rictorfa water SCHILTE ïadiO)) DE ELZENBERI VRIJDAG 24 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR ALLE DUITSCHERS Goering zorgt voor moderne „h e erend iensten' Speciaal voor arbeid met staats-politieke doeleinden Goering heeft, als lasthebber van Hitier, een in verband met 't vierjaren plan op 1 Juli a.s. van kracht worden de verordening uitgevaardigd, teneinde den staat de noodige arbeidskrachten voor werken, die om staats-politieke re denen dringend zijn, te verzekeren. Hiermede worden de wettelijke bases gelegd voor een algemeenen, in tijds duur beperkten dienstplicht van alle Duitsche onderdanen. Alle tot arbeiden in staat zijnde man nen en vrouwen van ieder beroep zijn verplicht, tijdelijk op een hun speciaal toegewezen werkplaats, met een gewoon arbeidscontract dienst te doen, resp. zich aan een bepaalde opleiding te onder werpen. Voor de dienstplichtigen blijven de oude botrekking en de tot dusverre verworven rechten behouden. Het loon der dienstplichtigen zal niet ge ringer zijn dan dat van het voordien in de yorige betrekking genoten loon. In de motiveering wordt er op gewezen, 'dat, terwijl in Januari 1933 nog zeven mil- lien werkloozen aanwezig waren, dit in 1936 gedaald was tot een millioen, welk getal einde Mei 1938 tot een derde millioen was teruggeloopen, waarvan een groot deel slechts in beperkte mate tot arbeiden ge schikt was. Volledig tot werken in staat zijnde werkloozen waren er toen nog onge veer 37.000. Door deze stijging van het aan tal arbeidenden is er geen reserve aan ar beidskracht meer. In het bijzonder bestaat niet de mogelijk heid om de groote behoefte aan arbeids krachten voor bijzonder belangrijke werken, welker uitvoering om staatspolitieke rede nen geen uitstel lijden kan, snel en met zekerheid te dekken Goering heeft zich daardoor gedwongen gezien, om in een verordening de wettelijke f;rondslagen te leggen voor een algemeenen n tijdsduur beperkten dienstplicht vooralle Duitschers. Do „Un. Press" zegt in een toelichting op Goering's besluit, dat het de regecring mach tigt, om iederen man of vrouw uit zijn of haar tegenwoordige betrekking weg te nemen en te plaatsen in e^n andere, waar voor, naar het oordeel der regecring, deze persoon beter geschikt is in het belang van den staat. Het decreet zal zich tot eiken tak van bedrijf of beroep uitstrekken. Sokoldemonstraties te Praag Drie vliegtuigen neergestort Tengevolge van de silechte weersomstan digheden zijn in Tsjecho Slowakije drie vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen toen een groep van 50 toestellen boven het Sokol-stadion en omgeving demonstraties gaf. De Tsjecho Slowaaksche sokols hadden het diplomatieke corps uitgenoodigd gistermid dag de oefeningen bij te wonen van de Tsjechische luchtmacht, welke op 7 Juli zou deelnemen aan hun jaarcongres. Een der bestuurders maakte een para chutesprong. Hij kwam op het dak van een huis terecht, terwijl zijn toestel op straat te pletter sloeg. Een vweede vliegtuig is in den tuin van een villa neergekomen. De motor geraakte in brand. De vlammen sloegen over en het huis geraakte in brand. Het lijk van den vlieger is op 150 M. van het toestel in den tuin teruggevonden. Een derde vliegtuig heeft de villa bescha digd. De bestuurder werd dood in den tuin gevonden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Massief van Muela bezet In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt o.m. gezegd, dat aan het front van Teruei, ten zuiden van den weg van Teruel naar Sagunto het. belang rijke massief van Muela met al zijn heuvels werd bezet. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER KGn ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne< ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn. spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende aivoer- organen krachtig aan te sporea Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PÉR DAG Het Britsche koningsbezoek aan Parijs In een officieel communiqué wordt te Londen meegedeeld, dan de president der Fransclie republiek in verband met het overlijden van de moeder van de Engolsche koningin gevraagd heeft, of het den koning en de koningin wellicht aangenamer zou zijn, hun bezoek aan Parijs uit te stellen tot de dagen van 19 toï 22 Juli. De koninklijke familie waardeert de over weging, welke aan het voorstel van den heer Lebrun ten grondslag ligt, ten zeerste en heeft div gaarne aanvaard. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat de Engelsche koninklijke familie wel rouw zal dragen, doch dat er geen opdracht is ge geven voor hofrouw. Dit besluit is genomen, aangezien de overledene niet van koninklij ken bloede was en het koningspaar zoo wei nig mogelijk moeilijkheden wil veroorzaken tijdens her „seizoen" in Londen. De leden van de koninklijke familie zullen hun ver plichtingen als gewoonlijk nakomen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat het stof felijke overschot van de gravin van Strath more Maandag a.s. op Glamis Casvle zal worden bijgezet. Te Londen zal dien dag een godsdienst oefening worden gehouden. Toch een tuinpartij Ondanks het overlijden van zijn schoon moeder heeft de koning toch de tuinpartij, welke aan de zeshonderd gedelegeerden van de internationale Roode Kruis-Conferentie heu park van het Buckinghampaleis zou worden aangeboden, niet wilde afzeggen. De koning was in rok met zwarten hoed •n das ten teeken van rouw. Hij bevond zich in gezelschap van de koningin-moeder Mary, Koningin Elisabeth nam niet aan de ontvangst deël. De koning deed zich door lord Ebbisham aan zeventig gedelegeerden voorstellen die meer dan vijftig naties vertegenwoordigden en wisselde met ieder hunner enkele woor den. Mussolini en de vrijwilligers Franco zon Italianen kunnen missen De Romeinsche correspondent van de News Chronicle" schrijft, dat Mussolini na bestuurdeering van het rapport van Grazlam over den militairen toestand in Spanje tot de slotsom zou zijn gekomen, dat hij onmid dellijk 10.000 man uit Spanje zou kunnen terugtrekken, zonder Franco ernstig te scha den. Uit het rapport van Graziani zou blij ken, dat de Italianen, die een belangrijke rol hebben gespeeld in Maart j.l. thans geen beslissend element m^er vormen. Franco beschikt over wel opgeleide mannen, die de plaats van de Italianen zouden kunnen in nemen. Hierdoor zou Mussolini in staat zijn een gebaar te maken, waardoor Chamberlain het Britsch-Italiaansch verdrag in werking kan doen treden. Joodsche juristen in hongerstaking Als protest tegen een Poolsch regeerings- decreet, waarbij voor de eerstkomende zeven jaar de toelating van advocaten bij de rechtbank gesloten is, zijn te Warschau twee honderd twintig Joodsche juristen, die juist hun studies hebben beëindigd, tot hongerstaking overgegaan. Zij weiger den hun clubgebouw te verlaten. Het decreet wordt als tegen de Joden gericht geïnterpreteerd, daar verondersteld wordt, dat daarna slechts arische advocaten toe gelaten zullen worden, totdat het percen tage Joodsche advocaten, dat nu 37 pro cent bedraagt, tot 11 zal zijn gezonken, hetgeen correspondeert met de Joodsche bevolkingscijfers in Polen. Twintig