STADSNIEUWS VROOLIJKE MIDDAG VOOR DE JEUGD VRIJDAG 24 JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG 6 CONCERT „SURSUM CORDA" In de Pieterskerk Voor verreweg het grootste gedeelte waren de banken in de Pieterskerk ge heel bezet. Dit stemt tot dankbaarheid, wanneer wij ennkel maar in óvenve- ging nemen, dat het jaarlijksche kerk- concert van „Sursum Corda" ditmaal ge geven werd ten voordeele van het Carillon-fonds. Doch er is meerdere reden tot dank baarheid. We vermeenen den laatsten tijd weer een toenemende belangstel ling voor kerkconcerten in 't algemeen te bespeuren, 't Wil mij toeschijnen, dat we in dit opzicht door een diepte punt heen zijn en ik hoop van harte, dat ik mij hierin niet vergis. En dat dan een kerkconcert van „Sursum Corda" in verhoogde mate het publiek trekt, is dubbel verheugend. „Sursum Corda" heeft op het gebied van kerkcon certen te Leiden de oudste brieven en een onaanvechtbare traditie gevormd. Het koor heeft in 't bijzonder dezen avond weer blijk gegeven van zijn voor treffelijke scholing onder uitnemende leiding. Men voelt in alles de prachtige zekerheid, de sterke routine. Routine kan ten slotte leiden tot een zeker formalisme, doch wanneer de spanning, de intensiteit van be leving behouden blijft, dan is routine het middel tot verfijning en verdieping der ex pressie. Dat laatste hebben we gis'er- avond wel zeer sterk gevoeld aan enkele nummers, die reeds vroeger af en toe op het programma van „Sursum" voorkwa men. De „Improperia" van Palestrina, „Psaume 118" van Sweelinck en hei' mo numentale „Tu es Petrus" van Palestrina. Er zouden over de uitvoering van deze schoone werken, die allen weer verschenen in nieuwen, frisschen glans en tintelend klankschoon, tal van lovende opmerkingen zijn te maken. Doch we achten dit niet noodig Iets nieuws was voor Leiden het oude ,.0, Levda gratiosa" van Cornelis Schuyt, Leidsoh componist, nog geheel stoelend op de polyphonie der oude 16de eeuwsche vo calisten. Men bewondert den rijkdom aan muzikale fantasie en muzikale vondsten, waarvan dit werk een zeldzaam mooi be wijs is. Tevens bewijst dit werk naast de Vocale composities van Sweelinck, dat onze tijd, hoezeer die op instrumentaal gebied een voorsprong moge hebben, in zake meerstemmige zangmuziek armer is dan de 16e eeuw. Zonderen wij Diepenbrock uit, dan zijn er in Nederland, wel zeer weinigen die in de verte vergeleken kunnen worden met Sweelinck en Schuyt. Een fraai werk was ook de Uitleiding: „Nun bitten wir den Heiligen Geïst", in be werking van Joh. Nep. David. Behoudens een paar trekjes, die even minder gaaf klonken, werd ook dit werk zeer mooi voor gedragen. Mevr. Jo Vincent zong ter afwisseling vier deelen uit de „Pathodia Sacra" van Constantijn Huygens, door Anth. v. d. Horst bewerkt. Het is prachtige muziek, door de zangeres zoo schoon voorgedragen, dat zij ons herinnerde aan de kerkconcerten, waar bij mevr. Noordewier ons van haar gaven deed genieten. De heer Van der Horst assisteerde haar 'daarbij kunstzinnig en volgzaam op het orgel. Tevens zong mevr. Vincent op waarlijk schoone wijze do „Hymne" van Guido Ge- zelle door den heer Van der Horst op me lodie gezet. De dirigent-componist Van der Horst is gelijk men weet, een der beste organisten van ons land. Als solist vertolkte hij ach tereenvolgens „Praeludium en Tripelfuga** .van Bach in strengen stijl, en een „Toc cata" van Hendrik Andriessen, die blijk geeft onder Fransche invloeden te staan ■Het werk is met groote kennis van zaken en met veel fantasie geschreven, modern georiënteerd en boeit door zijn ongemeene levendigheid en afwisseling Dit alles kwam door een prachtige registratie uitne mend tot zijn recht. Zóo is dit Zomerconcert van „Sursum Corda" in alle opzichten een succes gewor den, waarvoor wij hartelijk dankbaar zijn. Verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard Woensdag 29 Juni, des namiddags om 2 uur en om 4 u. optreden van HENRI NOLLES met zijn POPPENKAST, in de Groote Stadszaal. VOORVERKOOP van KAAR TEN op Zaterdag 25 Juni om 2 uur en Dinsdag 28 Juni om 4.30 uur. Prijs 10 cent, tractatie inbegrepen. GEMEENTERAAD De eerstvolgende ziting van den Leidschcn Gemeenteraad zal hoogstwaarschijnlijk ge houden