STADSNIEUWS DINSDAG 14 JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG, Raadsagenda De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 20 Juni 1938, des namiddags le twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Al gemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een directeur van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 2o. Voorstel tot het aangaan van een geld- leening. 3o. Voorstel tot het aankoopen van het per ceel YVaardgracht no. 119, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C No. 396. 4o. Voorstel vot het verleenen, voor het jaar 1938, van een subsidie aan de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming en tot het vaststel len van den desbetreffenden begrootings- staat 5o. Voorstel tot het beschikbaaretellen van gelden ten behoeve van de voorberei ding van den luchtbeschermingsdienst. 6o. Voorstel: a tot het verleenen van een subsidie aan Öe Jubileum-Commissie 1938 in de kosten Van de door of vanwege die Commissie te organiseeren feestelijkheden ter gelegenheid van de a.s. herdenking van het 40-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin; b. tot het verhoogen van het op de begroo ting 1938 uitgetrokken bedrag voor het kin derfeest enz. op den verjaardag van H. M. de Koningin; c. tot het verleenen van een subsidie aan de Commissie voor Meer-Werk-Actie ten be hoeve van een te houden tentoonstelling van handel, industrie en vakbekwaamheid enz. en tot het aan die Commissie kosteloos ten gebruik© afstaan van de lokalen der Stads gehoorzaal ten behoeve van de door haar te houden tentoonstelling; d. tot het verleenen van een subsidie aan de „Vereeniging voor het houden van ten toonstellingen in het algemeen en in het bij zonder van vee, paarden, zuivel- en bodem- producten" te Leiden, ten behoeve van de te houden veetentoonstelling 193S c.a.; e. tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaar. 7o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering: a. tegen de erfgenamen van de wed. P. van Rhijn geboren Schippers, terzake erkenning van het recht van eigendom der gemeente Leiden op de opstallen, staande op de terrei nen, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie A Nis 22, 1168 en 1169 (waaronder de molen „de Valk") b. tegen die erfgenamen, voonzooveel deze de opstallen thans bewonen en gebruiken, tot ontruiming van de sub a genoemde op stallen. 8o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de speelapparaten. Leening van een millioen B. en W. ontvingen een aanbieding voor een dertig-jarige obligatie-leening van 1.000.000,a pari, tegen een rente van 3% pet. en verder op de in de offerte ge noemde voorwaarden. Aangezien de aanbieding aan de Com missie van Financiën en B. en W. aanne melijk voorkomt en het sluiten van een geldleening op langen termijn ter voorzie ning in de behoeften van den kapitaal- dienst gewenscht is, geven B. en W. den Raad in overweging tot het aangaan dei leening te besluiten., Luchtbeschermingszaken Een subsidie en een crediet De afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming vraagt Voor het jaar 193S een subsidie aan de ge meente van 4295, De afdeeling is in het leven geroepen ten feinde de bevolking bekend te maken met 'de maatregelen tot zelfbescherming bij eventueele luchtaanvallen. Tot dit doel or ganiseert zij cursussen, waaraan thans reeds een 600-tal ingezetenen deelneemt. Tevens oefent zij ingezetenen, die zich be reid hebben verklaard in voorkomende ge vallen actief deel te nemen aan de beper king van de gevolgen van luchtaanvallen. Het ligt in het voornemen van de afdee ling, om de voorlichting van de bevolking krachtig ter hand te gaan nemen door het houden van vergaderingen en oefeningen ,cn het verspreiden van geschriften. Het spreekt van zelf, dat zij voor dit alles 'de beschikking .over geldmiddelen behoeft. Met spreekt eveneens vanzelf, dat de af deeling een beroep doet op de gemeente, om haar de noodige middelen, voor zoover zij die niet op andere wijze kan bekomen, .te verstrekken. De ingediende begrooting, die een tekort aanwijst ter grootte van het als subsidie