Kalmere sfeer in Midden-Europa KRUSCHENSALTS ROODEÜtSTER m VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DINSDAG 24 MEI 193S EERSTE BLAD PAG. RONDBLIK HERADEMING OM PRAAG West-Europa begint zich te herstellen van den schrik, welke het Midden-Euro- peesche weekeinde haar op het hart had ge jaagd. Het bericht van Duitsche en Tsjechi sche troepenconcentraties en van enkele, schoon onbeduidende grensincidenten had haar plotseling met volle scherpte het beeld van 1914 weder voor oogen gebracht, het moment van dreigende stilte, welke aan het ontketenen van den verwoestenden wereld oorlog-orkaan, voorafging. Aan de Tsje- chisch-Duitsche grenzen is gelukkig geen enkel schot gevallen; zelfs heeft een zekere terugtrekking van strijdkrachten plaats gehad, en de overredende stem der diplo maten, die tot kalmeering maande, heeft den toestand op gelukkige manier be- heerscht. Achteraf vraagt men zich af, wat er nu eigenlijk was voorgevallen, hetwelk zulk een paniek, o.a. in Britsche kringen te Berlijn, kon ontketenen. In feite niets. Maar men vreesde voor een dergelijke onaange name verrassing, als destijds de bezetting van Oostenrijk heeft opgeleverd, en ver moedde dat deze inderdaad reeds in den kring van Hitiers vertrouwelingen besloten was. Geheime Britsche inlichtingen zouden dan aan de Tsjechische regeering zulks nog zoo tijdig hebben onthuld, dat Tsjechische grensversterking de overrompeling kon voorkomen. Toen het zóó stond zou dan de Duitsche legerleiding hebben afgezien van een avontuur, dat als een gemotoriseerde bezetting van openliggend land, doch geens zins als de eerste fase van een wereldoorlog was bedoeld. Van andere zijde heeft men willen sugge- reeren, dat de zaken inderdaad, zulk een verloop zouden hebben gehad, zoo Polen niet duidelijk aan Duitschland zou hebben te kennen gegeven, zulks op het aller laatst moment. dat het niet met het Derde Rijk in één gelid wenschte op te marchee- ren, doch dat de Poolsche troepen den Britsch-Franschen kant zouden gaan kiezen. Een gerucht, dat uit Warschau dadelijk op drogen toon gedementeerd is. Nu men met nieuwe kalmte den toestand beziet moet wel de conclusie worden getrok ken ,dat men eer met een zenuw-crisis, dan met een diplomatiek-militaire hoogspan ning heeft van doen gehad. Henlein zal zeker geen nieuw offensief opzetten, eer de gemeenteraadsverkiezingen in Tsjecho- slowakije, die hem reeds in den aanvang aanzienlijke successen hebben opgelevrd, ook in tweede en derde etappe zullen zijn voltooid. Dan immers kan hij op een vol ledig resultaat wijzen, en wellicht tevens vorderen, dat de gemeentebesturen, die een Duitsche meerderheid hebben, den grond slag zullen vormen voor het statuut der autonomie, waarheen hij met zijn politiek onderweg is. Intusschen kan één bezorgdheid niet ge heel en al ongegrond worden genoemd, nl. de vrees voor nieuwe incidenten. Reeds had het voorval plaats van de twee Sudeten, die door de grenswacht werden neergeschoten; constateerde men een Tsjechisch* militair vliegtuig boven Duitsch gebied en deden Tsjechische troepen pogingen, grensbruggen te vernielen. Tenminste, zoo de berichtge ving daaromtrent inderdaad juist is. Het is te hopen, dat men aan beide kanten zich tot het uiterste zal inspannen, om dergelijke dingen den kop in te drukken. Ze kunnen aanleiding tot extra-verwikkelingèn geven. Maar dat in het huidige stadium het tot een catastrofale botsing zou komen lijkt wei nig aannemelijk meer. De verkiezingsuitslag in Praag In de staJd Praag heeft de verkiezing voor den gemeenteraad de grootste winst opgele verd ivoor de communistische partij, welke 38.000 stemmen meer kreeg dan in 1031; thans hebben 89.539 kiezers hun stem op de communisten uitgebracht, hetgeen ook in procenten uitgedrukt voor de Moskou-aan