DEELZENBER Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 23 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland DU.TSCKLANDS ZELFVOOR ZIENING HEEFT GEFAALD Men kan nog geen 20 pet van zijn voedsel produceeren Terug naar den wereldhandel Geticraal-majoor Thomas, chef van de afdeeling militaire economie van den Duiischen generalen staf, heeft, -naar de „Daily Telegraph" meldt, gister te Ber lijn een lezing gehouden, waarin hij he ioogde, dat Duitschland niet moet ver trouwen op econofhieche zelfvoorziening als basis voor zijn- nationale verdediging. „Hev land, aldus Thomas, moet zijn positie in den normalen wereldhandel heroveren", Generaal-majoor Thomas gaf vervolgens^ toe, dat, Ondanks het vierjarenplan, Duitsch land nog niet in staat is 20 procent van zijn .voedselbehocfte door de binnenlandsohe pro- iduciie te dekken. Een groot gedeelte van Duitschlands winst uit den uitvoer moet 'daarom worden aangewend om een voedsel- ecliaarschte te voorkomen. Hetzelfde is het geval met de grondstoffen. Hoewel 't vier jarenplan tot een uitbreiding heeft geleid van de Duitsche productie van ijzer en an- detv materialen kunnen de grondstoffen waaraan gebrek is, in geval van nood, in dien zij dan al verkrijgbaar zijn, slechts [verkregen worden legen betaling in buiten- Jan dsche deviezen. De wereldoorlog, aldus zeide Thomas, heeft ons geleerd, dat de landen, die het meest actief deelnemen aan den wereld handel, zooals Engeland en Duitschland, een grootcr weerstandsvermogen bezitten, dan die landen, welke meer autarkisch zijn. Hev streven, om een zoo groot mogelijke economische onafhankelijkheid te verkrij gen moet niet leidien tot een zich terugtrek ken uit den wereldhandel, daar anders de producten, waarover het land niet beschikt, niet kunnen worden ingevoerd". Vervolgens zeide generaal-majoor Thomas 'dat de economisch oorlog, welke door Enge land tijdens den wereldoorlog tegen Duitsch land was voorgesteld en de daarop volgen de politiek van de overwinnende mogend heden, veel hebben gedaan, om het vertrou wen in den wereldhandel te vernietigen en heit geloof in zelfvoorziening te versterken. Doch het feit blijft, dat, afgezien van de sovjet-unie en de Vereenigde Staten, alle Janden een tekort hebb?n aan een zeker iaantal essentieele producten. „Een politiek van het vormen van voor raden, aldus besloot spr., is absoluut nood zakelijk, waar bet levensmiddelen betreft en evenzeer in de bewapeningsindustrie, om zoodoende de periode te overbruggen, waar- Sn de fabrieken nog niet op volle oorloge capaciteit werken". BETIMMERINGEN - MEUBELEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. WAGENINGEN TELEFOON 2613 De Japansch-Chineesche oorlog TWAALF JAPANSCHEOORLOGSSCHEPEN BUITEN GEVECHT? Chineesch offensief in Sjansi Algemeene verkiezingen in Engeland Sir John Simon erop voorbereid Sitr Jofliin Simon heeft in een op het congres der Britsdhe nationale liberalen gehouden redevoering gezinspeeld op cle mogelijkheid van algemeene verkiezin gen in Groot-Brittannië in de naaste toekomst. „Ik wensoh geen verklaring af leggen, aldus sir John, doch. vóór een nieuwe conferentie der liberale partdj zal worden gehouden, zullen wij allen, naar ik veronderstel, den indruk heb ben, dat wij den vooravond van alge meene verkiezingen Mevrouw Dollfuss verlaat Europa De weduwe van den Oostenrijksch<in Bondskanselier D ol 1 f u s s is voornemens naar Amerika te verhuizen. Mevrouw Al- iwine Dollfuss verliet Oostenrijk toen de Duitsche troepen bij Salzburg over de grens kwamen en bereikte