Crisismaatregelen in handen der bedrijven Tourisme in België Hotel Restaurant LES ETANGS Casterlé In „CLUB BERRY" A.S.B.L Hotel DE LA COURONNE ;Ct <5= DINSDAG 24 MEI 1938 Prof. Dr. P. A. Diepen horst, voorz. C.B.T.B. De beteekenis van de Christelijke organisatie Hoogtijdagen voor den Christelijken Boeren- en Tuindersbond Apeldoorn, 24 Mei 1938. Uit alle deelen des lands kwamen de Christelijke Boeren en Tuinders naar hier om enkele dagen samen door te brengen en belangen, die ze allen gemeen hebben, omdat ze hun bedrijfsleven raken, te bespreken. Het was weer een blij ontmoeten van velen, die elkander soms maar eens in het jaar ontmoeten, de vaste bezoekers van de jaarvergaderingen van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, en dat aantal vaste be zoekers is al tot een groote massa uit gedijd. Overal was het een joviaal groeten en informeeren naar elkanders welzijn. Hier en daar, het was te zien, werden zwaarder gesprekken gevoerd en soms werd er zelfs een boom opgezet over een of andere maatregel. Een crisismaat regel natuurlijk, over weinig anders wordt zoo in het eerst ontmoeten met elkaar gesproken, tenzij wederzijdsche familieaangelegenheden bekend zijn en dit een punt van bespreking wordt. t Zijn altijd mooie dagen, die de CJB.T.B. voor zijn jaarvergaderingen organiseert. Den eersten dag komt men alleen des avonds bijeen om huishoudelijke aangelegen heden te bespreken. SAMENKOMST VAN HEDEN Heden was het de groote dag. Honderden boeren en tuinders zag men rich begeven naar Tivoli. Er heerschte een prettige sfeer in de zaal, die zich allengs vulde en het geroezemoes van stemmen wend tegen het openingsuur steeds sterker tot de hamertik van den voorzitter, Prof. Dr. F. a. Diepenhorst stilte bracht en de verga dering op de gebruikelijke wijze werd ge- Rede van prof. Diepenhorst Het feit, dat de CB.TB. twintig jaar ge leden werd opgericht, was. voor prof..Die penhorst aanleiding een kort overzicht te geven van de veranderde gestalte van het sociale-, met name van het arbeidsleven in deze twintig jaren. Spr. stond uitvoerig stil bij de doorvoering der sociale verzekering om vervolgens in het kort de voor-ontwerpen Romme te bespreken. In dit verband wees spr. er op, dat de gebrekkige techniek, het weinig systematische van de organisatie onzer sociale verzekering voorziening eischt. Ook het ingediende voor-ontwerp inzake de werkloosheidsverzekering is technisch weinig gelukkig en zal radicaal moeten worden om gewerkt. Verschil in organisatorisch inzicht, maar niet principieele tegenstelling maakt hier echter scheiding. Spr. betuigde sympathie aan den princi- pleelen grondslag der voor-ontwerpen inzake loonarbeid der gehuwde vrouw en de kinder bijslagregeling. Met betrekking tot het eerste voor-ontwerp werd opgemerkt, dat de toege laten uitzonderingen op de principieele rege ling zoo ruim zijn, dat voor den landbouw eer óver een te veel dan over te weinig kan worden geklaagd. Zijn beschouwing saamvattend, kwam spr. tot de conclusie, dat in de arbeids verhoudingen van menigen landarbeider bepaling van arbeidsduur en loon verbe tering behoeft. Van alle wettelijke bescherming zijn de landarbeiders verstoken. Een zegen zou het wezen indien een directe wettelijke rege ling in de toekomst achterwege kon blijven, doordien de uit het bedrijf opgekomen rege- ling door de overheid kon worden gesancti oneerd. Ontwikkeling van het collectief arbeids contract is het aangewezen middel om den landbouw voor hinderlijke overheidsinmen ging te bewaren. Ook voor de bepaling van het loon moet het parool zijn: de regeerings- arbiter er uit het collectief arbeidscontract Dat collectief optreden aldus besloot spr. moet meewerken aan de uitsnijding van den kanker die knaagt aan