jfivmwt £eiïtsdjr (ünimutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Centraal Vliegveldeen stap achteruit Het groeiend gewicht der beginselen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2^5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct No. 6407 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 1 JUNI 1938 19e Jaargang abbertentieprfóoi: Van 1 tDt 5 regfcl» f Elke regel meer f 022'1» Ingezonden Mededeelj'ngen van 1-5 regels 230 Elke regel meer .•••-•*•«*. 0.45 Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend0,10 „GODSDIENSTIGE BELANGEN GERESPECTEERD"! In Arnhem wonen geen Christelijke vis- schers. Anders hadden zij daar Zond kunnen constateeren hoezeer „hun go I dienstige belangen in de moderne vakorga- nisatie ten volle gerespecteerd worden", i zooals de roode pers vorige week in juichend artikel over de toetreding van honderden Christelijke visschers tot het I N.V.V., schreef. Zaterdag is het nieuwe gebouw van de sociaal-democratische pers te Arnhem in gebruik genoihen. Des Zondag is de feestviering voortgezet, 's Morgens had een eenvoudige plechtigheid plaats: het perso neel en de echtgenooten boden een ge schenk aan, „een fraaie, in brons uitgevoer de kop van Karl Marx". Zondagmid I dag heeft de huldeblijk-commissie, bij monde van Ds J. L. Faber, die 's morgens I waarschijnlijk over de gelijkenis van den zaaier gepreekt had, een fraai bronzen re- lief, voorstellende een zaaier, aangeboden. Meer dan 6000 menschen waren op het I plein aanwezig. Luidsprekers gaven de redevoeringen door: strijdliederen werden i gezongen. Met een défilé werd de Zondag- I middagdienst besloten. Zondagavond was er feest voor het personeel en de lezers in de concertzaal .van Musis Sacrum. De muziek speelde de i Internationale, toen de algemeen directeur, de heer Y. G. v. d. Veen met gevolg binnenkwam. Allen rezen eerbiedig van hun zetels en brachten de „vrijheidsgroet". Peter Pech bad voor een vroolijk programma gezorgd. Het werd een daverende feestavond. Een mooi besluit van een welbesteden Zon dag. Als er Christelijke visschers in Arnhem I woonden, dan hadden zij er ook bij moe j ten zijn als overtuigde leden van de mo derne vakbeweging, waarbij zij zich vol I strekt niet om stoffelijk gewin, zooals de roode pers schrijft hebben aangesloten. Hun „godsdienstige belangen" (vreemde zegswijze!) worden er ten volle gerespec teerd! In Arnhem is dat wel gebleken. Het conflict in het haringvisscherijbedrijf Chr. Bond aanvaardt arbitrage-voorstel Rijksbemiddelaar Naar wij vernemen heeft de Ghr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders heden het volgende schrijven gezonden aan den Rijksbemiddelaar, die Maandag aan partijen betrokken bij het conflict in de haringvis- scherij het voorstel heeft gedaan om arbi trage te aanvaarden. Bedoeld schrijven I yam de Ghr. organisatie luidt aldus; „In antwoord op Uw schrijven van 30 Mei jl. inhoudende het voorstel te mon steren en de geschilpunten in het haring visscherijbedrijf aan arbitrage te ander- werpen, deelen wij U mede, dat wij dit .voorstel aanvaarden. Het is U bekend, dat wij in het conflict een andere houding hebben aangenomen, dan de beide an dere organisaties. Daar door onze orga nisatie bij de onderhandelingen met de reeders breedvoerig arbitrage is verde digd en Uw voorstel en de motieven daar toe onze instemming hebben, en dit voorstel gaat in dezelfde richting, achten wij deze oplossing in de gegeven omstan digheden aanvaardbaar." Marechaussee jubileert H.M. de Koningin toont Haar belangstelling j Te Apeldoorn heeft het depót der Kon. marechaussee zijn zilveren jubileum gevierd. Het middag-programma, dat bestond uit rij-, dressuur- en politiehonden-demonstraties, werd door H. M. de Koningin bijgewoond. ;'s Morgens werd er een vlaggen pa rade ge houden, waar de kapitein H. A. J. G. K a a s- jager een toespraak hield. Er werden ver schillende wedstrijden gehouden. De commandant van het depót recipieerde in het hoofdgebouw. Vele autoriteiten boden gelukwenschen aan. Groot zangkoor op het stadion Bij de huldiging van H. M. de Koningin AMSTERDAM. 