IKpuuic geiltódft (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken mtxmnmentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.1b Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7',. EEN BELANGRIJKE OPDRACHT Het d'ezer dagen -verschenen verslag der provincie Zuidholland over 19-37, dat Gede puteerde Staten aan de Staten van het Gewest overleggen, bevat als steeds gegevens omtrent menig belangrijk onderwerp. Al is ditmaal de paragraaf over de elec- .triciteiitsvoorziening niet zeer uitgebreid, toch worden er verschillende zeer belangrijke punten in aan de orde gesteld. Van groote beteekenis is althans de mede deeling, dat Gedeputeerde Staten aan het Centraal Bureau voor verificatie en finan- cieele adviezen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten hebben opgedragen een vergelijkend onderzoek van de electriciteits- bedrijven der zes gemeenten in de provincie, die een electrische centrale exploit eer en, en voor een aantal in onderling overleg aan wijzen gemeentelijke distributiebedrijven ZfuidhOllamd eenerzijds en van de provinciale "electriciteitsbedrijven van Noord-holland en Utrecht anderzijds. Dit onderzoek zal dan betreffen met name de tarieven, het stroomverbruik en de fi nancieel© positie der bedrijven, zoowel wat den tegenwoordigen toestand alw de vermoedelijke toekomstige ontw.kkeling Uit deze ruime opdracht blijkt wel, dat men den Gedeputeerden Staten van Zuid- holland stellig geen gebrék aan dÜJgenüe kan verwijten. Nu het vraagstuk der electriciteitsvoome- niag door de béhandelinig in de Tweede Kamer van het bekende ontwerp van wet opnieuw belangstelling vraagt, is daarmee het initiatief niet verplaatst naar het Rijk, maar de provincie Zuidholland, die op dit punt een zoo voorbeeldig provinciaal beleid heeffl gevoerd, blijft een rol van beteekenis spelen. De punten, die het Verifteatiebureau m opdracht van Zuidholland zal hebben te onderzoeken, gaan niet buiten den inhoud van het wetsontwerp am, gekjk kennisne ming van de vemohSende artikelen wél aantoont. Daarom zal, wanneer de nieuwe wet tot stand modht komen, haar toepassing weder kunnen steunen op het belangrijke aateW dat op last van Gedeputeerden van Zuidhol land wordt verzameld. Het karn niet worden ontkend, dat er bij ■de toenemende winsten der gemeenten, die de electriciteit in eigen bedrijf opwekken, een onevenredigheid ontstaat tusschen deze groep en andere gemeenten, die deze elec- triciteit betrekken en distribueereru Nu de bedrijfswinsten een der voornaam ste baten zijn gaan vormen voor de kas der centrale gemeenten, staat men voor het ver- schijnsel, dat de bewoners der distribueeren- de gemeenten in den vorm van den electri- citeitsprijs een stuk belasting voor de cen- j traite gemeente voldoen. Daarvoor kan men' gronden aanvoeren I zoolang de winst blijft binnen redelijke grenzen, doch wanneer de centrale gemeente voor een groot deel op deze inkomsten is aangewezen, voelt men het onbevredigende, dat hierin gelegen is. Dit bezwaar heeft men ook in verschillende I Zuidhollandsche gemeenten gevoeld en daar om stemt het tot voldoening, dat het onder zoek van Gedeputeerde Staten zich ook over dit punt uitstrekt. Met belangstelling zullen velen, ook buiten dit gewest, de resultaten yam dit rapport afwachten. „De olie-invasie op Aruba" Thans in brochure-vorm verschenen In ons blad van 20 Mei 1.1. gaven wij een kort uittreksel yan eenige artikelen over bovenstaand onderwerp, geschreven door den heer J. Mackaay te Utrecht. Deze artikelen zijn thans in brochure-vorm ver schenen bij Drukkerij