KLEUTERS £i^ïg I HET PINKSTERFEEST KAORGEN vieren we het Pinksterfeest. Dit is een van de mooiste feesten, want dan denken we eraan, dat de Heere Jezus, toen Hij zelf naar de hemel was opgevaren, de Hei lige Geest gezonden heeft naar Zijn discipelen, die op de aarde achtergebleven waren. Wat zullen die discipelen zich eenzaam gevoeld hebben, toen ze na de hemelvaart van den Heere Jezus, naar Jeruzalem terug gingen. Nog niet lang geleden was hun droefheid groter geweest. Dat was, toen hun Meester gekruisigd en begraven was. Toen hadden ze helemaal geen hoop meer gehad. Ze waren zelfs ver geten, dat Hij gezegd had, dat Hij zou opstaan uit het graf en hen voorgaan naar Galilea. Hoe verheugd waren ze geweest, toen de Heere Jezus, na Zijn opstanding, plotseling in hun ze de eenvoudige mensen, die daar in die kamer bijeen zaten, in hun eigen vreemde taal hoorden spreken. Ze zeiden tegen elkaar: „Hoe is dat toch mogelijk; deze mannen zijn Galileërs en wij kunnen ze allen verstaan?" Nee, ze begrepen er niets van. Er waren ook spotters. Zij wilden de discipelen belachelijk maken en zeiden, dat ze dronken waren. Toen stond de vurige Petrus op. De Heilige Geest, die nu in hem woonde, had zijn verstand verlicht. Nu begreep hij pas goed, dat Jezus gekruisigd en opgestaan was om zondige men sen te redden. En nu hij dat eenmaal goed had begrepen, kon hij niet meer zwijgen. Hij moest spreken. Dezelfde Petrus, die nog niet lang ge leden voor een eenvoudige dienstmaagd zijn Heere had verloochend, was nu niet bang om voor al die vreemde mensen te spreken. midden verscheen, en zij allen zagen, dat Hij leefde. En nu was Hij weer van hen weggegaan. Ze konden nu echter niet bedroefd zijn. Het was immers voor hun bestwil, dat hun Meester naar de hemel opgevaren was. Dan pas kon Hij Zijn belofte vervullen en hen de Trooster, de Heilige Geest, zenden. Het was heel druk in Jeruzalem. Van alle lan den der wereld waren de Joden naar de Hei lige Stad gekomen om daar het Joodse Pink sterfeest te vieren. Op dat feest dachten de vrome Israëlieten aan oude tijden, toen God op Horeb Zijn wet aan Zijn volk had gegeven. Ook was het Pinksterfeest het feest van de eerstelingen van de oogst. Maar afgescheiden van die drukte in de stad waren de discipelen bijeen en spraken over de dingen, die ze kort geleden beleefd hadden. Maar vooral dachten ze aan de schone belofte, die de Heere hen nog vlak vóór Zijn hemel vaart gegeven had. Zij baden samen en smeek ten of Hij hen nu maar spoedig de Trooster zenden wilde. Ze waren al meer dagen zo samengekomen, maar de belofte was nog niet vervuld. Maar op het Pinksterfeest, toen ze weer bijeen waren, is het gebeurd. In Handelingen 2 lezen we, dat er uit de hemel een geluid kwam als van een geweldige, ge dreven wind, die het hele huis, waar zij zaten, vervulde. Zij zagen bij elkaar verdeelde tongen, als van vuur. die op ieder van hen zaten. En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest en be gonnen te spreken in vreemde talen. Op het wonderlijke geluid waren veel Joden komen toelopen om te zien, wat er gebeurd was. Hoe verbaasd waren de Joden, die uit verre en vreemde landen waren gekomen, toen 264 Op de plaats waar vroeger de prachtige Tempel te Jeruzalem stond, staat nu dit ge bouw. Van de schone paleizen uit de dagen van 't eerste Pinkster feest is weinig meer over. Hij vertelde hen, dat Jezus, van Wien ze allen wel gehoord hadden, die predikend en zieken genezend door het land was gegaan en einde lijk gekruisigd en begraven was, na drie dagen weer was opgestaan en nog niet lang geleden naar de hemel was opgevaren. Zo had Hij bewezen, dat Hij waarlijk de Zoon van God was. De Joden waren zeer bevreesd, toen ze hoor den, dat de Heere Jezus, dien zij gekruisigd hadden, de Zoon van God was. Ze riepen angstig uit: „Wat zullen we nu doen?" Petrus antwoordde hen: „Bekeert U tot den Heere Jezus, dan zullen al Uw zonden ver geven worden". Velen van de omstanders geloofden in den Op de rots waar Abra ham zijn zoon Izak wilde offeren, is nu een tempel gebouwd, die er van binnen zó uit ziet. PINKSTERLIED O Geest van Vader en van Zoon! Die ons de weg wijst tot de troon, Getrouw Bestierder onzer gangen, U, die ons in de waarheid leidt En die ons 't hoogst geluk bereidt, U loven onze feestgezangen, U, die in ons al 't goede werkt, Bewaart, vermeerdert en versterkt. Och, brak