1 Jury. Het Nationaal Hul- |digingscomité 1938 heeft het Toonkunstkoor. de Kon. Oratorium-vereeniging, de Kon. Chr Oratoriumivereeniging, de R.-K. Oratorium- vereeniging en de Kon. Mannenzangvereeni- jging Apollo" uitgenoodigd om het zangkoor samen te stellen, dat onder leiding van ITh'eo van d^r Bijl medewerking zal verleenen bij de huldiging van H. M. de Ko ningin op Zaterdag 10 September in het Olympisch Stadion. De besturen van bovengenoemde koorvcr- i hebben dieae uitnoodiging alle aanvaard. De bes éeniging Het lid van de Eerste Kamer, de heer S. d. Bergh Jr. heeft naar de berichten luiden, medegedeeld, dat hij wegens zijn leeftijd bedankt als lid van die Kamer. Zijn opvolger op de liberale lijst is dr E. Heldring, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel in Amsterdam. Deze zal, naar men meent te weten, de benoeming aanvaarden* Meening van de Kamer van Koophandel te Rotterdam Men gaat niet van Haamstede over Leiderdorp naar Rotterdam Taakverdeeling tusschen Amsterdam en Rotterdam Rotterdam, 1 Juni In een uitvoerig gedocumenteerd adres heeft de Rotterdamsche Kamer van Koophandel zich gericht tot den Ministerraad om met klem het plan tot vestiging van een centraal-vliegveld te Leiderdorp af te wijzen. Stichting van zulk een vliegveld, aldus het adres, zou de ontwikkeling van de luchtvaart een stuk achteruit zetten Een haven- en handelsstad van de importantie van Rotterdam moet een eigen luchthaven in de onmiddellijke nabijheid van de stad hebben. Het plan is zoowel voor Amsterdam als voor Rotterdam onaannemelijk en een centraal vliegveld is ook niet noodig als men een zekere taak verdeeling tusschen Schiphol en Rotterdam invoert. Een onaangename verrassing Met ernstige bezorgdheid, aldus het adres, heeft onze Kamer en met haar het geheeïe Rotterdamsche bedrijfsleven kennis ge nomen van de Regeeringsplannen omtrent de stichting van een centraal vliegveld on der Leiderdorp, waarvoor zoowel Amster dam als Rotterdam afstand zouden moeten doen van hun luchthaven. Uitvoerig wordt uiteengezet hoe Rotter dam historische rechten op een vliegveld kan doen gelden en dat bij de onderhande lingen over het nieuwe vliegveld, dat ook het luchtverkeer van Den Haag zou verzor gen, met geen woord over de plannen voot een Centraal Vliegveld is gerept De berichten daarover waren dan ook een volkomen verrassing, maar ook een zeer on aangename verrassing, omdat dit plan een inbreuk is op de historisch gegroeide ver houdingen en dientengevolge beteekent een verloochening van de rechtmatige aanspra ken, die daaraan door Rotterdam zoowel als Amsterdam kunnen worden ontleend. Men mag, naar de meejiing van de Ka mer, de vraag, of een centraal vliegveld ge- wenscht is, niet isoleeren van de voorge schiedenis van de zaak. Bestond er op dit oogenblik nog geen enkel vliegveld, dan zou men weliswaar nog met overtuiging pleiten, voor een vliegveld in de nabijheid van Rotterdam, maar dan stond de zaak al thans in zooverre anders, dat men de argu menten vóór en tegen een centraal vlieg veld geheel op zichzelf kon beoordeelen. En dit kan in dit stadium niet meer. Zou het een fout zijn geweest den huidigen toestand te hebben laten ontstaan, dan heeft men, zooals altijd, de gevolgen van die fout te Een stap achteruit „Naar onze vaste overtuiging is hier echter van een fout geen sprake en zou de aanleg van een centraal vliegveld de ontwikkeling van de lucht vaart in ons land een stuk achteruitzetten, te meer, waar de luchtvaart in de latere jaren een zoo