Labor te Zui len (U.). In een naschrift deelt de schrijver mee, dat zijn artikelen zoowel in buiten- als binnenland, veel indruk hebben gemaakt; er lieeft zich zelfs een comité gevormd om te trachten op wettige wijze mede te helpen aan de opruiming van toestandem, welke gebeurtenissen als op Aruba plaats hadden, mogelijk maakten. Echter „in Aruba zwegen de autoriteiten en bier in Holland even eens." r Wij moeten hier echter tegenover stellen, Öat familie van den gezaghebber van Aruba, den beer J. Wagemaker. die daar reeds I 7 k 8 jaar de Nederlandsche Regeering ver- j tegenwoordigt, en een man van positief Christelijke levensovertuiging is, het onmo gelijk acht, dat de artikelen een juist beeld Van det toestanden geven. I Het spreekt vanzelf, dat wij in deze zaak geen partij kunnen kiezen. Mogelijk zal de heer Wagemaker, die binnenkort met ver- lof in ons land hoopt te komen, zijn ziens- I wijze wel over dleze beschuldigingen geven. 1 In elk geval is thans meer licht zeer ge- wenscht. UITBREID TNG AANTAL SUBSTITUUT-GRIFFIERS 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. De minister van Justitie brengt ter kennis van belang hebbenden. dat het in het voornemen der Regeering ligt over te gaan tot de uitbrei ding van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage met drie substituut-griffiers en van die te Amsterdam, Rotterdam, Breda, Uireafc*, Maastricht, Haarlem en 's-Hertogenbosch elk met één substituut- griffier. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postoiro 63936 NO. 6430 WOENSDAG 29 JUNI 1938 19e Jaargang &M)ertenticprij?en: Van 1 tot 5 regels f.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao - -*--• 0.1C Regeling voor tandheelkundigen Nieuw examen voor hen, die in 1930 niet zijn geslaagd De minister van Sociale Zaken heeft in gediend een wetsontwerp tot nadere voor zieningen inzake de tandheelkunde. Het examen, dat in 1930 is afgenomen aan allen, die vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten zonder de bevoegdheid tot uitoefening der tandheel- kunst te hebben verkregen, en die niet later bevoegd waren verklaard tot het uitoefenen der prothese, was nl. volgens den minister niet voldoende deugdelijk van opzet. Het heeft door zijn organisatie niet aan de be doeling van den wetgever van 1929 voldaan. Daarom zal een nieuw examen worden af genomen om rechtmatig teleurgestelden als nog een kans te geven. Aan dit nieuwe examen zal een vooron derzoek vooraf gaan en de leiders daarvan zullen later ook het examen afnemen, zoo dat de candidaat niet alleen naar zijn pres taties op het examen beoordeeld behoeft te worden. Er zal slechts één examencommissie voor heel het land zijn. De nieuwe bevoegdheid zal uitgebreid worden met extracties (uittrekking) in alle gevallen: doch het komt den minister niet wenschelijk voor, dat de tandheelkundigen hun praktijk ook uitstrekken tot het nog niet geheel gevormde gebit. Daarom wordt voorgesteld hun bevoegdheid te limine eren (beperken) tot de behandeling van personen van zestien jaar en ouder. Voorts blijft de uitoefening der ortho dontie, d.w.z. de behandeling van de ano malieën (onregelmatigheden) van den stand der tanden, in haar geheel aan de tandheel kundigen ontzegd. Doordat van te voren met belanghebben den veel overleg gepleegd is, verwachit de minister, dat dit ontwerp algeheele bevre diging zal schenken. Over eenige jaren zal de uitoefening der tandheelkunst het uit sluitend domein zijn van artsen en tand artsen. Nederlandsch Geleidehondenfonds Jaarverslag 1937 De huisvesting onderging