met haar 10-jarigen zoon Rudolf en haar 7-jarig dochtertje Eva, Bratislava. I.angs omwegen reisde zij vervolgens naar Italië en Zwitserland, waar zij bij den Bondsraad Karl Musy in Fribourg onderdak .vond. Haar geheele bezit beliep e«m paar 'duizend ©chilling. Mevrouw Dollfuss besloot toen naar 'Amerika te emigreeren, een visum kreeg zij door de relaties van haar Zwitserschen gast heer. Daarna wendde zij zich tot de provin ciale regeering der nationaal-6C>cialisten te iWeenen met het verzoek haar den in beslag genomen inboedel terug te geven. Zij wil deze verkoopen en met de opbrengst de overtocht bevalen. Ook Zwitsetrsche katholieke bonden willen hierin bijdragen. Bij een ontmoeting met den gewezen vice- kanselier Starhemberg verklaarde mevrouw Dollfuss: „Ik» heb niet alleen mijn man. maar ook mijn vaderland Oostenrijk verloren. Mis schien zal het mij in Amerika mogelijk zijn een nieuw leven te beginnen en de tragedie van mijn man, van mijn kinderen en van Oostenrijk te vergeten". Chamberlain beantwoordt vragen Over het Britsch-Italiaansch accoord. In het Engelsche lagerhuis heeft Hen derson aan minister-pi*esident Cham berlain nadere bizonderheden gevraagd over d»? Italiaansche pogingen, om de inwer kingtreding van het Engelsch-Italiaansch accoord te verhaasten. Neville Chamber lain antwoordde: Bij de gedachtenwisselingen, welke vau tijd tot tijd tusschen bedde regeeringcr. plaats vin den, heeft de Italiaansche regeering den wensch te kennen gegeven een wensen, welke» door het Britsche gouvernement wordt gedeeld dat h«v accoord zoo snel mogelijk als vereenigbaar is met de ten uitvoerleg ging der gestelde voorwaarden van kracht zal worden. Henderson verzocht den premier vervol gens, de kamer de verzekering te willen geven, dat hij de Italiaansche regeering niet zou toestaan, verdeeldheid te stichten tusschen de Franschen en de Engelschen. Chamberlain antwoordde: Ik heb geen en kele reden om te denken, dat de Italiaan sche regeering er deze plannen op na houdt. De labourafgevaardigde Wedgwood B e n n vroeg vervolgens, of een der prealabele voor waarden voor de inwerkingtreding van het accoord niet was cje staking can Lombarde- menten op Britsche schepen door Italiaan sche vliegtuigen. De eerste minister antwoordde, dat „de prealabele voonvaarden indertijd bekend zijn gemaakt". In antwoord op een vraag nopens de wapeningscredieten voor Turkije, antwoord de Chamberlain, dat de Britsche regeering de formeele verzekering, dat die bewapening niet zal worden gebruikt tegen Britsche on derdanen, noch gevraagd, noch ontvangen had, maar dat de Britsche regeering uitbrei ding van de credieten niet zou hebben aan bevolen, indien zij niet het volste vertrou wen had in de vriendschappelijke bedocfiin- gen van da Turksche regeering jegens Groot. Brittanië. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VI TAL IS" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES De Palestijnsche terreur Waar vertoeft de groot-moefti? De voormalige groot-moefti van Jeruza lem, die enkele maanden geleden uit fa lestina naar Beiroet vluchtte, is thans uit deze stad verdwenen. Men vermoedt dat hij een nieuwe verblijfplaats heeft betrok ken, om in afzondering te kunnen leven. Naar verluidt, is de verdwijning van den moefti een gevolg van onderhandelingen tusschen den Franschen hoogen comrais saris en de Arabische koningen Ghazi en Ibn Saoed, waarbij de bedoeling voorzat. Syrië te ontdoen van de hinderlijke aan wezigheid van den moefti De aanslagen in Palestina In het heilige land is wederom