danige vlucht heeft genomen, dat er naar onze meening in dit stadium van de ontwikkeling stellig voor twee groote luchthavens plaats is". De Rotterdammer kan een vliegveld op I K.M afstand niet als zijn luchthaven beschouwen en het staat voor adr. vast, dat dit een nadeeligen invloed zal hebben op het gebruik, dat van de luohtverbindingen zal worden gemaakt. Rotterdam moet be hoorlijke rechtstreeksche luchtverbindingen hebben. Helaas is men eerst in den laatsten tijd meer stelselmatig stappen in die richting gaan doen en kon dientengevolge eerst laat de grondslag voor een verderen groei van Rotterdam als luchthaven worden gelegd. Laat men er voor oppassen, dat men het geen ten deze werd bereikt, weder niet in de waagschaal gaat stellen. Men moet bij de beoordeeling van dit vraagstuk de feitelijke verhoudingen tot uitgangspunt nemen en die feitelijke ver houdingen liggen nu eenmaal zoo, dat van de kortere buitenlandsc.he verbindingen en hierbij denken wij in het bijzonder aan de verbinding met Londen het meest ge bruik wordt gemaakt. Van het totaal-aantal passagiers, dat in 1937 van en naar Rotter dam op de buitenlandsche verbindingen rechtstreeks werd vervoerd, werd 66,71 pCt. vervoerd op de trajecten RotterdamLon den en RotterdamBrusselParijs. Meent n nu werkelijk, dat het voor n Rotterdammer geen verschil maakt,, of hij over Overschie dan over Leiderdorp naar Lon- B r u 's's el of Parijs zal moe ten vliegen? Het is niet aan te nemen en daarom, is adr. ervan overtuigd, dat hel centrale vliegveld de ontwikkeling van het luchtverkeer zal remmen, ja zelfs misschien wel op bepaalde trajecten een achteruit- gang zal veroorzaken. En wat stelt men zich voor van het binnenlandsche luchtver keer, dat wat het aantal passagiers betreft op Waalhaven 51,37 pCt. van het totale rechtstreeksche vervoer uitmaakt? Gelooft men werkelijk, dat het de uit breiding van het binnenlandsdh verkeer ten goede zal komen als men voortaan van Vlissingen of Haamstede bijv. over Leiderdorp naar Rotterdam moet? Het staat voor ons vast, aldus de K. v. K., dat een haven, en handelsstad van de importantie van Rotterdam in haar onmiddellijke nabijheid een vliegter rein moet hebben, dat zij als haar eigen luchthaven kan beschouwen. Ontneemt men de stad haar vliegveld, dan berooft men haar van één van de es- sentiëele deelen van haar uitrusting.. „Een haven- en handelsstad van deze grootte heeft een eigen vliegveld noodig, niet alleen terwille van het reizigersvervoer, maar ook met het oog op het goederen- en postver voer. Wij denken hier bijvoorbeeld aan de verzending van scheepsdocumenten en goud in verband met de wissel-arbitrage, die ver zending op het laatste moment noodzakelijk maken"* Men wijst op de toenemende neiging tusschenlandingen uit te schakelen, ten einde den vliegtijd zooveel mogelijk te be korten. Daartegenover wordt gesteld, dat 't toch niet noodig is elk vliegtuig te Amster dam en te Rotterdam te doen stoppen en dat, zooals trouwens thans reeds geschiedt, een zekere taakverdeeling tus- chen onze' beide groote lucht havens kan worden nagestreefd. Bovendien zal het streven naar uitschake len van tusschenlandingen toch zijn natuur lijke grens vinden in de geografische ge steldheid van de landen, die men bevliegt. En zal zich, naarmate de ontwikkeling van het luchtverkeer voortschrijdt, niet steeds meer een zekere differentiatie tusschen de verschillende diensten gaan vertoonen, in dien zin, dat bepaalde diensten speciaal voor de bediening van de groote afstanden worden ingericht en andere voor de korte re trajecten? Men voert verder aan, dat in de toe komst de instandhouding van behoorlijk in gerichte vliegvelden zooveel millioenen zal gaan kosten, dat het voor de gemeenten met meer te betalen zal zijn. Maar is het dan onredelijk, wanneer de nationale