AKAZET ufftemo& WOENSDAG 29 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 NIEUW SPAANSCH ASPECT De Spaansche affaire blijft in al haar (verwikkelingen en grillige wendingen, zoo nauw verweven met het lot der aangren zende landen, en daardoor met de belangen van een aanzienlijk deel der Wester6che wereld, dat men ze schier geen moment yerwaarloozen mag. Zoo heeft thans de kwestie van de luchtbombardementen op de kuststeden wederom een nieuw aspect ge kregen, hetwelk tevens de dreiging van onplezierige evoluties inhoudt. Gelijk be kend was het vooral van Britsche zijde, dat men zich tegen deze luchtaanvallen had ge keerd, zoowel uit een oogpunt van humani seering van den krijg, als van het veilig stellen van het recht en van de Britsche belangen. Daarbij behoefde niet de vrees te bestaan, dat Londen tot gevaarlijke midde len zou grijpen, om zijn wensóhen en ver langens te onderstrepen. Het ligt niet in het minst in de lijn der huidige Engelsche bui- tenlandsche politiek, om geweld aan te Wenden, gelijk bijvoorbeeld de Duitschers deden, die om een aanval, op een hunner oorlogsbodems ondernomen, in het begin van dit jaar als wraakoefening een der linksche Spaansche havensteden aan een moordende beschieting overleverden. Chamberlain wenscht nog immer zich aan de oude rich ting te houden, die hij zich eenmaal heeft yoor oogen gesteld. Deze kan worden aan geduid als bestendiging van de Pax Brit- tannica, zonder welke het machtige, doch zeer wijd uiteenliggende imperium niet ge dijen noch zich voortzetten kan. Dit groote doel doet hem aangelegenheden van den tweeden rang desnoods over het hoofd Zeker, het is betreurenswaardig en ook ergerlijk voor het zelfbewuste Engeland, schepen en zeelieden te moeten verspelen in een Spaanschen burgeroorlog, die vergele ken bij Londens wereldbelangen toch ten slotte maar een oorlog in miniatuur is. Denkt men daarbij de geweldige interessen, welke in het Verre Oosten zoowel voor den Britschen handel als voor het geheele blanke prestige op spel 6taan, dan begrijpt men iets beter de tactiek van dezen grijzen staats man, die zich door dingen, die als spelden prikken aandoen, niet laat afleiden van zijn aandacht, die zich onafgebroken naar gincï- sohe verten gericht moet blijven houden. Intusschen brengt Chamberlains beleid, hetwelk zich niet zoozeer door anti-fascisme of juridische motiveen, dan wel door breede imperieele overwegingen laat bei»yloeden, het groote gevaar mede, dat het te ver zou gaan afwijken van de inzichten der Britsche massa. Het oordeel der schare imi rust niet in het hoofd, doch in de streek .van het hart, en kan onder sommige standigheden zoozeer de practisohe politiek gaan doordringen, dat er tot in de kringen yan volksvertegenwoordiging en kabinet ver schuivingen gaan plaats hebben. Het zou te betreuren zijn, zoo het begin van toenade ring, hetwelk thans in de wereld kan wor den geconstateerd, door zulk een structuur verandering der politiek weder zou worden teniet gedaan. Immers, het blijkt met dui delijkheid, dat Rome Londen „vinden" wil, gelijk ook Berlijn van eenzelfden wensch bezield lijkt, getuige de wijze, waarop het de zaak der Oostenrijksche leeningen zich voor argumenten toegankelijk begint te toonen. Een keerpunt in den huidigen toestand zou ook kunnen worden teweeg gebracht door de houding der Barcelona-regeering,- welke op een vage manier met represailles tegen de luchtaanvallen heeft gedreigd. Een oogenblik heeft men het onwaarschijnlijke ,voor mogelijk gehouden, dat Spaansche re publikeinen luchtraids op Italiaansche ves tingen zouden willen