UIT OOST- EN WEST-INDIE ELKENDAC VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER VRIJDAG so MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 HSU TSJAU GEVALLEN De stad Hsu Tsjau, een belangrijk ver keersknooppunt aan den Chineeschen Loenghai-spoorweg, is na een zeer bloedi- gen stryd, waarvan de verschillende epi soden nog lang in de herinnéring van de beide betrokken volkeren zullen voortleven, eindèlijk in Japansche handen gevallen. Japan kon dit succes niet ontberen, het heeft er zelfs veel langer op moeten wachten, dan met het nationale ongeduld overeen te brengen viel. Hsu Tsjau verloren beteekent voor het aan Tsjang Kai Sjek trouw geble ven China een zware slag; echter geen on overkomelijke. Weliswaar zijn de Japansche troepen nu binnenkort in staat, een verbin ding tot stand te brengen tusschen de beide groote bezette Chineesche gebieden van Peking en Nanking, doch deze vereeniging zou van grooter belang zyn geweest, zoo zij op een vroeger tijdstip tot stand gekomen ware. De Chineezen hebben hun weerstand zoo langen tijd weten te rekken, dat het uitstel van executie voor hen van onschat baar belang ter organisatie der verdere landsverdediging kan zijn geweest. Boven dien zijn de omstreeks honderd duizend man Chineesche keurtroepen, die aan vankelijk de ziel van den weerstand te Hsu Tsjau uitmaakten, bij den val der stad niet als in een muizenval opgesloten geraakt Reeds eenige dagen tevoren had het voor zichtige Chineesche opperbevel hen uit den strijd teruggenomen, en vervangen door strijderscontingenten, wier kracht meer lag in hun solide aantal dan in hun militaire en strategische bekwaamheden. Hsu Tsjau onder den voet geloopen, be teekent nog geenszins, dat Japan geen weerstand van beteekenis meer zou ontmoe ten op zijn verderen opmarsch. Na den Loenghaj-spoorweg rest het nationale China nog de spoorwegverbinding tusschen Hankau en Kanton, een spoorlijn welke van te meer belang is, wijl daarlangs, via deze zuidelijke Chineesche haven, uiterst waardevolle ravi- tailleeringstransporten het land worden bin nengevoerd. Een aanzienlijk deel der buiten- iandsche wapenvoorraden, waarover China de beschikking verkrijgt, komt eveneens langs dezen weg binnen. Het traject is te uitge strekt om het afdoende uit de lucht te be stoken. De Japansche bombardementstoe stellen hebben het herhaaldelijk, doch steeds met zeer poover resultaat, geprobeerd. Zij zullen derhalve nu op Hankau moeten aan rukken, om deze stad het lot van het goed deels in vlammen opgegane Hsu Tsjau doen deelen. De inbezitname van Hsu Tsjua heeft aan Japan een krachtsinspanning van ongeveer vier maanden, en een schat aan materiaal en manschappen gekost. De horzel van de guerilla omzwermde de aanvallers onophoudelijk. Als de strijd om Hankau een reprise van deze bloedige tragedie moet worden, staan Tokio nog uitputtende maan den te wachten. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren, dat de Japansche vastbeslotenheid, het benarde avontuur in het Hemelsche Rijk door voortzetten tot een goed einde te brengen, niet licht zal kunnen worden ge schokt. China heeft reeds zeer vitale deelen van zijn grondgebied door den vijand zien in bezit nemen, die het wellicht nimmer weder onder eigen staatsgezag zal kunnen terugbrengen. Een voortgezette guerilla, welke er niet in slaagt Japan economisch te verlammen en daar lijkt het nog niet bp kan geen ander resultaat hebben dan b-ide partijen het levensbloed af te tappen. Ook China zelf zal er op den duur geen Zijde bij kunnen spinnen. 