cvoot on)z& vXoiwwi IÜ MMOleZ" WEKELIJKSCHEBIJLAGE MOLENAAR's KINDERMEEL 7IcmdwexJmi KNIPPATROON DAM-BOOD K&G 0e beste BORSTPLAAT ENFA c-aLELIE* BLANK ABEZORGEM WIJ DE WASCH I i STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ ROTTERDAM DEN HAAG TEL. 42195 Moeders en Kinderen Ook jeugd heeft rechten Marietje, <3ie uit school komt, Tvaar zij 'den heelen morgen allerlei dingen heeft ge had. die zij vervelend vindt: rekenen, Neder- landsche taal, handwerken, brr!, bl'jft staan en kijkt een oogenblik verbaasd om zich heen. Wat 'n heerlijk weer. Plotseling maakt zij een dollen sprong: zij zal moeder vragen of zij vanmiddag niet kunnen gaan wande len, of zij anders op straat mag spelen. Nel van den overkant heeft een nieuwe vliegen de hollander en daar kun je de straat zoo lijn. mee afracentenminsteten minste als moeder het goed vindt en niet naar de stad wil om boodschappen te doen; ze heeft een hekel aan al die winkels, waar het zoo vol en druk is en waarin je enkel dingen ziet van groote menschen. Neen, geen boodschappen doen alsjeblieft. Ze zal het moeder erg lief vragen en misschien gaat ze dan v ri met haar naar het pai"k of ergens anders waar je lekker kunt hollen en draven. Weer maakt ze een dollen sproag en voor ze het weet, staat zij voor haar woning. Zij rukt driftig aan de bel en als er 'open wordt getrokken, stormt zij luidruchtig 'de trappen op. En juist heeft zij haar muts en haar manteltje opgehangen of uit de voor hamer roept een knorrige stem: „Marietje, iivat maak je een drukte, heb je nu nog hiet geleerd om je boel rustig op te han gen?" Moeder staat op den drempel en kijkt hoofdschuddend naar haar dochtertje, dat er allesbehalve netjes uitziet: de strik van haar haar zit los en de manchetten van haar mouwen zijn half opgestroopt.. Maar Marietje trekt zich van al dat gemopper niets aan en terwijl zij opgewonden om den 'tafel loopt, roept ze: „Moeder, het is zulk mooi weer Mag ik vanmiddag op straat spelen. Nel heeft een nieuwe vliegende hol lander, hè ja, toe Maar moeder schudt energiek van neen. »,'Geen denken aan kind. Ik ken dat spelen öp straat: je komt met gescheurde kleeren en geschaafde knieën thuis, vooral als Nel er bij is, en ik, ik kan maar zitten stoppen en verstellen. Net of ik in mijn eigen huis niet genoeg te doen hebMoeder schudt meewarig het hoofd, alsof ze een innig mede lijden met zichzelf heeft om al de lasten, die op haar drukken ter wille van haar eenig kind. Zij is groot en dik, met een zorg vuldig gekapt hoofd en heeft handen, die tvo! flonkerende ringen zitten, en ze is keu rig gekleed, te mooi eigenlijk voor den mor gen. En even netjes als zijzelf, is haar wo ning. De huiskamer, die wel een winkel etalage lijkt, zóó vol staat zij met stoelen met pluche, met beeldjes en vaasjes en por tretten, is onberispelijk van netheid. Geen Jjc k, geen courant op de tafel, geen pluisje, geen veegje op het spiegelend gewreven zeil en de glanzende meubelen, en als men ziet, hoe moeder nu nog met een stofdoek rond loopt om iedere denkbeeldige ongerechtig heid af te vegen en hier een stoel, daar een tafeltje recht trekt, dan zou men denken, 'dat moeder er is ter wille van het huis er. niet het huis terwille van de menschen, die er in wonen. „Gaan we dan naar de boschjes", vraagt Marietje. „De boschjes, hè kind, wat heb je nu in die boschjes? Je ziet er geen mensch. Neen, ik weet wat beters, we gaan de stad in, ik moet stof voor een nieuwe japon heb ben en jij een nieuwen