JHetture gritecht tfounutt N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken I V I Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscTte zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/: cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 2 JUNI 1938 19e Jaargang abbertentieprgjen: Van 1 tot 3 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0,10 No. 6408 de rij VERBETERING DER VOLKS HUISVESTING De Nationale Woningraad, afdeeling Zuidholland, hield dezer dagen jaarverga dering te Gouda. Blijkens het verslag kwamen daar ver schillende urgente kwesties aan de orde. Onze eerste indruk was echter, dat er nog veel geschieden kan tot verbetering der volkshuisvesting, maar dat er toch ln de laatste jaren ook heel veel gebeurd is. Er zijn nog 72000 éénkamerwoningen in ons land en in Amsterdam alleen nog 13000 voor- en achterkamerwoningen. Wanneer gezinnen in zulke woningen moeten huizen, dan lijdt daaronder de zondheid, om van zedelijke gevaren n te zwijgen. Doch wie dat zegt, dient ook te bedenken, hoe ontzaglijk veel in deze eeuw ten goede veranderd is. Wat vroeger regel was, is nu uitzonde ring geworden. De gezegende werking van de Woningwet is alom en zeer duidelijk merkbaar en buitenlanders komen steeds weer in extase over de woningcomplexen in arbeidersbuurten. Ook in ander opzicht maakt ons land een goed figuur. Ter vergadering werd be toogd, dat eengezinswoningen het ideaalste zijn en dat in Nederland 72 van alle woningen tot die groep behooren. Dat per centage valt ontzaglijk mee als men in de groote steden de groote blokken etagebouw ziet met drie en vier woonlagen. Dat alles stemt tot voldoening. En wan neer elders de woningbouw op dit oogen blik een voornaam object voor werkver schaffing is, dan komt dat ook omdat daar tot heden minder is gedaan dan hier. We willen hiermee volstrekt niet zeggen 'dat in ons land niets meer te doen valt. In drieërlei opzicht blijft er nog wel wat te wenschen over. Ten eerste bestaat er een wanverhou ding tusschcn middenstands- en arbeiders woningen. Er staan thans circa 100.000 middenstandswoningen leeg en er is nog een tekort aan goedkoope woningen met huurprijzen, welke zich bij de verlaagde loonen aansluiten. Kunnen particulieren deze niet bouwen, dan moet zulks door de woningbouwvereenigingen, desnoods door de Overheid geschieden. Ook dan, al zou dit een strop zijn voor de eigenaars van middenstandswoningen, omdat deze dan nog minder hans hebben huurders te krijgen. In de tweede plaats 'zal wel blijken, dat de bedragen, welke voor onderhoud wor den toegestaan, straks te laag zijn, wan neer groote herstellingen noodig worden, En in de derde plaats zijn er volgens matige berekening nog 60.000 krotwonin gen in ons land. Het is nu de tijd om deze- zooveel mogelijk op te ruimen. Woning- bouwvereenigingen hebben schier zon der uitzondering in de statuten staan, dat zij tot verbetering der volkshuisvesting krotten kunnen koopen en door nieuwe woningen vervangen; maar in de practijk schijnt daar tot heden zoo goed als niets yan te komen. Toch zal er in die richting meer moeten gebeuren. De volkshuisvesting, de volks gezondheid, zijn er mee gediend en werkloosheid wordt er door bestreden* iahÈ; EEN VOLKSSTEMMING EN DE omiï CONCLUSIE. berg! In Den Helder heeft de directeur van de CRU' drie bioscopen daar ter plaatse een eigen aardige volksstemming uitgelokt en ei daarna een conclusie aan verbonden alsof hij bij de Duitsdhe nationaal-socialisten in de leer is geweest. Ook in Den Helder zou de