ondernemen, teneinde het leed der burgerbevolkingen op andere, ditmaal Italiaansche, burgers te wreken. Doch dit zal wel geen voortgang vinden. De roode Spaansohe luchtmacht is te zwak, om op dergelijke avonturen uitgezonden te wor den, ondernemingen, waarvan het duidelijk doel zou wezen, den Spaanschen oorlog tot Europa te verbreeden. Het Fransch-Britsohe vredesbelang heeft, zoo deze wensch al een oogenblik bij de republikeinen mocht heb ben bestaan, door een krachtige waarschu wing daaraan een overhaast en ongetwijfeld afdoend einde gemaakt. De Spaansche burgeroorlog VARELA'S TROEPEN MAKEN LANGZAAM VORDERINGEN Alicante en omgeving gebombardeerd Do nationalisten melden, dat de troepen ■an generaal Vare 1 a langzaam maarzekw r. de richting van Marazanera voortrukken. Hierbij wordt Sarrion tijdelijk met rust ge laten, dat naar de nationalisten meenen, cp order van de autoriteiten van Barcelona ontruimd zal worden. Twee maal hebben de republikeinen in de laatste 24 uur een tegenaanval gedaan, beide malen echter tevergeefs. 12.000 man werden daarbij in het vuur gebracht, doch onder aanzienlijke verliezen moesten de republi keinen terugtrekken. In het geheel hebben de roode troepen in de laatste weken 1500 man verloren. Verder zuidelijk aan het Castellon-front hebl>en de nationalisten, volgens hun eigen berichten, belangrijke veroveringen gemaakt. Zij hebben belangrijke stellingen in de streek van Onda veroverd en zijn erin ge slaagd 5500 gevangenen te bevrijden. Saragossa meldt omtrent de orderingen ten zuiden van Onda, dat de nationalisten de eerste huizen van het dorp Artana bereikt hebben aan den weg. die nabij Segorbe op den straatweg TemelSagunto uitkomt Tevoren is heftig gestreden, vooral ten zuid westen van Bechi, waar de loopgraven der republikeinen in bajonetaanvallen veroverd werden. Het rechtsche bombardement Gisteren hebben volgens Havas acht Sa- Dia-'vliegtuigen boven Alicante gevlogen en .en honderdtal bommen uitgeworpen boven het kamp van Rabase, dat in de nabijheid van de stad is gelegen. Dezelfde toestellen hebben ook de dorpen San Vicente del Ras- peig en Villa Franqueza, die op 7 en 5 K.M. ten Noorden van Alicante gelegen zijn, ge- Lombardeerd. Zij hebben aanzienlijke scha de aangericht. Jachtvliegtuigen der republi keinen hebben de aanvallers verdreven. Het niet bekend af er slachtoffers zijn. Engeland brengt zijn luchtafweer op peil Rumoer rond een uitgelekt defensie-geheim Schuldige moet voor krijgsraad verschijnen Zomersproeten SPRUTOL De Japansch-Chineesche oorlog Spanning tusschen Berlijn en Hankau Het vraagstuk der Duitsche adviseurs De terugtrekking der Spaansche vrijwilligers Rusland stelt kostenverdeeling voor De vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland heeft in de bijeenkomst der sub-commissie de niet-inmengingsoommissie voorge steld: le. De kosten van de organisatie der eva- .cuatie van vrijwilligers en van de telling der vrijwilligers moeten door elk der vijf groote mogendheden voor een zesde worden bestreden. Alle overige leden der commissie moeten tezamen het overblijvende zesde deel betalen. 2e. De uitgaven, verbonden aan de aan wezigheid van vrijwilligers in de te ont ruimen gebieden, in afwachting van hun repratieering, moeten gedragen worden door de Barcelona-regeering en de regeering van Franco in evenredigheid van de aantallen vrijwilligers, die voor de evacuatie worden ontslagen. 