negers overboord gespoeld Uit Kaapstad wordt gemeld, dat 20 negers uit Mozambique onder tragische omstandigheden om het leven zijn geko men. Een vaartuig, waarop zij zich bevon den, geraakte voor de monding van de rivier Limpopo in een zoodanig zwaren storm, dat zij van het dek werden gespi Tengevolge van de hooge zee was het on mogelijk .hulp te verleenen. Zij waren op terugreis naar hun ge boortedorpen, waar zij zich met het ge spaarde geld, dat zij zich door het werken in de mijnen van het Randgebergte had den verdiend, een bruid dachten te koopen. De Japansch-Chineesche oorlog Japans mobilisatie- programma Oorlog met Rusland „onvermijdelijk" Na een spoedvergadering van het Ja- pansche kabinet is gisteren een alge meen mobilisatie-programma afgekon digd. Bovendien kondigt de regeering nieuwe maatregelen ten behoeve van de oorlogsindustrie af, die noodig geacht worden met het oog ophet conflict met In het communiqué wordt gezegd, dat nog nooit in de Japansche geschiedende zooveel manschappen gemobiliseerd zijn, zoodat speciale maatregelen ter aanvul ling van het oorlogsmateriaal noodzake lijk zijn. De regeering is voornemens het toe zicht op de geheele oorlogsindustrie te verscherpen. Op talrijke plaatsen in Tokio zijn gisteren hel gekleurde, groote plakkaten verschenen met tot de gelieele bevolking gerichte op- JÊ Het beste Natuurlijke Bronwater roepen, waarin het o.a. luidt: „Bereidt u voor op een onvermij delijken oorlog met sovjet-Rusland. Vormt een massa-beweging tot bestraffing van het roode Rusland". Verder heet het in de oproepen, dat zon der de vernietiging van de sovjet-unie de oorlogsvoering met China twijfelachtig wordt. De sovjet-unie is een grootere vijand dan Engeland. Grensschendingen en schen dingen van verdragen hebben aangetoond, dat de sovjet-unie een wereldvijand is. De plakkaten zijn onderteekende met: „Nationale massapartij van Japan. Weensche arbeidersvrouwen Gaan S.A. te lijf In do Dorsgasse, in een der armste wijken in Weenon, is een groep S.A.-lieden aan gevallen door arbeidersvrouwen. De politie moest ingrijpen om de orde te heretellen. De vrouwen hadden afkeurend toegezien hoe de S-A.-lieden een aantal Joodsche vrouwen dwongen hun auto's te wasschen. Toen een der Jodinnen, die in Iblijde ver- machtig was, flauw viel, werd het den toe schouwers te machtig. Het Luiksche gifmoorden-proces Gisteren was de zitting van het hof te Luik grootendeels gewijd aan het verhoor van deskundigen, die belast waren met 't; onderzoek naar de authenticiteit van het eerste testament van mevrouw Lambert. Zij hielden een lange uiteenzetting over den vorm der letters, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat het testament valsch was. Men brengt dit echter niet op rekening van beklaagde. Overigens was de conclusie dezer experts geen formeele. Andere getuigen beschuldigden de we duwe Beckers er van, zich te hebben mees ter gemaakt van het bontwerk van mevr. Lambert Mevr. Becker gaf toe, dat de overledene bontwerk bezat, doch, zoo zeide zij, dit verkeerde in zóó slechten staat dat zij het moest wegdoen. Ten aanzien van de zaak-Daubresse wenschte de verdediging, dat er akte van genomen werd, dat de argumenten tegen de verklaringen van mevrouw Daubresse niet zijn geput uit de verklaringen van beklaagde, maar uit het onderzoek der politie. De volgende getuige was Smets, vriend van mevrouw Crulle, die als universeel erfgenaam de weduwe Becker een schuld bekentenis van 100.000 frank had verschaft. HEERLIJKE KOFFIE! MOKKA MELANGE 45 cent EXTRA MELANGE 35 cent HUISHOUD MELANGE 25 cent GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU 1 N GARANTIE.STAND ROOD GARANT1E-STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt U< bij alle buiten1 uwicistaande merken Wordt 5 jaar gegarande Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN TELEF. 