Indische Begrooting 1938 ?n D E V E O Wat baat 't U yRIJDAG 20 MEI 1938 DERDE BLAD PAG. <J Eerste Kamer Politieke en economische perspectieven De minister antwoordt heden Vergadering van 19 Mei 1938 Er zat ongetwijfeld veel waars in de opmerking, waarmede Prof. de Savor- nin Lolhman zijn rede begon- Hij >vas n-1. van meening, dat, nu de ont- -wikkeling der economische omstandig heden de opleving in Indië heeft ge remd, de financicele basis der begroo ting voor 1938 als verouderd is te be- I schouwen. Uit dien hoofde had het geen zin om over cijfers te gaan spreken. Van dezelfde opvatting ging ook later de R. K. woordvoerder, de heer Bru ine en an uit, Beiden konden zich met liet algemeen beleid kier regeering vereenigen. Ook de heer Kra nenburg (v.d heeft zijn vertrouwen in jdc algcmcene opvattingen van minister en gouverneur-generaal uitgesproken. De beide sprekers uiv de morgenuren ver heugden zich zeer over het veldwinnen van jde gedachte der Rijkseenheid tussohen Ne derland en Indië. Zoowel in Indië als in Nederland valt deze ontwikkeling waar te kiemen. Algemeen wordt ingezien, dat liqui datie van het imperium kortzichtig zou zijn fcn voor de daarbij betrokkenen schadelijk en gevaarlijk. Het beeld van den voogd en zijn pupil is, too merkve Prof- Lohman op, meer en pnecr op den achtergrond geraakt bij het be- bpreken der verhouding tussdhen Nederland en Indië. Sociologisch is deze constructie ook niet' (vol te houden- I Indië, zoo zien steeds meerderen het, is een integreerend, een Oostersoh deel van Nederland- In Indië heeft men zal het zich her inneren de kentering in de stemming kelfs geleid tot het loslaten van de non- fcoöperatie-gedachte, welke langen tijd door ongezond nationalistische stroomingen ie ge propageerd. Ook de communisten maar we- moeten niettemin voor hen op onze hoede blijven f- horgen hun leus: „Indië los van Holland" Du op, uit angst voor Japan eD toonden zich zelfs bereid aan defensiemaatregelen jnee te doen, indien maar de volksmassa be wapend werd. Naar de meening van den heer de S a- ïornin Lohman is het gezonde natio nalisme door den vorigen gouverneur-gene raal krachtig bevorderd, door discussie af te jwijzen met allen, die in eenigerlei vorm het „Indic los van Holland" in hun vanen schreven. De tegenwoordige gouverneur igaat in dezelfde lijn voort, al zijn de om standigheden gewijzigd en al kunnen daar door do middelen anders zijn. Ook het coquetteeren met Japan is sterk kfnemende. Men gaat drukkende Japaneche pvcrheersching vreezen en geeft openlijk liffllDU jroorkour aan het milde Nederlandsche be- Biuur- De verandering van gezindheid behooren st. we toe te juichen, nu de inlandschen gaan (nzien, dat ze onder het bestaande gouver- ,unsbnement alle kansen van ontwikkeling heb- bgS 'pen niet alleen, maar ook een waarborg T'tl een» even opl I hteren! Waar- •Mmd om zoudt U nog langer het genoe gen missen van prettig ondergoed? Draagt Novana! Even sterk, als licht en soepeL Keus uit elk ge- wenacht model! TricciüWel Te Stille Verkenteren N.V, Amb (NjJ economische opheffing der inlandsche bevolking en bracht in dit verband hulde aan de lijdzaamheid, waar mede zij de moeilijke economische jaren is doorgeworsteld- Zij heeft het zwaar gehad, maar ander zijds is aan haar loi' alle mogelijke zorg geschonken. En hei' zegt wel wat, dat de heer Butler, directeur van het Intern. Ar beidsbureau te Genève bij zijn bezoek kort geleden aan Indië verklaard heefi', groote waardeering te hebben voor ons economisch beleid ten opzichte van de inlandsche be volking. Voor de crisis had de heer Thomas, toenmaals directeur van hetzelfde