'Italiaansche vrijgezellen in 't gedrang Mogen geen burgemeester meer zijn Krachtens een nieuwe wet mag voortaan 'in Italië geen vrijgezel of weduwnaar zon- 'der kinderen meer burgemeester of loco-bur gemeester zijn. Binnen twee maanden moe ten zij allemaal voor gehuwde mannen of weduwnaars met kinderen plaats maken. De betreffende wet beteekent een grootcn stap voorwaarts naar het door Mussolini sedert jaren nagestreefde doel, de z.g. uit roeiing van de vrijgezellen, dien hij ieder jaar steeds hoogere belastingen oplegt. Nu deze maatregel echter klaarblijkelijk nog niet voldoende uitwerking heeft gehad, gaat de fascistische staat er toe over, alle ivrijgezellen en kindcrlooze weduwnaars van zeer belangrijke functies geheel uit te sluiten Men beweert zelfs, dat mettertijd in alle officieele instellingen uitsluitend gehuwde beambten zullen worden benoemd en velen vreezen, dat tenslotte nergens meer plaats zal zijn voor mannen zonder gezin. JVa de opstand in Brazilië Nog steeds dreigt er gevaar Van in den regel goed' ingelichte -zijde Wordt te New York over den toestand in Brazilië het volgende gemeld: Sedert 16 Mei is het geheele garnizoen van het militair district Rio de Janeiro op nieuw gereed voor alarm. Men vreest voor nieuwe militaire opstanden in Rio de Janei ro en omgeving. Reeds toegekende verloven zijn ingetrokken. De kazerne van een onbe trouwbaar regiment vliegers, dat plannen zou hebben gehad voor een putsch in den af- geloopen naoht, is op bevel van den mili tairen commandant bezet door een regiment infanterie. In de Braziliaansche bladen wor den berichten hierover in verband met de GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD garantie-standzwart GARANTIE-STANDBLAUW I Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD 1 Levering uitsluitend aan den Handaf Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 DE FRANSCH-ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN Bezorgdheid te Londen? Te Londen maakt men zich, naar ge meld wordt, erna tig bezorgd over het gebrek aan vooruitgang in de Fransch-Italiaansche onderhandelingen, blijkbaar als gevolg van ee Spaansche kwestie. Men vreest, dat dit tengevolge zal hebben, dat de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje vertraagd wordt, hetgeen voorwaarde is voor het inwerking treden van het Britsch-Italiaansche accoord. Gister heeft de Italiaansche ambassadeur, Grandi, een bezoek gebracht aan den voor zitter der niet-inmengingscommissie. Men gelooft, dat bij deze gelegenheid gesproken is over de procedure voor het terugtrekken der vrijwilligers. De Italiaansche zienswijze Ten aanzien van de onderbreking der Fransch Italiaansche besprekingen wijzen de Italiaansche bladen er eensgezind op, dat al leen Frankrijk daarvoor verantwoordelijk kan worden gesteld. De hervatting der be sprekingen is slechts mogelijk wanneer Frankrijk zijn houding volkomen verandert. Het „Giornale d Italia" schrijft, dat Frankrijk onder den druk van Ruslana een Spaansche politiek voert, die volkomen te gengesteld is aan die van Engeland. Men beweert weliswaar, aldus dit blad, in Parijs nog steeds, dat een Fransch-Italiaansch ac coord c.e logische aanvulling is van de Ita- liaansch-Engelsche overeenkomst maar men doet alsof men het vaste voornemen had het accoord tusschen Italië en Engeland te ver storen. De Tri bun a schrijft, dat er voorloopig geen teekenen zijn voor een hervatting der Italiaansch-Fransche besprekingen. De at mosfeer is zoo duister, dat het nutteloos is zioh illusies te maken over het tot stand komen van een concreet accoord. zoolang Frankrijk niet duidelijk en definitief zijn houding gewijzigd heeft. De nieuwe Belgische Regeering Groote meerderheid in den Senaat De Belgische Senaat heeft met 118 tegen 22 stemmen en zeven onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering-Spaak aangenomen. Congres der Britsche oppositie-liberalen Chamberlains politiek veroordeeld Op het te Bath bijeengekomen jaarcon gres der Engelsche oppositie-liberalen is, naar „Press Association" meldt, 'n resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de „buitenlandsche politiek der regeering een gevaar vormt voor de veiligheid van het rijk en dien wereldvrede". In een rede zeide de voorzitter, Mes