Hieuwt* jCeiïtódjr (üvurmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken _PEREZ_ I.G.B. Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosteo Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 17 JUNI 1938 19e Jaargang Sïjbertmtieprijjtn: Van I tot 5 regels tJ7'/i Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 6420 t tel- et de skken Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers mét het Zondagsblad gratis. Wie een nieuwe abonné aanbrengt, zoowel als de aangebrachte lezer, ontvangen •gratis een boekwerkpremie Abonné's op te geven per briefkaart of door het inge vulde inteekenbiljet aan DE ADMINISTRATIE VAN ONS BLAD De Rijksmiddelen in Mei Opbrengst 6.4 millioen hooger dan vorig jaar Successierechten zorgden voor verrassing Achterstand over vijf maanden vrijwel ingehaald r> D 10452 AT De Rijksmiddelen hebben in Mei opge bracht f 41.40 millioen, tegen f 35.00 mil lioen in Mei 1937 en f 35.76 millioen als V12 der raming. In de eerste vijf maan den van 1938 bedroegen de totale ont vangsten f 177.94 millioen (v. j. 168.70 millioen) bij f 17S.84 millioen als 5/12 der raming. De maand Mei van het loopende jaar heeft een record gebracht voor de opbrengst der Rijksmiddelen! De ontvangsten der z.g. „overige micMielen" zijn n.l. dit jaar met f 4iy2 millioen zoo hoog nog niet geweest. Zij hebben de maandelijksche raming met f 5,6 millioen overschreden, terwijl de op brengst van Mei 1937 zelfs met f 6.4 millioen >verd overtroffen. De opbrengst Van Mei 1938 is slechts overtroffen door die van de maand Juli 1937, toen ruim f 43.717.000 iwerd ontvangen. Waaraan hebben we het mooie resultaat cflèr Mei te danken? Aan twee middelen, die belangrijk meer opleverden dan vorig jaar: de dividend- en tantièmebe lastingen de successierechten. Eerstgenoemde heffing gaf f 2.356.588 te gen vorig jaar f 920.300, waarmede een voor proefje gegeven wordt van wat ons in de komende maanden te wachten staat. Tal van ondernemingen keeren immers veel hooger dividend uit dan vorig jaar, zoodat ook de belasting daarvan profiteert. Echter wordt de groote buit pas in Juni, Juli en Augustus binnengehaald. Over de eerste rijf maanden van 1938 heeft de dividend- en tantièmebelasting ruim f 2,6 millioen meer opgebracht dan vorig jaar. Toch bleef dit middel over deze periode nog f 2.664.964 on der de raming, omdat de Minister deze vorig jaar niet onaanzienlijk heeft verhoogd. Een opmerkelijke vooruitgang toonden in de afgeloopcn maand de rechten van boeten en successie, welke met f 8,4 millioen bijna f 5 millioen meer opleverden dan vorig jaar. Het verloop van de successie rechten is altijd min of meer grillig, dooli dit neemt niet weg dat de Staat dit „dou ceurtje" goed kan gebruiken, want daarmee werd de achterstand van de Rijksmiddelen als geheel zoo goed als weggewerkt. Lieten vorige maand de vooruitzichten zich niet zoo gunstig aanzien, omdat het beficit to.v. de raming zienderoogen grooter werd, thans bestaat er voor de afgeloopen 5 maanden slechts een achterstand van 9 ton. De opbrengst der middelen bedroeg n.l. f 177,9 millioen (v. j. f 168,7 millioen). Als we er rekening mee houden dat de Minister de raming voor de eerste vijf maanden i 23.125.000 hooger had gesteld dan vorig jaar, terwijl we onu maar 9 ton ten achter zijn, dan kan niet anders dan van een gun stig verschijnsel gesproken worden, temeer wijl de opleving niet doorzette. Wat de andere middelen betreft, deze be hoeven weinig commentaar. Het is halen en brengen, doch groote verschillen met vorig jaar traden niet op. Opvallend is de op brengst van de omzetbelasting, die met f 7,4 millioen ca. 5 ton meer opleverde dan in Mei 1937. Over de eerste vijf maan den is er een klein deficit t.o.v. de raming. Over de verstreken periodie van het jaar bleven de invoerrechten f 2,4 millioen onder de verwachtig. Het