50 Voor het bedrijf belangrijke zaken worden ter jaarvergadering behandeld De aanbesteding van de studio van de N.C.R.V. ZATERDAG 25 JUNI HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. KRO- din*. 8.00—9.15 Gramofoonmuzlek. (Om 8.20 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. -nstlg halfuur. 12.00 B- i Kinderuur. 4.00 Berichten, hier na: de KRO-Melodlsten en solist. 4.45 KRO- Orkest. 5 30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoon muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie ..Hei Wit-Gele Kruis". 7.35 Actueele Aetherflit- s-en. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. S.1S mlüst 8.35 Sportpraatje. 19.5512.00 Gramofoonmuziel HILVERSUM II 301.5 M. VARA-UItzendln: 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuzlek. (Om 8.16 Berichten). 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.90 1.45 Gramofoonmuzlek. (Om 12.15 Berich ten). 2.00 Fllmpraatje. 2.15 Gramofoonmuz. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest en solist 4.30 Esperanto-ultzending. 4.50 Utrechtsch Stedcllik Orkest en solisten (gr.opn.) 5.4C Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Uil de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Filmland. 7.3' Reportage. 8 05 Herhaling SOS-Berichten 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.20 VA RA-orkest. 9.00 Toespraak, hierna: Gramo foonmuzlek. 9.15 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofooi 7.00 Discussie. 7"20 Orkest 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.55 Strijk kwartet 19.35 Orkest 11.35 Orkest 11.20 Orkest OpinmVuuuzfiw&zfiK Wie op de pas Ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt BNBSfwl naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). KEULEN 456 M. 7.30 Orkest. 8.50 Orkest 12.20 Symphonle-orkest 4.20 Orkest 7.30 Orkest 8.35 „Die lustige Wltwe", operette. 11.20 Or kesten. 2.20 Orkest. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.50 en Orkest 2.20 Accordeonorkest 4.20 Viool cello. 6.35 Zang. 8.20 Orkest 9.05 Radlotoo- neel. 9.25 Concert 11.20 Concert. 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest 3.20 Orkest 3.50 Plano. 4.05 Concert 4.20 Orkest 5.35 Ope- DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Concert 8.20 Gevar. programma. 10.50 Cello en p 11.20 Orkest en ensemble. 12.20 Nachtcoi Amerika en de politieke vluchtelingen De regeering der Vereenigde Staten zal in de 27 regeeringen, die vertegenwoordigd zullen zijn ter conferentie van Evian, welke op 6 Juli zal beginnen, om het vraagstuk der vluchtelingen te bestudeeren, vragen als politieke vluchtelingen niet alleen de per sonen, die Duitschland reeds hebben verla ten, doch ook degenen, die dit land zouden wenschen te verlaten, te beschouwen. Ten slotte stelt de Amerikaansche regee ring voor, in een nader aan te wijzen hoofd stad een internationale commissie te doen zetelen, welke belast zal worden met de op stelling van een plan tot verdeeling der politieke vluchtelingen over verschillende landen. Italië heeft geweigerd aan de conferentie deel te nemen. Duitschland werd niet uitge- noodigd. Aan de Amerikaansche regeering of internationale commissie zal waarschijnlijk worden opgedragen met de Duitsc-he regee ring te onderhandelen over de toepassing der aanbevelingen van de conferentie. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons o n t w i k k e 1 i r der ZWOLLE, 23 Juni. In de Buitcnsocie- teit werd de achtste jaarvergadering gehou- len van den Ned. Chr. Aannemers en Bouw- akpatroonsbond, (N.C.A.B.), onder presi dium van den voorzitter, den heer J. Zwarts, uit Groningen. Voor deze jaarvergadering, waarvoor groo te belangstelling bestond, was aan de leden keurig verzorgd programma aangeboden door de ontvangende afdeeling Zwolle e.o. De Voorzitter sprak een openings rede uit, waarin hij constateerde, dat de Bond gegroeid is tot bijna 1000 leden Op 't tschappelijk terrein, zoo betoogt spr., moet er voor ons een persoonlijk zoeken en ragen naar den wil Gods zijn. Maar daar naast moet er ook een gemccnschappelqke organische bezieling zijn, die ons steeds eer moet doen vragen „Heere, leer Gij ons i dezen weg, den weg door U bepaald". Wanneer wij ons organisatieleven zoo be zien, dan volgt hieruit, dat de Christelijke patroons, als Christenen, door hun geeste lijk beginsel, met alle Christenen geroepen zijn, ook als patroons, die geroepen zijn h.-t bedrijf en de mcnscheljke gemeenschap te ontwikkelen, het voorbeeld te geven in de juiste organiseering van hun bedrijf. Spr. beroept zich hierbij op een uitspraak van prof. Dooyeweerd en weerlegt de gevoelens van Barth, met zijn protest tegen al wat Christelijk is. In onze eigen organisatie moet ai meer en meer ons inzicht omtrent het doel van onze organisatie verlevendigd en 'crhelderd worden; wij moeten steeds meer onze organisatie in dienst willen stellen, neen, niet van ons eigen- of groepsbelang, doch enkel en alleen in dienst van Gods Koninkrijk tot Zijn eer en tot heil van land Door het .Zwolsche damescomité werd daarna aan het hoofdbestuur e<?n vaas met prachtige rozen aangeboden. Jaarverslagen en verkiezing De heer W. J. G o d ij n bracht als secre taris verslag uit. Hij deelt mede, dat in het afgeloopen jaar 60.000 vacantiebonnen wer den uitgereikt, wat dit jaar vermoedelijk 100.000 zal worden. De verhouding tot de zusterorganisaties is goed, evenals tot die der arbeiders. De heer G. J. Veldwijk bracht verslag uit als penningmeester De rekening en ver antwoording sluit met een eindcijfer van f 8645.07% en een voordeelig saldo van f 477.87%. 1-Iet aftredend bestuurslid, de heer M. Fok kens, werd bij enkele candidaatslel ling gekozen, evenals de heer J. G. van Oord, inplaats van den bondssecretaris den heer G o d ij n, die zich niet herkiesbaar stelde. In de vacature-R. R. de Groot erd deze herkozen met 90 stemmen, ter- wl 48 stemmen waren uitgebracht op den heer D. Pranger. Alle heeren nemen hun benoeming aan. Stukken en mededeellngen Hierna werd begonnen met de behande ling van de ingekomen stukken en mede- deelingen. Betreffende een rapport over de emigratie van bouwvakarbeiders, deelde de Voorzit ter mede, dat de ltedrijfsraad een verzoek van de Regeering kreeg om advies over de bestrijding de werkloosheid. Aan de Regee ring werd geadviseerd, de emigratie naar België en Zuid-Afrika krachtig te helpen bevorderen. Bij de behandeling van het rapport over de regalisatie van werkgelegenheid wees de voorzitter op de mogelijkheid van werkver- dceling over het geheele jaar. Van groot be lang is ook. dat de directies wat meer spoed maken met de plannen en wat meer tijd geven voor de uitvoering. De Voorzitter noemt hier de werken van de genie, waar veel te weinig tijd voor uitvoering wordt gegeven Betreffende de aanvrage om bindendver klaring van het landelijk collectief contract, gaf de