£eittsri)e (üuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gedwongen Staatsopvoeding Het zoeken naar het Lutine-goud abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaalsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 porlokoslen Per week0.18 Voor hetBuilenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct No. 6415 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) - ZATERDAG 11 JUNI 1938 Postbox 20 Postgiro 38936 19e Jaargang atrtjertentitprróen: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Het probleem der werklooze jeugd Bij het Werkloosheidsdebat, dat de .vorige week in de Tweede Kamer twee dozijn sprekers van de groene banken lokte, is „zoo ongeveer alles wat zich tusschen hemel en aarde bevindt", onder werp van discussie geweest. Daartoe be hoorde ook de allernieuwste idee: ar beidsplicht in werkkampen voor de werk looze jeugd. Het allernieuwste plan? smaalt de na- tionaal-socialistische pers. „Wij hebben reeds herhaaldelijk de noodzakelijkheid van arbeidsdienstplicht betoogd en het program der N.S.B., dat al zes jaar oud is, spreekt er van. Maar „democraten sukkelen altijd wat achteraan." Dit klinkt heel aardig, maar zegt toch niet veel. ^^ant het nationaal-socialisme wenscht uit principe staatsopvoeding begeert arbeidsdienstplicht niet als nood maatregel, omdat de jeugd ledig langs de straat loopt of „op de markt staat Dit leert Duitschland ons, waar arbeidskam pen zoowel voor de vrouwelijke als voor de mannelijke jeugd zijn ingericht en waarin de staatsopvoeding zoo alzijdig mogelijk is. D.w.z.. wat de vrouwelijke jeugd betreft, de vorming voor huishou delijke beroepen, maar ook de opleiding en opvoeding in de nationaal-socialisti sche beginselen. Wij hebben dezer dagen ongezocht gelegenheid gehad te constateeren, wat daarvan in de praktijk het gevolg is. Een Duitsch dienstmeisje van meer 'dan gewone ontwikkeling, helder geeste lijk inzicht en vroom-Evangelische rich- .ting was voor ongeveer twee jaar ge noodzaakt naar haar Heimat terug te keeren. Zij wist de Nederlandsche vrij heid te waardeeren boven de Duitsche knechting van den geest en de Holland- sche familie hier was eenigszins benieuwd hoe zij zich zou „aanpassen". Een jaar geleden ongeveer kwam zij voor 't eerst in een arbeidskamp, maar zij bleef er nooit lang door herhaalde overplaatsing. Als motief werd opgege ven, dat zij zoo flink was en telkens werd ze kort na aankomst tot chef der keuken benoemd, maar even dikwijls hield de leiding haar voor, dat zij door verblijf elders wat meer gezien had dan de anderen, doch daarvan geen „misbruik mocht maken. Ten volle begreep zij de beteekenis van deze waarschuwing en ze was er zich ook terdege van bewust, dat men in Duitschland slechts ziet wat men wel mag zien: „de fouten van het tegenwoor dige regeersysteem worden zorgvuldig voor ons verborgen gehouden". Noch tans was heel goed merkbaar, dat de opvoeding in nationaal-socialistische rich ting niet zonder invloed op haar toch sterke persoonlijkheid was gebleven, zoo als b.v. bleek uit de verzuchting: „waar om staat heel de wereld gewapend tegen over ons?" Deze ervaring zal voor de N.S.B. een Oorzaak van vreugde en een aanbeveling voor verplichte werkkampen met ge dwongen staatsopvoeding zijn: het prak tische voorbeeld zal elke andere groep tot voorzichtigheid manen. Want nie mand buiten de N.S.B. bedoelt zoo iets: Wie voor gedwongen verblijf in .werkkampen pleit, doet zulks noodge dwongen en gezien de treurige gevolgen voor lichaam en ziel, welke de werkloos heid voor de jeugd met zich meebrengt. Werkloosheid is voor ieder normaal mensch een ramp. Laat toch niemand meenen, dat de werkloozen als ze maar een sobere steunpenning ontvangen, niet te beklagen zijn en zelf zoo'n leventje niet kwaad vinden. Er zijn ook nu, gelijk