be- teekenis van de vliegvelden van Amster dam en Rotterdam vaststaat, te verlangen, dat het Rijk een deel van deze kosten voor zijn rekening zal nemen? Een centraal vliegveld, dat 32 K.M. van Amsterdam en 36 K.M. van Rotter dam is verwijderd, is voor beide steden onaannemelijk en het spreekt vanzelf, dat Amsterdam, dat zelf den afstand van 32 K.M. naar het centrale vliegveld te groot oordeelt, in redelijkheid nim mer zal kunnen bepleiten Rotterdam voor het luchtverkeer naar Schiphol, dat 68 K.M. is verwijderd, te verwijzen. Naar de vaste overtuiging van de Kamer behoort dan ook het denkbeeld van een centraal vliegveld onder Leiderdorp als schadelijk voor de economische belangen van Rotterdam en Am sterdam beide te worden losgelaten, ln- iplaats daarvan bevordere het Rijk, wat Rot terdam betreft, den aanleg van het vlieg veld in den polder Zestienhoven. De „Hannah" is getorpedeerd AMSTERDAM, 31 Mei. De Raad voor de Scheepvaart heeft vanmiddag uitspraak gedaan inzake het ten gevolge van een ont ploffing verloren gaan van het stoomschip „Hannah" onder de Middellandsche Zee kust van Spanje, ter hoogte van Kaa*p San Antonio op 11 Januari 1938. De Raad komt tot de conclusie, dat naar alle waarschijnlijkheid de „Hannah" is ge torpedeerd. Op de na de ontploffing door den kapitein getroffen maatregelen heeft de Raad ge«n aanmerkingen. Het was zeer zeker een gun stige omstandigheid, dat nagenoeg de ga heele equipage beneden was Wanneer de equipage aan dek was geweest, zouden, ge lijk de kapitein verklaarde, werkzaamheden op of bij luik 2, waar het c hip is getroffen, zijn verricht en zouden er dus zeker doo- den te betreuren zijn geweest. HOTELBRAND NEEDE, 1 Juni. Het bekende stationshotel Remijn is geheel door brand vernield. Om halfdrie des nachts werd de brand door de bowoners op de bovenverdieping ontdekt. Zij moesten zich ijlings in veiligheid stollen. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade bedraagt f 25.000, Door land- cc tuinarbeiders BOSKOOP, 31 Mei. Door de bonden van land- en tuinbouwarbeiders alhier is aan den Minister van Sociale ^aken een schrij- gericht, waarin adressanten ter kennis brengen, dat de werkgevers in Boskoop weigeren het collectief contract, zooals dit door den Rijksbemiddelaar werd samenge steld, uit te voeren. Adressanten verzoeken, nadat zij verklaren geen prijs te stellen op een afwijkend contract, aan den Minister het contract in eerder bedoelden zin voor de werkgevers verplichtend te willen stellen. HET BOSCHPLAN TE MONSTER Op Woensdagmiddag 8 Juni a.s. te half vier zal te M o n s te r met eenig ceremonieel de eerste spade in den grond worden gesto ken voor de uitvoering van het boschplan. Het gemeentebestuur heeft den heer Th. H e u k e 1 s, lid van Ged. Staten en Voor zitter van de Rijkscommissie van Advies voor werkverschaffing en werkverruiming in Zuidholland bereid gevonden, deze plech tigheid te verrichten. Aan den Rijksweg hal verwege Loosduinen-Monster bij den Schelp- weg zullen de genoodigden samenkomen. ONDERWIJZER-INBREKER-BEROOVER Zaterdag is een inbreker te Hilversum op heeteraaad betrapt door een controleur van de Hilvensumsche hondenbrigade. Hij vluchtte, doch werd door een schot in den rug getroffen en gegrepen. Het bleek een 28-jarige onderwijzer te zijn, die op wachtgeld was gesteld. Thans heeft deze bekend ook aan andere misdaden schuldig te zijn. Zoo heeft hij ver schillende keeren dames van haar taschjes beroofd. Als reden gaf hij op, dat hij zijn schulden wilde betalen. Door den inhoud der damestasohjes die hij roofde was hij bijna van zijn schulden af. Hij wilde nog een in- braakje plegep om het resteerende af te lossen, doch werd daarbij gegrepen. KANTOORHOUDER GEARRESTEERD Er is f500 verdwenen Bergambacht, 1 Juni. De kantoor houder van de P. T. T. te Bergam bacht, de 56-jarige gehuwde C van der V., is gisteren aangehouden onder verden king van slecht beheer. Bij een bezoek van een inspecteur van de P. T. T. uit Den Haag en den directeur van het P. T. T.