Jliruwr £riilsdji* (iïournul Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Chamberlain biedt het hoofd aan het Lagerhuis ÜHratmemtnteprijif: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893C 19e Jaargang Strtjertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels MV/t Elke regel meer f 022*1» Ingezonden Mededeelingen van J—5 regels 2.30 Elke regel meer .«..«;»-<■> 0.45 ,Voor het bevragen aan 'I burèat» wordt berekend ƒ0,10 No. 6426 VRIJDAG 24 JUNI 1938 VASTHEID VEREISCHT Van tijd tot tijd valt het voor, dat do vroede vaderen eener gemeente een besluit nemen, dat in meer dan gewone mate de aandacht vraagt, en... de naam dier plaats is gedurende enkele weken op veler lippen! En vooral als het dan nog gaat om een kwestie, waarbij de openbare zedelijkheid betrokken is, mag men zich van de belang stelling verzekerd houden. Zoo nam kort geleden de raad der ge meente Waddinxveen met meerderheid van stemmen het besluit, om voortaan bij zwemwedstrijden geen gemengd publiek toe te laten. Of dit verbod terecht bij verordening werd ingevoerd is een vraag, waarover wij ons niet zullen uitlaten; de beantwoording er van ligt trouwens buiten onze compe tentie. Wat hier kan en daar niet kan, wat hier vanwege de feiten een verbod vereischt en daar niet, wat hier steun vindt in de volks- conscientie en daar niet het zijn alle vragen, die, wil men ze voldoende gefun deerd beantwoorden, een behoorlijke ken nis van de plaatselijke toestanden ver onderstellen. Dit standpunt belet ons niet de algc- meene opmerking te maken, dat er in onzen overprikkelden tijd ook in de be oefening der zwemsport heel wat is wat deze overigens uitnemende lichaamsbewe ging schaadt. Intusschen om tot het Waddinxveen- sche besluit terug te keeren in den kring der burgerij en in den kring van de bezoekers der badinrichting scheen men over de genomen beslissing niet algemeen opgetogen. De discussie had trouwens ge leerd, dat sommige raadsleden aan het voorstel hun stem hadden gegeven meer uit overweging, dat zij een zaak wilden steunen, die voor enkele medeleden nogal zwaar woog dan dat de inhoud van het besluit hun persoonlijk inzicht volkomen yertolkte. Zelfs de voorsteller erkende, dat de redactie een belangrijk ruimer terrein be streek dan hij zelf wel had bedoeld. Resultaat .van een en ander was, dat de raad in een pas gehouden vergadering het eerst genomen besluit introk en een nieuw .voorstel van beperktere strekking geen 'meerderheid meer kon halen. 'i Ook over de vraag, of het intrekkings- Sesluit terecht werd genomen, matigen wij ons geen oordeel aan om dezelfde redenen, 'die wij straks aanvoerden. Wel betreuren wij echter den hier ge volgden gang van zaken in het algemeen. Zeker, het spreekwoord „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald" bevat stellig waarheid; er schuilt dan ook niets .verheffends in als men weigert een eens begane fout te herstellen. Maar de schat onzer spreekwoorden bevat ook het „Bezint eer gij begint" en 'dit had men blijkbaar te Waddinxveen terstond niet voldoende overwogen. Te midden van zooveel dat in dezen tijd wankelt heeft de Overheid zorg te dragen, dat haar beleid de noodige vastheid ver toont, zoodat de burgers daarin hun voor 'de Overheid zoo onmisbare vertrouwen kunnen stellen. EEN NUTTIGE INSTELLING De Stichting „Stad en Landschap van Zuid-Holland", die te Rotterdam gevestigd is, hield 'onlangs haar jaarvergadering, ditmaal te Delft. Dit feit is voor ons aanleiding om nog Weer eens de aandacht te vestigen op den uitnemenden arbeid, die door deze instel ling in het belang der gemeenten wordt verricht. In hoofdzaak kan men het doel tweeër lei achten: behoud van hetgeen het voor geslacht op het gebied van architectuur, stedebouw en landschapsschoon aan ons heeft nagelaten, benevens een streven om Wat nieuw wordt aangelegd en gebouwd aan redelijke schoonheidsnormen te doen beantwoorden. Het jongste jaarverslag van het