bureau, eveneens zeer gunstig oordeel uitgespro ken over ons koloniaal bestuur. Wel heeft de heer Kupcrs, de voorzitter van het socialistische N-V.V. gemeend in Genève op de waardeerende woorden van den heer Butler critiek te moeren uitoefe nen. Nut heeft echter deze misplaatste cri tiek niet en het is voori's de vraag of hij, wanneer het oordeel eens anders zou zijn uitgevallen, ook zoo critisch zich zou hebben betoond. Voldoening wekt het, dat de kolonisaties van Javanen op Sumatra meer en meer suc ces hebben. In dit verband werd door den heer Lohman herinnerd aan een recente uitspraak van mevr- Dr. v. AndelRutgers. De economische» ontwikkeling moet geleide lijk voortgaan- De heer Bruinem an, die in vele sierlijke volzinnen betoogde, dat Indië en Nederland krachtig naar elkaar moe ten toegroeien, om daardoor elkaar te beter te begrijpen en te dienen, sprak in gelijken geest, Na een lofrede op den grootschen vredes- arbeid van Nederland in Indië, die nog lang niet voltooid is er moeten nog heel wat rudimenten van eeuwenoude Indische toe standen verdwijnen verklaarde hij, dat de ontwikkeling moet gaan in de richting van een federatieve samenwerking onder Nederlandsche overkapping. Te hopen is, dat de inlandsche volken deze evolutie zul len kunnen meemaken. Een moeilijkheid daarbij is het ontbreken van een eigen In- dischen middenstand. Bij de ontwikkeling der inheeimsche maat. schappij zullen we ons hebben te hoeden voor ongeduld, Het economische probleem zag de heer Bruineman en hij richtte zich in dit' gedeelte van zijn rede o-a. tegen den heer Vijlbrief, die zoo groot accent had gegeven aan politieke veranderingen als van grooter belang en urgentie dan de politieke vraagstukken, Dat' de sociale maatregelen in Indië moe ten worden uitgebreid vindt weinig tegen spraak; het verschil gaat echter over moge lijkheden en tempo. Ook op dit punt was van soc-dem- zijde gesproken met een te zeer westersche ge dachten-instelling. De katholieke minister meen de den minis ter een woord van waarschuwing niet te mogen onthouden op het stuk van de uit voerrechten. Ten aanzien van een land, dat het vooral van den uitvoer moet hebben, moet men daarmee voorzichtig zijn.: Een ander ernstig punt, dat hij noem de was de achterdocht als zou Indië bij de verdeeling van lasten het kind van de rekening zijn. Dit „kankergezwel" dient te worden weggenomen, Groote lof werd uitgeprokeri voor het groote werk van den dienst der Volksgezond heid. Er zijn praohtige resultaten verkregen; epidemische ziekten zijn vrijwel verdwenen- Toch zullen we met de uitbreiding der volks, gezondheid nog voort moeten gaan in het belang der massa- Ten slotte bestreed de heer Bruineman hetgeen de heer Vijlbrief over het rubberbe- leid heeft gezegd en citeerde in verband met het uitvoerrecht op bevolkingsrubber, het- Steunkousen voor «pataderen Niet knellend, niet warm Alleerr-verkoopi Wester-Apotheek Deveo-Depót Fa. C. Roosen Zn. tSÏÏTïÏÏ"»! Elders wende men zich tot de fabrlkante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn, Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond, indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwaseching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en.... zeer zuinig. Tube 60, 40 ct. Doos 20 c£i geen het Bat. Nwsbl. schreef. Het beleid was onvermijdelijk, en ter Oostkust' heeft niet de regeering gefaald, doch de vroegere gouverneur. De minister stelle een nader onderzoek in, zoo verzocht hij aan hei' eind zijner rede- Prof- Kranenburg sloot zich daarbij in en betoogde voorts tegenover den heer Vijlbrief, dat men moeilijk voor alle nesve- rijen