DEEIZENBER VERFSPUITEN ZATERDAG 25 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 EEN VAN DE ZEER WEINIGE geschenken, geheel geschikt DE MORGENSTOND NADERT Een troostboek voor Christenen in den avond des levens door Or J. H. GUNNING J.Hz. Ing. 2.90 Kloek formaat - Keunce altToerln» Geb. I 3.90 iuuUlijt* tellee wdruiJ to den boekhandel eo bl] de altgever*: Hf H J SPRUYT'S UITGEVERS MIJ - AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Teletoon 45041 RONDBLIK GOERINGS HEERENDIENSTEN In sommige koloniale gebieden heeft men Van overheidswege de gewoonte, op bepaal de tijden groepen inboorlingen te ontbieden voor het volbrengen van openbare werken, veelal bijvoorbeeld voor den wegenaanleg. De betrokkenen moeten hun eigen arbeid zooals die reilt en zeilt in den steek laten om tegen een in den regel schaarsche be looning tijdelijk in overheidsdienst over te gaan. Het ligt voor de hand, dat daaruit licht allerlei mistoestanden voortvloeien, en dat dan ook de neiging werd geboren, het aantal heerendienst-dagen wettelijk vast te leg gen, en tevens te beperken. Wat in de koloniën aldus binnen vaste grenzen wordt teruggebracht zal Duitschland thans in het eigen land gaan toepassen. Goe- rings decreet, dat daarop betrekking heeft, wordt reeds met ingang van 1 Juli van kracht. Men houdt er bij onze Oosterburen nu eenmaal niet van, lang met een ding te aarzelen I Menigeen zal zich afvragen, wat deze nieuwe maatregel, die zoo diep in het individueele leven zal kunnen ingrijpen, ten bate van den ten troon verheven staat, wel in bijzonderheden beoogt. Voorshands is dit nog niet geheel duidelijk, eerst als er een begin van uitvoering aan wordt gegeven, en er dus voorbeelden komen, waarnaar men zich richten kan, zal dit decreet in zijn portée en zijn practische uitwerking kunnen worden overzien. Voorloopig is alleen be kend, dat het de bedoeling is van den leider .van het Duitsche -economische vierjaren plan, de wettelijke grondslagen te leggen .voor een algemeenen dienst- of arbeids plicht voor alle Duitsche onderdanen. MeD moet zulks niet verwarren met den zooge- naamden „Arbeitsdienst", die voor alle jon gelui van een bepaalden leeftijd geldt, en .waarvan de bedoeling is, werken van alge meen nut op een billijke wijze tot stand te brengen, terwijl de jongemannen, die daar aan deel hebben, in de practijk leeren, dat alle arbeid respect verdient, en dat de kloof tusschen de verschillende klassen dient te [Worden overbrugd. Goerings nieuwe decreet echter schijnt jets geheel anders te beoogen, en wel een lijdelijke inperking der persoonlijke vrijheid ,van de mannen en vrouwen uit ieder beroep, uit eiken stand. Uit alle lagen der bevolking kunnen geschikte menschen worden uitge kozen om tot een bijzondere prestatie of tot een bijzondere opleiding te worden geroepen. Hun eigen werkkring in de maatschappij moet intusschen voor hen worden vrijge houden, en de inkomsten, die zij uit dien hoofde verwierven, zullen zij ook tijdens hun „dienstplicht" niet behoeven te derven. Nog niet bekend is, hoe wijd de grenzen zijn, wat den tijdsduur betreft, welke voor dezen dienstplicht zullen worden getrokken. Men zal worden te werk gesteld bij werken, welke om staatspcditieke redenen dringend noodzakelijk worden geacht Men zal niet .ver mistasten, zoo men veronderstelt, dat er hier wel een nauw verband met de defensie des lands zal bestaan. Deze immers is in Duitschland het centrale vraagstuk, waar aan al het andere wordt ondergeschikt ge maakt. Zullen de sanitaire diensten en de luchtafweer, om maar iets te noemen, uit de rangen der dienstplichtigen hun krachten Zien versterken? Het moet voor den