een aan tal aanslagen gepleegd. Schoten werden gelost op de Joodsche kolonie Kamath Hahobesh en op een militair kamp bij Tulkarem. Een klein station aan den spoorweg Nabloes-Tulkarem werd in brand gestoken en twee bommen werden gewor pen, een achter een bioscoop te Tel Aviv, waarbij een Joodsch kind werd gewond, en een ander in een straat te Jeruzalem. In het Noorden des lands is de bekende bendeleider Rachid el Abed gevangen ge nomen. Terroristen hebben de internationale spoorbrug tusschen Palestina en Egypte n de lucht doen vliegen. Het verkeer is vol komen verbroken en de herstelwerkzaam heden zullen verscheidene dagen duren. Volgens de Chineesche militairen zijn meer dan een dozijn Japansche oorlogs sohepen onbruikbaar gemaakt of gezon ken tengevolge van de luohtraids, welke Chineesche vliegtuigen de afgeloopen tien dagen boven de Jang Tse hebben ondernomon. Hierbij zou de Chineesche luchtmacht geen verliezen hebben gele den, dank zij de moderne constructie em de groote snelheid der toestellen. De Japansche troepen, die hun op- marsch naar Hankau nog steeds voort- zetucn, hebben een krachtigen aanval ondernomen op de Chineesche stellin gen voor Tai Hoe, ongeveer 145 mijlen ten Oosten van Hankau. De Chineesche regeeringsfoureaux, die zich nog in Hankau bevinden, hebben instructie gekregen, het onlangs gege ven bevel tot evacuatie van de svad, voorloopig niet na te komen. Dit wordt beschouwd als een bewijs voor het groei end geloof in Chineesche regeerings- kringen, dat tengevolge van de over stroom ingen van de Gele Rivier Han kau met succes verdedigd kan worden, Vliegtuigen boven Swatau Voortdurend vliegen Japansche verken nersvliegtuigen boven Swatau. Tot driemaal toe zijn bommen omlaag geworpen. Vier tervliegtuigen hebben arht bommen laten vallen, welke de clectrische centrale heb- vernield met het gevolg, dat de stad zonder verlichting is. Voorts werden hes poorwegstation, de spoorlijn en een fort getroffen, doch persoonlijke ongelukken hebben zioh slechts op kleine schaal voor gedaan. Er zijn duizenden pamfletten omlaag ge worpen, waarin wordt verklaard, dat de voortgezette tegenstand in liet Zuiden zou leiden tot meer intensieve operaties van Ja pansche marinevliegtuigen. Voor Swatau is intus6chen, naar een D. N.B.-telegram uit Hongkong nader meldt, een groot aantal Japansche oorlogsschepen geconcentreerd. De bevolking vreest voor een bezetting van Swatau. De Japansche vloot-commandant in China zou namelijk bevel hefoben gekregen, Swatau nog voor het einde van Juni in te nemen. Offensief ln Sjanst Berichten van Chineeeche militaire zijd? omtrent een grooi' Chineesch offensief in dt provincie Siansi vallen samen met een ma- dedeeling van den Japanschen' woordvoer der alhier, „dat verder Japansche verster kingen naar Sjansi zijn gezonden". De Japansche militaire autoriteiten zijn van oordeel, dat div Chineeeche offensief een poging is, om de Japansche troepen, die momenteel in Honan door de overstooomin- gen worden gedekt, in de flank aan te val len. Het hoogwater in Honan maakt hot den Japanners namelijk mogelijk, om zonder gevaar naar de Jang Tse op ve rukken. De Chineesche militairen deelen m^de, dat de voornaamste aanval in Sjansi bij Lin Fen, plaats had, waar de Chineeeche troepen de Japansche linies zouden hebben doorbroken en het vliegveld bereikt, terwijl de kern van hun strijdmacht in de buiven- wijken van de stad strijdt. De voor de ziekte vatbare dieren worden daardoor minstens drie maanden, waar schijnlijk echter nog langer, immuun. Op verzoek