de ontwik keling van den landarbeid in Nederland: de wanverhouding die bestaat tusschen de be looning van den landarbeid en die van den industrieelen arbeid. Onnatuurlijke opdrij ving van loonsverhooging en arbeidsverkor- ting in de niet-ègrarische bedrijven spitst de tegenstelling tusschen landarbeid en indus trieelen arbeid onrechtvaardig toe en ver zwaart den bestaansstrijd van het landvolk, dat ook consument is, door de stijging van productie- en levensonderhoud'kosten. Posi tieve sociale verheffing van de landarbeiders wordt tegengehouden doordien de rentabili teit van het bedrijf thans als regel geen hoo- gere uitgaven toelaat. Op versterking van de rentabiliteit moet, óók in het belang der land arbeiders worden aangestuurd. Na de opening werden de verschillende verslagen, waarvan we reeds eerder een uit treksel gaven, behandeld. De voorzitter, Prof. Dr. P. A. Diepen horst en de secretaris Mr. W. R i p werden in hun functies herkozen. Gedachtenwisseling werd gevoerd over de verhouding tusschen het Hoofdbestuur en de afdeelingen. De Holl. Brab. Afdeeling wilde, dat het Hoofdbestuur vergaderingen belegde met de afgevaardigden der provin ciale organisaties, en geen belangrijke beslis singen nam zonder deze provinciale organi saties eerst te raadplegen. Verder werd gehandeld over de verhooging der arbeidsloonen in verband met het stand punt der regeering, dat de landbouwcrisis maatregelen, alleen het bereiken van de noodzakelijke productiekosten beoogen moe ten. Ook het tekort aan Christelijke Land- bouwhuishoudleeraressen en het instellen van een Bedrijfsraad voor den landbouw werden besproken. Na het openingswoord gaf de voorzitter het woord aan den heer Chr. v. d. Heui die sprak over: Van regeeringsmaatregel naar overname door bedrijfsgenooten Dit onderwerp staat wel in het teeken der belangstelling, nu wel by ieder de gedachte gaat leven, dat de Overheid niet blvend zich zoo inten sief met het bedrijfsleven kan bemoeien. Volgens Spre ker ontbreekt nog elk uit zicht op een kunnen missen van crisismaatregelen in onze bedrijven. Vrijwel alle bestaande maain regelen zullen nog wel gerui- mes tijd noodig blijven. Aan het huidig crisisbestel zijn ernstige bezwaren verbonden. In de eerste plaats ambtenarij, waar onze bedrijven wars van zijn. Ook kan of wil de Regeering door deze crisismaatre gelen geen rede lijker verhouding scheppen tusschen de bedrijfsinkom- C van den Heuvel sten bij agrari sche bedrijven en bij andere, z.g.n. beschutte. Verder is het van overheidswege zorgen voor de onderdanen funest voor de volks kracht. Bovendien is het schadelijk voor het Overheidsgezag als zoo diep ingegrepen wordt in het economisch leven en de Over heid zelf zaken gaat doen. Eindelijk is het de dood voor de publieke financiën als een grooter wordende groep rechtstreeks afhan kelijk is van de meer of mindere royaliteit van de Overheid en maken demagogen van deze situatie misbruik. Waar deze bezwaren ontgaan kunnen wor den als de betrokkenen zelf de uitvoering in 'handen nemen is de C.B.T.B. in principe bereid de Regeering te volgen en als organi satie mede te werken de Regeeringsmaatre- gelen over te nemen. Gisteren had op Nieuw-Eykenduynen te Den Haag de teraa-debestelling plaats van het stoffelijk overschot van den gepens. luit.