REIST NAAR, DUITSCHLAND De zaak-Oss voor het Ambtenarengerecht JODENZENDINGSFEEST Gemeenteraad van Amsterdam BINGEN a/R. NIEDERLAHNSTEIN a/Rh. DUSSELDORF KOBLENZ Hohmann's Hotel KOBLENZ Hotel Hohenstaufen BAD NAUHEIM DONDERDAG 23 JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 8 Laatste Nieuws Verschillende instanties leggen verklaringen af 's GRAVENHAGE, 23 Juni. Onder veel be langstelling, voor zoover de betrekkelijk kleine ruimte van de zittingzaal dit toeliet, heeft heden het ambtenarengerecht alhier de bekende zaak van de marechaussee te Oss behandeld. Zooals men weet, hebben zes onderofficie ren, die tot de brigade van de Koninklijke Marechaussee te Oss hebben behoord, bij het ambtenarengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen welke tot hun ontheffing en overplaatsing hebben geleid. De wachtmeesters werden bijgestaan door Mr R. A. James uit Apeldoorn, terwijl de minister van justitie was vertegenwoordigd door Mr P. Meyes. Na de opening deelde de voorzitter mede, dat het gerecht besloten heeft alle zaken ge lijktijdig te behandelen en dat van de zijde van het gerecht geen getuigen zijn opge roepen. Als eerste getuige wordt gehoord de kolo nel der Kon. Marechaussee J. van Sal Op een vraag van Mr James, of getuige voor 1 April 1938 ooit eenige klacht heeft ont vangen over het personeel van de brigade Oss, antwoordt getuige: neen Daarna heeft hij inlichtingen ontvangen, waaruit hij den indruk heeft gekregen, dat dit personeel schromelijk in zijn taak was tekort geschoten, o.m. doordat geen voldoen de overleg werd gepleegd met den officier van justitie. Getuige heeft daarop den commandant der 2e divisie opdracht gegeven tot het stellen van een onderzoek. Het resultaat daarvan is geweest dat de wachtmeesters wel voldoende overleg hadden gepleegd en voorts dat <ie kwestie van een beweerde mishan deling oiet waai- was. Voorts deelt getuige mede, dat het nooit in de bedoeling van wachtmeester De Gier heeft gelegen om een proces-verbaal tegen de geestelijken op te maken. Op een volgende vraag van Mr James be vestigt getuige, dat hij op 2 April een con ferentie heeft gehad met den minister van justitie, waarbij deze heeft medegedeeld dat hij met den minister van Defensie tot over eenstemming was gekomen omtrent de te Iiemen maatregelen. Tn deze conferentie heeft getuige het voor stel gedaan, om de brigade te handhaven, doch alleen den opperwachtmeester Curfs te doen vervangen door opperwachtmeester Mi entjes. Dit voorstel is echter niet aanvaard. Op de vraag van Mr James, of getuige ooit klachten heeeft vernomen, dat het per soneel der brigade ruchtbaarheid gaf aan verschillende zaken, zegt getuige daarvan nimmer iets te hebben vernomen. Alleen was de procureur-generaal zeer gebelgd over verschillende persberichten, waarnaar getuige toen een onderzoek (heeft ingesteld, waarbij hem gebleken is, dat die berichten niet van de marechaussee afkom stig waren. Verhoor tweede getuige Daarna wordt als getuige gehoord de ge- pensionneerde luitenant-kolonel der Kon. Marechaussee Boellaard't, oud-comman dant van de 2e divisie (tot 1 Maart 1938). Getuige verklaart,, van den procureur-ge neraal nooit eenige opmerking te hebben ge kregen over het optreden van de brigade te Oss. Alleen heeft de procureur-generaal het vermoeden uitgesproken, dat de man nen door de onderscheidingen te veel over het paard