-kantoor Gouda aan het onder Gouda ressorteeren de hulpkantoor te Bergambacht kwam aan het licht, dat de gelden door den kantoorhouder niet regel matig zijn verantwoord Uit het voorloo pige onderzoek is gebleken, dat er een te kort is van vijfhonderd gulden. De heer Van der V. is hierop in hechtenis genomen Het onderzoek wordt voortgezet INBRAKEN TE ELBULG ELBURG, 1 Juni, Gedurende den laatsten tijd wordt de omgeving alhier onveilig ge maakt door inbrekers. Gisternacht is in het St Agnietenklooster, dat als bergplaats wordt gebruikt, een tweetal inbraken ge pleegd. In het eene pakhuis is het deurslot vernield, doch er werd niets vermist. In het andere pakhuis, waarin manufacturen zijn opgeslagen, werd alles zoo overhoop gehaald, dat nog niet is kunnen worden vastgesteld, wat vermist wordt. De gemeentepolitie stelt in samenwerking met de Rijkspolitie een onderzoek in, waar bij gebruik wordt gemaakt van een speur hond. BRIEVENMALEN Naar Hr. Ms. flottlelJeva&rtuJg Johazi Mau- rlte van Nassau zullen de volgende brieven malen worden verzonden: naar Gibraltar op de Woensdagen 1, 8, 15. 22 en 29 Juni en 13 Juli. naar Tanger op Maandag 4 Juli en naar Cassa- blanca op Donderdag 7 Juli a.s. Poststukken, welke in deze zendingen moeten worden opgenomen, dienen gefrankeerd te wor den volgens Internationaal tarief en voorzien te zijn van twee elkaar snijdende lünen over het geheele adres. Naar ons wordt medegedeeld heeft de heei W. J. Donkersloot met ingang van he den ontslag gevraagd als burgemeester dor gemeenten Den Bommel en Ooltgens- plaat. Rede Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine te Leeuwarden Dinsdagavond heeft Prof. Dr J. R. S1 o t e- maker de Bruine te Leeuwarden op uitnoodiging van de Christelijk Historische Organisatie in Friesland een rede gehou den over: „Het groeiend gewicht der begin selen". Spreker bedoelt te handelen over onze staatkundige rechten en vrijheden in het kader van onze staatkundig-parlementaire instellingen. Onze staatkundige rechten en vrijheden kennen wij, wij waardeecen ze, hoewel waarschijnlijk niet voldoende, maar opvallend is, dat ze thans alom in geding De weg van het onder ons heerschende stelsel is de besto en de eenige, waarvoor wij ons tot het uiterste moeten inspannen. De vraag eahter, wal dit stelsel met zich brengt en wat dit stelsel thans aan critiek ondervindt, drijft zoozeer de be ginselen omhoog, dat deze thans een groeiend gewicht verkrijgen. Spr. denkt hierbij eerst aan de staatsrechterlijke en vervolgens aan de geestelijke begin selen Staatsrechterlijk gesproken: er moet wor den geregeerd. Het ideëele anarchisme is evenzeer onmogelijk als de constructie, waar bij regeeringspersonen zaakwaarnemers zijn van (partijen of groepen. Waarom wordt ons huidig staatkundig stelsel bestreden? Als reden van de alom oplevende critiek noemt spr. de leer der volks-souvereiniteit, die als leer verwerpelijk is en die geen ba sis leveren kan voor krachtig regeerings- beleid. Daarnaast moet intusschen worden gewezen op een verschuiving van grenzen en bevoegdheden ook daar, waar niet met zooveel woorden de volks-souvereiniteit verdedigd wordt Op den verkeerden weg ligt ook het systeem van een motie van vertrouwen, als of het Kabinet niet genoeg heeft aan het vertrouwen vaij den souverein om zijn werk te beginnen. In het algemeen is het werken met moties een gevaar voor onze constitu tioneel instellingen. Er kunnen inder daad redenen zijn voor de Kamer om haar oordeel te doen kennen, zij drukt zich dan in een motie uit en deze geeft slechts haar „oordeel". Maar dikwijls worden moties voor geheel iets