Jiirnuif grifcsdjf (üouront Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Ds. Niemöller een jaar gevangen Zeevaart- en Machinisfenschnn' Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6433 ZATERDAG 2 JULI 1938 19e Jaargang Ubbertentitprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.221 /a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendƒ0.10 Gevaren van en voor de vrijheid Dat de vrijheid gevaren met zich mee brengt, is een der eenvoudigste waar heden, welke het leven ons leert. Daarom moet naast en boven vrijheid ook altijd gezag staan en daarom valt er van dicta tuur, in welke gedaante ook, altijd wat goeds te zeggen. Maar daarmee is de vrijheid niet ver oordeeld. Want niet deze is de oorzaak van de gevaren: het is de zondige mensch, die de vrijheid misbruikt, of verderft, of ook verwaarloost. Het komt daarom Steeds aan op en juiste verhouding tus- schen gezag en vrijheid; over dictatuur be hoeven we in ons land gelukkig nog niet te spreken. Deze stelling mogen we niet uit het oog verliezen als we spreken over de vrij heid van onderwijs en het gezag der overheid, dat deze ook hier heeft uit te oefenen, doch dat een bijzondere stimulans prikkel) heeft gekregen door de finan- cieele verhouding, waarin de bijzondere school is komen te staan tegenover de regeering. Dat die „zilveren koorde" gevaren met zich meebracht is van meetaf door ernstige voorstanders van volkomen vrij heid van onderwijs, welke onder de tegen woordige omstandigheden slechts door financieele gelijkstelling verkregen kon worden, duidelijk ingezien. En in onze kringen is er zoo goed als niemand, die de realiteit van deze gevaren thans ontkent. De bespreking van dit onderwerp op de onlangs te Arnhem gehouden vergadering .van „de Groote" (Vereeniging van Chr. onderwijzers enz.) heeft dat wel heel duidelijk aangetoond. „Er dreigen geva ren", zoo werd algemeen toegegeven; „nu de bijzondere school semi-overheidsschool geworden is, hebben wij in principe de nederlaag geleden"; zoo sprak er zelfs een. Wij onderzoeken thans niet of deze laatste voorstelling van zaken niet al te somber is, we ontkennen zonder meer de juistheid er van. Want waren wij dezelfde overtuiging toegedaan, dan zouden we slechts de keuze hebben tusschen totale opoffering der vrijheid of afstand doen van de verworven financieele voordeelen. En waarlijk: gold het hier „van tweeën één", dan zou het laatste de eenig aan nemelijke uitkomst zijn. Men moest dan echter wel bedenken, dat verdrukking staalt en strijdvaardig maakt, indien ze buiten ons toedoen over ons komt; maar dat ons deze zegen zou ontgaan, indien we eenmaal verworven vrijheid door gebrek aan waakzaamheid Verspeelden. Bovendien moeten we nog op iets an ders letten. De financieele gelijkstelling is daarom door onze voortrekkers en de ouderen onder ons zoo energiek begeerd, omdat alleen op deze wijze aan on- of weinig-bemiddelde ouders recht kon wor den gedaan. Waar dus noch het één, noch het ander onder de tegenwoordige verhoudingen mag prijs gegeven worden, daar dienen we andere middelen te zoeken om de ge varen, welke de vrijheid bedreigen of die de vrijheid begeleiden te ontgaan. Ook de redactie van „Het Schoolblad" bemoeit zich met deze kwestie en komt al heel gemakkelijk tot de conclusie, dat het bijzonder onderwijs zal moeten leeren ge noegen te nemen met zijn positie van semi-overheidsinstituut. Het moet dan maar een weg zoeken om er in de ge geven omstandigheden het beste van te maken. Wij zien in deze opmerking niets kwaadaardigs, al kunnen we niet onder schrijven, „dat er in de verhouding van de overheid tot het bijzonder onderwijs een en ander niet in orde is". Want