NATIONALE INDUSTRIE Uit de Chr. Jeugdbeweging E.M.I. (EMI) Fabriek van- - UTRECHT VRIJDAG 20 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 3 Op U Juni a.s. gaat Bergen-op-Zoom zijn 650-jarig bestaan vieren, ivaarvoor de voorbereidingen reeds in vollen gang zijn. Op de foto ziet men hoe oud-B er gen-op- Zoom verrijst. Model van het gebouwencomplex, dat de regeering van de Vereenigde Staten zal doen inrichten voor de bezoekers van de wereldtentoonstel ling 1939 in New-York. In de gebouwen, waarvan de kosten op 3.000.000 worden geraamd, zullen 2.000.000 man kunnen worden gehuisvest. Dam-problemen en China- problemen Een leerzame tegenstelling Als de nood aan den man komt De kracht van een beweging blijkt veelal eerst als de nood aan den man komt, als het gevaar overal rondom uit den grond begint te verrijzen. Wij leven in ons land in pais en vree. Niemand zal ontkennen, dat door de Chr. Jeugdbeweging een werk verricht wordt dat onschatbaar is van waarde voor de toekomst van ons volk. Maar toch moet men zich wel eens ver- 1 wonderen over de onnoozelheid van de „problemen", waarmede in onzen tijd, ter- W'ijl de wereld in brand staat, sommige jonge menschen nog zitten te „worstelen". Wij ontmoetten de volgende vraag in het Geref. Jongelingsblad en het prompte antwoord daarop: J. v. d. V. te S. vraagt: Mag een chris telijke damclub geopend worden met psalmgezang en gebed? Antwoord: Het is onze gewoonte onze vergaderingen met gebed en psalm gezang te openen. Dat doen we ook bij de beoefening van zang en muziek Waarom zou het niet mogen bij de be oefening der damkunst? Maar wanneer 't niet meer dan een gezellig onderonsje is waar mén elkan ders gezelligheid zoekt, dan is dat niel een gewone vereeniging. De grens moet hier door de vrienden zelf getrokken worden. Het damspel is een edel spel. 't Ia heel goed mogelijk dat personen van verschillende richting die kunst onder elkander beoefenen. Houdt een club zich uitsluitend met het damspel bezig, dan zie ik niet in, waarom een Gerefor meerd jongmensch daar niet zou kunnen meedoen. Het zou niet moeilijk zijn deze vraag en 'dit antwoord een beetje ironisch te com menteeren. De beoefening der damkunst met gebed en psalmgezang openen! Men moet zich de consequenties eens in gaan denken. Ze voeren regelrecht naar het ab surde. Maar liever dan hierover uit te wei den, scheppen wij een tegenstelling met hetgeen wij in een ander blad lazen over de kracht eener jeugdbeweging, die geen tijd meer heeft tot theoretiseeren, maar die moet dóén. In „Het Korenland" schrijft de heer H. Gord eau over het werk der C.J.M.V. in het geteisterde China: „Toen vorig jaar Juni de strijd recht hevig ontbrandde was de C.J.M.V. in China daardoor niet al te zeer verrast. China was er integendeel op voorbereid, want de slag had allang gedreigd. Reeds in September had men een representatief en invloedrijk Nationaal Comité gevormd, dat maatregelen trof om den C.J.M.V.- staf, wanneer de nood aan den man kwam. oogenblikkelijk op deze speciale noodbasis te laten werken. Ook finantieel zou men heel wat noodig hebben, en dus werd er een fonds gesticht; waarvan men nu gelekt, dat het minstens 55.000 dollar groot zal moeten worden. Het meeren- deel der uitlandsche C.J.M.V.-secretairis- sen van China komt uit Amerika en uit de Ver. Staten is dan ook bereids een som van 17.000 dollar aan vrijwillige gaven voor dit noodfonos ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat daartegenover staat, dat de normale ontvangsten der Chinee- sche C.J.M.V. voor een goed deel hebben opgehouden te vloeien. Sinds de vijandelijkheden begonnen kwam langzamerhand een viersoortige arbeid tot stand: een werk voor de slachtoffers onder de burgerij een ander voor gewonde soldaten; een derde voor gestrande studenten; en eindelijk een voor steden door den oorlog het hevigst geteisterd. Het aantal mannen, vrouwen en kin deren non-conibattantcn, die dreigen te verhongeren, geen dak meer boven hun hoofd en geen hemd meer aan het lijf heb ben, is verbijsterend. Zij worden in vluchtelingen-kampen ondergebracht, door C.J.M.V.