van den rijksminister van binnenlandsclie zaken werden ongeveer 50.000 runderen en eenige duizenden scha pen met bet serum behandeld. De proeve heeft schitterende resultaten gehad. De Spaansche burgeroorlog Valencia mobiliseert de arbeiders De luchtbombardementen De provinciale secretaris van het Spaan sche socialistische vakverbond (U.G.T.) te Valencia heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat alle arbeiders in hun vakverbond als gemobiliseerd worden beschouwd, ongeacht leeftijd of lichamelijke geschiktheid. Zij moeten meewerken aan het aanleggen van de verdedigingswerken rond Valencia. De civiele gouverneur heeft aangekondigd dat alle schouwburgen en andere oorden van vermaak gesloten zullen blijven De tooneel- spelers van Valencia geven thans voorstel lingen in de dorpen, waar de troepen liggen. Industrieën en winkels, welke nutteloos zijn, zullen gesloten worden en de werktijden voor de arbeidens in de overige bedrijven zullen bekort worden, teneinde hen in de ge legenheid te stellen mede te werken aan de verdediging van de stad. Bommen op Barcelona en Valencia Gistermorgen om half vijf hebben recht- sche vliegtuigen een vijftal bommen gewor pen op Barcelona. Voor zoover bekend werden 8 personen gedood en 18 gewond. Drie leden van het Roode Kruis werden gedood, terwijl zij slachtoffers te hulp snelden. Valencia werd omstreeks het middaguur voor den vierden keer uit de lucht gebom bardeerd. De bevolking blijft kalm en zelfs onverschillig. Het Britsche s.s. „Thorpeness", dat op drie kwart mijl buiten de haven voor anker lag, om graan te lossen, is door vliegtuigbommen in den grond geboord. De bemanning werd overgenomen door het Grieksche schip „Sunion", hetwelk echter eveneens tot zin ken werd gebraoht. Ook hier zijn geen slacht offers te betreuren. Britsch schip aangehouden Naar vernomen wordt, is gisternacht een watervlieguig komen cirkelen boven het Britsche s.s. „African Trader", dat zich volle zee bevond. Draadloos werd den gez_„ voerder uit het vliegtuig bevel gegeven zich naar Pal ma de Majorca te begeven. De „African Trader" seinde om hulp en de Brit sche torpedojager „Imogen" begaf zich ijlings naar de plaats van het schip, on in bescherming te nemen. Italiaansche gewonden Het Italiaansche hospitaalschip „Gradisca' is uit Sevilla te Gibraltar aangekomen, op weg naar Napels. Het heeft 578 gewonde Italianen aan boord. Het accoord inzake dc vrijwilligers KENT U i gebit ol HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst* gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw ptaat weer als nieuw en verwijdert alle vlekken. Prijs normale fla con 45 ets., extro groote flacoi. 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. HYGIDENT SINGELL15 - A'DAM-C 1 Vrijdag beslissing inzake de financiën Omtrent de te Londen plaats gehad heb bende besprekingen van het subcomité der non-interven/triecommissie wordi. meegedeeld dat de voorzitter in herinnering heeft ge bracht, dat de commissie in haar laatste bij eenkomst drie kwesties heeft behandeld de methode van telling en classificatie der buitewlandsdhe vrijwilligers, de diatum van wederinvoering van de internatdona-le con trole aan de Fransoh - Spa arische grens versterking van het plan tot controle ter en dait omtrent de eerste twee overeen stemming was verkregen, onder voorbehoud, ten aanzien van de derde eenstemmig heid zou worden bereikt. In den tusschenrtnjd heeft de voorzatter verdere besprekingen gevoerd met de gede legeerden over bepaalde voorstelen, die naar zijn meening de