3e. De kosten voor vervoer uit Spanje moeten door alle regeeringen worden ge dragen in evenredigheid van de aantallen vrijwilligers van iedere nationaliteit. Indien leden der commissie, met uitzonde ring van de vijf groote mogendheden wei geren eenige uitgave te dragen, is de sovjet- regeering bereid een vijfde dezer kosten te dragen, doch alleen in geval alle vrijwilli gers binnen de eerstkomende vier maanden worden geëvacueerd. Over deze Russische voorstellen is uitvoe rig gediscussieerd, zonder dat de vergadering tot een besluit kon komen. Verscheiden am bassadeurs verlieten daarop de bijeenkomst, waar zij hun secretarissen tot het einde der besprekingen achterlieten. f L1.40 PER FLACON IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN De conservatieve afgevaardigde Dun can Sandys, een schoonzoon van Win ston Churchill, heeft dezer dagen in het Engelsche Lagerhuis erop gewe zen, dat hij aan den Minister van Oor log versohillende inlichtingen had ge vraagd over een tekort aan luchtafweer geschut. In verband daarmee, zoo ver klaarde hij verder, is hij bij den advo caat-generaal ontboden, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan over treding der Official Secrets Act (Wet op de officieele geheimen) Een gevange nisstraf van twee jaar zou tegen hem kunnen worden uitgesproken, indien hij weigerde zijn bron te noemen. Weliswaar had de advocaat-generaal aan ien afgevaardigde gezegd, dat hij niet voor nemens was eenige actie tegen hem te onder nemen, maar Sandys had de kwestie be langrijk genoeg geacht, om haar in het par lement ter sprake te brengen en de positie der parlementsleden ten opzichte van de Official Secrets Act nader te doen vaststel len. Volgens Havas heeft deze zaak in de parlementaire kringen een onmiskenbare nervositeit opgewekt, daar een toepassing van deze wet min of meer gevoeld wordt als &en beperking van de vrijo uitoefening van het mandaat. Men herinnert er aan, dat in 1924 een actie van den advocaat-generaai tegen een afgevaardigde den val van de Regeering heeft meegebracht. De bevelvoerende generaal van het Oos telijk commando heeft generaal Ironside op gedragen een onderzoek in te stellen naar den zegsman, die den afgevaardigde Sanrïvs inlichtingen over het tekort aan afweerge schut T.ceft verstrekt en <n het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat do regeering voorstelt een commissie van tien leden uit alle partijen te benoemen, die de positie van de parlementsleden tot de Offi cial Secrets Act nader zal regelen. De pre mier hoopte Donderdagmiddae tijd te heb ben voor een bespreking in hot Huis. Het doel der wet De „wet op officieele geheimen" heeft ten doel, in tijd van vrede en oorlog daden van spionnage te straffen. Zij maakt strafver volgingen mogelijk en bedreigt gevangenis straffen tot tweè jaar, met of zonder dwang arbeid, tegen de volgende handelingen, die goed beschouwd, wel geen spionnage zijn, doch die deze kunnen vergemakkelijken, nl. weigering om. aan de politie of de gerechte lijke autoriteiten informaties te verstrekken betreffende een delict, vallende onder do termen van de „wet op officieele geheimen"; bekendmaking door een functionaris of een politicus van vertrouwelijke inlichtingen; bekendmaking dezer inlichtingen door dien derde aan een ander persoon. Volgens den politieken redacteur van de ..Evening Standard" was hetgeen Sandys iieeft medegedeeld slechts aan vijf of zes personen bekend. Het betreffende document bevatte zeer geheime bijzonderheden over de vervaardi ging van luchtafweergeschut en verdedi gingsplannen, die van het grootste belang zouden zijn voor een eventueelen vijand. De persoon, die Sandys inlichtte, is in tusschen door het ministerie van oorlog ge ïdentificeerd en zal weldra voor den krijgs raad