irtim ZATERDAG 14 MEI 1938 DERDE BLAD PAG. g Kerk en Zending Dr van Andel bezoekt Zuid-Sumatra Indrukken uit de Javaansche kolonisatie-gebieden Dr. H. A. van Andel. de oudste missionaire predikant der Geref. Kerken in Solo. en uitsteken de kenner van de Javaansche wereld, heeft met zijn echtgenoote een reis gemaakt door de kolonisatiegebieden van de Javanen in Zuid-Sumatra Hef Bat. Nbl. vertelt ervan: Diep onder den indruk van wat men op de Javanen-kolonisaties in de Lam pongs zag cn hoorde, kwamen dr. en mevrouw Van Andel te Palcmbang aan- Met de Gerefor meerde Kerk te Batavia zijn besprekingen gevoerd betreffende de religieuze en cultu- reele verzorging van de uit Java naar de kolonisatie-terreinen op Zuid-Sumatra trek kende Christen-Javanen- In Solo was men zoo gewend met velen, in matcrieelen nood levenden om te gaan. dat de familie van Andel wel heel verwon derd bleek te hebben rondgekeken naar de welvarende en goed doorvoede Javanen van de kolonisatie-terrednen Mevrouw van Andel drukte dit aldus uit: „Indien er re-incarnatie bestond,, zou ik een volgend bestaan op deze wereld als kolonisatie-controleur op Suma tra willen doorbrengen". In Lahat trof uien een kolonisten-Vransport aan, bestemd voor Loeboek Linggau. Van Lahat werd met deze landverhuizers samen de reis gemaakt «aar Loeboek Linggau. waar op het station liet volledige B.B. met den Resident van Pakmbang aanwezig wa ren. Bij liet transport bevond zich ook de eerste goeroe indjil (Christen-Inlandsehe godsdienstonderwijzer) voor de kolonisatie Loeboek Ling-gau. die daar met zijn vrouw, een gediplomeerde vroedvrouw, het geeste lijke en lichamelijke welzijn van de daar reeds aanxTtwge Javaansche Christenen gaat behartigen»! De familie van Andel 6prak tegenover den Resident haar bewondering uit over de uit stekende regeling van het transport van de zeer arme kolonisten. Uit de gesprekken die ze met de reizigers voerden hadden ze ge merkt hoe zeer tevreden deze waren over hun verzorging op reis en hoe de goede, smakelijke maaltijden een blijde introductie waren in een nieuwe wereld, waar ze aar zelende binnentrokken. Dr. van Andel deelde mede, dat de kolonisatie-propaganda op zijn Zendings scholen reeds zijn aandacht genad had, maar dat hij nu, na zelf te hebben ge zien, meer overtuigd was van -het groote belang van dit uitlaat voor Java's nood en ai-moede. Hij deelde den resident me de, er van overtuigd te zijn, dat het ge- vvensoht is de menschen in de begin periode wat het zendingswerk betreft, met rust te laten. Voorloopig is het al leen zijn- bedoeling om de Protestant- sohe Christenen op de kolonisaties gees telijk te verzorgen en verder allen die hierom zouden vragen, lichamelijke hulp te verleenen. De uitdeeling van rijst en andere levene behoeften werd daarna bijgewoond- Num mer voor nummer werden de gereedschap pen uitgedeeld- In een minimum van tijd was dit alles klaar. Men zag hoe enkele, pas aangekomen jongens en meisjes, eetbare wortelen uit den grond trokken; Kolonisten die daar reeds een jaar zijn, laten die slaan voor de nieuw aangekomenen was het een lekkernij. van Andel Loeboek Linggau's kolonisatie gaf weer een heel ander beeld te zien dan die van.de Lam- pongs. Hier nog droge rijstbouw, geen stukje sawah is nog te zien. Toch maakte ook dit gebied op den zendeling uit Solo een rijken indruk. En de kolonisten, die men sprak en ondervroeg, waren zeer tevreden- In Loeboek Moempoe bleek de oogst door een insectenplaag