hangers een succes van beteekenis is. De nationaal-socialisten boekten een winst van 35.000 stemmen. Men moet deze groe peering, die Benesj als haar dhef erkent, niet verwan-en met de aanhangers van Hen lei, die Sudeten-Duitsdhe Partij wordt ge noemd. De katholieke volkspartij en de nationale diga verloren ieder één mandaat De Sudeten- Duitsche stemmen heüten in Praag, zooals te begrijpen, niet veel gewicht in de schaal gelegd. Codreanu voor den krijgsraad Meer dan 1000 getuigen gedagvaard Cornelius Zenea Codreanu heeft gister voor den krijgsraad te Boekarest terecht gestaan. Hjj wordt beschuldigd van elf ge vallen van verraad en publicatie wan docu menten der landsverdediging betreffende, aanslagen tegen de veiligheid van den staat fin rebellie. Codreanu stond alleen terecht, zijn hel pers zullen later terechtstaan. Het proces begon met het vaststellen van de identiteit ,van den beklaagde. De drie verdedigers ver zochten het proces uit te stellen, aangezien volgens hen de instructie onvolledig is ge weest, doch de rechtbank verwierp dit ver zoek. Bij het proces zijn 1117 getuigen gedag vaard, een door den aanklager en 1116 door den beklaagde, meest politici, generaals, professoren ed. slechts 27 waren evenwel verschenen. Codreanu verzocht, dat ook zijn luitenants als getuigen zouden worden ver hoord. De rechtbank besloot dit verzoek voor te leggen aan den minister van Binnenland- sche Zaken. Vervolgens werd de acte van beschuldi ging voorgelezen, waarna de debatten wer den verdaagd. De Spaansche burgeroorlog De gebombardeerde Britsche schepen In het Engelsohe lagerhuis heeft Butler (meegedeeld, dat de Britsche regeering geen antwoord uit Burgos heeft ontvangen op haar protest tegen het boonibardeeren van Britsche schepen in de haven van Valencia, weshalve zij haar agent aldaar had opge dragen deze aangelegenheid nogmaals onder de oogen der autoriteiten van de rechtsche regeering te brengen. De aanvallen op de schepen hadden zich intusschen niet her haald. Hodza en Henlein voeren besprekingen Londen en Parijs blijven bemiddelen Zoowel in Britsche als buitenland- sche kringen te Londen is men van meening, dat het Tsjechoslowaaksche vraagstuk voorloopig in kalmere sfeer is gekomen, al verheelt men zich niet, dat er nog geen reden is voor over matig optimisme. De eerstvolgende weken, welke de afwikkeling der ge meenteraadsverkiezingen moeten bren gen, kunnen nog heel wat onrust ver oorzaken, terwijl de groote vraag blijft welke houding Henlein zal aan nemen, zoodra blijkt, dat de stembus hem inderdaad over heel de linie in z\jn positie heeft versterkt. Het is echter duidelijk, dat ieder nieuw incident tot ernstige gevolgen zal kunnen leiden. Doch blijkbaar is de regeering te Praag zich van dit gevaar volkomen bewust en doet zij al wat in haar vermogen is, om het te ontwijken Uiteraard gaat de belangstelling van velen uit naar de vraag, hoe groot het con tingent troepen is, dat thans in Tsjecho- Slowakije onder de wapenen is. Een be trouwbare schatting vermeldt het getal van 400.000 en hier en daar hoort men zelfs spreken van 500.000. Niemand weet precies, hoeveel reservisten Zaterdag opgeroepen zijn. De berichten dat er nabij de grens groote troepenconcentra ties zouden plaats hebben, moeten be schouwd worden als fantasieën van ondes- kundigen. die geen verstand van militaire aangelegenheden hebben. Het Tsjechische leger is een der best ge mechaniseerde, en het is zeer onwaarschijn lijk, dat men reeds nu sterke concentraties hij de grens zou leggen, daar deze ongetwij feld een gemakkelijk doelwit zouden zijn voor vijandelijke vliegtuigen, terwijl het, in geval van nood, slechts een korte spanne tijds zou kosten, om een belangrijke troe penmacht naar het grensgebied te dirigee- ren. De meeste militaire