ton, die de buitenlajiidsohe politiek der regoe ring scherp aanviel, dat Chamberlain zioh heeft laten verleiden tot het sluiten van oen dubbelzinnig en wellicht vernede rend pact met een dictator, omdat hij nooit getracht heeft van de collectieve, veiligheid een realiteit te maken en nimmer in den volkenbond geloofd heeft. ELKE KLANT ZIJN SCHEERKWAST Een Duitsche verordening voor barbiers BERLIJN, 18 Mei (AJt.P.) Op straffe van een boete van 150 mark zal het den Duitschen barbiers voortaan verboden zijn voor meer dan twee klanten eenzelfde scheer kwast te gebruiken. Een nieuw de creet heeft namelijk bepaald, dat de klanten hun eigen scheerkwast moe ten medebrengen, en dat, indien zij er geen bezitten, de barbier zijn han den moet gebruiken. Naar men be weert, is zulks hygiënischer dan een zelfde kwast te gebruiken voor ver scheidene klanten, waardoor gemak kelijk infectie kan ontstaan. De Spaansche burgeroorlog Taaie linksche tegen stand bij Teruel Naar Havas meldt," wordt in den Teruel-sector van het Lev ante front nog steeds hevig gestreden. De recht- sohen zouden Mora de Rubielos, het welk een belangrijk centrum is, nog nipt hebben kunnen bereiken. De link schen Dieden taaien tegenstand en wanneer ze uit hun stellingen zijn verdreven, hervatten zo het gevecht steeds weer op korten afstond daar Volgens den „Tiimes"-correspondent t Hendaye zouden Duitsche specialisten bezig zijn met bet aanleggen van vliegvelden langs de Pyreneëengrens, in het rechtscho deel van Spanje. De Fransohen nemen deze geruchten ernstig op en treffen toebereidse len in Tarbes, Toulouse en andere zuidelijke steden ter organisatie van den luchtafweer dienst. Groote wapenbestellingen van Barcelona Te Hendaye verluidt eveneens, dat uil verschillende ri oh tingen rapporten zouden zijn ontvangen over belangrijke wapenzen dingen aan de linksche Spaansche regee ring. Het schijnt zeker te zijn, aldus de „Times"-correspondent, dat gedurende en sinds het nationalistische offensief in Ara gon, de autoriteiten te Barcoloia het tempo hunner bestellingen van geweren, ammu nitie en vliegtuigen hebben versneld. Be weerd wordt, dat onder het gezonden mate riaal sommige vliegtuigen waren, die uit Rusland waren komen vliegen en een tus schenlaniling in een Ccnrtraal-Europeesch land hadden gemaakt. Under de wapenen schijnt krachtig luchtafweergeschut te zijn voor de verdediging van Barelona en zware kanonnen voor het front. Engelands marine-luchtvaart De Engelsche Minister ivan Marine heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engel sche vloot thans beschikt over 214 vlieg machines der eerste linie. Dit aantal kun niet worden vergroot vóór de indienststel- ling van nieuwe vliegtuigmoederschepen ^a andere vaartuigen die vliegtuigen medene- De Vereenigde Staten bezitten op 't oogen blik 705 toestellen voor begeleiding van de vloot, w.o. 198 groote vliegbooten, die niet meegevoerd worden; Japan 271 en Duitsch- laaid 16. De nazi-propaganda in Zuid-Amerika Onthullingen in de Argentijnsche kamer De socialistische afgevaardigde Dicikmann heeft in do Argentijnsche Kamer een voor stel ingediend tot instelling van een parle mentaire commissie van onderzoek naar de nationaal-socialistische actie in Argentinië. Bjj de toelichting van zijn voorstel heeft spr. een lange uiteenzetting gegeven over die actie in het naburige Brazilië en de regee ring uitgenoodigd voorzorgsmaatregelen te nemen, om iedere verrassing te voorkomen. Spr. gaf verder een schets van de organi satie van het Duitsche ministerie van pro paganda en verklaarde, dat Berlijn onlangs aan alle diplomatieke vertegenwoordigers Van Duitschland een vertrouwelijke bro chure heeft gezonden, waarin instructies stonden, die de nationaalsocialistische pene tratie moesten vergemakkelijken. Spr. las gedeelten van die brochure voor, waaruit' moest blijken, dat Duitschland drie dingen wil bereiken: ipropaganda voor