zouden worden getild. Voorts zegt getuige, dat de verhouding tusschen hem en den procureur-generaal heel slecht was. Alleen de noodige dienst belangen werden door getuige met den procureur-generaal behandeld, doch een vertrouwelijke omgang was met dezen pro cureur-generaal niet mogelijk. Op een vraag van den voorzitter zegt getuige, dat de commandanten in het al gemeen het personeel in hun optreden vrij laten ten behoeve van de justitie. Getuige's oordeel over de wijze, waarop het personeel van de brigade Oss zijn werk steeds heeft verricht is: zeer goed. Wanneer het optreden anders zou zijn geweest, zou getuige dat zeer zeker van den procureur-generaal hebben gehoord, zooals dat ook is geschied bij een klacht over de brigade te U-den. Een vraag van mr. James of de procu reur-generaal zich ten onrechte zekere be voegdheden zou hebben toegeëigend, wordt door den president niet toegelaten. Hierna wordt als getuige gehoord de majoor van Ever dingen, divisie-com mandant te Maastricht. Deze getuige zegt op 10 Maart j.l. een onderhoud van een kwartier te hebben gehad met den procureur-generaal. Bij dit onderhoud heeft de procureur-generaal met geen woord over de brigade Oss gesproken. Dit heeft getuige later, toen hij op 1 April van de klachten hoorde, in hooge mate bevreemd. Als verklaring hiervoor vernam getuige, dat de procureur-generaal zeide nimmer dgl. zaken met getuige's voorganger te hebben willen bespreken, omdat daarmede samenwerking onmogelijk was en dat de procureur-generaal gemeend heeft een dgl. houding eveneens tegenover getuige te moeten aannemen. Waarom, dat is getuige onbegrijpelijk. Toen echter op 1 April de procureur generaal met zooveel klachten en feiten kwam, heeft getuige op gezag van een zoo hooge autoriteit aangenomen, dat de bri gade wel op zeer onjuiste wijze moest zijn opgetreden. Deze meening heeft getuige later na een onderzoek echter gewijzigd en toen is hij tot de conclusie gekomen, dat het optreden van de brigade geenszins onbehoorlijk of onjuist is geweest, en dat wanneer er dan al een fout moge zijn gemaakt, deze toch zeer gering is geweest. Ook in de zaak van den winkelier is ge tuige niet gebleken van gebrek aan tact. Getuige verklaart verder, na de medcrt.-e lingen van den procureur-generaal op 1 April tot het personeel der brigade tz üsb- ben gezegd: „ik sta niet meer achter jullie'' doch na het door hem ingestelde onder zoek heeft getuige tot hen gezegd: „nu sta ik weer achter jullie". Getuige is ook aanwezig geweest bij hef onderhoud, waarin is medegedeeld, dat omtrent de verplaatsingen reeds overeen stemming met den Minister van Justitie was bereikt. De voorzit te? laat niet toe de vraag, hoe de procureur-generaal zich heeft ge dragen, toen gebleken was, dat zijn be schuldiging tegen jhr Bowier inzake hel verstrekken van inlichtingen aan de pers onjuist was. Op een vraag van mr. Meyes zegt ge tuige nog, dat hij een order heeft uitgevaar digd, waarbij het verstrekken van inlichtin gen aan de pers verboden werd Dit geschied de niet, omdat daarvan misbruik werd ge maakt, doch alleen om. de mogelijkheid van het verstrekken van inlichtingen te voorko men. Jhr. Bowier wordt gehoord Volgende getuige is kapitein, Jhr. Bo- w i e r, districts-commanda/it te Nijmegen. Deze verklaart, dat zijn bordeel over het optreden van de brigade t-e Oss is: zeer goéd. Met den procureur-generaal