verschijnen. De uitbreiding der luchtbescherming Intusschen heeft het nationaal-liberale lagerhuislid M a b a n e in het lagerhuis den minister van oorlog gevraagd, welke de wijzigingen waren, die hij dacht aan te brengen in de tegenwoordige luchtafweer- organisatie. Hore Belisha antwoordde, dat in Juni 1938 de totale effectieven van twee luchtafweerdivisies 43.000 man bedroegen. De regeering is van plan, dit cijfer te ver dubbelen. De territoriale eenheden voor de lucht afweer zullen op vijf divisies worden ge bracht, onder commando van een luite nant-generaal, die verantwoordelijk zal zijn voor oefening, inspectie en aanwen ding der beschikbaar gestelde credieten. Een officier met den rang van luitenant- generaal zal aan het ministerie van oorlog benoemd worden en zal zich geheel aan den belangrijken luchtafweerdienst wijden. Deze organisatie, aldus Hore Belisha, heeft ten doel, te bewerken, dat voort durende aandacht wordt geschonken aan alle aspecten en alle details van de lucht afweer en aan dezen tak van verdediging een statuut te verzekeren, oviereenikomend met zijn snelle uitbreiding en zijn belang rijkheid. Uit Hankati wordt gemeld, dat na het uitstel van het vertrek der Duitsche mi litaire adviseurs het gerucht in omloop is, dat de Chineesche regeer ing hun geen vergunning zou geven, voor het einde der vijandelijkheden te vertrekken. Berlijn zou Hankau echter gedreigd hebben met een verbreking der diploma tieke betrekkingen, indien de Chineesche regeering het vertrek der adviseurs zou verhinderen. Men kent nog niet de reden, welke op het laatste oogenblik de Duitsche advi seurs heeft doen blijven, doch volgens Havas moet dit feit de reeds ernstige spanning tusschen Berlijn en Hankau nog hebben doen toenemen. Volgens „United Press" is het de bedoeling der Chineesche regeering, op 5 Juli een feest banket ter eere van de Duitschers te geven, waarna hun een speciale trein der regeering ter beschikking zal worden gesteld. Twee der officieren hadden het voornemen, Han kau met een vliegtuig te verlaten. Twee Chineesche gendarmes hebben hun echter verzocht, nog tot het banket te blijven. Chineesche gezant te Berlijn treedt af De ambassadeur van China te Berlijn, dr. Sjeng Tien Fong, keert vandaag uit Zwitserland, waar hij zijn vacantie heeft doorgebracht, te Berlijn terug. Over maand zal hij definitief uit de Duitsche hoofdstad vertrekke. De Duitsche autoritei ten zijn reeds in kennis gesteld van zijn af treden. Zijn opvolger, de Chineesche onder minister van buitenlandsche zaken, Sjen Kai, wordt niet direct te Berlijn verwacht. Deze belangrijke wijziging in de Chinee sche diplomatieke vertegenwoordiging te Berlijn valt samen met de terugroeping den Duitschen ambassadeur in China, dr. Trautmann. In Chineesche kringen geeft men meer en meer toe, dat het Derde Rijk, dat langen tijd heeft geprobeerd zijn handels- en litieke belangen in China in overeenstem ming te brengen met zijn anti-bolsjewisti sche politiek, welke Duitschland met Japan verbindt, thans met zijn sympathie sterk over helt naar Japan. Ten aanzien van de Duitsche militaire missie in China verklaren Chineesche krin gen te Berlijn, dat deze Duitsche adviseurs door de Chineesche centrale regeering ren aangeworven op de basis van individu- eele overeenkomsten, zoodat een collectieve terugroeping moet worden uitgelegd als een onvriendelijke daad tegenover China. De zoon van Tsjang Kai Sjek, die in Duitschland zijn militaire studies voltooit, werd niet teruggeroepen. Chineezen stoken dijken door Resten der Chineesche troepen hebben de dijken doorgestoken