deskundigen geloo- ven dan ook, dat inderdaad 't meerendeel der troepen in het centrum gelegerd is. In verband met de geruchten, dat Hen lein behooren zou tot de reservisten, die opgeroepen zijn, verklaarde een vertegen woordiger van de Sudeten-Duitsche partij: „Ik kan dat gerucht niet bevestigen. Als Henlein opgeroepen was, zou hij even snel en loyaal gehoor geven als all© Sudeten- Duitschers, hoewel de vervulling van mili taire plichten met Henleins leiderschap in conflict zouden komen. Hij zou voortgaan met te strijden voor de eischen der Sude- ten-Duitschers". Hodza en Henlein co nf ere eren Konrad Henlein, de leider der Sude ten-Duitschers, welke in het buitenland vertoefde, heeft zich dezer dagiera naar Praag begeven, om aldaar een gedachten- wisseling met minister-president Hodza te hebben. Beide staatslieden hebben eenige uren tezamen geconfereerd. In een officieel communiqué van de Su deten-Duitsche partij over het onderhoud wordt slechts gezegd, dat „gedachtenwisse- lingen begonnen zijn tusschen de Sudeten- Duitsche partij en de regeering met het doel, de situatie op te helderen en de ge moederen weer tot rust te brenigen", Kalmeerende woorden van Chamberlain In,het Englsche Lagerhuis heeft Cham berlain verklaard, dat op het oogenblik de toestand minder gespannen is. De Britsche regeering, zoo zeide hij o.a., heeft de regee ring van Tsjecho-Slowakije aangespoord, alle maatregelen te nemen, om incidenten te voorkomen en pogingen te doen om tot een duurzame overeenkomst te geraken door onderhandelingen met de Sudeten- Duitsche partij. De regeering van Groot- Brittannië heeft daarbij de volledige mede werking van de Fransche regeering. De Tsjechische regeering heeft geant woord, dat zij de belangstelling van de Britsche regeering waardeert en dat zij be sloten was, spoedig een volledige oplossing te zoeken. De Britsche regeering heeft verder de Duitsche regeering gewezen op het groote belang van het vinden van een oplossing, waardoor de Europeesche vrede zou wor den bewaard en zij heeft den ernstigen wensch te Berlijn te kennen gegeven dat de Duitsche regeering met haar zou mede werken, om het tot stand komen van een overeenkomst te vergemakkelijken. Tevens heeft de Britsche regeering aan Berlijn medegedeeld, welken raad zij aan de regee ring te Praag "had gegeven en welk ant woord hierop was ontvangen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft hierop geantwoord, dat hij de pogingen van de Britsche regeering toe juichte en dat de Duitsche cègeering even eens verlangde, dat de onderhandelingen zouden slagen. In antwoord op een vraag zeide Cham berlain nog, dat hij niets kon zeggen over het schriftelijk antwoord van de Tsjechi sche regeering op de Britsche voorstellen, aangezien dit streng vertrouwelijk was. De houding van Polen De diplomatieke medewerker van de „Evening Standard" heeft o.a. in de eerste editie geschreven: „Een telegram uit War schau aan Berlijn heeft gedurende het weekeinde den vrede in Europa gered. Door Goering aangespoord, radicale maat regelen tegen Tsjecho-Slowakije te nemén, tegen den raad van zijn diplomatieke en militaire raadslneden in, heeft Hitier Zater dagavond een telegram ontvangen van den Duitschen ambassadeur in Polen, baron von Moltke, waarin deze hem op de hoogte bracht van een onderhoud, dat hij dien dag gehad had met den Poolsehen minister van buitenlandsche zaken, Beek. Tijdons dit on derhoud, dat ten doel had, de definitieve houding van Polen te leeren kennen in ge val van een inval van Duitsche troepen in Tsjecho-Slowakije, heeft Beek aan von Moltke verklaard, dat in geval dat een ge wapend conlict zich over geheel Europa zou uitbreiden, Polen niet neutraal zou kunnen blijven. Met andere woorden, de vertegenwoordiger van Duitschland werd in kennis gesteld met het feit, dat indien Frankrijk en Engeland Tsjecho-Slowakije te hulp zouden komen, het Poolsche leger zich zou scharen aan .de zijde van de West- Europcesche mogendheden" Tot zoover de diplomatieke medewerker van de „Evening Standard". Daartegenover wordt in Poolsche kringen te Londen onr.