In de Geldersche vergaderen hoofdstad Textielarbeiders Cellulose Meubelvernis M 16 In den nacht van Woensdag op Donderdag stortte een F-ransch 'legervliegtuig omlaag in de omgeving van Tours. Het toestel verbrandde, waarbij de 7 inzittenden om het leven kwamen. Het onderzoek van de ruïne. In de Rotterdamsche haven zijn voor een kort bezoek gearriveerd Hr. Ms. Gelderlanden Hr. Ms. Beide schepen liggen gemeerd aan de Parkkade. Vanaf den Haagschen Toren Den zomer tegemoet Tweeërlei Scheveningen Een langgerekt conflict G. van Diemen ge storven TERWIJL deze brief tot stand komt, waait de wind vrij sterk om de hoeken en ▼èrkeeren de hoeden in voortdurend gevaar van wreed van hun eigenaars te worden gescheiden. Dienaangaande pleegt de wind niet voor roof terug te deinzen. Maar de kalender weet te ver tellen, dat de zomer moet zijn aangebroken en het kan boven dien niet worden ontkend, dat we er heel wat mooie dagen hebben opzitten. Het mid-zomersche 's-Gra- venhage vertoont weer een ge heel ander aspect dan het Haagje van den winter en het dito van de lente. Geven de talrijke par ken en bosschages ruimschoots gelegenheid, bij de planten en bloemen eens te gaan informee- ren, hoe het staat met den voortgang in het jaargetijde, de zomer in de Residentie schenkt den wandelaar het genot van een pooze van rust temidden van hoog opschietend geboomte of koelte van de zee. Het groen van het gebladerte is niet on belangrijk. Meer bekend echter is en blijft het genot van een toeven aan het zoute water, een zitje op de pier, een wandeling over den boulevard, een ligkuur op het .strand. Een hier houdt onze voorstad Sche- iveningen den naam van de grootstad I's-Gravenhage uitstekend op. Bij het nagaan van de programma's van wat zooal wordt geboden, wordt men van stap tot stap door Variatie getroffen. In beschrijvingen van een historische metropool als Parijs pleegt men te lezen, dat elke vierkante Meter iets zou .kunnen vertellen uit het verleden. Zoo kan men zeker niet in verband met Schevenin gen zich uiten. De blos van de jeugd is hier nog niet geheel geweken, althans wat betreft de badplaats Scheveningen. jMaar de geschiedenis ontbreekt ook aan dit Kurort toch geenszins en zoo vonden we in het jaarlijks verschijnend periodiek „De Scheveningsche Koerier" een herinnering opgehaald aan een bezoek, door niemand minder dan de Duitsche Keizer Willem de Tweede in 1891 aan Scheveningen gebracht. „Begin Juli heeft de Duitsche keizer van den Haag uit een uitstapje gemaakt naar Scheveningen," zoo schrijft de Koerier uit dat jaar. „Men begrijpt, dat duizenden Imenschen zich in de nabijheid van het iKurhaus hadden opgesteld, om dezen hoogen :gast goed te kunnen gadeslaan. De Berlijn- 'Bche Philharmonie en de Garde Nationale hadden zioh op het terras opgesteld en toen het hooge gezelschap, stapvoets rijdende, in de prachtige rijtuigen naderde, speelde het Berlijnsche Orkest de „Kaisermarsch" en i daarna de Garde Nationale de „Wacht am Rhein" en het „Wilhelmus". „De geheele visschersvloot van Schevenin gen lag gepavoiseerd, zoo na mogelijk aan 't strand, wat een schilderachtig gezicht opleverde. Het hooge gezelschap werd door de vele vreemdelingen en landgenooten i hartelijk toegejuicht. Er werden zelfs bloe- [men in de rijtuigen geworpen. „De terugtocht werd genomen door het dorp en over den Ouden Scheveningschen Weg". Sinds dat schilderachtig tafereel uit het jaar 1891 is er wel een en ander in wereld veranderd. In plaats van Keizer Wilhelm heerscht thans in zijn oude rijk iemand, van wien in die jaren niemand ook maar in de verste verte kon vermoeden, dat hij via de Republiek van Weimar nog eens in Duitschland de positie van dictator zou innemen. Wat evenwel m den loop der jaren is gelijk gebleven, dat is het bezoek, in de zomermaanden door zoo velen aan de „Ko ningin der badplaatsen" gebracht. En het moet erkend