immer, beroepswerkloozen, die lediggang verkiezen boven arbeid: <"n welke klasse der maatschappij zij het meest voorko men, laten we in het midden: maar de massa is gelukkig zoo niet. Men hoort alom een schreeuw om werk. Misschien klagen de volwassenen meer hun nood dan de jeugdigen, en toch geeft iedereen toe, dat de noodlottige gevolgen van le diggang grooter zijn voor de jonge dan voor de oudere menschen en ernstiger voor de jongens dan voor de meisjes. De laatsten vinden immers in het huisgezin allerlei bezigheid, terwijl vele moeders ten onrechte liever alles zelf doen idan een jongen aan het werk zetten. Het is moeilijk te zeggen, welke ellen dige gevolgen het gedwongen lanterfan ten op de jongens heeft en hoe groot de demoraliseerende invloed is. Niet alleen dat ze hun vakbekwaamheid verliezen, ook hun geestkracht wordt geknakt en hun arbeidslust gedood: terwijl straat- slenteren nog nimmer aan de zedelijke opvoeding ten goe''e kwam. u Er zijn uitzonderingen. Sommige jon geren hebben zooveel energie, dat zij voortdurend nuttig bezig zijn en hun zedelijke vorming geen schade lijdt; maar meestal verkeeren dezulken dan ook in gunstiger omstandigheden dan andere en kunnen zij over allerlei hulpmiddelen be schikken. Regel is, dat de werklooze jeugd aan arbeid, ontspanning en oplei ding geholpen moet worden. Dit nu heeft geleid tot de stichting van vrijwillige werkkampen, uitgaande van de vier vakcentralen en waarin met steun van de regeering doorloopend 1500 tot 2000 jongens acht a tien weken praktisch en nuttig werk doen. Maar evenzeer is de overtuiging gegroeid, dat zulks nog lang niet voldoende is onder de tegenwoordige omstandigheden. Echter moet met leedwezen geconsta teerd worden, dat de gelegenheid grooter is dan de animo onder de jongeren en dit verschijnsel is oorzaak, dat velen, die er anders niets van zouden willen weten thans hun toevlucht willen nemen tot ver plichten arbeidsdienst. De redeneering is dan deze: wij verdedigen dit niet uit principe, maar tegen abnormale kwalen moeten abnormale middelen aangewend worden. De vraagi of dit juist is, hopen we nader onder de oogen te zien. VERSTERKING VAN ONZE WEERMACHT Nog altijd komen op het Departement van Defensie vrijwillige giften binnen voor versterking van onze weermacht. Het totaalbedrag is thans gestegen tot 130.848.—. ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ Burmaniahuls, LEEUWARDEN Reeds ruim 10.4 mlllioen gulden is als winsl voor de verzekerden beschikbaar gesleld. Regeling van den zoutafzet 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen een ondernemersovereenkomst tot regeling van den afzet van zout hier te lande op grond van artikel 2 van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersoverkomsten 1935 door den minister van Economische Zaken algemeen verbindend worden verklaard. De overeenkomst zal een eind maken aan een concurrentiestrijd, die in toenemende mate tot een ontwrichting van de zoutmarkt leidt. De uitvoering der overeenkomst zal wor den opgedragen aan een algemeene zout- commissie, waarin naast het meerendeel dei zieders ook vertegenwoordigers van de af nemers en de arbeiders zitting zullen heb ben. Deze commissie zal oa. de prijzen van de verschillende soorten zout moeten vast stellen. Het zou voorts in de bedoeling va:i den minister liggen zijnerzijds een vertegen woordiger aan te wijzen, die tot taak zou hebben bij de uitvoering van de overeen komst te waken voor het algemeen belang. De verbindendverklaring zou geschieden voor den tijd van een jaar. HERZIENING OMZETBELASTING Het Tweede Kamerlid Groen heeft op het wetsontwerp tot herziening van de om- zetbelastingwet een amendement ingediend, hetwelk beoogt het fruit van omzetbelasting vrij te stellen. Ouie eti}tto&erne$)c|)iltarij enX).Padtfies &«ctyentuejsr$? Iel:uww