gevraagde bedrag ten beloopen van 4295. bleek echter voor wijziging vatbaar. Vooreerst kunnen de contributies hooger worden geraamd en derhalve tot een bedrag Van 250,worden uitgetrokken. Verder kunnen de geraamde uitgaven voor een consultatiebueau, voor gasmaskers en voor een projectie-lantaarn vervallen. De aan het consultatiebureau toegedachte taak kan worden verricht door den luchtbe- Bcherminsdienst, degasmaskers kunnen worden verkregen van de gemeente, die zelf door het Rijk in het bezit van maskers Worden gesteld, terwijl de projectielantaarn ,van de politie in bruikleen kan worden Verkregen. Als gevolg van deze wijzigingen vermin- Siert het geraamde tekort met plm. 1520*, zoodat het nadeelig saldo nader op 2775,- kan worden geraamd. B. en W. stellen Voor dit bedrag als subsidie te verleenen. Oefeningen en beproevingen De voorbereiding van den luchtbescher mingsdienst is thans in een zoodanig sta jdium gekomen, dat oefeningen en beproe vingen noodzakelijk zijn. Aan deze oefe ningen en beproevingen zijn uiteraard kos ten verbonden. Voor de oefeningen met gasmaskers, welke thans plaats vinden, zijn reeds enkele aanschaffingen gedaan o.a. voor traangaspatronen en ontsmet tingsmiddelen, terwijl ook de beproeving van een sirene voor de alarmeering van de bevolking uitgaven medebrengt. Bovendien zullen, ter voorbereiding van Ücn luchtbeschermingsdienst besprekingen moeten plaats vinden met de Inspectie ,voor de Luchtbescherming te 's-Graven- hage en kan het gewenscht zijn, dat oefe ningen op het gebied van de luchtbescher ming in andere gemeenten worden bijge Woond. De kosten van een en ander kunnen voor het loopende jaar op 500,worden be groot, welke B. en W. voorstellen beschik baar te stellen. SUBSIDIES VOOR DE JUBILEUMFEESTEN Drieërlei feestviering De te dezer stede opgerichte Jubi leum-Commissie 1938, welke zich voor stelt ter gelegenheid van de viering van het veertig-jarig regeerings-jubi leum van H. M. de Koningin, alhier feestelijkheden te organiseeren, heeft met een tweetal andere instellingen een verzoek tot B. en W. gericht, om voor de verwezenlijking van de voor genomen plannen de financieele mede werking van de gemeente te verkrijgen. Tusschen de Jubileum-Commissie, de ,Vebo" (tentoonstelling van vee en bodem- producten) en de Meer-Werk-Actie is na gepleegd overleg samenwerking tot stand gekomen, met dien verstande, dat elk der drie organisaties dat deel van het program, ma verzorgt, waartoe zij het meest is aan gewezen en dat ook de financiën geschei den worden gehouden. De Jubileum-Commissie zal het meer algemeene gedeelte der feestvie ring voor haar rekening nemen, zooals het doen houden van een optocht, het organiseeren van een avondfeest, ter wijl zij voorts het vanwege de verèeni- ging „Koninginnedag" te houden ge bruikelijke kinderfeest op uitgebreider schaal dan gewoonlijk wil doen plaats hebben. Het schoolkinderfeest, waaraan ge woonlijk de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare en bijzonder lagere scholen deelnemen, zal ook dit jaar op 31 Augustus door het desbetref fend Comité worden gegeven en ditmaal bestaan in een openluchtvoorstelling op het sportterrein aan den Zoeter- woudsche Singel. De „Vebo" is voornemens ter gele genheid van de herdenking van het re- geeringsjubileum haar jaarlijksche ten toonstelling te houden, waaraan thans meer luister zal worden bijgezet door aan de groote veetentoonstelling te ver binden een fruit-, bloemen- en zuivel- afdeeling, alsmede een ruiterfeest, enz. De Commissie voor Meer-Werk-Actie heeft eveneens een tentoonstelling op haar program staan; als een der middelen n.l., om de bedrijvig heid in onze gemeente te stimuleeren, acht zij op haar plaats een expositie, beoogende een propaganda voor handel en industrie, gecombineerd met een demonstratie van datgene, wat goede vakbekwaamheid ver mag. De bedoeling is dus, dat door de deel neming van de Leidsche industrieelen, middenstanders, vakpatroons, centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen, enz. een beeld zal worden gegeven, van wat onze bevolking in vrijwel al haar geledin gen