den minister van Koloniën ter verant- oording kan roepen, ook al is dit formeel niet ongeoorloofd. Men moei' juist de details meer aan Indië en den Volksraad overlaten. In dit verband hield de hoogleeraar nog eens een pleidooi voor toekenning van het interpellatlerecht aan den Volksraad, Prof. Lohman had daarover echter 's morgens een andere meening ten beste gegeven- De petitie Soetardjo, die wenscht te gaan voor Indië in de richting van dominion- stavue, heeft zijn instemming niet- Ook niet die van de Regeering; deze moet dat duide lijk zeggen. Met tegemoetkoming aan ontevredenheid mag men dit vraagstuk niet in verband brengen. Intussohen beieekent dat ook weer niet, dat de architectuur van het imperium nader in studie zou mogen worden ge nomen. Bestuunshervorming in de richting als de heer Colijn meermalen bepleitte, zou de instemming van den heer Lohman hebben. Tijdens de rede van den heer Kranen burg moesten we denken aan een uitspraak op het besproken punt van den oud-gouver neur-generaal Graaf van Limburg Stirum, wiens woorden hij ten aanzien van een an der punt met instemming had geciteerd. Bij een interview, naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van den Volksraad, werd door den oud-G- G. n.l- op een des betreffende vraag geantwoord, dat z-i. dii' college zich in het kader van zijn tegenwoordige bevoegdheden kan blij ven ontwikkelen. Aan zijn huidige be voegdheden heeft het in afzienbarem tijd voldoende. In de Indische toestanden van thans past geen parlementaire ver antwoordelijkheid- Ons schijnt deze opvatting zoo juist, dat naar onze meening men in Indië en in Ne derland goed zal doen er rekening mee te houden en voorloopig, „voor afzienbaren tijd", allerlei onvruchtbaar staatsrechtelijk gedisputeer achterwege te laten. Aan het zoo moeilijke probleem van de Indo-Europeanen wijdden beide morgen-sprekers eenige aan dacht. De heer Lohman drong er op aan deze loyale bevolkingsgroep zooveel mogelijk te gemoet l'e komen bij het verkrijgen van land. De heer Bruineman zag weinig licht in dit „vrij wanhopige probleem", omdat de pogingen om van den Indo een landbouwer te maken toi' heden toe niet geslaagd zijn. Korte beschouwingen hield Prof- Loh man over de defensie ter zee. Daarbij moet niet alleen met' neutraliteits- handhaving worden gerekend, maar ook met de mogelijkheid van een rechtstreek- schen aanval op ons grondgebied- Op ver sterking van marine en luchtmacht hebben we daarom bedacht te zijn, ten einde niet te uitsluitend op anderer steun te bouwen. Natuurlijk moeten we met ons financieel kunnen rekening houden. De heer v. Vessem wilde echter van den hoogen boom schudden. Kunnen wij Autosnelweg Den HaagUtrecht Nieuw gedeelte komt in gebruik Binnen enkele dagen zal wederom een ge deelte van den in aanlog zijnden Rijksweg Den II a a gU t r c c h t, t.w. van den Mid denweg tot aan de Oostzijde van de Gouwe, door het verkeer in gebruik kunnen worden genomen en daarmede zal naar de A.N.W.B ons mededeelt, deze moderne autosnelweg zoover gpvorderd zijn, dat het voor het ver keer Den HaagUtrecht cn terug aanbeve ling zal verdienen om instede van, zooals tot dusverre, over Leiden, de route over Gouda te nemen. Per auto komende van Den Haag bereikt men langs de Laan van Nieuw Oost-Indië en door Voorburg den aan de Vliet uitko menden toegangsweg tot den Rijksweg, welke leidt naar het aan de Oostzijde van de Gouwe aangelegde splitsingspunt. Vanaf dit punt volgt men den provincialen weg langs dc Gouwe en de singels van Gouda en kornt dan op den Haastrechtsehen dijk, welke een zeer goede verbinding naar Utrecht geeft. In afstand scheelt