cJfloftetüara. NADERT VISSCHERIJCONFLICT ZIJN EINDE? Moderne Bond in een lastig parket Zullen de visschers dat slikken 's-Gravenhage, 11 Juni. Bedriegen de teekenen niet, dan zal het conflict in de haringvissdherij nog heel onverwacht een einde nemen. Gelijk wij in sommige edities gisteren nog konden meedeelen is de Rijksbemiddelaar met een aantal nieuwe voorstellen op het tapijt geko men, waaraan de reeders hun goedkeu ring reeds hebben gehecht. Doch niet alleen de reeders. Ons komt n.l. ter oore dat het hoofdbestuur van den Modernen Bond zich er eveneens mee accoord heeft verklaard. Het is op grond hiervan, dat deze Bond (met de R.K., die overigens slechts als vlag dient, om de lading te dekken) vanochtend te Scheveningen zoowel als te Vlaarüingen zijn leden heeft opgeroepen om de nieuwe voorstellen te bespreken en.te verdedi gen. Om half elf nam de vergadering in Sein post te Scheveningen een aanvang. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet. Waar de nieuwe voorstellen echter, wat het kardinale punt betreft, geenszins beantwoorden aan de verlangens die de Scheveningsche visschers van den aanvang af hebben kenbaar gemaakt, was de stemming uiteraard niet bepaald op timistisch. In het tweede en belangrijkste punt toch, dat betrekking heeft op den vrijen tijd tusschen twee reizen, wordt namelijk met geen woord gerept van 2 maal 24 uur onafgebroken vrij onmiddellijk na het binnen komen van een schip. De reeders wenschen niet verder te gaan dan drie dagen binnen liggen na iedere reis, waarvan slechts 30 uren onafgebroken vrijen tijd doch nietonmid- d e 11 ij k na het binnen komen. Dat onder deze omstandigheden de Mo derne Bond, die zulke hooge verwachtingen had gewekt door met veel pathos de teugels van het conflict in handen te nemen, een harden dobber hebben zal, om zijn doel te bereiken, lijdt dan ook geen twijfel. Er zal na aflOop der besprekingen, hedenmiddag, 25 JUNI A.S. Wandelaars: opgepast! OVER 4 DAGEN SLUIT DE INSCHRIJVING schriftelijk worden gestemd; hetgeen ook in andere plaatsen zal geschieden. Daar dit nog al veel tijd in beslag neemt, is het de vraag, of de uitslag vandaag nog gepubliceerd kan worden. Vermoedelijk zal de meerderheid der vis schers hoe inconsekwent hun houding dan ook zal worden genoemd zich wel voor aanneming van de nieuwe voorstellen ver klaren. Zulks omdat de steunuitkeeringen nu eenmaal belangrijk lager zijn dan het geen de visschers kunnen verdienen als zij weer aan het werk gaan. Uit Katwijk vernemen wij, dat het hoofd bestuur van den Modernen Bond daar gis teravond reeds met de visschers vergaderd heeft om de nieuwe voorstellen te verdedi gen. Nadat daar schriftelijk was gestemd, is gebleken dat de vergadering zich bereid heeft verklaard, de voorstellen te aanvaar den. Mede hierdoor wint onze overtuiging veld, dat ook in Scheveningen en Vlaardingen een stemming een resultaat in dezen geest zal opleveren. SCHEVENINGEN, 11 Juni. Op de laatste /ergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is het volgende besloten: De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Scheveningen, met bezorgdheid en leed wezen kennis genomen hebbende van het het visschersbedrijf ontstane conflict en de ontwikkeling daarvan, door de venver- ping van het voorstel tot arbitrage, gevoelt zich gedrongen, mede in verband met de viering van het H. Avondmaal, de navol gende vermaning tot de gemeente te doen uitgaan: De Kerkeraad wekt een ieder, zoowel werkgever als werknemer of wie dan ook, die op eenige ivijze in dit conflict betrokken is, op, zichzelf ernstig te be proeven of zijn houding tegenover den naaste, ook op het terrein van het maatschappelijke leven wel gedragen wordt door de oprechte begeerte om als leden van één lichaam ook daarin de liefde van Christus niet alleen met woorden