worden, dat men er op uit is, de gasten goed te verwelkomen. We staan nog maar in het begin van. het seizoen, doch veel kon men reeds genieten van het leven aan het strand, van de kunstuitvoe ringen in het Kurhaus, en van zooveel andere dingen meer. Helaas brengt het baden in het zilte nat ook gevaren met zich en deze week moest, zelfs op één dag, tweemaal gewag gemaakt worden van een verdrinkingsgeval. Derge lijke sombere gebeurtenissen schijnen wel haast onlosmakelijk te zijn aan het vreug devol vertier in de branding. Voortdurende voorzichtigheid blijft geboden en roekeloos heid wordt met straf bedreigd. Naast dit Scheveningen van de badgasten er het, we zouden bijna zeggen: klassieke, Scheveningen van de visscherij. Men ver- warre beide niet. Maar hierin komen ze toch overeen, dat elk van de twee van de zee moet leven. Het eene lokt de menschen naar het strand, het ander waagt zich op de baren. In dit verband moet het ons van het hart, hoezeer wij het betreuren, dat in het conflict, dat om de Scheveningsche haven hangt, nog steeds geen oplossing is gevonden en we zijn van oordeel, dat dit gebrek aan eensgezinheid door beide partijen wordt betreurd, al schijnt van toegeven nog geen sprake te zijn. Het Scheveningen van de visschers zal r bij gebaat zijn, zoo reeders en varenden spoedig tot een overeenkomst geraken. En dan zal de beklemming ook zeer snel een einde nemen, verwachten we. Intusschen gaan kostelijke weken ongebruikt voorbij. Het getuigt overigens voor het tweeërlei karakter van „de beide Scheveningens", dat rondom pier en Kurhaus van den strijd niets op te merken valt. Rondom de haven even wel des te meer. Intusschen gaat het leven voort. Keizer Wilhelm werd vervangen door Hitier, de „prachtige rijtuigen" kregen sierlijke auto's als opvolgers, in plaats van de „Kaiser marsch" is het „Horst Wessellied" gekomen. Veel, wat ons oud en vertrouwd was, ver dween. Hieraan zullen ongetwijfeld ook elen gedacht hebben, toen dezer dagen de heer G. van Diemen overleed. In het Christelijke vereenigingsleven was hij lang geen onbekende, al heeft hij zich met name onderscheiden in de Prot. Chr. Drankbe strijding. Aan zijn groeve kon gewaagd worden van allerlei gezegenden arbeid, door hem in verschillenden kring verricht. Al lag zijn fundament in de hemelen, van het aardsche leven in den goeden zin was hij niet los en voortbouwend op den vasten grond des geloofs is hij voor velen onver getelijk geworden. TORENWACHTER. Opgewekte vergadering van den Christelijken Bond Voorstellen en toespraken In de vergadering van de Ned/. Chr. Textielairbeidersband „Unitas", die gis ter en heden te Arnhem gehouden wordt, is direct na de openingsrede van den voorzitter, den lieer G. Ekkel, het jaarverslag aan de orde gesteld. Eenige sprekers brachten daarbij den se cretaris en het hoofdbestuur dank voor den arbeid. Door hun onvermoeid pogen is al thans nu bereikt, dat de textielarbeider 2l/2 daig vac anti e genieten zal. Dit verslag werd, evenals het financieel verslag, door de ver gadering goedgekeurd. De heer G. Ekkel, die aftrad als ver antwoordelijk redacteur van het vakblad, werd bij acclamatie als zoodanig en tevens als voorzitter herkozen. Andere leden van het hoofdbestuur die periodiek aftraden, n.l. de heeren Jac. Dor- 1 a n d te Hilversum, G. C. van Manen te Veenendaal, H. Noltus te Almelo en Joh. nbrecht te Enschedé werden herko- De heer F. Pison te Leiden onderging hetzelfde lot als lid van de contröle-commis- e. Zijn plaatsvervanger is de heer V ij 1- r i e f te Leiden. Het hoofdbestuur zal zelf een beslissing anen waar de volgende vergadering zal worden gehouden. Toespraken Namens den R.K. Textielarbeidersbond werd de vergadering toegesproken door den heer A. v. d. M e y s te Utrecht. Spr. con stateerde onder applaus der vergadering, dat het ledental van de Prot. Chr. en R.K. 