de nieuwe route niet veel van de oorspronkelijke, nl. 4.2 km, maar het vermijden van alle bebouwde kommen tot Gouda en de groote gemiddelde snelheden, welke zonder eenig gevaar op den auto-snelweg kunnen worden aange houden, maken de nieuwe verbinding in de praktijk tot een veel kortere. f OTUUtT êoottMviN k 2."" ^MU" Oft ±£JGMVLMA61 AVO0AM6 Ol/Ot AOUTl i MLUWL AOUTL AUT05NLINL 6 lOLtl IN AANLL6 niet wat Duitschland en Italië wel kunnen? Doen we het zoo slapjes aan als nu, dan concludeert hij, dai' er zooal geen bondge nootschap in ieder geval een afspraak met Engeland bestaat- Het een is al even zonderling geredeneerd als hei' andere. De sociale verarming der fascistische landen wenschen we niet en het gepraat over een defensief verdrag met En geland, dat van nav--soc. zijde met doorzich tige bedoelingen telkens weer wordt her haald, is reeds bij herhaling categorisch te gengesproken. Als de N.S.B- in de defensiepolitiek geen vertrouwen stelt en vermeent met haar ex treme wenschen de Regeering re moeten be stoken, denken wij aan een woord van den heer v. Vessem in ander verband gebruikt, nl. dat de beste nationale gevoelens soms door avonturiers worden misbruikt- Aan den werkelijkheidszin der Regeering blijven we de voorkeur geven. Zeer ten misnoegen van mr- v. Vessem had de heer Bruineman de N.S.B. een staatsgevaarlijke organisatie genoemd, die in Indië veel kwaad kan doen- 's Ministers houding ten dezen kon hij niet apprecieeren. Ligt het, zoo vroeg hij, in de bedoeling de voor Nederland geldende maatregelen inzake de N.SB. ook voor Indië van toepassing te verklaren? En legt de Minister geen hinder paal in den weg aan het bezoek van twee N.S.B.-zendboden (de Marchant et d'Ansem- bourg en v. Geelkerken) aan Indië, van wie men althans één tot de zeer fanatieke N.S.B-ers rekent? De heer v- Vessem hield zich van den domme: hij kende in Indië geen „uit het lood geslagen" ambtenaren. Vreemd was dat. Hij heeft ook zeker nooit gehoord van dé procedure-v. d. Laaken, welke 5 Juli a.s- voor den Raad van Justitie te Batavia zal worden gevoerd- Deze, ingenieur, die met knuppels naar het Binnenhof wou optrekken om dat „uit te mesten", was zeker ook een evenwichtig N.S.B-er, voen hij op 18 Dcc. jl ie Batavia deze opruiende taal sprak? Te half drie kon de minister van Koloniën aan het woord komen- Hij zal zijn rede ech ter vandaag houden. in deze courant geregeld Goal para Thee in gesoldeerde loodverpakking te zien gead verteerd, indien U er niet toe komt deze werkelijk smakelijke thee eens te vergelijken met wat U thans drinkt?, DUIZENDEN THEELIEFHEBBERS VINDEN GOALPARA 'N GENOT, IETS GEHEEL ANDERS DAN GEWONE THEE. WIJ ZIJN GAARNE BEREID U EENS EEN MONSTERTJE TE ZENDEN. De beroemde MELANGE 38 ct. 3-ponds kistje 5.25 dus ca. 5-ponds kistje 8.50 34 ct. ORANJE-PECCO I 34 ct. 3-ponds kistje 5.dus ca. 5-ponds kistje 8.— 32 ct. SWEERS HANDEL MIJ. - Heerengracht 451, AMSTERDAM-C. Geval van Godslastering HAARLEM, 19 Mei. Veertien dagen gele den heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de voorzitter van de vrijden- kersvereeniging ,,De Dageraad" en redacteur van het orgaan „De Vrijdenker", J. H., wien ten laste was gelegd, dat hij zich schuldig had gemaakt aan godslastering, door in „De Vrijdenker" van Januari jl. een artikel op te nemen dat krenkend werd geacht voor ae godsdienstige gevoelens van anderen. Het O.M. had een maand gevangenisstraf geöischt De rechtbank veroordeelde den verdachte heden tot twee maanden gevange nisstraf. Ernstige aanrijding te Waalwijk Twee gewonden WAALWIJK, 19 Mei. Gisteravond om streeks zeven uur heeft alhier een botsing