vreeselijke film „Grazige Weiden" draaien. Kerkeraden 1 maakten er bezwaar tegen, maar de Burge- j meester meende ten onreahte o.i dat cra hij de film niet verbieden kon. oorn: De eigenaar der bioscopen vond de film Vj°a' ook niet zeer geschikt voor het publiek in r; st Den Helder, maar hij was eigenlijk door Buch- een contract gebonden. Doch hij zag een khofi uitweg. Hij schreef een volksstemming uit. Per strooibiljet verzocht hij de burgerij: vei- „Breng uw oordeel uit of deze film door Ov» Helder moet worden gezien: Ja of Neen! arite 'Aan u de beslissing! Breng uw stem uit, ckerj eerlijk en onbevangen". Het bleek duidelijk, dat hij op veel ja- Stemmers hoopte, want op het strooibiljet waren alleen voorstanders van de vertoo- rei a hing aan het woord gelaten: een modern Heul Predikant en een pater. Voorts wekte hij al viiiyj spoedig de bevolking per extra-advertentie :o Dp om toch vóór te stemmen. ■temó, Van Christelijke zijde deed men nu het imra.'tegendeel. Men liet lijsten circuleeren om lrIk«j „néén" te stemmen. Dat ging zeer vlot. Spoc- os 2, Üig waren er 2021 néén-stemmers, terwijl 't Leo, aantal ja-stemmers nauwelijks de 700 ■ie IJ haalde. ^kst' Deze uitslag viel den eigenaar der bios- ruin; copen zeer tegen en hij deelde in een groote ^"3 advertentie mee, dat er van de 2021 tegen uiu- 5temmers 1368 ongeldig waren, „omdat s, v! die verkregen zijn uit opgehaalde ïii«U stemmen". Dus waren de neen-stemmers tjes], eigenlijk in de minderheid en zou hij de film laten draaien, De neen-stemmers, die kker Het 25-j^rig jubileum der Kon. Marechaussee te Apeldoorn werd gisteren op fees telijke wijze herdacht en bijgewoond door H. M. de Koningin. De Koningin slaat de sportwedstrijden van de manschappen gade, rechts van Haar de comman dant, kap. H. A. J. S. Kaasjager Tweede escadron Pantserwagens Geïnstalleerd op de Vlasakkers te Amersfoort? AMERSFOORT, 1 Juni. Op het militaire terrein op de Vlasakkers heeft heden de in stallatie plaats gehad van het tweede esca dron pantserwagens. Daartoe stonden opgesteld het eerste half- regiment huzaren, deputaties van 15, 16, 1.8 en 21 R. I. en een deputatie van 5 R.V.A_, het geheel onder commando va-n kolonel K. G. v. d. Mandele. Ook de rijschool stond op gesteld. Onder de officieren van de rijschool was mede aanwezig Z.K.H. Prins Bernhard in de uniform van ritmeester der huzaren. Tevens arriveerden de inspecteur der cava lerie en commandant der lichte brigade, kolonel baron van Voorts tot Voorst en de commandant der vierde divisie, generaal- majoor P. W. Best. Baron van Voorst tot Voorst sprak de manschappen toe, waarbij hij deze eerste Juni een gedenkwaardige dag noemde voor het Nederlandsche leger. Een volk zoo zei de hij dat wil bestaan moet zich ver nieuwen en verjongen en zich toerusten met steeds nieuwere middelen om den strijd om het bestaan te kunnen blijven voeren. Dit geldt evenzeer voor het leger en in dit licht moet dan ook de moderniseering van het wapen der cavalerie gezien worden. Na eenige jaren van inzinking is het Nederland sche volk zich bewust geworden van de nood zakelijkheid om alle krachten in te spannen ter handhaving van onze nationale zelf standigheid. De kolonel wenschte commandant, officie ren, onderofficieren en manschappen van het escadron geluk met dezen dag. Hetzelfde pantser dat u dekit zoo zeide hij moet het Nederlandsche volk dekken. Gij zijt het schild van onze natie. De kolonel besloot zijn toespraak met een driewerf hoera uit te ibirenigen op H. M. de Koningin. De toespraak werd beantwoord