ten deele te zijn mislukt- Wat de armoede betreft staat deze koloni satie nog het dichtst bij Java. De kolonisa ties van Benkoelen schijnen nog voor de meeste moeilijkheden te staan. De Kerkstrijd in Duitschland Indrukken van een Engclsch bezoeker over den Kerkstrijd In de „Manchester Guardian" geeft een inzender zijn indrukken van een reis naar Duitschland, meet bijzonder van zijn aanra kingen. met leidende figuren van de Belijde- niskerk. De N. R. C. ontleent eraan, dat aller- wege groote ongerustheid over het lot van Ds. Niemöller heerscht. „In kerkelijke kringen is men van mee ning", aldus de schrijver, „dat men alles gedaan heeft, wat mogelijk is om zijn invrij heidstelling te bewerkstelligen. Tusschen de 20 en de 30 deputaties uit verschillende deel en van het land zijn naar Berlijn gereisd om voor hem te in- tervenieeren. Een heel groote deputatie is onlangs door de mijnwerkers van het Ruhrgebied gezonden. Nog een andere werd geleid door een vooraanstaand nazi. Deze zou gezegd hebben: „Ik was de eerste nazi in mijn land. Door mijn aanbevelingen zijn duizenden toegetreden tot de N.S.D.A.P. Ik beloofde hun, dat de partij nooit in reli- gieuse aangelegenheden zou ingrijpen. Wat moet ik hun thans zeggen, nu een man, die door de rechtbank onschuldig en vrij is ver klaard, in eenzame afzondering wordt ge houden in een concentratiekamp?" „De berichten, die omtrent Niemöller bin nenkomen, zijn ernstig. Hij is zeerdroef- geestig gestemd. Hij was gewend met veel menschen om te gaan en zit thans den geheelen dag alleen in een cel, behalve een kwartier iederen dag, dat bestemd is Gisteren brachten de Deensche Nederlanders, bewoners van de Amager-eilanden nabij Kopenhagen, die in verband met de Doopplechtigheid van H.K.H. Prinses Beatrix in ons land zijn, een bezoek aan de geboortestreek van hun voorouders, die 400 jaar geleden naar Denemarken emigreerden. Niet de bewoners van Marken doch de bezoekers vormden nu eens het middelpunt van belangstelling De Geref. Kerken te Berlijn ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Het huwelijk van den schoolmeester Ver- duynen van 't dorp Woudewijk wordt eerst na veel jaren met een dochtertje Willy gezegend. Na de lagere school gaat ze naar gymnasium in de stad. Later wil ze voor tandarts gaan studeeren. Na eenigen tijd sluit Willy vriendschap met Hilda Brinkman, eveneens studente. Bij haar thuis ontmoet zij Hans Eldering, student in de rechten, een neef van Hilda. Deze komt nu dikwijls bij Willy op bezoek. Hilda weet dat haar neef zeer onstandvastig in zijn liefde is en zij smeekt hem Willy niet ongelukkig te maken. Als Hans toch Willy vraagt, wordt hij, hoewel de lief.ie wederkeerig is, afgewezen omdat hij onge- loovig is. Wat later verlooft Willy zich toch met hem, en als zij haar studie beëindigd heeft, kan zij in de stad dicht bij het dorp een praclijk overnemen. Nu trouwen ze spoedig. Meester Verduynen is inmiddels gepensionneerd. Als Willy een paar jaar getrouwd is, wordt haar moeder ernstig ziek. Zij heelt nog slechts twee maanden te leven, volgens den dokter. Willy verpleegt haar zelf. (Zie vervolg hieronder) Langzaam uitstervende Na de Unie van Lutherschen en Gereformeerden Onze Duitsche corr. schrijft ons dd. 9 Mei: De „Vrienden der Gereformeerde Belijde- is in Groot-Bcrlijn" ontvangen vrij gere geld „Mededeclingen van hev Presbyterium der Evangelisch-Gereformeerde Gemeente te Berlijn' en wij lezen deze berichten steeds met belangstelling, want