gezeten burger geen prettige gedachte wezen, dat de almachtige staat niet slechts door hooge belastingen zijn beurs belaagt, door allerlei voorschrif ten en „Massregeln" zyn vrijheid inperkt, idoch thans ook over de aanwending van zijn tyd en energie zal gaan beschikken. Korte inhoud van het Feuilleton Op „de Elzenberm" woont Jan Donker- fetal met zijn zuster Tonia, die weduwe is. Gijs, zijn knecht, is getrouwd met Stijn, die ineid is geweest op de boerderij. Als ze een jaar of tien getrouwd zijn, hebben ze zeven kinderen. Sedert lang is het duidelijk, dat Tonia h.et gezin van Gijs en Stijn niet luchten of zien kan. Als de boer Gijs eens een gek figuur heeft laten slaan bij een paar familieleden, die op bezoek waren, roept dit ook bij dezen bittere gevoelens wakker. Hij klaagt zijn .nood aan Goof Bras, den mulder. Zie verder hieronder. De Spaansche burgeroorlog DE RECHTSCHE OPMARSCH NAAR SAGUNTO De activiteit der Italiaansche vliegers De troepen van generaal Aranda, die oen offensief ontwikkelen in de richting van Sagunto, zijn gisteren de Seco overgestoken en bedreigen thans het stadje Nules Het overschrijden van de Seco-rivier bc- teekent tooi- de nationalisten de inleidende voorbereidselen voor den hoofdaanval op Sagunto. Bij hun opmarsch vielen de natio nalisten 300 gevangenen en veel oorlogs materiaal, o.a. 100 stukken antitank-kanon- nen, in handen. Sedert den val van Castellon vertoonen de repuhlikeinsehe troepen een nieuwe taktiek: voortdurend opnieuw vallen ze aan en zor gen daarbij, de gevechten van uit de loop graven te voeren, blijkbaar om minder aan luchtaanvallen blootgesteld te zijn en met meer effect hun lichte automatische wape nen te kunnen gebruiken. De gevechten om Sarrion maken geen voortgang. De uitstekend bewapende elite troepen van Barcelona bieden hier krach ti- gen tegenstand. De aanvallen op de schepen De speciale verslaggevers der Italiaansche bladen in Spanje gaan voort met melding te maken van de intensieve activiteit der Italiaansche vliegers aan 't Oostelijk front. De op de Balearen eestationeerde escadril les zijn. naar zij schrijven, zonder ophouden opgetreden tegen de strijdkrachten van het republikeinsche Spanje. In minder dan drie weken tijds hebben zij minstens 16 scheien tot zinken gebracht Barcelona over represailles Pablo de Azcarate, Spaansch ambassadeur te Londen, is gistermiddag door den minis ter van buitenlandsche zaken. Halifax, ontvangen. Halifax deelde mede in welken slaat zich de door de Britsche regeering geopende onderhandelingen bevinden ten opzichte van de vorming eener internatio nale commissie, die tot taak zal hebben ter plaatse na te gaan of de door de luchtstrijd krachten als doel gekozen punten van mili tairen aard zijn of niet. Men meent te weten, dat Halifax mede gedeeld heeft, dat deze combinatie in korten tijd gevormd kan worden. De ambassadeur heeft met klem gewezen op het dringende probleem der (bombardementen op burger bevolkingen door aviateurs in dienst van de opstandelingen. Hij zou hebben "verklaard, dat zijn regeering er toe zou kunnen komen wanneer niet binnenkort een oplossing deze kwestie gevonden wordt, haar po litiek te wijzigen, welke tot dusverre be stond in onthouding van alle represailles. Het afloopcn van de pas gehouden Mei examens beteekent aangifte en aanneming voor den nieuwen cursus, rechtstreeks aan sluitend op het e.v. DIPLOMA- EXAMEN DER MAKELAARDIJ Aanvragen om prospectus en inlichtingen wachten wij gaarne per omgaande in. N.V. N. O. S. AMSTERDAM-C. PRINSENGRACHT 668 Telefoon 34850 De Duitsche spionnage in de Ver. Staten President Roosevelt heeft op een pers conferentie gezegd, dat hij