gedistilleerd toont in vergelij king met vorig jaar een achteruitgang van f 235.859 en het bier een vooruitgang van f 356.290. De zegelrechten brachten in Mei f i.4 millioen in de schatkist (v. j. f 1,7 millioen). De beursbelasting gaf slechte f 286 000 (v. j. f 459.000). De tabaksaccijns leverde 3 ton meer dan vorig jaar, de andere heffingen, w. o. de loodsgelden, konden zich hand haven. Wat de inkomsten ten bate van het ge meentefonds betreft, deze waren tot en met Mei f 66.497.305 of f 3.SS2.390 meer dan vorig jaar en f 3.357.305 meer dan de loopende rnminig. Ten bate van het verkeersfond's wa ren de Inkomsten over de eerste vijf maan den f 12.223.842, bij een totale raming van f 31 millioen. Wat de directebelastingen betreft, tot uit. Mei 1938 was op het kohier gebracht f 47,2 millioen (v. j. f 44,2 millioen). Hiervan heeft de inkomstenbelasting f 24.9 millioen voor haar rekening genomen (v. j. f 23,0 millioen). De Oostenrijksche schulden Duitschland betaalt niet 1 De Duitsche Rijksminister van Economi sche Zaken, Dr. Fun k, heeft gister te Bre men een uitvoerige rede gehouden over de grondbeginselen der Duitsche buitenland- sche handelspolitiek en het internationale schuldenvraagstuk. T. a. v. de Oostenrijksche leeningen, waar over de laatste dagen veel te doen is om dat Duitschland zijn verplichtingen te dezen opzichte niet wenscht na te komen, zeide Funk het volgende: Het Duitsche rijk is niet rechtens ver plicht de juridische erfenis der Oosten rijksche bondsleeningen te erkennen. Funk noemde een aantal gevallen, waarin een dergelijke verplichting door andere landen is afgewezen, o.a heeft Engeland na den boerenoorlog de schul den der boerenrepublieken niet erkend, terwijl Frankrijk de staatsschulden van Madagaskar niet heeft overgenomen. Volgens de practijk van het volken recht kan derhalve niet geëischt worden dat het Duitsche rijk de Oostenrijksche bondsschulden overneemt Op het oogenhlik worden onderhandelin gen gevoerd tot regeling van deze kwestie, teneinde den wederzijdschen belangen recht te doen. Er is te minder reden voor onge rustheid of een bedreiging tegenover Duitschland, daar de onderhandelingen doen voorzien, dat de vraagstukken met succes zullen worden geregeld. Duitschland biedt thans een goede kans op herstel van een gezond internationaal economisch leven, De Dnitsche effecten Funk herhaalde tenslotte zijn vroeger ook al eens naar voren gebracht argument, dat het prestige van het nationaal-socialistische Duitschland niet verdragen kan, dat de Duitsche effecten in het buitenland tot een lagen koers inzakken. Hij vroeg een rege ling, welke een verlaging van den rentevoet op de Duitsche buitenlandsche schuld zal medebrengen. Derde Rijk buigt nietl De Duitsche bladen spreken in hun com mentaar op de rede van Funk algemeen de hoop uit, dat de onderhandelingen met En geland op de door Funk aangegeven grond slagen tot een goed einde zullen kunnen ko men. Duitschland wenscht vurig de instel ling van een gedwongen clearing te voorko men, maar, aldus zeggen politieke kringen, het rijk van het nationaal-socialisme zal nimmer buigen voor een maatregel van dezen aard. De werkloosheid in Mei Percentage wederom gedaald 'S-GRAVENHAGE, 17 Juni. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling deelt mee, dat in de week van 23 tot en met 2S Mei 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 561.600 personen (waaronder 76.100 landarbeiders). Voor de 485.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 23.8 (in de vorige verslagweek, 9 tot en met 14 Mei 1938, was dit per centage 24.2). In de tweede verslagweek van Mei 1938 was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1935 30.0, 1936 31.0, 1937*24.7, 1938 23.8. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 Mei 193S in totaal 352.921 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 334.096 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 334904 werkloos, onder wie "21.135 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening werden op 28 Mei 1938 15S.072 hoofden van gezinnen (en kostgangers) in gevolge een steunregeling gesteund, terwijl 45.136 personen bij een werkverschaffing werkten. Met behulp van de steunregeling voor kleine boeren werden op 28 Mei 1938 21.711 personen geholpen. ARBEIDER VERDRONKEN AMSTERDAM, 16 Juni. Vanmiddag is de arbeider H. J, Blom uit Amsterdam, bij het verrichten van werkzaamheden aan de sluisdeur in het Boschplan, te water ge raakt en verdronken. Tegen vier uur vanmiddag werd de man ermist. Toen men een ipet in het water zag drijven, ging men onmiddellijk dreggen, waarna spoedig het lij,k sverd opgehaald. Drama uit jalouzie Vrouw schiet op een man, die zich had verloofd ROTTERDAM, 17 Juni. Opnieuw heeft zich aan den rand van Rotter dam een liefdesdrama afgespeeld, waar bij echter de gevolgen niet van ernsti- gen aard zijn geweest voor den man, die ditmaal het slachtoffer dreigde te worden van de jalouzie van zijn min nares. De man, de 29-jarige kantoorbedien de M. H. uit Rotterdam, werd naBij den tol tusschen Rotterdam en Overschie opgewacht door de 40-jarige J. J.S., bij wie hij vroeger in pension was ge weest Deze heeft hem, omdat hij zich met een meisje uit Overschie had ver loofd, met een revolver willen dooden en daarne de hand aan zichzelf willen slaan. Het eerste schot trof den man echter slechts in den rechterarm en het tweede ketste, waarna de vrouw de vlucht heeft genomen. Zij is echter in Rotterdam gearresteerd. Een ongeoorloofde verhouding Uit liet verblijf van den kantoorbediende ten huize van de fam. J. was een ongeoor loofde verhouding gegroeid met de vrouw des huizes, waaraan de heer J. een eind heeft willen maken, door den kostganger de deur te wijzen. Deze is echter de vrouw op haar verzoek blijven bezoeken, wanneer de man niet thuis was. De kantoorbediende verloofde zich ech ter korten tijd geleden met een Duitsche dienstbode, die te Overschie werkzaam was. Toen de kantoorbediende mevr. J. nog eens opzocht,, was deze daarvan op de hoogte gekomen en ze verweet haar min naar, dat hij dit had gedaan, terwijl zij hem bedreigde hem te zullen dooden als hij de verloving niet afmaakte. Deze heeft aan deze bedreiging geen volg gegeven. Gisteravond zou hij zijn verloofde te Overschie gaan opzoeken en de vrouw was hiervan op de hoogte. Zij wist ook, dat hij per fiets langs den Kanaahveg zou komen en zij besloot hem op te wachten. De aanslag De vrouw heeft zich per fiets naar den Kanaahveg begeven in het bezit van een klein kaliber revolver en, daarmee gewa pend, heeft zij zich in het wachthuisje van de autobus verdekt opgesteld. Omstreeks half negen kwam de man, zich van geen gevaar bewust, aanfietsen en toen hij tot op 3 M. afstand was genaderd, haal de de vrouw de geladen revolver uit haar mantelzak te voorschijn en loste een schot op H., die aan den arm werd gewond en van zijn fiets viel. De vrouw wilde nog een schot lossen, maar dit ketste. Op het eerste schot kwam de tolgaarder met zijn vrouw naar buiten gesneld. De vrouw zag, dat het met den aanslag mis zou loopen, stak de revolver in den mantelzak en sprong op de fiets, om in de richting Rotterdam te vluchten. De zoon van den tolgaarder greep echter ook zijn rijwiel en, hoewel de vrouw een grooten voorsprong had gekregen, wist hij haar in het oog te houden. De vrouw gearresteerd De tolgaarder zelf had intusschen de po litie van Rotterdam en Overschie en den Geneeskundigen Dienst opgebeld. Het bleek, dat de aanslag nog juist op Overschie's grondgebied was gepleegd, zoo dat de burgemeester van die gemeente, de heer J. C. Baumann, 't onderzoek leidde. Deze heeft aanstonds de medewerking van de Rotterdamsche politie