-secretarissen geleid. Dat bij al dezen nieuwen arbeid het ge wone Vereenigingswerk naar de tweede plaats is gedrongen is natuurlijk. Even natuurlijk als het feit, dat ondertusschen de behoefte aan dieper en rijker contact met God groeit'. Na hierover nog het een en ander mede gedeeld te hebben citeert de heer Gordeau uit een persoonlijke correspondentie met een der Amerikaansche secretarissen, Ed. Locke- wood uit Canton. Het is waarlijk ongeloofe- lijk wat deze eene man aan bergen werk moet verzetten. En daarover schrijft hij in eenvoudigheid: „De uren van eiken dag zijn eigenlijk tekort, om alles te doen, wat toch door onze C.J.M.V. in Canton gedaan moet worden. Ik ondervind desondanks en tot mijn eigen verbazing dat alle ge voel van overspanning mij vreemd is Ik tob niet over den dag van morgen. On ze staf houdt het bewonderenswaardig vol, hoewel ze hoofd voor hoofd meer dan hun plicht doen, en de gedachte aan het gevaar te ontvluchten komt bij nie mand op Zoo is het daar, waar de nood aan den man gekomen is. De tegenstelling met de vraag en het antwoord over de dammerij is Lentheo Te Hardenberg bestaan plannen om ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin, op 6, 7 en 8 September a.s. een landbouw- en nijver heidstenloonstelling te houden. De tentoon stelling wordt genoemd L.E.N.T.H.E.O. Reeds is een uitvoerig programma ver schenen en blijkt uit alles, dat de opzev grootsch is. We vernamen, dat reeds 33 scholen zich hebben opgegeven om bloemen in te zenden, die door schoolkinderen opgekweekt worden PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND Het Centraal Stembureau heeft tot lid v de Provinciale Staten van Noordholland be noemd verklaard den heer J. Dor jee J.zn, te Zaandam, zulks ter voorziening in <le va cature. ontstaan door het overlijden van den heer J. Ringers (c.h.), welke vacature blijven voortbestaan door het niet aannemen der benoeming van den heer J. van der Land. 'EIjjn heer/y/[ ^f)oor bo^cb bef. L.ancj-5 h"éT of brem A7//s o/> 'JMCO'.rem/ CONGRES VAN BEDIENDEN EN TECHNICI Vergaderingen der Commissies Te Antwerpen werd dezer dagen het ze vende Internationaal Congres gehouden van Bedienden en Technici. Aan de zittingen van dit Congres, waar van wij deze week reeds een verslag opna men, gingen de vergaderingen van de drie commissies, ingesteld op het Congres van Karlsbad in 1936, vooraf, namelijk de Com missie van Technici, van Handelsreizigers en de Commissie van Vrouwelijke Bedien- Commissie van Technici Onder voorzitterschap van onzen landge noot, den heer G. van Hoven, secretaris der Ned. Vereeniging van Chr. Technici, heeft de commissie het referaat behandeld van den heer Heinz Stoelzig, over de „Begrips bepaling van den „Angestellte", waarna de onderstaande resolutie is opgesteld, die door het Congres is aanvaard: De Commissie, gehoord het referaat van collega Heinz Stoelzig, betreffende de juiste definitie van het begrip: Tech nisch beambte", brengt ter kennis van het Congres: le. dat bij de besprekingen de noodza kelijkheid is gebleken, aangaande het ka rakter der technische beroepen een uit gebreid onderzoek in te stellen; 2e. dat de resultaten van dit onderzoek moeten leiden tot de juiste omschrijving en begrenzing van de technische beroe- 3e. dat deze resultaten den werkgever in de verschillende landen in staat moe ten stellen om, binnen het kader van de wetgeving voor bedienden en technici, een juridische bepaling van het beroep van technicus vast te stellen. De Commissie acht het nuttig, dat op haar eerstvolgende vergadering, een gedetailleerd rapport zal worden uitgebracht over deze materie. De voorzitter werd opnieuw in zijn func tie gekozen en tevens belast met de verte genwoordiging der Commissie in het hoofd bestuur van het Internationaal Verbond. Voorts werden besprekingen gewijd aan het verzamelde oriëntatie-materiaal betref fende de sociale positie der technici in de verschillende landen. De vergadering werd bijgewoond door belangrijk aantal Nederlandsche, Belgische, Eransche en Duitsoh-Tsjeohische technici. ROFFELRIJMEN DROOG WATERLAND Holland mag een waterland zijn, Holland snakt nog naar wat nat, Ook al heeft het ter verfrissching Pas een heerlijk bad gehad. Niet alleenlijk ter verfrissching Snakt ons smachtend waterland Naar wat vocht, maar ook: als middel Tegen bosch- en heidebrand. Onze schaarsche sclioone bosschen. Ja, ze zijn, al denk je anders, Net zoo goed van u als mij! Onze bosschen, onze heiden, Onze vreugd in zomertooi, Zijn zoo droog, zoo lichtontvlambaar Als het bestgehooide hooi. Eén klein vonkje uit een pijpje, Eén klein peukje sigaret Heeft al menig prachtig brokje Bosch of hei in vlam gezet. Eén klein vonkje richt direct al Kapitale schade aan, Maar het veegt gelijk voor jaren Veel natuurschoon van de baan. Laat ons, bosch- en heigenieters, Waken voor de weidsche pracht Die in weinige minuten Tot verwoesting wordt gebracht! Wandel vrij door bosch en heide, Maar houd dat gevaar in 't oog: Holland mag een waterland zijn, 't Is vandaag als kurk zoo droog! (Nadruk verboden) LEO LENS Driedaagsche B.V.L.