de dag toch spoedig aan, Dat Kaffer, Moor en Indiaan De knie voor U, o Jezus! bogen. O Geest! o Geest! breek door, breek door! Dat alle volk Uw heilleer hoor; Zo blijkt Uw Godlijk alvermogen. Dan zingt Uw volk, Uw kerk alom En zij heel d'aard Uw heiligdom. DE KIDANG EN DE OTTER (Javaanse fabel) De otter en de glazenmaker „Zeg moordenaar kom jij eens hier, En luister eens, pronkzuchtig dier! Jij bent met jouw gedans de schuld, Dat zich mijn hart met droefheid vult! Jouw dansen en je trotse zwieren Maakt, dat de spin gaat aan 't versieren, De kidang raakt in grote nood, En trapt mijn arme kindje dood! Maar 'k zal je krijgen gruwlijk dier, 'k Gebied je, kom nu dadelijk hier, Ik zal je met mijn kiezen kraken, Voordat my meerder leed zal naken! „Och kom!" spreekt nu de glazenmaker, „Niet ik, maar zoek de loze kwaker, Die door zyn lied de schuld van alles is. Want dat is zeker en gewis, Begint de kikvors met zijn lied, Dan staak ik vast mijn dansen niet. 't Is dan, als klinkt de gamelan En 't zwieren, zwaaien vangt 'r an. Ik kan 't niet helpen, hem de schuld, Dat zich uw hart met droefheid vult." ,,'t Is goed! Ik spreek je vrij van straf En ga dadelijk op de kikker af. Hij is de schuld en hij alleen. Ik knauw en breek hem ieder been. Ik dood hem zeker en gewis. Dat is een ding dat zeker is. (Wordt vervolgd) Gamelan is een Javaans orkest. Heere Jezus, zodat er op die dag ongeveer drie duizend mensen gedoopt konden worden. De Heilige Geest kwam nu ook in hun harten wonen, zodat ze even gelukkig en blij werden als Petrus en de andere discipelen. ZATERDAG 4 JUNI No. 22 JAARGANG 19?8 De Rotterdammer, Nieuwe Haagsche Courant Nieuwe Utrechtsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Dordtsch Dagblad Donderdagavond BUITENLAND MET aan zekerheid grenzende waarschynlyk- heid mag thans wel worden aangenomen, dat de Tsjecho-Slowaaksche bui overdrijft. Wel is waar zijn er nog af en toe incidenten, die de in middels ingetreden ontspanning trachten te ver storen, doch het ergste gevaar schijnt geweken. Nu Engeland besloten heeft zich in de zaak tc mengen teneinde een gruwelijke oorlog van 200 millioen menschen te voorkomen, heeft Berlijn de Henleinisten tot matiging in hun eischen aange spoord en dit is niet zonder resultaat gebleven. Anderzijds beseft Praag heel goed, dat men dc steun van Londen slechts kan behouden als men de uiterste tegemoetkomendheid betracht. Het zijn natuurlijk uiterst delicate kwesties, die gere geld moeten worden, doch het stemt in ieder ge val tot verheuging, dat partijen van goeden wille zijn en de onderhandelingen reeds konden worden aangevangen. In dit verband is van groot belang de verklaring der Sudetenduitschers, dat Tsjecho- Slowakije als staat ongerept kan blijven, als de Regeering hun eischen inzake autonomie inwilligt. Van beteekenis is ook, dat de eisch inzake een heroriëntatie van de buitenlandsche politiek van Praag losgelaten schijnt te zijn, zoodat eventueel de betrekkingen met het buitenland van het auto nome Sudetenduitsche gebied vanuit Praag zullen worden geregeld. Uit den aard der zaak is dit voor Berlijn waar velen zich al op een „militaire wandeling" naar Praag hadden ingesteld een bittere pil, doch men troost zich met de gedachte ,dat de tijd alle wonden heelt en dat het niet aangaat om voor 3millioen Sudetenduitschers het leven van mil- lioenen andere Duitschers in de waagschaal te zetten. Er zal wel een oogenblik komen, dat ver der gaande verlangens zullen kunnen worden ge steld. zoodat het minderheden-statuut, dat thans wordt uitgewerkt, slechts de overbrugging zal vor men naar een tijdstip waarop het Sudetenduitsche gebied bij het Derde Rijk zal worden ingelijfd. Ook te Londen is men wel overtuigd, dat het min derheden-statuut geen duurzame en bevredigende regeling van het probleem zal brengen. Meer en meer wint de overtuiging veld al zegt men dat niet met evenzoovele woorden dat op den duur een volksstemming onder internationale controle met de „Anschlusz" als gevolg niet zal kunnen uit blijven. Teekenend voor de stemming is wel, dat Enge land vermoedelijk bereid is voor een oplossing van het probleem de koloniale kwestie op het tapijt te brengen. Het moet Berlijn wat waard zyn twee vliegen in één klap te slaan. Natuurlijk is de tijd voor radicale oplossingen nog lang niet rijp. Lang durige en moeizame onderhandelingen zyn er mee