Jliruinp gciteclfe (üouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken A V A N G abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaafsefi waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Builenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling tOSSe nummers 5 ct. met Zondagsblad 77a ct ~1 /uri, I 022'/, No. 6402 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 25 MEI 1938 19e Jaargang a&bertentieprifecn: Van I tot 5 regels Elke regel meer .«-o Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels - ..««w** 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'i bureau wordt berekend&10 Morgen (Hemelvaartsdag) zal geen h«i nummer van ons blad verschijnen. HEMELVAART LIET praktisch Christendom, het Christendom van de daad naar Schriftuurlijke opvatting is altijd van twee zijden bestookt. Het vond tegen over zich eenerzij ds die Christenen, die hun aardsche roeping als hinderlijke bijzaak beschouwen, als een last, welke de pelgrim hemelwaarts liefst zoo gauw mogelijk zou afwerpen; en anderzijds die breede schare, die be weert, dat godsdienst en maatschap pelijke arbeid twee dingen zijn welke los naast elkander staan. Echter, consekwent zijn deze groepen geen van beiden. De eenzijdige belij ders, de „gebondenen", zooals ze terecht in één der jongste Christelijke romans genoemd worden, verliezen waarlijk hun eigen stoffelijke belangen niet uit het oog; ze kanten zich vooral tegen Christelijke actie op sociaal gebied; bij de andere richting komt telkens de afkeer tegen het Christendom naar voren, niet alleen in de negeering, maar ook in onverholen verwerping. Hieruit blijkt duidelijk van hoe groote beteekenis de zuivere verkondi ging van het Evangelie is ook voor het maatschappelijk leven, en hoezeer de Duitsche geweldenaars het Woord Gods tegenstaan, wanneer zij de Kerk op leggen om zich in de Evangeliepredi king alleen te bemoeien met 's men- schen eeuwig welzijn en toekomst. Eigenlijk moesten de overmystieken tegen deze maatregelen dan ook geen bezwaren inbrengen en het mag ver bazing wekken, dat de vrijzinnige pers voor de vrijheid der Kerken opkomt. Doch men bedenke, dat zij achter de Kerkvervolging ziet de kneveling der yrg'e gedachte. De Schrift laat ops echter op dit terrein niet in het onzekere. Wanneer Jezus ten hemel is gevaren en de dis cipelen Hem nastaren, dan prijzen de engelen, die plotseling bij hen staan, hen niet, maar er ligt een zacht ver wijt in hun vermaning: „Wat staat gij en ziet op naar den hemel?" Hoe begrijpelijk was het, dat de jon geren den Meester nastaren en zoo lang mogelijk met hun blikken willen vasthouden en toch deugt die geestes gesteldheid niet. Zij moeten verstaan, dat hun taak hier beneden is en dat deze omschreven is in het vermanende woord van Jezus tot Petrus bij het meer van Tiberias: volg gij Mij! En dan komt daar de vertroosting bij: „Ik ben met u, alle eeuwen door, tot aan mijn wederkomst toe". De discipelen hebben het woord ver staan, want „zij keerden wederom naar Jerusalem", wetende dat zij de getui gen van Jezus Christus behoorden te zijn. En laat ons dit nu ook niet mis verstaan. We zijn al te licht geneigd om te veronderstellen, dat de eerste dienaren van het Woord slechts ver kondigers van het Evangelie waren voorzoover dat betrekking heeft op de verlossing van zondaren in de enge beteekenis van het woord doch het is gansch anders. Dat blijkt duidelijk uit de brieven der apostelen. Volgens de opvatting van het nationaal-socia- lisme zijn deze voor een groot deel on toelaatbaar, want ze handelen letter lijk en met hooger gezag dan van een dictator over alle levensverhou dingen. Trouwens, de apostelen zouden min der gevaar geloopen hebben martelaar te worden, wanneer zij niet gepredikt hadden, op de openbare straat (naar Gaza), in de synagogen der Joden of ook buiten deze (in Antiochië), aan de rivier te Filippi, in de school van Tyrannus en op de tribune van de Areopagus. Neen, de