kan presteeren. Hoewel nu op de ingezetenen en recht- streeksche belanghebbenden een beroep op geldelijke bijdragen wordt gedaan, wijzen de begrootingen van de drie corporaties niettemin alle een tekort aan, hetgeen overigens ook zeer begrijpelijk is. En aangezien het alleszins ook op den weg der gemeente ligt, om een waardige herdenking van dit voor stad en land zoo bijzondere en heugelijke jubileum finan cieel te bevorderen, hebben B. en W. met adressanten overleg gepleegd, over het be drag der door de gemeente te verleenen subsidies. Wat betreft de van de Jubileum-Com missie uitgaande algemeene feestelijk heden, hebben B. en W., behoudens goed keuring van den raad, een bijdrage van J 3.650,in uitzicht gesteld. Bovendien heeft het College zich vereenigd met het verzoek van de Commissie, om het bedrag van 2000,dat jaarlijks op de gemeente- begrooting voor een kinderfeest wordt uit getrokken (waarvan 1500,— voor het schoolkinderfeest en 500,— te besteden door „Koninginnedag") met 1000,te verhoogen, opdat, gelijk werd opgemerkt, aan het kinderfeest ditmaal uitbreiding kan worden gegeven. Waar ook de tentoonstelling van de „Vebo" dit jaar van grooteren omvang zal zijn dan vorige malen, kan zij thans niet met de gebruikelijke subsidie van 2500,— volstaan. In verband daarrrtede ware haar, overeenkomstig het advies vap de meer derheid van de Commissie voor den Markt en Havendienst, een bedrag van 3100, ter beschikking te stellen, wat dan voor het jaar 1938 neerkomt op een subsidie van 1500,Van de subsidie, verleend over het jaar 1937, is n.l. een som van 1600, onverbruikt gebleven, omdat wegens het heerschend mond- en klauwzeer de ten toonstelling toen, na reeds ver gevorderde voorbereiding, geen doorgang kon vinden. Door haar dit overschot te laten behouden, krijgt zij de beschikking over 3100,—. De Commissie voor dè Meer-Werk-Actie tenslotte zal ter dekking van het verwach te nadeelig saldo een bedrag van 2000,— behoeven. Voorts vraagt zij de Gehoorzaal voor haar tentoonstelling kosteloos in bruik toegeven. B. en'W. stellen voor het totaal-bec van 8150,— beschikbaar te stellen. Van het Stadhuis Uitbreidingsplan De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp ter her ziening (aanvulling) van het plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aan zien van grondien, gelegen ten Noordwesten van de spoorbaan Amsterdam—Rotterdam en ten Zuiden van het voormalige Psyclio- pathenasvl (Pesthuis) van 15 Juni 1938 tot en met 12 Juli d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie (afd. Alg. Zaken), Rapenbuig 12. De Burgemeester voornoemd, A. DAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Leiden, 14 Juni 1938, HET BEHOUD VAN DEN MOLEN „DE VALK" Rechtsvordering tegen den eigenaar De molen gaat weer draaien Bij overeenkomsten van 30 September 1882 en 27 Juli 1907 werd het terrein waarop de molen „De Valk" c.a. staat, in gebruik gege ven aan wijlen de wed. P. van Rhijn, o.m. onder bepaling: a. dat de vergunning is personeel, precario en tot wederopzeggens toe. b. dat de vergunning dadelijk zal eindigen bij overlijden van de gebruikster. Toen eenige jaren geleden de Wed. van Rhijn overleed, was de vergunning derhalve geëindigd en het recht op gebruik van den grond vervallen. Voor de goede orde van za ken vestigden B. en W. daarop uitdrukkelijk de aandacht van den bewoner van den mo len c.a., den heer W van Rhijn, waarop de i tot het College het verzoek richtten om het gebruik te hunne name over te schrij- en. Aangezien, gelijk gezegd, het gebruik was vervallen, moest het schrijven worden aangemerkt als een verzoek, om aan de er ven een nieuwe vergunning tot gebruik van den grond c.a. te geven. B. en W. hadden evenwel bezwaar inwilliging van dit verzoek te bevorderen, in verband met het reeds lang gekoesterd verlangen om dezen molen, waarin thans motorische kracht wordt aan gewend, weder als windmaalbedrijf in wer king te zien gesteld. Het spreekt toch van zelf, dat deze schilderachtig gelegen molen, die een sieraad van de omgeving is, eerst dan geheel tot zijn recht kan komen, wam neer hij weder als windmolen