controle ter zee vol komen doeltreffend zouden maken, name lijk het permanent stationeeren in de voor naamste Spaansche haven van waarnemers en voortdurende controle ia de Spaansche havens, waar handel met het buitenland wordt gedreven, en welke de technische fa ciliteiten bezitten voor het lossen van oor logsmateriaal. Alle gedelegeerden hebben daarop te kennen gegeven, dait zfj bereid waren, de voorstellen tot versterking der controle ter zee te aanvaarden, waardoor tevens volkomen overeenstemming was bereikt ten aanzien van de beide Andere kwes ties, die in de laatste bijeenkomst wor den behandeld. De vertegenwoordiger der Sovjet-Unie verklaarde, dat zijn regeering, hoewel niet geheel voldaan over het laatste voorstel inzake de oomtröle ter zee, het als een stap nader tot haar standpunt beschouwde, en derhalve bereid was, het als een compromis te aanvaarden. De sub-commissde regelde daarop alle overige kwesties in een onrbwerp-resolutie, waarin het plan der commissie inzake de terugtrekking der buitenlandsohe vrijwilli gere uit Spanje is vervat. Er werd eveneens voorloopig van ten gewisseld over de financiering van het plan, en men hoopt, dat hieromtrent een be slissing zal kunnen worden genomen in de Vrijdag te houden bijeenkomst. Volgens het D.N.B. hebben de Duitsche hoogleeraren Walsman en Koebe een serum gevonden tegen het mond- klauwzeer. UIT OOST- EN WEST-INDIE Rattenkruid als Emserzout verkocht Te Pamekassan is onlangs overleden de heer C r ij n s, hoofd eener school. De overledene had te voren keelpijn ge had en nam op advies van den dokter wat Emserzout in, dat hij in een fleschje in de medicijnkast had staan. Hij ge bruikte het Emserzout met wat melk en ofschoon hij anderhalf theelepeltje had genomen, vond hij het niet zout genoeg en nam er nog een half lepeltje bij. Onmiddellijk daarop werd hij zcei ernstig ziek en ofschoon meerdere docto ren trachtten zijn leven te redden, mocht medische hulp niet meer baten. Na een verschrikkelijk lijden is de heer Crijns, die in zijn omgeving zeer geacht was en vader van een gezin met drie jonge kinderen, overleden. Efe oorzaak van dit zeer tragisch ver scheiden lag in den inhoud van het fleschje, dat volgens het etiket Emserzout moest bevatten. In werkelijkheid en dit is na deskundig onderzoek gebleken bevatte het fleschje dat den vorm heeft van de be kende suikermonsterfleschjes, 180 gram zuivere Acidum Arsenicum, in den volks mond bekend als rattenkruid, een dosis, voldoende om 4.000 personen om het leven te brengen, aldus meldt thans de „Ind. Crt." Door de justitie Is direct daarop een onderzoek ipgesteld, dat echter vrijwel on middellijk aanwees, dat van opzet in dit sterfgeval geen sprake kon zijn. De heer Crijns is het slachtoffer geworden van een afschuwelijke vergissing en wel van man, die het fleschje met het gif vulde en verzuimde het juist te etiketteeren. De familie Crijns logeerde een jaar ge leden ten huize van den heer Catenius te Poentan, toen het zoontje klaagde over pijn in zijn keel en hoestte. De heer Crijns ging daarop naar Batoe en kocht in toko „De Zon" die inmiddels fail liet is gegaan, een fleschje met Emserzout. De jongen kreeg de medicijn van zijn moe der met een beetje melk, doch spuwde het vrijwel onmiddellijk weer uit met de woor den: „Bah wat vies." Dit is zijn redding geweest. Wel was hij den geheelen nacht ziek en braakte, doch de ouders dachten, dat het een gevolg was van de ziekte en hadden geen verdenking op het fleschje. Thans, nu de vader het slachtoffer is gewor den, herinnerde