door den commandant van het escadron, ritmeester J. L. Bruinier. Om half elf defileerde het escadron voorbij het stadhuis, waar de burgemeester en leden van het gemeentebestuur zich hadden opge steld. BRAND TE MAASBOMMEL In de voormalige openbare school te Maasbommel is brand ontstaan. In dit gebouw is een autogarage van den heer v. d. Camp ,een timmerbedrijf van den heer Toebas en het* stempellokaal, benevens een opslagplaats voor distributiemargarine van de gemeente gevestigd. Het vuur woedde zoo fel, dat aan blus- schen niet viel te denken. De brandweer Maasbommel, die de assistentie had in geroepen van de brandweer te Alphen aan de Maas, stond machteloos tegenover het het vuur. Het gebouw is totaal uitgebrand. Een partij van ongeveer 100 kilogram mar garine, toebehoorende aan de gemeente, de inventaris van de garage en het timmerbe drijf zijn geheel door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. blijkbaar verkeerd voorgelicht waren moes ten de film maar eens gaan zien en dan zouden velen wel zeggen, dat zij zich ver gist hadden. Het uitschrijven van een volksstemming leek een schoon gebaar, maar het blijkt achteraf slechts als handige reclametruc be doeld te zijn en toen het verkeerd uitpakte ging de „voorstelling" toch door. Heusch, men zou het in Duitschland dezen directeur niet kunnen verbeteren. Het m.oet overigens voor den exploitant vel een tegenvaller zijn geweest, dat de ver slaggever van de vrijzinnige Heldersche Crt de film toch niet durfde aanbevelen en ieder voor zidh zelf liet oordeelen. Hij maakte zelfs de opmerking, dat de film industrie niet naar den Bijbel had behoeven te grijpen, want men kon weten, dat „zij groot aantal menschen tegen zich in het harnas zou jagen". Zóó is het inderdaad. Het is echter niet het ergste. Het vrecselijkste is, dat deze vertooning Gods eer en majesteit aanrandt ,en van Zijn heiligheid een spel maakt* DE ONBEWAAKTE OVERWEG Auto door trein gegrepen De twee inzittenden gedood GILZE, 2 Juni. Op den onbewaak- ten overweg nabij de uitspanning „Vijf- eiken" te G i 1 z e heeft zich gisteravond een ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen, een heer en een dame, om het leven zijn gekomen. Een personenauto, afkomstig uit Utrecht, werd bij het passeeren van den overweg door den trein uit Breda gegrepen en enke le honderden meters meegesleurd. De beide inzittenden naar pas later bleek waren 't de 22-jarige A. Romibouts en diens 24-jarige zuster Mej. N. Romibouts uit Middelbeers (N.-Br.) werden uit de wagen geworpen en pp slag gedood. Men waarschuwde onmiddellijk den in de nabijheid wonenden geneesheer van G labbeek, doch deze kon slechts den dood constateeren. De auto, die uit Utrecht afkomstig was, werd van voren geheel iijgedruk. De trein, die het ongeluk veroorzaakte, heeft ruim een half uur vertraging gehad, evenals de trein uit Tilburg, die van de tegenoverge stelde richting kwam. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onop lettendheid te wijten, daar het uitzicht daar ter plaatse niet slecht is. BREUKELEN, 2 Juni. Hedenmorgen is 47-jarige ongehuwde veehouder C. Kemp, t'oen hij van het melken zich terug naar huis begaf, op den hij blokpoet 5 onder de gemeente Breukelen gelegen onbewaakten overweg door een uit de richting Utrecht komenden dieseltrein gegrepen en gedood. Het uitzicht ver plaatse is goed, zoodat men veronderstelt, dat het ongeluk aan onoplet tendheid te wijten is. De machinist' heeft geen erg gehad in de aanrijding. De trein reed met onverminder de