-generaal Ph. W. Weber, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en oud-commandant van de Haag- sche Burgerwacht. Op de begraafplaats was o.m. aanwezig de Burgemeester van Den Haag, mr S. J. R. de Monchy De regeering béhoude daarbij het recht van veto, mits de regeering niet blyve bij een minimum bestaan, doch ook ruimte laat voor verbetering der wanverhoudingen. Zoowel juridisch als financieel moet alles behoorlijk kunnen functioneeren. Bij een ontwikkeling in deze richting stijgt de beteekenis van de organisatie, dus ook van de christelijke or- De slotrede hield de heer H. W. Tilanus lid van de Tweede Kamer, die sprak over het onderwerp: De spanning in het organisatieleven Spr. wees eerst op de beteekenis van het begrip .spanning" in eigenlijken en ook in figuurlijken zin. Daarna werd de maatschappelijke organisatie be sproken en in de eerste plaats geschiedenis gilden. Thans is de or ganisatie, als ge volg van de ont wikkeling dei maatschappelijke verhoudingen en den wereldtoe stand, onmisbaar geworden. Daarom heeft juist een christelijke organisatie nu een ernstige taak. Voor deze moet Paulus* woord gelden: Doet geen ding door twisting of ijdele eer, maar door ootmoedigheid achte de een den ander uitnemender dan zichzelf. Wat de sociale verhouding aangaat drong spr. er op aan, om als het eenigs- zins kan geen personeel te ontslaan en naar overheidssteun te verwijzen. Dit is ^en der eerste christenplichten. Met den wensch dat de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond in deze moeilijke tijden zijn hoogste spanning zou zoeken in de zui vere toepassing van Christelijke beginselen, besloot spr. zijn rede. Morgen wordt een excursie gehouden over de Veluwe. De route is: Apeldoorn, Brum- men, Dieren, Zijpenberg, Postbank, Schaars- bergen, Hooge Veluwe, Apeldoorn, terwijl onderweg een bezoek gebracht zal worden aan een varkens- en een stamboekveefok kerij. Het zijn weer een paar hoogtijdagen in het leven van de Christelijke boeren en tuinders. Gouwe en Reeuwijksche Plassen Er komt een verbindingskanaal Naar wij thans vtan betrouwbare zijde ver nemen, zijn de plannen om een rechtstreek- sdhe verbinding te maken tusschen Reeu wijksche Plassen en Gouwe in een zoodanig stadium gekomen, dat uitvoering van deze plannen «volgend jaar te wachten is. Voor het te graven kanaal zal slechts 4 H.A. grond gekocht moeten worden. Het kanaal, dat 20 meter breed zaJ worden, komt in Reeuwijk uit bij de Reeufwijksöh ebrug en in die Gouwe nabij den nieuwen prov. weg. De totale kos ten worden begroot op f 180.000. Het werk zal vermoedelijk in werkverschaffing uitge voerd worden. Voor de dichtgespijkerde ziekenhuisdeur Wie helpt „Simavi"? Nieuw Guinee Een land van groote, zeer groote mogelijk heden: olie, goud, landbouw Maar de Zending onder de nog half wilde Papoea's? Daar is geen geld voor! De enkele posten, die er zijn, vlie gen achteruit wèl menschen, die willen aanpakken, maar géén fondsen voor het brengen van het Evangelie en tevens voor het brengen van de zegeningen der Wester- sohe geneeskunde. Aan den rand van het eiland Jappen ligt het hospitaal van Seroei. Wat een zegenrijke invloed is er al van dit ziekenhuis uitge gaan, inzonderheid bij de bestrijding van de gevreesde ziekte framtooesia. Maar nu gaat dat zegen-huie binnenkort dicht. Het zal moeiten, omdat de ontvang sten zeer hard achteruit loopen. De zieke Papoea zal voor een dichtgespijkerde deur komen te staan met zijn wonden en lijden! En dat juist nu het Westen meer gaat in dringen in zijn land- Mag dat? Simavi heeft al antwoord gegeven- Het mag niet! Er moet voorloopig 15000 gulden bij el kaar komen Er moet geld zijn voor uitzending van een vroedvrouw-verpleegster, daarna ook voor een dokter en straks moeit de dok ter een zeewaardige motorboot hebben om zijn arbeidsveld uit te breiden. Wie zou hier niets voor over hebben? Er zijn rijksd aaide rs-colleotie-kaarten (kwart.jesgewijze inzameling) te krijgen bij: A. J. Berman, Frederik Hendriklaan 35, Haarlem, tel. 16470. Stortingen „Voor Nieuw Guinee" doet men op no- 12S4S7 van „Sima vi", Zeist- Drie grintbakken losgeslagen Vam een sleep van drie met stortsteenen geladen bakiken, cie door