Werkloosheidsbestrijding in nieuwe banen ZATERDAG 21 MEI 1938 DERDE BLAD PAG. Q Grootere bevoegdheden voor de Regeering Werkfondscrediet wordt met f 30 millioen verhoogd Uitvoering van openbare werken Wij ontleenen aan de Memorie van Ant Politiek van openbare werken woord inzake de Werkloosheidsbestrijding (zie samenvatting op blz. 1) de volgende lb ij zonderheden: Het i§ in strijd met de bedoeling der re- gcering, met de ondenverpelijke aanvrage van dertig millioen haar politiek van werk loosheidsbestrijding met behulp van het Werkfonds als afgesloten te beschouwen. De ondenverpelijke aanvrage vormt een onder deel dier politiek, gelijk het Werkfonds op zijn beurt een onderdeel is der openbare werken-politiek. welke tot de werkloosheids bestrijding bijdraagt, en die openbare wer ken-politiek wederom een onderdeel betee- kent te midden van tal van maatregelen, die do werkgelegenheid gun£tig beïnvloeden. Het bedrijfsleven primair De Regeering is van oordeel, dat de poli- ftiek der werkloosheidsbestrijding allereerst gericht behoort te zijn op het behoud en de uitbreiding der werkgelegenheid in het be drijfsleven in zijn onderscheiden geledingen. In allerhande, min of meer ingrijpende, min of meer kostbare, maatregelen wordt dan ook aan deze primaire zorg voortduren de aandacht gewijd. In dit verband wordt gewezen op het complex van handelspolitieke maatregelen, in den loop der jaren ge troffen, waardoor een catastrophe in de ont wikkeling van den export is voorkomen. Voorts wordt herinnerd aan de contin- genteeringsbepalingen.de land bouwcrisismaatregelen, de sub- sidie-verleening aan de indus trie de credietverleening aan de industrie, de Ben as en de invoe ring van e x p o r t-c r e c. i e t-g a r a n t i e s. Al deze maatregelen hebben niet weinig medegeliolpen de werkloosheid krachtig te bestrijden, Arbeidsspreiding Naast dit alles heeft de Regeering Ier üand genomen de bevordering van een juistere verdeeling van den voorhanden bedr ij fs arbeid over 'c.'e aanwezige arbeidskracht. |(Werkcommissie-Verwey etc). De Regeering acht het niet buitenge sloten, dat zij, voor de verwerkelijking van doeltreffende maatregelen van ar beidsspreiding, bevoegdheden tot het op leggen van daarmee samenhangende verplichtingen niet zal kunnen ontberen. Een beslissing dienaangaande hoopt zij binnenkort te nemen. Rekening houdend met hetgeen hierboven werd betoogd, meent de Regeering toch dat een lange reeks van jaren het gewone particuliere bedrijfsleven, ook bij de verst- gaanrle realiseerbare stimuleering ervan en verstgaande realiseerbare arbeids-sprei- ding erin, een ovenschot aan arbeidskrach ten zal laten. Uit dit laatste volgt, dat de regeering de openbare werken-politiek niet ziet als een is-voorziening van betrekkelijk geringen duur, maar als een voorziening, welke op langen termijn zal hebben bij te dragen tot het verschaffen van arbeid. Deze aard der voorziening heeft de regee ring reeds geruimen tijd geleden ertoe ge leid, ce organisatie van de tewerkstelling arbeidskrachten door werken van werk verruiming en werkverschaffing nader ter hand te nemen, en wel teneinde te komen tot den meest efficienten vorm ter berei king van het doel der tewerkstelling. Aan den omvangrijken voorbereidenden arbeid hiertoe wordt met spoed gewerkt. Coördineerende instantie Daarnaast heeft de regeering in voorbe reiding genomen het in het leven roepen r coördineerende instantie tusschen de tewerkstelling door werken van werkverruiming en werkverschaffing e tewerkstelling aan de ondersoheidene o ge. onder de venschillende departementen ressorteerende. werken van algemeen nut. Voorts is in onderzoek genomen