heeft getuige ten hoogste 2 of 3 keer contact gehad. Wel kwam getuige veel bij de met de strafzaken belaste substituut-officieren van justitie, doch nimmer heeft hij van één van hen eenige klacht over de wachtmeesters in het arrondissement Den Bosch ontvangen. In tegendeel wel uitingen van lof. Mr. James vraagt den getuige naar aan leiding van het verweer van den minister, dat de substituut-officier van den Burg op 15 November 1937 aan wachtmeester de Gier zou hebben geschreven, dat de brigade te Oss niet meer zou mogen deelnemen aan .het opsporingsonderzoek, of hem daarvan iets bekend is. Getuige beantwoordt deze vraag ont kennend en zegt, dat, indien zoodanig schrij ven zou zijn uitgegaan, hij daarvan zeer ze ker op de hoogte zou zijn geweest. Vervolgens wordt gehoord de substituut- oficier van Justitie te Den Bosch, mr. van den Burg. De V o o r z i 11 e'r vraagt den getuige, of het zijn meening is, dat door de leden van de brigade Oss maatregelen zijn genomen zonder voorafgaand overleg met de justitie, hoewel zulk overleg noodzakelijk en ge- wenscht zou zijn geweest. Getuige antwoordt, dat dit het geval zou kunnen zijn "geweest met den in hechte nis gehouden winkelier. Deze zaak kende getuige van te voren niet doch het optreden in deze zaak van do marechaussee heeft ge tuige geen aanleiding gegeven om daarover een opmerking te maken. Hoewel de brigade Oss tot de onrustigste behoort, is haar optreden steeds normaal geweest, totdat er een periode aanbrak, waar in veel klachten binnenkwamen over haar optreden in verschillende zaken, waarvan er slechts één is vervolgd. Getuige verklaart op de hoogte te zijn ge weest. van het onderzoek in 1937 tegen twee opzichters bij het jeugdwerk. Bedde mannen heeft getuige zelf in vrijheid gesteld en bui ten vervolging gelaten. Misschien was er ten aanzien van eenige verduistering een be wijs te leveren geweest, doch do zaak leek getuige niet geschikt om to vervolgen. Ten aanzien van een nader rapport over dezelfde zaak tegen eind December zegt ge tuige, dat hij daarop niet verder is ingegaan, omdat hij zijn beslissing ter zake reeds had genomen. Dit nader rapport is voor getuige geen aanleiding geweest om daarover een aanmerking te maken tegen den rapporteur, aangezien getuige zijn opsporingsambtena ren de noodige vrijheid laat tot onderzoek, waarna getuige zelf de beslissing neemt of hij de verantwoordelijkheid van een vervol ging op zich wil nemen. Wat de zaak tegen de geestelijken betreft, ook van dit onderzoek was getuige op de hoogte en hij heeft tegen wachtmeester De Gier gezegd: diligent blijven. Getuige is oordeel, dat elk onderzoek en vooral dit zoo discreet mogelijk moet geschieden en naar zijn oordeel bad wachtmeester De Gier dit wel iets beter kunnen doen. Getuige verklaart verder, dat het verdere onderzoek in deze zaak is gestopt door het optreden van den procureur-generaal, hoe wel het voor-onderzoek nog niet was geslo- De feiten, die aan getuige bekenid zijn ge worden, zouden hem ongetwijfeld geen aan leiding hebben gegerven om een vervolging in te stellen. Getuige verklaart verder, dat hij wel een onderhuid over deze zaak heeft gehad met wachtmeester De Gier. Van overleg over bepaalde feiten in deze zaak is toen echter geen sprake geweest. Wel heeft De Gier toen gezegd, dat hij naar Den Haag zou gaan om getuigen te hooren. Op een vraag van den voorzitter