wordt ge bruikt. De molen verkeert in een zeer verwaar loosden staat; door onvoldoende onder houd is de toestand hoe langer hoe slech ter geworden, hetgeen de gemeente nood zaakte in het belang van de veiligheid van de omgeving toezicht uit te oefenen en hetgeen ook wel voor haar aanlei ding tot verdere bemoeiingen is geweest Belangrijke herstellingen worden derhal ve vereischt. Het is duidelijk, dat onder deze om standigheden het streven om. dit histo risch monument, dat zoozeer het stads beeld ter plaatse beheerscht weder zijn oude schoonheid te hergeven, niet zou worden verwezenlijkt bij verlenging van de ingebruikgeving. Om dat doel te be reiken dient de gemeente, als eigenares se van den grond en van den molen c.a., den molen te restaureeren en hem ver volgens aan een molenaar, die zijn vak goed verstaat, te verhuren met de ver plichting om als regel windkracht te be zingen. Dit sluit derhalve in, dat 't ver blijf van den heer van Rhijn op den mo len niet kan worden bestendigd. Over deze plannen werden besprekingen gevoerd met de vereeniging „de Holland- sche Molen", van welke B. en W. zeer ge waardeerde adviezen ontvingen, alsmede met de vereeniging „Oud Leiden", die van haar belangstelling blijk gaf in den vorm van een bijdrage in de restauratiekosten Het is overigens duidelijk, dat ook de ge meente een geldelijk offer zal moeten bren gen, wat echter het doel ten volle waard is. Voorts werden met de erven en andere be langhebbenden langdurige onderhandelin gen gevoerd, om tot ontruiming te geraken. Mede in verband met. de bepalingen van dc geëindigde ingebruikneming moet de ge meente, ook naar het oordeel van den rechts geleerden raadsman der gemeente, als eige naresse niet alleen van den grond, maar ook van den molen c.a. worden beschouwd. Niet temin namen B, en W. bij die onderhande lingen een zeer tegemoetkomende houding aan, téneinde te trachten zooveel mogelijk met de erven van Rhijn een regeling in der minne te verkrijgen. Nochtans kon geen overeenstemming worden bereikt, zoodat B. en W. zich ten slotte genoodzaakt zagen zich los te maken van de gevoerde besprekingen en den heer van Rhijn te doen sommeeren, om de terreinen en <le daarop staande ge bouwen, waaronder de molen „de Valk", te verlaten en te ontruimen. Vermits aan deze sommatie niet werd voldaan, zal de gemeente thans een rechts vordering moeten instellen tot het erkennen van het eigendomsrecht van de gemeente op den molen c.a. en tot het verlaten en ont ruimen van de genoemde terreinen en daar op gestelde gebouwen. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 8 Juni. N.V. De Ver- eenigde Houthandel 's-Gravenihage-Oegst- geest (f.), Oegsfgeest, Hooge Morschweg 8, hoofdz.: Den Haag, Koninginnegracht 92. 10 Juni. E. Idèlen-burg, Alkemade, 0ud9 Wetering, A. 12 en 13, auto-, motor- en i*ij- wielhandel. E.: E. Idielenburg, Alkemade Wijziging. 8 Juni. Café „Zeezicht", Kat wijk aan Zee, Strandtooulevard 35. Uittr. E. C. de Jong, Katwijk aan Zee, dd. 1 Juni 1938 J. C. Waardenburg, Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 91, vleeschhouwerij. Uittr. E.: J. C. Waardenburg, dd. 2 Mei 1938. Fa Reyst en Krak, Leiden, Steenstraat 41, hoofdz.: Amsterdam, drogisterijhandel in vergiften en bijtende stoffen. De zaak te Lei den is thans geen filiaal meer en wordt ge dreven als een zelfstandige vennootschap onder firma onder den naam: „Reyst en Krak". (B.P.). Venn.: J. G. Gampeltnan, Lei den en J. J. Gompelman, Hilversum. 9 Juni. W. Plaatzer, Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 82, schildersbedrijf. Overl. E.: W. Plaatzer. 10 Juni. L. J. Beuk, Alkemade, Oude We tering A. 12, garage. Uittr. E.: Wed. H. M. Beuk-Beelen, Alkemade. 11 Juni. M. Brinks, Leiden, Turfmarkt 11. gouden en zilveren werken, uurwerken, imi tatiezilver, doublé en gemonteerde juweelen, enz. Oph. fil.: Leiden, P. K. Koorsteeg 7. Vest. fil.: Leiden, Haarlemmermeer 126, dd. 3 Juni 1938. J. A. v. d. Velden Zoon, Koudekerk, Hoogewaard B. 219, rietdekker, rietmatten maker. Uittr. E.: J. A. v. d. Velden, Koude kerk. dd. 1 Maart 193S. N. E.: J. M. v. d. Velden, Koudekerk. Wijz. handelsn. in: J. M v. d. Velden. Gritcentrale N.V., Noordwijk, Wilhelmina- straat 49, handel in droge en gebrande grit. Uittr. Comm.: D. van der Wal, Zwoflle. N. Comm.: J. Doeksen, Terschelling. 