Castellon in rechtsche handen HOODEÜtSTER SCHUDT UW LEVER WAKKER |7^ TÜCRÊME DEBZEfTOl^ DINSDAG 14 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. s De Spaansche burgeroorlog Instanline Toch op tijd... ook al begint de dag met hoofdpijn en lusteloosheid. Neem dan direct Instantine stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. De Japansch-Chineesche oorlog De Japanners bedreigen Hankau De bombardementen van Kanton Gaat Stalins positie verzwakken? Er wordt pamflet-actie tegen hem gevoerd Tweehonderd bommen op Sagunto Maandagmiddag zijn de nationalistische troepen de stad Castellon binnengedrongen, nadat zij deze eerst geheel hadden ingeslo ten. Er heelt een.verbitterde strijd plaats gehad, daar de rooden schier huis voor huis verdedigden en van straat tot straat moesten worden teruggedrongen. Naar Havas uit Oropesa meldt was gister avond om kwart over zeven tenslotte de re- publikeinsche tegenstand gebroken. Even nadat de troepen de stad waren bin nengetrokken, kwamen ook de ordedienst, de geneeskundige dienst en de convooien met levensmiddelen in de stad aan. De frontlijn ligt thans voor Almazora, zes kilometer ten zuiden van Castellon. De re- geeringstroepen trekken in wanorde, doch zonder paniek, terug. Sagunto gebombardeerd Gisteren om kwart over twaalf kwamen 200 bommen terecht op de stad en de haven van Sagunto. Verscheiden personen werden gewond, terwijl er ook eenige scha de werd aangericht. Korten tijd later verschenen twee eska ders vliegtuigen, die mitrailleurvuur open den op Sagunto en den weg naar Castellon Vervolgens werd de binnenstad van Castel lon beschoten. Een dertigtal bommen is in de buurt van het dorp Valles terecht gekomen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl even min schade werd aangericht. Frankrijk verwacht vluchtelingen In het Pyreneëengebied vechten thans 9000 republikeinen en 3000 boeren, die zich bij hen hebben aangesloten, om aan de om singeling der rechtschen te ontkomen en naar Frankrijk uit te wijken, waardoor de geheele bovenloop der Cinca in rechtsche handen zou vallen. De terugtocht der republikeinen is uiterst moeilijk, in het bijzonder door de zeer slech te weersomstandigheden. Bovendien wordt de tocht vertraagd door het feit, dat de boeren, die met de troepen meetrekken, al hun vee en een groot deel van hun bezittin gen meenemen. De vlucht geschiedt boven dien langs smalle bergpaden, die gewoon lijk door smokkelaars gebruikt worden en die zoo weinig ruimte bieden, dat de vluch tenden tfoor een enkelen misstap in den af grond künnen storten. Aan de Fransche grens heeft men reels toebereidselen getroffen om de vluchtelin gen te ontvangen. De mobiele garde zal hen dadelijk ontwapenen en naar een kamp brengen, waar veldkeukens zijn ingericht, niet alleen om hen van eten te voorzien, doch ook om de door koude gekwelden weer te verwarmen. Waarschijnlijk zullen de gevluchte boeren eenigen tijd in Frankrijk kunnen blijven, de soldaten worden echter dadelijk voor de keus gesteld in nationalistisch of in republic keinsch Spanje over de grens gezet te wor- De woordvoerder der Chineesdhe mili tairen heeft medegedeeld, dat de Japan- sche troepen, die ten oosten van Tsjeng- Tsjau door de overstroomingen van de Gele Rivier worden opgehouden, een algeheelen terugtocht zijn begonnen. Het water heeft den spoorweg naar Loeng- hai bereikt. Het stroomt snel in zuid oostelijke richting. De ontwikkeling van de vijandelijkheden heeft twee verrassingen aan het Zuidelijk front tegen Hankau gebracht. De Japanners hebben driehonderd vliegtuigen naar Woe- Hoe gedirigeerd en daar een vliegbasis inge richt, die