zijn stelsel, volgelingen kweeken en toetreding van Ar gentinië tot het totalitaire stelsel. Spr. noem de allo propaganda-organisaties op, ook het centrale orgaan te Buenos Aires, waarvan hij het adres gaf. Zijn modedeelingen hebben yeel beroering gewekt, De Japansch-Chineesclie oorlog IS HSU-TSJAU GEHEEL IN JAPANSCHE HANDEN? Chineezen beweren het tegendeel Volgens Japansche berichten hebben de Japansche strijdkrachten gisteren door mid del van een stormaanval de belangrijke spoorweg-stad Hsu-Tsjau, waarom zoo bloe dig is gestreden, geheel kunnen bezetten. De aanval verliep zoo snel, dat de Chinee sche troepen in dest d vergaten om de Wes telijke poort te sluiten, waardoor een Japan sche tankafdeeling naar het centrum kon oprukken, om negen uur gevolgd door de infanterie, terwijl een andere Japansche af- deeling omstreeks denzofden tijd de Zuide lijke poort bestormde. De Chineasche troepen, die zich van Hsu- Tsjau terugtrekken, begeven zich in Zuid- Westelijke richting naar Se-Hsien in het Noorden van de provincie Ngan-Hwei, waar heen de. uiterste linkervleugel van t' Ja pansche Noordelijke armoe oprukt, terwijl het detachement Foedzjita van de Japansche Zuidelijke armee oprukt naar het Noorden, voorbij Soe-Hsien aan den TientsinPoekau- spoorweg. Het is bijgevolg waarschijnlijk, dat deze Chineesche troepen het hoofd zul len trachten te bieden aan eventueele aan vallen van de Japansche strijdkrachten, zoowel Noordelijke als Zuidelijke, op oen weg, die Se-Hsien en Soe-Hsien met elkaar verbindt. Met de verovering van Hsu-Tsjau door de Japanners treedt de oorlog in China in een nieuwe phase. De Japanners zijn thans n.l. in het bezit van aJle Noord- Zuid loopende spoorwegen en tevens in het bezit van een kuststrook van Tient sin tot bijna bij Hongkong. Daarmede doet zich de mogelijkheid voor van een vereeniging van de beide autonome regesringen van Noord- en Midden China. Chineezen ontkennen de nederlaag De Chineesche woordvoerder te Hankau heeft categorisch ontkend, dat de Japanners Hsu-Tsjau zouden hebben bezet Het opperbevel der Chineezen heeft de her verdeeling der legcrkrachten langs den Loenghaispoorweg voltooid en indien de Ja panners Hsu-Tsjau innemen, ligt hun flank open voor aanvallen, zoowel van het gebied ten Oosten als ten Westen van den Tientsin- Poekauspoorweg uit Een sterke legennacht is samengetrokken tusschen Hsu-Tsjau en Lanfeng, ten Westen daarvan, om elke Ja pansche poging te weerstaan langs den Loenghaispoorweg verder te mikken, ten einde Hankau te bedreigen. Het olie-eiland Aruba Bergbeklimmer doet lugubere ontdekking Twee lijken op eenzame plaats Naar do correspondent te Solo van de Loc. meldde, heeft een Europeesche gast uit Sa- rangan op een tocht naar den Lawoe twee lijken ontdekt aan den kant van het berg pad in de buurt van den Kavvah Lirangan- Terstond rapporteerde hij een en ander aan den loerah van Gandasoeli, die tot Zondag avond vruchteloos bleef zoeken. Maandag werd voor de tweede maal gezocht, en met meer succes. De lijken van twee Javaan- sche mannen, naar schatting ongeveer 65 en 40 jaar oud werden voor de schouwing naar Solo overgebracht Zeor waarschijnlijk heeft men hier te doen met twee bedevaartgangers, die na een pe riode van zwaar vasten zioh aan dezen moeilijken en inspannenden bergtocht ge waagd hebben met het doel om een van de vele offerplaatsen bij den top van den La- woe te bereiken en onderweg van vermoeie nis, gebrek en koude omgekpmen zijn. Der gelijke gevallen zijn niet zeldzaam- De Luchtdiensten in Indië Een speciale postzegel BATAVIA, 19 Mel. (Aneta). Van 15 tot 31 October 1938 zullen, ter herdenking van het tienjarig bestaan van de geregelde luchtdiensten in Indië, twee speciale post zegels worden uitgegeven, waarvan vijf cent pei zegel ten bate van het Luchtvaartfonds zal komen. Herdenking jubileum Volksraad BATAVIA, 19 Mei. (Aneta). De gouver neur-generaal