zegt getuige, dat hij op 15 November 1937 in opdracht van den procureur-generaal een schrijven heeft doen uitgaan, waarbij aan de brigade last werd gegeven zich van verder opsporingsonderzoek te onthouden. De voorzitter: Heeft u dan gpen aanmerking gemaakt, toen bleek, dat de wachtmeesters zich niet aan die opdracht' hielden? Getuige: Neen, want mijn standpunt is, dat de beslissing over een vervolging uiteindelijk toch bij mij berust Op een vraag van mr James, of het getuige bekend is, dat meerdere malen processen-verbaal zijn ingekomen, welke strijd waren met de waarheid, zegt getuige zich dit niet te kunnen herinneren. Op een andere vraag zegt getuige, zich te hebben ^uitgelaten dat, wanneer in de zaak van die geestelijken een rapport bij hem zou zijn binnengekomen, en getuige zou beslui ten geen vervolging in te stellen welke reden wenscht getuige in het midden te laten het dan toch in zijn voornemen zou hebben gelegen, de zaak ter kennis te brengen van de geestelijke autoriteiten. Verdere verhooren- Volgende getuige is Mr. Kleynen- Hammans, rechter in de rechtbank 's-Hertogenbosch. Deze verklaart, dat op 28 Maart de sub stituut-officier, mr. Dubois, bij hem als rechver-commisjsaris is gekomen met het verzoek om het onderzoek in de zaak v den bankier v. d'. Hoven te stuiten. Op mededeeling van mr. van den Burg ge schiedde dat verzoek in opdracht van den procureur-generaal. Getuige had de zaak nog niet onderzocht en is toen gaan meenen, dat de officier van justitie tot de overtuiging was gekomen, dat verdere vervolging niet noodig was. Daarna wordt gehoord Dr. L. S t o 1 z, arts te Oss, die zegt, dat het optreden van de wachtmeesters steeds correct is geweest', wanneer hij als deskundige door hen werd gehoord en dit geschiedde zeer dikwijls. In Januari is zekere Vermeulen bij ge tuige gekomen, die beweerde door de ma rechaussee te zijn mishandeld, doch getuige heeft slechts een klein schaafwond')e aan het bovenbeen kunnen constateeren. Als laaitste getuige voor de pauze wordt gehoord de heer Van H erf gel, bedrijfs leider te Oss. Deze heeft op Zaterdagmiddag 19 Maart omstreeks 3 uur gezien, dat de bankier v. d. Hoven werd gearresteerd. Hierbij was practisch geen publiek aanwe zig, slechts enkele voorbijgangers kunnen de arrestatie hebben gezien. Hierna wordt de zitting geschorst tot ROTTERDAM (Hillegersberg) 23 -Timi. Gisteren is in de groote zaal van „Lommerrijk" te Hillegersberg het 9de Nederlandsche Jodenzendingsfeest ge houden vanwege de Ned. Ver. voor Zen ding onder Irsaël, genaamd „Elim". Ter inleiding van dit Zendingsfeest werd Dinsdagavond in de Oranjekerk een wijdingssamenkomst gehouden. Ver schillende sprekers heöben het woord gevoerd en er was groote belangstelling. Het onderwerp was: Het anti-semitisme en het Evangelie. Wij dingssamenkomst Op de wijdingssamenkomst heeft Ds. A. T. W de Kluis, van Rotterdam gesproken en Ds. F. C. Bosboom geopend. Nadat op de gebruikelijke 'wijze was aan- gevangen wees Ds. Bosboom in zijn inleiding erop, dat we een plicht en roeping tegen over het volk der Joden hebben en daarom is de zending onder dat volk het mooist en het heerlij lest wat er bestaat Met droeve oogen zien wij dan ook de actie tegen hen in de naaste landen, waar zij vervolgd wor den. Men zij echter voorzichtig, want het is Gods volk. Ezechiël heeft het reeds gezegd. Gods beloften falen