I ZATERDAG 21 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE IDEALE VLOER BEDEKKING fï.T. rEKEEUIGBH TOtrwpABRBBKEIW LIJDERS aan MAAGPIJN maagkrampzuur, hartwater en slechte spijs vertering zullen baat vin den bij het gebruik van I het reeds vijftig jaren den handel zijnde MAAGPO®jü BOOM S MAAGPOEDER Alleen echt indien de ver- pakking is voorzien van BOOM. f7.29 per doos j per halve doos f 0.75. Nederlandsch fabrikaat. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden 43ste Algemeene Vergadering Stijgend ledental Te groote vrijgevigheid bij de overwerkvergunningen Gisteravond is oD de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche, de 43e algemeene ver gadering aangevangen van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De vergadering stond bij ontstentenis van den voorzitter, den heer J. N a u t a, van Amster dam, onder leiding van den heer H. v. Cit- tert, van Leiden, vice-voorzitter der ver- eeniging. De heer v. Cittert opende gister avond om 7 uur de eerste zitting met het lezen van 2 Petr. 3 713 en gebed, waarna hij de Openingsrede hield, waarin hij er op wees, dat zijn eerste woord er een van dankbaarheid zijn moet. Immers, de positie van de Vereeniging is ongeschokt 1937 was geen ongunstig jaar. Het ledental steeg van 7048 op 7173. Daartegenover daalde de uitkeering van de Werkloozenkas van 19321937 van rond f 64.000 tot f 34.160. Natuurlijk zijn we er, aldus spr., nog lang niet en we moeten ons dwingen tot het aannemen van een strijd vaardige houding. Spr. riep alle leden op tot paraatheid. De vraag is gewettigd of de toegepaste middelen ter bestrijding van de werkloosheid voor de naaste toekomt vol doende zullen zijn. Misschien zal dat offers vragen, maar die zullen met blijmoedigheid moeten worden gebracht. Ook in ander opzicht waren er moeilijk heden. Dankbaar is spr. dat het Werktijden besluit voor kantoren is ingevoerd en ook voor de wijze, waarop de betrokken instan ties trachten het nog steeds voortdurend euvel van overwerk te bestrijden. Spr. riep hier de medewerking-van de leden in. Dank baar is spr ook voor de wijze, waarop in verschillende plaatsen van het land de arbeidsinspectie medewerkte, al bekruipt hem nu en dan de gedachte, dat met over werkvergunningen de vrijgevigheid te ver kan gaan. Spr. verstaat, dat dit voor een overgangsperiode noodzakelijk kan zijn, maar ook in het belang van ons geheele volk moeten overwerkvergunningen in den kortsten tijd behooren tot de „niet aan te ontkomen noodzakelijke bijzondere uitzon deringen". Laten de werkgevers, ook in Ne derland begrijpen, dat ontduiken wetsover treding is. Duizenden wachten op arbeid: laat ieder naar zijn vermogen medewerken dat niet de één dubbel wordt belast, waar door gezinnen worden ontwricht, terwijl andere gezinnen zijn ontwricht, omdat er geen arbeid is. Spr. herinnerde aan de mutaties in hu corps van vrijgestelden der Vereeniging en bracht hulde aan den afgetreden secretaris, den heer F u ij k s c h o t, die in dienst van het C.N.V. trad. Spr. dankte hem voor wat hij gaf, bad hem toe, dat hem ook vertrou- wen geschonken zal worden in zijn nieuwen werkkring en sprak voor zijn opvolger, den heer Vermeulen, de beste wenschen uit. Het welkom riep spr. toe aan den vijfden vrijgestelde den heer D. W. Ormel en aan den heer J. M Harthoorn, opvolger van den heer Fuiijkschot Spr. wees op het agendum, dat op afdoe ning wacht en riep een welkom toe inzon derheid aan den voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, den heer A. Stapelkamp. (Applaus). Jaarverslagen Hierna kwfcnen de jaarverslagen aan de orde. We ontleenen er aan, dat het ledental 1 Jan. j.l. bedroeg 7173. De vereeniging telt 70 afdeelingen en 6 correspondentschappen. De balans sloot per 31 Dec. '37 met een eindcijfer van f 88.894.31. Het eindcijfer van de verlies- en winstrekening bedraagt over 1937 totaal f 148 582.08. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. De begrooting voor 1938 werd vastge steld. Besloten werd de gelden van het Onder steuningsfonds als volgt te besteden: f 470 voor werkloozenzorg met inbegrip van de uitzending van vrouwen van werklooze leden naar een vacantie-oord en voor uitkeeringen (ondersteuningen) f4800 In de voortgezette vergadering werden de verslagen van de redactie van „Ons Begin sel", het orgaan der vereeniging. het Onder steuningsfonds, de werkloozenkas en de Nat. vakgroep van handelsreizigers en agen ten eveneens vastgesteld en een controle commissie ingevolge art, 36 van het werk- loozenkas-reglement aangewezen. Andere huishoudelijke zaken Als leden van de delegatie der vereeni ging in de Federatie werden herkozen de heeren J. v. Huyksloot J. Nauta, C Oosterom, A J. O u w e j a n, H. J. Ver meulen en H. J. Zier en gekozen in de vac.