de bedoeling hiervan moet een verwijt aan het bijzonder onderwijs inhouden, wan neer we er op letten, dat onmiddellijk op deze passage een lang artikel over de Christelijke school in Aalburg volgt onder het opschrift „Onverkwikkelijke drijverij". Wie het verlangen van Christen-ouders naar Christelijk onderwijs voor hun kin deren drijverij noemt en meent,, dat de bijzondere school in een bevoorrechte po sitie verkeert, die kan moeilijk als pleit bezorger voor haar vrijheid optreden. Om die reden kunnen we ook weinig waarde hechten aan de verzuchting van dit schoolblad, dat naar een behoorlijke oplossing gezocht moet worden en dat aan alle kanten de goede wil moge blij ken. Deze redactie mag wel eens beden ken, dat het bijzonder onderwijs in een eenigszins onaangename positie is geko men, omdat de voorstanders van de open bare school te allen tijde op de overheid hebben geleund. De zaak staat toch zoo. dat de vrijheid van het bijzonder onderwijs slechts ver kregen kon worden door financieele ge lijkstelling naar boven; d.w.z. men moest de bijzondere school op voet van gelijk heid met de openbare financieren. De laatste werd geheel uit de overheidskas Hij predikt thans voor heel de wereld! Het is dezer dagen een jaar geleden, dat de Duitsche regeering besloot een einde te maken aan het Christelijk ge tuigenis van Ds Martin Niemöller, dat deze predikant van de gemeente van Berlijn-Dahlem tegen de nieuw-heiden- sche tendenzen van het nationaal-socia- listische Derde Rijk deed uitgaan. Reeds herhaalde malen had hjj van de lands- overheid waarschuwingen ontvangen, dat hij van den kansel niet langer de boodschap mocht brengen, die naar zijn hart en geweten een Hem van Gode opgelegde taak was. Lang had men van overheidswege geaarzeld, ook dezen ge tuige het zwijgen op te leggen, want men wist dat hij in heel het land geacht werd om zijn rechtschapenheid en om den mannelijken moed, dien hij reeds als duikbootcommandant in den wereld oorlog aan den dag had gelegd, en welken hij ook thans niet, nu het ging om een beter vaderland dan welk aardsche ook, kon verloochenen. Niemöller van den kansel geweerd, dat beteekende een op zienbarend getuigenis, dat bracht aan den dag dat ook Adolf Hitler, als hoogste autoriteit in Duitschland, niet van zins was voor de Christelijke Kerk het be vrijdende woord te spreken en haar tegen mannen als Alfred Rosenberg in haar eerepositie te handhaven. Men kan slechts vermoeden, wat deze onversaag de en onverzettelijke predikant gedu rende de lange maanden van zijn voor arrest door zijn afzondering, ook van vrouw en gezin, moet hebben geleden. Op 2 Maart werd hij tenslotte veroor deeld tot zeven maanden gevangenisstraf, een tijd, dien hij reeds in voorarrest had uitgezeten, zoodat zijn onmiddellijke invrijheidsstelling moest volgen. De Gestapo echter wachtte hem buiten het gerechtsgebouw op en vervoerde hem naar het concentratiekamp Sachsen- hausen, dat sindsdien zijn woonplaats werd. Tweemalen in een periode van vier maanden heeft hij het even mogen verlaten, voor een kort bezoek aan huis; telkens weer moest hij terugkeeren naar het barre isolement opdat Duitschland de stem van dezen waarschuwer en ver maner niet meer zou hooren. Maar zijn vaderland heeft hem niet vergeten. In vele Berlijnsche kerken heeft men hem dezer dagen openlijk herdacht, en heeft men de verklaring der confessioneele synode voorgelezen, waarin o.a. wordt IALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT N00RDH0LLAN0SCHE VAN 1845 1 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS i DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN geconstateerd: „Het is de plicht van de Kerk