de vraag hoe de Regeering het tempo van tewerkstel ling beter dan thans zal kunnen beheer- sohen, daar zich thans herhaalaelijk geval len voordoen, dat goedgekeurde objecten van het Werkfonds te lang onuitgevoerd blijven. Naar de schatting van het bureau van het Werkfonds zal de tewerkstelling, direct en indirect, bij het Werkfonds in de naaste toe komst oploopen van 7500 tot 12000 man, hetgeen, in verband met de secundaire werkverruiming, derhalve beteekent werkverruimende werking, voor de naaste toekomst, van circa 18000 man. De aard der objecten De opleving is van slechts kortstondigen aard geweest. Aanwijzingen op een nieuw herstel ontbreken thans. De Regeering ie zich dan ook den ernst van den toestand volkomen bewust Het is om dip reden, dat zij niet alleen is voortgegaan met den ar- Openbare werken Naarmate de ervaring op Het terrein der Werkloosheidsbestrijdingtoeneemt, wordt t>ok ae regeering steeds krachtiger er van overtuigd, dat binnen het kader van 't be drijfsleven zelf allereerst de oplossing van liet vraagstuk moet worden gezocht, dat aan de bevordering van duurzame tewerkstel ling in het bedrijfsleven in zijn onderschei dene geledingen, in het belang eener doel treffende werkloosheidsbestrijoing. de hoofd aandacht behoort te worden geschonken. Met deze vooropstelling is de regeering voorts van oordeel, dat het euvel der werk loosheid ook voorziening door middel van open/bare werken eischt. Voor een juiste waardeering van wat de regeering ten aanzien van dit laatste doet, is uiteraard niet alleen te zien naar de ap paraten van Werkfonds en Werkverschaf fing, maar is het geheel, van wat het Rijk aan openbare werken ten koste legt, in oogenschouw te nemen. In dit verband wordt er aan herinnerd, ïdat voor nieuwe en onderhoudswerken van Waterstaat voor 1938 is aangevraagd 103.500.000,het hoogste cijfer, dat ooit yoor dit doel is uitgetrokken. Voor Defen- s i e zal dit cijfer voor elk der jaren 1935 lot en met 1911 f 75.500.000 beloopen tegen slechts 4200.000,in de jaren 1933—1935. Wat het Werkfonds betreft zal het be drag oer geblokkeerde gelden eind Mei as. 125 millioen beloopen (twee jaar geleden Was'dit bedrag 77 millioen). In verband met dit bedrag wordt de aangevraagde millioen verhoogd tot 60 millioen. Aangaande de Werkverschaffing wordt, medegedeeld, cat de daaraan bestede subsidiebedragen over 1937 bedroegen 23.5 millioen. De totale kosten der werkverschaf fing zijn voor de laatste jaren te stellen op 45 millioen per jaar. Binnenkort wordt het aantal tewerkgestelden bovendien nog met ,vijftig procent verhoogd. Tens'otte is daar nog de tewerkstel ling buitenslands. Dienvolgens heb ben in de eerste vier maanden van 1938 in de beide buurlanden ruim 4800 arbeiders plaatsing gevonden waarmee het totale aantal daar in loondienst werkzame Neder landers is gestegen tot rond 50.000. Ook de trek naar andere Europeesche en Overzee- sche landen, wordt zooveel doenlijk bevor derd. Stand der werkloosheid Wat de huidige "feitelijke omvang <!er werkloosheid betreft, merkt de Regeering op, dat eind April j.l. bij de ganen der openbare arbeidsbemiddeling stonden ingeschreven 354.715 pers. Hier bij is in acht te nemen, dat verscheidene der jongere besluiten en bemoeiingen de ver- boogde uitgaven van Waterstaat, de uitbrei ding van het Defensie-appa.aat, de ver sterkte activiteit van het Werkfonds, de op voering van den omvang der werkverschaf fing nog geheel of goeddeels hun werking pp den omvang der werkloosheid moeten Uitoefenen. Niettemin Is Regeering van oordeel, dat de uiterste activieit van mensche- lijke mogelijkheid geboden blijft in het opsporen en aanwenden van