-Fuykschot de heer Z. Bras Jr, secr- penn. van het H. B. Wevland-fonds voor vakkundige en sociaal-economische ontwik- Naar aanleiding van een voorstel-Utrecht om over te gaan tot de aanstelling van districtsbestuurders in bezoldigden dienst der vereeniging. sprak het hoofdbestuur als zijn oordeel uit, den tijd daarvoor nog niet gekomen te achten, maar wel bereid te zijn nader onder de oogen te zien hoe het func- tioneeren van afdeelingen van middelmatige omvang door het nemen van bepaalde maat regelen kan worden bevorderd. On voorstel van het hoofdbestuur werd in de huidige contributieregeling een wijziging gebracht en de contributieregelinir voor de klassen f 400 .tot f 599 in tweeën gesplitst en een wijziging aangebracht in art. 44 van het huishoudelijk reglement in betrekking tot de mogelijkheid om leden, die vier of meer kinderen beneden de 18 jaar hebben twee klassen lager in te deelen. Namens het Chr. Nat. Vakverbond sprak de heer A. Stapelkamp een woord van gelukwensrb en medeleven. Na rondvraag werd de algemeene verga dering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten ROFFELRIJMEN EEN VERRASSING De minister van Economische Zaken heeft z(jn medewerking verleend om de marge, welke voor de ingescha kelde handel (winkeliers en c.q< grossiers) beschikbaar is. (bö de dende van 2 per k.g. te verhoogën en dera halve te bepalen op 3 >-ent per kg. 't Gaat haast als bij de Unilever Met onzen „boter"-winkelier: Hij is op zijn beknopt bedrijfje Heel stipt, heel zuinig en heel fier, Hij let nauwlettend op de kleintjes En heeft genoegelijke pret Als de werkloozenmargarine Bij kisten vol wordt omgezet. De winst mocht dan wat sober wezen, Door groote omzet werd vergoed Het werk dat aan goedkoope „boter" Voor niets of iets gebeuren 'moet. Zij werken graag, die middenstanders, En dankbaar denken zij daarbij: 't Is een genot, een stut te wezen Van onze arme maatschappij. Mijdunkt dat onze winkeliertjes Wel juichen bij het blij bericht Dat zij nog sterker steun ontvangen Dan vroeger, bij hun zioare plicht: Hun winst op de werkloozenboter Stijgt plotseling vijftig procent! Je voelt het zoomaar op je klompen Daar zijn ze razend mee content! De halve cent op élk halfpondje Wordt eensklaps onverwacht drie kwart^ Dat is voor onze middenstanders Weer eens een riempje onder 't hart.1 Je ziet maar: uitkomst komt er zeker, Al komt die altijd niet subiet. Zóó'n winstverhooging, zóó verrassend Maakt zelfs de Unilever niet! (Nadruk verbodenl LEO LENS. Koning Gustaaf van Zweden viert binnenkort zijn 80sten verjaardag. Voor deze gelegenheid wordt bovenstaande gélukwenschkaart uitgegeven waarvan de opbrengst bestemd is voor het fonds ter bestrijding van de kinderverlamming. Op den Rechter Maasoever te Rotterdam is men bezig met 't bitumeeren van den bodem van den tunneltoegang. Het bodemdék wordt hier ruim een meter hoog Vanaf den Haagschen Toren Een brandpunt in het groote stadsleven. De markt in oude Een overzicht van de werkzaamheden aan de tunnelstuk ken in den bouwput aan de Heysche haven, waar men in een nieuw stadium gekomen is nu met het storten van het beton der vloeren kon worden begonnen. Toen onlangs de Japansche keizer zijn S7sten verjaardag vierde kon men op dien dag voortdurend voor het paleis te Tokio dergelijke tooneeltjes zien. Op deze wijze wenschen de Japanners hun keizer géluk. en nieuwe tijden. De vos, die zijn haren, maar niet zijn streken verliest. IN het sociale leven neemt de markt een belangrijke plaats in. Hier komen de lijnen van 't stadsbeweeg bijeen, hier cumu leert de omgang tot een knooppunt van bedrijvigheid en gezelligheid. Zoodra de steden zich gingen uitbreiden gingen zij zich toeleggen op het openstellen van hallen en 't inrichten van markten, en deze droegen op haar beurt weer sterk bij tot den groei van de steden. En hoe ook de winkelstand aan waarde be gon te winnen, de metropool kan men zich niet indenken zonder de traditioneele ver zameling van kraampjes en tentjes, van waaruit, bij het langswandelen, de bekende klanken en, ja ook dat, de vertrouwde geurtjes U tege moet