er valt voor ons uit af ve leiden, dat zoowel het kerkelijk be zoek als het vcreenigiiigsleven onder den druk der tijden aan omvang heefttoegeno- Ds. lie- Nordmann, de voorganger de zer gemeente, die pas kort geleden van een langdurige ongesteldheid is genezen, steil in het zooeven verschenen verslag de vraag: ar zijn eigenlijk te Berlijn en in de Mark thans nog Gereformeerde gerneen- en?" En hij beantwoordt deze vraag als olgt: „Vóór de vcrecniging van Luther schen en Gereformeerden rot een Unie op enseh en onder dwang van Koning Fried rich Wilhelm III bestonden er al leen te Berlijn een dozijn en in de Mark Brandenburg in totaal ongeveer 60 Gerefor meerde gemeenten. DaarVan zijn er thans te Bei-lijn nog drie: de Fransch-Gereformeerde gemeente, de Gereformeerde Slotkerkge- meenve te Köpenick en onze Bethlehemge- meente. Door deze drie kerken wordt ech ter slechts 30 pet van de Gereformeerden in Groot-Berlijn omvat, want het meerendeel der naar Berlijn gekomen geloofsgcnooten is kerkelijk onverschillig geworden". De oorzaken der afvalligheid Na een beschouwing over den ernst van zulk een toenemende onverschilligheid ver volgt ds- Nordmann: „Wij zouden deze af valligheid van tienduizenden moeten dul den, wanneer zij tot een andere kerk waren overgegaan, maar de ervaring leert, dat ook de onverschillig geworden Gereformeerde Christen nog zooveel Gereformeerd bewust zijn behoudt, dat hij andere Berlijnsche ker ken en Godsdienstoefeningen als ongerefor- meerd en half RK- verwerpt, dus er niet aan denkt, om voeling te nemen met een kerk in de buurt, waar hij is gaan wonen. „In de Mark zieï het er veel anders uit. Er beslaat nog een Duitsche Gereformeerde Ge meente te Brandenburg en een kleine ge meente in Alt-Landsberg, dicht voor de poorten van Berlijn. Daar komen dan tien Fransch-Gereformeerde gemeenten bij in Angermiinde, Battin. Bergholz, Buchholz, Granzow, Grose-Ziethen, Potsdam. Prenzlau, Schwedt en Strasburg, maar de meeste van deze zijn zoo klein geworden, daï zij nog nauwelijks over de vereischte levenskracht beschikken. Toon D. Zalin, de strijder onder de gereformeerde theologen in de 19de eeuw een statistiek opmaakte van 'de gereformeer de gemeenten, velde hij omstreeks 18S5 nog -M Gereformeerde gemeenten in de Mark Brandenburg- Ds- Nordmann stelt de vraag: „Wat is de oorzaak van dit uitsterven? Is het zoo, gelijk de predikant' van een vrije gereformeerde gemeente uit Oost-DuitscJiland ons korte lings schreef: Wij hebben hier geen voe t ge- at en zullen dat ook nooit hebben. Neder land hecfu een heel ander Gereformeerd crleden, lieden en toekomst! Het uitsterven historisch verklaard Ds. Nordmann ©telt hiertegenover de vraag: „Is hev zoo, gelijk velen in een tijd perk van kerkelijke politiek beweren, dat namelijk voor Duitsche zielen uitsluitend de Luthersche géést past, terwijl hev Gerefor meerde Christendom met zijn strengheid en zijn bijbelsclién ernst eerder voor Romanen Anglo Amerikanen geschikt wordt ge acht?" Zijn antwoord op deze vraag luidt: „Wie het wezen van een levendig Gerefor meerd geloof kent. die weel, dat hev Gerefor meerde christendom niets anders is dan gehoorzaamheid tegenover de Schrift om Gods eere te dienen en hij zal zoo opper vlakkig niet spreken. Neen, het verval van 't Geref. christendom te Berlijn en in de Mark Brandenburg heeft twee historische grijpbare oorzaken: in onze provincie is niet in de breedte van hev volk doorgedr gen. want het kwam uit de