13 Juni. „Klein Minerva", Leiden, Harten- steeg 2, café. Het bedrijf door den eigenaar dezer zaak uitgeoefend, omvat alleen don in- en verkoop van sterke dranken, terwijl het cafébedrijf wordt uitgeoefend door den vervanger den heer J. J. Lucie. TH C. VRIESEND0RP WASSENAAR Middelweg 8 TeL 710353 Giro 62407 ALLE ASSURANTIËN Verzekert stukken van waarde als: Antiek, Schilderijen, Juweelen, Muziek instrumenten, Kunstvoorwerpen, Post zegel-verzamelingen, „ALL RISK". (Brand, Diefstal, Verlies, Beschadiging en vermissing). Stadsverbetering De heer J. Brandt heeft aan de gemeente te koop aangeboden het perceel Waard- graclit no. 119. De gemeente heeft dit huisje noodig om den nieuwen verkeersweg tus schen den Zijlsingel en de Heerengracht, do Oosterkerkstraat, ter plaatse op de volle breedte te kunnen aanleggen. Na langduri ge onderhandelingen is overeenstemming bereikt over een koopsom van 700,in totaal. B. en W. stellen voor tot de aan koop te besluiten. Kerkconcert „Sursura Corda" Een zeer mooi programma Op Donderdag 23 Juni a.s., des avonds om 8 uur, geeft „Sursum Corda" zijn jaar- lijksch Kerkconcert in de Pieterskerk. Een zeer mooi programma is voor deze uit voering onder de vortreffelijke leiding van den heer Anthony van der Horst ingestu deerd. Ik noem u daaruit de „Improperia" en „Tu es Petrus" van Palestrina en „Psaume 118" van J. P. Sweelinck. Deze koorwerken kwamen reeds vroeger op bat programma van „Sursum" voor. Doch hun edele en onverwoestbare schoonheid wettigt elke herhaling. Daarnaast .noemen we neg „O Leyda gratiosa", een hymne op Leiden, van Corn. Schuyt, uit ongeveer 1600 en „Nur hitten wir den Heiligen Geist", van Joh. Nep. David, gecomponeerd in 1935. Terwijl het jarenlang de gewoonte is ge- reest dat mevr. Noordewier de Kerkconoar- ten van „Sursum Corda" met haar solozang opluisterde, maakt men er thans een tradi tie van haar opvolgster, mevr. Jo Vincent, voor deze concerten te eogageeren. Een ge lukkig verschijnsel, te meer daar zij ook on der andere omstandigheden herhaaldelijk met den heer Van der Horst samenwerkt. Zooals men weet heeft onze beroemde staatsman-dichter uit de 17e eeuw, Constan- tijn Huygens, als echte Renaissance-figuur, zich o.m. ook aan de compositie gewijd. Zoo kennen wij hem van de „Pathodia Sacra", Latijnsdhe teksten van verschillende Psal men door hem gecomponeerd. De heer Van der Horst heeft deze composi ties uiterst fraai toewerkt met orgelbegelei ding. Vier deelen uit deze „Pathodia" wor den gezongen door mevr. Vincent, terwijl de bewerker-componist aan het orgel begeleidt-. En zonder begeleiding zingt de zangeres de prachtige „Hymne" van Guido Gezel le. eveneens door Van der Horst getoonzet De dirigent-componist Van der Horst treedt ten slotte nog als solo-organist op met Praelu- en Tripelfuga van Baoh en Toccata van Henk Andriessen. Als geheel een zeer mooi programma. Wij mogen er de aandacht op vestigen, dat de baten van de uitvoering ten goede komen aan het Carillonfonds. Dus hoe tal rijker bezoek, des te beiter, des te meer be- vtrediging zal men hebben, als later weer de beiaard haar zilveren klanken uitzendt over onze stad. Tengevolge van het aan Dr. J. G Schalk wijk verleende ontslag zal met ingang ran 1 Sept. a.s. de vacature ontstaan van direc teur der Gem. H.B.S. In meerderheid be veelt het college ter benoeming in deze vacature aan: 1. Dr. J. D. A. Boks, leeraar aan de H.B.S. en 2. Ir. E. J. Baumann, direc teur der Rijks-H.B.S. te Ter Apel. De min derheid beveelt alleen de laatste aan. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl, 16 gr. Celsius. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M Teske—Hamerllng- z: A Sira- Spek d; P J da VrindLangezaal d; E M Kiel- Hendriksen d; J M L A Melkert—Schoutese C M Hidmav d Horst—v Lil d; C PetitStout d; M Pootv d Koot) z; E J LoomanFlandei hijn d; H M de HaaaHaadlem z; W Langezaal Opdam d; G RomanBinnend(1k d; C Schalk- Htjzelendoorn d; M J HorstmanSchellinge: hout z; E M C v Velzen—v Haasteren z; J M Stiselaar—Droog OVERLEDEN: G Flamman wede van W Was- sink 76 j; M v Oosten wede van J Stoeke 80 J: A Redering:, vr 64 j; W v Beelen zn, 9 j; H H G Everdingen sn 22 D v d Bordené. man 50 j; euwenburg dr 4 imnd; J v Kuieren hsvr L C d Voort 46 j GEHUWD: W A Taselaar en E M GAMkema EP Cancrimus C v Schaik UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN WERK MAAKT STERK Wij herinneren er aan da1 morgen in gemeente de collecte gehot* den wordt voor jong werkloos Holland. Moge ook christelijk Alfen toonen, dat men de nood van werklooze jeugd verstaat en mede wil hel pen die nood te lenigen, WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Ker. van Reedestraat: Woens dag 7.30 uur Ds. de Jong van Den Haag. Lokaal van Mandersloostraat: Woensdag 7.15 uur de heer Zwoferink van Ederveen, GOED AFGELOOPEN Bij de werkzaamheden aan het nieuwe raadhuis schoot, bij hef ophijscben van nietiblokken, plotseling een blok van enkele honderden kilogrammen uit de lus op een hoogte van ongeveer 4 meter. De werklieden, hierbij betrokken, waren gelukkig niet te dicht in de huurt en ook de materieel© schade was niet noemenswaard. DE FEESTELIJKHEDEN VOOR 6 SEPTEMBER Dar de aanvankelijk benoemde hoofdcom missie voor de feestelijkheden bij het Regee- ringsj ubileum geen gras over deze zaak laat groeien, wordt wel hierdoor bewezen dat reeds nu een groot aantal kleinere commis sies benoemd is, die met elkander aan het slagen van het groote geheel zullen samen werken. Naast het hoofdbestuur of hopfd- comité zijn de volgende commissies be noemd: jeugdcommissie, muziekcommissie, zangcomim., comm. kinderspelen en kinder- tractatie, optochtcomm., volksspelencomm., comm. avondfeest, comm. verpachtingen, fi- nantieele comm., versiering- en verlichting comm., terrein-comim., sportcamm., gondelvaart, pers- en Het ligt in de bedoeling om op Dinsdag 5 Juli ter bekostiging van verschillende plan nen een opensc haal-collecte in onze gemeen te te houden. ALKEMADE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 16 Juni 1938, des namiddags om 8 uur (zomertijd). Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken. 2. Vaststelling van de veror dening op de heffing van besmettelijke ziek- tegelden. 3. Wijziging raadsbesluit kinder- t'oeslagregeling voor de ambtenaren. 4e. Wij ziging gemeentebegrooting 1938. 5. Als-voren voor den dienst 1937. 6. Reclame straatbe lasting. 7. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O. wet voor de bijzondere schoolbesturen over 1936. HAZERSWOUDE BIJZ. VRIJW. LANDSTORM De schietoefeningen van de afdeeling Ha- zerswoude van de Bijz. Vrijw. Landstorm zullen dezen zomer gehouden worden op de schietbaan te Katwijk en wel op de Zaterda gen 9 Juli en 23 Juli. EXCURSIE OUD-LEERLINGEN LANDBOUWONDERWIJS De Hazerswoudsche afdeeling van de ver eeniging van oud-leerlingen van het Land bouwonderwijs heeft een goedgeslaagd* excursie gemaakt naar de Landbouwbedrij- ven in de provincie Groningen. Onder leiding van de hoofd-assistenten voor de voorlichtingsdiensten van land bouw en veeteelt werd allereerst een bezoek gebracht aan het bekende bedrijf voor zwart-hont Hollandsch veeslag van den heer Stollenga te Garmerwolde, waar prach tige exemplaren van genoemd ras te bewon deren vielen. Opmerkelijk was de overda dige groei van het gras, iets wat trouwens voor de. geheele provincie Groningen opral- lend was. Er volgde een bezichtiging van het bedrijf van den heer E. Bolhuis te Zee rijp waar hier zwart-blaar Groningsoh vee slag bewonderd kon worden. Nu werd de tocht vervolgd naar Zifdijk, bij Roodesohool waar de proefvelden bezich tigd werden van de N.V. Landbouwbureau M. Wiersum op het bedrijf van den heer Kapenga, verschillende soorten tarwe hier naast elkaar uitgezaaid, zoodat een gemakkelijke en overzichtelijke vergelijking van groeiwijze enz. getrokken kon worden. Van hier ging hef naar de paardenfokkerij van den heer Welt te Uithuizermeden waar zelfs zeer critische oogen met lust de dieren bewonderden. Als laatste bedrijf werd bezichtigd