een groote bedreiging vormt voor Hankau, dat vandaaruit, naar men vreest, voortdurend uit de lucht bestookt zal worden De tweede verrassing is de snelle val van Anking. De Japansche oorlogsschepen, die de Jang-Tse opvoeren, ontmoetten vrijwel geen verzet. Nadat de oever bezet was, vielen de troepen aan uit het Oosten en Noorden en binnen drie uur was de stad geheel in Ja pansche handen. Dit gebeuren heeft in internationale mili taire kringen veel verwondering gewekt. Men neemt aan, dat de overgave een ma noeuvre der Chmeezen is, waarvan men de beteekenis niet kan voorzien, ofwel dat het garnizoen van Anking zich niet aan de be velen van Tsjang-Kai-Sjek gestoord heeft en de stad tegen den wil van den genera lissimus heeft prijsgegeven. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat de Amerikaansche en Britsche kanonneerbooten op de Jang-Tse geen op dracht hebben ontvangen haar positie te wijzigen, niettegenstaande het Japansche verzoek. De Britsche kanonneerbooten liggen thans bij Woe-Hoe en Kioe-Kiang, zij hebben bevel gekregen daar te blijven. De Britsche autoriteiten hebben nog niet geantwoord op het Japansche verzoek, doch naar verluidt heeft de opperbevelhebber van de Ameri kaansche vloot, Yarnell, het verzoek van de 'hand gewezen. Het lfjden van Kanton Kanton is gisteravond, naar Reuter meldt, voor den veertienden keer in veertien dagen gebombardeerd, nadat de stad 48 uur lang voor aanvallen was gespaard gebleven. Een .-niet te bepalen aantal Japansche vliegtuigen vloog boven de stad. Vijf maal zijn vliegers verschenen, die bijna 30 bommen hebben uit geworpen in de buurt van de electrische cen trale in de voorstad Saitsjoen, die reeds Vrijdag werd vernield. Chineesch beroep op den Paos De Chineesche afldeelingen voor den inter nationalen veldtocht voor den vrede, de Vol- kenbondsvereeniging en de bond van buiten- landsche betrekkingen hébben gezamenlijk een beroep gedaan op den Paus, al zijn in vloed aan te wenden om het bombardement van Kanton door de Japansche luchtmacht te doen eindigen. China en het opium-vraagstuk Een anti-Japansche film te Genèvc Dr. H o o, de permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond, heeft in de Ge- neefsdhe opiumcommissie voorgesteld een film te laten draaien over de organisatie en Sluikhandel in opium in de Japansche con cessie van Hankau. Deze film werd door de Chineesche autoriteiten opgenomen na de ontruiming dezer concessie door de Japan- De vertegenwoordiger van Japan heeft verklaard, dat indien de commissie dit voor stel zou aanvaarden, dit een Chineesche pro pagandafilm een officieel karakter zou ver- leenen, waartegen hij met nadruk voorbe houd maakte. Onder die omstandigheden zou hij zich verplicht zien zijn medewerking aan de commissie te staken. De consultatieve commissie inzake opium heeft besloten het voorstel van den Ghinee- schen gedelegeerde niet te aanvaarden. Deze gaf evenwel te kennen, dat hij zich voorstel de op eigen gelegenheid de film te laten draaien in een bioscooptheater te Genève en dat hij voor deze voorstelling uitnoodigingen zou zenden. De verzwakking van het roode leger De „Times" meldt uit Riga, dat maar schalk Worosjilof order heeft gegeven, dat 10.000 kadetten als luitenants in het roode leger moeten worden opgenomen, hoe wel hun opleiding aan de militaire scholen nog niet voltooid is. Als officieele reden voor dezen maatregel wordt aangegeven, dat men den jongen lui tenants commandoposten voor de manoeu vres van het najaar wil geven, maar volgens de „Times" is de vervroegde bevordering der kadetten noodig geworden, doordat de dras tische en langdurige „zuivering" sinds