maar ook met de daad jegens elkander te bewijzen. Het Nederlandsche Roode Kruis Zevende jaarvergadering te Bergen op Zoom Prinses Juliana hartelijk toegejuicht Bergen op Zoom, 11 Juni. Betreffende de zeventigste jaarlijksche algemeene verga dering van het Nederlandsche Roode Kruis kan nog het volgende worden gemeld: Besloten werd den aftredenden secretaris generaal mr. F. W. Donker Curt voor herbenoeming aan H. M. de Koningin voor te dragen. Aanvaard werd het prae-advies van het hoofdbestuur inzake het voorstel tot het in stellen van een nationalen Roode Kruisdag. Na de sluiting der algemeene vergadering begaf het gezelschap zich naar het stadhuis, waar de Prinses werd toegezongen door ee groote schare schoolkinderen. H. K. H. had er in toegestemd, het sein te geven tot de ingebruikstelling van het nieuwe carillon, dat door de bur gerij van Bergen op Zoom aan de ge meente was aangeboden. De Prinses zwaaide een oranje vlag: dit was voor den beiaardier het teeken om zijn carillonspel aan te vangen. Na de ontvangst ten stadhuize nam de Prinses deel aan den koffiemaaltijd in de Groote Sociëteit. In de middaguren werden demonstraties bijgewoond van de Bergen op Zoomsche transportcolonne. Daarna bracht de Prinses nog een bezoek aan de Zuid-Nederlandsche Spiritusfabriek. In de Wouwsche plantage bood de afd. Bergen op Zoom een thee aan. 's Avonds om 7 uur vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Adjunct-Directrice van „Eudokia" ROTTERDAM, 11 Juni. Tot Adjunct-Diroc- trice van het ziekenhuis „Eudokia" is be noemd zuster H. O. Fel derhof te Does burg. KARZERNEBOUW TE EDE Door de Genie zal te Arnhem op 23 Juni aa. worden aanbesteed: Bestek no. 211. Het bouwen van een kazernement voor een re giment infanterie te Ede (1ste gedeelte). Raming f 524.350. In verband met de ontslagname van de tegenwoordige Tehuisouders, die te Apel doorn in gelijke functie zijn benoemd, heeft het Bestuur van het Tehuis voor Militairen te Haarlem per 1 Juli a.s. in deze functie benoemd het echtpaar G. Si es lingKop- p i e r, thans woonachtig te Groningen. De heer Siesling is gedurende 25 jaar in militairen dienst geweest en is in Maart j.l. als sergeant majoor gepensioneerd, na een hem overkomen ongeval. Hij was een voor aanstaand figuur in de Chr. Militaire actie, zoowel te Assen, waar hij eerst 14 jaren in garnizoen was, als later te Groningen. Gedurende 7 jaar was hij bestuurslid (pen ningmeester) van de afdeeling der N.C.O.O.V. en 4 jaar was hij voorzitter van militair „Pro Rege". Van den heer en mevrouw Siesling, die resp. 45 en 43 jaar oud zijn, mag nog veel worden verwacht in dezen arbeid. Rusland bestelt twee baggermolens Belangrijke opdracht voor J. en K. Smits Scheepswerven te Kinderdijk Kinderdijk, 11 Juni. Naar wij ver nemen heeft de N.V. J. en K. Smits Scheepswerven alhier opdracht ontvan gen voor de levering vam twee zelf- stoomende baggermolens met pomp-in- stallaüe voor het persen naar den wal. Elke molen zal voorzien zijn van 2 stoommachines 900 I.P.K. en 1 van 600 I.P.K., en 2 ketels Papcock en Wilcock. Deze opdracht is voor Russische re kening. De hoofdafmetingen der schepen zullen zijn 77 meter bij 13.50 meter bij 5.70 meter. De aflevering zal in Mei 1939 ge schieden. Met deze belangrijke opdracht is een bedrag vatn eenige millioenen gemoeid. Uit de laadbak geslagen Doodelijk ongeluk te Noordwijk NOORDWIJK, 11 Juni. Een gezelschap van drie studenten en een dame, die gister avond een bezoek aan Noordwijk hadden gebracht, vertrokken per vrachtauto weer naar hun woonplaats. In de cabine haddon twee studenten met de dame plaats geno men, terwijl de derde student, de 23-jarige H. van Everdingen, in den laadbak zal. Door onbekende oorzaak is deze onderweg, ter hoovte van de Beeklaan uit den laad bak geslagen. Hij kwam op den weg te