'bon den tesamen meer dan het dubbele bedraagt, dan dat van den modernen bond. Spr. hoopte dat de goede verstandhouding tusschen de bonden nog langen tijd zal bestaan. De heer H. Amelink, secretaris van het C.N.V., die even te voren onder luid applaus, zijn echtgenoote vergezeld, was binnen gekomen, voerde vervolgens het woord. Hij deed een ernstig beroep op de aanwe zigen en op den bond de schouders onder het werk te zetten. Dat het ledental van het C.N.V. niet onbelangrijk stijgt is een reden van zeer groote dankbaarher' Voorstellen aan de orde Aan de orde was daarna de 'behandeling van een aantal voorstelen. Aideeling Overdinkel stelde voor Art. 15 van het huish. reglement zoo te wijzigen dat bij de vier laagste contributieklassen de uitkeeringen bij staking en uitsluitend voor ongehuwden 80 van die van gehuwden zal bedragen. Hoewel het hoofdbestuur aanneming van dit voorstel ontraadde, verklaarde het zich bereid te overwegen of aan het bezwaar van deze afdeeling tegemoet kan worden ge komen. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel van het bestuur om een nieuw artikel in het huish. reglement te voegen, waarin wordt bepaald, dat bij overlijden van een lid, aan diens nabe staanden een uitkeering in eens zal ge schieden, naar gelang een aantal zegels is geplakt, varieer end tusschen f 25. en f 50.Bij blijvende invaliditeit zal een overeenkomstige regeling getroffen worden. Daarmede zal tevens aan voorstellen, die de afdeelingen Leiden en Overdinkel inzonden, tegemoet gekomen worden, ook al omdat leden die nog in het bedrijf zijn en op 65-jarigen leeftijd of later dit verlaten, en dan ten minste 25 jaar onafgebroken lid van „Unitas" zijn geweest, volgens het voorstel f T5.ineens zullen ontvangen. Tegen deze voorstellen werden bezwaren aangevoerd, omdat men den Bond aldus zag verlaagd tot een verzekeringsinstituut. Dit werd door den voorzitter gedeeltelijk toege stemd, doch hij kon niet inzien dat dit de verkeerde weg zou zijn. Zulke maatregelen hebben reeds eerder bestaan en het bedoelt niet propaganda voor de vakbeweging te zijn, doch steun voor de leden. De vergadering sprak zich ten slotte vóór het voorstel uit, waarbij het hoofdbestuur toezegde, met geuite bezwaren te zullen re kenen, in de uitwerking. Gezellige avondvergadering Uit verschillende deelen van de provincie waren textielarbeiders met kun vrouwen in autobussen naar Arnhem gekomen. In Musis Sacrum werd n.L een gezellige avondsamen komst gehouden. Daarbij verleende de Chr. Muziekvereeniging „De Harp" te Arnhem en de Chr. Zamgvereeniging „Looft den Heere" onder leiding van den heer welwillende medewerking. Nadat de voorzitter de samenkomst ge opend had, sprak allereerst de in den dienst vergrijsden oud-voorzitter, thans eerevoorzit ter, de heer H. Verveld de vergadering warm toe. Speciaal wees deze veteraan, wiens jaren die der zeer sterken reeds genaderd zijn, op den geweldigen strijd die de vakbeweging heeft moeten voeren om tot betere toestanden voor de arbeiders te komen. Welk een ver schil is er tusschen voor 25 en meer jaren terug. Hoe is het mogelijk dat er nu nog ontevreden textielarbeiders zijn? De arbei ders/beweging heeft veel bereikt, doch nu lijkt het er soms op dat we weer naar de oude toestanden teruggaan. Dat moet voor komen worden en aaneensluiting van allen is noodzakelijk. Sociale perspectieven De rede van den heer Verveld werd met een hartelijk applaus ontvangen en daarna sprak Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken over het onderwerp „Sociale perspec tieven". Spr. wees erop dat de Christelijk sociale gedachte het gevaar van verstarring bedreigt. Dit mag niet, het Christendom moet sociaal niet statisch zijn, doch dynamisch en dus open voor nieuwe mogelijkheden. De eiigen krijk op het sociaal ge- KORT VERSLAG van de bokswedstrijd Louis Max Schmeling22 Juni 1938 te New York. Tachtigduizend