het vorige najaar het leger beroofd heeft van een derde deel, of de helft, van zijn officie ren boven den rang van luitenant. Duizenden officieren zijn verdwenen, zon der dat daarvoor een reden is gegeven en vele andere zouden terechtgesteld zijn als „verraders, trotzkisten en volksvijanden". De stemming in het leger zou dan ook erg onrustig zijn. Ook in de industrie zou een sterke onrust heerschen. Door de onregelmatige levering van materialen kunnen directeuren en inge nieurs de plannen vaak niet ten uitvoer leg gen, zoodat zij gevaar loopen, van sabotage beschuldigd te worden. Hier en daar zijn pamfletten verschenen, waarin aanvallen worden gedaan op de autoriteiten en in het bijzonder op Stalin. Terwijl dergelijke geschriften sedert twintig jaar nauwelijks bekend waren, worden ze nu, zelfs in de voorsteden van Moskou, bijna dagelijks de fabrieken binnengesmokkeld en op den grond en de lessenaars gevonden. Deze pamfletten moeten afkomstig zijn van communisten, die tegen Stalin gekant' zijn en den dood van Toechatsjewski en andere leiders betreuren. Zij beschuldigen Stalin er van, de verdedigingskraoht van het land te ondermijnen, zoodat het een prooi voor an dere mogendheden wordt. DIENSTBODEN 9 VERZEKERING MoaUtAaptüf Sneeh Het Luiksche gifmoorden-proces Bestaat mevr. Doornens? De reichter van instructie heeft gistermor gen bij de voortzetting van het proces tegen de weduwe Becker verklaard niet te geloo- ven, dat mevr. Daumens bestaat. De be schuldigde heeft van haar slechts een zeer vaag signalement kunnen geven, hoewel zij haar geregeld ontmoette. Hij zeide voorts ieder sterfgeval te hebben onderzocht. Den dag na den dood van Lambert Beyer werd slechts weinig geld gevonden, doch sinds den daarop volgenden dag leefde de weduwe Becker veel royaler en betaalde zij ook een deel harer schulden. Dat was meestal 't ge val, hetgeen den advocaat-generaal aanlei ding gaf op te merken, dat diefstal de drijf veer der misdaden was. Om half één werd de zitting geschorst. Gistermiddag ie het verhoor voortgezet. Het bleek, dat tijdens de instructie de be klaagde in een stortvloed van heftige woor den was uitgebarsten. Opnieuw passeerden voorts de verschil lende zaken, die aan de beklaagde tea laste worden gelegd, de revue. De uiteenzet, tingen van den rechter van instructie zijn verschillende malen door de verdediging on- deibroken, Een vliegtuiggeschenk voor België Een der Belgische oud-strijdersbonden heeft dezer dagen een nationale inschrij ving geopend met het doel aan de Bel gische regeering een eskader van negen jachtvliegtuigen aan te bieden. De toestellen zullen de namen dragen der verschillende Belgische provincies. Dreigende taal van Mussolini Bij beëediging van zwarthemden Mussolini heeft te Cesena Ro ma gne vier bataljons zwarthemden bs- codigd. In zijn toespraak zeide Mussolini: „Ik vraag u thans: zal er voor u in tijd van oorlog iets onmogelijk zijn?" Toen de zwarthemden hierop antwoord den: „neen" zeide Mussolini: „Eens zal ik u herinneren aan het antwoord, dat gij mij op mijn vraag hebt gegeven". De mislukte ontvoering in Engeland Do Engelsche handelsreiziger Taylor, die onlangs gepoogd heeft den industrie magneet Lord Nuffield te ontvoeren, heeft voor den politie-rechter te Oxford geprobeerd om aan den getuige R a m d s e n, die de zaak aanbracht, de schuld te geven. Taylors verdediger beweerde, dat Ramsden de fantastische plannen van zijn cliënt, die ze zelf slechts als een soort sport had beschouwd, met alle middelen had aange moedigd om van Lord Nuffield een beloo ning ie krijgen en om zijn naam aan het groote pubiiek bekend te maken, want