een belangrijke verbetering door de algeheele verbouwing van het kantoor en de woonruimten voor de blinden, alsmede van de bergschuur. Dank zij de aroote welwillendheid van den Minis ter van Sociale Zaken en van het Gemeente bestuur van Amsterdam werd deze verbou wing zonder bezwaar voor onze Stichting als werkobjeot uitgevoerd' door jeugdige werk- loozen onder leiding van den Dienst der Publieke Werken van Amsterdam. De School Er zijn niet altijd geschikte blinden aan wezig voor de beschikbare honden, of er zijn honden beschikbaar, die niet passen bij de zich aanmeldende blinden. De zorg voor de honden en de toewijzing daarvan aan de zich meldende blinden was een onderwerp van voortdurende aandacht. In het verslag jaar werd op 32 blindenaanvragen gunstig beschikt. Gedurende langeren of korteren tijd hebben 71 honden aan den kennel vertoefd. I-Iet aantal hondedagen bedroeg 4768. De voe dingskosten 595,06, zoodat per dag en per hond aan voeding werd uitgegeven 0.12%, wat zeer billijk moet worden geacht. Financiën Hoewel de opleidingsschool self-supporting is opgezet en de kostprijs van den hond dus verhand moet houden met de exploitatie-uit komsten, heeft bij het bestuur toch het stre ven voorgezeten oie exploitatiekosten aan te passen aan den als minimum gecalculeerden kostprijs van ƒ200 ppr hond. Voor de verzekering van den hond betaalt de blinde ƒ4 per jaar. ZEELICHTER OMHOOG GEVAREN VLISSINGEN, 29 Juni. Een met stee- nen geladen zeelichter, de „Thames 3 of 6", uitgaande van Antwerpen naar Londen en in sleep van de Engelsche sleepboot „Secu rity", is vanochtend tijdens het stormweer op drift geslagen en op de zandbank Kaloot nabij Borsselen, omhoog gevaren. Het schip ligt hij laag water geheel droog en de posi tie is slecht. De sleeipbooten „Security" en „Goliath" zijn ter assistentie in de nabijheid. De andere lichter van de sleep is in de buurt voor anker gegaan. Het is stormach tig weer met onstuimige zee en een harde westzuidwestelijke wind. De luchtverbinding AmsterdamSidney De geregelde dienst begonnen Zooals wij reeds vermeldden, heeft het vliegtuig „Emoe", dat onder leiding van gezagvoerder V i r u 1 y gisteren van Amsterdam-Schiphol naar Batavia ver- j trok, practisch daarmede de eerste I étappe geopend van de nieuwe geregel de luchtverbinding AmsterdamSydney Immers, de „Emoe" zal aansluiting ge ven op het K.N.I.L.M.-toestel, dat op 3 Juli a.s. van Batavia de Australië-reis hoopt te aanvaarden. Een groot aantal belangstellenden, was gistermorgen omstreeks 5 uur op Schiphol bijeengekomen, waaronder verschillende autoriteiten, om de bemanning van 't ver trekkende Indië-vliegtuig uitgeleide te doen. Even voor zessen, terwijl de honderden belangstellenden in een kring om het toe stel geschaard stonden, trad de bemanning aan. De heer P 1 e s m a n hield een kort toespraakje, waarin hij zeide, dat'het geen gewoonte is de bemanning van een ver trekkend Indië-vliegtuig toe te spreken, maar dat er ditmaal toch wel aanleiding bestond om haar een enkel woord van af scheid toe te voegen. Onze beste wenschen; vergezellen u op uw verren tocht. Moge op dit werk, dat nu gaat begin nen, zegen rusten. Met een drievoudig hoera op de bemanning, waarmee de aan wezigen spontaan instemden, besloot de heer Plesman zijn afscheidswoord. Hierop richtte de heer Enthoven zich met een kort speech je tot de bemanning. Zoo zal dan op 3 Juli werkelijkheid worden, waarnaar de K.N I.L.M. sinds 1930 heeft gestreefd, aldus de heer Enthoven. De luchtverbinding van Nederlandsch-Indië met den grooten nabuur, met wien wij in zoovele opzichten verbonden zijn. Moge deze nieuwe verbinding ten goede komen aan de bestaande economische en vriendschapsbanden tusschen Australië, Ned. Indië en het moederland en deze ver stevigen. Wij weten, dat het bekwame en ervaren mannen zijn, die dezen nieuwen dienst zullen bedienen. Moge Gods zegen hen begeleiden. De heer Enthoven overhandigde daarna gezagvoerder Viruly een K. N. I. L. M.