mantel. Nou, ben je niet blij?" Marietje is ecihter niets blij. Ze kent dat Eoodschappcn doen met moeder, waarbij ze van den eenen winkel in den anderen wordt gesleept, omdat moeder nooit een keus kan doen en mantels passen vindt ze afschu welijk! Ze heeft al mantels genoeg. Waar om moet ze nu al weer een nieuwen heb ben? Maar zij weet, dat er niets tegen te doen valt als moeder het zegt en dus gaat ze mede naar de eetkamer, waar zij triestig op haar stoel gaat zitten. Al haar blijheid is weg, honger heeft ze ook niet meer; al de heerlijkheden, die moeder haar voorzet: een zacht-gekookt eitje, een boterhammetje met jam, met honing, met garnalen, ze kijkt er niet naar en hoe meer moeder aandringt, hoe meer ze volhoudt, dat ze geen trek heeft; mischien dat ze eigenlijk wel honger heeft, maar dat ze zich zoo maar houdt om moeder te weerstreven. Als deze eindelijk boos wordt, breekt haar stil verzet en eet ze tenminste één boterham op en drinkt ze haar glas melk leeg, Na de koffie kleedt moeder eerst zichzelf met veel zorg en dan krijgt Marietje een beurt Niemand zal ontkennen, dat moeder geen zorg heeft voor de kleeding van haar dochtertje. Moeder houdt van fijne, dure dingen, vooral van duur, en zij zal er zich wel voor wachten om voor Marietje iets tc vermaken, zooals de mevrouw van den over kant dat voor haar kinderen doet. Zij moet toegeven, dat de jurk van Nel, die van een japon van haar tante is gefabriceerd, haar heel lief staat, maar ze begrijpt °iet, dat Nel's moeder dat zoo maar rond vertelt, in- plaats van dat voor zich te houden. Met de tram gaan zij nu naar de stad. Het is er vol en druk. Het liefst zou Marietje nu voor de speelgoedwinkels kijken; moeder heeft echter heel wat anders te doen. Zij moet een mooie voorjaarsstof voor 'n robe- manteau hebben, maar ze is moeilijk te vol doen; zij laat de winkeljuffrouw alles over hoop halen tot de heele toonbank vol met. afgewikkelde stoffen ligt en gaat dan altijd weer weg zonder gekocht te hebben. Men zóu bijna zeggen dat het haar meer te doen is om een overzicht van de diverse nieuwe stoffen te krijgen dan wel om werkelijk iets te koopen en als ze eindelijk nagenoeg alle winkels heeft afgeloopen, zonder een keus te hebben gedaan, besluit ze den volgenden middag maar weer eens te gaan kijken, anders is er geen tijd voor de mantel voor Marietje. Immers heeft een kind er recht op dat je je ook met haar bezig houdt! Én daar, begint het lieve leven opnieuw. Moeder houdt niet alleen van wat duur is, maar ook van wat naar den opzichtigen kant zweemt. Groote ruiten, felle kleuren, bizarre garneer sels hebben haar voorkeur. Marietje echter doodsbang om er opzichtig uit te zien, protcs teert heftig tegen alle buitenissigheden. Zij vindt den eenen mantel bespottelijk, den an deren idioot en met de derde verkiest zij niet te loopen, terwijl de diverse winkeljuf frouwen achtereenvolgens betuigen, dat alle manteltjes haar allerliefst staan en prima kwaliteit zijn, of het een dure of goedkoope is. Wat zouden zij in zoo'n geval ook anders moeten doen? Na nog vele winkels te hebben afgewerkt, wordt er eindelijk iets gevonden, waarove alle partijen het. eens zijn, dat het Marictj. goed staat. Gelukkig, en nu naar een thee winkel, want na zulk gesjouw verlangt men naar rust en verpoozing. Ook in de theewinkel is het vol Ze moeten wachten eer ze een tafeltje kunnen bemach tigen en als ze eindelijk zitten, duurt het even lang tot de thee met de taartjes wordt aandragen. Marietje