plaats gehad tusschen een motorfiets en twee fietsen. De wielrijders schijnen plotseling den weg te hebben willen oversteken waar de motor rijder niet tijdig erg in heeft gehad. De wielrijder S. kwam in botsing met het mo torrijwiel. oat over den kop sloeg. De mo torrijder bleef bewusteloos op den berm van den weg liggen. Dokter Kolster uit Waalwijk verleende eerste hulp en constateerde bij den motor rijder een ernstige schouderfractuur met verschillende kneuzingen. De wielrijder S. werd ernstig gewond aan het rechterbeen. De motorfiets en een rijwiel werden zwaar beschadigd. Dit is een der vele ongelukken op dezen weg, welke in hoofdzaak worden geweten aan het eene rijwielpad, dat hier aan de zuidzijde van den weg ligt. Trailer door Dieseltrein gegrepen Bestuurder gewond LUNTEREN, 19 Mei. Op den onbewaakten overweg, even voor het station te Lunteren, is vanmiddag om vier uur een zware trailer, die juist voor den dieseltrein Amersfoort Arnhem wilde oversteken, dóór den trein gegrepen. De bestuurder van de auto, de 30-jarige J. Nab uit Ederveen werd uit zijn wagen ge slingerd, doch bekwam slechts minder ern stige verwondingen aan het hoofd. Hij is naar zijn woning vervoerd. De dieseltrein heeft de reis met eenige vertraging voort gezet. De vrachtauto werd geheel vernield. OVERREDEN EN GEDOOD GRONINGEN, 19 Mei. Vanmiddag om vier uur is het zesjarig dochtertje van de familie K. Preyder te Stadskanaal, ter hoogte van sluis 1 te Groningen, bij het uitgaan van de school door een personenauto over reden en gedood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. NE0-SILVIKRIN HAARV0EDING 8.00—5.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godwllen.-"- tig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-or- kest 1.00 Gram.muziek. 1.15 Berichten. 1.20 KRO-MelodLsten en solist. 2.00 Voor de rij pere Jeugd. 2.30 Vervolg concert 3.00 Kln- deruur. 4.00 Berichten. Hierna: „Het lied der zee", kinderoperette. 5.30 Gram.muzlek. 5. IS KRO-Nachte-gaaltJes. 6.15 Gram muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gram.mjfc 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: ..De Katholieke Kerk en »het> vredesldeaal". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berlohten AJJP. Mededee- lingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8 35 KRO-orkest, KRO-Melodlsten, solist en gram.muzlek. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Filmpraatje. 10.5612.00 Gram-muzlek. 2.00 AVRO. 8.00 Gram.muzlek. (Om erlchten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Lrbelders In de Continubedrijven. 12.00 nuzle-k. (Om 12.15 Berichten). 12.30 The Four Blue Sta,ra en soliste* 5.50 Sportreportage. 8.00 Berichten ANP., Mededoelingen. 8.10 Sportreportage. 8.30 Om- DROITWICH 1SOO M. 11.60 Orkest 1.20 Ork%?t 3.20 Zang en vlooL 4.00 Kwintet 4.30 Orgel. 5.00 Declamatie. 5.20 Band. 7 96 Orgel. 7.20 Orkest sextet en planoduo. 7.50 Radiojour naal. 8.20 Musl3-Hall-Programma. 9.55 Or kest 10.50 Piano. 11.30 Band. RADIO-P Alt IS 1648 M. 12.35 Orkest (Om 1.50 Zang). 3.20. 4.05 en 8.35 Zang. 8.50 Radto- tooneel. 9 30 Ensemble. 10.25 Symphoeiie- Orkest 8.20 Orkest 10.50 Orkesten. 2.2U HUSSEL 322 e» 484 M. 322 M: 12.50 en 1.30 Orkest 5.20 Plano. 6.35 Trio. 8.20 Cabaret 9.20 Symphonle-orkest. 11.20 Concert 484 M.: 12.60 en 1.39 Orkest 4.05 Plano. 4.20 Orkest 5 35 Orkest 6.40 Harmonicasol!. 8.20 Orkest 8 50 Zang. 9.05 Radlotooneel. 9.5h Or k ei 10.30 Orkest rscin.AivDsrxnER iS7i m. 7.30 Orke* planoduo. 