te prediken, dat Jezus Christus de Redder en de Rechter der wereld is. Bij de vervulling van dezen plicht zijn predikanten en andere leden in conflict gekomen met de regeeringswetten. Het resultaat is geweest meer dan twee duizend arrestaties, verbanning, verbod van prediking. Hoe kunnen wij weigeren te lijden voor Jezus Christus, die voor ons heeft geleden? Wij bidden daarom onzen Heer en Heiland, dat wij het Kruis willig mogen opnemen en Zijn Naam mogen loven onder ons volk. zelfs in wanhoop en gevaar". Martin Niemöller, wij kunnen het zonder eenige overdrijving constateeren, is door de rustige verzekerdheid, waar in hij het lijden op zich heeft genomen, voor heel de Christelijke volkerensarnen- leving geworden tot meer dan een indi vidueel geloofsgetuige en martelaar. De aardsche macht, die hem tot zwijgen wilde nopen en hem. de mogelijkheid, voor zijn gemeente te spreken, door een dwangdaad ontnam, heeft reeds thans, al houdt zij zijn lichaam in den kerker, een openlijk échec geleden. Is het immers niet zoo, dat de gevangene van Sachsenhausen nu predikt voor héél de wereld? De Spaansche bombardementen commissie Nederland betracht reserve De Regeeringsipersdienst schrijft; Naar reeds in de pers werd gepubliceerd heeft de Engelsche regeering bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich rnet de regeeringen van Groot-Brittan- ië, Noorwegen en Zweden te doen vertegen- •oordigen in een commissie van waarne mers, die naar Spanje zou worden uitgezon den om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hierop Dinsdag 28 Juli geantwoord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, indien het erzoek van de beide betrokken partijen kwam. Het Nederlandsche antwoord wordt te Londen aldus opgevat, dat de vorming van de commissie daardoor problematiek wordt, of op zijn minst vertraagd zal worden. Al lijdt het weinig twijfel, dat Barcelona aan de gestelde voorwaarde tegemoet zal komen, het lijkt volgens parlementaire kringen minder zeker, dat Burgos een gelijke hou ding zal aannemen, aangezien het van mee ning zou zijn, dat het zich slechts kan rich ten tot die landen, die de facto, zoo al met de jure, de rechtsche regeering in Spanje hebben erkend. Prov. Staten van Noord-Holland Mr A. J. Enschedé te Aerderihout is af streden als lid van de Provinciale Staten van Noord-HollanJ. Zijn opvolgster is Mevr. E. A. J. Scheltemi-Conradi (lib.). betaald, dus moest het met de eerste ook geschieden. In theorie had het natuurlijk ook an ders gekund. Men had de openbare scho len kunnen overdragen aan oudercom missies, welke op gelijke wijze gesubsi dieerd zouden worden als vóór 192C met de bijzondere school het geval was. Des noods had de publieke kas het volle bedrag voor onvermogenden kunnen betalen. Maar deze oplossing was ondenkbaar, omdat de voorstanders van openbaar on derwijs niet geleerd hadden zelf voor hun school te zorgen. Daarom is het ook thans nog onmogelijk om b.v. uit de publieke kas een minimum bedrag per kind voor schoolonderwijs beschikbaar te stellen en voorts alles aan de ouders over te laten. Dit gaat eenvoudig niet, omdat dan de openbare school de dupe zou worden. „Volksonderwijs" kan wel agiteeren, maar kan niet voor volksonderwijs zorgen. Het Christelijk onderwijs zal zelf het probleem „vrijheid en overheidsbemoeiing" 'moeten oplossen; Interparlementaire Conferentie Groote deelname verwacht 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Gelijk reeds eerder werd gemeld, zal van 22 tot en met 27 Augustus in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de 31ste interparlemeu- taire conferentie worden gehouden. De voorbereiding van die conferentie is thans