het bedrijf van den heer Venhuizen te Middel- stum waar wel hef fraaiste vee van het zwart-blaar Groningsoh veeslag te aanechou wen viel. KATWIJK AAN ZEE BEGRAFENIS VAN MATROOS B. v. DIJ*. Onder overweldigende belangstelling L gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den matroos B. van Dijk, welke tijdens het uitoefenen van zijn werk op zoo jammerlijke wijze om het leven ia gekomen. De kist was bedekt met bloemen en werd grafwaarts gedragen door leden der bemanning van den logger. De lijkrede werd uitgesproken door Ds. Broeijer, welke wees op de vergankelijkheid van het leven. Spr. schetste den overledene als e«?n voorbeeldig hujsvader, als iemand die steeds nauwgezet zijn werk verrichtte. Spr. sprak ook waardeerende woorden na mens de reederij N. ParlevlieL waarvan de heer N. Parlevjiet Jzn. aanwezig was. Deze droeve plechtigheid werd besloten met het zingen van Ps. 66 2 en 6, waarna alle aanwezigen diep onder den indruk het kerkhof verlieten. De heer Vis bedankte mens de familie. WASCHGOED GESTOLEN Ten nadeele van mevr. W. uit de Konin gin Wi lh e lintn ast raat is een hoeveelheid waschgoed gestolen dat op een waschlijn hing drogen. VAN WIE? Op ihet politiebureau is een heerenrijwiel te bekomen, dat onbeheerd op het strand was aangetroffen. VEILIGHEID VOOR ALLES Door den slooper de R. is aan de boule vard een dakkapel afgebroken, wedke gevaar opleverde voor het verkeer, HOOGWATERSTANDEN Woensdag 15 Juni vul 5 uur, namiddag 17.24 uur. KOUDEKERK a.d. RIJN ONTSLAG EN BENOEMING Met ingang van 15 Juni a.s. is aan mej. M. W. F. Stol, wegens huwelijk eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school alhier. Met ingang van genoemden datum is in haar plaats tot onderwijzeres benoemd: mej. J. E, Rosendaal te Schoon hoven. KEURINGSDIENST Gedurende de afgeloopen maand zijn ten bureele van den keuringsdienst alhier aan gegeven de navolgende slachtingen: Be- drijfsslach tingen: 4 runderen, 5 varkens, 4 schapen en 2 n. kalveren. Noodslaohtingen: 3 runderen en 2 kalveren.. LEIMUIDEN VALSCHE HOND Het zoontje van den heer L., dat te Aals meer op de bus stond te wachten, werd door de hond van den heer R. zoodanig gebeten, dat het zich onder doktersbehandeling moest stellen. LÏSSB WERKVERSCHAFFING Bollenpellen door werkloozen B. en W. dezer gemeente hebben de navol gende circulaire gezonden aan de Bloembol- leenbedrijven in deze gemeente: Met.het oog op die nog steeds omvangrijke werkloosheid en de noodzakelijkheid om de ze met alle mogelijke middelen te bestrijden, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten een proef te nemen, ten einde te verkrijgen, dat het pellen van bloembollen zooveel mo gelijk geschiedt door personen, die thans ingevolge de werktoozernzong worden ge holpen. Niet alleen is het van groot belang, dat de gezinnen 'dleser werkloozen gedurende eenige weken een redelijk inkomen genieten, maar meer nog is het noodzakelijk, dat deze men- schen door het verrichten van nuttigen en loonenden arbeid moreel worden opgeheven. Aangezien, het gemiddelde loon, dat a-3? RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 14 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 10.20 aPrSjs 'R; li Keulen; 11.20 Parijs R; 12.05 Radio PTT N -ijs Radio: 13.20 Brussel Vl;_ 14.20 K 20.20 Brussel VI: 20.50 Straatsburg (Br. F 22.20 Brussel VI; 22.30 id Fr; 23.15 Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Divers 10.35 oLnden Reg; 16.20 Droitwich; 18.4o ol don Reg; 19 Droitwich; 21.40 London Reg; 2! Droitwich WOENSDAG 15 JTJNI Programma 3: 8 Keulen: 10.20 Diversen; 1( Parjjs Radio; 12.05 Radio PTT Nord; 12.2.3 IC len; 13.20 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.20 Pa 15.35 Deutschl.s; 16.20 Droitwich; 17.20 Br Fr; 18.20 Radio PTT Nord; 18.50 Keul- 19.10 Diversen; 20.20 Brussel Fr; 22.20 Brus VI; 22.50 Boedapest of div.; 23.20 Keulen Programma 4: S Brussel VI; 9.20 diversen Gram.-muz. RD; 10.35 London Reg; 13.20 Drc wich; 14.20 London Reg; 17.20 Droitwich Agenda Woensdag, 15 Juni. De Burcht, 8 uur. I denvergadering Onderlinge Vereen, voor Z kenhuisverpleging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en ir Vrijdag 17 Juni a.s. waargenomen door apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 J. Doedens, Wilhelminastraat 8, tclef. 