niet. Hij zal Zijn zegen over dit volk uitstorten, maar wanneer we ten we niet. Nadat gezongen was Psailm 138 1 en 3 heeft Ds. de Kluis een toespraak gehou den. Spr. zeide veell onder de Joden te heo- 'ben verkeerd en onder hen zeer veel vrien den te hebben, zoodat de zendingsarbeid onder hen hem zeer ter harte gaat. Spr. wees daarna op de groote verdeeld heid en verstrooiing thans ondier de Joden. Spr. zeide te gelooven, dat er heel wat Joden zijn, die de laatste jaren een merkwaardige kijk op het Christendom hebben. Tenslotte vees hij er op, dat het Jodenvolk ook ons 'olk is en dat zij recht hebben op onzen steun en ons gebed. Nadat gezongen was Gezang 180 1 werd de avond door Ds. Bosboom met dankzeg ging gesloten. Het Zendingsfeest Gisterenmorgen om 10 uur ving het 9de Nederl. Jodenzendingsfeest aan. Na de ge bruikelijke opening riep Ds. D. M. Blank- hart, van Hillegersberg, de aanwezigen een welkom toe en wijdde voorts enkele beschou wingen aan het algemeene onderwerp: Het •anti-semitisme en het Evangelie. Het Evangelie predikt genadé, het anti semitisme veroordeelt de Joden, doch ook het Evangelie spreekt een oordeel uit. De Joden willen opklimmen langs den weg der werken, doch het Evangelie opent alleen een toegang langs den weg der genade. Eenerzijds dus. bij hei Evangelie, het aan bod van genade, aan de andere zijde, bij het anti-semitisme, een scherpe en een diepe verachting voor Israël. In het motto, als algemeen onderwerp gekozen, ligt, zei spr., het doel en de strekking onzer bijeenkomst. De tweede spreker, Ds. D. A. v. d. B o s c h, yam den Haag, behandelde hierna het on derwerp: „Als de Azelaff bloeit". Spr. werd tot dit eigenaardige onderwerp gerespireerd door een verhaaltje. Wanneer de Azelaff bloeit, zegt de overlevering, dan kon het niet lang meer duren of de Messias komt Niet lang geleden stond deze plant bij Jeruzalem in bloei, maar de Messias komt niet. Daarin ligt de reden, dat velen onder het arme Israël wachtensmoe zijn geworden. Bij velen onder Israël stierf die verwachting; doch anderen zijn er bij wie de verwachting sterkte kreeg ook onder de tegenspoeden. Zoo is Israël een teleurgesteld volk, maar ook een blind valk, dat de waarheid niet wil zien, tenzij Gods Geest hun te machtig wordt. Al waren d'e vaandeldragers van Socialisme en Anarchisme Jodien, diiit kan en mag men het gansche volk niet verwij ten. Tot in Zijn stesrvensure had Jezus het Joodsdbe volk oneindig lief. Laat de blau we bloem van de Azelaff voor ons, zei spr., het symbool zijn onzer liefde tot Israël. De bloedende Azelaff, die die komst van dien Messias verkondigt, berust op een tal- mudSsdhe legende. Het is een ij dele verwachting, want de Messias is all gelkamen. Geve God, zei spr dart wij in Zijn kracht en door Zijn C geleid, onze liefde tot Israël mogen zien groeien en bloederaen, even sdhoon en krach tig als de Azelaff. Zendeling Fh. Trostianetzky van Antwerpen sipralk hierna over „Het werk te Antwerpen". Spr. vertelde iets over zijn ervaringen van het Zendingswerk aldaar. De Joden, die de hun gesohonlken belofte kennen, zijn rijk, maar zij weten het niet. Daarom tracht „Elim" de Joden tot Christus te leiden, wat spr. met voorbeelden illustreerde. Uitingen van een bittere vijandschap gaan naast groote blijken van belangstelling. Wanneer de belangstelling er is, is de vijandschap weg. Spr. vonid het jammer dat er