heeft doen weten, dat hij, in verband met het bijzonder karakter, dat de Volksraadszitting dit jaar door herdenking van het twintig-jarig jubileum bezit, voor nemens is na de opening, welke zooals ge woonlijk door den gouverneur-generaal op plechtige wijze geschiedt, aanwezig te zijn bil het uitspreken van de herdenkingsrede, welke de voorzitter onmiddellijk daarna zal houden. Britsche faciliteiten voor de K.L.M. op Trinidad De ondersecretaris voor de luchtvaart, Bal four, heeft in een schriftelijk antwoord op een hem gestelde vraag medegedeeld, dat aan de K.L-M- faciliteiten toegekend zijn op Trinidad en Barbados, op voorwaarde, dat wederkeerige rechten toegekend worden aan den Britschen dienst op het Nederlandsche gebied in West-Indië. Hierbij moet worden opgemerkt, dat er nog slechts plannen bestaan voor een Britschen luchtdienst in West-Indlö, d.w.z. een Engelschen postdienst naar Zuld-Ame- rika. In hoeverre ons West-Indië daarbij beurokken zal worden ie niet bekend- Een Sovjet-Russisch grensdrama De Poolsclie pers meldt, dat op het oogeri- blilc, dat de trein Parijs—Moskou aan het grensstation Niegorieloje stopte, Russische soldaten binnendrongen in de coupé, welke be-zet werd door den sovj yt-Russisohen diplo- matieken koorier B e r s t i n en hem mede deelden, dat hij gearresteerd was. Berstin die door zes soldaten het stationsgebouw van Niegorieloje werd binnengeleid, trok een revolver op het moment, dat de soldaten zich opmaakten om hem te fouilleeren en doodde op slag een officier en een soldaat, terwijl hij een ander officier ernstig verwondde. Berstin zelf werd in het verder verloop van de schietpartij eveneens gedood. Oudheidkundige vondsten in Egypte Galerijen met duizenden mummies Door professor Selim Hassan, hoog leeraar in de Egyptologie aan de universi teit van Caïro, is, naar een Reuter-berieht uit Cairo meldt, een collectie inscripties en geschilderde afbeeldingen uit het oude ko ninkrijk ontdekt, welke de grootste is, die tot nog toe werd opgegraven. Zij werden aangetroffen op de muren van een gang, welke die vallei van den tempel verbindt met de grafkamer van koning Unas Skhara, ongeveer 20 mijlen dien NIjl af van Cairo. Nabij do grafkamer werden sporen ge vonden van oen zonneboot van kalksteen. Voorts vond men een begraafplaats uit den tijd van de tweede dynastie met gale rijen, waarin zich duizenden mummies uit een latere periode bevond/en, benevens een zegel van koning Ninete» Henlein brengt rapport uit Over zijn reis naar Londen De politieke oommissie der Sud'eten Duit sche partij heeft te Pr a a g een rapport over de gunstige resultaten van de Londensche besprekingen van Konrad Henlein in ontvangst genomen. In dit rapport wordt met vreugde 't groote begrip geconstateerd voor den toestand en de te Karlsbad opge stelde eischen van de Sudeten Duitschers in het buitenland Ten aanzien van de in ternationale ontwikkeling herhaalt de poli tieke commissie het scherpe protest tegen opruiing en uitdaging, dat reeds bij de ver antwoordelijke instanties is ingediend Het optreden der overheid tegen de ambtenaren in openbaren dienst, die zich met een beroep op grondwettige reohten op 1 Mei uitgespro ken hebben voor de Sudeten Duitsche een heidsbeweging. aldus een desbetreffende mededeeling, wekt de verontwaardiging van alle Sudeten-Duitschers en kan slechts be schouwd worden als een uitdrukking van den wil van Tsjechisch nationalistische kringen om ongeremd de ontwikkeling op de spits te drijven. Geen verlovingen in het huis Habsburg De prinselijk® regeering van Lichtenstein verklaart, dat de in omloop gebrachte be- riohten over de a-s. verloving van prins-WMm wuireuu w regent Frans Joseph van Liechtenstein met J ^ulïenli)ïeèr"me^Tan "Uw^ p'l*]n*M ^erioisetL aartshertogin Adelaide van Habsburg en »r«». r. w van aartshertog^ Otto van Habsburg met KRUSCHEN SALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Nederlanders