- kend, dat minister Beek Zaterdag den Duitschen ambassadeur te Warschau de houding van Polen uiteen zou hebben ge zet in geval van het uitbreken van een oorlog wegens Tsjecho-Slowakije. Gezegd wordt, dat Polen er geen prijs op stelt zijn houding te bepalen ten aanzien van een verondersteld geval, dat zich nog niet heeft voorgedaan. Churchills meening Churchill heeft gisteren te Chingford, Essex een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Ik blijf hoop koesteren op een vreedzame oplossing, omdat ik goe de reden heb te gelooven, dat de plan nen, welke Henlein mij tijdens zijn be zoek hier heeft beschreven niet onaan vaardbaar zouden kunnen zijn voor de Tsjechische regeering. Wanneer ik ge loof dat een oorlog vermeden is dan meen ik dit te kunnen toeschrijven aan een rudimentairen vorm van collectieve veiligheid, in nood tot stand gekomen. De krachtige houding van Frankrijk, in hooge mate gesteund door Groot-Brittanië en in een mate welke wij niet kunnen vaststellen ook door de Sovjet-Unie en len en boven alles de vastberadenheid der Tsjechen om te vechten te hunner verdedi ging hebhen er toe bijgedragen een bloedi- gen aanval op Tsjecho-Slowakije te voor komen. Hooge autoriteiten beschouwen Duitschland nog niet gereed voor een oor log te land op groote schaal, maar met het oog op wat er zal gebeuren in komende jaren moeten wij probeeren een veel ster kere samenwerking in de toekomst te ver krijgen. Waarom zouden wij niet trachten alle Donau en Balkanstaten tezamen te voegen in een sterkere confederatie voor den vrede en waarom zouden Groot-Brit- tannië en Frankrijk geen gemeene zaak maken indien de federatie werd aangeval len. Engelands oorlogs machinerie gereed In het Britscihe hoogerhuis Heeft lord Zetland namens de regeering dien. spre kers geantwoord, die tijdens de debatten over de kwestie, of een ministerie voor vocrrradienvorming zou worden ingesteld, het woord gevoerd haddien. Hij verklaard©, dat de opdrachten voor alle vliegtuigen, dde nooddg zijn voor het versnelde regeeningsprogram, thans ge plaatst zdjo. Bovendien zijn de aankoopen van tarwe, suiker, walvisohtraan en soort gelijke reserves van andere wezenlijk be langrijke grondstoffen tlhans verzekerd. Voortgaande zeide lord Zetland: „Wij hebben onze plannen ontworpen. Mooht h d oogenblik komen voor het ondernemen van een snelle, drastische actie, dan zal blijken, dat wij gereed zijn. De machinerie bestaat en er is weinig meer dan het drukken op een knop nooddg, om haar in beweging ta stellen". Het voorstel tot instelling van een minis terie voor voorradlenvonmdmg is verworpen met 54 tegen 12 stemmen. Een aardbeving in Japan Aanzienlijke materieele schade Gistermiddag heeft eien aardbeving een drietal Japansche districten geteisterd. Het epicentrum lag bij Sjioeaki, in het district Foeikoesjima. De'materieele schade is aanzienlijk, docfc er wordt geen melding gemaakt van ge wonden of dtooden. Telefoon- en telegraaf lijnen zijn gebroken en de spoorlijn is op twee plaatsen vernield. Vijf bladen van de Poolsche minderheid in Duitschland publiceeren naar Han-as meldt, een artikel, waarin de Duitsche min derheid in Polen verweten wordt beweerd te hebben, dat de Polen in Dniitscbland bet uitstekend hebben. Volgens deze bladen zijn de omstandigheden der Poolsche minder heid sedert de Duitsch-PooJschc overeen komst steeds slechter geworden. De bladen zeggen tot dusver gezwegen te hebben, maar dat niet lang meer te zullen