Ramsden s financieele omstandigheden zou den niet bepaald schitterend zijn. Spr.'s cliënt daarentegen had een goede positie en niet noodig op deze wijze aan geld te komen. Ondanks dit betoog heeft de politie rechter de zaak naar de openbare zitting te Birmingham verwezen, maar het verzoek om Taylor tegen borgstelling op vrije voeten te laten is ditmaal toegestaan. België herdenkt den wereldoorlog De Belgische minister van defensie heeft beschikt, dat op 4 Augustus te 9 uur 3 in de hoofdsteden der provinciën, waar artillerie in garnizoen ligt, kanonsalvo's van 21 scho ten zullen worden gelost, ter herdenking van het feit, dat 24 jaar geleden op dat oogenblik het Belgisch grondgebied door de Duitsche troepen werd geschonden. EEN ENGELSCHE VIERLING GEBOREN De 29-jarige Esther Taylor, vrouw van een Engelschen werklooze, die reeds vier kinderen beeit, heeft dezer dagen in het zie kenhuis van Liverpool hfit loven geschon ken aan een vierling, namelijk drie jongens en een meisje. De kinderen maken het, evenals de moe der, uitstekend. UIT OOST- EN WEST- INDIE Luchtkarteering van Celebes Voor kolonisatie-doeleinden Naar International Aero Press van de zijde der K.N.I.L.M. verneemt, heeft deze maat schappij van de Indische regeering een k&r- teeringsopdracht gekregen ten behoeve van de kolonisatieplannen op Celebes. Ten Noor den van de Golf van Boni zal een gebied van 234.000 H.A. in kaart gebracht moeten worden. In verband hiermede zal in de nabijheid van Mazemba een vliegveld wor den aangelegd. Een der fotovliegtuigen van die K.N.I.L.M. een Sikorsky amphibie of een De Haivilland, die hiervoor speciaal zijn uitgerust zal voor deze opdracht in ge reedheid gebracht worden. Een vliegtuigbe stuurder, een navigator, een laborant en eenig inlandsoh personeel zal aan deze expe ditie deelnemen. Den lsten Augustus zal met de uitvoering van de opdracht worden aangevangen. Men verwacht tegen het einde van het jaar met de karteering gereed te zijn. GEMENGD NIEUWS Wie noten mist of aich var gist, Wordt van zijn leven geen solist! Solist hun je alleen maar zijn Als je wat kan op je terrein. Dus, zoo bezien, is onbetwist Ook Roode Ster Tabak solist! NIEMEIJER'S 6, 10, 1 3 ct. per hall ons. Dame onder den trein geraakt Een been afgereden Op het station te Haarlem is een ernstig ongeluk gebeurd. Een dame, de vijftigjarige mevr. A. uit Heemstede, die een uit IJmui- den komenden electrischen trein trachtte te verlaten, terwijl dez^ nog niet stilstond, viel tusschen het perron en den trein, waardoor haar linkerbeen werd afgereden. Een mede passagier had nog geprobeerd haar tegen te houden, door haar bij den mantel vast te grijpen, maar de dame stapte toch uit. Toen zij viel heeft men aan de noodrem getrok ken, doch dit kon natuurlijk niet helpen. Het onderstel van den laatsten wagen ging over het been van de vrouw. Een dokter, die zich in den trein bevond, verleende eerste hulp; daarna verscheen nog een geneesheer uit Haarlem en leden van de E.H.B.O. Het duurde ruim een half uur voor men de on gelukkige had bevrijd. Zij is naar het Diaco- nessenhuis vervoerd, waax onmiddellijk ope ratief werd ingegrepen. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Ernstig ongeluk op de kermis te Brunssum I Twee ernstig, twee licht gewonden BRUNSSUM, 13 Juni. De drukke zomer kermis te Brunssum werd hedenavond verstoord door een ernstig ongeluk. In vollej vaart geraakte een schuitje van een z.g.n, trekschuitmolen los, met het gevolg, dat de vier personen, die zich daarin bevonden, op den grond' vielen.. Hoewel onmiddellijk met volle kracht geremd werd, kon niet worden verhinderd, dat de andere schuitjes over de mensóhen heen vlogen. Van hen werd er twee ernstig en twee licht gewond. Surveilleerende leden van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp. Van de slachtoffers had de heer D. uit Heerlen behalve verschillende vleesehwon- den een hersenschudding opgeloopen, terwijl mej. H. uit Heerlen, een knieschijf brak en ernstige beenkneuzingen kreeg. De beide anderen hadden hoofdzakelijk schaafwonden bekomen. Een geneesheer uit Heerlen heeft de gewonden behandeld, waarna de twee eerstgenoemden naar het ziekenhuis zijn; vervoerd. Het ongeluk moet worden toegeschreven! aan het losraken van een kabel, Praag en de eischen yan Karlsbad Sudeten houden protest-staking De Tsjechoelowaalkgche regeering moet' tvolgens „United Press" thans hebben be sloten, om met de Sudeten-Duitsche partij te onderhandelen, ten einde tot een compro mis te komen, wav betreft de eischen, door deze partij geformuleerd op haar congres te Karlsbad. Er wordt op gewezen, dat dit 'de eerste maal is, dat Henleins Karlsbad- eischen als zoodanig worden besproken. Politieke experts zijn bezig om een formule op ve stellen, waarin Henleins eischen en het minderhedenstatuut tot een geheel zijn verwerkt. De woordvoerder der regeering zeide tot een man van de „United Press": „De be reidwilligheid van de regeering om betref fende Henleins eischen te onderhandelen kan niet' als een aanvaarding daarvan wor den beschouwd. Wij trachten een formule te Vinden, waarin zooveel eischen .van Henlein ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze .stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het tederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. V moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en Henlein dankbaar Konrad Henlein heeft in een oproep aan de Sudeten-Duitschers zijn dank tot uitdrukking gebracht voor de tijdens de ge meenteraadsverkiezingen aangenomen hou ding, waardoor het bewijs geleverd is, dat de Sudeten-Duitschers vastbesloten zijn, on wrikbaar vast te houden aan hun eischen tot zelfbestuur. De districtsafdeeling der Sudetenduitsche partij in Moravisch Schoenberg deelt mede, dat de Duitsche zakenlieden uit protest te gen aldaar plaats gehad hebbende inciden ten middags reeds om 3 uur hun zaken hebben gesloten. De vrije beroepen hebben een uur niet' gewerkt, terwijl ook in de in- dustriebedrijven een tijdlang het werk stil gelegen heeft. De afgevaardigden der Sudetenduitsche partij Kuenzel en Axmann en de burgemees ter van Moravisch Schoenberg hebben een telegram aan Hodza gezonden, waarin zij protesteeren tegen de verkeerde voorstelling van het gebeurde en uitzending van een commissie van onderzoek eischen. Onrustig Mexico Algemeene staking fn Puebla In den Mexicaanschen staat Puebla is een algemeene staking uitgebroken, wijl de werkgevers in de textielindustrie de eischen der arbeiders niet willen inwilligen. De sta king heeft in zooverre politieke beteekenis, dat zij ontketend is op het oogenblik, dat president Cardenas met nadruk wees op den ernst van den economischen toestand en allen burgers verzocht af te zien van be toogingen, die de economische ontwikkeling zouden kunnen vertragen. De vakvereenigingen in Puebla keeren zich dus tegen Cardenas. Hun actie is overigens ook in strijd met het parool van den vakvereenigingsbond. DOOR EEN AUTO GEGREPEN MAASSLUIS, 13 Juni Vanavond om streeks half zes is de zestienjarige wielrij der J. van Leeuwen uit Maasland, toen hij plotseling van achter een auto vandaan kwam om deze to passeeren, door een uit de tegenovergestelde richting komende perso nen-auto gegrepen en tegen den grond ge