doeltreffen de middelen tot voortgezette verminde ring van den afstand naar het ideaal: een zoodanigen toestand in het Neder- landsdhe gemeenschapsleven, dat, voor zoover zulks van Nederlandschen wil afhankelijk is, de leden dezer gemeen schap door arbeid in hun levensonder houd kWPBSA voorzien. beid van Werkfonds en Werkverschaffing langs de daarvoor vroeger getrokken iijn. doch dat zij tevens in dat kader de activiteit van het Werkfonds heeft verhoogd en den omvang der werkverschaffing heeft uitge breid. Daarnaast echter heeft zij ook, mede in ;t raam harer voormelde organisatorische bemoeiingen, ter hand genomen een nauw keurig en diepgaand onderzoek naar de mo gelijkheden, om door wijziging in den opzet lezer voorzieningen op uitgebreider schaal tot tewerkstelling te kunnen komen, zonder te vervallen in het genoemde euvel van het voorbereiden van nieuwe en nog grootere werkloosheid. Zoodra dit onderzoek zijn beslag zal hebben gekregen zal de regeering haar beslissingen terzake nemen en daarvan naar buiten doen blijken op het daartoe meest aangewezen tijdstip vermoedelijk bij den aanvang der werkzaamheden in het nieuwe parlementaire jaar. Met de uitvoering van den Noor d-0 o s t- polder in het IJselmeer wordt voortge gaan in het tempo dat met de technische eischen vereenigbaar is. Voor wat betreft de verdere inpoldering is met de noodige onderzoekingen ten einde tot een definitief plan te komen bereids een aanvang gemaakt. Ook bij de grootste voort, varendheid zullen intusschen toch enkele jaren er mee gemoeid zijn, alvorens deze in polderingswerkzaamheden tot werkverrui ming op groote schaal kunnen leiden. Het ligt voorts in het voornemen, het Werkfonds zijn medewerking te doen verleenen bij den bouw van woningen voor groote gezinnen. Het is. gelet op de thans geldende bouw kosten. voor een aantal groote gezinnen niet mogelijk, de economische huur van de voor hen geschikte woningen ten volle te beta len. Door het WerkfonGS aan den woning bouw dienstbaar te maken, kan aan i't be-f .aar tegemoet gekomen worden. De Memorie van Antwoord is ondertee kend door de Ministers van Algemecne Zaken. Sociale Zaken, Waterstaat, Binnen- landsche Zaken, Financiën en Economische Zaken. Het Nederlandsche Volksgasmasker Wordt binnenkort verkrijgbaar gesteld Naar de N.R.Crt verneemt kan binnenkort het beschikbaar komen van het Nederland sche volksgasmasker voor de passieve bur gerij worden verwacht. De Artillerie-In richtingen te Hembrug namen een werkzaam aandeel in de fabricage. Het Nederlandsche volksgasmasker be staat uit een gelaatstuk van rubber, van overeenkomstige samenstelling en dikte (2 m.m.) als het legermasker. Aan het ge laatstuk zijn twee verstelbare banden aan gebracht om het gasmasker op het hoofd te bevestigen. De oogglazen zyn van celion, dus onbreekbaar en nagenoeg onbrandbaar, en op eenvoudige wijze in het gelaatstuk gemonteerd. Het ronde rubber inlaatventiel is in het laagste gedeelte van het gelaat stuk aangebracht en wel zoodanig, dat het niet door de onderzijde van de kin kan worden dichtgeknepen. De filterbus weegt ongeveer 400 gram en bevat naast een uitstekende nevelfilter een hoeveelheid norit. Het volksgasmasker zal in drie maten op de markt verschijnen en voldoen aan de in het gasmaskerbesluit van 1937 omschreven eischen. De prijs bedraagt vermoedelijk 5. Gezien de hooge eischen, welke men bij de Artillerie-Inrichtingen aan de inrichting van gasmaskers stelt kan worden verwacht, dat ook het volksgasmasker zeer goed zal voldoen. Eerste Kamer Indische Begrooting 1938 aangenomen Belangstelling voor Indië Staatsrechtelijke kluizen Nederlands invloed op Indië Opperbestuur