Gereformeerde gezindheid van het vorstenhuis der Hohen- zollern, en het leefde in de gemeenten der vluchtelingen. Beide feiten waren gevaar lijke steunpilaren voor het geloof: de Hohen- zollern hadden sedert 50 jaar al geen inner lijke belangstelling meer voor de Geref. belijdenis en namen ze ook niet meer in be scherming en de gemeenten der Fra-nsche en Boheemsche vluchtelingen verloren op den duur hetgeen volkomen begrijpelijk is haar oorspronkelijk karakter, zij wer den goede Duivschers en pasten zich ook in zake het geloof bij de massa der bevolking al meer en meer aan. Onder den invloed van deze omstandigheden stierven de Gere formeerde gemeenten uit en zij móésten uit- Geloofskracht en verdrukking „Thans is e oh Ver" zóo besluit ds- Nord mann zijn uiteenzetting „het uur geko men, waarop het christelijk geloof onderden druk der tijden zijn kracht dient ve bewij zen. I-Ict moet bewijzen niet een zaak vai theologen en vorsten en vluchtelingen ve zijn, maar een zaak van levende gemeenten, die zich om het Woord scharen en vooi de belijdenis der vaderen een ernstige zaak is. God roept ons op toe een bewijs van reformeerde verantwoordelijkheid, zonder de hulp der Hohenzollern, zonder Fransche en Boheemsche ondersteuning, dus zonder meer uit de kracht van het geloof! „Ook hier geldt het woord: Is het'werk uit de menschen. dan zal het ondergaan, is het echter uit God, dan kan het niet onderdrukt orden!" 3'/4 EERSTE 3y2 HYPOTHEEK KAPITAAL beschikbaar op courante huizen in de STEDEN v.a. 3% en in kleinere plaatsen en op landerijen vanaf 3Vi Brieven met uitvoerige inl. onder No. 16341 Bur. De Rotterdammer, Goudsclie Singel 105, Rotterdam. oefeningen. Naar men mij vertelde, heeft hij een bijbel en een gezangenboek en, naar men meent, nog een paar andere boeken. Hij mag iedere veertien dagen een brief ontvan- n en er een schrijven, maar de stilte heeft n zeer slechten invloed op hem. Mijn algemeene indruk van de reis was, dat de kerk bereid was de regee ring op iedere wijze te steunen, doch dat zij in gewetenskwesties eveneens van zins is zich tot het uiterste te verzetten. Het is waar, dat ik op mijn reis voorname lijk leiders van de confessioneele kerk zag, h van de 400 Berlijnsche pre dikanten behooren er ongeveer 280 tot die kerk. Een merkwaardig resul taat van den toestand is de toenadering 5 c h e n de R.K. en de protestant- e kerk. In de RJC. kerken bidt men haaldelijk voor Martin Niemöller. Er worden nog veel predikanten gearresteerd tijdens mijn verblijf in Westfalen maakte ik drie arrestaties mee. Mij is een geval bekend, dat een geestelijke, die reeds in Oc tober gearresteerd is, nog steeds gevangen zit. Sinds 13 Maart wordt zijn cel niet ver warmd. Een vriend, die hem opzocht, bevond, dat hij in hooge mate kou leed. Eenige dagen geleden had ik de eer een groot aantal pre dikanten toe te spreken „in dekatakombe" was duidelijk, dat men in tegenwoordig heid van menschen was, die nieuwe kracht het Evangelie gevonden hadden. Zij be spraken onder elkander de praktijk van de gevangen-is en de techniek van het geva: zitten, alsof het dagelijksch werk was. Een oude predikant van een dorpskerk zeide tegen me: „Ik heb nog nooit in mijn predikant schap zulke gelukkige dagen meege maakt.. Tegenwoordig is een geestelijke een werkelijk vader over zijn parochia nen. Het vorige jaar heb ik meer dan 1600 bezoekers op mijn pastorie gehad. Zulke tijd zijn werkelijk gezegende 70 CRÈME een weldaad wnnr ÜW Huid