-vlag met den datum van de opening der nieuwe luchtlijn er in geborduurd en verzocht den commandant deze vlag te Tjililitjan te willen overhandigen aan den K.N.I.L.M-ver tegenwoordiger Nieuwenhuis, opdat deze haar zal meegeven aan den gezagvoerder van het K.N.I.L.M.-vliegtuig. waarmede (Jcr dienst naar Australië wordt geopend, opdat deze de vlag naast de Australische vlag bij aankomst in Australië-op de machine kan plaatsen.' Gezagvoerder Viruly verklaarde te spre ken namens de geheele bemanning wan ner bij zeide er trotsch op te zijn die taak te mogen vervullen. Hij zou zijn opdracht overbrengen in den geest dezer vlaggen en in het geloof, hierbij mede te werken aan den opbouw van de luchtvaart. De bemanning nam daarop plaats in het vliegtuig, de drie passagiers, die de reis tot Calcutta zullen meemaken, stegen eveneens in, de motoren sloegen aan en enkele minu ten later cirkelde het sierlijke, blinkende vliegtuig reeds boven het vliegveld om. na gewuifd door de achterblijvenden, snel in Zuid-Oostelijke richting te verdwijnen. ARNHEM, 28 Juni. Naar wij vernemen zijn de pogingen om tot samenwerking in de vlamovenstraatsteenindustrie te komen thans met succes bekroond. Te Arnhem is opgericht, de fabrikanten- vereeniging voor de vlamovenstraatklia- ker-industrie, welker zetel te Arnhem is gevestigd en waar kantoor gehouden zal worden aan het Stationsplein 14. Tot secretaris zal worden benoemd de heer ir J. P. van Toulon v. d. Koog. Een dertigtal vlamovens met een geza menlijke jaarcapaciteit van ruim 275.000.CO0 stuks, zijn als lid AANBESTEDING NED. SPOORWEGEN UTRECHT, 28 Juni. Bij de heden ge houden openbare aanbesteding van bestek no 43 N.S. betreffende: het uitvoeren van grondwerken, spoorwerken, kunstwerken en bijkomende werken op en nabij het empla cement Weesp waren ingekomen 12 biljet- Laagste inschrijfster was N.V. Aann. Mij. v.h. J M. Strijland te Uithoorn, voor f137.000; hoogste inschrijver was H. J. F, Siepe te Winterswijk, voor f179.500. De raming bedroeg f165.000. Gistermiddag werd het nieuwe gedeelte van het gebouw van de Kamer van Koop handel te Den Haag officieel iti gebruik genomen. De genoodigden: v.r.nl.: de heeren Groeneveld-Meyer, jhr Stern, dr ir M. H. Damme, mr dr J. J. Boassori, de burgemeester, mr 5. R. de Monchy en, mr dr A. A. vari Rhijn. Auto- en motor ongelukken MOTOR VLIEGT TEGEN FIETS OP RIJSWIJK, 29 Juni. Gisteravond omstreeks 8 uur is er een ernstig ongeluk gebeurd op •^en D e 1 f t w e g, ter hoogte van de Lood- en Zinkpletterij van Hamburger. Op dien tijd reed de 23-jarige N. G. C. V., wonende te Delft, op zijn motor met zeer groote vaart in de richting Rijswijk. Ver moedelijk ten gevolge van die groote snJ heid raakte de bestuurder de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de motor over den weg begon te slingeren. De slingerende motor in groote vaart haalde een juffrouw, welke daar per fiets eveneens in de richting Rijswijk reed, in, en reed toen pardoes tegen het rijwiel op. Het gevolg was, zooals te begrijpen is, nood lottig. De wielrijdster, mej. de G., uit Delft, werd van haar fiets geslingerd en bleef be wusteloos op den weg liggen: zaj had een groote wond aan het hoofd opgeloopen. De motorrijder werd tegen den grond ge smakt. Kort na het ongeval is hij ter plaat se overleden. Deze getroffene had verschil lende ernstige verwondingen verkregen. Spoedig na de aanrijding waren de poli tie en twee ziekenauto's der garage Asberg op de plaats van het ongeval aanwezig. Dr Mendes kon niet anders dan den do -d constateeren bij den motorrijder; hij ver leende de eerste geneeskundige hulp aan mej. de G., die daarop, in nog steeds be wusteloozen toestand, naar het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft werd overge bracht Zij heeft vermoedelijk een zware hersenschudding opgeloopen. Het stoffelijk overschot van N. G. C. V. is overgebracht naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraafplaats te Rijswijk. Zoowel de motor als de fiets werden zwaar beschadigd. Naar we nader vernamen was de toe stand van mej. de G. zóó ernstig, dat het zeker nog wel 14 dagen zal duren voor de politie haar een verhoor over deze aanrij ding zal kunnen afnemen. EEN AUTOBUS DOOR TREIN AANGEREDEN Gistermiddag half vier is een autobus van gièbr. van der W., uit' Rotterdam, die een z.g. wilden dienst Amsterdam—Rotterdam on derhoudt, op den onbewaakten overweg HoofddorpAalsmeer op den rijksweg nr. 2 in de gemeente Haarlemmermeer door een trom aangereden. De inzittende dames wer den door glasscherven licht gewond; één dame geraakte bewusteloos, zij is per auto naar Rotterdam vervoerd. De autobus heeft den tocht voortgezet voordat de politie uit Hoofddorp gearriveerd was. Deze stelt een nader onderzoek in. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN BOEKELO, 28 JunL Vanmorgen te om streeks elf uur is op den onbewaakten over weg nabij de zoutindustrie te BoekelQ een tr;ck met oplegger door een goederentrein gegrepen. De locomotief botste ter hoogte ven de achterwielen tegen den oplegger, waardoor deze een slag om maakte en ook de truck tegen den trein kwam. De chauffeur Plokkhaar, in dienst der Kon Ned. Zoutindustrie, werd uit de cabine geslingerd. Dr. Koek uit Boekelo verleende hem de eerste hulp. De man, die over in wendige pijnen klaagde, is naar het zieken huis te Hengelo overgebracht De auto werd ernstig beschadigd. De locomotief en de ee»ste wagon werden licht beschadigd. Het ongeval is vermoedelijk aan onoplet tendheid van den chauffeur te wijten. AUTO RIJDT TEGEN ZANDTRANSPORT Eén zwaargewonde Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den Deventerstraatweg te Apeldoorn ter hoogte van het buiten „Laag Buurlo" een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De bestuurder van een personenauto, de heer B. P. uit Apeldoorn, wilde onder het rijden het portier van zijn waigen, dat niet goed sloot, dicht doen. Bij deze manoeuvre raakte de heer P. de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto begon te slingeren. Op dat oogenblik kwam juist een met zand geladen vrachtauto voorbij, waarmee de personenauto in botsing kwam. De heer P. werd uit den wagen geslin gerd en bleef zwaar gewond op den weg liggen. Dr Mestrom, geneesheer van de nabij gelegen St. Jozefstichting, verleende de eerste hulp. Per ziekenauto is de heer P. in levensgevaarlijken toestand naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. {JUBILEUM CONGRES N.K.B. Drukbezochte receptie in de Rotterdamsche Diergaarde Zooals we reeds gemeld hebben herdenkt de Nea. Kruideniersbond dezer dagen zijn vijf-en-twintig-jarig bestaan. In de plaats der vestiging, Rotterdam, wordt daartoe een driedaagsch congres gehouden. Gistermiddag