in vollen gang. Reeds zijn ver scheiden buitenlandsche delegates aan gekondigd. Gezien de sterkte van dezt delegaties mag worden aangenomen, dat de conferentie in verhouding tot andere jaren ditmaal een zeer groot aantal deelnemers zal tellen. Het was 31 October 1S8S, dat te Parijs op initiatief van William Randal-Crcmers en Frederic Passay 9 Engelsche en 25 Fransche parlementsleden bijeenkwamen, om vorm te geven aan het denkbeeld te komen tot een gezamenlijk optreden van de leden van alle parlementen in het belang van den vrede en van de inte rnationale samenwerking. Een jaar daarna had de eerste interparle mentaire conferentie plaats en werd de interparlementaire unie geboren. Sinsdien werden regelmatig conferenties gehouden, zij het ook. dat de oorlogsjaren in die regel maat een bres schoten en dat ook nog 'n een enkel ander jaar bijzondere redenen aanwezig werden geacht om een uitzonde ring te maken en geen conferentie bijeen te roepen. Aanvankelijk een zeer bescheiden lichaam, is de interparlementaire unie in den loop dei- jaren tot een belangrijke organisati uitgegroeid. Zij omvat thans een groot aantal parlementsleden uit 31 verschillende landen. De agenda van de r.s. conferentie bestaat uil. een algemeen debat over den politieleen en economischen toestand en een bespre king van de volgende onderwerpen: 1. De deelneming aan do exploitatie van koloniale grondstoffen; 2. De meestbegunstigingsclausule; 3. De internationale codificatie var de wetgeving op de auteursrechten; 4. Het wetgevend proces. Christelijke vrouwen en meisjes Te Utrecht vergaderde onder leiding van mevrouw A. van R e i g e r s b e r gV e r- sluis het hoofdbestuur van de Federatie van Christelijke vcreenigingen van en voor vrouwen cn meisjes. Na het openingswoord van Jonkvr. C. M. a n A s c h van W ij c k, presidente van den Wereldbond, werd o.m. de begrooting 193S-1939 behandeld. De finantieele toestand van de Federatie is ongunstig en verdient de aandacht van alle leden en belangstel lenden Men besprak voorts het agendum van de komende jaarvergadering op 23 en 24 Nov a.s. te Haarlem. Medegedeeld werd dat ook dc Federatie zal deelnemen aan de nationale jeugdhulde ter gelegenheid van het regeeringsjubilcum van H.M. de Koningin. Vliegveld Ypenburg Wordt niet door defensie overgenomen Naar wij vernemen, zijn de onderhandelin gen, welke tusschen de Exploitatie-Maat schappij Ypenburg en het departement Defensie zijn gevoerd over de overneming van het vliegveld Ypenburg, zonder resultaat beëindigd, aangezien voor het vliegveld in middels een oplossing is gevonden, waarbij het geheel op dezelfde wijze als tot dusver geëxploiteerd zal kunnen worden met in standhouding van de thans bestaande exploi ts tiemaatschappij. Een bericht in de Telegraaf als zou Ypenburg aangekocht zijn door Ir de Kok, kan, na informatie bij volkomen bevoegde personen, als pure fantasie beschouwd worden. Het feest der Luchtvaartafdeeling De gelukwensch van minister Van Dijk Tijdens de receptie, welke bij gelegenheid van het zilveren feest der Luchvvaartafdee- ling Soesterberg in de steenen hangar is ge houden. heeft Z. E. minister J. J. C. van D ij k zich in een hartelijke toespraak ge richt tot den commandant, luit.