Voorzitter uitvoerige inlichtingen. Tegen de aanvrage kwam een zeer groot aantal bezwaren binnen. (Een stapel van 50 cm. hoogte). De Voorzitter had den in druk gekregen, dat men niet zoo zeer be zwaar had tegen het collectief contract zeif, dan dat men bezwaren inbrengt om actie tegen de wet te oefenen. Bij het punt Vestigingseischen B o u w b e d r ij f gaf de voorzitter een eenzetting van den gang van zaken. De or ganisaties deden opgave van de te stellen eischen. Als die worden afgekondigd, moet bij de Kamer van Koophandel vergunning worden gevraagd. Eischen zullen worden ge steld betreffende vakbekwaamheid, handels kennis en credietwaardigheid. De eischen zijn minimaal, terwijl er een overgangsbe paling komt. De Voorzitter roemde 't j s ip e i 1 an de arbei- Voor de kracht en energie 1 ders heeft spr. alle lof. De middenstand! mag niet achterblijven. Het publiek eischtj meer dan 30 jaar geleden. In het zakenleven! moeten wij van A lot Z onze verplichtingen komen. Spr. hoóot op een beteren tijd, ook door de vestigingseischen. Door verschillende afgevaardigden* wer-j den bezwaren tegen de voorgestelde eischen ingebracht, daar die te zwaar zouden zijd Betreffende de registratie der be roepen was een uittreksel aan de afJ deelingen gezonden ITei. gaat hier om schei- ding te brengen tusschen de beroepen van1 aannemer en architect. De bedoeling is eew voorstel aan de regeering te zenden. Hel hoofdbestuur vroeg een principieele beslis sing om op dezen weg verder te gaan. Hier op ontstond een drukke discussie. Algemeem was men van meenning, dat de afdeelingenj niet voldoende voorbereid waren, om hierj over een beslissing te nemen. Zelfs were de vrees geuit, dat vele kleine aannemen, zouden worden „doodgedrukt". In verband njiet de discussie, werd geen beslissing gel nomen, doch verzocht het II. B. de afdeel lingen het onderwerp In studie te nemen en! hun gevoelen aan het H. B. kenbaar te maken. De rechtskundige adviseur zette daarna! nog op duidelijke wijze de bedoeling van het voorstel uiteen en wees er daarbij voor-j al op, dat het hier uitsluitend een principe- "besluit is, hoewel van groote importantie. I Verder werd uitvoerig gediscussieerd over poging van de samenwerkende patroons bonden om te komen tot een uniforme voor het geheele land geldende vergoedings regeling bij aanbestedingen voor emaakte onkosten. Ean actie der samenwerkende bonden om uniformiteit te krijgen in de algmeene nnemingsvoorwaarden zal door 1 Bond worden gesteund, evenals een voorstel om te komen tot een billijke rege ling der bestek prijzen. De heer G. J V e 1 d wij k gaf daarna een uitvoerige toelichting over de 1 e e r 1 i n g e n- egeling, waarbij gewezen werd op ern stige misstanden. Getracht zal worden re gels te verkrijgen betreffende het vaststel len van een leeftijdsgrens, aantal jeugdigen, rerkzaam mag zijn en de loongrens betreffende halfwas-arbeiders. De studio der N.C.R.V. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. Vragen werden gesteld betreffende het verzenden der rapporten enz. aan de verspreide leden, de aanbesteding van dé studio der N.C.R.V., die men niet wilde zienj geschieden onder leden van de N.C.R.V.j doch onder Christelijk reorganiseerden. Ver- der werd gevraagd of het toelaatbaar is, dat niet georganiseerde patroons lid zijn van een kringcomnr sie. Ergerlijk werd de hou ding van vele Roomsch-Katholieken, die hoe langer hoe meer hij aanbestedingen de Pro testanten uitsluiten, gevonden. Verder werden vragen gesteld over de pro paganda onder de leden van een neutrale organisatie en