stroomen. Toch beteekende de markt vroeger wellicht meer dan thans, in het volksleven. Zij was het symbool van een men-schencomplex en van vertier. Zoo noemt Jesaja in een van zijn machtige boetpredikaties Tyrus ,.de markt der Heidenen" en van de impor tantie eener stapelplaats in het oude Oosten geeft Ezechiël 27 een duidelijk en scherp geteekend beeld, waarbij men zich verbaast over de veelheid van goederen, daar ver handeld Ook in het aardeleven van Jezus wordt de markt herhaaldelijk vermeld. Zoo wordt zij genoemd als de plaats, waar de kinderen spelen, als de plek, waar de eigenaar van een wijngaard personeel in dienst nam, als het terrein, waar de Farizeeërs elkander plechtiglijk begroetten om van de menschen gezien te worden, maar ook als de plaat*, r men de kranken bracht, opdat zij door Jezus mochten worden genezen. Paulus en Silas werden op de markt te Filippi ger oordeeld, maar evenzeer predikte Paulus kort daarna op de markt te Athene hei Evangelie. Dat ook in onze dagen en in onze stad de markt als factor in het volksleven niet mag worden verwaarloosd, bleek wel heel duidelijk Maandag jongstleden, toen het nieuwe terrein aan de Herman Costerstraat in gebruik werd genomen. Tweeërlei voordeel bracht deze overplaat sing met zich. Tn de eerste plaats kwam nu de Prinsegracht meer vrij te staan en dat is voor een toegangsweg tot het centrum van een groote stad toch wel een eerste ver- eischte. Op marktdagen was het vooral op spitsuren, wel eens benauwend druk en verkeer had wel iets te lijden, al reduceerde de bekwame verkeerspolitie het euvel steeds zooveel als maar eenigszins mogelijk was. Het is een jarenlange strijd geworden tus- schen een zich uitbreidende markt en een zich evenzeer uitbreidend verkeer. Het pro bleem heeft nu een geschikte oplossing ge vonden. Want het tweede voordeel is, dat het nieuwe terrein voor een markt inder daad zeer geschikt is. Is de woonstede voor de kramen thans ruim, de omgeving is een volkswijk, waarin het groote-stadsleven brandt en bruist. Zeker is aan het karakter van een markt in onze maatschappij iets veranderd. De kramen zullen.wel -gelijk zijn gebleven aan wat zij vroeger waren en ook de tentjes zul len aan verlokkingen niet hebben ingeboet. Maar de ruime collectie winkels, waarover een moderne stad beschikt, heeft toch veel belangstelling afgetapt en met name de hoogere volksklassen waarvan, mag men althans verhalen uit zelfs niet al te oude doos gelooven. de vrouwen zelf nog. met de handtasoh gewapend of door de dienstbode gevolgd, inkoopen gingen doen, taxeerend en keurend zijn langzaamaan zich gaan terugtrekken van de zoo publieke verkoop gelegenheid als de markt nu eenmaal is. Doch gansche voLksgroepen bleven haai trouw en juist deze volksgroepen zijn voor de groote stad veelal het meest markant, het meest tvpeerend en bovendien 't meest interessant. Gaat men op de markt aan het speuren, ongetwijfeld zijn er gunstige koop jes te doen, maar afgezien daarvan is het reeds zeer de moeite waard, de markt eens te gaan opzoeken als het brandpunt van veler leven. Men luistere slechts naar de mate van welsprekendheid, waarover zoo vele handelaars beschikken, naar de mid delen, die zij aanwenden om hun koopwaar appetijtelijk te maken. Doch men lette even zeer op de luisteraars, hun gespannen aan dacht, hun achterdochtig-spiedende oogen, de breede glimlach, die bij tijden over hun gelaat komt glijden, als de koopman een grapje maakt. Hier kan men psychologie be drijven, zoo men wil: forensische psycholo gie, want tot psychiatrie zal men allicht niet geraken. Gelukkig zal dit karakter bij de nieuwe markt niet verloren gaan. De vos verliest ook hier z.ijn haar, maar niet zijn streken. Een fraaie vacht ligt voor hem gereed op het terrein aan de Herman Costerstraat en Maandag reeds is 't gebleken, dat. de entou rage, de kleedij, den verhuizeling niet mis staat. Zoo wordt een eeuwenoude traditie on alleszins gelukkige wijze voortgezet. TORENWACHTER Te Amsterdam traden in het huwelijk ,Dr E. Diemei zoon van den heer H. Diemer te Rotterdam, en Dr F. T Lindeboom, dochter van wijlen Ds C. Lindeboom te 'Amsterdam. diensttijd van 1U jaar zal 't bekende tram-viaduct het Gulpdal bij Gulpen, wegens opheffing van de hamlijn MaastrichtVaals worden afgebroken. De kos ten van dit bouwwerk bedroegen destijds 1 mïblioen. Sportmenschen gebruiken alleen

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5