door Amerikanen gehoond Op verzoek van den schrijver, den heer J. Mackaay te Utrecht, hebben we tiental artikelen van zijn hand en versche nen in andere bladen, nauwgezet en ernst gelezen en we zijn tot de conclusie ge komen, dat deze zaak, meer dan tot heden het geval was, de aandacht van Regeering en volksvertegenwoordiging behoort te hebben. Het spijt ons zeer, maar voor een lang artikel over deze zaak kunnen we vooreerst geen plaats vinden en daarom zullen volstaan met een zeer korte samenvatting. De artikelen van den heer Mackaay onthullen ons, wat hij "en andere Nederlan ders op het eiland Aruba moesten ondervin den en hoe weinig belangstelling de Neder landsche autoriteiten voor de handhaving van onze nationale eer fn prestige toonder. Aruba is 'n koraal eiland van nauwelijks 179 K.M.2 in de Caribische zee ten Noor den van Venezuela en in de buurt van Cu rasao, in West-Indië dus. Aanvankelijk een armelijk eiland met een geringe, eenvou dige bevolking, welke leefde van de i bréngst van aloë en visschcrij, is het weinige jaren een olie-eiland geworden met een ongelooflijk groote, geïmporteerde, ge mengde bevolking, niet zelden van twijfel achtig karakter en zeden. Er is een dochter onderneming van de Shell gevestigd, doch een veel grootere, allesbehecrschende van de Standard Oil en een der leiders van deze onderneming verklaarde. .,dat alles op Aruba ondergeschikt is aan de olie er Nederlandsche gouvernement met den ge zaghebber aan het hoofd als dienaar van de onderneming moet worden beschouwd". „En dit is precies in overeenstemming", zoo zegt de schrijver, „met de serviele (slaaf sche) houding van hen, die het gezag moes ten uitoefenen in plaats van zich voor den dollar te buigen". De heer Mackaay zet don in zijn artike len uiteen tot welke excessen dit leidde; tot hoe groote verdrukking van do Nederland sche onderdanen en tot welk een beleedi- ging van onze Koningin. De Nederlandsche burgers, die gelijk zoo vele andere verachte bevolkingsgroeipen met den naam „Dutch" worden aangeduid, kon den niet de minste rechten laten gelden; de Amerikaansche bluf was onverdraaglijk; op de fabrieken kregen de Nederlanders de minste positie en op het fabrieksterrein werd hun op hatelijke wijze verboden Hol landsch te spreken; alleen het Engclsch werd geduld. Het meest werden de Neder landers echter gegriefd door de verachte lijke wijze, waarop de Koningin vaak be sproken werd. Men kon er echter niets tegen doen, ook al omdat er geen overtuigend be wijsmateriaal was. In Januari 1933 kwam er dit echter wel. Op de blanco aohterzij de van een nieuwe telefoongids toekende iemand een zoo leedigende caricatuur van „The Queen of Holland" (de Koningin van Nederland), dat de Nederlanders dol van woede worden besloten om hier althans iets te doen. Na onderling overleg ging de heer Mackaay aangifte van het geval doen op het politie bureau te Oranjestad en de hoofdagent van politie beloofde er spoedig met zijn supe rieuren over te zullen spreken; maar het Nederlandsche gezag greep niet in en drie Volle dagen hing de smerige spotprent bij de ingang, waar arbeiders van veertig natio naliteiten dagelijks passeerden. Eindelijk werd na een telefoongesprek de prent verwijderd; vlak daarop kwam er een politie-agent kijken en vroeg aan een paar menschen in de buurt of zij de spotprent ook gezien hadden, waarop een ontkennend ant woord volgde. Aan den heer Mackaay, die Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd prinses Maria Theresia van Liechtenstein J van allen grond ontbloot zijn. gaat de zon op. Den eenea verlangen wij naar de zon. Den anderen dag niet Een kieskeurig rooker ver langt eiken dag naar tijn pijpje.... Dobbelmann.... lekker, man! h. er ook bij stond, vroeg men niets; hij zou er ee later wel van hooren. zy Officieel werd nu vastgesteld, dat de spot- Ia: prent slechts eenige minuten op het con- tröle-bord