over het jaarboekje en over de inschijving in het handelsregister. J vragen werden door den voor] zifter beantwoord, die betreffende de aanbe' steding door Katholieken mededeelde, dal de R.K. Aannemersbond alle medewerking in dezen heeft toegezegd. De voorzitter per soonlijk is een warm voorstander van pu-! blieke aanbestedingen. De kwestie van da studio van de N.C.R.V. zal in het hoofdbe stuur ter sprake worden gebracht. Niet ver geten moet worden, aldus de voorzitter, dat in het hoofdbestuur ran de N.C.R.V. men- schen zitten, die van Christelijke organisa tie in het bedrijfsleven niet willen weten. Nadat afscheid was genomen van den secretaris en nadat men gezamenlijk had gedineerd, werd een concert aangehoord van de Chr. Muziekvereen. „David" Tien jaar voor dubbel zedenmisdrijf Drie zittingen, achter gesloten deuren, besteedde de Landraad van Medan, onder voorzitterschap van mr. Cohen, aan de be handeling van de zaak tegen Jahja, een Mandailingschen godsdienstonderwijzer in kampong Petissah, die twee Mandailing- sche meisjes, van 15 en 16 jaar oud; zijn leerlingen, had verleid. De uitspraak luidde: tien jaar gevangenis straf. RADIOVERBINDING MET AFGELEGEN BESTUURSPOSTEN BANDOENG, 23 Juni. (Aneta). Aneta verneemt, dat in het radio-laboratorium van de P.T.T momenteel gewerkt wordt aan den aanmaak van een 20-tal gemakkelijk tc bedienen radio-teelfonische en -telegrafischo zenders, welke bestemd zullen zijn voorver schillende bestuursposten in de buitenge westen, die daardoor contact kunnen onder houden met de hoogere bestuursambtenaren! Bima zal binnenkort worden verrijkt mei een telegrafie-zender ten behoeve van het luchtverkeer met Australië. Deze zender zal in Juli a.s. gereed zijn. „Hum, hier heb ik meegebrocht es getuige, det ik er gewiest zij". En toen vroeg Gijs, z'n baas vreemd aankijkend: „Wet was er dan bij mijn thuis?" Een bulkende schaterlacht klonk over den weg. 't Paard legde de ooren in de nek. ..Niks", zei Jan. „er was niks, gij het is mee oewen baos magge rije". „M'n léve waage mee nen auwen gek". Gijs had 't gezegd in z'n drift. „Det hadde wel kanne zegge". „Gin tijd", zei Jan droogjes, terwijl hij van onder zijn ruige .wenkbrauwen den knecht boosaardig aankeek. „En gao nou mer wieer maaien". Gijs ging. Hij zag niemand meer. Zijn bloed kookte. Hij hield een vloek binnen. De boeren grinnikten en Jan werd uitbundig geprezen om z'n rijkunst. Maar hij gaf hun een duidelijk lesje, ten bewijze, dat hij hen doorzag. j uGe ziel; jvel* dat Janoom nog jnie van plan is om den Elzenberm te verdieelen, war". Ze zwegen verlegen. Niemand wordt graag betrapt op hebzucht Dien avond was Gijs ongerust thuis gekomen. „Nou heb ik 't gevrete, Stijn". Maar z'n vrouw maakte hem geen verwijt. Ze zei enkel „Zunnen auwen doerak". 't Scheen, dat Jan de volgende dagen zijn knecht met opzet ontweek. Hannes had hem de opdracht overgebracht, dat hij in 't Boomkesweitje een drinkstoep voor 't vee moest graven. En dat was een werk van een dag of drie, vier. Al dien tijd liet de baas zich niet zien, maar die Zaterdagmorgen, toen Gijs zich weer op 't erf vertoonde zei Jan: „Is die drinkes- stoep klaor?" „Die is klaor, jè!" De toon beviel den boer. Hij had zich van z'n leven niet op z'n kop laten zitten, en dat hij met z'n gekke rijden den knecht een dwaas figuur had laten slaan, begeep hij. Doch om 't ruiterlijk te bekennen, moest je geen Jan Donkerstal zijn. Al doet de boer'nog zoo dwaas, hij blijft boer en de baas, daarmee uit. En hij zou voor geen geld aan Gijs laten merken, dat de schuld van de ruwe