verkondiging van het Evangelie is niet in een hoek ge schied, maar op de markt des levens. Het zou toch zoo voor de hand lig gen als Niemöller en gelijkgezinden de eed van trouw en de belofte om te zwijgen aflegden en zich zelf paaiden met de verontschuldiging: ik zal de menschen preeken hoe zij zalig kunnen worden en in den hemel kunnen komen de rest heeft immers voor den Chris ten en vooral nu toch geen waarde. Het zou zoo heel goed te verklaren z(jn, wanneer wij in de wereldberoe ring en -spanning reden zochten om niet te veel te zeggen over de beteeke nis van het Evangelie voor het dage- lijksch levenwant wat zullen we voor ons en voor onze kinderen nog van het versplinterde aardsche leven verwach ten? Schijnt het niet of de tijden der groote verdrukking, waarover Jezus kort voor zijn lijden sprak, aanstaande zijn? Het is volstrekt niet zeker dat de politieke en sociale toekomst thans donkerder is dan ten tijde toen Jezus ten hemel voer. Doch deze vraag heeft ook geen beslissende beteekenis. De boodschap, welke de engelen aan de discipelen brachten, toen zij opzagen naar den hemel, was aan geen enkele voorwaarde verbonden. Zij ging wèl van een belofte vergezeld: Jezus komt terug! En daarom zullen wij, tot die we derkomst, zijn getuigen zijn: ziende op het gebod, blind in de toekomst. Want der tijden loop is in Zijn sterke hand en alle macht is Hem gegeven, ook op deze felbewogen aarde. Wij kunnen, wij mogen, wij moeten Zijn getuigen zijn. Defensiebegrooting wordt verhoogd Voor kazernebouw 22 millioen aangevraagd Nu de gewijzigde Dienstplichtwet in wer king is getreden, heeft de Regeering een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de begrooting van Defensie. Behalve met de meerdere koeten van het grootere contin gent, dat in 1938 onder de wapenen komt, is in het ontwerp rekening gehouden met ver schillende uitgaven, welke reeds in 1938 moeten worden gedaan voor voorbereidende maatregelen en aanschaffingen ten behoeve van de grootere voorjaarsploeg. Op grond van het bovenstaande zon de gewone dienst verhoogd moeten worden met 9.427.644,Voor verhooging van den kapitaaldienst voor kazernebouw is een bedrag van 22.000.000,— opgebracht. De explosie te Rotterdam Schrijfmachine met Russische letterteekens Nog een arrestatie ROTTERDAM, 25 Mei. Op last van den rechter-commissaris Mr. R. G. W. Kymmell zijn verschillende feiten, die bij het onderzoek naar de geheimzin nige explosie op den Coolsingel aan 't licht zijn gekomen geheim gehouden. Naar echter thans bekend wordt is de portable schrijfmachine van „Novack", welke in zijn hotel is gevonden, van Rus sisch origine en voorzien van Russische letterteekens. Het wordt meer en meer aanneme lijk, dat zoowel Novack als de aange houden Bora Russische terroristen zijn. Een vraag, die nog niet opgehelderd werd, is, of zij in dienst van het Rus sische Sovjetbewind stonden of daar juist tegen ageöifaen. Dat Bora zeker geen onschuldig man netje is, bleek wel uit het feit, dat hij kort voor zijn arrestatie nog getracht heeft te vluchten. In hotel Central was hij komen informee- ren naar Novack. De portier, welke ge hoord had, dat de omgekomen hotelgast een pas op dezen naam had, zeide, dat de heer Novack op het oogenblik niet in het hotel was. Hij had echter een telefoonnummer opgegeven en de portier zou hem even aan de telefoon roepen. In de cel belde de portier echter de po litie op, die verzocht den vreemdeling even aan de praat te houden. Toen de portier uit de cel terug kwam was de vreemdeling Bora verdwenen. De chasseur had hem echter de Nw. Kerk straat in zien gaan en daar gelukte het de politie hem te achterhalen, nadat men hem verteld had, dat Novack aan de telefoon was! Bij aankomst van het m.s. Baloeran heeft gisteren de rivierpolitie een vreemde ling van boord gehaald, die zich te Mar seille had ingescheept voor Southampton, doch daar door de politie was geweigerd omdat hij op de lijst van jmgewensehte