-kolonel Van Heyst, waarhij hij tevens mededeeling deed van de. door H. M. verleende onder scheidingen. Met genoegen kan geconstateerd worden, aldus de minister, dat in de afgeloopen pe riode liet aan u allen in de L.V.A. nooit ont broken heeft aan de noodige energie en de actie om ondanks alles van deze afdeeling te maken, wat men maar wenschen kon met de vaak absoluut ontoereikende hulpmidde len, die u ten dienste stonden. Daarvoor dan ook breng ik u den dank van de regac Na hen herdacht tc hebben, die in de af geloopen periode hun leven gegeven hebben o "ens'. var» de müitairo luchtvaart, wets de minister op de moeilijke en onrustbaren de internationale verhoudingen. Op dezen dag, een mijlpaal in de geschiedenis \an de militaire luchtvaart hier te lande, wordteen belangrijk deel afgesloten, waarin de L.V. A. ongetwijfeld met moeilijkheden te kampen heeft gehad. Dank zij uw aller energie is «ie afdeeling toch gegroeid. Deze dag is tevens het begin van een nieuwe periode, waarvan reeds bekend is, dat 't luchtwapen aanmer kelijk zal worden versterkt. Dit is noocbg, gelet op de gevaarlijke internationale ver houdingen. Moge deze versterking van dit gedeelte van onze weermacht dienen ter beveiliging van ons onafhankelijk volksbe staan. Mogen allen, verbonden aan de L. V. A.. ook in de toekomst zich voor de volle honderd procent geven met alle energie, om, nu ook de hulpmiddelen niet ontbreken, de afdeeling te vormen tot 'n hecht fundament, een waarborg van de beveiliging van ons onafhankelijk volksbestaan. De regeering zal ook in de toekomst' uw verrichtingen met belangstelling gadeslaan. De onderscheidingen, die H.M. de Koningin aan verschillenden uwer heeft verleend, zijn een openlijke hulde van ons Vorstenhuis aan uw afdeeling. Toont u deze koninklijke be langstelling waardig en laat ik besluiten met een driewerf hoera op onze geëerbiedigde Koningin. Invoerrecht op couranten drukpapier in Indië Verlaging met het oog op persbelangen Aan do Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verlaging van het invoerrecht op couranten drukpapier in Ned.-Indië, wordt het volgende ontleend: In tegenstelling met de meening der leden, die niet overtuigd waren van de wenschelijk- heid om een deel der inkomsten uit het in voerrecht op courantendrukpapier prijs te geven, is de minister van oordeel, dat het daarbij betrokken geldelijk bedrag betrekke lijk zóó gering is, dat daarover gevoegelijk zal kunnen worden heengestapt, in het bij zonder ook met het oog op de belangen van de inheemsche pers, waarvoor de beoogde rechtenverlaging van relatief groote beteeke- nis is, omdat zij in het algemeen met be scheiden middelen moet werken. De onderhavige maatregel, welke er op gericht is de bedrijfskosten laag te houden, zal dan ook niet alleen aan de z.g. Europee- sche pers, doch evenzeer en vooral aan het Indisch dagbladwezen ten goede komen en den afzet van de kleinere inheemsche bladen in de hand kunnen werken. Om die reden zou, naar het den minister wil voorko men, die maatregel in den gedachtengang van de leden, die meenden, dat de dagblad pers te veel geconcentreerd is, eer toejui ching dan bestrijding moeten ondervinden. Dr T. P. Sevensma Leidsch bibliothecaris Bij beschikking van den minister van On derwijs is. met ingang van 1 October be noemd tot bibliothecaris van de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden Dr T. P. In den loop van de vorige maand hebben wij gemeld dat Dr Sevensma ontslag had gevraagd en gekregen als directeur van de Volkenbondsbibliotheek. Bij die gelegenheid konden wij tevens meedëelen dat de kans groot was. dat Dr Sevensma belast zou worden met de leiding de Leidsche universiteitsbibliotheek, als opvolger van Prof. Dr J. de Vries, die sedert eenige maanden tijdelijk als bibliothecaris te Leiden werkzaam is. Het conflict in de haringvisscherij Nog steeds geen oplossing Naar '-ij vernemen, heeft de gisterenmid dag docadden rijksbemiddelaar Prof. Mr. A. C. Jose »hus Jitta gehouden conferen tie met de partijen, betrokken bij het con flict in de haringvisscherij te Seheveningen, Vlaardingen en