recht, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Men heeft hem naar het Academisch Zieken huis in Leiden vervoerd, maar bij aan komst bleek hij reeds te zijn overleden DOOR GAS BEDWELMD Op het werk van het nieuwe weggedeelte achter de Stationsweg is den heer Breis, monteur der gemeente-bedrijven een ern stig ongeluk overkomen. Om ondergrond- sche gasleidingen af te dichten begaf hij zich in de gegraven kuil. Vermoedelijk was er te veel gas in de kuil, want toen z'n mede arbeiders eenigszins ongeduldig, gingen kijken, vonden ze den heer B. in bewuste- loozen toestand op den grond liggen, terwijl het gas nog steeds stroomde. Geneeskundige hulp, die spoedig aanwe zig was. oordeelde overbrenging naaA het Alg. Ziekenhuis noodzakelijk. De Karimata vindt wat, maar nog geen goud De bemanning is vol hoop op een goed resultaat TERSCHELLING, 11 Juni. Gisteravond heeft de „Karimata" in de bagger van den Engeischen Heek zijn eerste vondst gedaan, welke op de aanwezigheid van het Lutine-wrak duidde. Maar helaas, het was geen goud! Na bijna vijftien uur met tusschen- poozen te hebben gewerkt, vond men in de zeef van de schudgoot een paar kope ren spijkertjes. „Dat is niet veel": zal men zeggen. Maar desondanks een gun stig teeken, omdat de nageltjes inder daad afkomstig blijken te zijn van het vermaarde Engelsche goudschip. Zij la gen evenwel niet op de plaats, waar men het wrak heeft bepaald. Zij zijn waar schijnlijk bij vroegere pogingen tusschen de schelpen terecht gekomen, toen men omstreeks het jaar 1860 en in latere jaren met zuigerinstallaties trachtte de schat machtig te worden. Na cleizen eersten dag baggeren, waarbij uiteraard het bedrijf van den molen be proefd moest worden en de bemanning aan. het werk moest wennen, is gebleken, dat de gelijkstroom niet van zoodanigen invloed is op den vorm van de gleuf, die de molen, graaft, dat het gevaar van dichtslibben de capaciteit van de „Karimata" te machtig zal worden. Daarom heeft de heer G. L. Bol, administrateur van de Billiton-maat- schappij, die de Lutine-bergingswerkzaam- lieden leidt, besloten, dat de „Karimata" voortaan 24 uur per etmaal zal doorwerken Zoodoende zal het maken van de gleuf, wel ke 100 meter breed en 100 meter lang zal worden, aanmerkelijk kunnen worden be kort. Thans is de molen bezig met het gra ven van het eerste talud en langzaam aan zal hij dan vorderen tot hij boven de juiste plaats is gekomen. Het is niet mogelijk te zeggen hoeveel tijd dit werk in beslag zal nemen. Daarna moet de kleiplaat, waaron der het wrak ligt, worden doorboord en dan, ja, dan moet het groote moment zijn aange broken. Afwachten is echter de boodschap Al zijn hij het driemaal daags aflossen de-mannen van de drie ploegen, te samen ruim 50 in getal, moe van het zware werk, de geestdrift voor het welslagen van deze „Karimata"-greep is en blijft groot Van daar, dat ook de werksfeer uitmuntend is. niet het minst, omdat ieder zijn taak serieus opvat. Van niet geringen invloed op deze voor treffelijke stemming was het feit, dat de molen, die door J. en K. S m i t te Kinderdijk bedrijfsklaar was afgeleverd, alle verwach tingen verre overtreft en meer dan aan al!° eischen voldoet. Ingenieurs zoowel als werk lieden zijn geestdriftig over de enorme ma chine. Toen de avondploeg met de sleepboot „Stor- temelk om tien uur van de „Karimata" werd afgehaald, waren alle IS man daarover op getogen. Een klein half uur later voer de „Stortemelk" terug naar Terschelling, nadat de lichten van de „Karimata" waren ontsto ken en de sleepbooten van het noodige wa ren voorzien. Als een phenomeen in het licht en de glinsterende aluminiumverf bleef de molen in den maannacht liggen, de sleepbooten „Holland", „Texel", „Volhar ding" en „Neptunus" van de firma Doek- sen en als vijfde hijgekomene de „Utrecht" van de