worden op Maandag 11 Juli in liet Nutsgebouiw. DE WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen bedroeg volgens den dagstaat van 23 Juni van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken 3829. Op de over eenkomstige data van 1937 en 1936 was dit aantal resp. 3946 en 4223. Het cijfer is als volgt over de verschillen de groepen verdeeld: bouwvarkarbeidere 705, fabrieksarbeiders 203, kantoorpersoneel 171, hotel- en café-personeel 56, houObewer kers, 1366, kleermakers 85, land- en tuin- arbeiders 104, metaalbewerkers 561, sigaren makers 23, technici en opzichters 28, tex tielarbeiders 3966, transportarbeiders 935, typografen 86, voedingsmiddelcnarbeiders 219, vrouwen 121. DE „DAME IN T ZWART" De „dame in 't zwart", die onder de Leid- sche winkeliers heeft gewerkt met de wis seltruc, is voor den Officier van Justitie ge leid en in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. De man, die in haar ge zelschap vertoefde zal waarschijnlijk over tde grens worden geleid. Kampioenschappen van den Kring Den Haag In de zweminrichting De Zijl Omtrent de wedstrijden om de kampioen schappen van den Kring Den Haag van den K.N.Z.B., welke morgenmiddag half vier in de zweminrichting De Zijl zullen worden gehouden en waarvan het voorloopig pro gramma reeds j.l. Maandag door ons werd1 vermeld, kunnen we thans mededeelen, dat daaraan zullen deelnemen de vereenigingen H.Z. on P. C, Zian, H.G.A. en Zwip (Den Haag), D.Z.V. (Delft), Z.S.V. (Rijswijk), De Zijl en L.Z.C. (Leiden) en Poelmeer (Oegst- geest), terwijl op de velschillende nummers een record aantal inschrijvingen is binnen gekomen. Op het nummer 5 M. rugslag da mes juniores zullen n.l. een 144al deelneem sters starten, w.o. mej. B. -v .d. Blij (Poel meer), terwijl op 50 meter schoolslag dames juniores 13 deelneemsters uitkomen, w.o. mej. T. Ydens (Poelmeer). Aan het nummer 100 meter schoolslag heeren juniores (dcht inschrijvingen) zal o.a. deelnemen W. Geeve (De Zijl). Zeer sterk bezet is het nummer 50 meter borst- crawl dames juniores, waarop niet minder dan 23 deelneemsters uitkomen, w.o. mej A. Witmans (Poelmeer). Op het nummer 100 meter borstcrawl heeren juniores (20 deelnemers) komen 4 Leidenaars uit, nJ. A. Sanders en J. de Looff (De Zijl) en F. Tegelaar en P. Lut (L.Z.C.)terwijl L.Z.C o.a. deelneemt met P. Lut, F. Tegelaar, P. Versluis, H. v. d. Reyden en J. Elsinga aan het nummer 5 x 50 meter borstcrawl-esta- fette heeren. Tot slot zullen twee waterpolo-wedstrijden worden gespeefld, te weten: H. Z. en P. C. tegen Zian (dames) en De Zijl I tegen een Kringconïbi natie. GESLAAGD Geslaagd voor het examen Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht, afgeno men door der Vereeniging van Leeraren in liet Boekhouden de heer W. D. H. Nout, leer ling van den heer J. A. Christiaanse. Chr. H.B.S. Toelatingsexamens Tot de eerste klasse der Chr H. B. S. zijn toegelaten: Meisjes: G. v. Andel, H. H. Azir, B. Ren tels, C H. Brinks, J. W. Brijnen, E. H. Burger, M. J. den Duik, J. J. Jongkamp, M. Riezebos, E. C. Sasburg, A. M. H. Th. Wattez. Jongens: G. v. Andel, C v d. Berg, F. A H. Boon, B. v. d. Bos, F. V. R. Brobbel, C. M. R. Drayer, J. C v. Egmond, jB. Elzevier Stok- mans, J. de Geus, P. de Goeijer, J. A. de Haan, A. Jager, A. Jansze, R. ten Kate, W. de Kier, A. Krouwel, L. Kruyt, B. Kuyk, G. W. v. Leeuwen, W. v. Leeuwen, G. Los, J. W. de Meyier, J. de Neef, G. P. v. Nieuw koop, L. C. v. d. Plas, F. Ouwehand, A. G. Rietveld, A. Stokvis, D. J. Stolk, R. v. Til M. J. Veldhuyzen van Zanten, J. Verkerk. K. Verloop, P. W. Vogelaar, G. E. Vogelzang, R. Weyschedé. In totaal afgewezen 15. Eindexamen 1938 Afd. B. Ie, 2e en 3e groep Geslaagd zijn: L. G. Apol, Voorburg; J. Becker, Voorschoten; mej. Mien M. A. Brem- mer, Leiden; H. F. Buff art, Voorburg; M. D Dalebout en C. W. A. van dien Dool, Koude kerk; Th. A. Eerdmans, Leiden; M. H. P. Fortgens, Voorsahoten; A. J. Hartland, Voor burg; G. R. J. Holtz, W .van Katwijk, B. J. Kluit, E. L. Noach, W. A. van Schayck en mej. Ina Tjerkstra, Leidien; W. Vergragt, Oegstgeest; J. de Bruyn, Katwijk aan Zee; L. A. van Hoeke, Voorburg; K. P. Janse, Zegwaard; L. J J. van der Kloes, Leiden; A. R. Kolff v. Oosterwijk, Wassejiaar; H. Kruit