werk 'der vereeniging legt er getuigenis van af, 'dat het Instituut op dit gebied zeer veel nuttig werk verzet: zooveel werk, dat de bezetting op het bureau feitelijk ongenoeg zaam is tegenover het toenemend aantal aanvragen van gemeentebesturen. Storm van vragen en protesten intake de Spaansche politiek Aanvallen op Britsche schepen kernpunt van't debat GISTEREN heeft het Lagerhuis op den eersten minister, Chamberlain, een waar trommelvuur van vragen gericht, welke te dan ken zijn aan de opwinding, welke de jongste bombardementen op Brit sche schepen onder het Engelsche volk veroorzaakt hebben. De pre mier nam een onverstoorbare hou ding aan, was in zijn antwoorden heel kort en handhaafde zijn stand punt, dat hij geen risico wilde nemen, hetwelk tot een wereldoorlog zou kunnen leiden. Chamberlain sloot de bespreking met de woorden: „Wij gaan geen wijziging brengen in onze politiek ten aanzien van Spanje". Het was een bewogen Lagerhuiszitting, toen A111 e e, de labour-aanvoerder, de debatten opende over de bombardementen op Engelsche schepen, met eraan te herin neren, dat er juist onlangs weer twee Brit sche bodems in den grond zijn geboord. Het is geen geheim, zoo zeide hij, dat deze aan vallen komen van de Balearen, welke door de Britsche vloot kunnen worden geblok keerd. Ook de vliegvelden kunnen worden aangevallen". Attlee opperde de meening, dat de regeering er op uit is, niets te onder nemen, dat Franco zou belemmeren, den oorlog te winnen. Dit beteekent eenzijdige niet-inmenging, die blijkbaar belangrijker wordt geacht dan de levens van Britsche zeelieden. Hij vroeg of Groot-Brittannië niet in staat is, zijn onderdanen te beschermen wegens de dreiging van andere mogend heden. Spreker betwijfelde dat Hij gelooft niet, dat het onmogelijk is op te treden. Wanneer wij voortgaan, aldus Attlee, te berusten in deze aanvallen op Britsche sche pen, zou spreker niet weten, wat van die lankmoedigheid wel het einde zal wezen. Ieder onzer wil het mogelijke doen, om alles wat op een oorlog lijkt, of wat tot een oer* log zou kunnen leiden, tegen te gaan. De eerste minister moet duidelijker zijn, wil hij het Huis doen gelooven, dat wij de levens van Britsche zeelieden niet kunnen be schermen. Chamberlain antwoordde, dat het duidelijk was, dat de oppositie een zeer diep begrip van de zaak heeft. Toch vroeg hij allen leden te willen denken, dat ook zij hun verantwoordelijkheden hebben. „Wanneer wij zaken behandelen, die ons dicht brengen bij een gevaarlijke scheidings lijn, tusschen vrede en oorlog, moeten wij ons allen bewust z'jn van deze verantwoor delijkheden en niet alleen kijken naar de omstandigheden van het oogenhlik, doch ook denken aan de mogelijke consekwen- ties van eenige actie, welke wij mochten ondernemen, voor het leven en het geluk van onze landgenooten. Van .het begin van het Spaansche conflict af, heeft de oppositie een zeer hardnekkig en somtijds verbitterd verzet geboden tegen de geheele politiek der niet-inmeniging. Onder luide toejuichingen der labourafge- vaardigden stond Attlee op en zeide, dat de eerste minister volkomen abuis was en dat de politiek van de niet-inmenging door de De moeilijkste jaren van het Instituut schijnen voorbij te zijn; de cijfers leeren, dat deze instelling thans haar plaats heeft te midden der Zuidhollandsche gemeenten: in het afgeloopen Jaar traden niet minder dan ruim 20 nieuwe gemeenten toe. Wijs de beteekenis dezer instelling niet af met de opmerking, dat Zuidholland niet veel schoons te bieden heeft. Zeker is Zuidholland schoon, al biedt het iets an ders dan Gelderland of Limburg bezit: Zuidholland heeft haar eigen schoon. Wie prijs stelt op het behoud van dit schoon, zal het werk van „Stad en Land schap" weten te waardeeren. Wij wenschen het Instituut toe straks hoopt het zijn tienjarig jubileum te her denken dat het nog veel moge tot stand brengen tot behoud en vermeerdering van het stedelijk en landelijk schoon in dit gewest. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers mét het Zondagsblad gratis. Wie een nieuwe abonné aanbrengt, zoowel als de aangebrachte lezer, ontvangen gratis een boekwerkpremie Abonné's op te geven per briefkaart of door het inge vulde inteekenbiijet aan DE ADMINISTRATIE VAN ONS BLAD labour-beweging werd aanvaard totdat ge bleken was, dat zij volkomen eenzijdig was. Toen Chamberlain opstond om zijn rede te vervolgen, riep een jongeman van een der gaanderijen: „Chamberlain moedigt Franco aan, Britsche zeelieden te vermoor den". Twee andere mannen herhaalden on geveer dezelfde beschuldiging. Zij werden direct verwijderd. Chamberlain zeide, dat de Regeering de autoriteiten van Burgos verzocht heeft,haar een verklaring te geven van de aanvallen op de Britsche schepen. „Wij hebben", aldus spreker, „Hodgson, onzen agent in Burgos instructie gegeven, te vragen deze verklaring zonder verwijl te geven. Wij hebben hem voorts opgedragen, naar Groot-Brittannië terug te keeren, zoo dra hij het antwoord ontvangen heeft, op dat de regeering, in overleg met hem, den toestand kan "bestudeeren, welke het gevolg zal zijn van de termen van dat antwoord. Wat deze bijzondere aanvallen betreft, ik betreur ze. Ik hoop, dat de waarschuwin gen, welke ik korten tfjd geleden heb uit gesproken, de aandacht zullen hebben van Franco Ik vertrouw in ieder geval, dat hef. voor hem niet te laat is, om instructies te geven, welke een herhaling van die inci denten zullen voorkomen. Ten aanzien van wat in de toekomst ge schieden kan, vraag ik het Huis slechts te wachten tot wij het antwoord hebben ont vangen en de gelegenheid hebben gehad het te bestudeeren", Vrede, het grootste Britsche belang Voortgaande verklaarde Chamberlain we derom met nadruk, dat steeds de Britsche politiek er naar gestreefd heeft, het groot ste der Britsche belangen, nl. den vrede, te beschermen. Tevens herinnerde de premier aan de waarschuwing aan de reeders, dat zij met de vaart qp de Spaansche havens op eigen risioo werken. Velen, aldus spreker, hebben zich ervan onthouden, de vaart voort te zetten, anderen hebben de waarschuwing in den wind geslagen en weer anderen wer den aangetrokken door .de hooge vracht prijzen. Lloyd George vroeg: Wilt gij ons me- dedeelen, of een protest is ingediend bij degenen, aan wie die bombandementsvlieg tuigen en piloten behooren, of zult ge u weer tevreden stellen met een protest bij Franco, terwijl de toestellen, die onze schepen tot zinken brachten, door de Duitsche en Itali- aansohe regeeringen werden geleverd. In antwoord op deze en een aantal andere vragen verklaarde Chamberlain, dat de re- geering te Burgos opheldering zal vragen. Wat Lloyd George's vraag betreft, zeide de premier nog, dat de vliegmachines, waar over Franco beschikt, een zelfde soort wa penen zijn, als die, welke door buitenland- sche regeeringen aan de andere strijdende partij in Spanje geleverd worden. Geen blokkade van Majorca Chamberlain bond vervolgens een woor denstrijd aan met Attlee en Lloyd George betreffende de gevolgen eener blokkade van Majorca. Lloyd George zeide: „Naar mijn meening zou dit een einde maken aan den oorlog en aa/n het bombardeeren van schepen, in het bijzonder nu de premier gezegd heeft, dat het een zaak van Franco is". Chamberlain antwoordde, dat dit de ma- ..ier was, om een nieuwen Europeeschen oorlog te ontketenen en dat dit de opvatting der regeering in het algemeen is. „Ik ga geen risico nemen", aldus spreker. Attlee zeide, dat hij geloofde, dat een blokkade van Majorca een doeltreffenden druk zou vormen op Franco, die Groot-Brit tannië niet den oorlog zou verklaren. Chamberlain antwoordde: „Attlee is be reid een krijgshaftige actie tegen Franco te ondernemen. Kan een verantwoordelijk lid van het Lagerhuis meenen, dat het veilig is te vertrouwen op Attlee's veronderstelling, dat het daarbij zou blijven? Wat de represailles door