vreemdelingen voorkwam. Nagegaan wordt of deze man iets met Novack en Bora heeft uit te staan. Opzienbarende ontknooping verwacht Rotterdam, 25 Met Op het hoofdbu reau van Politie heerscht momenteel een koortsachtige spanning. Commissaris Roszbach werkt met vijf inspecteurs aan de ontknoo- ping van het raadsel van den „bomaanslag" op den Coolsingel en.... die ontknooping nadert. Commissaris Roszbach, die aanvankelijk elke verklaring weigerde heeft ten slotte medegedeeld, dat hij nit het buitenland ver schillende belangrijke inlichtingen heeft ge kregen, die thans worden geverifieerd en die reeds nu van groote waarde zijn gebleken voor het onderzoek. Dit onderzoek is echter momenteel in een stadium waarin het gevaarlijk zou zijn iets te zeggen. Wel kon de heer Roszbach ons verklaren, dat de ontknooping van het raadsel binnen enkele dagen te verwachten is en dat die ontknooping zeer bijzonder, zeer opzienba rend zal zijn. Er is echter nit Den Haag strenge opdracht gegeven niets te zeggen omdat mogelijk het onderzoek naar de ontploffing enkele andere internationale aanknoopingspunten kan ge- SCHOENEN HET BETERE MERK! ven, dat voor andere staten van de grootste beteekenis zijn. Het is zelfs niet onmogelijk, dat ten slotte slechts enkele bijzonderheden zullen worden medegedeeld, omdat redenenvansta belang een volledige openbaarmaking ver hinderen. In elk geval: er zit gang in het onder zoek, de ontknooping nadert en die ont* knooping zal zeer verrassend zijn. „Officieel" is Bora, de aangehouden man, blijven zwijgen. Verdere arrestaties zijn naar de commissaris ons verzekerde in deze zaak niet verricht. Centrale Luchthaven Leiderdorp? De Regeering wil Schiphol als militair vliegveld Verzet van Amsterdam De consequentie voor Rotterdams vliegveld-plan Uit ©en Zaterdag j.l. door den Minister van Waterstaat met het Aimsterdamsche Gemeentebestuur gevoerd onderhoud is bleken, dat de Regeering het plan heeft een groote centrale luchtvaarthaven te Leider dorp te stichten. De Regeering zou dit nastreven 1. om economische redenen, 2. om het internatio nale verkeer meer naar ons land te trek ken en 3. in verhand met defensie-belangen Naar reeds nu verluidt, zal bet Amster- damsche Gemeentebestuur, dat reeds 8 mil lioen in zijn luohthaven heeft gestoken, zich met hand en tand tegen deze plannen ver zetten. Dat er vlak bij Amsterdam een mi litaire luohthaven zou noodig zijn Schip hol zou daarvoor bestemd wezen wordt betwist. Reeds wordt een interpellatie-aanvraag in den Amsterdamschen Raad over deze kwestie aangekondigd. Het thans openbaar gekomen plan dei Regeering sohijnt ook een streep te zullen halen door de Rotterdamsche plannen om, na overdracht van „Waalhaven', voor mi litair doel, aan de Regeering, een nieuw vliegveld onder Overschie te stichten. Zoo als bekend is nl. besloten „Waalhaven" aan het Rijk te verkoopen onder conditie, dat dit geen bezwaar zou maken tegen het nieuwe vliegveld Zestienhoven. Ook afgezien hiervan zou de stichting van een centraal vliegveld te Leiderdorp, doordat het allicht het verkeer uit Den Haag tot zich zou trekken, de Rotterdam sohe plannen onvervulbaar maken. Naar aanleiding van deze zaak hebben wij ons tot den burgemeester van Leiderdorp gewend, die te kennen gaf over het bericht in de bladen even verrast te zijn als ieder een. Met het gemeentebestuur van Leider dorp moet 't eerste stuk over deze zaak nog gewisseld worden. De burgemeester achtte het intusschen niet onwaarschijnlijk dat dc bodemgesteldheid een woordje mee zal spreken. De rivierklei zou mogelijk voor het aanleggen van een vliegveld bizonder geschikt zijn. Reportage Bondsdag N.J.V. De N.C.R.V. zal op Hemelvaartsdag van 19.15 tot 20 uur uitzenden een reportage van den Bondsdag van het Ned. Jongelingsver bond, welke te 's-Hertogenbosch wordt ge houden. O.a. wordteen gedeelte van de af scheidsrede van Ds P. Veen, aftredend voorzitter van het N.J.V., uitgezonden. Chr. Sociale Onderofficieren- vereeniging De algemeene vergadering te Utrecht Gisteren heeft de Oir. Sociale 'Onderoffi- eren Vereeniging te Utrecht haar algemee ne vergadering gehouden, o.l.v. den heer B. de Jager, die een openingsrede hield naar aanleiding van Psalm 97. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. de Ridder te Nijmegen, werd goedgekeurd. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1937 190, waarbij rekening dient te worden gehouden, dat de capitulanten en dienstplichtige onderofficieren geen lid van de vereeniging mogen zijn. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. M e n s i n k te Amersfoort, werd .eens goedgekeurd: de ontvangsten en uitgaven sloten met een bedrag van f 1637,231 De voorciIter en secretaris nemen zitting in de commissie georganiseerd overleg, per soneel landmacht. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende hoofdbestuursleden van der Meulen én A. de Ridder. Na afdoening van de huishoudelijke zaken refereerde de heer J. M-e n s i n k over het onderwerp: Onze Grondslag. Acht sprekers gaven zich op voor discussie, raar in groote waardeering tot uiting kwam oor den arbeid van het hoofdbestuur en medewerkers voor het orgaan der vereeni ging- Na de vergadering bleven de leden nog «enigen tijd in gezellig samenzijn hijeen. Nat Chr. Onderofficieren- vereeniging Algemeene vergadering te Utrecht Heden wordt te Utrecht in het Tehuis voor Militairen de algemeene ver gadering gehouden van de Nationale Chr. Onderofficieren Vereeniging. Nadat in de ochtendvergadering enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, sprak in de middagvergadering Ds. J. Kremer, reserve-veldprediker te Ede over het onder werp „De taak van de Chr. onderofficieren t.o.v. den geestelijken arbeid in de weer macht". Spr. betoogde, dat deze taak preven tief, defensief en offensief moet worden ge zien. Teveel wordt de geestelijke arbeid in het leger en op de vloot als een zaak van de tweede rang beschouwd. Voorkomen is beter dan genezen. Verhoed moet worden dat de dienstplichtige van Chr. huize in geestelijk opzicht ontspoort. Persoonlijke arbeid kan hier veel onheil voorkomen. De preventieve taak geldt met name voor de capitulanten. Zij hebben recht op steun van de oudere O.O. Door den arbeid der oudere O.O. kome er in onze weermacht een corps jonge O.O. capitulanten die mede leiding kunnen geven aan den geestelijken arbeid in ons leger. De defensieve taak is kort saam te vatten in het: houdt wat ge hebt. Spr. wekt op tot het getrouw bezoek der vergaderingen. Dat is geen zuiver organisatorische kwestie. Wie niet een actief N.C.O.O.V.er is, die ver vreemdt van den geestelijken arbeid. Spr. wendt zich in het bijzonder tot de aanwe zige capitulanten. Zij mogen de vruchten plukken van de vele voorrechten, die door de ouderen na moeizame strijd verworven zijn. Zij moeten zich niet aan den arbeid als jonge O.O. onttrekken. Er kome geen va cuum. Wat de offensieve roeping betreft, aldus spr., er is helaas ook in de weermacht hier en daar een Laodicea-christendom, dat mist de werfkracht van het geloof. We hebben ons te mengen in het handgemeen van dezen tijd ook in de weermacht. De wapenrusting uit Ef. 6 is noodig. Niet aanvallen in eigen kracht maar met het zwaard des Geestes, Gods Woord. Dat brengt conflicten. God be hoede ons, aldus spa-., voor die z.g. neutrale christenen. Bij deze offensieve taak mag de liefde niet ontbreken. Onze levenshouding moet in dienst van Christus getuigen. Ook in de weermacht is dat plicht en roeping. Mijnwerker gedood Steen raakte los alt den maar Heerlerheide, 25 Mei. In den a£- geloopen nacht is de 46-jarige mijnwer ker, L. Plum, om het leven gekomen, tengevolge van het loslaten van een steen uit den muur, waardoor Plum werd ge troffen. Het slachtoffer is verleden jaar begiftigd met de hoogste onderscheiding van het Car negie Helderafonds: de zilveren medaille wegens zijn zeer moedig gedrag bij de red ding van twee kameraden. Hij is toen na melijk door een nauwe opening in den gang gekropen, waar zijn mede-arbeiders lagen, en heeft daar langen tijd gearbeid, terwijl er steeds steenen omlaag vielen en ieder oogen blik een nieuwe instorting dreigde. DOMBURG Hotel SCHUTTERSHOF Telef. 