en G. G. Financiën Transmigratie Sociale ver houdingen Rubber en rijst De Indo's N.S.B. Defensie BEGROOTING VAN SURINAME OOK AANGENOMEN De K.N.A.C. meldt, dat op Woensdag 25 Mei a.s. het gedeelte van Gorinchem tot den Rijksweg Vianen— Waardenburg, van den Rijksweg no 15, meer be kend onder den naam „Rijksweg door de Betuwe'' voor het verkeer zal wor den opengesteld Het vak, dat nu voor het verkeer wordt opengesteld heeft een legnte van onge veer 16 km en heeft voor- loopig een enkele rijbaan van 6.25 m breedte, waar bij op latere verbreeding met een tweede gescheiden liggende rijbaan is gere kend. Het oostelijke eindpunt wordt voorloopig gevon den op den grooten Rijks weg Utrecht-Vianen-Zalt- bommel-Hedel-Den Bosch, halverwege tusschen En- spijk en de brug bij Zalt- bommel. RUKSWEG 15 GEDEELTE ^IANEKI GORKUM-METEREN WESVA£«V"*7 iS"" JgGORlNCHE£ IZALTSOM M EL, A v *[l «|l GENERAAL PH. W. WEBER f Krijgsman met eere en actief christen-strijder 's-Gravenhage, 20 Mei. Generaal Ph. W. Weber ia overleden. Donderdag is hij te zijnen huize in den leeftijd van 81 jaar de eeuwige rust in gegaan. Dit bericht zal velen iets te zeggen hebben. Want generaal Wéber was een zeer bekende figuur in het milieu der Residentie waar hij een groot deel van zijn leven heeft doorge bracht. Na het afsluiten in 1937 van zijn eervolle militaire loopbaan als luitenant-generaal, commandant der 2e divisie, vestigde hij zich in den Haag. Dat was een keerpunt in zijn leven. Maar blijkbaar was er ook nog een ander keer punt geweest dat in de ziel van den mensch zich voltrekt als hij het aangezicht keert naar God en in Zijn wegen wil wandelen. Het heeft velen veiiblijd en ontroerd, toen deze krijgsman in ruste een actief strijder op het terrein van het Koninkrijk Gods zich betoonde en in daad en woord getuigde van den geest en de belijdenis, waaruit hij leefde Hij verkreeg een breede plaats in het tionale leven zooals zioh dat in onze stad op velerlei wijzen openbaart, maar ook de Ned. Herv. Gemeente van den Haag genoot zijn volle toewijding. Vele jaren heeft hij haar als ouderling gediend en ook in menig ander opzicht liet hij zich niet onbetuigd. Ph. W. Weber Is op 1 September 1875 bij de grenadiers in dienst getreden. Hij was toen 18 jaar oud. Later 'bezocht hij den hoofdcursus en werd 23 December 1879 benoemd tot officier. 4 Mei 1897 tot kapitein bevorderd werd hij spoedig geplaatst bij den Generalen Staf werd in 1900 adjunct-chef van den Staf der 3de divisie en in December van dat jaar di recteur van de Militaire Verkenningen. Na dat hij verschillende deelen van ons land ir kaart had gebracht, volgde 23 April 1904 zijn bevordering bij keuze tot majoor. Een jaar later werd hij overgeplaatst naar het Regi ment Grenadiers en Jagers, Als luitenant-kolonel weer by den Gen. Staf geplaatst was hij chef van den Staf van den commandant van het Veldleger (1908 1911). Als kolonel aanvaardde hij in October 1911 het commando over het Regiment Gre nadiers en Jagers. Hij was de laatste com mandant en na de splitsing de eerste com mandant van de Brigade Grenadiers en Jagers. 15 Februari 1913, hij was toen nog regi ments-commandant, werd hij benoemd bot adjudant in buitengewonen dienst van H.M de Koningin. In hetzelfde jaar werd hy bevorderd tot generaal-majoor en commandant der 2e di visie. Een paar maanden later brak de we reldoorlog uit en vestigde hij zijn kwartier in Tilburg, waar hij bleef tot zijn pensionee ring 1 Mei 1917. Na zijn pensionneering vestigde hij zich in Den Haag en werd o.a. lid en voorzitter van den Keuringsraad en voorzitter van de Com missie tot Onderzoek van bezwaarschriften van officieren der landmacht