mevrouw Crijns zich het geval op Poenten. Men mag nog van geluk spreken, dat dit fleschje des doods geen meerdere slachtoffers heeft gemaakt, want het werd eenigen tijd geleden ook uitge leend aan een buurvrouw van do familie Crijns, mevrouw N„ wier zoontje voor den dokter ook Emserzout moest gebruiken. Mevrouw Crijns, die dit hoorde, zeide :„0, dat heb ik nog wel voor je" en gaf haar het fleschje. Mevrouw N. zond het echter den volgenden dag terug met de boodschap, dat zij den inhoud niet goed vertrouwde, omdat er ook Chineesche letters op het etiket stonden. Zij had het Emserzout daar om maar in de apotheek gehaald. Deze huisvrouw is zeer verstandig ge weest en heeft daardoor een drama van haar gezin afgewend. Oneerlijke belasting-ambtenaren Zij namen steekpenningen aan De Javabode meldt, dat drie beambten van den buitendienst der Inspectie Financiën te Batavia (C.) onlangs zijn ge schorst, terwijl de Officier van Justitie een onderzoek naar hun handelingen heeft in- Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VAKKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handels voor waarden AMSTERDAM N.V. vanderLINDEMENVEIDHUIS amsterdahROTTE RDAM-ghoningen VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon" Groningen Rolland Voorwaarde voor toonende exploitatie ia een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER is de eerste maal dat een Nederlandsoh toe stel onder Nederlandsche vlag op dit traject een dergelijk snelle reis heeft gemaakt. Der* eersten dag werd niet minder dan 3683 K Mi afgelegd, namelijk de afstand Sydney- Port Darwin. Zooals men weet bestond de bemanning uit de heeren Schott, gezagvoerder. Van Messel, tweede bestuurder, Verheyen, mar conist en Veen, werktuigkundige. Bedoelde „terrein-beambten" waren belast met 't onderhouden van contact tusschen Inspectie van Financiën en Chineesche en Inlandsche belastingplichtigen, voorname lijk tokohouders, voor het controleeren van hun belastingzaken. In vele gevallen dienden tokohouders bij den Belastingdienst klachten in betreffende een te zwaren aanslag en de terrein-be ambten zeiden hun, dat zij deze klacht wel even zouden behandelen. Hiervoor werden zij dan door de tokohouders betaald. He geschorste beambten zijn twee Euro peanen en een Inlander, die alle drie reeds geruimen tijd bij den buitendienst der Inspectie van Financiën werkzaam waren. Zij hebben reeds bekend schuldig te zijn aian hetgeen hun wordt ten laste gelegd, n.l het ontvangen van gelden van belasting plichtigen voor het afwikkelen hunner be lastingzaken. De proefvlucht van het K.N.I.L.M.-toestel van Batavia naar Sydney en terug heeft een zeer voorspoedig verloop gehad. De retourvlucht werd in 2 dagen volbracht. Dit 5EMENGD NIEUWS TWEE JEUGDIGE INBREKERS INGEREKEND In 't hooi verborgen Gouda, 22 Juni. Gisternacht is een poging gedaan om in te breken in een langs deni Prov. weg naar Rotterdam nabij de Juüiana- sluis staande oansaimptiete ntHet kwam niet verder dan een poging, want het tweetal jeug dige personen, dat bezig was om in te breken werd ontdekt door een agent van politie, die aldaar passeerde. Het tweetal, zich ontdekt ziende nam onmiddellijk de wkidhit en ver dween in het duister. De politie begon direct systematisch het terrein atf te zoeken en vond eerst achter een hoop steenen een oud dames- rijwiel. Daarna werd ten slotte ook het zoeken naar de eigenaars van het rijwiel beloond!, want een tweetal jongens werd ten laatste in een hooihoop verborgen gevonden. Zij had den hier eenige uren in doorgebracht. Het