Jlmtuir (inurant 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Beroepsarbeid en gehuwde vrouw abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6399 ZATERDAG 21 MEI 1938 19e Jaargang aiibertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels IJ71/» Elke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekendƒ0.10 Een krachtig pleidooi voor een wettelijk verbod Het voorontwerp van wet inzake ver bod van loonarbeid van de gehuwde vrouw van Prof. Mr. C. P. M. R o m m e, minister van Sociale Zaken, heeft zeer veel deining teweeg gebracht en „de minister wordt bestormd met adressen en telegrammen, welke beoogen ons land voor de ramp van deze legislatieve (wet gevende) misdaad te behoeden". Aldus de schrijfster van het degelijkste, krach tigste en scherpzinnigste betoog, dat wij over deze materie lazen. Wij hebben deze stevige brochure van 64 pagina's, compres gedrukt, met klim mende belangstelling en stijgende instem ming gelezen: hier klinkt de zuiver Christelijke toon in door, die zich niet schaamt voor opvattingen, welke de vrijzinnige wereld bekrompen noemt, doch die evenmin offert aan wat oud en verouderd is. De schrijfster, wier belangstelling voor 'de sociale positie der vrouw bekend is, stelt de kwesties zoo scherp en zoo prin cipieel mogelijk, zoodat alle misverstand ten eenenmale uitgesloten is. Daarom houdt zij steeds het onder scheid tusschen de gehuwde en de onge huwde vrouw goed in het oog. Zij ver werpt de verouderde en in onze dagen absoluut onhoudbare stelling, dat het tegen de Schrift en de natuur ingaat als de ongehuwde vrouw beroepsarbeid verricht. Doch met dezelfde kracht van overtuiging keurt zij loonarbeid door de gehuwde vrouw af, behoudens zeld zame uitzonderingen en sociale nood zaak. Haar stelling is: als de jonge vtouw voor de keuze staat: huwelijk of loon arbeid en zij het eerste begeer^ dan moet 2ij onvoorwaardelijk voor de Wefde kiezen en m de gezinstaak ten volle bevrediging vinden. „Het huwelijk is immers naar Christe- lijke opvatting geen incident, geen toe vallige bijkomstigheid, maar een daafl van diep-ingrijpende beteekenis (blz. 32). „In onze schatting ligt de gezins taak op een hooger plan dan menige maatschappelijke arbeid, omdat nergens l meer dan hier de vrouw haar persoon- 1 lijk stempel kan zetten op haar werk en het tot iets geheel eigens kan maken, (blz. 33). Dat zijn andere klanken, dan welkewi) tot nu toe in de vrijzinnige pers hoorden. Het weekblad De Groene Amster dam m e r had onlangs een spotprent op het voor-ontwerp-Romme. De minister wilde, volgens de „geestige teekening. de vrouw terugdringen naar vaatdoek en breikous; maar. merkt Dr. v. d. Molen 1 op: „in de ouderwetsche Hmer ontbra- kenk i n d e r e n." Dat is de scherpe aanklacht, welke de Christenvrouw heeft tegen haar liberale en socialistische feministische zusters:, de zucht naar economische onafhankelijk heid voor de vrouw ziet haar schoone roeping als moeder in het gezin voor bij. En de enkele Christenvrouwen, die in het voorontwerp een aanslag zien op de rechten der vrouw lijden toch wel aan begripsverwarring en stellen zich „op een i heel individualistisch standpunt Echter, men beroept zich in deze dagen gedurig opTalma, die immers ook niet durfde overgaan tot een arbeiosverbod voor de gehuwde vrouw. Het lag in ons voornemen dit binnenkort recht te maar op blz. 25 en v.v. heeft de schrijf ster dezen minister volkomen g er een - vaardigd en wel op twee punten. 