wordt een weinig ge troost bij den aanblik van de taartjes eri mama is ook zeer tevreden. Zij bekijkt de toiletten der diverse dames met critische oogen: zij vindt echter, dat de meesten er niet chique uitzien, en als er eindelijk een vrouw binnenkomt, die in haar oogen goed gekleed is, voelt zij zich plotseling zielsge lukkig: zij en die dame zijn tenslotte de eenigen, die het etablissement op peil houden. Maar Marietje voelt zich niet geluk kig. De taartjes n6ch de limonade kunnen tenslotte het gemis aan kinderlijke vreugde vergoeden. Verdrietig denkt zij aan haar vriendjes en vriendinnetjes, die nu op straat spelen of in de boschjes wandelen. Ze begint zetirig te worden, ondankbaar, zooals mama dat noemt, die van oordeel is, dat ze haai dochtertje veel te veel venvent. Marietje echter wordt van verveling onuitstaanbaar: zij klaagt over moeheid, zij wil thuis niet eten en als zij 's avonds eindelijk in bef" ligt, zegt mama tegen het dienstmeisje, da' de opvoeding van een eenig kind buitenge woon moeilijk is.- Ook de moeder van „Nel van 'den overkant zou dien vrijen Woensdagmiddag 'n paar boodschappen in de stad willen doen. Zij neemt zich voor om te loopen en dan met de tram terug te gaan, maar als haar beide kinderen na schooltijd het huis binnentui zei de dokier melen en zij hun vader van haar plannen vertelt, gaan er teleurstellende kreten op. ,3ah", roept Nel. „Boodschappen doen! De stad is op het oogenblik zoo vol Hé, laten we vanmiddag lekker gaan wandelen, clan doen we die'boodschappen morgenmid dag hier in de buurt". En Jan, de zes-jarige jongen, jammert „En ik had juist mijn nieuwe toom willen probeeren-" Moeder kijkt besluiteloos van den een naar den an der. Ze zou dolgraag even naar de stad zijn gegaan, maar ze zijn allebei zoo teleurge steld; bovendien eet Nel den laatsten tijd slecht en ziet Jan er ook niet al te best uit en het is waar, dat er in de buurt winkels genoeg zijn waar ze krijgen kan hetgeen ze noodig heeft ,Nou, vooruit dan maar, dan gaan we bui ten wandelen", zegt ze. De kinderen sprin gen twee meter hoog van plezier en beloven hun boterhammen vlug op te eten. Het is nog geen twee uur als ze op weg gaan. Nel heeft haar springtouw bij zich, Jan het nieuwe toom, waar hij zoo trotsch op is. Zoodra zij op een buitenweg zijn moet hij paard zijn en Nel de koetsier. Hij is ech te een lastig paard, dat den koetsier door z n dolle bokkesprongen heel wat zorgen geeft. Als ze. wat uitgeroesd zijn gaan ze bloemen plukken. Moeder wordt met 'het springtouw en het toom belast, want het tweetal draaft kilometers vooruit. Ze hebben vangen als pioenrozen, maar zij geniete! n moeder geniet ook. Eindelijk hebben ze genoeg van het hollen en draven en bloe men plukken. Ze haken nu ieder bij moeder in, en moeder moet nu over alles vertellen: over de namen der verschillende voorjaars bloemen, die ze geplukt hebben, over het kikkerdril in de slooten, over den koekoek, wiens geroep telkens over de velden weer klinkt. nu hiér, dan daar. En gelukkig dat moeder het allemaal zoo goed weet cn het zoo gezellig kan vertellen Een gehaakt kleedje Benoodigd: 4 kluwen 10 gr. Matte Haak- zijde, van N.V. Artsilk, Breda, kleur 105, 1 stalen haaknaald No. 6. 1. losse, st. stokje, d. st. dubbel stokje, h. v. halve vaste, v. vaste. Bij het begin van de toer haakt men voor 1 stokje 3 1. Deze worden niet meer aan gegeven. Het kleedje is groot 38 X 38. 