tegen de over hen uitgebrachte beoordeelingen. Krachtiger, steun verleende hy aan de Chr. Oranjever- eeniging, de Ned. Chr. Reisvereeniging, de Militaire Tehuizen, den Ned. Militairen Bond en de Nat. Vereeniging Pro Rege. De Ned. Herv. Gemeente alhier diende hij als ouder ling. Van het comité, dat het gedenkteeken oor Juliana van Stolberg heeft doen verrij- en is hy de voorzitter geweest. In 1918, tij dens de troebele Novemberdagen voegde hij zich bij de Burgerwacht en na 5 jaar te heb ben gefungeerd als commandant van district C, heeft hij tot Juni 1931 het commando ge voerd over de Haagsche Burgerwacht. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Maandag a.s. te kwart over 12 op Nieuw-Eyk-en-duynen plaats hebben. Geen bloemen en geen toespraken. LAND- EN TUINBOUW Melkcursussen in de Bommelerwaard Uitslag examens De Commissie voor M.V.A. In de Bom melerwaard. indertijd in het leven geroe pen door de drie landbouworganisaties: N.C.B., G.O.M. en C.B.T.B., organiseert reeds eenige jaren op een tweetal plaatsen in de Bommelerwaard melkcursussen. Het schijnt, dat deze cursussen in een behoefte voorzien, aangezien de belangstelling hier voor groot is. Ook in 1937 heeft weer een aantal deze cursussen gevolgd. In de afgeloopen week zijn op de. boerderijen van W. van den Oordt te Ammerzoden en J. W. Brienen te Poederoijen de deelnemers aan een exa men onderworpen ter verkrijging van het z.g. Geldersch Melkdiploma. De navolgende personen hebben met een gunstig gevolg het examen afgelegd. Mej. G. van Asch te Rossum, mej. N. v. d. Oordt te Ammerzoden, mej. L. van Hees te Well, de heeren H. van Steenbergen, B. van Steenbergen en,C. A. Termeer te Niewaal, Joh. van Hemert, G. Kras, D. van Oord, Joh. van Oord, Jac. van Oord te Ammer zoden, G. van Tricht, G. Maas, C. Loef, C. Sprong te Aalst, A. van der Zalm, W. Klop te Brakel, G. van Heemskerk, J. H. de Waal te Nederhemert, Arie Groeneveld, J. L. v. Genderen te Well, J. Vos te Bruchem, A. L. Verdonk te Kerkdriel, H. de Wild te Bern, G. van Aken te Zaltbommel en J. v. der Ven te Zuilichem. De examencommissie bestond uit de hee ren ir Hylkema, rijkszuivelconsulent, D. v. de Westeringh en M. J. van de Woerd te Buren. Ook dit jaar is weer gelegenheid tot het volgen van een cursus. Tot 23 Mei a.s. kan men zich opgeven bij den secretaris der Commissie, den heer J. H. Tegelaars te Ammerzoden en bij de beide voormelkers, de heeren Van den Oordt te Ammerzoden en Van Buren te Poederoijen. De sla draait weer door Buitenlandsche vraag houdt op Het is momenteel met den sla-handel aan de Westlandsche veilingen weer buitenge woon slecht gesteld en vooral gisteren heeft zich gekenmerkt door een ongunstig ver loop. Zoo draaiden aan de veling te 's-Gra- venzande pl.m. 200.000 kroppen sla .door, tc Naaldwijk 3300 kisten sla, alsmede alle aan gevoerde kisten stoofsla; aan de veiling Westerlee werd alleen een deel van de eerste soort sla verhandeld tegen minimale prijze-i. Het is een ernstige teleurstelling voor de kweekers, vooral voor hen die nu met de z.g.n. koude sla moeten beginnen. Als oorzaak hiervan wordt genoemd het feit, dat Duitschland geen betalings contingenten meer beschikbara heeft. Verder is in België de eigen sla-oogst begonnen, zoodat ook daar geon afzet meer is, terwijl ook Engelang blijkbaar weinig animo meer heeft De geringe hoeveelheid, welke voor het binnenland kan worden afgezet, kan onmo gelijk den prijs houden en het doordraa'au van het product tegengaan. PRIJZEN BACONVARKENS VERLAAGD De prijzen voor de varkens, bestemd baconbereiding, welke aan de Nederland sche veehouderljoentrale worden geleverd, worden met ingang van