9 20 Orkest 10.50 Klarinet e ano. 11.20 Orkest 12.20 Orkest. VOOR IEDERE BEURS VOOR ELK INTERIEUR hebben w\j een passende verlichting. RADIO BAKKER KAASMARKT 8 ROTTERDAM LUCHTVAART Britsche burgerlijke luchtvaart De nieuwe Britsche minister voor lucht vaart Kingsley Wood heeft aangekondigd een millioen aan credieten voor de uitbrei ding van de Britsche overzeesche luchtvaart diensten te zullen aanvragen en voor de diensten in Europa 400000 pond. De toeken ning van deze subsidies noemde de minister een kwestie van Britsch prestige. Spoedig zal er. zegt hij, geen Europeesche hoofdstad meer zijn. die niet in een Britsch vliegtuig te bereiken zal zijn. Zoo zijn dc Imperial Airways bezig met een groot me talen vliegtuig voor 10 passagiers, voor af standen in één ruk van 1S00 mijl, terwijl er een watervliegtuig in aanbouw is, ter ver vanging van de Albatros bij lange vluchten; over zee. „Prachtig debuut van een veel belovend talent". „Zoals Rotterdam zijn „Boefje", Brabant ziir. „Merijntje Gijzen" en Drente zijn „Bartje" heeft zo heeft Groningen thans zfc'n „Hielko van Oaltje". „Hielko van Oaltje" is een Groninger jongen en Wolf Meesters heeft hem in dit boek od waarlijk meesterlijke wijze getekend. Dit beek is een prachtig debuut van een veel belovend talent. Er is enige overeenkomst tussen deze „Hielko van Oaltje" van Meesters en „Bartje" van Anne de Vries. Hielko leeft voor ons als een echte Groninger jongen, een temperamentvolle en toch al, door opvoeding en milieu, de diep nadenkende jongen. Het is ook een boek waarin de humor sprankelt, vaak de echte gezonde Groninger humor, die de gulle lach doet ook'inken. Maar ook het schrijnende van het leven voelt men op meerdere b'.adzüden. Het boek van Meesters heeft ons sterk geboeid, zowel door de vlotte, levendige stijl als door het verhaal zelf." Dit zegt de Win- schoter Courant over „Hielko van Oaltje'', 1U.B8 4.70 „Ik meende juist hem te hooren zeggen, dat letterlijk op tik terrein het aanbod de vraag ver overtreft en de vooruit zichten steeds slechter worden." „Daarom heb je een kruiwagen noodig. hè? Ik ga van de Week nog eens met Rob praten. Ik wil aan den gang, al is het Voor vijftig per maand." Hans ging sindsdien vaak met Rob praten. En het duurde ld_ biet lang, of hij kwam weer met een uitnoodiging voor een oborg Zondag thuis. „En we zouden niet meer gaan! Bovendien, het Is dan toch hun beurt hier te komen?" „Dat heb ik ook gezegd, maar och, hoe zijn zulke lui. Een i. Bag hier, dat vinden ze taai, al zijn ze te beleefd om dat te Zeggen. Je moet rekenen, hun tijd is hun toegemeten. Ze EN5 Willen uit zoo'n verlof slaan, wat er uit te slaan Is. Je hebt |elf gemerkt, wat een massa kennissen en- familie ze hebben." „Hans, afgezien van het feit dat ik den Zondag niet meer i 19.38 pntheiligen wil, vind jij het niet onaangenaam door hen i8 50rnt^aa te wor^en' zonder iets te kunnen terug doen?" r 19J0 ..Och wel nee, ten opzichte van hèn hoef je zoo niet te t n'öSbtdeneeren. Ze zijn buitengewoon gastvrij en zeg, ik heb hem i 18.24 ^roe9er vaker gefuifd dan hij mij. ;Was een studep*iu met I 18.59 een klein maandgeld, hoor! En we kunnen immers de jongens een royalen Sint sturen?" „Dus je wou tóch weer op Zondag gaan?" „Dan spreek ik dien Van Oudenaerden misschien." ,,'k Geloof niet, dat er zegen op zal rusten, als je op die manier naar een werkkring dingt." „Net of ik nog ooit zegen op een sollicitatie heb gehad. Bovendien, wat steekt er in?" „Voor jou niets, maar voor mij heel veel. Als je beslist wilt gaan, ga dan alléén, op een Zondag dat ik in Woude- wijk ben." „Dat doet hij niet," meende ze, maar hij deed het wel, yond het goed bedacht. „Wat moet ik dan aan vader zeggen?" „De waarheid. Vader is verstandig genoeg, om Je begrijpen, dat ik moeilijk