van het Groote Kanaal bij Tsjan-Kwan-Pa, op ongeveer 25 K.M. ten Zuiden van Kao-Joe, op 27 Juni j.lJ met het doel de Japansche zuiveringscam pagne te vertragen. De resten der Chinee sche troepen onder bevel van de generaals Joe-Soe-Tsjoeng en Soen-Lien-Tsjoeng trek ken samen nabij Hwai-Jin in het noorden van de provincie Kiangsoe. Een deel hun ner echter is erin geslaagd, zuidwaarts op te trekken en de dijken van het Groote Kanaal te vernielen. Gratie voor een Joodschen terrorist Heel Palestina verkeert in opwinding Heel Palestina verkeert in opwinding over de vraag of een Joodsche terrorist, genaamd Selomoh Ben Joseph, die onlangs ter dood erd veroordeeld, inderdaad zal worden op gehangen. De opperrabijn van Jeruzalem heeft gebeden en vasten uitgeschreven, en massa's Joden hebben gratie-verzoeken aan, clen hoogen commissaris van Palestina ge- Hct betreft hier een 18-jarigen Jood, die door de militaire rechtbank te Haifa ter dood veroordeeld is, omdat hij op een Ara bische autobus geschoten heeft en in het bezit was van twee pistolen en vijf bommen. De ter dood veroordeelde was gevonnist tezamen met den 17-jarigen Abraham Ahecn, die eveneens ter dood veroordeeld werd. doch wiens straf in levenslange gevangenis straf veranderd is De derde, die hierbij betrokken was, Sha lom Zurabin, bleek een psychopaath te z;jn Alle drie waren zij lid van een revisionisti sche jeugdorganisatie.. In het geheele land heerscht opgewonden heid. Er zijn circulaires verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen tot demon straties, welke, indien zij plaats vinden, licht kunnen leiden tot botsingen met de autoriteiten. De onrust onder de Oostenrijksche nazi's Er zijn 100 S.A.-mannen in arrest I-lavas verneemt uit gezaghebbende Ween- sche bron, dat aldaar een honderdtal man nen zich in arrest bevindt. Zij werden ge- arresteerd, niet om dingen van politieken aard, doch daar zij delicten zouden hebben gepleegd tijdens het tot stand komen van den Anschluss. Vermoedelijk hebben zrj zich derhalve schuldig gemaakt aan misdraging t.o.v. Joden en politieke tegenstanders. Gezaghebbende kringen verklaren, dat deze arrestaties aanleiding hebben gegeven tot zekere in het buitenland verspreide ge ruohten over spanning, welke in den boe zem der partij zou bestaan en over een be weerde revolte in de S.A. Te Weenen is het op het oogenblik vol komen kalm. Wat Schuschnigg betreft, beweert men nog steeds, dat bij zich te Weenen „in hech tenis bevindt om hem te onttrekken aan be toogingen van de zijde der bevolking". Terechtgesteld JERUZALEM, 29 Juni. Vanochtend te acht ïr is te Acre de jeugdige Joodsche terrorist Selomoh Ben Joseph met den strop terecht- CIANO EN PERTH CONFEREEREN Graaf Ciano heeft een langdurig onder houd gehad met Lord Perth, den Britschen ambassadeur te Rome. Men meent te weten, dat dlit onderhoud in het bijzonder betrekking heeft gehad op de Spaansche kwestie, in het bijzonder ten aan zien van de terugtrekking van vrijwilligers HET LUIXSCHE GIFMOORDEN-PROCES Bij die hervatting der zitting heeft het hof besloten, &ls getuigen te hooren Prof. Heger Gilbert, een mediicus, dlie te Brussel als des kundige in roohtszaken optreedt, benevens Dr Heymans, professor in de pharmacologic de Gerutsohe universiteit Overigens i» het hof niet van meening, dat er aanleiding bestaat de andere door de verdediging ge- >emde deskundigen op te roepen. Vervolgens werden getuigen gehoord. Thans moeten nog een zestigtal getuigen verklaringen komen afleggen. Voor Donderdagmorgen zal het hof geen zitting meer houdlen. UIT OOST- EN WEST- INDIE De olifant