Katwijk, geen resultaat op geleverd. De Schippersvereeniging te Vlaardingen heeft thans ren telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, bevat tende het verzoek, maatregelen te willen ne men waardoor aan het conflict in de haring visscherij een einde kan komen. Enkele reederijen te Vlaardingen zijn er toe moeten overgaan haar schippers en boet- sters te ontslaan, waardoor het conflict nog noodlottiger dreigt te worden. Uit bovenstaand bericht blijkt, dat na zes weken staking de zaak nog steeds muurvast zit. Partijen hebben zich schrap gezet. Gelijk men weet, levert de kwestie van het bin- nenliggen het groote struikelblok op. De reeders stonden op het eerst lossen van de vleet door de bemanning van een binnen komend schip en daarna Vrij. De zeelui willen onmiddellijk na het aan den wal komen naar huis en wenschen een los- en laadploeg ingesteld te zien. Op dit punt kan men elkaar nog steeds niet vinden. Het denkbeeld om behalve de reeds gedane toezeggingen omtrent het vrij zijn ook nog een korteren tijd we hoorden spreken van drie uren vrijaf te geven na binnenkomst en daarna zich ter beschik king te stellen, schijnt wel opgeworpen te zyr., maar voldoende instemming heeft het blijkbaar niet gevonden. Wij vernemen dat de Moderne Bond hedenmorgen in den Dierentuin met zijn leden vergadert. In deze vergadering is ter sprake gebracht het overleg, dat gisteren tusschen den Rijksbemiddelaar en de bij het conflict betrokkenen heeft plaats gehad. Zooals men weet, was het hoofdbestuur van den Modernen Bond er voor, om de staking te beëindigen, maar zijn de voorstellen in die richting enkele weken geleden door de visschers verworpen. Auto geslipt en geheel vernield Echtpaar uit Bloemendaal ernstig gewond Op den rijksweg ArnhemZevenaar, on der de gemeente Duiven, is gisteren een auto-ongeluk geibeurd, waarbij een echtpaar uit Bloemendaal ernstig werd gewond. Een personenauto, afkomstig uit Bloemen daal, waarin gieten waren de heer :a mevr. van den Akke r, alsmede een zuster van den heer v. d. Akker, reed met groote snelheid in de richting van de Duitsche grens. Toen de heer v. d. Akker een voor hem rijdende Duitsche vrachtauto wilde inhalen, begon zijn wagen plotseling te slip pen. tengevolge waarvan de bestuurder de macht over zijn stuur verloor en de auto met een zwaren slag tegen'de vrachtauto vloog, De wagen slingerde vervolgens naar de linkerzijde van den weg en reed daar tegen een boom. Het voertuig was vrijwel geheel vernield. Onmiddellijk schoten omwoners en voorbij gangers ter hulp; men slaagde er slechts met moeite in de drie inzittenden uit de resten van den wagen te bevrijden. Zoowel de heer als mevr. Van den Akker bleken zwaar letsel te hebben bekomen. De zuster van den heer v. d. A., die achter in de auto gezeten was. had lichte verwondingen opgc- loopen. Dr. Visscher, uit Duiven, was spoedig ter plaatse en heeft de gewonden voorloopig verbonden, waarna het echtpaar v. d. A. per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zeve naar is vervoerd. Hun toestand scheen aan vankelijk hoogst ernstig, maar gisteravond is mevr. v. d. Akker tot bewustzijn gekomen: men achtte toen geen «direct levensgevaar meer aanwezig. De toestand van den heer v. d. A. baart nog zorg. Het herstel der „Karimata" De „Karimata" is nog niet naar het „Lu- tine"-terrein teruggekeerd. Er wordt mo menteel hard gewerkt om de averij te her stellen, welke de molen in den storm heeft opgedaan. Over enkele dagen hoopt men met dezen arbeid echter geheel gereed te zijn. Gistermorgen is de „Stortemelk" uitgeva ren. om te gaan zoeken naar de verloren ge raakte ankerdraden van de Karimata, en met succes. Des