de sleepboot „En Avant" gesleept, op weg waren naar den zeedijk te Westkapelle zijn voor de kust ter hoogte van Westkapelle bij westenwind en woelige zee twee bakiken losgeslagen en op drift geraakt. Uit Vlissingen vertrok de sleepboot „Goliath" ter assistentie, dooh deze vermocht de bakken niet op te pikken. De bakken werden ten zuiden van het zui- derhoofd bij Westkapelle op de kust gewor pen, waar zij lek sloegen. Zij moeten als verloren worden beschouwd. Op de bakken bevonden zich drie West- kappelsdhe dijkwerkens, die in een benarde positie geraakten. Van den wal af slaagde men er door middel van een sch ietlijn in verbinding met hen te krijgen. Met groote moeite zijn de drie mannen aldus aan land gebracht. OTTAWA, 21 Mei (Hawas). Op de begroo ting is een post uitgetrokken voor de vesti ging van een Canadeesche legatie te Brus sel en s-Gravenhage, met zetel in een van beide plaatsen. Het gezantschap zou in het najaar worden geopend. A. van Driel Alg. Nederl. Chr. Ambtenaarsbond Jaarlij ksche al gem. vergadering te 's-Gravenhage Openingsrede van den heer A. van Driel 's-Gravenhage, 24 Mei. Vandaag is alhier aangevangen de jaarlyksche algemeene vergadering van den Alg. Chr. Ambtenaarsbond, welke twee dagen zal duren. De voorzitter van den Bond, de heer A. van Driel van Haarlem riep in zijn openingswoord allen een hartelijk welkom toe en wees vervolgens op de beteekenis van het Chr. beginsel ook op het terrein van het sociale leven. Alle Chris ten-ambtenaren moeten worden saamgebracht de organisatie, die naar het woord van Christus wil handelen. In dat opzicht is er reden tot dank, want het ledental ging belangrijk om hoog. In dit band bracht spr. een eeresaluul aan de afd. Rot terdam die met meer dan 100 leden vooruitging. Het jaar 1937 gaf een winst van 207 leden en bracht het totaal op 4068. Bovendien werden het vorige jaar op gericht de afdeelingen Beverwijk, Enkhuizen en Zierikzee en in den loop van dit jaai Meppel en Woerden. De werfkracht is nog niet afgenomen, ook in de afgeloopen maan den van 1938 bleek zij groot te zijn. Het eerste kwartaal sloot met een winst van 78 leden, zoodat het totaal gebracht werd op 4146. Gaat de groei zoo door dan zal het verfies van de jaren 193236 spoedig zijn ingehaald. De Bond kon in het afgeloopen jaar rustig worden uitgebouwd en waar mogelijk werden de maatschappelijke en geestelijke belangen der leden behartigd. Na herinnerd te hebben aan de actie voor 5% loonsverhooging, welke helaas geen re sultaat had, wees spr. er op dat de zes cen trales van overheidspersoneel belangrijk werk hebben verricht inzake het opstellen van een memorandum, dat aan de regeering zal worden kenbaar gemaakt, in welk me morandum wordt uiteengezet, dat de ambte naren nimmer crisiswinst hebben gemaakt, in tegenstelling met de mededeeling van mi nister de Wilde, die meent dat de ambtena ren nog voordeel hebben van de gedaalde levensstandaard sedert 1929. Voorts wees spr. er op dat de invloed van de Centrale Commissie aan het afnemen is, omdat de regeering niet zorgt dat de regee- ringsdelegatie de voornemens en het inzicht der regeering kent om met kennis van zaken en met verantwoordelijkheid namens haar te kunnen onderhandelen. Hierdoor komen de organisaties in de positie van het spreken met adviseurs zonder meer en gaat de betee kenis van een overleg om tot overeenstem ming te komen, verloren. Als wij ons niet bedriegen, zoo vervolgde spr., zijn deze klachten ook tot de regeering doorgedrongen en spreken wij den vurigen wensch uit, dat de regeering alles in het werk zal stellen om het georganiseerd overleg tot vruchtdragende beteekenis te brengen. Nu zij in het particuliere bedrijf terecht groote waarde wil toekennen aan de bedrijfsraden moet