vaart door. Eerst na het passeeren van den diesel be merkte men het zwaar verminkte lijk op de spoorbaan. De feesten te Bergen op Zoom Zooals gemeld, zal H.M. de Koningin Dins dag a.s. ter gelegenheid van de markiezaats- feesten te Bergen op Zoom een bezoek aar deze stad brengen. Wy verne»nen thans, dat H.M. om 2.25 uur met een extra-trein zal komen. Op het Stationsplein zal bij deze ge legenheid een eere-compagnie van het garni zoen met vaandels en muziek opgesteld staan. Na een korte begroeting door den burge meester mr. drs. P. A. F. Blom. waarbij ook aanwezig zal zyn de commissaris der Ko ningin. maakt H.M. een rijtoer door de stad. Op 't stadhuis zal de Koningin door het vol tallige gemeentebestuur worden ontvangen, waar de burgemeester Hare Majesteit zal toespreken. Om 3.15 uur neemt de Koningin plaaüs op het bordes van het stadhuis om den histori seren optocht, die dan voorby trekt, gade te slaan. Nadat de stoet is voorbij getrokken, worden tenslotte verschillende daartoe uitge- noodigde gasten ontvangen, waarna Hare Ma jesteit met den trein van 4.47 uur weer zal vertrekken. In ons Zondagsblad van deze week hopen we aan Bergen op Zoom een artikel te wy- den. Auto op fietsrijders ingereden Een jongeman gedood, zyn meisje gewond ODOORN, 2 Juni. In den afgeloopen nacht, na de feestelijkheden ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling, is op den Borger- straatweg een ernstig ongeluk gebeurd. De negentien-jarige H. Thalens fietste daar met zyn meisje, mej. H. Gortmaker, beiden wo nende te Odoom. Zy waren op weg naar de woning van het meisje. Een personen-auto, welke hen achterop kwam, is op het tweetal ingereden, waardoor Thalens onder den wagen terecht kwam. De jongeman was vrijwel onmiddellijk dood, het meisje kreeg een hoofd wonde. Een arts heeft haar verbonden, waarop 'j naar haar woning is gebracht. Bij het onderzoek is gebleken, dat de auto bestuurd werd door den handelsreiziger van S., die in Emmen logeerde. Hij had daar den wagen gehuurd om zich naar het féést te Odoom te begeven. De man verkeerde onder invloed van sterken drank. Hij bekende vrij veel gedronken te hebben. De Burgeroorlog in Spanje Engeland wil bemiddelen Alle Londensche bladen melden heden op sensationeele wijze, dat die Britsche regee ring in de naaste toekomst zal streven naar: 1. De beëindiging van den oorlog in Spanje. Zij zal beide partijen de gedachte, toe te stemmen in een bemiddeling, doen aan vaarden. 2. met Duitschland een algemeene overeen komst te sluiten, die met name betrekking zal hebben op de koloniale eischen. De voorwaarde voor de verwezenlijking van dit eerste punt zou zijn de terugtrekking der vrijwilligers, de tweede voorwaarde vreedzame en definitieve regeling van bet Sudetenduitsche vraagstuk. De bladen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering in afwachting hiervan krachtig zal optreden om een herhaling van luchtaanvallen, waarvan Britsche koopvaar dijschepen nog onlangs in de Spaansche ter ritoriale wateren het slachtoffer zijn gewor den, te voorkomen. Onze Landsvrouwe Naar wij vernemen, is bij de uitgevers La Rivière en Voorhoeve te Zwolle een zeer bijzonder werkje ter perse, in ver band met het as.' Regeerings-jubileum van H.M. de Koningin. De titel luidt: „Onze Landsvrouwe Indrukken uit het leven van Koningin Wilhelmina" en het is geschreven door P. de Zeeuw J.Gzn. In dit boekje, dat ongeveer 50 bladzijden zal beslaan, zijn bijzonder interessante hoofdstukken: „Wat vooraanstaande Ne derlanders over onze Koningin zeggen" en