vindt, dat leger en vloot de beschikking moeten hebben over meer fondsen, om de spionnage in de Ver eenigde Staten te bestrijden. De president voegde eraan toe, dat bij het onderzoek van de onlangs ontdekte spion- nage-affaires gebleken was, dat de geheime dienst der Vereenigde Staten niet over vol doende geldmiddelen besahakte, om tegen dit zeer ernstige gevaar met succes te kun nen optreden. De reactie in Duitschland In de Duitsche pers wordt over het spion* ige-proces. hetwelk in Amerika thans wordt voorbereid, nauwelijks gewag ge maakt. Wel wordt met nadruk ontkend, dat Duitsche officieren in deze spionnage-affairo verwikkeld zouden zijn. In officieele kringen maakt men zich over deze affaire echter toch ongerust vanwege het opzien, dat de ontdekking der spionnen in de Vereen. Staten en elders heeft gewekt. Men vreest, dat deze aangelegenheid de be trekkingen tusschen Duitschland en de Vereen. Staten, die reeds door het Joden vraagstuk, het heliumprobleem en van de zijde van Duitschland door de bewering dat de Vereenigde Staten een rol spelen in de anti-fascistische compagne in Brazilië, nog meer gespannen zullen worden. Het Duitsche antwoord op het protest van de Amerikaansche regeering in zake het Jodenvraagstuk zou nog even uitgesteld kunnen worden, maar zal toch "vóór 30 Juni, den uitersten termijn Voor dfe registratie van de in Duitschland wonende Joden, worden gegeven. De Jodenvervolging in Oostenrijk Bij verordening van den Weenschen poli- tiepresident is den Joden het betreden van de Weensehe parken en plantsoenen ver- Het Duitsche nieuwsbureau, dat van deze verordening melding maakt, voegt er aan toe, dat deze maatregel genomen is, „om de bevolking te beschermen tegen de voortdu rende provocaties". Volgens Reuter moeten alle directeuren ■«'an fabrieken, ook de Joodsche, vóór 1 Juli a.s. aan hun niet-Arisch personeel ontslag geven. Het bevel daartoe zou glkter zijn ge publiceerd. Dat zou beteekenen, dat mede in verband met reeds voorafgegane maatrege len, alle Weensehe Joden, practisoh gespro ken zonder zichtbare middelen van bestaan geraken. Russisch opper-officier gevlucht De leider van het politieke bureau van het Russische leger in het Verre Oosten, geme- raal-majoor Risjkof, is bij Hoentsjoen over de grens van Mandsjoekwo gevlucht. Hij zeide zich bedreigd gevoeld te hebben als vroeger medewerker van Toechatsjewski. Het Luiksche gifmoorden-proces Bij het getuigenverhoor in het proces te gen de weduwe Be c k e r heeft een vrouw gisteren beweerd, dat getuige Duquesne eens in een café zou hebben gezegd: „Ik heb ge logen tegen den rechter van instructie, uit haat tegen de weduwe Becker, om haar naar de gevangenis te laten gaan." Drie andere getuigen, die ook in het café waren, waar dit zioh zou hebben afgespeeld verklaren niets te hebben gehoord. De zuster van mej. Stevart legt een ver klaring af, volgens welke de weduwe Becker de schuldbekentenis voor de leening van 25.000 francs reeds zou hebben doen verdwij nen, toen mej. Stevart nog ademhaalóe. De weduwe Becker loochent de waarheid hiervan. Een andere getuige, een vrouw, die 15.000 francs heeft geleend aan de beklaagde en verdere getuigen leggen verklaringen af. die niets anders brengen dan bevestigingen van feiten van ondergeschikt belang. Om 5 uur werd de zitting in verband met de warmte geschorst tot 5 uur 20. Nog eenige getuigen werden tooen gehoord. Zitting der niet-inmengings- commissie De niet-inmenging-subcommissie heeft gis ter te Londen gesproken over de details van de controle in Spanje en over de kosten van het instellen van een niet-inmengingspost in acht Spaansche havens en bewaking in alle