smakt De jongen werd zeer ernstig gewond. In levensgevaarlijken toestand is het slacht offer naar het Sint Hippolytusziekenhuis te Delft overgebracht, EEN HONDERDJARIGE TE VIERHUIZEN OLDEBROEK, 13 Juni, Vandaag vierde de weduwe W. B r i n k-v. Boven, wonende in de buurtschap Vierhuizen te Olde- broek, haar honderdsten verjaardag. De Burgemeester van Oldebroek, de heer A. Bakker en diens echtgenoote. de betde wethouders en de gemepnte-secretaris kwa-- men het oudje persoonlijk geluikwenschen. De weduwe woont in bij haar eenige nog in leven zijnde 61-jarige dochter. Sedert haar geboorte woont de weduwe Brink in hetzelfde huis. Twee muziekcorpsen brach ten de jarige hedenavond een serenade. Ook in 1930 telde Oldebroek onder haar inwoners een honderdjarige. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING Het Tweede Kamerlid De Geer heeft, ten aanzien van het wetsontwerp houdende algemeene regelen van de electriciteitsvoor- ziening bij amendement voorgesteld, lid. 3 van artikel 4 te schrappen. De bedoeling van het betreffende lid is,i de tarieven binnen redelijke grenzen te hou den. Tegen die bedoeling bestaat, volgens den voorsteller, geen bezwaar, doch hij acht het voorgestelde middel ondeugdelijk, KNAAPJE VERDRONKEN JUTPHAAS, 13 Juni. Vanavond om zes uur is de acht-jarige B. Veldhuizen bij het spelen langs den Vaartschen Rijn te water geraakt en verdronken. Het lijkje is later op den avond opgehaald! en naar de ouderlijke woning verwoercL Har AfSÏÊ een weldaad È=y ®ES i/nnr Uwhu/d^_ I MM II Brïïl (2 Tonia snoof hoorbaar van verbolgenheid. Dat ging haar te ver. Jan had tegenover haar, zooals zijn gewoonte was, met geen woord gerept over zijn plannen. En voor Tunnes Belman had ze nog een zwak. Met hem kon ze nog wel eens praten als hij in de hof werkte, en hij, hij alleen, had haar met tranen Sn de oogen beklaagd, toen ze met schande weer in de ouder lijke stee was teruggekeerd. Hij had haar zelfs gereden op 'die trieste, vernederende tocht. En wou die goddelooze Jan 'dien ouwen kerel nou#er uit zetten omeen nest te hebben voor dat jong span hier aan de tafel. „Jan, doe gin onrechtvaerdige dinge", zei ze. „Ik zij baos over den Elzenberm endet blijf ik", klonk streng en hatelijk zijn antwoord, en hij beet verder: „en aon 'den Bovendijk hedde die zachtzinnighed ok nie gelieerd". „Es ge mer wit", zei ze opstaand, „det ge ieens réken- Schop zult motte afleg ge, wet ge mee oewen Elzenberm gedaon het". „Mer nie vur Tonia Klavers". Toen viel er een zwijgen in de rookerïge kamer. Ieder spon aan zijn eigen gedachten. Gijs en Stijn waren gewend aan vaak wederkeerende onvriendelijkheden en schampere opmer«< Jüngen van weerszijden! Tonia las weer verder ïn haar krantje. Ze was voor de zooveelste maal verslagen. Jan zat onbe weeglijk strak voor zich uit te kijken, de pijp lag op de platt^ buis van de kachel. Zijn mond was getrokken tot een rechte streep tusschen de bloedlooze lippen. De andere twee zaten zwijgend af te wachen, wat de baas tegenover hen. ter verduidelijking zou aanvoeren. Ze wisten, dat hij beslissen zou en dat zij, wilden ze bij elkaar blijven, onmachtig waren om zich tegen zijn besluit te verzetten. „Mee Maai komt 't huske leeg, wet dinkte er van?" Zijn stem klonk als een bevel en onwillekeurig kwam er iri Stijns hart een vleug van verzet. Ze keek onder 't licht van de lamp naar den boer, die zijn oogen strak op haar richtte. Stijn keek oogenblikkelijk weer op haar werk. Nu voelde ze zoo goed wat 't beteekende afhankelijk te zijn van de menschen. Die man daar in zijn hoek achter de kachel, buiten de licht kring van de lamp, zou die moeten beslissen