ook: „Hoe het buitenland over onze Ko ningin oordeelt." Naar ons van zeer bevoegde zijde werd verzekerd, is de auteur voortreffelijk ge slaagd. Een boekje voor geheel ons volk! Blikvleeschfabricage Deze week vangt men aan Naar het Alg. Hbl. verneemt zal na de „proeforder" van 100.000 stuks -- deze week worden begonnen met het aanmaken van blikvleesch, te distribueeren via de gemeentebesturen aan werkloozen en be- hoeftigen. Het product wordt, zooals be kend, bereid van bevroren vleesch, dat eerst door ruil tegen industrieproducten door Duitschland uit Argentinië is ver kregen en vervolgens door ruil tegen stroo, boter en groenten door onze regeeing uit Duitschland is betrokken. Tevens verneemt het blad, dat de regee ring aan de vleeschwarenfabrikanten een vergoeding betaalt van 11.4 cent per blik, waarvoor dezen het vleesch moeten ver werken, benevens het blik, de doozen en de etiketten moeten leveren. Het is de bedoeling, dat de deelnemende bedrijven 800.000 blikken per week ma ken (netto-inhoud circa negen ons; ver koopsprijs aan gegadigden 37^ cent). J. SWAAGMAN DARWEN f LONDEN, 2 Juni. In den ouderdom van bijna 91 jaar is alhier overleden de heer J. Swaagman Dar wen, eere-andervoor- zitter van de Nederlandsóhe Kamer van Koophandel te Londen. DOMBURG Hotel SCHUTTERSHOF Telef. 2 d.v. A.N.W.B. en K.N.A.C Hotel 40 kamers. Centrale Verwarming, str. k. en w. water. Boxengarage. Pensionsprijs 4.—; vanaf 15 Juli 5.— en 5.50. VALKENBURG (L.) HOTEL „V O N C K E N" BONDSHOTEL A.N.W.B. 80 kamers alle m. str. water, tuin, terras. Garage 25 wagens (Vrij). Pens. pr. Hoofdseizoen 3.75, vóór en nd 3.25. Telefoon 72 Vraagt prospectus Hotel ITTMANN NUNSPEET (niet meer aan den grooten verkeersweg) Pensionsprijs Voorseizoen ƒ4.50 en ƒ5.— Hoogseizoen 5.— en 5.50 Grooten Tuin met allweather Tennisbanen „HUIS TER DUIN" ZOUTELANDE Tel. 3(d. e. n.) Het gerenommeerde huis ter plaatse. Centr. verw. Stroomend warm en koud water op alle kamers. Vrij Garage. Uitst. keuken en verzorging. Pens.prijs tot 15,7: 3.3.50. Pinkster-weekend 9.50. Geïil. prosp. op aanvr. Bondsh. A.N.W.B. Jubileum J. Wijnbeek ZWOLLE, 1 Jund. Het feit, dat de heer J. W ij n b e e k, hoofdcommies ter secretarie van Zwolle, veertig jaar in dienst der gemeente Zwolle werkzaam is geweest, .5 door velen aangegrepen, o<m hem een ware huldiging te brengen. In de trouwzaal heeft deze huldiging plaats gehad, daar langt^urige ongesteld heid van mevT. Wijnbeek niet toeliet, dat dit geschiedde in de woning van den jubi laris. In de trouwzaal waren behalve het vol ledig ooilege van B. en W. met den ge meentesecretaris en de secretarieambtena ren o.m. aanwezig de zoon en dochter van den heer Wijnbeek, Prof. Dr. K. D ij k, hoog leeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kam pen en de heer G. de Jong, inspecteur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Als eerste spreker, voerde de Burgemees ter de heer A. van W a 1 s u m het woord, die namens het gemeentebestuur den heer Wijnbeek hartelijk dankte voor zijn arbeid in dlienst der gemeente. Ook sprak de Bur gemeester zijn groote waardeering uit voor allen arbeid van dien jubilaris op maatschap pelijk terrein. De Burgemeester deelde daarna mede, dat H.M. de Koningin den heer Wijnbeek heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, waarna de gemeente-secre taris de heer Mr. Dr. G. van Leyden hem ais persoonlijk geschenk de versierse len aan deze orde verbonden overhandigde. Nadat de heer Wijnbeek zijn hartelij- ken dank had uitgesproken voor