waren een tweetal Hagenaars, 15 en 16 jaat oud. Na verhoor bekenden zij te hebben willen inforeken. Zij rijn naar het politie bureau overgebracht alwaar na onderzoek bleek dat rij ook in den Haag al eens hadden ingebroken. DOOR IJZEREN DEUR GETROFFEN BREDA, 23 Juni. Toen gistermiddag te on geveer half één de 14-jarige arbeider R. de machinefabriek van de firma Backer en Rueb in den Belcrumipolder aldaar wilde verlaten, werd plotseling een zware ijzeren deur ach ter den jongeman dichtgegooid. Het jong- mensch kwam te vallen en geraakte met het hoofd tusschen de deur en den deurstijl. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het Schaaktournooi te Noordwijk De eindstand NOORDWIJK. 22 Juni. Het internationaal j tournooi te Noordwijk is vanmiddag geëin- digd. De afgebroken partij uit de laatste s ronde tusschen Schmidt en Bogolju- b o v eindigde na 60 zetten in remise. Bogol* jubov had goede winstkansen, maar in tijd* J nood overzag hij schaak, hetgeen hem zijn dubbelpion op de a-lijn kostte. De eindstand van het tournooi is thans: 1. Eliskases 7% pnt. 2. Keres Gy2 pn, 3. Pirc 5V2 pnt 4. Euwe 5 pnt. 5. en 6. Landau en Bogoljubov, ieder 4V£ P 7. Sir Thomas 4 pnt. 8. Schmidt Zy2 pnt. 9 en 10. Spielmann en Tartakower, iedei 2 pnt. -_QqOR;%^ G.R. VA MOERBEEK „En Janoom, hoe veinde gij munne ruin?" Hij was er trotsch op. „Oewe ruin is een goei, mak bieesje om mee naar de kerk te rije". „Mer ik denk. dat gij toch liever den ouwen zwarte vur oew tilbury het staon". Maarten was in z'n kuif gepikt en dat was Jans bedoeling. Ze hadden zooeven gezinspeeld, dat een boer van zeventig toch beter onder de menschen aan de Bovendijk of daar om trent kon gaan leven van zijn centen dan hier 't laatste restje van zijn leven te slijten in de achterafhoek van de polder. „En ge zult toch wel vulen, dat ge een dagje auwer wordt, war?" Toen ze nu over die ruin begonnen en hem de schampere opmerking toevoegden, dat hij een jong, vurig paard niet meer de baas kon, zei hij, met een kwaadaardige fonkeling in zijn oogen: Ier janoom heeg 't rijen nie verlieerd hur. Wil ik is mee oeuwe ruin geuns en herris nar den Beemsdijk rijen in Jtien menute?" „Es ge oewe nek wilt brèke* dan mot 't zelf mer weten", zei Maarten met een knipoogje naar de anderen. „Haolt t'um" was 't korte antwoord. „Ménde 't Janoom?" „Jao, zeg ik ojnmers, wet hier en gunter, dachte det ik 't nie meer kon?" De ruin werd opgevangen, voor Jans eigen tilbury gespan nen en 't vrouwvolk werd uit de hof geroepen om getuige te zijn van Jans rijkunst. 't Beest snoof en stampte; rukte aan de leidsels, knauwde op z'n bit. Jan, op z'n klompen, klom in de tilbury, 't Paard voelde de straffe hand, die de leidsels hield. De poort werd wijd open gegooid. „Tien menute heb ik gezeed, es 't langer duurt laot ik oe merge een nij tuig thuisbringe". De zweep hield hij stijf in de linkerhand, hij zette zich schrap tegen 't voorbord van 't karretje. Toen liet hij de leidsels even schieten en met een ruk schoot 't ongeduldige beest vooruit. Rakelings scheerde 't rechterwiel langs de witte poortpaal maar de boog was onberispelijk genomen en toen ze op de grintweg waren kletste de zweep met een gie rende slag over de bruine rug. Als gestoken sprong 't paard vooruit 't Holde niet, 't maakte geen gekke, ongeoorloofde kunsten, 't liep zooals een liefhebber 't bij een concours niet beter zou wenschen. „Drommels", zei er een, „det zou de nie van um gedacht hebbe. Hij rijdt es unne jonge kérel en det mee een vrimd De vrouwen volgden Tonia in „den huis". „Es tie mee geweld dooid wul, lat 'um dan zunne gang mer gaon", zei ze. 