het eigen overleg met haar personeel hier als voorbeeld kunnen dienen. Vervolgens stelde spr. in het licht de zegen, dat Holland de grootste en best geor ganiseerde Chr. vakbeweging ter wereld heeft en welke verantwoordelijkheid dit op legt. Wij mogen ons aan Jezus' vraag, aldus spr. „Wat doet gij boven anderen"? niet ont trekken. Met den oproep naar de volmaakt heid voort te varen, daarbij alle hulp en bijstand van Boven verwachtend, besloot spr. zijn openingsrede. De vergadering ving daarna aan met de afwerking van de agenda. Wy komen hierop nog nader terug. Cultuurvorming De oud-vaders krijgen gelijk In de Eerste Kamer sprak Mr. P. E. B r i t zijn ontevredenheid uit over de overlading met leerstof bij het onderwijs, en maakW' hij de opmerking, dat de gewone burger of boer, die lezen en schrijven kan en de Bijlbei kent, cultureel hooger staat dan de meneeren, die drie vreemde talen vloeiend spreken, maar de beteekenis der christelijke feestdagen niet' kennen. Als men deze uitspraak met. een korreltje zout neemt, schrijft „Het Volk", dan blijkt ze nog zoo gek niet: Welk een ontstellend gemis aan cultuur welk een stijlloosheid, kan men dikwijls aantreffen in de kringen van zoogenaam de intellectueelen, die zich zouden scha men, wanneer zij hakkelden met hun Fransch, maar lachende verklaren, niet te weten, wat er op Goede Vrijdag en Pink sieren wordt herdacht! De ei sch, dat men bekend zij met de beteekenis der Christe lijke feestdagen, geldt, onverschillig, wel ke wereldbeschouwing men toegedaan is- De ernstige vrijdenker en de ernstige Christen zijn het althans hierover eens, dat men zich geen wereldbeschouwing, welke haar naam verdient, kan hebben gevormd, zonder althans de elementaire gedachten van het Christendom te ken nen en zich hierop te hebben bezonnen. Over de vraag, of de school op dit punf een taak heeft, kan men van meening verschillen, maar niet over de noodzake lijkheid, dat op eenigerlei wijze in de leemte, tvelke in veler kenni6 in dit op zicht' bestaat, worde vooi-zien. Zcx In den omvang van het Bewaarschool- onderwijs heeft 1937 een stijging gebracht van 63 scholen, 841 leerlingen en 83 leer krachten. De kw. m. a- zijn op dit terrein verminderd, van 1058 tot 945, maar het ge tal helpsters is toegenomen van 621 tot 709. In procenten heeft het openb. voorber. on derwijs 10.1 pet. der scholen, 15.4 der leer lingen en 15.7 der leerkrachten. Het Prot. Chr. onderwijs: 23.5, 20.6 en 22.9 pot En het R.K. 46.4, 52.3 en 46.6. Examen Middenstandsdiploma Auto tegen boom Ongeveer 7300 candidaten! Naar de Contactcommissie voor het mid- denstandsonderwijs, gevormd uit de 3 Ne- derlandsohe Middenstandsbonden, ons mede deelt, zullen aan het examen Middenstands diploma „Alg. Handelskennis" 7300 candi daten deelnemen. Aan het volledige examen zullen zich 2800 personen onderwerpen. Voor het spe ciale examen, dat bestemd is voor personen van 25 jaar en ouder en met tenminste 5 jaar practijk, hebben zich 4500 candidaten opgegeven. Dit examen wordt alleen monde ling afgenomen. De examens worden in een vrij groot aan tal plaatsen gehouden, te weten: Amster dam, Rotterdam, Apeldoorn, Leeuwarden, Groningen, Emmen en Temeuzen (door den K.N.M.B.); Alkmaar. 