avonds is de sleepboot met een paar opgevischte ankerdraden aan boord in de haven van Terschelling teruggekeerd. De sleepboot Tessel kreeg een draad in de schroef, zoodat de hulp van duiker B ijlsin a noodig was. „Willem Barentsz" - TERSCHELLING Internaat OPLEIDING voor: a. Stuurmansleerlingen 2-jarige cursus voor getuigschrift A.S. b. Machinistleerlingen 2-jarige cursus voor getuigschrift A.M. Eisch van toelating tot beide afdeelingen ten minste 1 jaar H.B.S. of 2 jaar U.L.O. Voorbereidende klasse aanwezig. Aanvang der nieuwe cursussen: Dinsdag 6 September a.s. Aanmelding vóór 15 Juli a.s. Aan de School zijn verder verbonden: Cursussen voor de examens voor: a. 3e, 2e en le stuurman groote handels- b. voorloopig diploma -n diploma A als schcepswerktuigkundige; c. de radiocertificaten le en 2e klasse. Inlichtingen en aanmeldingen bij den Directeur, j. DE GROOT. VOORNAAMSTF NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE blade en het ZONDAGSBLAD Te Utrecht is gehouden een conferentie van Gereformeerde garnizoenskerken. De conferentie over het conflict in de haringvisscherij had geen resultaat. De vergadering der classes van de Ned* Hervormde Kerk. Voor de interparlementaire conferentie te Den Haag te houden bestaat groote be langstelling. Het centraal verband der Justus-com- missies hield zijn jaarvergadering te Utrecht. Nader nieuws over Franco's antwoord-) nota aan de Britsche regeering. Barcelona heeft 60 dooden en 100 ge wonden t.g.v. een nieuw luchtbombarde ment. Tsjang Kai Sjek over China's huidige positie. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit; 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling IOOV2 betonhout kistenhout HOUTHANDEL „ALBLAS'W WADDINXVEEN Opslagplaat,en te 's-Gravenhage, Fahrenheil- straal 343. Rotterdam. Zwaanshals 119-121 .triplexVraagt prijs lijstwerk Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „EENOVATUM" te Amsterdam, Spuistraat 219/21. Tel. 3562G Vraagt eens een prospectus aanl AMlstaMarsTüi 7rcpnnrn UOTfL TC L. 31660 a aif rijks-telefoon stboomend warm •UAk en koud water op alle kamers kamers met 0ntbut-p3-met badkamer -f-4- Champagne ERNEST IRROY „GRAND GALA" Demi Sec Sec Qualité spéciale pour les banquets Gen. Agent: ANDRE EERSTENS, Tilburg TWEEJARIG MEISJE JAMMERLIJK VERDRONKEN THOLEN, 1 Juli. Hedenavond zes uur is alhier een twee-jarig dochtertje van den boerenarbeider M. Moerland in een vrij ondiepe sloot voor haar woning in de Peu kepolder te water geraakt, terwijl zij met andere kinderen aan het spelen was. Deze riepen de hulp der moeder in, die direct toesnelde en het kind uit het water haalde. Het gaf toen reeds geen levensteeken meer. Ingeroepen doktershulp is nog een uur bezig geweest door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter geen resultaat meer had. ERNSTIGE AANRIJDING TE BILTHOVEN Gistermiddag om vijf uur wilde een 22- jarige dienstbode te Bilt hoven, na het oversteken \-an den spoorwegovergang, naar de Julianalaan afslaan. Zij gaf daar toe echter pas op het laatste oogenblik een toeken, zoodat een achter haar rijdende automobilist een aanrijding ni^t meer kon voorkomen. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en liep een schedelbasis fractuur op. Nadat een dokteu' de eerste hulp had verleend, is zij naar het acado- misoh ziekenhuis te Utrecht overgebracht, Men vreest voor haar leven. IN EEN EMMER VERDRONKEN Het nog pas 8 maanden oud dochtertje uit het gezin v. W. to K ru i s i a n d, is gis ter in een onbewaakt oogeniblik in een emmer, gevuld met water gevallen. Toen men «le kleine vond, wanen de levensgees ten reeds geweken

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1