inbeslagneming betreft, welke voorgesteld worden tegen Franco, herinnerde Chamberlain 'er aan, dat voor een bedrag van 40 millioen pond Britsch kapitaal belegd is in de industrieën in Franco's ge/bied. „Ten opziohte van geen der represaillewapenen, die voorgesteld zijn, lean men vertrouwen, dat zij niet in onze handen zullen breken, aldus spreker. De Britsche regeering heeft steeds een onder scheid gemaakt tusschen aanvallen bij onge luk en onzettelijke aanvallen op Britsahe schepen. Er zijn een aantal gevallen geweest, waarbij het duidelijk scheen, dat de aanval len opzettelijk ondernomen waren en in sommige gevallen hebben wij zeer krachtig protest ingediend en ons het recht voorbe houden op compensatie. Ik zou met nadruk willen herhalen de waarschuwing, dat deze aanvallen niet zouden kunnen worden her haald zonder ernstig nadeel voor de vriend schappelijke betrekkingen met de autoritei ten te Burgos, welke zij met ons zeggen te willen hebben, aangezien de beide laatste aanvallen, die wij vandaag bespreken, op zettelijk schijnen te zijn ondernomen". Chamberlain besloot zijn rede met de woorden: „Wij gaan geen wijziging brengen in onze politiek ten aanzien van Spanje. Wij zijn voornemens, de niet-inmengingspolitiek te voeren, die op het oogenblik een betere kans schijnt te hebben, tot een succes te worden dan wellicht op eenig ander vooraf gaand oogenlblik in haar geschiedenis. Wij zijn niet voornemens, een wijziging te bren gen in de termen onzer waarschuwing aan de Britsche scihepen", BOERDERIJBRAND BIJ VALKENSWAARD VALKENSWAARD, 23 Juni. Gisteravond is de met riet gedekte hoeve van den land bouwer J. van Rooy in de buurtschap Geen hoven nabij Valkenswaard door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De brandweer stond bij gebrek aan blusch- water machteloos. Slechts weinig huisraad kon men nog redden. Verzekering dekt de -c^ade, DIENSTPLICHTIGE PER ONGELUK DOODGESCHOTEN Droevig ongeluk te Breda BREDA, 23 Juni. Vanmiddag omstreeks kwart voor drie is de dienstplichtige van D. uit Tilburg in de Chassé-kazerne te Brefta getroffen door een revolverschot, dat door den dienstplichtige van H. eveneens uit Tilburg, die in de meening verkeerde, dat het wapen niet geladen was, op van D. werd afgevuurd. De kogel ging dwars door den schedel van laatst genoemde, die zwaar werd gewond en korten tijd later overleed. Beide dienstplichtigen behooren tot he eerste bataljon, zesde regiment infanterie. Van H. dacht niet anders, dan dat de re vol ver ongeladen was. Hij richtte spe lenderwijs 't wapen op zijn kameraad en trok de haan over met het bovengemeld® gevolg. Van H. was zóó geschrokken, dat hij be wusteloos op den grond viel. GEMEENTE ZANDVOORT BENADEELD Boekhouder-Kassier verduistert 30.000 ZANDVOORT, 23 Juni. In den afgeloo pen nacht heeft de politie gearresteerd den heer K. v. d. M., boekhouder-kassier der gemeente-bedrijven teZa ndvoort Deze aanhouding geschiedde op ver moeden van verduistering en fraude, ten nadeele van de gemeente. Het verduisterde bedrag zou omstreeks f 30.000 beloopen. Tijdens het verlof van den heer v. d. M. enkele dagen geleden, is men de ver duistering op het spoor gekomen. De aangehoudene had eenige dagen gele den aan zijn directeur enkele dagen verlof gevraagd, teneinde naar hij zeide een congres te bezoeken. Achteraf is gebleken, dat de man zich naar Antwerpen heeft be geven en daar veel is uitgegaan. Bij de driemaandelij ksche controle van den kas door een gemeente-accountant bleek, dat er een tekort was van f 30.000. De verduiste ringen zijn in de laatste twee jaren gepleegd v. d. M. liet betaalde posten voor water en gas openstaan en stak het opgehaalde geld in zijn eigen zak. Bij zijn arrestatie vond de politie op den man nog slechts 750 francs. Voor zijn ver trek heeft hij een pakje, inhoudende 10.000 gulden aan een adres te Zandvoort afge geven, met het verzoek dit voor hem te be waren. Het pakje bleek na