idioten Waren naar New-York gegaan Om een negerbruut een blanke Tegen 't vloertje te zien slaan. Dertigduizend vreemdelingen Woonden de vertooning bij Dat een Ariër geveld werd Door een zaaier in z'n zij. Driemaal duizend man politie Zorgden voor de ordening Van de negers en de menschen En de wijven rond de ring. Honderdvijftig zenders zonden Het verheffend schouwspel uit. Zevenhonderdduizend gulden Viel den kampioen ten buit. Een miljoen aan gave dollars Heeft het sportfeest opgebracht. In twee simpele minuten TVas het varkentje geslacht. Toen de downgebeukte Duitscher Nederviel als een bonk lood Juichte de verrukte schare: Kill him! Kill him! Sla hem dood! Nochtans weigerde de neger Deze voorslag heel royaal. Schmeling, met geschonden heupbeen, Toeft thans in het hospitaal Driehonderd en vijftig duizend Per minuut, voor zulke sport! Ik geloof dat zelfs een dokter Nooit zoo goed bezoldigd wordt. (Nadruk verboden) LEO LENS Mr Dr A. A. v. Rhijn beuren moet Wij ken uit een drie tal tegenstellin gen. Ie. de mensch moet als christen optimistisch niet pessimistisch in de wereld staan, omdat hij zich ander Gods leiding stelt. 2e. dat de chris ten niet verstand of instinct een zijdig moet voor staan doch de juiste harmonie tusschen die bedde moet zoeken te bevorderen; 3e. moet de christen de tegenstelling geleid worden of zichzelf leiden aldus aanvaarden, dat hij God als eenige Leider van zijn leven erkent. Deze dingen uitgewerkt in het practische leven der vakorganisatie geven een eigen principieede kijk op alles. Spr. besprak in het licht hiervan de collectieve arbeidsovereen komst in de bedrijfsorganisatie. De ontwikkeling gaat in de juiste richting. Spr. wil echter waarschuwen dat de arbei ders niet op den stoel van de ondernemers zullen gaan zitten. Wat des ondernemers is, moet van hen blijven omdat hdj een belang rijke functie in het productieproces vervult. Laat de vakorganisaties de leden daarvan doordringen (applaus). Qutiana Bronuiatcr v. moderne meubelen en betimmeringen. Krasvast, water- en alcoholbestendig. Fabriek v. Industrieele Lakproducten „F I L" ZEIST Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) DE IDEALE VLOER BEDEKKING kt- en uitwendige, zoowel bloedende als blinde aam beien worden krachtig be streden door BOOM'S AAMBEIENZALF. Het jeuken bedaart spoedig. Alleen echt zoo de verpakking is voorzien van den naam BOOM. f 0.93 per potje. Nederlandsch fabrikaat. De avond werd verder op een vroolijke wijze doorgebracht. De heer H. Amelink sprak tegen 11 uur het slotwoord van den welgeslaagden avond, waarna sluiting volgde. C.A.O. Landbouwbedrijf Teneinde de stipte naleving van de Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor het Land bouwbedrijf in de Bommelerwaard te bevor deren, is een Scheidsgerecht ingesteld, dat zijn taak heeft aanvaard. De eenste vergadering daarvan heeft plaats gehad waarin eenige huishoudelijke zake* zijn geregeld. De heer H. Dronkers, Burgemeester \an Hedel en Kerkwijk heeft, daarvoor aange zocht. het Voorzitterschap va» dit Scheids gerecht aanvaard. UWEB&DdÊG zss-mw-l 1938 TWEEDE &UAD PAG. 5 - - - - -- - - Boven links: De Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond hield- te Zwolle zijn jaarvergadering. Een opname bij de opening in de Buitensocieteit. Boven rechts: Onder leiding van directeur Hannema (links) werd gisteren de laatste hand gelegd aan de voorbereiding voor de hedenmiddag in Museum Boy mans te Rotterdam te openen zomerexpositie van „Meesterwerken uit 4 eeuwen, van 1400 1800". Links: Ds H. H. Schoema- kers, die Maandag a.s. afscheid neemt van de Geref. Kerk te Kampen en na 40-jarige ambts bediening met emeritaat gaat. Rechts: Ds J.Bosch, pred. Geref. Kerk te Oldebroek, die met emeritaat gaat na bijna 38-jarige ambts bediening en zich te Nun- speet zal vestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5