's-Gravenhage, Utreoht Zwolle, Ensahedé, Nijmegen, Roermond en Tilburg (door den N.R.K.M.); Amersfoort, Arnhem en Dordrecht (door den Chr. M.B.) De examens zijn niet openbaar. Het schriftelijk examen, dat een onderdeel van het v o 1 l.e d i g e examen vormt, wordt in alle examenplaatsen gehouden op den eer sten Juni, aanvangende te 13 uur 30. De mondelinge examens beginnen op zijn vroegst 20 Juni, in andere plaatsen 21 of 22 Juni. Door de Centrale Commissie werd beslo ten, dat d« candidaten voor het schriftelijk examen, voor zoover dit Handelscorrespon dentie betreft, gebruik zullen mogen maken van een woordenboek. Bij het speciale examen zal, in tegenstel ling met de meening van velen, wel dege lijk het een en ander gevraagd worden met betrekking tot handelstekenen en handels correspondentie. Men heeft de indruk dat velen zicih over haast hebben opgegeven voor het verlichte examen in de meening dat dit slechts een maal wordt afgenomen. Dit is onjuist, want ook in 1939 en 1940 zal een dgl. spoedexamen worden georgani seerd. De Prot. Kerk in Oostenrijk Men zal zich herinneren, dat wij destijds eenige verwondering geuit hebben over het feit, dat Dr. Heinzelmann, de bekende leider der Evang. Kerk in Oostenrijk, bij ge legenheid van de inlijving een telegram van begroeting en gelukwensch had gezonden aan Dr. Werner, den president van den Oberkirchenrat. In het Hbld. lezen wij, dat dit telegram ook bij de Duitsche Belijdenis- beweging nogal opzien gewekt heeft, maar men moet er niet te veel achter zoeken, want Dr. Heinzelmann, niet geheel op de hoogte zijnde van de uiterst gecompliceerde situatie op kerkelijk gebied in Duitschland, heeft eenvoudig het adres dat hij vinden kon, gekozen, zonder stelling te kiezen in den strijd tusschen de groepen in Duitschland. Dit is althans de lezing die van de zijde der Be kennende Kirche gegeven werd. Met dat al maakt zij zich groote zorgen over wat er nu in Oostenrijk zal gebeuren. Dat op het oogenblik Muhs, de adjudant van den kerkminister Kerrl, en Schulz, de evang. bisschop van Mecklenburg, in Oostenrijk rond reizen, zien de aanhangers dezer beweging met groote bezorgdheid. En ook over de activiteit van het nieuwe, heidendom maken zij zich groote zorgen. Terstond na de in lijving waren Rosenbergs „Mythus des zwan- zigste Jahrhunderts" en tijdschriften als de „Durchbruch" en dat van Ludendorf, die vroeger verboden waren, in alle kiosken in Oostenrijk te krijgen. Men moet zich geen illusies maken over de kracht van het Oostenrijksche protestantisme tegen deze theorieën. Juist op het oogenblik is de situatie bijzonder kritiek, daar in dezen overgangstijd alles wat uit Duitschland komt, jubelend begroet wordt en als evangelie wordt aangenomen. HET LAGER ONDERWIJS IN 1937 Het aantal lagere scholen, dat in 1937 is opgeheven, is gering in vergelijking met het cijfer van 1936, toen er 138 scholen zijn verdwenen. In 1937 waren het er slechts 34 (openbare), terwijl er 11 bijzondere bij kwamen. In totaal telt ons land nu 7014 lagere scholen. Wat de leerlingen betreft, geeft het Centr. Bureau voor de Statistietc een totaal van 1.144.074, dat is 825 meer dan 31 Dec. 1936. De openb. scholen ver loren 6.681, de bijz. scholen wonnen 7.506 leerlingen. Aan leerkrachten telt de lagere school 29.986 personen in totaal, wat 160 minder is dan eind. 1936, maar 1019 minder dan eind 1935. De kweekelingen met acte zijn nog met 434 toegenomen tot nu 4170. Het gemiddeld aantal leerlingen per school was eind 1937 voor dé openbare 142, voor de Prot. Chr. 156 en voor de R.K. 194; per leerkracht zijn deze cijfers resp. 33.7, 31.1 en 35.6. De verschuiving van het openb. naar het bijz. onderwijs zet zich blijkens de verhoudingscijfers van 1936 nog steeds voort. Het aantal U.L.O-scholen is in 1937 toe genomen tot 779; het leerlingenaantal tot 'S; dat der leerkrachten tot 3614. T.o.v. het jaar 1936 is er geringe stijging van de bezetting der bijz., en geringe daling van de openb. U.L.O.