en mej. Willy Monné, Leidien; J. H. Romijn, Voorschoten. Niet geslaagd 5, teruggetrokken 2 candi- WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 19Vfc gr. C BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A C v GoozenDoes wijk d; C ZitmanKruit z: J v Hoovenv d Kaai] d; M H orkuljlcnRietveld d; C BosmanEradea dochter OVERLEDEN: J W Kooijmans wedr 82 J; P A J TUI wed van Th J H Simon 77 J ONDERTROUWD: D Leugerine 22 j en W A Mol 19 j UIT DEN OMTREK \LFEN a.d. RIJN BELANGRIJKE BESLISSINGEN VAN DE CHR. ORANJEVEREENIGING Gisteravond hield de Chr. Oranjevereen. een bestuursvergadering, waarin werd be sproken de vraag of de C.O.V. op 31 Augus tus a.s. ver gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin zelfstandig feestelijk heden zal vieren. Doordat zich evenwel een algemeen feestcomité heeft gevormd voor de feestelijkheden van het 40-jarig regeerings- jubileum met September a.s. werd hiervan afgezien. Wel wterd besloten om in Novem ber a.s. voor leden en niet-leden één of meer feestavonden te organiseeren, ter_ gelegen heid van het feit, dat het dan 125 jaar gele den zal zijn dat Prins Willem I te Schwve- ningen met een visscherspink aankwam. Opgevoerd zal worden hei' historisch spel „Charlotte van Bourbon". Het aantal avon den zal afhangen van het aantal aange vraagde kaarten. Dat de plannen overigens ook wie zijn en het ijverig bestuur niet stil zit voor haar leden blijkt tevens wel uit het feit, dat nog o.m. werd besloten om voortaan ook de ver jaardagen van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard feestelijk bei herden ken. Reeds nu zal de Chr. muziekvereen. „Arti et Religioni" het verzoek worden ge daan op 29 Juni a.s., den verjaardag van Prins Bernhard, een concert te geven. Voorts werd e:m propaganda- en advies-commissie benoemd, bestaande uit 23 leden, onder voor zitterschap van den heer A. Groeneveld en met. als secretaris de heer J. Overduijn, welke het bestuur voor propaganda en fees telijkheden steeds van advies en voorlichting zal kunnen dienen. Door energiek werken onder het motto* alle Oranjeklanten sluiten zich aan bij de C.O.V., hoopt men hierdoor te bereiken, dat liet ledental, dat nu reeds bijna 75ff bedraagt, binnen zeer korten tijd wordt opgevoerd tot 1000. Het conflict E.H.B.O. en Luchtbeschermingsdienst Is er sprake van een misverstand? Zooals wij gister medegedeeld hebben is er eenigszins een conflict ontstaan tusschen de plaatselijke E.H.B.O.-afdee- ling en het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst alhier, tengevolge waarvan bijna alle leden van de E.H.B.O. ge meend hebben zich van medewerking aan de medische afdeeling van de lucht bescherming te moeten onthouden. Eenigen tijd terug zijn de verschillende diensten ingesteld inzake do luchtbescher ming. Aan het hoofd van de medische afdee ling kwam te staan dr. Hildernisse met als plaatsvervangend leider dr. Pilon. Voor me dewerking aan deze afdeeling kwamen van zelf de leden van de E.H.B.O. in de eerste plaats in aannuerking en deze werd dan ook geheel toegezegd. De E.H.B.O. staat onder leiding van dr. Hildernisse en daartoe aan gezocht, stelde dr. H. zich beschikbaar, om ook als leider van de medische luchtbescher mingsdienst op te treden. Hiel bestuur van de E.H.B.Ö. heeft in een bespreking met het hoofd van den Luchtbe schermingsdienst voorgesteld de geheele E.H.B.O. in te schakelen, om reden dat an ders mogelijk een tweede vereeniging ont stond en dit overbodig was. Nu ie hier misschien eenig misverstand geweest, waarop we straks terug komen. Enkela weken terug ging dr. H. met vacan. tie, verwijl ook de toenmalige voorzitter, dr. Aliart, afwezig was. In die tijd heeft de heer Milo de medische dienst samengesteld en een werkprogram ontworpen en aan dr. P. opgedragen met de uitvoering van een en ander een aanvang te maken. Daar dus het programma geheel opgezet was buiten de E.H.B.O. om heeft dr. H. ge meend hierin een passeren te moeten zien van die afdeeling en daarom gemeend als medisch leider van de Luchtbescherming te mo^en bedanken. Het gevolg hiervan is ge weest dat in de Woensdag gehouden verga dering do geheele E.H.B.O. zich achter haar leider heeft geplaatst en bijna geheel zich aan medewerking heeft onttrokken. In een motie werd een en ander uiteengezet «n hier- van zal intussohen wel kennis gegeven zijn aan den burgemeester en het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst Dit is de zaak van de E.H.B.O.