houdt niet van telefoon Onlangs is gemeld, dat de Telefoondienst van Tandjoeniglcarang (Sumatra) momen teel druk bezig is met den aanleg van een 28 K.M. lange landlijn tusschen Kalianda en de strandkampong Ketapang, het begin punt der onderzeesche kabels naar Batavia. Het werk schiet heel aardig op, doch in de afgeloopen week kwam een kink in den kabel. Ongeveer 3 K.M. voor Ketapang waren verscheidene reeds opgerichte ijzeren masten, w&artusschen dikke koperen draden waren gespannen, niet meer te bespeuren; ze waren spoorloos verdwenen, zoo lezen wij in het Bat. Nwsbl. Naar het feit te oor- deelen, dat in de onmiddellijke nabijheid van de verloren masten en koperen draden versche sporen van olifanten te vinden waren, is men er van overtuigd, diat de dik huiden hier de schuldige gasten zijn ge weest. Al spelende sleurden zij de masten mee in de oerbosschen. KARTEERING VAN CELEBES "Wij lezen in het A. I. D.: Wij meldden reeds dat de K.N.I.L.M. van de Indische Regeering een karteeringsop- dracht gekregen heeft ten behoeve vai kolonisatieplannen op Celebes. Ten Noorden van de Golf van Boni zal een gebied van 2-34.000 H.A. in kaart gebracht moeten wor den In verband hiermede zal in de nabijheid van Mazemba een vliegveld worden aange legd. Een der foto-vliegtuigen van de K.N.I. L.M. zal voor deze opdracht in gereedheid worden gebracht. Een vliegtuigbestuurder, een navigator, een laborant en eenig Indisch! personeel zullen aan de expeditie deelnemen. Den len Augustus zal met de uitvoering van de opdracht worden begonnen. Men ver* wacht tegen het einde van het jaar met dei kartering gereed te zijn. Een afschuwelijke kindermoord In de aesa Tjleboeng, district Kalitidoe, regentschap Boedjonogoro, heeft een afschu* welijke kindermoord de gemoederen in op* schudding gebracht, meldt de „Lnd. Crt." Een tani begon na een ziekte van eenige dagen eenigszins vreemd te doen. Hij woonde bij zijn ouders in en had nog twee broers en' een zuster Deze laatsten waren echter nog kinderen. Ook woonden er nog twee ooms in het huis. Op een avond werd de nauwelijks van! zijn ziekte herstelde krankzinnig en viel' zijn moeder aan. Een vreesolijk dramaj speelde zich toen af. De vrouw werd bevrijd door de ooms, die evenwel niet opgewassen waren tegen de kracht van den waanzinnige. Zoowel do ouae vader als de moeder en de beide ooms werden na een hevig gevecht het huis uit geduwd, waarop de gek de deur sloot, zoodat; '3 drie kinderen zich in het huis bevonden. Onmiddellijk ging men hulp halen, doclj aangezien het huis vrij afgelegen lag, duurde het geruimen tijd voor het desa-bestuur teq plaatse was. De krankzinnige was inmiddels ontvlucht en in het huis vond men de lijkjes van de kinderen, die op vreeselijke wijze om het leven waren gebracht. Aanvankelijk kon men geen spoor van: den vluchteling vinden, doch tenslotte werd hij gevat en naar het ziekenhuis te Boedjo*l nogoro overgebracht. Whisky Soda Car am ell a Van Lonk a te Breda GEMENGD NIEUWS Auto botst tegen locaaltrein Inzittende dame breekt beide beenen Gistermiddag ruim kwart over drie iS een auto, bestuurd door jhr. v. Suchtelen van de Haere uit O d o o r n en waarin mede gezeten was mevrouw baronesse BentincK tot Buckhorst uit Beerse, bij het passeeren van den onbewaakten spoorwegovergang, I welke zich op het landgoed van baron Ben-* tmek bevindt, gegrepen door den locaal trein, welke om 15.17 uur uit Ommen naaf, Coevorden was vertrokken. De trein was reeds op vollen gang en kwam tweehon* öerd meter verder tot stilstand. De wagen werd ongeveer vijftien meter, meegesleurd en totaal