doen, omdat men misbruik daarvan maakt. Bovenstaand kaartje van Tsjechoslowakije geeft een duidelijk beeld van de Hongaar- sche, Poolsche en Duitsche minderheden in diit land en wijst tevens aanhoe deze over het grondgebied verdeeld zijn. De Japansch-Chineesche oorlog Chineezen trekken terug Zij bezetten nieuwe verdedigingslinies Doihara verslagen De Japansche troepen vallen thans naar Domei uit Tokio meldt, van drie zijden de ommuurde stad Lan Feng aan. In de stad bevinden zich ongeveer 80.000 man Chinee- sclie troepen, weluitgerust met modern ge schut, vecshtwagens en pantserwagens. Naar verluidt hebben de Chineesche troe pen, die onder onmiddellijk bevel staan van Tsjang Kai Sjek opdracht tot het uiterste te strijden. Een pantsertrein van de Chineezen moet door de Japansche troepen zijn ver nield. Volgens een officieele mededeeling van den Nationalen Chineeschen militairen raad trekken de Chineesche troepen zich strate gisch van het Soetsjau front terug. Zij hebben reeds de punten bereikt, die voor cle toekomstige militaire operaties zijn aange wezen. In het communiqué wordt gezegd, dat verscheidene Chineesche afdeelingen kleine Japansohe eenheden op de vlucht gedreven en onverwachte successen behaald hebben Doihara verslagen In een ander legerbericht wordt verklaard dat de Chineesche strijdkrachten ten Oosten van Kweiteh, dat 160 km ten westen van Soetsjau aan den Loenghai-spoorweg is legen, gistermorgen de onder bevel .van generaal Doihara, den „Lawrence van Mand- sjoerije" staande veertiende Japansche divi sie op de vlucht hebben gedreven. Doihara's strijdkrachten trekken zich thans ten Noor den van den Loenghai-spoorweg in de rich ting van West-Sjantoeng terug. Vertraagde militaire rapporten melden voorts, dat Tsjangping, op 25 mijl ten noord westen van Peiping, door de Chineesdie troepen heroverd is. Deze troepen zijn opge rukt langs den spoorweg uit de provincie Soeyoean door Tsjahar. De Chineezen melden voorts, dat zij groo te deelen van Soeyoean c# ongeveer de helft van Sjansi heroverd hebben. De Duitsche adviseurs teruggeroepen? Naar Havas meldt uit Shanghai, zou al daar uit goede bron zijn vernomen, dat de Duitsche regeering thans aan Ie Duitsche militaire adviseurs, die Tsjang Kai Sjok ter zijde staan, bevolen zou hebben naar Duitschland terug te keeren. Men gelooft echter, dat verscheiden raadgevers, die geen aanhangers van het nationaal-socialistisch regiem zijn, in China zullen blijven. Volgens berichten uit dezelfde bron zou Duitsch land in het vervolg in het geheel geen ma teriaal meer naar China zenden, Chineesche oneenigheid Volgens nog niet bevestigde geruchten zou de bevolking van de Chineesche provin cie Noord-Honan zich tegen de Centrale regeering te Hankau hebben gekeerd. Reeds zouden daar drie „autonome Chineesche legers" zijn gevormd, welke optreden tegen het Centrale Chineesche leger. dienst van militaire inlichtingen hebben ge opend. Met dezelfde straffen worden Dedreigd zy, die met geweld, list of andere middelen, een persoon naar het buitenland hebben ont voerd, of gepoogd hebben te ontvoeren, om zijn leven, zijn vrijheid, of zijn lichamelijke onschendbaarheid in gevaar te brengen. Ook zij die dergelijke ondernemingen hebben begunstigd of voorbereid, zullen vervolgd worden. De opstand in Mexico Zou zich verder hebben uitgebreid De opstand in Mexico heeft zich in tegenstelling met de officieele berichten, volgens welke de regeering den toestand meester is, vei'der uitgebreid. De gou verneur van San Luis Potosi, Netro, heeft zijn post verlaten en zich met Ce- dillo vereenigd Bij een vuurgevecht te Lagunita, waarbij twaalf opstandelingen sneuvelden, waaron der de neef van Cedillo, werden verbolgen vliegtuigen van Cedillo door regeerings- troepen gebombardeerd. Luxemburg