-kant bezien. De hewr Milo, van een en ander in kennis gesteld, heeft echter zijn bevreemding over die geschiedenis te kermen gegeven. Want (en hieruit blijkt dat er sprake kan zijn van een misverstand) de heer Milo wees er op dat ieder persoonlijk zijn medewerking geeft en de Luchtbeschermingsdienst geen mede werking in vereenigingsveiband kent. Daar om was hij z.i. volkomen gerechtigd zelfstan dig een plan op te stellen en de uitvoering op te dragen zonder dat hij daarin de E.H. B.O. behoefde te raadplegen. Te meer klemt dit als men weet, dat er een afdeeling moet zijn voor de Hooge en voor de Lage Zijde, zoodat dus beide doctoren een afdeeling on der hun hoede krijgen en het dus, toch onmo gelijk is dat alle E.H.B.O.-leden onder hun eigen medisch leider blijven. De eene meening is dus: medewerking ver- leenen wij als vereeniging en daarom heb ben we recht op medezeggenschap; de an der: als hoofd van den dienst heb ik de taak mijn individuele medewerkers hun werk op te geven. In tusschen is een conflict geboren, dat ten zeerste te betreuren is en het ie ten zeerste te wenschen dat hiier ook spoedig een op lossing gevonden wordi', opdat het zoo hoog noodige werk in dezen verricht' kan worden Tenslotte vermelden we dat dr. H. in de gehouden vergadering met nadruk er op ge wezen heeft dat er hier geen sprake is van eenige rivaliteit tusschen hem en zijn col lega, maar alleen een zuivere vereenigings- kwestie. Gister is door plm. 300 oudjes weer geno ten van het jaarlijksch uitstapje, dat ditmaal per salonboot „Prinses Juliana" naar Am sterdam was, met de bedoeling vooral de havenwerken te bezichtigen langs heit Noord, zeekanaal tot IJmuiden. Het weer was bijzonder geschikt voor een boottocht. Vanaf het centrum van onze gemeente ver trok men te ruim 8 uur. Voordien was reeds op enkele plaatsen aangelegd. Aan 's Mole naars kwamen de laatsten er op en te circa kwart voor negen passeerde men de 's Mo- lenaanebrug. voor de groote tocht. En wat hebben ze weer genoten. Die- groote zeekasteelen, waarbij hun boot een notedop- je was, ze raakten er niet over uitgepraat. Naast datgene wat een lust was voor hel' oog was ook van alles aan boord wat de maag, ook van oudjes, etreelen kan. 's Avonds te acht uur waren de Rijnkade en andere aanlegplaatsen reeds vol met wachtende familie en kennissen. De rijd streek. Elf uur was er nog niets. Eenige gerustheid begon er te heerschen, maar half twaalf werd de eerste losplaats bereikt en twaalf uur was men in het centrum, met een zucht van verlichting door velen begroet. Alles bleek wel aan boord en wie zal dan nog mopperen? GESLAAGD Voor hei' praetisoh gedeelte van hiet exa men der Vereen. Ghr. Bewaarschoolonderwij zeressen slaagde mej. A. Krabbendam, al hier, terwijl de heer J. v. d. Bijl te Leiden slaagde' voor de akte L. O. aan de Chr. Kweekschool. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HILLEGOM Gemeenteraad Agenda was gesneden koek De Raad dezer gemeente kwam gistermid dag, onder voorzittersehaip van den burge meester, O. v. Nispen tot Pannerden, in vergadering bijeen. Afwezig waren de heeren v. d. Aar, Goemans en Veldh-. van Zanten. Aan de orde kwam een voorstel inzake belegging van gelden voor onderhoudsaf- koop van zerken op de algemeene begraaf plaats. R. en W. steil len voor dit bedrag, zijnde f 2000, te beleggen bij de Rijkspost spaarbank en voorzooveel zulks mogelijk is, eelvouden van f 50 over te schrijven op een staatsschuldboekje, rentende 3 pet. 