1 en eerste betoogde de minister: „ik zie in het algemeen geen onderscheid tusschen den arbeid van een ongehuwde vrouw en een man en ten aanzien van het stand punt. dat de wetgever tegenover beiden heeft in te nemen." Maar „de kwestie van de gehuwde vrouw laat ik nu^ daar buiten, want die raakt het gezin". En juist öm dat gezin had minister Talma bezwaar tegen een algemeen verbod van fabrieksarbeid door de gehuwde vrouw: menig gezin kon helaas ,deze in komsten niet missen. Helaas, ja, zoo meende het ook Schaper (s.d.) met zijn nuchter oordeel; zoo dacht er ook de Savornin Lohman over. De sociaal-democraten die nu zoo ijverig opkomen voor het „zelfbeschik kingsrecht" der vrouw mochten wel eens ernstig nota nemen van de meening der socialistische landarbeiders, die rondu.t verklaren: „De arbeidersvrouwen ver kiezen geen loonarbeid, omdat zij zich dan zoo heerlijk onafhankelijk van en volwaardig aan den man voelen, maar uit bittere armoede". Zoo staat de zaak economisch gesteld, maar de kernvraag is volgens de schrijf „De beroepsarbeid van de gehuwde vrouw" door Dr. Gesina H. J. van Molen; NAL 'Drukkerij Edecea, Hoorn. ster der brochure: „of de goede huwe-1 lijkspraktijk naar objectieve maatstaf verstoord wordt, indien steeds meer vrouwen, niet uit nood, maar uit wille keur of door een verkeerde opvatting van haar taak, er op uitgaan om buitenshuis loonarbeid te verrichten". En voorts, of een Christelijke overheid, die op zoo velerlei wijze reeds het gezin heeft be schermd, niet het recht, neen de roeping heeft, om een misstand tegen te gaan. Zoo ja, laat zij het dan spoedig doen. Het gaat nu nog maar om een zesduizend gehuwde vrouwen. Doch zij doe het ook op de juiste wijze. Tegen de gelijkstelling van de vrouw, die in concubinaat leeft met de gehuwde vrouw heeft de schrijf ster dezelfde bezwaren als welke wij indertijd naar voren brachten; zij wil deze bepaling eenvoudig schrappen, want zij gelooft niet, dat ten onzent vele vrou wen dit ongeordende leven zullen ver kiezen om niet onder het verbod tot arbeid te vallen. Dr. v. d. Molen wil ook de bepaling schrappen, dat het verbod afhankelijk is van een minimum gezinsinkomen. Indien daardoor gezinnen in moeilijkheden komen moet dit h.i. door een kinderbij slag goedgemaakt worden. Wij kunnen er niet meer van zeggen; we wilden ook slechts de aandacht op deze principieele en praktische uiteenzet ting van het vrouwenvraagstuk vestigen, De brochure is. ondanks de aange voerde bezwaren, een sterke verdediging van het voor-ontwerp; maar zij geeft ook Christenvrouwen een helderder inzicht in haar schoone roeping als gezinsmoe der. Ook zij loopen gevaar in uitersten te vervallen, hetzij van moderne opvat tingen, die een onafhankelijkheid predi ken, welke tot slaverij voert; hetzij van een onchristelijk opgaan in „overdreven zindelijkheid", waarbij meer aandacht geschonken wordt aan het doode meubi lair dan aan de levende menschen er waarbij kerkelijke, poli.ieke en sociale vraagstukken geheel op den achtergrond geraken. Nieuwe burgemeester van Voorhout Mr. G. F. W. van Berckel benoemd Bij Koninklijk (besluit is met ingang van 1 Juni 1938 benoemd tot burgemees ter der gemeente Voorhout de heer G. F. W. van Berckel. Mr. G. F. W. van Berckel werd 6 Dec. 1906 te Den Haag geboren. Hij woont thans eveneens te Den Haag en is volontair ter gemeente-secretarie van Rijswijk. De heer Van Berckel liep het R.-K. gym nasium af te Katwijk en studeerde in de rechten aan de Universiteit te Leiden. Na het doctoraal examen afgelegd te hebben, werd de heer Van Berckel volontair ter secretarie te Rijswijk, zijn rechtskundige studies voortzettend met de samenstelling in een proefschrift. De heer Van Berckel is lid van de afd. Den Haag van de R.-K. Reclasseeringsveree- niging en ^an de Amitié catholique fran- De nieuwe burgemeester is een zoon van wijlen G. van Berckel. president van den Raad van Justitie te Batavia en stam uit een bekende Delftsche patriciërs-familie. De heer Van Berckel is nog niet gehuwd. Regeling Vereenigingsrecht Repressief toezicht wordt verscherpt Wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Wet van 22 April 1855, tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergade ring, en van eenige daarmede verband hou dende artikelen van de Wetboeken van Strafrecht en Strafvordering. Aan de mc,morie van