heeft last van spionnen Wet tot beveiliging van den Staat De regeering van het groothertogdom Luxemburg heeft bij de Kamer een wets voorstel ingediend, dat -ten doel heeft de veiligheid van den staat te waarborgen. Men wil hiermede trachten een eind te maken aan de ontoelaatbare actie van vreemdelingen in het groothertogdom, welke indruischt tegen de souvereiniteit en de vei ligheid van het land. De regeering is van meening, dat deze maatregelen gerecht vaardigd worden door het feit, dat het groot hertogdom een centrum schijnt geworden te zijn van spionnage. Spionnen van elke nationaliteit kunnen ongestraft in het land hun gang gaan. De huidige wetgeving biedt de openbare macht geen afweermiddelen tegen dit optreden, dat in strijd is met de neutraliteit van het land en de gastvrijheid, welke het groothertog dom aan vreemdelingen biedt. Het wetsontwerp voorziet in vrij zware straffen voor hen, die op het gebied van het groothertog lom ten behoeve van het buiten land en ten nadeele, hetzij van het groot hertogdom, hetzij van een ander land, een Volgens de bladen zouden bombardements vliegtuigen der opstandelingen boven de stad San Luis, waar president Cardenas op het oogenblik vertoeft, zijn verschenen, Regeeringsvliegtuigen konden er niet in slagen, de vliegtuigen der opstandelingen te bereiken, Overstroomingen in Karinthië en Stiermarken Zes dooden en zware schade In enkele deelen van Oostenrijk, nl. Ka rinthië en Stiermarken, hebben hevige re gens en dooi in de bergen zware overstroo mingen veroorzaakt. Het spoorwegverkeer in deze streken heeft daarvan ernstige stag natie ondervonden. Bovendien heeft men in het dal van de Mur zeer veel schade aan huizen en landerijen opgeloopen; er zijn zes dooden. De rivier voert zeer veel wrakhout van huizen en cadavers van vee mede; over al zijn de bruggen vernield. In de bergstad Bruck stond niet slechts de electriciteitsfabriek onder water, doch ook waren de verkeerswegen over een af stand van vele kilometers overstroomd. Menschenlevens zijn hier echter niet te be treuren. Ten behoeve van de bewoners der geteis terde streken is een bedrag van een millaoen mark beschikbaar gesteld. Een complot tegen Stalin en Worosjilof? Volgens berichten uft Finland zou in het Sovjet-Russiische leger en bij de liuchtmachi een comiplot zijn ontdekt, dat de omverwer ping van Stalin en Worosjilof, den volkscommissaris voor de verdediging, be oogde. Onder de garnizoenen in het eigen lijke Rusland, in Wit-Rusdand en in de Ockraine, zou ontevredenheid tegen deze leiidens tot uiting zijn gekomen. Volgens be richten uit Leningrad, Kief en Rostof, aldus het blad, zijn talrijke arrestaties verricht. De krijgsraad te Moskou zou reeds een be Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit. Jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtla aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG De zeerob stuurt met vaste hand Zijn notedopje naar den kant Waarom verlaat hij 't ruime sop? Zijn pakje Roode Ster is op! Eerst nieuwen voorraad opgedaanl Dan kan hij weer uit varen gaan... NIEMEIJER'S 6, 10, 1 3 ct. per hall ons. HE kiend vliegtuigbestuurder, een commandant j van een militair vliegveld, en een ambtsj naar van het departement van defensie tet!3 dood veroordeeld licibben en het vonnis doen voltrekken. Geen deeling van Palestina? Een voorstel van Emir Abdallah. 