15 1. tot een ring sluiten. Ie toer: 3 1., 1 st. in dezelfde steek X 19 1., 1 h. v. in het laatste-st. 4 st. in de ring vanaf X. 7 X herhalen, dooh bij ó'e laat ste 4 st. haakt men 2 inplaats van 4 st. 1 h. v. in de 3e van de 3 1. (Ie stokje), i toer: 2 h. v. in de 2 eerste st van de vorige toer. 7 1., waarvan de 4 eerste voor 1 d. st. gelden X. 3 X 1 d- st., 3 1. in de 3e steek, 1 d. st. in dezelfde steek. 3 X 3 1., 1 d. st. in de 3e steek, 1 cL st in de eerste &er 19 1. 3 1., herhalen van X. l.h. v. in de 4 van de 7 1., draad afknippen. Nu heeft men het middenfiguur, dat uit 8 punten bestaat. toer: 1 v. in de le punt. 15 1. 1 v. in de volgende punt enz. 4e toer: 1 st., 1 1. 1 steek overslaan. 5e toer: 1 st., 2 1., het stokje om de 1. van de vorige toer. t toer: 7 1. Deze gelden voor 1 4 d. st 3 4 d. st. in dezelfde steek (ophet le st.) X. 4 4 st. tusschen het 4e en 5e stokje, 12 1., 4 4 d. st. in hetzelfde gaatje, 4 4 d. st. op het 4e st 12 1., 4 4 d. st. in hetzelfde WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat117 Tel. 51992, bij Goudschesingel Schiedamscheweg 65 Telef. 31774, naast Bervoets ML ROTTERDAM Nr. 8091: bijzonder vlot kinderjurkje, te vervaardiging van 1 Meter bedrukt mate riaal, dat 100 cM. breed is. Bedrukt katoen of ander materiaal, dat licht-, lucht- en waschecht is, komt in aanmerking. Het mo delletje is geschikt voor een meisje van 2 tot 4 jaar. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken Voor het kind, voor wie het be stemd is. Prijs: 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en administratiekosten. Nr. 8420: blouse en rok vormen nog altijd een geliefde combinatie; vooral voor den zomer. Men kan er nog eens wat variatie in aanbrengen. Voor den rok op onze af beelding heeft men 1 M. materiaal van 140 cM. breedte noodig en voor de eenvoudige leuke blouse: 2 M. linnen of zijde van 70 cM. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte: 86 cM.;. taillewijdt:e 70 cM. en heupwijdte: 98 cM. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van blouse en rok samen: 26 ets. plus 4 ets. oor porto- en administratiekosten. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de stokje. Herhalen van X. 7e toer: h. v. op de 7 1. van de vorige toer. 1 st., 1 1., lslcck overslaan. 5 toeren: 1 v. 5 1. de v. om het boogje. 13e toer: Zooals 6e toer, doch nu 2 X 4 4 d. st. om het andere boogje. 14e toer: Zooals 7c toer. 15e toer: 1 st., 5 1., 2 st. overslaan. 3 toeren: 1 v., 5 1., de v. om het boogje. 19e toer: X 5 X 2 4 d. st., 5 1. in een boogje, 2 boogjes samenhaken, herhalen van X. Het kleedje spannen onder een vochtige doek, tot deze droog is. „Het duurt te lang Deze woorden van een anders heel vrien delijke vrouw, gaven me te denken Daar is een moeder, die reeds meer dan een half jaar ziek is, de dokter wacht op verbete ring in den algemeenen toestand, alvorens tot opereeren te kunnen overgaan. In het begin was men in den kleinen vrienden kring van het gezin zeer hulpvaardig. De kinderen werden 's middags ten eten ge vraagd, opdat de moeder minder te doen zou hebben en nu eens bracht deze, dan gene versterkende middelen: versche eie ren, fruit, een flesch wijn, enz. Maar langzamerhand verminderde de be langstelling. Men raakte er aan gewoon, dat de man en de kinderen altijd hetzelfde ant woordden, wanneer men vroeg, hoe de zieke het maakte: „Het blijft hetzelfde". Tenslotte vroeg men niet meer. En zoc viel het dan ook niet te verwonderen, rlat een der vriendinnen de boven aangehaalde woorden sprak: „In het begin heb ik