de arrestatie nog in het bezit te zijn van den persoon, aan wien het ter bewaring was gegeven. Deze wist niet wat het pakje bevatte. De boek houder-kassier heeft een volledige bekente nis afgelegd. Aangezien de gemeente Zand voort sedert Mei j.l. tegen fraude verzekerd is, zal zij van het gebeurde geen nadeel ondervinden. „Werk maakt sterk" Eerste 25.000 overschreden Ten behoeve van den arbeid voor dewerk- looze jeugdigen en andéren, organiseert de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, in de maand Juni de vierde jaarlijksche collecte onder de leus: „Werk maakt sterk", 137 Comité's gaven reeds de voorloo- pige opbrengst van de gehouden plaat selijke collecte op. De telling van deze voorloopi ge opbrengst geeft aan, dat tot dusver 26.488,85 ingezameld werd! De eerste 25.000 is dus reeds over schreden. ELIXIR D'/VMVERS HOOG FJME LIKHJR VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel A.N.W.B.K.N.A.C. 80 kamers, koud en warm stroomend water. Lift. Centrale verwarming. Eigen garage gratia. fenslonprijs f 330 tot é«-» De behandeling van de zaak-Oss. De marechaussees verlaten na de eerste zit-* ting het gerechtsgebouw. Op den voorgrond links opperwachtmeester de Gier G. Ekkel NED. CHR. TEXTIEL- ARBEIDERSBOND „UNITAS" Onverzwakte belangstelling en toewijding In„Muste Sacrum" te Arnhem wordt de tweedaagsche algemeene vergadering gehou den van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas". In zijn openingswoord meende de voor zitter, de heer G. Ekkel, in de groote be langstelling voor deze vergadering een, be wijs te mogen zien van de onverzwakte be langstelling en toewijding, voor deze organi satie. Hij wees er op, dat het geloof in en de kracht van de Christelijke be ginselen de grond slag moeten zijn en blijven van de ze organisatie, nu zoo vaak in deze wereld het recht ondergeschikt wordt gemaakt aan geweld en macht. In heel de wereld zien wc wantrouwen en naijver. Spr. wees hier bij op wat in Ja pan en Spanje geschiedt, op de toestanden in Rusland, Duitschland en Italië, waar dicta tuur vrijheid en recht in boeien slaat, op Frankrijk, waar verkeerd geleide democra tie leidt tot het communisme. Op econo misch terrein maakt het streven naar autar kie overal den toestand verward. In ons land wordt de terugslag van een en ander gevoeld. Na eenig herstel kwam weer een inzinking. Groot is 't aantal werk- loozen. Verkorting van den werktijd moet ern stig overwogen worden. Waardeering moet er zijn voor de regeering die veel doet. Ook het C.N.V. doet veel in deze moeilijke tijden. In de textielindustrie kwam door dé op leving in 1937 goede werkverruiming. Meer dan 10.000 arbeiders werden weer ingescha keld. Dat de ondernemers door den tijd gedrongen gemeenschappelijk overleg ple gen op het gebied van betalings- en ver koopscondities moet, als het goed gaat, lei den tot overleg inzake loon- en arbeids voorwaarden. In de chaos van thans moet ordening komen. Helaas werd de toestand weer ongunsti ger. De vlotte afzet vermindert Het aan tal werkloozen steeg met 900. Toch heeft de opleving van 1936 en 1937 goed gedaan. Er kan ook weer actie ge voerd worden voor betere arbeidsvoorwaar den. Verschillende dingen werden reeds verkregen, o.a. vacantiedagen, loonsverhoo- ging bij ploegendienst. Maar er is nog heel wat te doen voor onze organisatie, zegt spr. In de fabricage is velerlei verschuiving waar te nemen. o.a. dat fabrikanten niet alleen zich toeleggen op vervaardigen, doch ook op verwerking der stoffen. Daardoor groeien onze organisatie en de Chr. Bond in de kleedingindustrie naar elkaar toe en is het denkbeeld van fusie in de laatste dagen een onderwerp van bespreking tus schen de hoofdbesturen. De toestand van „Unitas" ontwikkelt zich gunstig. Het ledental stijgt weer. Tegen een verlies van 132 in 1936 staat een winst van 273 in 1937. Op 1 Januari 1938 bedroeg het ledental 4740 en is sinds weer met lf-4 ge klommen. Deze