3 Emir Abdallah van Tran sjor dan iê! - heeft' aan de commissie voor dei ver dee ling! 1 van Palestina een officieelen brief gericht] die dertien punten bevat nopens het statuut J van Palestina. De voornaamste punten zijm de volgende: Palestina zou vereenigd worj 1 den met Transjardonië. De toekomstige c staat zou een Arabische staat zijn, waarin; 1 de Joden de rechten van minderheden zou-;1 den geneten en een autonoom bestuur zou-1 den hebben in 'hun districten, terwijl zij te- vens verhoudingsgewijs zouden zijn verte] i genwoordigd in het parlement De Joodsche immigratie zou tot deze districten beperkti worden, buiten welke iedere verkoop vanp gronden aan Joden verboden zou zijn- De brief stelt een regeling voor een tijdvak J van tien jaren voor, tijdens welken tijd het Britsche mandaat gehandhaafd zou wordenl |e De Canadeesche vijfling 1 Komen ln den familiekring terug Op 28 Mei worden de vijf kinderen Dionne i vijf jaar- De voogden zijn tot de overtuiging gekomen, dat zij wat te oud worden voor 1 verdere verpleging in het Dafoe-ziekenhuisjl waarin zij zjjn opgekweekt. Er wordt nu eenn huis voor het gezin Dionne gebouwd en del vader Oliva Dionne, krijgt eenige medezegjg genschap in de inrichting. Het huis van hel gezin zal verrijzen te Corbiel, ongeveer 6.5!R K-M. van het gebouw, waar ettelijke tien- c duizenden hen hebben opgezocht en be-1 keken- j De kinderen hebben een gezamenlijk for ,i tuintje van 750,000 dollar, bijeengebracht uit advertentierechten en foto's. EN WEST- UIT OOST- 1NDIE j De aardbeving te Donggala Tot dusver 17 dooden MENADO, 23 Mei (Aneta). De resident van Menado bevestigde de gebeurtenissen] welke reeds eerder omtrent de aardbeving te Donggala zijn gemeld. Ook de plaats RdJ nomibo in de Tomini-booht is zeer zwaar ge- i teisterd. Een vloedgolf drong honderd me ter het land in. waardoor zestig woningen zijn ingestort Eenige personen worden ver-|[j mist. De waarnemende resident is met een i kleine hulpbrigade~naar de Tomini-boohtj vertrokken. f Tot dusve zijn te Parigi negen volwasse nen en acht kinderen door een vloedgolf omgekomen. De verbinding tusschen Ta- waeli eai Parigi is verbroken MISGEWAS OP LOMBOK BANJOEWANGI, 23 Mei (Aneta). De rijst oogst van Lombok is gedeeltelijk vermoe' delijlk tot 30 ci 40 procent mislukt Hier door is een tekort ontstaan voor de bevol king, dat echter uit Oost-Java wordt aange vuld, evenals dit reeds het geval is voor de bevolking van de Molukken. Tekst en illustratie vail H. KANNEGIETER 'tel IS VREêSEL'JK' VklENDÊN." 58 „Wat is er aan de hand?" vroeg de burgemeester aan de mannen, die om hem heen stonden. Niemand wist het. Daar trad Tijl naar voren en zei: „O Edelachtbare, de vijand, de roof graaf van Anhalt—Bernburg is in aantocht en binnen twee uur zal de hele stad om singeld en belegerd zijn, zodat zelfs geen muis de stad verlaten kan!" »,Hoe weet je dat?" vroeg de burgemeester. „Wij hebben heel duidelijk het: „Ram-plan. plan, ram-plan plan" van de vijande lijke trommels gehoord", zei nu idle man, die zijn trommel van angst voor stadspoort had laten, vallen. „Het is een vreselijke toestand;, beste vrienden"- sprak de burgemeester. „Wie weet, of het niet een vijand is, die onze schone klok, die mijlen ver in de omtrek beroemd is, wil roven. Ik vraag: Wat moeten wij doen. Zullen we de klok vernielen, of zullen we hem in handen van den vijand laten? Later zullen die dan zeggen: „Deze klok, een wondei van een klok, hebben wij door onze moed en dapperheid op de Schöppen- stadters veroverd!" De mannen van de vroedschap waren met het geval erg verlegen en wisten geen raad. Daarop trad Tijl Uilenspiegel naar voren en zei: „Hoog Edelachtbare Heren, zeer wijze leden van Schöppenstadts vroed1- schapVergunt Uw onderdanigen dienaar en vereerder U in dezen een raad te geven. Naar mij mening is het de beste, welke kan gegeven worden. •Spreek, zeer waarde vriend", zei de burgemeester, die beefde als een schoot hondje, dat uit de wastobbe komt „Wij willen uw wijze raad in dit hachelijK ogenblik gaarne horen. Wij zijn geheel van streek. We kunnen geen besluit nemen. Onze klok, onze mooie prachtige iklokf

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2