iedc- ren Zaterdag een cake voor Mevrouw N. ge bakken; maar het duurt te lang; men kar. zoo iets niet altijd volhouden". Neen, dat kan mer\ niet, volgens het ver stand tenminste. Maar hoe ziet dit „te lang" eruit, voor de zieke zelf? Men kan wel zeggen, dat de cultuur van een volk weerspiegeld wordt in zijn verhou ding tot de hulpbehoevenden. Volkeren, die slechts de sterken dienen, die slechts ruwe kracht erkennen, verkillen. Zooals we ons gedragen tegenover lijdenden, daarin weer spiegelen zich onze andere menschelijke kwaliteiten. Laat het nooit voor ons „te lang" duren, wat anderen moeten verdragen; maar laten we er liever aan denken, wat dit „te lang" voor de anderen beteekent. En als het dan niet mogelijk is, om alleen op discrete tactvolle wijze te helpen, doet het dan samen; wantde zieke ligt al zoo lang! DRIE IN DE PAN. Menig 20 gram gist aan met ongeveer 3 d.L. lauwe melk, voeg er 300 gram tarwebloem bij en 1 theelepeltje zout en klop met een houten lepel het meng sel tot een gelijk luchtig beslag, verdun het dan met nog r/2 d.L. lauwe melk en roer er 100 gram door elkaar gewogen krenten, ro zijnen en sucade door, die men goed heeft gewasschen en uitgezocht Laat het beslag op een lauw plekje ongeveer 1 uur rijzen (dichtgedekt); bak er dan in een koekepan koekjes van, telkens drie stuks in één pan. BLOEMKOOL AU GR ATI N. Kook een bloemkool bijna gaar en snijd deze aan stuk ken. Kook y2 melk met wat zout en roer cr 30 gram aangemaakte bloem doorheen. Laat dit mengsel gedurende 10 minuten op een zacht vuur doorkoken en roer er nog een 30 gram boter doorheeq, die er flink doorge klopt moet worden. Heeft de saus doorge kookt, voeg er dan 1 y2 lepel geraspte Parmo. zaansche kaas b1f en roer nog even flink. Plaats de kool nu in een beboterden schotel, schep er de saus op en bestrooi het geheel met paneermeel of geraspte beschuit en laat den schotel in den oven staan tot de kool gaar is. Men kan de bloem in plaats van met melk, niet bloemkoolwater aanmaken. Men heeft dan wel veel meer boter noodig. KERSENCOMPOTE. Wasch 1 Kg kersen en ontdoe ze van stelen en pitten. Breng ver volgens een kwart liter water met een ons basterdsuiker en een citroenschilletje aan de kook en laat.het inkoken, tot de massa eenigszins strooperig wordt. Neem dan de citroenschil uit het vocht, doe de kersen er in en laat ze even opwellen. Schep ze er met 'een schuimspaan uit, doe ze in een compoteschaal en bind het overgebleven vocht met wat sago tot een dunne saus die over de kersen gegoten wordt, AARDBEIENCOMPOTE. Wasch 1 Kg. aard beien, ontdoe ze van de steeltjes en blaad jes. Laat een kwart liter water rnet een ons basterdsuiker en een stukje citroenschil zoolang koken, tot 't vocht strooperig wordt, verwijder dan het schilletje en voeg de JO" FSl PAK aardbeien eraan toe. Bereiding verder als aangegeven voor de kersencompote. AARDBEIENBAVAROIS .(plm. 6 personen) 1 pond geurige aardbeien, y4 pond lichte basterdsuiker, 10 blaadjes witte gelatine, y4 liter slagroom, 2 eiwitten. Begin met de aardbeien te wasschen, schoon te maken en door een fijne paarden haren zeef te wrijven; vermeng de verkre gen puree met de basterdsuiker en roer er de in wat kokend water opgeloste gelatine door; schep nu en dan het mengsel om-en- om, tot tenslotte het vloeibare deel zich niet meer van het schuimige afscheidt, maar er één gelei-achtig geheel mee vormt. Giet de massa in een met wat slaolie in- gepenseelden (en daarna goed uitgelekten) puddingvorm