in Ant werpen nog geen zalen beschikbaar zijn om de massa te bereiken. De groote appositie is verstomd en in de bijeenkomsten heerscht een opmerkelijke stilte. Dat is al veel, heel vee/1 gewonnen. Spr. hoopte de kracht te mogen ontvangen nog geruimen tijd op dit arbeidsveld voort te gaan. MIDDAGSAMENKOMST Ook de middagsamenkomst stond ruim schoots in het teeken der belangstelling. Ds F. C. M e ij s t e r, Geref. predikant te Rotterdam, had, als eerste spreker, tot on derwerp: „Volgend jaar in Jeruza- Nog steeds wordt door de Joden het Paasahfeest gevierd en opmerkelijk is daar bij de wensoh „het volgend jaar in Jeruuza- lem". Die roep klinkt ons in de ooren als een kreet -naar verlossing. Veel ontroerends ligt er in die klacht van het vertrapte volk, dat terug verlangt naar het land der Vade ren. Eigenlijk moest menig Joodsch gezin zich afvragen: Waar zal ik het volgend jaar zijn? Geruimen tijd had dit volk het goed, maar thans doolt het weer over de aarde, en men denkt aan de woorden van den Heere Jezus: Uw Huis worde! u woest gelaten Vervolging omringt hen en geen wonder, dat de wensoh naar betere tijden uitgesproken wordt. Het Joodsohe Volk strekt de handen- uit -naar een verloren heerlijkheid. De Koning, die vrij maakt is reeds gekomen, want Jezus maakt vrij. Zalig als men door het pelgrimsland hier beneden mag trekken naar het nieuwe Jeruzalem, dat Boven is. Zendeling I. P. T a b a k s b l,a 11, te Schie- broek en Zendelinge R. van Gelder van Den Haag, vertelden daarna van hun erva ringen bij den zendingsarbeid. Vele treffen de staaltjes deelden zij daarvan mede, ook van de wijze wairop het hun onder Gods zegen, gelukken mag het hart van den Jood te naderen. Vervolgens werd' do vergadering in de gelegenheid gesteld een uitspraak te doen over een verklaring, bij wijze van motie op gesteld, waarin smart werd uitgesproken over de wijze waarop de Joden aan allerlei vervolgingen bloot staan, in strijd met de eenvoudigste beginselen van. vrijheid en recht, en waarin ten slotte wordt uitgespro ken dat het groeiend anti-semitisme het fundament der Gemeente van Jezus Christus ten gronde dreigt te richten en ook de Christenen en hun geloof in den hartader treft. Deze verklaring is met algemeene stem men goedgekeurd. Ds. J. Rottenberg, Miss. predikant te Scheveningen heeft als laatste spreker het onderwerp behandeld: „Is het anti-semitisme een oplossing van het Joden-probleem? Het anti-semitisme is niet alleen een aanklacht tegen de Joden, maar ook tegen de kerk en het geloof. Het Jodenprobleem is echter geen rassenprobleem. De rassenleer is ook in strijd met de wetenschap, wat spr. nader aantoonde. In vroeger tijden heeft men ook getracht de Joden te verdelgen en toen ver- nietigingsppogingen en assimilatie faalden kwam het anti-semitisme. Nooit zal het eohter gelukken het Joodsche ras te vernie tigen. Het blijft de beminde Gods om der Vaderen wil. De oplossing van het Joden vraagstuk is mogelijk door de regeneratie, de wedergeboorte van Israël. De jubileumfeesten in September Versiering en verlichting; souvenir voor de jeugd; feestparken; hulde Stadion AMSTERDAM. 