ingeroepen voor de arrestatie van de voortvluchtige daderes. Dokter Bremer uit Overschie had in tusschen de eerste hulp aan het slacht offer verleend, die door den tolgaarder en een buurman aan den kant van den weg was gelegd. Daarna is hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en daar opgenomen. Intusschen had de zoon van den tolgaar der de voortvluchtige vrouw zonder onder laten achtervolgd. In de Graaf Florisstraat zag hij een agent en riep hem toe: „Die vrouw heeft geschoten! Arresteer haar", wat de politieman aanstonds deed. De vrouw is naar Overschie overgebracht en heeft voor den burgemeester aldaar bekend de bedoeling te hebben gehad H. te dooden om daarna zichzelf eveneens dood te schie ten. Toen echter het wapen ketste, had zij de vlucht genomen. De vrouw is naar het huis van bewaring overgebracht. DE „PARKLAAN" ROTTERDAM, 16 Juni. Naar wij ver nemen is het Nederlandsche stoomschip „Parklaan", dat bij een der bombardemen ten van Barcelona werd beschadigd. Woens dagavond van Barcelona naar Marseill. vertrokken. De toestand van den gewonden eersten machinist, die in een ziekenhuis werd op genomen is vooruitgaande. DE KINDERMISHANDELING TE MIL. 's HERTOGENBOSCH, 16 Juni De rechtbank alhier heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 53-jarigen arbeider A. W. K., wonende te Mill, thans gedetineerd, die ge durende de maand December 1937 en de maand Januari van dit jaar zijn driejarig zoontje zoodanig heeft mishandeld, dat het kind aan de gevolgen is overleden. De Officier van Justitie had tegen K. op Juni j.l. twee jaar gevangenisstraf g? eischt. De rechtbank .heeft K. heden veroor deeld tot e^n gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden. Na de onthulling van het Koningin Emma-monument te Amsterdam werden aan den voet van het mo nument door het Prinselijk Paar bloemen gelegd. GERAFFINEERD OPLICHTERS-COMPLOT Verzekeringsmaatschappijen voor groote bedragen benadeeld Acht arrestaties AMSTERDAM, 16 Juni De politie heeft de hand weten te leggen op een complot op lichters, hetwelk op zeer geraffineerde wijze is te werk gegaan, waardoor verschillende verzekeringsmaatschappijen in het land voor groote bedragen zijn benadeeld. De feiten, waarvan zij worden beschui digd, zijn in den loop van enkele jaren ge pleegd, zonder dat men eenig argwaan tegen hen koesterde. De acht gearresi Jon maakten er hun werk van aanrijdingen te enoenseeren, waarbij vooral de klemtoon werd gelegd op het aanrichten van zooveel mogelijk schade, teneinde hooge verzeke- ringsuitkeeringen te kannen bemachtigen, hetgeen htm steeds gelukte. Natuurlijk werden de voertuigen, waar mede de aanrijdingen volgens een voor uit opgezet ontwerp zouden moeten ge schieden, hoog geassureerd. Men gaf een mede-geïnteresseerde de op dracht met zijn auto op een bepaald punt tegen een boom te rijden. De overige leden van het complot stonden dan dichtbij de „plaats des onheils" de botsing af te wach ten. De bestuurder bleef, zooals begrijpelijk, steeds ongedeerd. Na de aanrijding kwamen de leden der bende tegenover een veldwach ter of agent van politie getuigen, hoe het ongeluk zich had afgespeeld, waarbij men zeide, dat de auto plotseling moest uitwij ken. Vaak betroffen het ook vrachtauto's, wel ke met een kostbare lading waren gevuld, welke bij de botsing eveneens verloren ging. De verzekering betaalde en teneinde niet in de gaten te loopen veranderde men zoo nu en dan van maatschappij. Op deze wijze ge lukte het groote bedragen in de wacht te sleepen, zonder dat ook maar iemand, no- litie of assutantieonderneming, bemerkte, dat er ernstig geknoeid was. In de vorige maand is alles aan het licht gekomen, toen de oplichters een aantal 1 sen etalagepoppen, welke getransporteerd moesten worden van Amsterdam naar Maas. tricht, te Leenden (N.Br.) in brand sta ken en hiervoor