toelichting wordt het volgende ontleend: Behoud van het groote goed der burger lijke vrijheid eisciht insoherping van de ver antwoordelijkheid door middel van doel matige sancties tegen degenen, die de vrij heid misbruiken tot schade van het alge meen welzijn. Deze gedachte van het repres toezicht ligt ook ten grondslag aan d< Wet van 1S55. met name aan de regeling, vervat in de artikelen 2, 3 en 10. Zij heeft echter in de bestaande Wet onvolaoende uitwerking gevonden. Daarom is de betere uitwerking gezocht in een meer werkdadig repressief toezicht, op grondslag van de reeds thans in de Wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. De toetsing hiervan is in handen gelegd van den rechter. GESCHENK VAN DE KONINGIN De echtelieden J. Martens en G. A. Mar tens van den Heuvel in E i n d-S ome (N.Br.) herdachten wegens ziekte van den 88-jarigen echtgenoot, in familiekring hun zestigjarige echtverbintenis. Burgemeester Smulders wenechte de ech telieden namens de gemeente geluk en deed mededeeling van de ontvangst van een gram van H. M. de Koningin luidende als „Koningin schenkt twee leunstoelen voor diamanten echtpaar Martens en verzoekt burgemeester namens Hare Majesteit aan echtpaar Mariens Hare wenschen over te brengen". Werkloosheidsbestrijding in nieuwe banen |N de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tot verhooging van het crediet voor het Werkfonds doet de Regeering belangrijke mededeelingen omtrent haar plannen met betrek king tot bestrijding van de werkloosheid. Het Regeeringsprogram kan in het kort in de volgende punten worden saamgevat: 1. De Regeering stelt zich op het standpunt, dat de werkloosheids bestrijding allereerst moet worden gezocht binnen het kader van het bedrijfsleven door opvoering van dit bedrijfsleven, doch dat, waar opvoering van het bedrijfsleven tijd vordert en bovendien niet alle arbeidskrachten zal absorbeeren, openbare werken noodig zijn. 2. Het aangevraagde crediet voor het Werkfonds wordt verhoogd met 30 millioen en gebracht op 60 millioen. 3. Gewezen wordt op de verhoogde activiteit van het Werkfonds. Ter wijl in 1937 in totaal 17 millioen werd geblokkeerd, is in de eerste 4 maanden van 1938 22,5 millioen en in de eerste 5 maanden van 1938 37,5 millioen geblokkeerd. 4. Aangekondigd wordt een reorganisatie van het Werkfonds en de werkverschaffing. 5. Aangekondigd wordt het in het leven roepen van een coördineerende instantie voor werkverruiming. -6. Medegedeeld wordt,.dat maatregelen in overweging zijn om te bevor deren, dat de Regeering grootere bevoegdheden krijgt ter overwin ning van weerstanden bij de uitvoering van werkverruimingswerken. 7. Voorts zyn maatregelen in overweging, betreffende grootere bevoegd heid der Regeering op het terrein der arbeidsspreiding. 8. Een beknopt overzicht werd gegeven van hetgeen de Regeering langs verschillende wegen gedaan heeft ter bestrijding van de werkloosheid. 9. Het Werkfonds zal dienstbaar worden gemaakt aan den bouw van woningen voor groote gezinnen. Men zie voor uitvoeriger mededeelingen blz. 9 Het conflict in de haringvisscherij De verdere ontwikkeling nog onzeker Verklaring van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente DEN HAAG, 21 Mei. Naar aanleiding van het communiqué dat gisteren door het hoofdbestuur van den Chr. Bord_x werd verspreid, met betrekking tot het conflict in de haringvisscherij, hebben wij dit hoofdbestuur gevraagd, wat thans zijn houding zal zijn. Men deelde ons mede, dat men voorloopig wilaf wachten. Vandaag zal Maatschappelijk Hulpbetoon nog uitkeeren. Wanneer deze instelling haar uitkeeringen mocht beëindigen volgende week, voelt de Chr. Bond zich niet verplicht, behou dens enkele uitzonderingen in de bres te springen. Het hoofdbestuur sprak als zijn oordeel uit, dat de reeders zich ongetwijfeld aan de gedane concessies zullen houden, daar bekend geworden is, dat de reeders onder elkaar zijn