gemoeid. Het is geruststellend, dat het komen de minderheden-statuut goede diensten zal kunnen bewijzen om de periode welke ons nu nog scheidt van de definitieve regeling, te overbruggen. De berichten, welke uit Spanje tot ons komen wijzen er op, dat Franco bezig is opnieuw het sinds enkele weken tot stand gekomen evenwicht in zijn voordeel te doen doorslaan. Wel schiet hij betrekkelijk langzaam op, doch het komt er aller eerst op aan de weerstand der Regeeringstroepen wel geruimen tijd zal duren. Van de snelle over winning, waarvan een paar maanden geleden sprake was, hoort men nu niets meer. Het is te be grijpen, dat dit niet naar den zin is van Duitschland en Italië, welke landen er belang bij hebben, dat het conflict zoo spoedig mogelijk wordt teneinde gebracht. In dit licht heeft men te bezien de gru welijke bombardementen van Alicante en Granol- lers, waar honderden weerlooze burgers werden afgeslacht en die ten doel hebben het moreel der burgerbevolking te breken. Franco bereikt er ech ter het tegendeel mee: groeiende verontwaardiging in het buitenland (de Britsche stap te Salamanca) en prikkeling tot uitersten weerstand by de link* schen. Voorloopig neemt het lijden van het Spaansche volk geen einde. Ook andere gedeelten van dit aardsche tranendal hebben deze week de wereldbelangstelling tot zich getrokken. Allereerst waren daar de ontzettende bombardementen van den Japanschen overwel diger in China op Kanton. Het gaat de laatste weken met den gang van zaken in China voor Tsjang Kai Sjek niet best. Men moet bewondering hebben voor de heldhaftige wijze, waarop de Chineezen stand houden! Ook al leden zij bij Soetsjau een zware nederlaag (de Japansche verliescijfers werden gedemen teerd) zij hebben het niettemin bestaan deze week een aanval op Hankau het volgende doelwit der Japanners krachtig af te slaan, zoodat een groot aantal Japansche vliegtuigen werden neer geschoten. Zoowel politiek als militair is echter de positie der Chineezen ongetwijfeld verzwakt. Het gaat er thans om of de Chineesche opperbevel hebber er in zal slagen ook in de toekomst met zijn legers een beslissende slag te ontwijken en of hy er nog in zal slagen de Japansche troepen zooveel mogelijk op te houden o.a. door ge- heele streken onder water te zetten (het water in de Gele Rivier wast nl. in Juni zeer snel). De jongste Japansche Kabinetswijziging wijst er op dat Japan thans alle krachten concentreert op een spoedige overwinning. Desalniettemin blijft het een feit, dat de oorlog de Japansche volkskracht Minister-president Dr H. Colijn tijdens zijn rede op de 19e algemeene vergadering van den Ned. Chr, Vrouwenbond, deze week te Den Haag gehouden. te breken, met name ten Zuiden van Teruel, van waar Franco blijkbaar een aanval op Valencia in den zin heeft, nu hij in Catalonië is vastgeloopen. De poging om Catalonië af te snijden van Frank rijk is mislukt, mede door den tegenstand van de z.g. „verloren divisie". Deze divisie, die uit enkel Spanjaarden bestaat, heeft zich vastgenesteld in de met sneeuw bedekte dalen en toppen van de hooge Pyreneeën langs de Fransche grens. De divisie was „verloren", omdat ze de technisch veel beter uitgeruste Franco-troepen niet zou kunnen tegenhouden. Maar het pakte anders uit. De sol daten nestelden zich in de kloven en grotten, waar ze beschermd waren tegen de bommenregen der nationalisten. Ze stelden machinegeweren op achter rotsblokken en dekten met hun leven de bedreigde grensstrook. Tevergeefs liepen de beste troepen van Franco storm tegen deze onneembare vesting. Langzamerhand is er in het linksche Spanje een romantisch waas komen te hangen rondom de heldendaden dezer verloren divisie en, wat Franco stellig niet had verwacht, ze sterkten het zeer verzwakte moreel der Regeeringstroepen elders. De Catalaansche militielegers grepen nieuwen moed en, inplaats van in het defensief, kwamen zij in het offensief. In de richting van de Fransche grens heeft Franco voorloopig geen kans meer. Daarom concentreert hij thans zijn krachten op den opmarsch naar Valencia, dat hij in Juli hoopt in te nemen. Daardoor zal Madrid het weer moeilijker krijgen en men hoopt dan de hoofdstad in September te kunnen nemen. De „genadeslag" aan Catalonië zal echter nauwelijks nog dit jaar plaats kunnen hebben, zoodat de burgeroorlog nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11