2 d.v. A.N.W.B. en K.N.A.C Hotel 40 kamers. Centrale Verwarming, str. k. VALKENBURG (L.) HOTEL „V O N C K E N" B OND S HOTEL A.N.W.B. 80 kamers alle m. str. water, tuin, terras. Garage 25 wagens (Vrij). Pens_. pr. Hoofdseizoen 3.75, vóór en na 3.25. Telefoon 72 Vraagt prospectus Hotel ITTMANN NUNSPEET (niet meer aan den grooten verkeersweg) Pensionsprijs Voorseizoen ƒ4.50 en ƒ5.— Hoogseizoen ƒ5.— en ƒ5.50 Grooten Tuin met allweather Tennisbanen „HUIS TER DUIN" ZOUTELANDE Tel. 3(d. e. n.) Het gerenommeerde huis ter plaatse. Centr. verw. Stroomend warm en koud water op alle kamers. Vrij Garage. UitsL keuken en verzorging. Pens.prijs tot 15,7: 3-3.50. Pinkster-weekend 9.50. Geïll. prosp. op aanvr. Bondsh. A.N.W.B. HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 LUNCH 1.25 DINER 1.75 UITGEBREIDE KOFFIETAFEL 1.00 ZALEN VOOR KLEINE EN GROOTE GEZELSCHAPPEN TOT 300 PERSONEN A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Het betere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De ontploffing te Rotterdam schijnt op een opzienbarende ontknooping uit te loopen. De Tweede Kamer heeft de Bedrijfs-t radenwet behandeld en de wijziging van' de Stuwadoorswet goedgekeurd. De Regeering wil een centraal vliegveld te Leiderdorp stichten. Amsterdam verzet zich er tegen. Aan de Vrije Universiteit zijn een drie tal lectoren benoemd. Vandaag is de viering van het goudeü jubileum van den Ned. Bond van J.V. op G.G. in Amsterdam aangevangen. Te Utrecht is heden de jaarvergadering gehouden van het Geref. Schoolverband, De ProL Chr. Bond van Spoor- en' Tramwegpersoneel houdt heden de jaar vergadering te Utrecht Koning Leopold van België zal in Nov* een officieel bezoek aan ons land brengen* De Nat. Chr. Onderofficieren Vereenw ging houdt vandaag de jaarvergadering in Utrecht De twintigste jaarvergadering van den' Chr. Boeren- en Tuindersbond. De tinbaggermolen „Karimata" zal naar Terschelling vertrekken. Een artikel van den heer H. Gordeau over ds P. Veen den scheidenden voor-» zitter van het Nederl. Jongelings Verbond* De republikeinsche troepen hebben op het Pyreneeënfront een groot offensief ontketend. De Japanners concentreeren zich rond de stad Tsjeng-Tsjau. In Tsjechoslowakije is de toestand over het algemeen rustig. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSUR ANTI N ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 31/2 0/0 Pandbrieven a 101 Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigei rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST, Mr. J. P. VERSTEEVEN, In^wersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de altvoering van Eifectenorders, het lncas- seeren van Conpons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Benrstijd 31207 DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 BO U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Schoonmaaktijd Alle stoomen is .nog. geen .Palthen"! .Bij lange na niet! „Palthen", dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, die alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimp vrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom„Palthen" dat is het oerdegelijke werk van „PALTHE -Nor lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Het conflict in het har/ngvisscherij bedrijf De houding van de Chr. organisatie tegenover haar leden s GRAVENHAGE, 25 Mei. Het hoofdbe stuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders deelt ons mede, dat de bond bereid is om alle leden, die zich achter de leiding plaatsen en gaan varen op het oogenblik, waarop dit naar het oordeel van het hoofdbestuur mogelijk is, moreel en financieel te steunen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1