Maandag 23 Mei verlaagd met 2 cents per kg. geslachl gewicht Bijzonderheden worden per publicatie be kend gemaakt GEMENGD NIEUWS Behangselzaak uitgebrand Felle brand te Beek BEEK (L.), 20 Mei. Vanmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een feilen, uit- slaanden brano', ontstaan in de verf- en be hangerszaak van den heer H. Nijsten in de Burgemeester Janssenstraat. alhier. Het vuur moet ontstaan zijn in den winkel waar even te voren nog een klant was bediend. In een ommeziem stond de geheele winkel- inventaris in volle vlam en korten tijd later sloeg het vuur over naar de woon- en slaap vertrekken van het gezin Nijsten. De brandweer bestreed onder leiding vam den gemeenteopziohter M. Janssen het vuur met drie stralen. De door omwonenden op geroepen motorspuit van Geleen behoefde geen dienst te doen. Do ochtgenoote van den heer Nijsten de kinderen waren op school was bij het uitbreken van den brand in de slaapver trekken aan het werk. Daar den weg haar door de vlammen was afgesneden, kon zij slechts door een venster in den zijgevel het huis verlaten. Uit winkel en woonvertrekken viel niets te redden. Zij brandden geheel uit Naast het branoende perceel ligt het groote maga zijn van den heer Nijsten, waar voorraden verf, olie en terpentijn waren opgeslagen. De brandweer slaagde er in dit magazijn te behouden. De vrij aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. Vergadering van 20 Mei 1938 Een bewindsman met de kennis en de ervaring in Indische zaken als onze Minister van Koloniën, die bovendien be schikt over de voorlichting van zijn departement, is in staat Kamerleden in den breede te antwoorden op gehouden redevoeringen Dat is gebleken. Minister Welter, oud-vice-president van den Raad van Indië, heeft getoond, dat hij welgewapend ten strijde trekt en in geen enkel opzicht uit den weg behoeft te ga^n, zelfs niet voor de „klewangwettende krijgs zangen" der soc.-democraten, die met hun wetersch ingestelde critiek oostersche toe standen plegen te beoordeelen en daardoor onjuiste voorstellingen wekken. Zou men hen mogen gelooven, dan heeft ons bewind in Indië niet veel anders ver mogen te bereiken dan hopeloos slechte en achterlijke toestanden. Hoort men daaren tegen bevoegde koloniale specialiteiten van andere landen, dan treft telkens weer de bijzondere lof, die aan hetgeen we in Indië hebben gepresteerd, wordt gebracht Deze deskundigen stellen ons herhaaldelijk tot voorbeeld voor anderen en zijn niet zei den jaloersch op hetgeen we met onze kolo niale regeermethode hebben weten te bere; ken in het belang der Indische samenleving Haar peil kan den toets met elk ander kolo niaal gebied ten volle doorstaan. Natuurlijk zijn er gebreken en die zullen, evenals overal, wel blijven zoolang menschep menschen zullen zijn. Maar dat neemt niet weg, dat we voor Indië sinds tientalleD jaren, hebben gedaan en nog doen al wat mogelijk is om het aziatisch deel van ons imperium vooruit te brengen ten bate de.' eigen inhcemsche bevolking in de eerst, ■plaats. Onze beste krachten trekken vaak naar Indië en de som van die krachten heeft het land gemaakt tot een koloniaaj gebied .van bijzondere beteekenis. Indië ligt ons na aan het hart, zei minister W e 11 e r, ook al spreken we cr niet altijd over, Op dit punt noemde hij den heer Bruine- man ietwat pessimistisch. Deze had inder daad wel wat erg als de Indischman-satis- fait gefungeerd. Velen wenschen tegenwoordig Indië per soonlijk te leeren kennen en ook uit veie brieven büikt den minister, dat de belang stelling voor Indië groot en steeds groeien de is. Over die toenadering tusschen Neder land en Indië is de minister verheugd, maar