en laat ze daarin verder op stijven. Garneer desverkiezende den pudding op den schotel nog met een omranding van ge slagen room, waardoor kleine aardbeitjes zijn gemengd (z.g. „Bredasche"). PIKANTE AARDAPPELKOEKJES. Laten we aannemen dat U geen rest heeft. Neem dan ecnige rauwe aardappelen en rasp die. Rasp Uw kaasrestjes en roer deze met een geklutst ei door de aardappelen. Een ge snipperd uitje een weinig gehakte peter selie een lepeltje spijsaroma, nootmus kaat of peper kunnen den smaak verhoogen, doch nóódig is dit niet! In do koekenpan worden dan kleine koekjes gebakken op de wijze van „drie in do pan". Als de ecne zijde goudgeel is, keeren we met een mes de koekjes om en bakken de tweede zijde. Dit. gerechtje kost bijna niets en voldoet uitstekend, ,,'Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij: „De Mijlpaal", Singel 91, Am sterdam, centrum. Toezending zal geschie den na ontvangst van het bedrag, dat kan' worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of per postgiro: 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer van het patroon en naam en adres nauw keurig op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan: nr. 8091: 45 ets. per stuk; nr. 8420: 75 ch CONFECTIE- modellen zün nooit pasklaar, wel onze MANTELS en JAPOXXFN NAAR MAAT gemaakt door onze le klas coupeuse. Profiteert tevens van onze reclame GRATIS Kn™ Mnnkloi RIJ GUN' TASSEN Mnnlcl vanaf f 5.50 Japon vanaf t 4.50 AUéén Weste Wagenstr. 64,Tel. 10452 Z(Jden atoffen en Pclterüen Nouveautés In Dames» en lieren stoffen* GENEESKRACHTIG - HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten LEmmertjes inhoud 9 pond 3.50 alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21, Giro 279760 Telefoon 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geelt aan Uw zenuwgestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Terweeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194,Tel. 336898 tJW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE ÜW DAGELIJKSOH KOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gnnnink, Importeurs, Kampen maakt gl] zelf zuiver en goedkoop evenals LIKEUREN. LIMONADES. PUNCHSIROOP. enz. met de bekende NECTAR-ESSENCES verpakt in fleschjes 25 cents met receptenboek. Verkrijgbaar bij drogisten enz. Verlang uitsluitend het merk Nectar cUur -fumxiex&n xyridotop 4 Jmojo! UW SLAAPKAMERS zouden er vrolijker uitzien als er onze „NATIONAAL" Woltapijtjes ln lagen. In alle grote Tapijtzaken verkrijgbaar. (Een fabrikaat van de N.V, Nationale Textielfabrieken, Deurne N.B.). HAVERMOUT VLUGKOKEND Kwaliteit HOOGST en prijs 't LAAGST tt.T. KON. PELLERIJ „MERCURIUS" - WORMERVEER. REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF ln 18 perfecta kleuren gemaakt door: Societê KEMOLITE PARIS veel gebleekt, vaal of dor De REFLECTO kan U al die prachtiee kleuren verschaffen, die U alttld zoo bewonderd heeft. Met REFLECTO geverfd haar kan gepermanent worden als gewoon haar. B. MESKER, Tasi traat 108. DEN HAAG Een frlsch huis voor f 24. Dat Is toch ook Iets voor UI Nooit meer luchtjes in uw bul*, ook niet als o prei. rooda kool, spruitjes of welke andere groente ook. kookt Nooit meer uw ramen beslagen. Dames "t kanll De kleine Waldorp- stroomlijn ventilator zorgt ervoor I Prijs slechts f 24.— Zeer gemakkelijk een te brengen. Verkrijgbaar In alia kleuren I Zendt U van- daag nog onderstaande coupon In om een folder met Inlichtingen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9