de verzekeringsmaatschap pij wilden aanspreken. Ditmaal lukte liet niet. Reeds de veldwachter, die proces-ver baal opmaakte, koesterde argwaan. Hij schreef een uitvoerig rapport en zond dit naar de hoofdstedelijke politie, die de zaal; terdege onderzocht. Na enkele weken kreeg men voldoer.de aanv ijzingen tegen de hfan Jstichters til zoo kon de polit-e dezer dagen tot de arresta tie van de hoofdmannen van het complot overgaan, waarop spoedig de andere ge pleegde feiten aan het. licht kwamen. Men zette het onderzoek onvermoeid voort en enkele dagen later bevonden zich dan ook de medeplichtigen in arrest Staphorsts burgemeester geïnstalleerd Staphonst's nieuwe burgemeester, de heer Dijkstra, heeft met zijn echtgenoote een blijden en feestelijken intocht gehad in zijn gemeente. Bij de Lichtmis werden zij dooi de wethouders, den gemeentesecretaris en door de Oranjevereenigingen van Staphorst en Rouveen begroet, waarna de stoet, - c r- afgegaan door muziek en gesloten door lan delijke ruiters, zich naar het raadhuis begaf. Langs de route stonden heel wat belangstel lenden, die bloemen aanboden of liederen zongen, zoodat het inderdaad een fleurige entree was. In de Raadszaal waren de voltallige ge meenteraad, benevens vele genoodigden en belangstellenden aanwezig. De installatie rede werd uitgesproken door den heer H. Huls (A.R.). wethouder en loco-burgemees ter. Deze zegde alle steun toe aan den burge meester. Hierna sprak burgemeester D ij k st.ra, die dankbaar was voor de benoeming tot burgemeester der gemeente Staphorst. Hij zeide zich in alles afhankelijk te weten van God, Wiens leiding en kracht hij zoo aak in zijn leven ondervond. Op de installatieplechtigheid voigde een receptie en een rijtoer, waarmede de feeste lijkheden besloten werden. Eerste Kamer Ontslagneming van den heer v. d. Bergh Nadat de GRIFFIER in de Eerste Kamer zitting van gistermiddag voorlezing had ge daan van een brief van den heer VAN DEN BERGH, waarin deze ontslag neemt'als lid van de Kamer, heeft de VOORZITTER de volgende toespraak gehouden: Met leedwezen zal de Kamer kennis hebben genomen van het besluit van den heer Van den Bergh om z(jn ontslag als lid te nemen. Sedert 19 Sept 1923 maakte hö 3eel uit van llege, na te voren van 1905—1909 zitting hebben gehad mhof. irzijde t het Bin- Heeft an den Bergh zich gedurende lienstelük gemaakt door zijn werkzaamheid in openbare lichamen ik denk mede aan den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel te Rotterdam ver buiten onze grenzen ging de roep uit van dezen groot- Van de nijverheid, belangrijken tak van onze volkswelvaart, was hij dan ook in ons midden een veel beteekenend representant, en daar het aantal van hen, die geacht kun nen worden meer in het bijzonder dezen tak te vertegenwoordigen, de laatste jaren hier maar al te zeer is geslonken, zal het heen gaan van dezen scherpzlnnigen, op zijn ge bied aan ervaring rijken man, zich pijnlijk doen gevoelen. Wjj behouden van den in zijn omgang zoo aangenamen collega zeer goede herinneringen. Op deze woorden volgde een krachtig applaus Karimata werkt nog niet Zee te ruw TERSCHELLING, 17 Juni. Hoewel de weersomstandigheden iets verbeterd zijn, zijn de werkzaamheden bij het wrak van de Lutine door de „Karimata" nog niet her vat. De molen is weer iets dichter bij het wrak gebracht. De zee is echter nog te ruw om het werk te hervatten. De weerberichten luiden echter gunstiger zoodat de leiders van het werk hopen, dat het water tegen den middag ook rustiger zal worden. Zoo spoe dig mogelijk zal de „Karimata" dan weer op zijn plaats worden gebracht om het werk voort te zetten. Vraagt Uw leverancier „St.Raphaël" QUINQUINA De fijnste apéritif. DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl- Holt. Ontbijt vanaf f 4.