werden de jubileumdagen geopena met een drukbezochte receptie in de Sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde. Door fabrikanten, leveranciers en bevriende organisaties waren vele bloemstukken in gezonden. Telegrammen waren o.a. ingeko men van K. v. K., Den Haag, Kon. Vleesch- warenfabr. Linthorst, Chocoladefabriek Gebr Sickesz, Spoor's Mosterd, Directeur Rijksbur. Onderzoek Handelswaren. Werkgevers Bak kersbedrijf, Ned. R.K. Kruideniersbond. St. Homobonus, Ned. Bakkersbonó, Directie Kwattafabrieken, Goudsche Glucosefabriek. Onder hen, die het bestuur geluk kwamen wenschen, merkten we op: Mr. K. P. v. d. Mandele en Mr. W. F. Liohtenauer, resp. voorzitter en secretaris Rotterdamsche Ka mer van Koophandel, de heeren A. Bos, voorz., en Joh. de Jong, secr. Ver v. Chr. Handeldr. en Ind. Middenstand te Rotter dam; Dr J. D. Jansen, dir. Keuringsdienst van Waren, district Rotterdam; Dr W. L Groeneveld Meyer, vertegenwoordiger van den Minister van Econ. Zaken; de heer Ed. G. Schiirmann. voorz. Kon. Ned. Middenst. Bond; Joh. w! Leyds. Dir. Maggi fabrieken; Jac. Zijlstra, Voorz. Ver. van Groot Winkel bedrijf; Voorz. Indonesische Studieclub van de Handelshoogesohool; Nots. A. Reijers; M. Bruyin, Dir. van de fa. van Nelle; L. A. Doorn, oud-Voorz. K. v. K, Afd Klein bedrijf, en vele anderen. Toen de stroom van bezoekers eenigszins geluwd was, kreeg de heer M. Semeyn het woord, die namens ongeveer zestig fabri kanten en leveranciers het woord voerde. Na eerst gewezen te hebben op het verschil tusschen de Coöperatieve Inkoopver. en de N.K.B., zei spr., dat elke ingewijde zal be grijpen, dat de banden tusschen die twee nauwer zijn aangehaald. De fabrikanten en leveranciers hebben ook belang bij de N.K.B als vakbond: uw strijd, zei spr., is onze strijd. Als een mensch 25 jaar is„-begint pas de levenswijsheid, maar op uw bond zou ik dit niet willen toepassen, want dat zou geen aanbeveling zijn, maar we hopen, dat een periode van nieuwen innerlijke groei moge intreden en de uitwendige tevens moge ko men. De periode van kinderziekten heeft de bond achter den rug en het is een verblij dend teeken. dat hij in de laatste jaren in- terner sterker werd. Spr. bood vervolgens de foto's aan, van de cadeaux, welke reeds op het kantoor van den bond waren overhandigd'. Dit waren een groote boekenkast, drie clubfauteuils voor de wachtkamer, welke men echter op de direc tiekamer een plaats zal geven, en een bron zen lichtkroon voor de directiekamer. Een album met de namen der gevers ging bij deze cadeaux. De voorzitter van de N.K.B., de heer P. v. d. Linde, heeft den heer Semeyn hartelijk dank gezegd en de buitengewone samen werking tusschen de fabrikanten en leveran ciers en de N.K.B. geroemd. Tevens sprak hij de hoop uit, dat dit zoo zal blijven. Ook den schenkers van de bloemen zegde hij dank voor deze bewijzen van vriendschap. Namens de zusterorganisatie Vebohico uit Amsterdam, heeft de heer Cornelissen gelukwënschen uitgesproken en in 't bijzon der zijn waardeering uitgesproken voor het werk van den heer v. d. Linde. Zijn geluk- wenschen deed de heer Cornelissen gepaard gaan van een ets van den Westertoren te Amsterdam. Namens de Hollandsche Wijnhanderen werd vervolgens een prachtig gedenkbord aangeboden, vervaardigd door de „Porce leyne fles" te Delft De heer Jac. Zijlstra, voorz. Ver. Groot Winkelbedrijf, heeft in zijn gelukwensóh doen uitkomen, dat men samen moet op trekken om elkanders belangen te beharti gen. Hevige brand te Oud Ade OUD ADE (gem. Alkemade), 29 Juni. Vanmorgen omstreeks zeven uur