uitval bij hem lag. „Gaode gij dan van de merrege mer nar de mulder. Hij wit er van". De oude zwarte, aftandsch en mak. werd voor lichte kar weitjes gebruikt om niet geheel te verstijven. Gijs spande hem in en toen hij op 'n sukkeldrafje langs den grintweg naar Dengeren hobbelde op de rammelende, schokkende kar was hem dit uitstapje een ontspanning en geruststelling tevens. Eer had hij van Jan een grooten mond verwacht of een venij nige steek onder water, waarin hij zoo sterk was. Onderweg passeerde hij een akker waar Kees den Yust doende was dicht bij 't damhek. „Gij het 't mer mekkelijk bij Janne, ge zijt keind in huis geleuf ik", riep Kees. Gijs hield de zwarte in en zittend, met ingezakten rug, op z'n gemak, de pijp in den mond, praatte hij met z'n collega over de sloot heen. „Keind in huis, det zij ik gewiest. mer lang geleje". „Hoe is det afgelooipe mee die harddraoverij van verleje wèèk. Ge het 't um nog al gezeed geleuf ik". „Hoe witte gij det?" „Klaos zin 't tegen me. die wiest 't van Drikka's. Tonia mot nog al te kieer zijn gegaon toen ze heurde det gij um 'n auwen gek had genuumd". „Ha 'k gelijk of nie?" „Jao, wet za 'k zegge. Gelijk en gin gelijk, 'n Boer motte ontzien jonge, die draogt z'n hart mieer blooit dan wij, din- ken ze". „Mer heet ie oe er nie over aongesproke?" „Neje, gin woord". „Wet zegde, wet zegde? Wil ik oe nun goeie raod geve?" „Es tie mijn d'r is over aonsprekt, dan za 'k um Gijs was van de kar gesprongen. Wat hier en ginder zou hij zich voor snotneus laten staan. ,,'t Beste is. dè ge mer niks zegt: went zooveul weet ik er wel van det gij aon 't korste pinneke trekt. hur. En vorder motte 't zellef wete. 't Is mer nun goeie raad". „Ge zijt bedaankt", zei Gijs. Hij was ineens door den wel- meenenden raad van Kees weer in zijn ongerustheid ver sterkt. Er zat weer dat duivelsche oude wijf tusschen. Die stookte Jan op. Terwijl de kar voortdokkerde naar 't dorp was Gijs ten prooi aan verschillende stemmingen. Verzet en onderdanig heid, dat waren de polen waartusschen zijn plannen zich be- I wogen, maar de gedachte aan Stijn en de kinderen maakte j hem meer en meer geneigd om 't hoofd nederig te buigen als 't soms onverhoopt tot een uitbarsting kwam. 1 Daar rijdt een arbeider Dengeren binnen, 't Is er een van den Elzenberm. Hier wonen de menschen dichter op elkaar. Hier zijn winkeltjes. „Laot de Elzenberm verzinken", denkl Gijs, „motten mijn keinder daor in det aachterland grooit worden als bij Robison op zijn aailand". Zoo te zien is Gijs nog al vroolijk, ten minste zijn groeten en terug salueeren is opgewekt genoeg. Wel ja, die Elzen- bermers hebben 't nog zoo kwaad niet. Jan Donkerstal is een royale boer, goed voor zijn volk. heb je altijd gehoord. In werkelijkheid was Gijs één bonk bitterheid. En hü was zelfs zóó van streek, dat hij tegen den zwaren Goof Bras, den mulder, z'n nood begon te klagen. „Ik wou de'k bij jou nog is es knecht op de meule kon komme. Onder 't knarsen van de steenen en 't gonzend gekraak van 't houten drijfwerk; terwijl de wieken in regelmatige fluitende, suizende zwaaien boven hun hoofden sloegen, zaten ze ieder op een zak meel. „Hedde gij 't dan niet nar oewen zin bij Janne? Det is ieerste wet ik weet." „Nar munne zin nijdigde Gijs, „ik vuul m'n ège es unnen hekkepaal van twintig jaar. Es ge d'r tegen douwt krakt ie en wordt ie opgeruimd". „Mer gij zijt toch vaast". „Jao zoo vaast als 'n bukzuute pér aon d'n booim. Es 't bietje waait valt ie vur de verkes in den boogerd", Wordt vervolgd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2