anders gebruikt, zij worden beschouwd als een feitelijk bevel, dat de Regeering heeft op te volgen. Voorts heeft het systeem geleden door het 'telsel, dat partijen zich lieten maken tot sen organisatie van belangen-groepen. het zij voor een geheelen stand hetzij zelfs van een bepaald onderdeel en een belang ad hoe. Dat zulks voor het parlementaire stel sel funest is, hebben wij duidelijk leeren inzien, het aantal belangen-partijen en het aantal kleine partijen is zeer geslonken. Bij een zuivere scheiding der bevoegdheid in regeering. van volksvertegenwoordiging van kiezers en bij een eerlijk erkennen 7 vermijden van fouten, die begaan zijn. is er geen enkele reden, om te vreezen, dat ons huidig bestel zou worden vervangen. Spr. is intusschen overtuigd, dat hetgeen hij aldus uiteenzet één kwade zijde ver- Pro/. Slotemaker de Bruine toont. Al deze beschouwingen, hoe juist ook wortelen in den mensch of in de mensch - heid. Datgene, wat waarlijk vast zal staan, heeft een bodem buiten de schepping noo dig. Het komt dus niet enkel aan °P het gewicht der staatskun dige beginselen, maar ook en meer nog op het gewicht der gees telijke beginselen Men noeme de regeerkracht, die niet mag worden tot tyrannie. Spr. kent geen zuiverder bron en geen steviger kracht om hier den klaren weg te vinden dan het uit gaan van de souvereiniteit Gods, Die aan de menschen souvereiniteit verleent. Men vrage zich af, op welke wijze macht hebbers moeten leeren, dat zij hun macht niet dragen om haar zelf en dat hun dus niet alles geoorloofd zijn zal. Het diepste antwoord is: dat de basis van alle hande len in God en in den naar Hem luisteren den mensch is en moet z ij n de ge rechtigheid. Men vrage zich af, wat de diepste bron kan zijn van ons sociaal be sef en onze bewogenheid met de materieelo nooden. Geen antwoord grijpt dieper dan dat, hetwelk ons herinnert, dat de stof niet minder dan de geest door God geschapen is en dus van Goddelijk belang is. Men vrage zich af, waarom geestelijke vrijheid met alle macht moet worden bewaard; en men zal geen dieper antwoord kunnen vin den dan dit, dat het wezen der geestelijke goederen in zich sluit, dat zij niet door uit- wendigen dwang, maar door innerlijke kracht zich doorzetten moeten. Het zal duidelijk zijn, aldus spr., dat op deze wijze niet enkel de staatkundige, maai ook de geestelijke beginselen in gewicht groeien en dat zij de waarborg bieden voor onze rechten cn onze vrijheden als volk. Hier dreigen wel groote gevaren. Men kan het evangelie laten verworden tot wet; men kan Gods levende gaven laten verstarren men kan zich in farizeïsme inspinnen. Maar dit alles beduidt niet. dat wij als staatkun dig-georganiseerde burgers niet alles zullen mogen en moeten oriënteeren aan het licht en de kracht, ons van God geschonken. Spr. eindigde met een warm beroep op allen, wien de geestelijke goederen ter harte gaan en tegelijk de bloei van ons staatkun dig bestel, om mede te helpen, dat de uit wassen, die op Christelijk erf ongetwijfeld voorkomen, zooveel doenlijk worden gene zen: maar tegelijk om af te laten van alles wat den invloed van Gods eaven op ons openbare leven zou verminderen en om veel eer mede te werken aan het behoud en den uitbouw van wat ons als volk ken isi N.V, ARNHEMSGHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar; 31/2 Pandbrieven a IOI Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. Mr. J. P. VERSTEEVEN, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de behandeling van het ontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming en de inter-* pellatie-van Gelderen behandeld. Minister Slotemaker de Bruine heeft tei Leeuwarden gesproken over het groeiend gewicht der beginselen. De Ned. Chr. Vrouwenbond heeft heden in Den Haag de 19e jaarvergade* ring gehouden. Dr Colijn heeft