overeengekomen, om f 2500 boete te betalen voor ieder schip, waarop niet precies volgens de concessies gehan deld wordt Deze vrijwillig op zich geno men verplichting, geldt zoowel voor het ge val, dat een reeder eenige concessies laat schieten, dan wel voor het geval, dat een reeder verder wenscht te gaan dan de ge zamenlijk afgesproken concessies. Het spreekt wel vanzelf, dat het com muniqué van het hoofdbestuur op de Sche- veningsche afdeeling een weinig bevredi genden indruk heeft gemaakt. De bij de af deeling aangesloten visschers staan zeer verbaasd dat het hoofdbestuur durft zeg gen, dat een staking de moeite niet waard zou zijn. Zij wijzen erop, dat de practijk herhaaldelijk geleerd heeft, dat de reeders het met afspraken, die niet op een pa piertje stonden, verre van nauw hebben ge nomen. Vooral het feit, dat de reeders niet bereid zijn, het woord aaneengeslo ten in de overeenkomst ten aanzien van de rusttijden in te lasschen. Dan is daar nog de kwestie van de veer tiende man, waarover in het geheel niet wordt gerept Verder herinneren zij aan het jaarloon, de gageverhooging voor de zout- visscherij, terwijl er nog allerlei andere vragen rijzen. Op grond van dit alles moet worden aangenomen, dat ook nu nog de bij de afdeeling aangesloten 600 visschers op hun stuk zullen blijven staan. Naar wij voorts uit de kringen van de afdeeling vernamen wacht men vol span ning de beslissing af die vanmiddag het hoofdbestuur van den Modernen Bond in Rotterdam zal nemen met betrekking tot het financieel steunen van de Christelijke visschers. Hoewel men onder deze visschers genoeg menschen ontmoet wien het een doorn in het oog is, dat zij van den Moder nen Bond afhankelijk zijn, zijn zij ertoe ge dwongen zoodra Maatschappelijk Hulpbe toon zijn uitkeeringen staakt. Verklaring Ned. Herv. Kerkeraad In aansluiting op het bovenstaande kun nen wij nog meedeelen, dat de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen, de navolgende verklaring heeft gepubli De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Scheveningen, met droefheid kennis genomen hebbend van het conflict, dat op maatschappelijk gebied is uitgebro ken tusschen werkgevers en werkne mers vermaant beide partijen billijk heid en rechtvaardigheid om Christus wil te betrachten en zich in de beslech ting van het bestaande geschil te laten leiden door Gods Heilig Woord en de liefde van Christus. Amsterdamsche Houthaven Wilde staking uitgebroken AMSTERDAM, 20 Mei. In de Amsterdam sche houthaven is een wilde staking uitge broken, waarbij een kleine 400 arbeiders zijn betrokken. De moeilijkheden, die reeds geruimen tijd in de Amsterdamsohe en Zaansohe houtha ven bestaan, werden v.n.l. veroorzaakt door het feit. dat naar de meening van de aan voerders van hout het lossen teveel tijd in beslag nam, waartegenover echter staat, dat de wijze van lossen op zich zelf van groot voordeel is voor den houthandel, om dat te Amsterdam en Zaandam het hout te gelijkertijd gesorteerd wordt en een betere behandeling ondergaat dan elders. Nadat over de voorwaarden, waaronder een snellere lossing te Amsterdam mogelijk zou zijn, maanden lang is onderhandeld, is dezer dagen overeenstemming bereikt. De nieuwe regeling houdt o.a. in, dat het los sen van houtsohepen in ploegen zal geschie den, waarbij ook nachtwerk zal worden ver- Eenige Scandinavische houtbooten werden nog op de oude voorwaarden gelost, doch toen hedenmorgen met het lossen van het Russisohe schip „Tobal" zou worden begon nen, voor het eerst op de nieuwe voorwaar den, bleken de houtwerkers daarmee niet accoord te gaan omdat de nieuwe regeling geen toeslag voor nachtwerk inhoudt Zij weigerden aan het werk te gaan, waarna ook de arbeiders die met de los sing der andere schepen bezig waren, en die, aangezien zij nog onder de oude regeling werkten, met het conflict niets te maken hadden, eveneens besloten het werk neer te