moet hebben gehangen; maar de aanklager werd spoedig door de wraak der Amerikanen getroffen. Nadat hij eerst nog gewond was geweest, kreeg hij op vooze |el gronden zijn ontslag en slechts na tus- schenkomst van den gouverneur Van der Slobbe werd hij weer in dienst genomen, doch met de waarschuwing, nooit meer als r" „politie" op te treden. Doch toen het was M begin 1933 Nazi-groepen het geval gingen uitbuiten en de slappe Nederlandsche Ro» „b geering, die niets deed om haar prestige te handhaven, op allerlei wijze hoonden, kon pet de schrijver het niet langer uithouden en AC1 vertrok hij naar Holland. Daar zou recht te t vinden zijn. C o 1 ij n wees een persoonlijk bezoek steeds P™ van de hand. Ambtenaren, die de kwestie met hem bespraken, wilden blijkbaar niet P»' inzien, dat hij niets voor zij n persoon'hec begeerde, maar een nationaal belang op het po« oog had en het antwoord luidde steevast: Pe] „wij kunnen voor u niets doen". \'a Via den Voorzitter van het Alg. Ned. Ver- bond liet het Departement van Koloniën f weten, dat de teekening, „welke Inderdaad s. beeledigend was voor de Koningin, slechts fl' ;n paar uur zichtbaar was geweest"! N- Ten einde raad wendde de heer Mackaay x zich tot de Tweede Kamer, maar do com- tar missie voor de verzoekschriften adviseerde £rs® niet in te gaan op de zepr afkeurenswaar- CL dige feiten door den verzoeker gesteld, om- &uc dat de Kamer zich niet moet inlaten met Dia het ontslag van een werknemer bij een par- ticuliere onderneminc. Hij moest zich maar u tot den bevoegden rechter wenden. En de Kamer besloot aldus. Een half |iui jaar later deed in November 1937 de Eerste Jolt Kamer hetzelfde. De schrijver is door dit verloop van Boi zaken zeer ontmoedigd en diep beschaamd. Hij treurt over de houding door het Neder- l landsche gouvernement en de volksvertegen woordiging aangenomen en besluit zijn lang relaas met deze klacht: c „Nederland, uw ure nadert, en gij ziet hef fien niet. Nederland, gij hebt verloren de vrome bel moed der „arme schapen", waarvan de ton genius der Nederlanden zingt in het on- tün sterfelijk lied en nog sledhts het schaap- k 1 achtige behouden. Hoe lang nog?" KONINGIN-MOEDER VAN SIAM ?at TE SOERABAJA Ste< De moeder van den koning van Siam is r^j heden te Soerabaja gearriveerd. Zij was dus- r <- danig ziek, dat z\i uit de auto in het hotel t, moest worden gedragen. Onmiddellijk werd u medische hulp ingeroepen. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 49 Eens op een dag moesten er belangrijke berichten opgenomen worden. De tele grammen vlogen over de lijn en dank zij de verlangzaamde opname van Edi son, kwamen ze goed over, maar met een vertraging van twee uur. De dag bladdirecties waren daar niets over te spreken. Klachten werden ingediend en een onderzoek' zou worden ingesteld. Het geheim van Edisons toestel kwam uit en hij werd op staanden voet ontsla gen. 50 Zo vertrok Edison naar Clncinati. waar hij weer een betrekking vond ais tele grafist, op een salaris van 60 dollars per maand. Allerlei grappen haalde hij uit op het kantoor om de verveling van het werk te verdrijven. Om zijn collega's te vermaken had hij in de kelder een bat terij opgesteld, waarmee hij de daar rondzwervende ratten electriceerde. Wat onder te doen. 51 Was ook Tijl Uilenspiegel niet een lijke snaak, die zich uit allerlei dingen 8e V wist te redden? Wie heeft zijn guiten- tvas, streken niet gelezen? Welke jongen of buw meisje weet niet toe hij de Schóppen- fen stadters van hun klok afhielp? Op een 8e b van zijn zwerftochten kwam hij in de ^ur buurt van Schöpponstadt, zijn oude ge- ren boorteplaats. Zonder te weten of men Plaa hem nog herkennen zou, stapte hij vol Nul moed verder en weldra zag hij de toren- P?1? tjes van het stadje boven de bomen uit- steken. De klank van de grote toren» r?? klok deed Tijls *art goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2