's jaars. Deze maatregel moei' genomen worden door dat de gelden, die belegd waren in een 3 pet depositobewijs bij de Twentsche Bank, vrij gekomen zijn doordat genoemde bankinstel ling deze depositobewijzen met ingang van 1 Januari 1938 heeft ingetrokken Diei heer Meslcers vraagt of dit' een tij delijke maatregel is. De Voorz: Dit kunnen wij altijd nog zien, ten allen tijde kunnen wij over de gel den beschikken. Hierna wordt dit voorstel met alg. st. aan genomen. Voorave! tot benoeming van een plaatsver vangend hoofd voor de openb, lag. school, in vierhand met het vertrek van den heer Post- ma. B. en W. stellen voor den onderwijzer P. W. Verbeek aan te wijzen als plaatsver vangend hoofd. De heer K ij n e vraagt of het plaatsver vangend hoofd dan niet om verhooging van salaris kan komen. De Voorz.: Dit' zal dan nader moeiten worden bezien. Voorstel tot tijdelijke afwijking van artikel 19, 2e lid, der verordening op het beheer van het gas- en waterbedrijf. Volgens genoemd artikel moet de exploitatie van deze bedrij ven, indien de door hen gevormde reserves ini het eigen bedrijf worden gebruikt, worden belast met een rente, berekend naar een door den Raad te bepalen percentage, welke rent» aan de* reserves wordt toegevoegd. Ged. Staten betogen de wenschelijkheid om de bijschrijving van rente op de bedrijfereseryes achterwege te laten zoolang de ongunstige financieeïe positie der gemeente voortduurt. Hiet is vanzelfsprekend, dat niet-bijschrijving van de rente op de bedrijfsreserves tot ge volg zal hebben, dat al naar gelang de ex ploit a rie-uitkoms ten der beide bedrijven het aan de gemeente uit te keeren winstsaldo hooger wordt of het tem laste der gemeente komende verliessaldo kleiner. B. en W. stel len daarom voor hei' 2e lid van genoemd ar tikel gedurende de jaren 1937 en 1938 bui ten werking te stellen. Met alg. stemmen aangenomen. Benoeming straatmaker in de vacature J. Oschatz. De heer v. L i e r o p vraagt of een staat maker niet overbodig is. Als je alles zoo eens bekijkt, kom je tot de conclusie dat aUe straten er netjes uitzien. Als door de meente groove straatwerken in uitvoering worden gebracht, dan moeten wij toch krach ten van buiten hebben. Hij zag liever een werklooze in deze plaats. De Voorz. is het hiermede niet eens, want als hij de straten bekijkt dan is er wel degelijk een vakman noodig. Indien het al leen tegelwerk betrof, dan kon hij zich met het standpunt van den heer van Lierop ver eenigen. De heer P aas en vraagt of er wel geld is voor een straatmaker en besprak vervol gens de treurige toestand aan de Vossevaart. De Voorz.: Als er geld ie dan komt ook dit in orde. Hierna ging men tot stemming over. De heer P. Versluys te Oudewater werd met 11 van de 12 stemmen benoemd. Rondvraag De heer v. Lierop vindt dat het pomp station der waterleiding in een verwaarloos de toestand verkeert en vraagt of dit niet opgeknapt kan worden. Die Voorz. zegt dat dit' reeds 2 jaar de aandacht van B. en W. heeft. Het euvel zal hersteld worden. De heer Pa a sen stelt voor goedkoope woningen beschikbaar te stellen voor de woonsohuitbewoners aan de VoepwvaarC, daal de toestand daar onhoudbaar ie. De Voorz. zegt toe de volgende keep hier op nader terug te komen. De heer v. D am bespreekt de gevaarlijke situatie van de ligging van de tramwissels in de Hoofdsvraat. De heer P ij n a k e r vraagt of de commis sie belast met de regeling van steun voor kleine kweekers door B. en W. zelf benoemd is. Spr. had liever gezien dat ook een kleine zelfstandige kweeker in de commissie had zitting genomen. De Voorz. zegt dat dit van hooger hand gekomen is. doch niemand zal zich bena deeld gevoelen, want de commissie is neu traal. De heer P ij n a k e r hoopt hier later nog op terug te komen. Weth. Vermeer wil een oogenblik stil staan bij de Hillegomsche brandweer. Van daag, aldus spr., zijn deze menschen een daagje uit, doch zij stelden een reservebrand weer aan. In den afgeloopcn nacht brak er brand uit en alles was paraat en stipt op tijd. Een woord van hulde is hier dan ook zeker op zijn plaats. Hierna sluiting. JAARVERGADERING V.V.V. Gisteravond hield de Hillegomsche V.V.V. haar jaarvergadering in hotel Sistennans. Dia belangstelling was matig. De voorzitter, de heer C. Joh. Bakker Jzn., releveert hetgeen in het afgeloopen jaar werd bereikt en wijst op het vele werk, dat de secretaris heeft te verrichten. Hij deelt mede, dat de heer P. D. v. M our ik wegens lichte ongesteldheid verhinderd is tegenwoordig te zijn en waar deze die van de oprichting af een zeer actief bestuur, lid was, wegens gevorderden leeftijd als be stuurslid had bedankt brengt hij hem een woord van hartelijken dank, voor alles wat' hij voor V.V.V. deed. In het keurig