— Rüstige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blad i De Tweede Kamer heeft de wijziging van de Omzetbelasting goedgekeurd met 59 tegen 8 stemmen. De Rijksmiddelen hebben, wat de niet- directe belastingen aangaat, in Mei 41.403.500 opgebracht, of 6.403.400 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was de opbrengst 177.946.200, of 9.241.500 meer. De onthulling van het gedenkteeken! van Koningin Emma te Amsterdam. Het schaaktournooi te Noordwijk. De Theologische Schooldag te Kampen. Te Amsterdam zijn acht arrestaties verricht in verband met een oplichters-: complot. De moderniseering van de Valerius- kliniek te Amsterdam. Gister heeft zich vlak bij Rotterdam eeit liefdesdrama afgespeeld. De overstroomingen in Midden-China* De 43e linksch-Spaansche divisie vlucht over de Fransche grens. 's GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C Solen en Bronzen Dorren Deuren Kozijnen Plaatwerken en Uzereonstructies leltseet N V. Construct.» rrkploots en MocUefobn. VALKENBURG (L. Hotel Fnansser» Bondshotel ANWBKNAC 80 kamers, koud en warm stroomend water Lift Centrale verwarming Eigen garage gratis. Pensionprijs 3.50 tot L—v Huisvaders in Chr. Mil. Tehuizen De Vereeniging van Huisvaders der ChrH Tehuizen voor Militairen hield onder lei ding van haar Voorzitter, den heer W, M e k e n k a m p uit Harderwijk de voor jaarsvergadering te Utrecht. Ook de Huis moeders waren aanwezig. De openingsrede van den Voorz. stond in het teeken van het 20-jarig bestaan der Vereeniging. Dank baar voor de vele zegeningen van God ge durende die twintig jaren ontvangen, wekt hij opnieuw de leden op den arbeid in de Tehuizen voort te zetten met liefde en trouw. Na een korte pauze refereerde de heer K a 1 d e w a ij uit Ede over het onderwerp „Na twintig jaren", waarop een geanimeer de bespreking volgde. De vergadering was zeer goed bezocht. Taxi-staking beëindigd AMSTERDAM, 17 Juni. De taxi-chauffeurs, die, naar men weet, een paar weken ge leden in staking waren gegaan ter oorzasa van een loonconflict, hebben gistermiddag besloten Zaterdag het werk te hervatten. Dan zal gelden een grondloon van f 15 plus 20 pCt. van het opgereden bedrag tusschen f 35 en f50 en 25 pCt. boven f50. Dit waren de eischen der stakers, die evenwel, nu zij hun voorwaarden zien in- gewilligd, toch nog fl.75 per week blijven: beneden den oorspronkelijken eisch. Deze gewijzigde loonen zijn een gevolg van het nieuwe tarief, dat voor de kleine ritten goedkooper, voor de langere ritten duurder is geworden. DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND ROUVEEN, 16 Juni. Vanochtend vroeg is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer E. Dunnink te Rouveen, ge meente Staphorst. Het vuur breidde zich snel uit en de brandweer kon niet verhin deren, dat ook de boerderijen van de land bouwers Troost en Bisschop werden aange tast. De boerderijen brandden geheel uit Een vierde boerderij kon de brandweer gedeeltelijk behouden. Unnink zag al zijn have en goed in vlam men opgaan. Van de andere boerderijen kon den de inboedels worden gered. Het vee erd in veiligheid gebracht De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in de plaggenbult. Bisschop was niet verzekerd. De anderen gedeeltelijk. FELLE BRAND TE HOOGEZAND HOOGEZAND, 16 Juni. Om drie uur is hedenmiddag waarschijnlijk door kortslui ting, brand ontstaan in een perceel, staande aan het Winschoterdiep te Hoopezand. Het huis wordt bewoond door do familie A. Visser, die er een handel in comostib'.es drijft en de familie J. Spakman. Het vuur greep snel om zich hoen, Jat de gealarmeerde brandweer bij haai aan komst weinig meer kon redden. Deze be paalde zich dan ook voornamelijk tot het be schermen van de aangrenzende gehouwen. Het perceel brandde tot den grond toe af, tenvijl de inboedels geheel verloren ging»n. De schade wordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1