vooruitgang spreekt te duidelijker nu de Kath. Organisatie met 859 leden terug liep en de socialistische met 5. De financieele positie werd ook versterkt Het bondsvermogen vermeerderde met pl.m. 22.000. De werkloozenkas had een reserve van ruim 140.000. Voor werkloosheid werd ruim 139.000 uitgekeerd, plus 1871.41 aan niet-leden der werkloozenkas. Het Bonds- ziekenfonds verstrekte 8219,33 aan uitkce- ring. Het bedrag aan werkloozen-uitkeering zou veel hooger geweest zijn, wanneer niet. veel te diep ingrijpende beperkende bepalingen inzake uitkeering gehandhaafd hadden moe ten blijven. Met dankbaarheid mag worden geconsta teerd, dat „Unitas" zijn positie wist te ver sterken. Spr. besluit zijn rede met den wensch, dat Gods zegen mag rusten op wat deze t zee dagen besloten zal worden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Mededeelingen over de plannen der re* geering betreffende de werkverdeeling ter bestrijding der werkloosheid. De behandeling van de zaak der marei chaussee te Oss voor het Ambtenaren ge* recht. De Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvak* patroonsbond heeft te Zwolle de jaarver* gadering gehouden. De jaarvergadering van de Ned. Chr» Textielarbeidersbond „Unitas"* In de kazerne te Breda is een dienst* plichtige per ongeluk doodgeschoten. Een boekhouder-kassier van de ge* meente Zandvoort heeft 30.000 ver* duisterd. Het politiek debat inzake Spanje in hel Britsche Lagerhuis Engelsch koninklijk bezoek aan Parijs wordt uitgesteld. Goering voert moderne heeren-dien» sten in. Jeugdige vandalenbende WINSCHOTEN, 23 Juni. De gemeentepoli tie alhier heeft een twaalftal jongens van dertien tot vijftien jaar aangehouden, die zijn binnengedrongen in den tuin en het sinds geruimen tijd leegstaande huis yam A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT faef befere genre schori Kleurecht Waschechf 'Bij alle goede manufacturenzaken wijlen burgemeester Schönfeld. Lu het huis bevonden zich slechts weinig voorwerpen van waarde, doch enkele kost. bare oude wapens hebben de jongens mede genomen en te gelde gemaakt. Wegens heling zijn een 21- en een 25-ja rige man aangehouden. Verloofd paar door trein gegrepen Overmoedig de spoorbaan overgestoken? AMSTERDAM, 23 Juni. Op den onbewaak- ten overweg van den Haarlemmermeer, spoorweg aan de Nieuwe Meerlaan, bij den Amstelveenscheweg, zijn vanavond om streeks kwart over zeven de 18-jarige jonge man P. Terpstra en zijn 17-jarige ver loofde, mej. C Muller, beiden wonenden aan de De Wittenkade te Amsterdam, die daar per rijwiel passeerden, door den lokaal- trein, welke om 19.11 uur van Amster dam naar Aalsmeer was vertrokken, aangereden en ernstig gewond. Het verloofde paar kwam uit de richting van de nieuwe roeibaan in het boschplam van welke zijde men een volkomen vrij uit zicht op de spoorbaan heeft. Waarschijnlijk! heeft het tweetal op overmoedige wijze ge tracht nog juist voor den trein de rails over te steken. Zij werden door den linkerkant van de locomotief gegrepen en tegen den grond geslingerd. De jongen kreeg tal van ernstige wonden over het geheele lichaam, terwijl het meisje ernstig letsel aan het hoofd opliep. Per ambulance-auto van den genees- ^enst zijn de slachtoffers naar net Wilhelminagasthuis vervoerd. De trein, die spoedig tot stilstand kon worden ge bracht, had een half uur vertraging. Vlootrevue op reede van Tandjong Priok Ter eere van H.M's regeeringsjubileum BATAVIA. 23 Juni. (Aneta). Ter gele genheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin houdt de marine op 6 September een vlootrevue ter reede van Tandjong-Priok. Behalve door het Indische eskader zal hieraan worden deelgenomen door Hr Ms „Soerabaja", eenige kanonneer- booten, mijnenleggers en mijnenvegers van Soerabaja De scheepvaart-maatschappijen zegden hun medewerking toe om het publiek in dg gelegenheid te stellen de revue bij te wonen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1