verzorgd jaarverslag wordt een zeer goed overzicht gegeven van hetgeen in hot afgesloten jaar werd verricht. De penningmeester gaf rekening en ver antwoording. Er is een batig saldo van f 79.12. De verificatiecommissie bracht haar rapport uit en daar alles punctueel in orde bleek werd de penningm. onder dank gedé- chargeerd. De periodiek aftredende bestuursleden C. Velthuijs en D. E. Nieuwenhuis werden her kozen. In de vacature-P. D. v. Mourik koos men den heer Maaskant. Allen namen hun benoeming aan. De secretaris hield hierna een betoog ten gunste van meerdere steun (finantiee!) het gemeentebestuur: de belangen der ver eeniging loopen parallel met die der gemeen te. De Voorzitter bracht tenslotte dank aan den heer Sistermans voor de onbaatzuchtige wijze, waarop deze steeds voor de vergader- gelegenheid zorgt. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Weinigen hadden de vorige week kunnen vermoeden, dat er nog in diezelfde week vroege aardappelen zouden worden aangi vowrd. Maar de hooge prijs was oorzaak, dat men het ook hier eens wilde probeeren. En het ging. Een prijs van f 16 per 100 kg was ook iets ongekends. Maar het was aanlei ding, dat begin dezer week ook anderen het gingen probeeren. Het beschot viel in het algemeen niet mee. Die een bont gewas had rooide van 20—25 kg per R.R., doch dat was maar een enkele. Bijna allen moesten met minder doen. Maar het is in het volle en, dus wordt iedere dag verwacht, dat de oogst grooter wordt. In de loop dezer eek ging de prijs echter spoedig naar bene en en varieerde van f 912 per 100 kg. Ook de drielingen brachten een besten prijs op, an f 810 en zelfs kriel werd graag ge kocht voor f 5.50f 6.80. Maar het product staat buitengewoon naar regen te verlangen en zoolang dat uitblijft zal het beschot te klein blijven en moet alleen de prijs alles goed maken. Eigenlijk is het zoo, dat' de goede prijs oorzaak is, dat nog zoo vroeg, minstens 8 dagen eerder dan verwacht werd door verschillend» tuinders gerooid werd. Dat verschillende groentensoorten wat be ter in prijs werden zal z'n oorzaak wel vin den in de vroege aardappelenaanvoer. Groen ten zonder aardappelen gaat net zoo min al3 aardappelen zonder groente. Bospem kwam in zeer goede kwaliteit en de prijs varieerde van f 6.7510.50 per 100 bos. Een bevredigende prijs. Sla gi.ng alleen 'e goede kwaliteit goed weg. De beste kwaliteit bracht van f 1.26—1.80 per 100 op, mindere soort van f 0.501.10. Bloemkool, welke heel even slecht ging, bracht ook weer een betere prijs op, nl. van f 1.5012.50 voor le soort en f 2.50—5.10 voor de tweede. Voor radijs is het weer ook niet besit. Het product staat naar regen te snakken. Dat is trou wens met meerdere artikelen het geval. Er wierd betaald van f 0.60—1.80 per 100 bos. Voor de goede soort een voldoende op brengst. Rhabarber is nog steeds een ge vraagd artikel en brengt bevredigende prij- -m op. Het drukke seizoen ie thans aangebroken. Alle werkzaamheden komen thans gelijk: bollen rooien, aardappelen rooien, planten uitzetten, peen bossen.' Er moet in de komen de zes weken buitengewoon veel werk wor den verricht. De bollengewassen vallen erg mee. Algemeen veronderstelt men. dat de gewassen tè best zijn. Dit zal vast en zeker van grooten invloed zijn op den prijs. Thans is het al merkbaar. Men doet voorzichtig aan. Er moet zelfs momenteel weinig handel zijn, omdat men eerst nog wel eens wat wil GESLAAGD Gister werd te 's-Gravcnhage het midden standsdiploma Algemeene; Handelskennis be haald door de heeren J. H. van Manen en H. H. van Manen, alhier. HOOGWATERSTANDEN Zaterdag 25 Juni v.m. 0.29, n.m. 13.10 uur. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Voor het gister te 's-Gravenhage afgeno men examen voor het middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis zijn geslaagd de heeren H. v. Schie, R. C. Schaart, H. Schaart, C. v. d Plas, Adr Parlevliet en D Parlevliet. KOUDEKERK a.d. RIJN SPELDJESVERKOOP „HET HOOGELAND" De speldjesverkoop tem bate van het re- classeeringswerk van de vereeniging „Het Hoogeland" heeft alhier opgebracht f 32.79Vfc. LEIDERDORP HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM In verband met de feestelijkheden die hic-r bij de viering van het Regeerings- juibileum zullen worden gehouden, bad wederom een bijeenkomst plaats ten ge meentehuize. Eenige vooraanstaande ingezetenen heb ben zich bereid verklaard in een eere comité zitting te nemen. Voor de organisatie van de feestelijk heden heeft het bestuur zich verzekerd van de medewerking van een twintigtal perso nen, die over de verschillende commissies zijn verdeeld, terwijl nog een nieuwe com missie werd ingesteld voor de versiering. De circulaire, welke aan de inzameling van de noodige gelden voorafgaat, zal bin nenkort worden rondgezonden. Voor een be hoorlijke feestviering is geld noodig en het bestuur hoopt dan ook, dat de verzameling een succes mag worden. JUBILEUM Morgen hoopt de heer A. Diseraad den te te herdenken waarop hij voor 25 jaar dienst trad bij den heer H. v. Poelgeest op de steenfabriek Ouderzorg. LEI DSCHEND AM Stalenramenfabriek C. Koop De eerste steen-legging Woensdagmiddag heeft de eerste steenleg ging plaats gehad voor de te bouwen Stalen Ramenfabriek der firma C. Koop, welke ge bouwd wordt aan den Broekweg. Behalve de firmanten waren aanwezig burgemeester W. Keyzer, namens het Ge meentebestuur, de heeren Bol en Dr Slinger land voor de Regeering, de architect J. L. J van der Hoek, de aannemer J. W. Kranen burg, alsmede vele belangstellenden. Alvorens de plechtigheid werd verricht heeft de heer C. Koop een toespraak ge houden. Deze herinnerde eraan, dat begin Mei de eerste paal werd geslagen en spr. hoopt, dat over eenige maanden op deze plaats het lied van den arbeid zal klinken. De reden tot bouw van deze fabriek is, dat na 50 jaren de toestand in de tegen woordige fabriek te Scheveningcn onhoud baar is geworden. Uitbreiding daar ter plaatse was onmogelijk en men is in Leid- schendam terecht gekomen en uitnemend geslaagd Spr. brengt het gemeentebestuur hartelijk dank voor de vlotte medewerking, welke men heeft mogen ondervinden. De heer Koop dankte ook de Regeering voor de medewerking in dezen, nl., dat zij het bedrag, dat men op de bouwkosten te kort kwam, tegen rente heeft willen leenen. Dit uit oogpunt van werkverruiming. In band hiermede spreekt de heer Koop het be richt tegen in sommige dagbladen gelan ceerd, alsof deze fabriek met regeerings- steun zou worden gebouwd Noodlijdend is de firma gelukkig zeker niet. Spr. dankt in de eerste plaats God voor den zegen, welke men heeft ontvangen op vele jaren van arbeid en spreekt den wensch uit, dat Zijn zegen op het bedrijf zal blijven rusten. Hierna heeft het jongste dochtertje den heer Koop den eersten steen ingemet seld. Vervolgens heeft burgemeester K e y z e gesproken namens 't gemeentebestuur, dat, aldus spr.. trotsch is op de stichting van deze fabriek. Spr. hoopt, dat de firmanten hun sociale taak zullen verstaan en wijst op het gemeentebelang, dat met de vestiging van deze fabriek is gediend. Spr. eindigt piet de gelukwenschcn over te brengen en den wensch uit te spreken, dat Gods zegen rijkelijk moge worden er varen. Dr Slingerland voerde nog namens de Regeering het woord, waarna de eerewijn werd rondgediend. RADIO-DISTRIBUTIE Radio PTT Nord; 12.2o Keulen; 13.20Brussel 1 Keulen: 15.20'R. Danmarlc of dlv.; 16.20 wlch; 17.20 Bruasel Fr: 18.20 Londen Reg: Brussel Vl;19.50 Londen Reg; 21.20 Keulen 22.20 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; 22.60 Keulen (Leipzig) Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 17.20 Droitwlch; 18.40 Diver* 20.20 GRD; of dlv.; 21.50 Droitwlch ZATERDAG 25- JUNI 3: 8 Keulen; 10.20 ParUs R; 11.0S I Radio PTT Nord; 12.20 Keulen; 13.20 Brussel VI 14.20 Keulen; 15.35 Brussel Fr; 16.2-3 Keulen; 18.20 Londen Reg; 19.05 Brussel Fr; 19.20 Brus sel VI; 19.50 Keulen; 22.20 Brussel VU 22.30 j Boedapest of dlv,; 22.55 Keulen Programma 4: 8 Brussel 9.20 Diversen; 10.83 i London Reg; 13.55 Droitwlch; 19 London Reg; •3.20 Droitwich Agenda De avond-, natfht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 t.m. Vrijdag 2 Juni a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406; E. B. de Mevz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsohe Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. HOLLANDSCHE^it A" 1807 Heerengrachl 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN VERKOOPING Bij de heden gehouden verkooping vart een tweetal woonhuizen, was de uitslag als volgt: perceel Kostverlorenweg 19, groot 3 A. 79 cA, inzet f 4000, opgehouden. Perceel Achterweg 19, groot 2 A, 31 cA, inzet f 3600, kooper J. B. v Wensveen alhier. LEELIJKE VAL Toen mej. S., wonende in Wilsveen, gis termiddag op haar flets wilde stappen, kwam zij zoodanig te vallen, dat haar rech terbeen brak. Dr van Zeeland verleende de eerste hul pi en heeft de vrouw per auto naar haar wo ning vervoerd. LISSE RAADSAGENDA De Raad komt in openbare zitting bijeen1 op 29 Juni, des avonds om 8 uur, ter behan-j deling van de volgende agenda: 1 Benoe- mingjid van den Raad van Commissr issen' voor het electriciteilsbedrijf, wegens pe riodieke aftreding van den heer P Romijn, 2 Vaststelling van gevelrooilijnen. 3 Inenting; tegen diphtherie en roodvonk. 4 Verzoek van de winkelbedienden vot vervroegde slui ting des Zaterdagsavonds van 10 op 8 uur. 5 Beroep van den heer H. J. v. d. Zon inzakej hem gewiedgerde bouwvergunning. 6 Verzoek 1 van de woningbouwvereen. „Volksbelang" ofl eventueel voorschotten kunnen worden ver-1 strekt voor den bouw van anbeiderswo^ ningen. 7 Extra hulp aan werkloozen vooc\ 1938. 8 Comptabiliteit 1937 en 1938. 9 Ingeko men stukken en mededeel ingen. Vaststel ling kohieren wegenbelasting en hondenbe- EEN AFWIJZEND PRAE-ADVTES Eenige weken geleden werd door de win kelbedienden 'n adres aan den Raad gericht om te komen tot een vervroegde sluiting des Zaterdagsavonds en deze bij wijziging der verordening op de winkelsluiting te wijzigen! van 10 uur op 8 uur des avonds. Door B. en W. is ten aanzien van dit! vraagstuk advies gevraagd aan de drie plaat selijke middenstandsvereenigingen en da beide groote coöp. verbruiksvereeinigingen« Met uitzondering van de R.K. coöperatie, welke de sluiting gaarne zou zien vastge steld op 9 uur inplaats van 8 uur, staan alle belanghebbenden tegenover inwilliging van! dit verzoek van de winkelbedienden afwij zend, omdat zij hiervan groot nadeel vree zen zoolang deze aangelegenheid niet na tionaal geregeld is. Het college van B. en W. acht dit stand punt juist en aangezien de moeilijke om standigheden, waarin vele neringdoenden ert handeldrijvendieai zich bevinden, geen proef nemingen op dit gebied toelaten, mede ook' in het belang van het winkelpersoneel zelf, heeft het college van B. en W. gemeend den! raad voor te stellen od het verzoek afwij zend te beschikken. Bij de gem. arbeidsbeurs alhier werden reeds een aantal steuntrekkende werkloozen aangevraagd en te werk gesteld met het pel len van bloembollen met toeslag van 15 cent Der mand gepelde bloembollen. Het is te ver wachten, dat met enkele dagen, wanneer ook de latere soorten tulpen gerooid en ge droogd zijn, een groot aantal werkloozen aan den arbeid kunnen gaan. Voorloopig komen voor het pellen met toeslag in aanmerking die werkloozen, die een steun genieten van f 8 en hooger. De patroons kunnen desge- g wenscht bij de gem. arbeidsbeurs de namen opgeven van hen die men aan het werk wil hebben, zoodat men zelf de menschen kiezen DE BOLGEWASSEN ZEER GOED a Nu men allerwege aan het bollenrooien is getrokken, blijkt, dat op een enkele uitzon- j,- dering na, van een zeer goed bollengewaal gesproken kan worden. Een buitje regen zal z' de bollen der latere soorten ook snel doen!* aanrijpen. Met enkele dagen zitten we in hieit hoogseizoen van het bollenrooien. 0 BUSLICHTINGEN MET AANSLUITING e VOOR MAILPOSTVERZENDINGEN c: 2S Juni 5.10 uur voor s.s. Queen Mary. 29 Juni 5.10 uur voor s.s. Ile de France, n 1 Juili 5.10 uur voor s.s. Europa (niet voor Canada). 1 Juli 5.10 uur voor s.s. Empress of Brit- tain (alleen Canada), al NOORDWIJK E VOETBAL e] Ook de wedstrijd legen A.S.C. I eindigde niet met een nederlaag voor de thuisclub, Na een spannenden kamp, waarin van beido«= zijden om de punten werd gevochten, moesi' A.S.C. met een 52-nederlaag genoegen ne men. Noord wijk scoort eerst doch de gastewfci maken spoedig gelijk. Voor de rust wordt do»", stand opgevoerd tot 3—1. Daarna sohieï bij" een srimage voor het A.S.C.-doel een derfc. spelers onhoudbaar, in eigen net. Van A.S.C>"

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6