niet verwonderd. Onbaatzuchtig hebben we tientallen jaren lang voor Indië gewerkt; de waardeering daar voor kan op den duur niet uitblijven. Onze houding zal ook in de toekomst bepaald blijven door het heil en het belang van Indië. De minister is vast overtuigd, dat op den duur alle misver standen zullen verdwijnen Hij verklaarde voorts allerminst rancu neus te staan tegenover de inlandsche be weging, mits deze oprecht en in goede trouw optreedt. Zoo denkt ook de Gouver- neupGeneraal er over. Hot is een belang van Indië, dat de invloed van Nederland De soc. dem. steun aan de petitie- Soctardjo gaat echter juist in omge keerde richting. Die petitie wil onrijpe dingen; dat heeft de overgroote meer derheid van het parlement gevoeld. Bij de staatsrechtelijke evolutie van Indië moet voorop gaan politieke uitbouw aan de basis; aan politieke hervormingen in het centrum bestaat niet in de allereerste plaats behoefte. De instelling van de groepsgemeenschap- pen, waarmee we bezig zijn, zal de bevol king gelegenheid geven in ruime mate dee* te nemen aan de verzorging van eigen huis houding. We zullen bedachtzaam onzen wee moeten gaan, geleerd ook door de ervaring van anderen. Indië zou met de dominion-status eigenlijk geen raad weten. Wie in deze richting zioh zou bewegen, bewijst het allerminst een dienst. minister—gouverneur-generaal Duidelijk deed de Minister uitkomen, dat hij het Indische gouvernement groote vrij heid van handelen wil geven, maar uit eindelijk heeft toch het opperbestuur hier te lande de groote lijnen te trekken. De Kroon en dat is toch logisch beschikt ten slotte over dengene, die in Haar naam een overzeesch gebied bestuurt. Op dit punt stond de Minister dus dich ter bij de beschouwingen van de heeren Lohman en Vijlbrief dan bij de theorie van prof. Kranenburg. Kort stond de Minister stil bij de financiën In het vloeien der middelen voorziet hij teruggang. Toch is de financieele en econo mische positie der bevolking thans nog be langrijk beter dan zij jarenlang geweest is. toen met voorbeeldeloos geduld het leed van de crisis is gedragen. Landbouw cn industrie vooral klcin- industrie zullen zoo krachtig mogelijk worden gesteund, juist omdat Indië zoo conjunctuurgevoelig is. Steeds meer Javanen wijken uit naar de buitengewesten Enkele jaren gele den waren het er 2500 per jaar. In 1936 en 1937 waren de cijfers 15.000 en 20.000. In «Ie eerste 4 maanden van 1938 gingen reeds 24.000 ge-zonde jonge mannen van Java naar elders. De budgetaire toestand stelt aan bemoeiln- gen zekere grenzen. Er wordt echter ge woekerd met de middelen waarover we be schikken. Dat geldt ook voor den dienst der volksgezondheid. In vrij scherpe bewoordingen wraakte do minister den onjuisten achtergrond, welke heer Vijlbrief aan de sociale toestanden had gegeven. Gebruikt men een juisten, oosterschen achtergrond, dan is er bijna geen ander oos- tersch land, dat met ons te vergelijken is. Indië kent bijv. in de plantersregeling be palingen, die ons vreemd zijn. Vaak ontbreekt echter in de Indischa samenleving het sociale initiatief, dat onza sociale verhouding kenmerkt. Voorts moot in dezen tijd van dalende conjunctuur met de kosten gerekend worden. De heer Vijlbrief had ook op andere dingen scherpe critiek. Maar hij volgde daarbij de methode om uit enkele ge vallen op onbehoorlijke wijze te genera liseeren Rust, orde en veiligheid moeten wordeu beschermd in het belang der bevolking, Ten aanzien van het rubberbeleid in verband met moeilijkheden, die er ter oostkust van Sumatra zouden zijn geweest, verklaarde de minister, dat voldoende mid delen ter beschikking stonden om rijst aan te voeren, waar