over zulk een gewichtig iets in haar leven. Waarom zei Gijs niets meer? Achals zij weigerden, bleef er maar één uitwegver dwijnen en terug naar huis endat kon niet. Wat ze er van dacht, vroeg hij, en ze zocht naar een ant woord. Eigenlijk had zij niets te denken, dat had de boer al gedaan. „Mer Tunnus dan?" waagde ze. „Tunnus, Tunnus; mot ik Tunnizze aon zijn èend bringe. Renteniers haauw ik er nie op nao. Op den Elzenberm mot gewerkt worre". Zijn toon werd luchtiger en er klonk iets van spot in zijn woorden. Wat haar niet ontging en haar pijn deed. Zoo ging 't als je oud werd en niet meer kon. Hard waren de men schen; als steen. En Gijs frunnikte wat aan zijn touwen en knauwde harden op zijn pijp; maar hij zweeg. Hij schaamde zich eigenlijk, dat hij Stijn alleen 't woord liet doen, of 't hem niet aanging. Die hardheid voelde hij niet zoo, dat was immers 's wereld be loop. Een arbeider, dat was nou eenmaal als een wet, was tweemaal arm; de eerste keer als hij pas getrouwd was en dan als hij oud werd. „Gij zegt er ok niks van Gijs", drong de boer. Hij schrapte zijn pijp schoon en blies door 't roer. „Kek is", vervolgde hij. „Gij zijt nou mee den Baomus drie en twintig gewiest en Stijn heet ok d'r jaoren, zou 'k dinken". Stijns hart bonsde. Die stekende oogen van den boer sche nen tot in het diepst van haar hart te hebben gekeken. En de gedachten, die ze zoo angstvallig als een verboden geheim had bewaard, waren dezen ouden vrijgezel bekend. Ze durfde niet kijken naar hem noch naar Gijs. Maar Jan, die zag hoe groote verwarring hij gesticht had met z'n enkele vraag, ging voort: „Zoo zulde 't wel nie lang mieer uithaauwt en ge kunt er nou mee ieere een èènd aonmaoke". Een diepe gloed trok over Stijns gezicht tot in haar hals. „Gijs", riep ze, „lat um ophaauwe". „Is 't nou genogt, Jan, om det meske zoo te plaoge" viel Tonia uit met krakende stem, „schaomde oe èège nie". „Ik zee toch van nie", grinnikte Jan. En Gijs keek op, de steel van zijn pijp in de rechtermond hoek. „Baos laote we d'r nog is over dinke, nog is prakkezeere". De bleekgele schijn was over zijn opgeheven gezicht. Er was verlegenheid in den krachtmensch. En Jan merkte dat. „Prakkezeere, prakkezeere't mot toch ieéns uit zijn mee det gevrij hier in mijn huis. Det sulde zelf wel begrijpe, war"i Hij scheurde een reep van 't Bijblad van „Het Nieuwsblad! van de Beemskanten", vouwde ze tergend langzaam tot een smalle strook, klikte 't kacheldeurtje open met een stoot van zijn eeltige duim en stak zijn pijp aan met 't hoog opvlam mend papier. Zijn gezicht met de diepe merken van ouder dom en arbeid, de ruige wenkbrauwen en de smalle neus werden spookachtig verlicht door de roode vlam. Hij zoog met spitse mond zijn pijp aan en kneep de vlam uit. „Ge mot niet te veul prakkezeere. Laot det mer aon mijn over". Gijs voelde de drift in zijn snellere ademhaling. „En as ik 't nie doei?" „Watte?" Jan Donkerstal zat recht. Fel waren zijn oogen op den knecht gericht. „Niet doen!" smaalde hij. Zijn gezicht ontspande zich. „Zoo dom ha 'k oe nie gedocht, Gijs". Tonia stond op. Ze steunde met haar schrale handen op de tafel. „Gij zult er naor vergaon", zei ze op 'n toon als was ze profetes op dat oogenblik. „Merci, vur de bodschap", spotte Jan. „Mer ik heb 't oe gezeed, ik heb oe gewarschouwd". Ze draaide zich om, deed de krakende deur van haar kamertje open en verdween. „Wel te rusten", riep Jan haar na met een blik op de Friesche klok. „Gao den hond losmaoke, Gijs dan bekomde wet buiten is de kaauw". Gijs stend op, greep zijn bundel touw en ging naar de geut. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2