274. N.V. NIJMEEGSCHE HYPOTHEEKBANK 4 pCt. PANDBRIEVEN a 101 pCt. wordt uitgekeerd, echter belangrij blijft beneden het inkomen, dat zal moete worden verdiend door iemand, die thax onder de werkloozenzorg valt, is de Minis te beieid een toeslag uit te koeren. Deze toeslag wordt bepaald op 15 cent p? mand gepelde bollen tot ten hoogste f 9 pc week. Deze 15 cent lcomt dus boven he geen volgens de geldende tarieve door den werkgever als regel per man wordt uitgekr >rd. Behalve eenige eenvoud ge administratieve voorzieningen, teneind de controle op deze regeling mogelijk te doe: zijn de werkgever betaalt zijn pelloor terwijl de toeslag van gemeentewege dol arbeider wordt uitbetaald zijn aan dez tewerkstelling voor don werkgever geen be moeienissen verbonden. Op eenvoudige wijze kan hier dus belang rijk sociaal werk worden verricht, zonde dat dit particuliere financieele offers eischt Aanvragen om bollenpellers dienen te wor den gericht aan het bureau van arbeidsbe middeling en steunverleeni-ng. Bondstraat telef. 3102 en 3370, geopend op alle werkda gen van 8.30—12 en 1.305 uur. Moge door deze poging het leed in velt gezinnen verzacht worden. OPDRACHT Aan de firma Bert van der Zaal alhier is door het Gemeentebestuur opgedragen hel maken van ijzer- en constructiewerken vooi f 1025 en de beton- en timmerwerken voor f 1239 voor het nieuw tie maken tauiverhuis ten behoeve van de gemeentelijke Gasfabriek alhier. STAND DER WERKLOOSHEID Heden staan 314 werkloozen ingeschreven tegen 255 in 1937. FIETS GESTOLEN Ten nadeele van den heer G. alhier wert( een damesrijwiel ontvreemd. Mén is de da-j ders nog niet op het spoor gekomen. NOORDWIJK COLLECTE GEWAPENDE DIENST B. en W. hebben de ingevolge de armen wet noodige medewerking verleend tot het bevorderen van de collecte ^n behoeve van het fonds voor oud-militairen (fonds ter aan moediging en ondersteuning van den Gewa- penden Dienst), welke collecte in deze ge meente deze week zal worden gehouden, BOUWEN B. en W. hebben aan den heer C. Th. Wil- lemse te Noordwijkerhout vergunning ver leend voor hef houwen van vier woonhuizen aan de Piekstraat te Noordwijik-Binn en en' aan den heer J. B. Sarnsom te Alfen aan den Rijn, voor het verbouwen van een woonhuis aan dien Beethovenweg 31 te Noordwijk aan Zee. GEREF. BOND Woensdagavond om 8 uur treedt voor den Geref. Bond in het gebouw Julianaweg 27. op Ds. J. J. Poot van Bunschoten. GEREF. SCHOOLVEREENIGING Tot voorzitter der Geref. Schoolvereenb j ging is in de plaats van wijlen den hees 1 Plaatzer benoemd de heer W. Baalbergen. M CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING Tot voorzitter van de Chr. Middenstands- j vereeniging is in de plaats van wijlen den heer Plaatzer benoemd de heer E. L. de WitE RIJNSBURG BRANDJE Gistermiddag werd de brandweer gealarj meerd daar een paar schuurtjes behoorend bij eenige perceelen aan de Vliet Z.Z. in' brand geraakt waren. Daar de brandweer zeer spoedig ter plaatse was, bleef de brand tot deze schuurtjes beperkt en werden groo- tere onheilen in deze dicht bewoonde huurt! (de Schoolbuurt of Vetpan) voorkomen. VOORSCHOTEN WAAR WERK TE VINDEN IS Door B. en W. dezer gemeente is vergun ning verleend tot bouwen van: a. 15 heerenhuizen aan de Burgemeester Treutostraa1, alhier, te bouwen door A. Nij- hof, Fahrenstraat 343, te 's-Gravenhage; b. 45 heerenhuizen aan de Burgemeester Treuhstraait en Willem de Zwijgerlaan, al hier, te bouwen door H. Verboon, Rietzan- gerlaan 18 te 's-Gravenhage. VERPLAATSING WAARSCHUWINGSBORD Het waarschuwingsbord van de Noord- em Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij, hetwelk op den hoek LeidschewegGebr, Treubstraat stond, is nu volgens genomen; raadsbesluit van 23 Maart j.l. verplaatst naar de overzijde van den weg en staat mi in het trottoir vóór den winkel van den dro gist, don heer J. de Boer. Dit zal de veilig heid aldaar zeer .ten goede komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6