anders kan." „Zeg jij dan ook eerlijk, waarom je alleen komt?" „Als je dat wilt ja!" „Zeker, dat wil ik. Anders zou ik het Miep schrijven." Vader was inderdaad verstandig genoeg om Hans te begrijpen. Vader zuchtte en zei: „De Heere alleen kan zijn hart veranderen. Wij kunnen weinig anders doen dan voor hem bidden." Als het bij die eene keer maar gebleven was, doch véker ging Hans Zondags naar Den Haag, terwijl hij er toch ook in de week telkens kwam. ,,'t Is zijn beste vriend en tegen het voorjaar moeten ze weer weg," trachtte Willy hem bij vader te verontschuldigen. Ze verlangde naar dien tijd. Rob en Miep, ze mocht die twee en ze hield dolveel van de jongens, maar toch zou het een rust zijn, als ze weer waren vertrokken. Hans pochte wel op de connecties die hij door hen kreeg, maar of hij daarvan voordeel hebben zou, betwijfelde Willy. Je moest dan toch eindelijk eens iets positiefs hooren. 't Bleef alles bij vage beloften. Het speet Miep erg, dat Willy niet meer op Zondag wou komen. Ze moesten elkaar dan vooral in de week vaak zien. Menig avondje brachten ze dus in elkanders gezelschap door. Bovendien had Miep zich onder Willy's behandeljpg gesteld, een nogal omslachtige behandeling, waarvoor ze vaak moest komen. Meestal kwam ze 's morgens. Niet ongezellig. Ze wist zoo leuk te boomen. Je knapte op van zoo'n bezoek. „En wat zeg je wel van de rol, die je man gaat spelen," vroeg ze op een morgen van de laatste Novemberweek. „Welke rol?" „Hij wordt immers onze Sinterklaas?" „Doet hij het?" „Ook een vraag! Natuurlijk doet hij het. Heeft hij dat dan niet gezegd?" „Wel dat jullie het gevraagd hadden, maar niet dat hij het deed." Hans, ter verantwoording geroepen, verklaarde, dat hij het niet vast beloofd had en achteraf beschouwd vond hij beter, het niet te doen. „Och wat. Rob rekent er vast op. Heb jij je man wel eens als Sint gezien. Wil? Niet? Nou, dan moet hij het zeker doen. Ik heb ook nog nooit de eer gehad, maar als je er Rob over hoortHè, Hans, toen jullie nog jö-ó-öng waren." „Zooals je zegt. Maar 'k ben sindsdien óu-óu-óuder geworden." „Nonsens. Je doet het. De jongens moeten een echte Hollandsche Sinterklaas beleven. Jullie komt vóór het eten. Ja, Wil, je zorgt maar dat je vroeg klaar bent. Nou, en dan daarna zorgen we voor een telefoontje, dat Hans wegroept. Hij zegt dan tegen de jongens, dat hij den Sint zal sturen, als hij hem soms tegenkomt. De rest snap je. Maar zeg. Wil. dan moest jij zwarte Piet zijn. Je bent er veel beter voor dan Nel." „Welke Nel?" Miep antwoordde niet direct, keek Hans scherp aan. wat deze het hoofd deed wenden. „Nel Dufour is iemand, die we in Indië leerden kennen en die een week of drie geleden is teruggekomen. Toen wij Hans vroegen. Sint te zijn, wierp zij zich op als knecht." „Dan zal ze voor die rol wel beter zijn dan ik. Heusch Miep. dat is niets voor mij." „Jij bent niet zoo groot en in elk gev»l tenger. Zij is een kolos, minstens zoo groot als Hans en tweemaal zoo breed. Een mooi stel." „D'r stem alléén heeft ze mee." zei Hans ietwat spottend. „Ja. een miserabele stem. Ik begrijp trouwens toch niet, wat sommige menschen aan haar vinden." „Jij schijnt niet van haar te houden," zei Willy. „Doe ik ook niet. Ik wou. dat ze een half jaar later was terug gekomen. Mijn eenige troost is, dat ik haar in Indic niet meer zal zien." ..Als fle zoo het land aan iemand had, haalde ik haar niet in huis." „Dat zeg je, omdat je haar niet kent. Will Ze komt. zonder dat ze geroepen wordt en je kunt haar moeilijk op straat zetten, wel? Maar zeg, toe. speel nou voor Piet?" Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9