Diamanten Bruidspaar Op 28 Mei zal het zestig jaar geleden zijn, dat het echtpaar Johannes van Vliet Jzn. en L e n a -v u n V1 i c td e Graaf, wonende te T er A a r, door de hand des huwelijks vereenigd is. De bruidegom is SS iaar en de bruid 84 De heer Johannes van Vliet was een voor aanstaande persoon en geniet in zijn woon plaats veel achting. Vele jaren diende hij in den gemeenteraad de .A-R. fractie; hij was één der oprichters van de Boaz-Bank ran Ter Aar en omstreken. Op kerkelijk terrein heeft hij met groote toewijding medegewerkt tot opbouw er bloei der Geref. Kerk. Ook was hij een voor vechter van het Glir onderwijs. LAND- EN TUINBOUW De eierprijzen Typisch verloop van den handel Weer zijn de eierprijzen met ongeveer 2ó cent per 100 gestegen. Volgens den corresp>n dent van de Tel. heeft in deze prijsverhoo- ging een bericht van de Duitsche Reich s- stolle für Eier een belangrijk aandeel: d- exporteurs hebben name1 ijk aanzegging ge kregen, dat zij vóór 17 Mei ongeveer oe helft van het centrale contingent naar Duitschland geleverd moeten hebben,' daar anders de n iet-geleverde hoeveelheden aan andere handelaren zullen worden over gedaan. Dit heeft ten gevolge gehad, dat er flinke aankoopen verrioht zijn, hetgeen natuurlijk al bijzonder slimuleerend op de prijzen werkte. Maar ook Engeland houdt onze markt prijzen hoog. In verband mét de aanhou dende prijsstijging in Engeland en gezien de zeer goede vraag, welke er momenteel nog bestaat, zal een verdere prijsveWiooging op de HoRandsche markt geen verwondering behoeven te wekken. Dat -neemt echter niet weg, dat er reeds teeltenen zijn waar te ne men, waaruit afgeleid mag worden dat nu spoedig het hoogste punt bereikt zal zijn. De ontwikkeling Ln den eierhandel is i-L één week tijd zoo typisch verloopen, dat ds handelaren, die er doorgaans een heel goe den kijk op hebben, zich niet meer aan voor spellingen wagen, maar het verdere verloop rustig afwachten. De prijsverhooging moge dan voor de pluimveehouders welkom zijn. de handel vraagt zich slechts af, hoe lang deze toestand zich zal kunnen handhaven. Over het algemeen is de opinie, dat het wat lang d-uurt om dezen tijd van het jaar, eer de prijsverhooging tot in aRe deelen is u gewerkt Wat het binnenland betreft, de vi behoorlijke vraag in het laatst der vorij week is nu ook wat kalmer geworden cn schijnt hier al bijna een stabiele toestand te zijn ingetreden. Vlas oogst 1938 Het gewas wordt geschat Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende: Zooals bekend is heeft de Minister van Economische Zaken eenigen tijd geleden be sloten. voor vlas van den oogst 1938 geen steunregeling te treffen. Naar aanleiding van dit besluit werd van verschillende zijden het verzoek gedaan om toch de opbrengst van de met vlas beteclde perceelen door taxatie te velde vast te stel len, opoat over de noodige gegevens zou kunnen worden beschikt, wanneer men on verhoopt toch nog een regeling zou moeten treffen. Op dit verzoek werd toen niet ingegaan, doch waar er thans onzekerheid bestaat om trent de wijze, waarop de situatie op de vlasmarkt zich zal ontwikkelen, heeft de Minister alsnog goedgevonden, dat het te velde staande gewas zal worden gesohat. Uit deze goedkeuring dient uiteraam niet de conclusie te worden getrokken, dat de 5 MEI DAAL 245,9 M. Uitzending ens ten uit de Geref. Kerk. Ds. Joh. C. Brus; f.m. Tekst: Mat-tn. 41slot: „Meer 5^u. den heer W. Wamsteker, theoL cand. Tekst: Openbaring 5 5. II.VER5UM I. 1S75 cn 415.5 M. £.30 NCRV. 8 30 Morgenwijding. 