-scholen. Het gemiddeld aan tal leerlingen per school is bij alle richtin- w e e r toegenomen. ALG. NED. VERREERS-FEJDERATIE ^•GRAVENHAGE, 23 Mei. In de heden ge houden bestuursvergadering der algemepne Nederlandsche Verkeers-Federatie werd Mr. W. J. v. B a 1 e n met ingang van 1 Juni a.s. tot president verkozen. De aftredende president Prof Mr. Dr. H. We s tra, werd tot honorair-adviseur der Federatie benoemd. Een persoon gedood en een gewond HEINO, 23 Mei. Op den Rijksstraatweg I Hein oZ w o 11 e heeft zich heden avond omstreeks zeven uur een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een inwo- ner van Enschede werd gedood en een dame uit Ommen verwondingen opliep, Tweehonderd meter voor de Ganzenpanngj brug is door nog onopgehelderde oorzaal een personenauto uit Zwolle, bestuurd doe» den 31-jarigen heer II. F. J. Menko wonendt Oldenzaalschestraat 216 Enschede, plotss, ling de linkerweghelft opgereden en ver. volgens met een hevigen slag tegen eej boom gebotst De heer Menko was op slag dood. De ma de-inzittende van de auto, de 30-jarige me vrouw Terhorst uit Ommen bekwam eei beenbreuk. Op advies van den geneeshee Doyer uit Heino, die de eerste hulp verleen, de, is zij naar het Sophia-ziekcnhuis u Zwolle overgebracht, waarheen ook het stol felijk overschot van den heer Menko is ver voerd. Nader vernemen wy nog, dat de heei Menko naar Zwolle was gereden, om daaj mej. Terhorst, die verpleegster is, af te ha len, voor de verpleging van zijn echtge-l noote. In snelle vaart keerde hij toen naan Enschede terug. Vermoedelijk is de snelheid! oorzaak geweest, dat hij de macht over het stuur heeft verloren. De auto botste tegen een boom ,de motor sloeg naar achteren, en drukte den heer Menko dood. Mej. Terhorst brak een been en kreeg ernstige verwondingen in het gelaat. KIND IN VIJVER VERDRONKEN DEDEMSVAART, 23 Mei. Vanmiddag öm vier uur geraakte het 2-jarig zoontje van den heer A. Geerdus te Dedemsvaart, bij hel spelen in een vijver, welke achter de villa! der familie gelegen is. Toen de ouders het ongeluk bemerkten, en het kind uit het water haalden waren ds levensgeesten reeds geweken. Een geneesheer paste gedurende eenigeij tijd kunstmatige ademhaling toe, hetgeen evenwel niet mocht bateiij KIND ONDER VRACHTAUTO GERAAKT! AMSTERDAM, 23 Mei. In de HoendiepJ straat is vanmiddag om half vijf een drie-! jarig meisje onder een vrachtauto geraakt, Het kind bekwam zeer ernstige verwondin gen aan het hoofd en is naar het Onze Lieva Vrouwegasthuis vervoerd Kort na aan komst in het ziekenhuis is het meisje ovep leden. AANBEVOLEN HOTELS (bij aanvrage voor inL s.v.p. datum advert en courant vermelden.) Bezoekt TROIS PONTS midden in de prachtige Ardennen gelegen Reserveert tijdig Uw Kamers in HOTEL MARLY (stroomend water, Garage, etc.)' Pensionprijs frs. 30.- frs. 35.— ALLE MODERN COMFORT RESTAURANT VAN DEN len RANG BIERGES b/Wavre, tel. 378 Wavre (15 min. afst. v. Turnhout) VERRUKKELIJK BOSCHRIJKE STREEK Hotel Bosc h en Duin 20 Kamers, str. water. Pension frs. 35.- 3 Place Brouckère, BRUSSEL, tel. 11.59.24 is het motto: „Gezelligheid kent geen tijd" le Klas consumptie. OSTEN DE w tegenover het Station, t Geheel e jaar geopend - Alle comfort Matiye prijzen, Gerenommeerde keuken. Prettige omgeving. BEWAART DEZE ADVERTENTIE Eén adres is voldoende om de lijst te ontvangen omtrent prijzen en verdere inlichtingen betreffende: Hotels en Pensions van LA PANNE en de WESTKUST van BELGIE. Aanvraag te richten aan HOTELIERSBOND - 60 ZEEDIJK - LA PANNE KONINKLIJKE RESIDENTIE KONINGIN DER BADPLAATSEN Ille INTERN. DAMESTURNTOURNOOI 181920 Juni Vanaf Juli: dagelijks paardenrennen. Twee hippodromes. CASINO - KURSAAL - wereldberoemd feestpaleis speelzalen club privé IDEAAL KUUROORD Modern ingericht BADPALEIS Zwembassin. Centrum voor diagnostiek. Koolznurbaden en Slijbbaden. - Hammams. Trinkhall tn het Leopoldpark. Bezoekt het Fort Napoleon Museum. - KOSTELOOZE BROCHURE: Officieel Inlichtingenbureau: VLAANDERENSTRAAT 66a, OOSTENDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8