havens, waar technische mogelijkheden zijn, om oprlogstuig te lossen. Het vraagstuk van de financiering zal later besproker. worden, aangezien nog niet alle vertegenwoordigers hieromtrent hun opdrachten hadden ontvangen. De bespreking over de ontwerp-resolutie inzake de controle op Spaansche havens kon niet worden beëindigd. Er moeten nog ze kere wijzigingen in de redactie van het ont werp worden aangebracht. De bespreking over den gewijzigden tekst zal Dinsdagmiddag plaats vinden. De terreurdaden in Palestina De toestand in Palestina wordt er niet beter op. Dezer dagen hebben tusschen Tel Aviv en Jaffa opstootjes plaats gehad, waarbij enkele Joden werden verwond. Gisteren is op dezelfde plek een Joodsche marskramer door Arabieren gesteenigd. Thans is het verkeer tusschen beide steden gestaakt. In het Noorden zijn weer versoheiden ge wapende benden gesignaleerd, 's Nachts wer den twee Joodsche kolonies aangevallen. Naar Havas uit Jaffa meldt, heeft-, na de onlangs op de spoorwegverbinding tusschen Egypte en Palestina gepleegde aanvallen, de regeering nieuwe veiligheidsmaatregelen ge nomen. De bruggen worden permanent be- aakt door politie en militairen en dezen zullen voorzien zijn van mitrailleuns. Voor ieder bedrijf N.V. N.A.V.E.G.O. Ged. Binnenrotte 44 - Rotterdam - Tel. 54392 en Oogst De Japansch-Chineesche oorlog OOK DE JANG TSE-RIVIER LEVERT GEVAAR OP Het water blijft wassen Japansche troepen op het eiland Hainan De voortdurende zware regenval en de snelle was van de Jang Tse heeft, aldus meldit het Chineesche telegraaf- agentschap, tengevolge gehad, dat op verscheiden plaatsen beneden Kioekiang, ongeveer 142 mijl bezuiden Hankau, het water over de dijken stroomt. De Japansche woordvoerder gaf toe, dat langs de Jang Tse overstroomin gen voorkomen en dat hij aanhoudenden regenval gevaar voor dijkbreuk bestaat Daar de bevolking van de Jang Tse-val- lei voor het grootste deel gevlucht is en derhalve niet genoeg arbeidskrachten bij een dijkbreuk beschikbaar zullen zijn, moet de beteekenis van dat gevaar niet onderschat worden. De ontwikkeling der krijgsverrichtin gen wordt in ieder geval beïnvloed door den voortduren den regen en het hooge water. Daarbij moet in aanmerking ge nomen worden, dat het water meest-ai eerst in Juli en Augustus zijn hoogsten stand bereikt Het is zeer wel mogelijk, dat de Japanners in verband hiermede het zwaartepunt der krijgsverrichtingen zullen verplaatsen naar Zuid-China Uit Shanghai wordt tenslotte nog gemeld, dat daar berichten zijn ontvangen over hoog water in het Keizerkanaal. Het water stijgt snel en overstroomt reeds hier en daar de oevers. De spoorweg ShanghaiNanking en de ShanghaiHang Tsjan-lijn worden door het hoogwater bedreigd. De scheepvaart door het kanaal is reeds gestaakt. Tegelijkertijd is in de omgeving van het Keizerkanaal de guerilla weder ontbrand. De bedreiging van Hankau Volgens een communiqué van de Chinee sche autoriteiten ziet men in de landing van 5000 tot 6000 man Japansche troepen, welke op den Zuidelijken over van de Jang Tse bij Toeng Lioe ten Oosten van Ma Tang is geschied, een nieuwe bedreiging van Hankau. De landingsmanoeuvre gesdhiedde onder dekking van een hevig bombardement door twintig Japansche oorlogsbodems, die wer den ondersteund door vliegers. Op den Zuidelijken oever van de Jang Tse wordt bij Toeng Lioe hevig gevochten. Verder wordt gemeld, dat Chineesche ver sterkingen de Japansche troepen in den Tai- Hoe-sector naar het Oosten dringen, niet tegenstaande de Japansche berichten die melden, dat de Japanners zich langzaam naar het Westen bewegen. Tenslotte heeft het hoofdkwartier der Chi neesche luchtmacht