vernield. De bestuur* der kwam, behoudens enkele lichte ont-i vellingen met den schrik vrij; de damQ j werd evenwel ernstig gewond en brak beide beenen. Nadat dokter WildervancK de Blécourt uit Ommen de eerste hulpi had verleend, is zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De locomotief derailleerde bij de botsing, waardoor het treinverkeer op deze lijn, welke enkel spoor heeft, eenige uren vol* komen was gestremd. Een opruimin^s* ploeg slaagde er tegen vijf uur in de ma* chine weer in de rails te brengen. De rei* zigers moesten in den trein blijven, aan* gezien er geen andere communicatie was* De auto schijnt op den overweg, die ge* vormd wordt door een gewoon zandpad, te' zijn blijven steken door het afslaan vaal den motor. (15 Doch toen hij 't kamertje binnentrad zag hij Stijn nog zitten op haar gewone plaats. Als een verlegen jongen ging hij door 't vertrekje. Hij nam zijn pijp van de kachelbuis, klopte ze leeg in den kolenbak, frommelde een oud krantje in veel vouwtjes om 't in het overvolle hangertje te stoppen, 't Scheen dat z'n hoofd jeukte, want er werd met nadruk gekrabd en onderwijl gluurde hij naar Stijn. Haar gezicht stond alsof er niets was gebeurd. De wekker tikte gedempt uit de bedstee, traag gipg de slinger van de klok. Van buiten was enkel 't zacht suizend geluid van wind door de vensterhartjes, 't Was angstig. Stijn kuchte, maar er volgde nog geen woord. Toen begon Gijs zich uit te kleeden. 't Was bij tienen, anders was om dezen tijd alles reeds in de rust. Ach, er waren genoeg kleinigheden geweest in de jaren van hun huwelijk, belachelijke misverstanden, die als vanzelf oplosten. Een enkele keer was 't voorgekomen, dat er een hard woord was gevallen, vooral wanneer de zorgen voor 't gezin zelfs Gijs begonnen te verontrusten, nooit wanneer hij doodmoe 's avonds thuis kwam, en hij eten vond, lekker of Jiietj dat kwam er voor hem minder op aan, als 't maar veel was. In tijden van zorg kon Gijs korzelig worden. Hij werkte, zwoegde dagen lang door 't land zijn lange taak van tien, twaalf uren, legde kilometers af achter de ploeg of de zeis, dat gaf niets, maar de zorg, de kopzorg knauwde den sterke tot een lastig mensch, die vitterig werd. Doch met 't verhelderen van 't uitzicht kwam de gemakke lijkheid weer terug. Maar zooals nu, was 't nog nooit geweest. Eigenlijk, hij had 't in zichzelf bekend, was 't een uiting van zijn gekrenkte hoogmoed. Straks op den dorschvloer, tegenover Jan Donkerstal had hij gestaan als een advocaat, maar zijn pleidooi was onecht geweest. Hij had zichzelf opge hemeld, en de waarheid verzwegen. Hij had gekletst, hij eerst en vandaar die narigheid met den baas. En dat hij nu Stijn beschuldigde was 't gevolg van de angst, die hij had uitge staan voor den boer. Hij zat mét zijn heele leven vergroeid aan den Elzenberm. En waarom toch? Kon hij ergens anders geen werk krijgen? Och, Gijs Streef was er zoo een, dien men moet laten waar ze zijn, Een van die menschen, die zich hechten, zelfs als ze miskend worden. Ze zijn als een goed gewortelde boom, ze dragen 't beste hun vruchten als ze blijven waar ze zijn. Er was die avond in de bedstee geen woord gewisseld. Toen de lamp uit was en Stijn stommelend haar plekje naast Gijs innam was er een drukkend zwijgen geweest. Doch enkele dagen daarna, toen haar man ver af in den polder een karwei had, trok Stijn er op uit. Hoe dichter ze bij de deur van de boerderij kwam hoe meer lust ze kreeg om een andere boodschap te verzinnen. Zelfs nog toen ze al op de geut stond en aan de meid gevraagd had of ze eens „efkes mer" Tonia mocht spreken, was haar moed zoo erg geslonken, .dat ze stond te beven op haar beenen. 