werd brand ontdekt op de kapitale hoeve .Henriëtte" van den veehouder L. van der Heden. Reeds tien minuten r?dat de brand was ont dekt stond het geheele achterhuis, waarin de kaasmakerij is gevestigd, in lichter laaie. Vandaar sloeg het vuur over op den stal, welke na korten tijd een prooi der vlammen werd. De hevige zuidwestenwind was oor zaak: dat ook de hooiberg alsmede een var- kensschuur, welke op vijftien meter afstand van den stal lag, aan het vuur ten offer vielen. Alle landbouwmachines benevens achthon derd kazen, welke alleen reeds een waarde van tweeduizend gulden vertegenwoordigden, gingen verloren. De brandweer van Alke made slaagde erin, het woonhuis te behou den. Dit kreeg echter veel waterschade. De boerderij, welke dertien jaar geleden werd gebouwd, is eigendom van Jhr. Sandberg uit Baarn. De schade welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De brand is ont staan door een vonk uit de schoorsteen van de kaasmakerij, welke op het rieten dak van het achterhuis terecht kwam. Het Mijnbedrijf De contactcommissie bijeen In een gehouden vergadering van de con tactcommissie voor het mijnbedrijf zijn ver schillende wenschen van de arbeiders be sproken. Een verlofregeling zal door de subcom missie in studie genomen worden. Met betrekking tot het desbetreffend ver zoek van den Prot, Chr. Mijnwerkersbond, gesteld ter vergadering van 18 Maart, werd thans door de directies toegezegd een rege ling betreffende uitkeering aan ontslagon zestigjarige arbeiders, niet-leden van de pensioenkas van het algemeen mijnwer kersfonds, welke regeling hun nader schriftelijk zal worden toegezonden. Door de directies wordt medegedeeld, dat aan het verzoek om gelijktijdige beëindi ging van den arbeidstijd der bovengrond- sche arbeiders op Zaterdag, voor zoover het bedrijf dit toelaat, zal worden tegemoet gekomen. De gemiddelde wekelijksche arbeidsduur van de continu-arbeiders, welke van pl.m. 53% uur aanvankelijk tot 48 uur zou wor den verkort, zal nader worden terugge bracht tot pl.m. 51 uur. Aan de arbeiders zal desgewenscht zoo veel mogelijk verlof worden gegeven m aansluiting aan de vaste verlofdagen. Op alle ondernemingen zijn bereids ver- lofkaarten ingevoerd. Neus door zeis afgesneden Toen de heer S. J. te Reeuwijk in zijn schuur kwam, waar hij een zeis had staan, viel deze op onverklaarbare wijze om. met het gevolg, dat dit stuk gereedschap den neus van J. raakte en dezen tot aan he- neusbeen totaal afsneed. De man, die hevig bloedde, begaf zich onmiddellijk met de af gesneden neus tegen bet overgebleven ge deelte gedrukt, naar de woning van Dr Batelaan. alwaar geneeskundige hulp werd verleend. Met veel moeite heeft de dokter den neus nog kunnen hechten. A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRJE GEMERT "Het betere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Wetsontwerp betreffende examens voof tandtechnici is ingediend. Dr H. van Manen heeft ontslag ge vraagd als directeur der Ned Spoorwegen. Ernstige auto-ongelukken in verschil lende plaatsen van ons land. De eerste Kamer behandelde een aantal wetsontwerpen tot naturalisatie van vreem delingen. Te Utrecht werd de Algemeene verga dering gehouden van Christelijke be waarscholen. Er komt spanning tusschen Berlijn en Hankau inzake de kwestie der Duitsche adviseurs. De Britsche luchtverdediging en het vraagstuk der geheimhouding. Te Weenen zijn honderd S.A.