22 Juni. Een van de eerste punrten op de agenda der Raadszitting van gisteren was een voordraoht van B. en W. om aan de besturen van 69 bijzondere lagere scholen een bedrag van f 114.041,61 uit te keeren als vergooding voor jaarwedden van boventallige onderwijzers over 1936. Deze voordracht, en nog een soortgelijke werden door den Raad zonder discussie goedgekeurd. Na vaststelling van suppletoirs begrootin gen voor het dienstjaar 1937 kwamen aan de orde De jubileumfeesten ter eere van H. M. de Koningin in September B. en W. stelden voor in totaal f 95.000 hier voor beschikbaar te stellen: f 43.000 voor ver lichting. f 7000 voor versiering, f 30.000 voor een souvenir aan de schooljeugd, f 10.000 garantie voor de huldiging in het Stadion en f 5000 voor diverse doeleinden. Tevens werd hierbij behandeld een adres van buurtvereenigingen om de versiering der stad aan deze vereenigingen over te la ten en niet te centraliseeren in handen van den gemëentearchiteot, zooals bij de huwe lijksfeesten voor het Prinselijk Paar is ge beurd. Bezwaar tegen de voordracht om de ge noemde gelden te voteeren is slechts door de uiterst revolutioneiren gemaakt, die dan ook alleen tegenstemden. De sociaal-democraten konden zich met de crediet-aanvraag vereenigen. Hun woord-, voerder, de„ heer Woudenberg, steunde het adlres der buurtvereenigingen en vroeg verder naar volksfeesten en wat met feest parken wordt bedoeld. Wethouder De Miranda '(s.d.) ant woordde, dart B. en W. geen bezwaar hebben de versiering aan buurtvereenigingen over te laten, behalve eenige punten in de stad, die door het Gemeentebestuur zullen wor den verzorgd. Met de feestparken hebben B. en W. de bedoeling de feestvreugde te verhoogen. Op circa 10 punten in de stad zuilen de parkeri worden ingericht, zoodat de bevolking niet juist naar de Kal verstraat behoeft op ta trekken en men meer in zijn buurt kap blijven. De burgemeester, Dr. de Vlugt, sloot zich bij het gesprokene door den wethouder aan en verduidelijkte die voordracht op eeni* ge punten, waarna zij op bovenomschreven' wijze met nagenoeg algemeene stemmen; werd aangenomen. Grijpautomaten Een adres van belanghebbenden vroeg eert tegemoetkomende houding voor houders van grijpautomaten, die bij verordering ver boden zijn. De heer Boissevain (lib.) noemde de ze dingen een onschuldig vermaakt, waar mee de burgemeester het niet eens wast want, zei Dr. de Vlugt, honderden steun trekkers raken er hun steungeld voor een deel mee kwijt. De winkeliers, die deze auto maten hebben, zijn tegen Februari réeds op een verbod voorbereid en 3 Juni pas trad de verordening in werking. Het adres werd in handen van B. en V/t gesteld om afdoening. Gisteravond interpelleerde de communis? W ij n k o o p over het ongeluk in de Orte- liusstraat. AUTOBUS-REIZEN Vertrek elke week uit Münohen: 7 dagen BeierenOostenrijksche Hooggebergte reis ZugspitzgebietBodenser^—VorarlbergInnsbruck1 j C KitzbühelSalzburgBerchtesgaden R.M. 7 dagen Donau-Weenen-Oostalpen (Groszglockner) Braunau—LinzWienSemmeringSteiermark130.- 118.- Karnten—TauerngebietSalzburg R.M. 7 dagen Gardameer—VenetiëDolomieten R.M. Prijzen vanuit München en terug met inbegrip van logies en .verzorging. Prosp. en aanmelding bij den Ondernemer, AUTOBUS „OBERBAYERN" MÜNOHEN 2 NW LENBACHPLATZ la ALTENAHR (Ahrda!) CENTRAL-HOTEL Het hotel, waar men zich thuis voelx. Centr. verw„ koud en warm stroomend water. Bondshotel. Garage. Telefoon 215. A. MuLLERLAUTNER. Bielefeld hotel vereinshaus Bahnhofstrasze 39 Twee minuten van 't station en van 't centrum GROOTSTE HOTEL TER PLAATSE. Alom/bekende, voor treffelijke keuken. Alle kamers met str oomend warm en koud water. Goede en ruime garageruimten ter beschik king. Lift. Telefoon 4821 en 4822. Hotel Deutsches Haus Priina familie-hotel. dir. bij de aanlegplaats der Rijnbooten. Str. koud en warm water in alle kamers. Matige prijzen. Bondshotel. Garage. Aanbevelend, ROB. RüCKES. Hotel Becker Prima familie-hotel tegenover het slot „Stolzenfelz" en „Burcht Lahneck". 