een rede: gehouden. De Kamer van Koophandel te Rotter* dam over de plannen inzake het Centraal Vliegveld. De kosten van het terugtrekken dec vrijwilligers uit Spanje. De luchtmacht van Franco heeft eenj aanval gedaan op Granollers, waarbij honderden dooden vielen. Japansche vliegtuigen hebben een aan* val op Hankau gedaan. Daarbij zouden veertien toestellen zijn neergeschoten. De Vliegveld-kwestie Vragen van Dr. v. d. Tempel Het Tweede Kamerlid, Dr. van den Tem* pel heeft over de vliegveld-kwestie vragen gesteld aan de Ministers van Waterstaat en Defensie, o.a. of 't juist is, dat de Regeering in beginsel heeft besloten de stichting te be vorderen van een nieuw centraal vliegveld voor de burgerl. luchtvaart, op 'n terrein, bei oosten Leiden en welke overwegingen haan daarbij hebben .geleid en in het bijzonder in hoeverre de belangen van 's lands defensio daarbij van invloed zijn geweest? Verder wordt gevraagd naar de schade! voor handel en bedrijfsleven in Rotterdam en Amsterdam. Ook vraagt hij of de regeering niet van; meening is, dat door het leiden van het luchtverkeer over een centraal vliegveld, gelegen op belangrijken afstand van de groote bevolkingscentra, de ontwikkeling van het binnenlandsche vliegverkeer en het internationaal verkeer op korte afstanden ernstig zal worden geschaad en of de aan leg van een geheel nieuw centraal vlieg veld geen zeer kostbare proefneming be duidt DEPARTEMENT Bö K.B. is de titel van administrateur pokend aan den heer L. F. Carrière, refi Sdaris aan het Departement van Buitenlandsche Zaken en die van referendaris aan ieder de heeren D. Pastoer en H. Katuin, belden hoofd commies aan genoemd Departement. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. BIJ besohikking van den Minister van Finan- ciön ls de inspecteur der directe belastingen enz., H. Schuurman, hoofd van de Inspectie der directe belastingen te Zierikzee. verplaatst naar Haarlem en toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der directe belastingen aldaar. AMSTERDAM BLINDENTEHUIS PLANTAGE Gistermiddag is de nieuwe werkinrichting voor blinden aan de Plantage Middenlaan; geopend. Wij gaven hiervan reeds een be schrijving. Namens het bestuur heeft de tweede voor zitter, de heer H. W. van Marle, na de bijeenkomst met gebed te hebben geopend, een welkomstwoord gesproken. Vervolgens wees hij op de groove verbetering, die het bedrijf der blinden ten goede komt, alsook op het vernieuwde internaat voor vrouwe* lijke blinden. De buigemeester, Dr. W. de V1 ugt,heeft hierna een toepasselijk openingswoord ge sproken. Door een blindenkoor werden Christelijke liederen gezongen- CHRISTELIJKE VACANTIESCHOLEN De Vereen, tot Bevordering van Christe lijke Vacantiescholen te Amsterdam stelt zich voor de volgende scholen dit jaar te openen: in Oost de Chr. Vacantieschool „Wil helmina". Deze school wordt gehouden op het terrein Middenweg hoek Kruislaan (voormalige Watergraafsmeer). In Zuid de Chr. Vacantieschool „Juliana", op een zandT- terrein tegenover Bernard Zweerskade. In' Weet het Chr. Vacantie-oord „Emma" op een terrein achter den Adm. de Ruyterweg, ingang Bosch- eo Lommerweg en in Noord de Chr. Vacantieschool „Willem v. Oranje", op een terrein aan de Zunderdorpergouw Wavergangscheweg. Deze scholen worden alle op een nader be kend te maken datum in de maand Juli ge opend. Verleden jaar werden door 4 scholen, welke toegankelijk zijn voor alle gezindten, een kleine 3000 schoolkinderen een 3 k 4-tal' weken in ötaat gesteld eenige vacantievreug- de te smaken. Zij bieden licht en lucht, spel en vertier aan hen die van dit deel der va cantia verstoken zouden blijven en zij zor gen daarbij voor leiding en toezicht. Zaterdag 11 Juni wordt voor dit doel eeii sfraatrollecte eehoudprf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1