't Manvolk volgde met spanning 't gerij. „Gebeurt er niks?" vroeg er een, die een beetje kippig was en in een wazige verte staarde, zonder iets te zien. „Daor gunter" zei Maarten, „rijdt er nun ouwen, koppigen èigenwijs of t'ie er wet mee verdiene kan", „Lat um mer verdiene. wij zullen wel verdieelen", grappig- de Maartens broer, „hij heet er mer zat, motte mer dinke", „Hij is 't er, geleuf ik". Inderdaad de tilbury was de Beemsdijk genaderd Schui mend en trillend stond 't paard. Van uit de wei, waar hij distels maaide, had Gijs Streef 't „spul" gaande gezien. Hij ontstelde, toen hij den baas her kende. Snel wierp hij z'n zeis in de slootkant en liep zoo zoo vlug hij kon naar 't hek, waar hij aankwam toen Jan met vaste hand op den hobbeligen landweg, vol sporen en kuilen 't voertuig gekeerd had en terug wilde rijden. Sprakeloos stond Gijs op honderd meter te kijken. Wat moest dat beteekenen? Was de baas gek geworden? Kijk nou hoe hij de zweep er over legt. 't Paard was wild van 't onzin nig gejaag. Jan zat als een beeld in de tilbury. Daar zag hij Gijs. Met een ruk trok hij den kop van 't paard nog hooger. 't Dier steigerde, maar stond een oogenblik daarna snuivend en schuimend voor 't hek op de ongelijke weg. „Kom der in en gauw". Gijs gehoorzaamde. Als 'n flits ging 't door hem heen, dat Jan hem kwam halen, dat er iets was met Stijn of de kinderen. Hij zat met een sprong als een kat naast zijn baas, drukte zich in 't hoekje en reeds had de boer de teugels gevierd en joeg hij 't paard langs kuilen en sporen. Zoo iets had Gijs zijn leven niet mee gemaakt. Krampachtig klemde hij zich vast, durfde niets te vragen. Hij zag hoe Jan z'n strakke oogen op 't paard hield, hoe hij meesterlijk elke gevaarlijke plek ontweek. Als er tien meter voor hen een uitgereden put gaapte, waar de moddef nog niet was opgedroogd en waarin zoo dadelijk met een smal 't wiel zou neerbonken, stuurde de boer met een bewonderen» waardige vastheid 't voor hem vreemde dier net langs 't gras» kantje. Met speurend oog zoekt hij de hardste paadjes voc de bonkende paardenhoeven, 't Beest mocht niet schuiven Modderkluiten vlogen van de wielen en de hoefijzers kloptei dof op den vasten grond, 't Voertuigje kraakte en maakt» gekke en gevaarlijke caprioles. Tusschen zijn tanden siste Jan zijn aansporingen scherp ei bedaard. Als 't beest maar voelde, dat er een vent in 't kar retje zat, dat was alles. „We komme d'r best op tijd". Dat was 't eenige wat Jal zei en nog wist Gijs niet wat die dolle rit moest beduiden. In z'n verbouwereerdheid giste hij wat er bij hem thuis ko! zijn gebeurd. Iemand in de sloot, van den zolder gevallen, ge brand. Wat, in vredesnaam? En een ongewone mildheid was er in hem. Hij had zooieü van den baas niet kunnen denken, dat hij zoo kon doen 01 'n ander te helpen. Vlak bij 't arbeiderswoninkje hield Gijs zich gereed on zoodra ze stilhielden, op den weg te springen. Even keek hij nog naar het huisje. Hij zag niets. Maar..... hier op den grintweg ging t door met razende vaart. Nu wa 't een knarsen en een metalig gerammel en de heldere klan van de hoeven op den harden weg. Gijs wist niet meer wi hij denken moest. Daar stonden een paar zwart-gekleed boeren, die op zij weken, en met een ruk hield Jan 't paard ii „Ge zijt er. Jan oom, kérel, kérel wet un rijen, wet un rije Maarten greep 't paard bij de slaphangende teugel, klopte op de hals om 't te kalmeeren. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2