50 bedden. Alle kamers met warm en koud str. w. Prachtige tuin. Pension R.M. 5.506.50. Bondshotel. Garage. Vraagt prospectus. Big.: PAUL BECKER. HANSAHOTEL Holandsche onderneming. direct aan het hoofdstation. Hotelpryzen vanaf RAI. 4. FRANKFURT a/lVl. De 3 Christl. Hospizen bij het Centr. Station: Hospiz SAVOY kamers vanaf R.M. 3.25 (Bondshotel). Hospiz SCHWEIZERH0F, kam. v.af. R.M. 3.— (Bondsh.). Hospiz BERNERH0F, kamers vanaf RJVL 3.—. Alle moderne comf. Prima keuken. Garage 1 min. v. d. Hotels. HANNOVER HOTEL ERNST AUGUST voorheen BRISTOL, verbonden met Restaurant N0LTE en BRISTOL STUBE Hotel RHEINISCHER HOF direct tegenover het Station. De hotels van Hannover, met internationale vermaardheid. Eigenaar: FRIEDR. WILH. N0LTE KEULEN hotel schweizerh0f CHR. HOSPIZ Victoriastrasse 11 100 bedden. Vanaf 3 R.M. Alle comfort. Uitst. keuken. Matige prijzen. Garage. Bondshotel. GezelL Holl. familie-hotel, waar men zich thuis voelt. Direct in het centrum der stad. (Ver zoeke nauwkeurig op naam en straat te letten). Een tochtje met de RIJNBOOTEN is het hoogtepunt van elke Rijnreis Köln-Düsseldorfer Rheindampfschiffahrt Hèt Horteft, waar de Holander Sridh thuis voeüt. ALLE MODERNE COMFORT. MATIGE PRIJZEN. schuin tegenover het station Uitstekend toeristenhotel en voorzien van alle moderne com fort. Kamers vanaf R.M. 250. Eigenaar G. SCHaFER. MAINZ alR. Hotel Karpfen Gezellig familie-hotel met alle moderne comfort. Rustige lig ging to. de aanlegpl. der Rijnbooten. Kam. vanaf R.M. 3. Bondshotel. Prima keuken. Garage direct in de nabijheid. BAD NEUENAHR (Ahrdal) Hotel-Pension „LINDENH0F" - Lindenstrasse 8/10 Eerstkl. modern huis, vrije ligging direct bij het kurhaus. Uitstekende keuken. Lift baden, auto-boxen, Telefoon 416. BAD NAUHEIM Chr. Hospl' HEILBRUNNEN Luisenstrasse 10 Alle moderne comfort. Diëetkeuken. Peneionprijs v.af R.M. 6.— Het geheele jaar geopend. Telefoon 2623. BAD NAUHEIM Hotel ROYAL-EXCELSIOR, direct bij de baden Prima familie-hotel met alle moderne oomfort. Uitstekende keuken, ook diëetkeuken. Eig. B. VIERIG. ELE0N0REN. HOSPIZ Het meest geschikte familie-hotel, gelegen in gunstige kur- omgevinig. 76 kamers, 90 bedden, stroomend water. Pension vanaf R.M. 6.50. Dieetkeuken. Dir. A. HANKE. RUDESHEIM Hotel AUMÜLLER Telefoon 578 Alle moderne comfort, aan den tijd aangepaste prijzen. Bij zonder verzorgde keuken en wijnkelder. Garage. Het geheele jaar geopend. WIESBADEN TAUNUS HOTEL Vanouds bekend als het beste hotel voor den middenstand. Zeer gunstige ligging. Alle moderne comfort. Kamers vanaf R.M. 3.50. Pension vanaf R.M. 7.50. Wijn- en bierrestaurant met bekende prima keuken. Bondshotel - Groote Garage - Reparatie-werkplaats en tankstation direct aan het Hotel. WIESBADEN Central-Hotel Direct bij het station en de aanlegpl. der Rijnbooten Uitstekend Hotel voor den middenstand. Alle moderne comfort. Kamers vanaf R.M. 3.—. Pension vanaf R.M. 7.Prima keuken. Garage in het hotel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8