leggen. Aangezien dit geschiedde tegen het advies van de organisaties en zonder overleg met de besturen, moet dit con flict als een wilde staking worden be schouwd. Alhoewel de federatie van transportarbei ders reeds geruimen tijd niet meer deel neemt aan het overleg met de scheepvaart- vereenigingen, schijnt ook het bestuur van deze organisatie, die een groot aantal leden heeft onder de stakende arbeiders, op het standpunt te staan, dat deze staking weinig resultaat kan opleveren. In een hedenmid dag in „Handwerkers Vriendenkring" ge houden vergadering heeft het bestuur de leden geadviseerd oe staking op te heffen, doch met overgroote meerderheid werd dit advies verworpen. KINDJE VERDRONKEN Gistermiddag is het l^-Jarig dochtertje van de familie J. Wever te Hoogwoud in een achter de woning loopende sloot geraakt en verdronken. DE „ALGEMEENE FRIESCHE" U Leeuwarden It de grootste Onderlinge Levontvenekerlng I MeiltcheppIJ In Nederland- - Zij verlaagt bij tariefsverlagln. Twee Duitschers neergeschoten Aan de Tsjecho-Slowaaksche grens Niet naar sommatie geluisterd PRAAG, 21 MeL Vanochtend om half vier wilde een grensbewaker te Cheb (Eger) een motorrijwiel aanhouden, waarop twee personen zaten, die zich in de richting van Duitschland bega- Aangezien de bestuurder niet naar de sommatie luisterde, gaf de grenswacht vuur en werden beide personen gedood. Het zijn twee Sudeten-Puitschers. Nader vernemen'wij uit Berlijn: Zaterdagochtend om half vier reden twee boeren, de 25-jarige Niklas Boehm uit Ober- lohma en Georg Hofmamn uit Fonsau op een motorrijwiel van Eger naar Fran zen stad. In de buurt van de kazerne oer grensja- gers, waar sinds lamgeu tijd manschappen detr staatspolitie, gewapend met geweren, op post staau, viel plotseling een scihot. De beide boeren vielen van het rijwiel. Hof- mann was op slag dood, Boehm werd in de buik getroffen en zwaar gewond eenige méters over den grond naar de kazerne ge- Op zijn hulpgeroep snelden de bewoners der naburige huizen oe straat op om hulp te bieden. Zij werden evenwel teruggedreven terwijl hun te verstaan werd gegeven, dat zij de huizen niet mochten verlaten. Pas na twee uur wend Boehm naar het ziekenhuis van Eger overgebracht, waar hij ondanks een direct chirurgisch ingrijpen, vanochtend vroeg is overleden. Voor zijn dood kon hij nog vertellen, wat gebeurd was. Daaruit is volgens het D.NJ3. gebleken, dat zij beiden volkomen argeloos zijn neergeschoten. Om half zes vanochtend verscheen oe af gevaardigde der Sudeten-DuiLjdhe partij, Dr Koellner ter plaatse. Met de hulp van oogge tuigen heeft Dr Koellner den juisteai gang van zaken vastgesteld en tegelijkertijd ge constateerd. dat aan de schietpartij geen enkele woordenwisseling was vooraf gegaan en dat er ook verder geen bijzondere aanlei ding voor was. De 6tad Eger is in groote opwinding. In de straten ziet men gewapende man schappen der veiligheidswacht en der gen darmerie. Men heeft op straat reeds gewa pende manschappen gezien van de Tsjechi sche nationale garde. Tenslotte verklaart het D.N.B. dat moet opgemerkt worden, dat de beide boeren goed aangeschreven stonden. Wordt de „Nieuw Amsterdam' volgeboekt Naar United Press meldt uit New-York, zijn op de „Nieuw-Amsterdam" reeds mee: dan 1000 van de 1200 plaatsen geboekt, zoo dat men verwacht, dat het schip geheel vol den terug bocht zal aanvaarden. Het laatste punt op hA feestprogramma ter eere van het eerste bezoek aan de New Yorksche haven, was een bloemententoon stelling, waar ongeveer 2000 personen uit de society aanwezig waren. Daaraan zal nog een modeshow verbonden worden. De op brengst daarvan is bestemd voor liefdadig heid onder zeelieden in Nederland en Vereenigde Staten. Men verwacht, dat de opbrengst de 4000 dollar te boven zal gaan. BURGEMEESTERSHERBENOEMINGEN Opnieuw zijn benoemd tot burgemeester: van Berghem, P. A. J. M. Baudoin, secreta ris dier gemeente; van Dcil, Mr