medegedeeld, dat giste ren drie Japansche oorlogsbodems bij Toeng Lioe door bommen werden getroffen. De oorlogschepen raakten in brand. Bezorgdheid om Hainan Een bericht, dat op het Zuid-Chinee- sche eiland Hainan Japansche troepen zouden zijn aan land gebracht, heeft nog geen bevestiging kunnen vinden. In Londen wijst men erop, dat de Britsche ambassadeur te Tokio in de laatste maand herhaaldelijk onder de aandacht der Japansche regeering heeft gebracht, dat de bezetting door Japanners van eilanden voor de kust van Zuid-China, zou kunnen leiden tot spanning en mo gelijke verwikkelingen met de Britsche regeering, welke niet geheel tevreden is gesteld door de Japansche verzekerin gen, dat zij niet het oog hebben op Chineesch grondgebied. Het Chineesche legerorgaan „San Tan Go deelt, naar een U.P.-telegram uit Hankau meldit, in verhand met deze aangelegenheid mede, dat Frankrijk zijn marinebasis in Kwang Tsjoe Wan, een gebied ter grootte van 500 vierk. K.M. aan de kust van Z.-O.- China, dat sinds 1S99 onder Fransch 1 ïeer staat, reeds begint te versterken. De te Lon den gepubliceerde berichten, volgens welke de Fransche regeering het Britsche kabinet er van in kennis zou hebben gesteld, dat, in geval van een ontscheping van Japansche troepen op het eiland Hainan, eenzelfde aantal Fransche militairen op Hainan zou worden ontscheept, worden echter te Parijs tegengesproken. De Chineesche pers maakt niettemin met veel ophef melding van de mogelijkheid van een Japanschen aanval op Hainan en voorspelt, dat Frankrijk zal intervenieeren, indien de Japanners op het eiland zouden landen. De officieuse Chineesche bladen waar schuwen Frankrijk zich op een interventie voor te bereiden, met het oog op een ver meende verstandhouding tusschen Japan en Siam. Het zou volgens deze bladen fataal voor Indo-China zijn, indien Hainan een Japansche basis zou worden. De Leipziger najaars-Messe Ruim 5800 deelnemers Een bericht uit Leipzig mei it, <tet die ope ning van de alldaar te houcben herfstbeure zal plaats hebben op 28 Augustus; zij duurt tot en met 1 September. Uit de tot nu toe ontvangen aanmeldingen is reeds gebleken, dat de inzendingen talrijker zullen zijn dan een jaar geleden. Meer dan 5800 Duitsche en buitenlandsohe exposanten worden ver wacht. ZUID-OOST-CHINA 7V—*\ kia SZeTSJWAH ©TÏJEHGTO* klMGlSgpol V5 HVim-Otsjekiawg .»°v" j r0ET5J0U /FOEKIEW «klMGjOEAU #p|v^O ^JSjAM&TSjnUjS^ f ;VJ 5j,OET5JOüN' >w/ -* 5UNT5J0U* //OETBJOU c, TSJAÖT5J0U N JK FO TAIRftitS ®^W4T0W VKurtéfc** V ro vy ZUID CHINEE5CWE: ZEE het puikje van de nieuwe Sumatra- is weer voor de Ritmeester-Rookers IN AMSTERDAM? Dan naar h«t kantoor van L BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminisireeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS Prima Geldbelegging en Zelfbewoning TE KOOP VRIJE WONINGEN in diverse grootte en prijzen, gereedstaande en in-aanbouw. in diverse blokjes, in het 6nel uitbreidende Tuindorp te Vlaardinger- Ambacht, gunstig gelegen bij de Maas met zijn groote fabrieks-centra's. Lage personeele belastingen en vlotte verhuur. Te bevragen bij den Bouwer W. VAN VLIET Raadhuisstraat 4, Vlaardinger-Ambacht, Telefoon 309. NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK- HEEMSTEDE DREEF 276 Auto-truck ging loopen En richt groote schade aan ARNHEM, 25 Juni. In de Steinstraat stopte gister tegen den avond een groote zwaar met trottoirbanden beladen auto-truck. Terwijl de chauffeur zich een oogenblik verwijderd had in een der huizen, konden de remmen den zwaren druk die de wagen en de hellende straat daarop uitoefenden schijnbaar niet weerstaan, zoodat hij ging loopen. Hy hield het vrij lang