firma Wijsmuller als trouwe wachters erom heen. Een klein uur varen of liever dansend op de branding van de gronden. Bracht ons weer naar Terschelling terug. MMR Een luchtfoto van de tinbaggermolen „Karimata". bezig te baggeren naar het Lutine-goud N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK I! VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling IOOV2 I VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. Het jubileum van de Algemeene Kunst- zijde Unie. Nieuwe bestelling uit Rusland op Ne derlandsche baggermolens. Te Doornspijk zijn drie boerderijen in de vlammen opgegaan. De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets-: ontwerp houdende algemeene regelen in zake electriciteitsvoorziening. In de Tweede Kamer heeft Dr. Colijn vragen van den heer Wijnkoop over het bombardeeren van open steden beant woord. Financieel Weekoverzicht. Te Utrecht heeft de Vereen, van Chr. Technici de jaarvergadering gehouden. Het schaaktournooi te Noordwijk. De herdenking van het jubileum van! „Neerbosch". De japanners melden een belangrijke overwinning in Anwhei. Een luchtramp in de Ver. Staten. Ontvoerder van het knaapje Cash legt volledige bekentenis af. BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHANDEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-121 tJRIPLEXVraagt prijs LIJSTWERK WOTfL TCL.3I660 rijks-telefoon stroomend warm uar en koud water op alle kamers kamers met 0ntbut-f-3-met e Champagne ERNEST IRROY „GRAND GALA" Demi Sec Sec Qnalité spéciale pour les banquets Gen. Agent: ANDRE KERSTENS, Tilburg STUDENTENCORPS THEOL. HOOGESCHOOL TE KAMPEN Het 75-jarig bestaan van F. Q. I. Gistermiddag werden door een damescomité dat zich gevormd heeft om aan het studen tencorps F.Q.I. ter gelegenheid van zijn 75- jarig bestaan dat het dit jaar hoopt te ge denken, namens vrienden uit de Kamper burgerij een geschenk aan te bieden-, in een buitengewone corpsvergadering aan senato ren, monitoren en vaandrig nieuwe waardig heidsteekenen overhandigd. Ln verband met de rouw waarin het corps leeft door het overlijden van student T sp pers droeg deze bijeenkomst een zeer sober karakter. De fees telijkheden die oorspronkelijk waren voor genomen bleven geheel achterwege. Na opening door den praetor vond de aanbieding plaats door Mevr. Honig, praesidente van het comité. De praetor, de heer A. G. Honig Jr., dankte voor dit mooie geschenk waaruit opnieuw bleek het hartelijk meeleven van velen buiten den studentenkring met het corps aan de Theol. Hoogeschool. Gevaarlijke brand te Haarlem 11 ^uni- den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed op het fabrieksterrein van de N.V. Gebrs. Merens. fabriek van rubber- en asbestartikelen,, ge legen aan het Zuider Buitenspaarne te iiaarlem. De brand is waarschijnlijk ont staan dordat sintels, welke iederen middag uit de machine worden gehaald, op de op slagplaats met voldoend zijn nagebluseht en in aanraking zijn gekomen met den rub- b eraf val warin het vuur gretig voedsel vond en vlammen hoog deed oplaaien, zoo dat de brand tot ver in den omtrek te zien was. De brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse verscheen. j vuur aan niet zeven stralen. In middels was een op het terrein staande schuur in vlammen opgegaan. De brand weer richtte al haar krachen op de aan deze schuur grenzende benzine-bewaar- plaats en zij mocht er in slagen het vuur tijdie te stuiten voordat het ernstiger ver woestingen kon aanrichten. Ook de omliggende gebouwen en pereeelen liepen gevaar, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag de bewoners van drie omlig gende sraten te wekken. Dank zij het krach tig optreden van de brandweer l:on het vuur worden gelocaliseerd en bleeft het eigenlijke fabrieksgebouw gespaard,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1