't Was me ook nog al iets. Tonia zoo maar in d'r gezicht gaan vragen, wat ze tegen haar had. Terwijl ze wachtte voelde ze zich oud geworden. De tien jaren, dat ze getrouwd was, van hier uit, uit deze bekende omgeving, waren zelfs voor 'n „pront" wijf als Stijn, geweest de tijden, waarin haar „jonkheid" was vergaan en de zorgen haar hadden gemaakt tot een arbeidersvrouw, netjes, maar arm, arm als de mieren. Ook was er iets van de zucht om altijd gaaf voor den dag te komen, verminderd. In uiterlijk en manieren begon ze, onbewust, maar onvermijdelijk, zich aan te passen aan 't leven van haar met minder weerstand toege ruste zusters. Op de „geut" rook 't zurig naar karnemelk. Een dikke kat sloop onhoorbaar door de even-aanstaande deur naar binnen, streek langs haar kousen met een zacht gesnor, 't Was mis schien 't eenige wezen hier in huis, dat aanhankelijkheid kende. De meid kwam met een spottende uitdrukking op haar ge zicht terug. „De vrouw zegt det ge mer is efkes mot komme". En Stijn ging. Ze wist waar ze Tonia vinden kon. 't Oude vrouwtje zat in haar leuningstoel, 't Leek, of ze geslapen had. Haar muilevoeten stonden op een warme stoof. Van onder haar muts keek ze de bezoekster even aan. Even slechts, dan wendde ze haar hoofd weer iets om en keek langs Stijn heen. Een korte groet van weerskanten. Beide vrouwen voelden, dat dit oogenblik belangrijk kon worden. Stijn ging zitten, hoewel de vrouw haar zelfs met geen beweging uitnoodigde. Toen was er even 'n angstige, spannende stilte. De bleeke najaarszon stond half in het vertrek. Buiten was er achter de hof de boomgaard met de gehavende bladertooi der boomen. De lucht was flets-blauw als van een goedige toegift. „Ik zij gekomme om oe is wet te vraoge, vrouw". Tonia bewoog zich niet, keek star naar de bril, die ze irr haar handen hield; magere, paarsgevlekte, oude handen. Stijn zag haar van opzij. Wat was dat moeilijk. Wat wad ze begonnen! Vroeger, toen ze hier nog diende, had ze meer-* malen wat moeten vragen om een halven dag naar huis te mogen of om de een of andere gunst, die niet bij haar huur bepaald was, doch nooit was 't zoo zwaar geweest als nu. „D'r is iets gebeurd tusschen Gijsse en Janne", begon ze; aarzelend, „en daor he 'k veul last van gehad en nogen, nou dink ik det er gekletst is over mijn tegen oewent ik weet nie, zoo waor es ik hier zit, det ik iets gezeed heb Ze zweeg even. Als dat zoo door moest gaan! Ze had ge* dacht, dat Tonia giftig als altijd zou uitvallen en gaan ver wijten, maar onbeweeglijk zat 't vrouwtje en haar bloedlooze! lippen waren tot een smalle streep op elkaar geklemd. Stijn begon 't zweet uit te breken. Haar lippen beefden vapj zenuwachtigheid. Zei ze nou maar wat terug, 't menschje.l 't zielig wezentje daar voor haar. En een groot medelijden' kwam er over Stijn. Ze wist alles van haar leven, van haar verdriet. Ze kende haar moeiten hier op den Elzenberm. „En nou wou ik is vraoge van wies ofde gij det geheurd had", probeerde Stijn verder te gaan, maar er was een zach* tere klank in haar stem dan zoo even. Maar nog was er in de andere geen beweging, 't Was of ze alles gelaten langs zich heen liet gaan. En 't vertrek begon! te suizen om Stijn. Ze voelde zich een schamele vrouw in de kamer van de boerin. Was er dan toch in Tonia een andere geest dan in de arbeidersvrouw tegenover haar? Was dat nog de overgeërfde trots, de boerentrots, die yan voor eeuwen in den polder was ontzien? Wordt vervolgdi

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2