vol in rechte lijn vooruit te ryden. Dwars stak hij het Botha-plein over, waar gelukkig op dat moment geen verkeer passeerde, en reed het trottoir op, op den hoek van de Cronjé- straat. Tegen de groote witte villa kwam de wagen daarna met een groot lawaai tot staan, nadat hij eerst nog het geheele hek en den voortuin had vernield. Er werd zeer veel schade aangericht. De truck werd geheel in elkaar gedrukt en de vooras werd totaal onder het chassis weg gerukt. Omdat er geen personen in de ca- bine aanwezig waren en er juist weinig verkeer was op dit vrij drukke punt, liep het geval zonder persoonlijke ongelukken af. De wagen werd eerst overgeladen en kon daarna laat in den avond worden wegge sleept EEN VROUWELIJKE STUURMAN Te Temeoizen passeerde gister, naar 'de ,Scheepv." meldt het Russische schip Ka rna, dat op weg was van Gent naar Lenin* grrad. Aan boord van dit stoomschip bevond zich een vrouwelijke stuurman, die zich! tijdens het schutten op het achterschip be vond, vanwaar zij haar bevelen uitdeelde. Zij was gekleed in een blauwe uniform met goudien banden op de mouwen als onder- schei dingsteeken en droeg een lichtgrijze! damesbaret, terwijl zij met een echt vrou welijk stemgeluid de bevelen gaf. Gelukkig is men in ons land met zijn te veel aan mannelijke koopvaardij-officieren nog niet aan dergelijke proefnemingen toe. EERSTE HYPOTHEEK Financieele instelling heeft kapitaal beschikbaar op courante huizen in de steden en op landerijen. Rente 3Yz Brieven met uitvoerige inlichtingen onder No. 17700 aan het Bureau van De Rotter dammer, Goudsche Singel 105, Rotterdam ■^DOORf% G.RVANDERBEÈK- „Heddege het toch gin ongenoege gullie daor 'gunter op oewen Ezenberm," vischte de mulder. „Det schilt nie veul." ,,Es t'er twee kijven, hebben d'r twee schuld", zei Goof wijs. Tegen een boer zou hij in dit geval gesproken hebben in den geest van zijn vereerden Dominee Schravers. Toen Gijs tegen de middag het erf opreed, had hij spijt van zijn openhartigheden tegenover Kees den Vust en Goof Bras. De eerste had hem doorzien en zijn raad was wel gemeend. maar daarom niet minder onprettig. De andere was de gelijke van de boeren en tegenover hem had hij zich als 'n ontevreden kwajongen geuit. Zijn aangeboren minder- heidsgevoel zei hem, dat zoo iets op z'n minst onvoorzich tig was. 't Leventje ging gewoon zijn gang. In Gijs' hart groeide 't vertrouwen dat 't alles zonder ge volgen zou blijven. Wel was Tonia hem een paar keer zonder goeden dag voorbij gescharreld in 't achterhuis en had ze 3tijn nog eens een steek gegeven toen ze de opmerking 'maakte, dat Tineke met d'r handen niet aan de koperen |nelkkaa mocht komen* „Went ge wet nooit wet die jong aon d'r haanden heb ben". maar daaraan waren ze langzamerhand gewend. De herfst zette vroeg in dat jaar. In September joeg de Westerstorm vernielend door de boomgaard. 't Was op die stormachtige dag, toen Jan met z'n beide vaste arbeiders in de schuur bezig was het afgewaaide zoo goed mogelijk te sorteeren, dat de boer plotseling vroeg: „Dieje jonge van jou kan toch al van school zeker." „Jao, kanne wel, mer hij blijft nog efkes." „Wet is dè nou. Ik had zoo gedocht, det ie hier wel zun bietje duvelstoejaoger kon worde, was tie in 't vurjaor tege lijk al op de hoef es 't werk begon." Jan keek uit de nauwe oogspleten kwaadaardig naar den knecht. Er moest een antwoord volgen. Maar wat moest Gijs in vredesnaam zeggen. Er kwam in eens weer in hem, dat kleine, feitelijk laffe gevoel van de mindere te zijn. Dat had hij medegekregen, geslachten ver. In stille oogenblikken zou hij zich kunnen verzetten in gedachten. De woorden overdenken, die hij zeggen