die ontbrak. Is dat niet tijdig geschied, dan is daarvoor in laatster instantie de nu brochures schrijvende ont slagen gouverneur verantwoordelijk. De Indo-Europeanen waren ook voor den Minister een probleem. Deze groep ziet vele van de betrekkingen, waarvoor zij vroeger in aanmerking kwam, vervuld door inheemschen en Chineezen. Kr is een proef genomen met land- en tuinbouw om hen te helpen. De Minister is nog niet overtuigd, dat daarin d e oplossing gevon- de N S.B. in Indië handhaafde de Minister het bekende stand punt, dat deze niet zonder meer te verge lijken is met de beweging in Nederland. Mocht hun optreden echter schade doen aan de loyauteit der ambtenaren, dan zijn haar dagen spoedig geteld, dank zij de machtsmiddelen, waarover Indië beschikt, Er is overleg gaande met den G.-G. of er aanleiding is de houding tegenover de N.S B. te veranderen. De houding van de N.S.B. hier te lande zal daarbij een factor zijn, zij het niet de eenige. Het oordeel der Indische Regeering zal op de te nemen beslissing van grooten in vloed zijn. De zendboden van de N.S.B., die naaf Indië gaan, zullen zich hebben te onder werpen aan wat de G.-G. zal bepalen. Da minister is voor die twee niet benauwd; Indië heeft voor heeler vuren gestaan, Ten slotte behandelde de minister de defensie Met nadruk werden de nat.-soc. ver zinsels over bondgenootschappen, weer sproken, Er is ook nooit één bewijs voor aange voerd We hadden nooit afspraken en heb ben die ook nu niet Wel moeten we zorgen de noodige machtsmiddelen ter beschikking te hebben bij het consekwent voeren onzer zelfstandige neutraliteitspolitiek. De ontwikkeling der techniek opent de mogelijkheid onze defensie zoo in te richten, dat we onder alle omstandig heden ons gezag kunnen handhaven. Een verdubbeling van onze vlootsterkte, gelijk de heer v. Vessem wil. is volslagen onbetaalbaar. Voor 193S geven we 116.2 millioen voor de defensie uit, zijnde 31.9 pet der netto uitga ven. Voor 1939 zijn de cijfers: 125.9 millioen en 32.3 pet. Hier zijn grenzen! We zullen binnenkort in Indië over een considerabele macht beschikken, goed geoefend, bewapend en bemand. Helaas onderschatten we vaak zelf bet geen we bezitten. Het getal zeevliegtulgen zal nog worden vergroot In het Oosten van den Archipel wordt Ambon al hulpsteunpunt ingericht In do buitengewesten zullen eveneens maat regelen worden genomen. Er worden vheg- tuigbases aangelegd, van waaruit bommen werpers hun actie zullen kunnen inzetten. Over de heele linie wordt achterstand in gehaald. Het veldleger wordt gemoderni seerd door invoering van automatische vuur wapens, tanks e.d. Met ernst en voortvarendheid wordt naar een weloverwogen plan aan de verbetering van het leger gewerkt. 's Ministers antwoord was zoo afdoen de in de groote lijnen, dat de replieken niet veel om het lijf hadden. De 27 be- grootings-ontwerpen werden z.h.s. goed gekeurd, Begrooting van Suriname De begrooting van Suriname hield niet lang op. Een rede van den heer Bruineman over de citrus-cultuur en emigratie-moge lijkheden had achterwege kunnen blijven, indien hij van de beprekingen daarovpr in de Tweede Kamer had kennis genomen. De Minister herhaalde, dat hij in do citrus wel iets ziet. Voor overdreven ver wachtingen bestaat echter geen grond. Er is voor alles kapitaal nodig. Over een nieuwe onderneming is overleg gaande. Als emigratiegebied voor Nederlanders acht de Minister Suriname ongeschikt. Ook deze brgrooting eing er z h.st. door. A.s. Dinsdag te half 2 keert de Kamer terug en zal dan de financieele maatregelen ter dekking van de defensie-uitgaven be handelen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9