de wijze waarop de Burgemeester hem had toege sproken, en voor de hem verleende onder scheiding, voerde de heer Van Leyden het woord. Deze herinnerde er aan, hoe de heer Wijnbeek op 16-jarigen leeftijd zijn loop baan begon en hoe hij nu reed6 lange jaren aan het hoofd der afd. Onderwijs en Alge meene Zaken staat. De wijze waarop de heer Wijnbeek, aldus spr., zijn taak a:s chef en ambtenaar opvat, verdient groote waardeering en het was spr. een voorrecht en belhoefte zijn dank en erkentelijkheid daarvoor uit te spreken. Namens het secro tarie-pensoneel bood spr. een serre-ameuble ment aan. De Burgemeester bood namens het gemeentebestuur een geschenk onder couvert aan. De heer E. Bremer, oudste ambtenaar an de afdeeling van den heer Wijnbeek, roemde de aangename en prettige samen werking en dankte voor alles wat de heer Wijnbeek voor de ambtenaren heeft ge- ion. De heer Wijnbeek sprak daarna een dankwoord uit, waarbij hij zijp hartelijke waardeering over de verhouding met den gemeentesecretaris uitsprak en er den wensch aan verbond, dat God d>e Heere hem verder kracht mocht schenken om zijn beste krachten in dienst der gemeente Zwolle te mogen geven. Hierna werd receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Ernstige schietpartij te Ruwiel Twee personen zwaar, een licht gewond RUWIEL, (Utr.), 1 Juni. Vanochtend' om streeks elf uur heeft een ernstige schietpar tij plaats gehad op de boerderij van den landbouwer A. van Manen, gelegen aan den Heicop, in de nabijheid van de Porten- genschebrug, waarbij de landbouwer en zijn zoon zwaar gewond werden, terwijl een veld wachter lichte verwondingen opliep. Deze schietpartij heeft zich alsvolgt toe- Aan de boerderij van den landbouwer vervoegden zich drie crisis-ambtenaren om een onderzoek naar den veestapel in te stellen. Him werd de toegang echter ge weigerd. De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen, waarbij zij assistentie kregen van de politie uit Kockengen, Ruwiel en Breukelen, terwijl de burgemeester van de gemeente Ruwiel, de heer J. Vorderhake, eveneens bij de woning verscheen Opnieuw werd den landbouwer gesommeerd, de deur van zijn woning te openen om den ambte naren gelegenheid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde, werd een smid gehaald, wien bevolen werd, de deur open te breken. Toen deze daarmee bezig was, klonken schoten, die vanuit de woning op de ambtenaren, de politie en den smid werden gelost. Deze schoten troffen geluk kig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te beraadslagen, wat verder te doen. De Officier van Justitie uit Utrecht, Jhr. Quarles van Ufford, werd ontboden, die spoedig ter plaatse verscheen. Den land bouwer werd daarop voor de laatste maal gelast, de deur van de woning te openen. Hem werd eenige bedenktijd gegeven met de mededeeling, dat, als hij niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Te vens werd hem verzocht de zich in zijn woning bevindende kinderen een jongen en een meisje van ongeveer zeven jaar, naar buiten te laten eaan, alvorens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hier aan gaf de landbouwer geen gevolg. Daarop heeft men met geweld de deur opengebro ken, waarbij van weerszijden schoten vie len. De zestigjarige landbouwer en zijn negen tienjarige zoon Freek werden daarbij zwaar gewond. Een veldwachter van de ge meente Ruwiel, D Talma. kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twee ziekenauto's van den Geneeskundigen Dienst naar het Stads- aeademisch Ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Van ver uit den omtrek namen vele be langstellenden het terrein van de schiet partij in oogensehouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deu ren en ruiten. Er zijn ongeveer dertic scho ten gevallen Het onderzoek, onder leiding van majoor H. den Ouden uit Breukelen. wordt me; kracht voortgezet. A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Tweede Kamer heeft het debat over de werkloosheid voortgezet. Verschenen is de Memorie van Anti woord over het ontwerp inzake de elec- triciteitsvoorziening. Op een onbewaakten overweg te Gilze is een auto door een trein gegrepen, waarbij twee personen zijn gedood. Nieuwe mededeelingen en geruchteö omtrent Waloeck. De vedachte in de Almelosche moord zaak heeft bekend. De N.C.R.V. heeft heden te Utrecht de jaarvergadering gehouden. De Chineezen hebben 'de aandacht van! buitenlandsche regeeringen gevestigd op de bombardementen op open steden. nieuwe su<m Generaal Franco meldt FABRIEK SNEEK (Fr.) Schoonmaaktijd Alle stoomen is .nog. geen .Palthen"! .Bi) lange na niet! „Palthen", dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, die alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimp vrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom„Palthen" dat is het oerdegelijke werk van „PALTHE .Nor lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Dr. H. Nanning's TANDPASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I Wiliiitknilik n kytiliiicfc Wr«M la Dr. H. MANNING'» Phtra. CWa. FaWitk. N.Y, DEN HAAG. DE RUBBERUITVOER VAN INDIë Vragen van Dr. van Gelderen Het Tweede Kamerlid Prof. van Gelderen heeft vragen gesteld aan den Minister van Koloniën over de snelle daling van het uit- voerpercentage van rubber van 90 pCt. voor het laatste kwartaal van 1937 tot 45 pCt* voor het derde kwartaal van dit jaar, waar door de werkgelegenheid in deze cultuur aanmerkelijk dreigt te verminderen. H:j vraagt of de Minister bereid is inlichtingen te vragen omtrent de maatregelen welke ge nomen zullen worden om te voorkomen, dat duizenden arbeiders werkloos worden* NOORD-HOLLAND KOOPT DUINGEBIED In de gehouden vergadering der Provin ciale Staten van Noord-Holland is met 52 teegen 19 stemmen besloten tot aankoop van 718 H. A. duinterrein in de gemeenten Heemskerk en Castricum. Eenige leden hadden bezwaar gemaakt tegen aankoop van het duinterrein, omdat zij vreesden, dat door de wateronttrekking het grondwaterpeil te veel zou dalen ten nadeele van den land- en tuinbouw. Namens Gedeputeerde Staten verklaarde Mr. A. Bruch, dat het causaal verband tus- schen waterwinning en de daling van net grondwaterpeil nog steeds niet is bewezen» Watervoorziening uit het IJsselmeer is mo gelijk, doch het is nog de vraag, of dit op economisch verantwoorde wijze kan ge schieden. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL OLST, 2 Juni. Vanmorgen is hier een ernstig erkeersongeval geschied met een auto uit Zwolle, bestuurd door den heer A. B. T.# inspecteur der werkverschaffing. Even voor Olst, bij den afrit naar het dorp, stak de jarige ongehuwde D. van de Noort, die per rijwiel op weg was naar de fabriek, zonder daartoe taekenen te geven, den weg over, met het noodlottige gevolg, dat van de N. door de auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd op slag gedood. De autobestuurder, die nog heeft getracht een ongeluk te voorkomen, kwam met den wagen onder aan den dyk terecht. De heer T. kon ongedeerd uit den wagen Komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1