zou. Maar nu hij hier tegenover den boer zat, Jan op één knie neergezonken op de dorschvloer; hij zelf met beide knieën voor de hoop gekneusde en gebutste appels en peren, nu moest blijken weer opnieuw wat hij durfde. Durven? Allesals hij alleen op de wereld was ge weest. Helaas, hoeveel onrecht is er verdragen en verkropt, omdat vrouw en kinderen van een man eischten het fiere hoofd te buigen ente aanvaarden, wat hem gezegd werd. Maar dit was anders, 't Suisde in Gijs' ooren. Hij praatte er langs heen, zorgvuldig vermijdend den ander aan Je zien. Zijn handen zochten soort bij soort en keurden met 'n druk van zijn duim de peer of de appel. Maar dan in eens had hij zijn argument. „Ik geleuf, baos, det ik zelf over m'n keinder het zeggen- schop heb." 't Is altijd zoo geweest, dat 't eene harde woord 't andere uitlokt. En bij gelijke partijen, waar vrij de eene zijn argu menten stelt tegenover die van den ander is de strijd, als steeds, onverkwikkelijk, doch hier was een man, die een der weinige rechten die de samenleving hem had gelaten, wilde vededigen tegen de aanmatigende, indringerige eischen van den boer, wiens stand van oudsher boven hem uitstak. Jan was tot in het diepst van zijn trots geraakt. Er waren meermalen harde woorden geweest met knechts en arbeiders, doch dat een van hen openlijk zijn recht liet gelden, dat was in Jan Donkerstals leven nog niet voorgekomen. Was het verwording of ontwaking? Gijs Streef, de man die met een slaafsche toewijding voor de welstand van den boer had gezwoegd, was hij hier in dit oogenblik de opstandeling? Hij beefde, want een woord van den ander kon aan zijn gezin een zware tijd van ellende en nog grootere armoe toebrengen, onzekerheid eneen schijn van rebellie. „Ge mot um mulder laote worde" beet Jan, „es ge dan nie tevreje zijt om es arrebaaier oewe-mond ope te haauwe, gao dan henen". Een schrik slaat door Gijs heen. Hij weet, dat er geen andere boer hem voor vast neemt, als Jan hem wegjaagt. Wel is er meer land te bewerken dan in den Ossendijkschen polder en de wereld is grooter dan de Elzen berm, maarde gedachte aan een plotselinge, smadelijke aftocht doet hem zoeken naar een middel om den boer te kalmeerent „Luster nou is", zegt hij kleintjes. „Ik heb lang genogt nar oew geleuter gelusterd. Gij zijt baos over oew jong, zegde, es ge dan mer wit. det ze tot van« daog toe van mijn gevrete hebbe". Nu was er 't gevaarlijke oogenblik. Jan Donkerstal was de gekwetste trots en hij had zich uitgesproken. Terug kon hij niet meer. De laster en de verachting, de spot en het mede lijden, dit laatste vooral, zou hem overleven. Een boer, die botst tegen den wil van een arbeider. En Gijs? Er was geen spoor van verzet meer in hem. Enkel de eene groote onrust, die als een rosmolen in zijn denken draaide, hoe kalmeer ik hem, wat moet ik nou zeggen? Toen schoot hem iets te binnen. 't Gesprek met den mulder. En terwijl hij den boer recht in de oogen keek zei hij, uitere lijk kalm: „Hedde soms iets geheurd van Goof Bras?" „Jao net van Goof Bras!" Jan verloor den slag. „Zoo det dacht ik wel. En geleufde gij, det nou zoo mer ieens". „Geleuvehij zal d'er toch nie om Iiege?" „Ik weet nie wet ie oe gezeed heet. Mer laot ik oe deuze raod geven, es ge die ten mienste van mijn wult aonneme, ge kunt Goof Bras vertrouwe es ge wilt, meronthaauw det van unnen errebaaier baos, ge komt vroeg of laot bedrogen uit, det komde". 't Was orakeltaal. Jan gromde wat. Hij voelde zich onzeker worden, de grond* waarop hij zijn verbolgenheid had gevormd en opgetrokken* wankelde. Maar zich gewonnen geven, dat nooit. Wordt yervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2