieken, bij legaat vermaakt aan de Partij (Parindra), waarvan de overledene de leider was. De partijleiding heeft nu beslist, dat aan deze erfenis de volgende bestemming ge geven wordt. Het buitenverblijf zal partij-bezit blijven, waarvan de leiders in vacantie- of verlofs maanden gebruik kunnen maken, terwijl men de andere hezittingen (voornamelijk geld) zal benutten voor de oprichting van een stichting, waarvan de strekking is In heemsche jongelieden financieel te steunen bij een verdere opleiding op een hooge school. Het afloopen van de pas gehouden Mei- cxamens beteekent aangifte en aanneming voor den nieuwen cursus rechtstreeks aan sluitend op het e.v. DIPLOMA- •EXAMEN DER MAKELAARDIJ Aanvragen om prospectus en inlichtingen wachten .wij gaarne per omgaande in. N.V. N. O. S. AMSTERDAM-C. PRINSENGRACHT 668 Telefoon 34850 DUBIEUSE VORDERINGEN F10 U CI A l N C A S S O'S - UTRECHT VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS HUIZE „WESTEINDE" te s-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 150 3.— p. d.) voor logies met voll pension; des- gew alleen kamer m. ontb. Gev. sed. 1868 Geheel verbouwd en gemoderniseerd Westeinde 31, Telel. 113932 Westeinde 27, Telei. 110573 3EMENGD NIEUWS Kindje van anderhalf jaar verdronken Kinderwagen reed in de sloot In dien tuin van den kweeker M. v. d. V., aan dien Man en dijk te Naald wij k, stond gisteravond een vouwwagen met het 1\'>- jarige dochtertje er in, dat door de oudere even alleen was gelaten. Het 4-jarige zoon tje van dien heer V. kwam daar voorbij en ging met het, zusje rijdicn. Het kon dien wagen echter niet hóuden, zoodat die im de sloot reed. Hot kind is hierop naar huis gewandeld en heeft van het gebeurde niets aan zijn ouders verteld. Na eenigen tijd gingen deze naar hun dochtertje kijken en moesten tot hun schrik ontdokken, flat het kind met wagen en al in de sloot lag. Toen zij do kleine er uit haalden, gaf zij nog teekenen van leven, doch kort daarop is het kind overleden. Opnieuw hebben de opsporingsambtena ren van de belastingen en der politie te Amersfoort een goeden slag geslagen. Aangehouden is de 40 jarige G. P. uit Dor drecht. Deze zou in een café in het oentrum der stad met iemand een zakenconfenentie hebben, doch nog vóór de besprekingen begonnen, werd P. gearresteerd onder ver denking van smokkel handed in ongebande- rolleerd sigarettenpapier. In zijn auto von den de ambtenaren 4 koffers met tezamen bijna 20.000 boekjes. Deze werden in beslag genomen en ook de auto van P. In drie weken tijde heeft men nu een to tale hoeveelheid van 30.000 boekjes in be slag genomen. Vermoed wordt, dat er nog eenige duizendtallen op verschillende adres sen verborgen zijn. WAARSCHUWINGEN D» Commissaris van Politie te Maastricht geeft belanghebbenden in overweging, alvo rens zakenrelaties aan te gaan met het ge rechtelijk adviesbureau „Justitia", gedreven wordende door Johannes Gcrardus Adrianus Josephue Jongbloets, geboren te Tilburg 24 Augustus 1896, wonende te Maastricht, Fran, kenstraai' 184, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Voornoemde Commissaris van Politie geeft belanghebbenden in overweging, alvorens zakenrelaties aan te gaan met Jan Joseph Jansen, gefb. te Kerkrade 22 Mei 1903, exploi tant van een reclame-apparaat', wonende aan de Markt 27 te Maastricht, eerst inlich tingen bij hem in te winnen. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 109 Voordat Edison chef-monteur werd, dus nog een gewone arme telegrafist was, had hij geld van zijn medccollega's in bewaring. Er waren telegrafisten, die niet goed geld konden bewaren en er al tijd wat voor moesten kopen en dikwijls het geld besteedden voor onnutte din gen. Zij hadden Edison nu gevraagd, het geld dat zij niet noodig hadden, voor hem te bewaren. Op zekere dag kwam er toch een telegrafist bij Edison aan kloppen om zijn geld op te eischen. Doch Edison wist, dat deze het zou gebruiken voor sigaren of andere nutteloze dingen. F,n of de ander nu al zijn zakken bin buiten keerde om te laten zien dat hij niets meer bezat, Edison bleef onvermurwbaar. Later was menig vriend hem hier dankbaar voor. Dit alles wijst, hoe men hem vertrouwde. 110.Edison rookte niet, maar spaarde zijn geld op, om boeken ervoor te koopen en instrumenten. Toen hij S00 dollars bij el kaar had, deed hij een eerste proef met een nieuw toestel op de telegraaflijn. Want dat kostte veel geld. Wat spaar zaamheid dus al niet vermagl Hij ging eerlijk om met het geld van anderen, eerlijker dan die Ibrahim, de Mohame- daan van Bagdad. O, je kent die gescnio. denis niet? Wacht, dan zal ik je die eerst eens vertellen. 111 Onder de regeering van Kalof Nushir van te Bagdad leefde eens een koopman Abdalla. Hij was een man, die de alge- meene achting genoot en op wiens woord men vertrouwen kon. Had hij ongelijk, dan bleef hjj nooit dwars, maar liet zin.» gaarne overtuigen. In handel en wandel stond hij bekend als een rechtschapen man, die zijn klanten niet bedroog in maat of gewicht of door slechte waar to verkopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2