-schiet- wedstrijd te Gorkum Jubileumwedstrijden Donderdagmiddag zijn te Gorkum inde groote garage van fa C F. van Mill de schietwedstrijden geopend, welke ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de B.V.L.-afdeeling Gorkum op 19, 20 en 21 Mei zijn uitgeschreven. Tal van burgerlijke en civiele autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Mr E. J. E. G. V o n k e n b e r g, voorzitter van de plaatselijke commissie van den BVL, sprak een inleidend woord, waarna Z. Exc. L. F. Duymaer van Twist, luit.-gen b.d. voorzitter der Nationale Landstormcommis sie. in een rede de werving voor den BVI. en zijn consolidatie belichtte, terwijl Z. Exc. H. de Iongh, gen.-majoor, commandant van den BVL. op de preventieve taak van het instituut de aandacht vestigde. Hierna loste generaal majoor H. de Iongl het eerste schot, waarop vele autoriteiten dc schietsport gingen beoefenen. EEN PRINSES BEATRIX-SLUIS De Minister van Waterstaat maakt be kend. dat met hooge goedkeuring van Prin ses Juliana en Prins Bernhard de nieuwe sluis van den zijtak naar Vreeswijk van het Amsterdam—Rijnkanaal den naam „Prinses Beatrix-sluis" zal dragen VOOR NEDERLAND EN N E D ER L A N DSC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Ventilatoren Kleine Elecfromoloren Willem Smit Co's Transformatorenfabrlek N.V. Nijmegen DtNAMODRAAD ma» katoen, asbest en papierisolatie. LASCHTRANSF0RMAT0REN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN voor -elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smelten. Vaccinatie en encephalitis Wat is de minst riskante leeftijd? De Minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebesturen, waarin erop wordt gewezen, dat het oude standpunt, volgens hetwelk vaccinatie in Mei en December de voorkeur verdient, aan gezien de kan.s op bet ontstaan van encepha litis in die maanden geringer is dan in de andere maanden, langzamerhand is ver laten. Verder heeft ook de meening, dat slechts op don leeftijd tusschen 3 en 9 maan den het minste gevaar voor aandoeningen van het centrale zenuwgestel na vaccinatie bestaat, zich in zooverre gewijzigd, dat thans de leeftijd tusschen 3 maanden en 2 jaar als de meest geschikte voor het ondergaan van de inenting vjordt beschouwd. De voor schriften ten deze kunnen dus als vervallen beschouwd worden. C.A.O. Brabantsche Steenindustrie in de Brabantsche Steenindustrie, den Ned,- R.K. Fabrieksarbeiders (sters) bond „Sint Willebrordus", den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders en de Ned, Vereen, van Fabrieksarbeides een verzoek is ingediend tot verbindendverklaring van be palingen van de op 1 April 1938 in werking getreden collectieve arbeidsovereenkomst in de Brabantsche Steen industrie, en dat de verbindendverklaring wordt gevraagd voor het gebied der provincie Noodbrabant. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen worden ingebracht bij den Minister van Sociale Zaken voor of op 8 Juni 1938. REISPLAN VAN DE „URAN1A" Het reLsplan van Hr Ms schoenerjacht „Urs-« nla", varende voor óe practische vorming van adelborsten. In de maand Juli 1938. is als volgt vastgesteld: vertrek Den Helder 11 Juli, Hartle pool 14—15 Juli, Edinburgh (Lelth) 16—18 Juli, Aberdeen 2022 Juli. Grimsby 23-25 Juli, IJmul den 28—29 Juli terugkomst D^n Helder 29 JulL, Voor de overige schepen, bestemd voor de practlsche vorming van adelborsten, zijn da volgende bezoeken aan buitenlandsche havens vastgesteld: Hr Ms mijnenlegger .Van Meerlant" van 3T Juni te FlensburgMurwlk. Hr Ms torpedoboot „Z 5" en Hr Ms mljnen- leggers „Van Meerlant" en „Medusa" van 9lfl I Juli to Dover. Om Berg en-op-Zoom in een passend feestgewaad to steken wordt een groote hoeveelheid 10andtapijten, schilden enz. vervaardigd. In den bouno van de brug over de Nieuwe Haven te Schiedam begint steeds meer teekening te komen. Een overzicht van den huidig en toestand der werkzaamheden. Tegelijk met den touw van de brug wordt de weg langs de haven aanzienlijk verbreed, waarbij de doorvaart van de bmg veel smaller wordt dan voorheen. De lijn geeft den nieuwen ivalkant aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5