W. M. Kolff; van Doesburg, Jhr Mr G. A. A. Nahuys; van Dubbeldam G. F. de Roo; van Wad dingsveen, P. A. Troost; van Biggekerke, L. Simonse Lzn.; van Dreischor. E. H. P. van Nahuys; van Heinkenszand, Mr Dr A. J. J. M. Mes; van Noordwelle en Serooskerke (s), W. H. Scholder; van Nieuwe Pekela, J. Side- rius; van Mook en Middelaar. H. J. J. Sen- gers; van St Odilienberg. P. H. Houben. Gisteren werd te Utrecht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de School voor reserve-officieren van de onbereden artillerie een marsch door de stad ge maakt en voor het stadhuis gedefileerd. De Comandant van de School. Kapitein J. Roode in gesprek met den burgemeester van Utrecht Mr Dr G. A. W. ter Pelk- wijk. Achter den burgemeester de commandant van de genie-troepen kolonel P. W. Scharroo. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling ÏOO1/^ VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD. De Eerste Kamer heeft de Indische be* grooting aangenomen, evenals de begroot ting van Suriname. Verschenen is de Memorie van Ant* woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende verhooging van het crediet voor werkverruiming. De 43ste algemeene vergadering vart de Vereen, van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden. De verdere ontwikkeling van het con* flict in de haringvisscherij is nog onzekei^ In Den Haag is overleden generaal Ph< W. Weber. Finantieel Weekoverzicht. Hodza's verklaring over het Tsjecho-» slowaaksche nationaliteiten-statuut. Een nieuw ontwerp inzake het Spaan- sche vrijwïlligers-vraagstuk. Tokio viert den val van Hsu-Tsjau. BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHAN DEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN -Opslagplaatsen te "s-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-121 ^TRIPLEX' Vraagt prij. IUSTWCRK BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN J. M. v an Osnabrugge KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland)! Telefoon O.B'land 108 AANGIFTEN VOOR INKOMSTEN EN VERMOGENSBELASTING Emancipatie- herdenkingszegels 1938 Ter herdenking van den 75en jaardag van de vrijverklaring der slaven in Suriname zullen van 1 Juni tot en met uit. December as. in Suriname speciale postzegels, eman cipatie-herdenkingspostzegels 193S worden uitgegeven, welke gedurende dien termijn eveneens hier te lande verkrijgbaar zullen worden gesteld. De zegels worden uitgegeven in de fran- keerwaarde van 2V2 cent, 3 cent, 5 cent, 7Vi cent, tegen verkoopprijs van resp. 4% cent, 5 cent, 8 cent en 12y2 cent. De extra-baten komen ten voordeele van het in Suriname opgericht emancipatie her- denkings-comité. dat die gelden in het be lang van het .Surinaamscho meisje zal aan wenden. Kan toen weverij Jansen en Tilanus Wordt stopgezet In de laatste raadsvergadering van V r i e- z e n v e e n deelde de Burgemeester mede, dat hij van de directie der N.V. Jansen en Tilanus bericht had ontvangen, dat haar katoenweverij in de weck na Pinksteren ge heel zal zijn gesloten. Deze volledige stil legging van het bedrijf schept groote zorgen voor de vele arbeid ons. Door hun zuinig leven bezit bijna iedere arbeider van de N.V. Jansen en Tilanus in Vriezenveen eeai eigen hui6, en nu moet dit eerst gedeeltelijk wor den opgeteerd, voordat iemand in de steun regeling kan worden opgenomen. 'Algemeen voelde de raad het als een onbillijkheid, dat die arbeiders, die nooit zuinig zijn geweest, en nimmer wat hebben overgespaard, direct wel in de steunregeling kunnen worden opgeno men. Na langdurige discussie over dit vraagstuk' sprak men de hoop uit. dat Tweede Kamer leden, die van het bovenstaande kennis ne men. in dezen iets ten goede willen doen. WOTTL TEL3I660 CAFÉ IS HETONTB'JT-f 3-MET BADKAMER - F- 4- Champagne ERNEST IRROY „GRAND GALA" Demi Sec Sec Qnalité spéciale pour les banquets Gen. Agent: ANDRE EERSTENS, TUburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1