-lieden gearresteerd Reportage van de N.C.R.V. De N.CJt.V. geeft hedenavond van 21.30 22 reportage van het Nationaal Avond feest, dat in het Feyenoord-Stadion te Rot terdam wordit gehouden. De „Karimata" in den storm TERSCHELLING, 28 JunL Nadat de „Karimata" Maandagmiddag het baggeren had moeten staken in verband met bet stormachtige weer en aflossing van do zich aan boord bevindende dagploeg niet moge lijk bleek, heeft de „Stortemelk" in den loop van Dinsdag opnieuw een poging ge daan den baggermolen te naderen, doch' het vaartuig moest onverrichterzake terug- keeren. Dinsdagavond werd het weer steeds on stuimiger. Er woei een Zuidwester storm, die tegen middernacht een kracht van zeven tot acht ontwikkelde. Spoedig daarop nam de vliegende storm nog aanzienlijk in kracht toe en om één uur vanochtend werd een windsterkte van tien geregistreerd. De „Karimata" hield zich, voor zoover men van de kust kon waarnemen, uitste kend. Aangezien de windrichting in hoofd zaak zuidelijk was, had de molen nog een zekere mate van beschutting. De beman ningen der sleepbooten houden voort durend een oog in het zeil, om zoo noodig onmiddellijk assistentie te verleenen. Later in den nacht verflauwden de contouren van het gevaarte door de voorbijtrekkende regenbuien vrijwel geheel. In den afgeloopen nacht heeft de „Karima ta" een zwaren Zuidwesterstorm, met wind kracht 10, moeten doorstaan, d.w.z. de he vigste storm, welken hij tot nu toe te verdu ren heeft gehad. De berichten van boord van den tinbag germolen luiden niettemin ook thans volko men geruststellend. Het gevaarte ligt veilig en kalm voor ankers. Wel is natuurlijk Je verbinding tusschen den molen en den vas ten wal tengevolge van de woelige zee niet mogelijk. Mocht de wind afnemen, dan zal vandaag getracht worden de „Karimata" te bereiken, doch zelfs wanneer dit de eerste dagen niet mogelijk zou zijn. levert zulks geen groote bezwaren op, aangezien voor de bemanning geschikte verblijven aan boord aanwezig zijn. alsmede overvloed van le vensmiddelen. EEN ONTROUWE ADMINISTRATEUR Een te Haarlem woonachtige administra teur van een werkgevers-organisatie in het bouwvakbedrijf is gister gearresteerd, ver dacht van verduistering ten nadeele van deze organisatie. In den loop van de laatste jaren moet hij zich duizenden guldens heb ben toegeëigend. De fraudes, die de administrateur heeft' ge pleegd, zijn bij een accountantscontrole aan het licht gekomen. Toen het bestuur van de organisatie den administrateur ter verant woording riep, legde hij, na aanvankelijk te hebben ontkend, een volledig bekentenis af. Het bestuur heeft hierop van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie, die den man arresteerde. Hij heeft wrmoedelijk de tekor ten gecamoufleerd door verschillende gefin geerde posten. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang, doch, waar de man zelf volledig heeft bekend, zal mro zeker spoedig het juiste bedrag der verduisterin gen kunnen vaststellen. JONGETJE VERDRONKEN Te Ou de wetering is hei 5-iarig zoontje van den heer L. M. uit Leimuiden in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt en verdronken. Na 2 uur zoeken werd het lijkje opgehaald. AANGESPOELD LIJK GEÏDENTIFICEERD Zooals gemeld, is op het strand te Pet- 'en een lijk van een jongen man gevou- den. Het bijkt hier te betreffen het stoife- •ijk overschot van den Engelsrhman J. Casey uit Londen, die begin Juni met een gezelschap cricketspelers tijdens en week end een bezoek aan Eindhoven heeft ge bracht. Op de terugreis van Antwerpen naar Harwich is hij over boord gevallen en verdronken. De heer Casey was employé I van de Unilever maatschappij te Londen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1