0.30 Gram.muziek. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Causerie. „Week van gebed en offer". 12.15 KKÜ-or- kes-t (1.001.20 Boekbespreking). 2.00 Gods dienstonderricht voor ouderen. 2.30 KKO- Nachtegaaltjes en het KRO-orkest. 3.00 KK<J Kamerorkest en solisten. 3.45 Religieus hoor spel met zang. 4.30 Religieuze causerie. 4.5S Gram.muziek. 5.05 Geref. Kerkdienst. Na af loop: OrgelspeL 7.20 gewijde muziek (gr.pl.R 7.45 Sportnieu- dedeelingen. 8.25 Gr: 8.10 Berichten ANP. Me- ziek. 8.30 Kusslscl* 3.50 Zang en piano. 10.3 HILVERSUM II. 3 AVRO. 5.00 VAR) Lekten 8.55 VARA. 12.00 IPRO. 8.0012.00 AVRO. 8.55 Gram.muziek. 5 01 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gram.muziek. 9.59 Be richten. 10.00 Bach-cantate. 10.40 Declamatie en Gram.muziek. 11.00 Be Ramblers, dubbel- ble Jetty Canto Causerie: ..Wie muziek. 2 00 B orkest en solist ten). 4.20 Sport 4.40 Sportrepou 5.00 Gram.muzii Sportnieuws AN solist en Gram.muziek. 1.3J r in Indië wonen". 1.50 Ür.- ekbespreking. 2.30 Ororoap- (Om 3 45 eventueel Berich- Mededeeling' ws ANP. ding. 6.IS iziek. 6.50 :n ANP., ics Lajos 9.15 Radiojournaal. 5.30 Om st en soliste. r0 00 Radiotooneel. m.muziek. 11.00 Berichten ANP. Hier. 2.00 AVRO-Dansorkest en Gram.- DROITWTCH 1500 M. 12 1 50 Kwartet. 2.40 Or :0 Religieuz 35 Viool. 1 05 Orkest 5.20 Boekbespreking. 5.40 Cello en piano. S.li —8.10 Radiotooneel. 8.15 Kerkdienst. 9.2J BBC-Orkest en Mannenkoor. 10.50 Epiloog. 4.20 Radiotooneel. 5.29 Orkest. 8.35 Zang. 8.59 Symphonleconcert. 1L20 Orkest. - BUSSEL 322 en 4S4 M. 322 M.: 10.50 Ensemols en koor. 11.20 Plano. 12.50 en 1.30 Orkest. 3.05 De Vier van Tholen en Van Lier. 7.29 Zang. 8.20 Orkest m.m v. koor. 11.20 Orkest, 484 M.: 10.20 Orkest 10.50 Harmonicasoli. 11.05 Verv. conc Aces". 12.05 Vei Orkest 2.59 soli Orkest 8.20 Orj Orkest en zang. DEUTSCHI.AXOSE! 15 Tijdsein. 1.26 Orkest a piano. 12.20 Or kest 2.20 Populair concert 4.20 Orkest 7.50 „Zcno-re". opera. 10.50 Gevar. concert. 12.2't 3.20 Nachtconcert MAANDAG 16 MEI HILVERSUM I. 1875 cn ding. 8 00 Scliriftlezi; muziek (gr.pl.). (Om 8.15 Ber.) 8.30 G: muziek. 5.30 Gelukwenschen. 9.45 Gram.mui 10.30 Morgendienst 11.00 Chr. Lectuur. 11.8 Gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. :iek. 12.30 Amsterdamsch Salonorkest plai 2.15 Zang uzlek. 3.00. Wenken voor de keuken. 3.30 Grs 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 5.15 Kin-, deruurtje. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Vragen- 7.15 Vragenuurtje. 7.4S ANP. herhaling •ichten. 8.15 Ned. .fd. Bloemendaal. 9 30 Causerie: stand van de arbeidersbewe- Berichten ANP. 10.10 Kameror. sos-: Yolk< „De huidige ging". 10.05 leest „Ars 1 10.45 Gymn; 11.30 Gram.: lezing. HILVERSUM IT. 301.5 M. Algemeen Programme verzorgd door cle AVRO. 8.00 Gram.muziek- 10.00 Morgywijding 10.15 Gram. muziek. 10.3') Ensemble Willy Kok en declamatie. 12.39 AVRO-Dansorkest 1.00 Gram.muziek. 1.45 Omroeporkest 2.45 Gram.muziek. 3.15 Om roeporkest m.m.v. solist 4.30 Causerie: ..Mu sic-all" (met gT.pL). 5.30 Kovacs Lajos' or kest 6.30 Gram.muziek. 7.00 Pianovoordracht 7.30 Astronomische lezing. 8.00 Berichten ANP., eventu-eel gram.muziek. 8.15 Concert- gebouw-orkes Twilight Ser? Berichten ANP. hierna het AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Gram.muziek. DROTWICH 1500 M. 12.20 Kerkgeschiedenis. - n islanders 1.50 En- i Orgel. 4.50 Viola tn Tible. 3 20 Orkei 8.10 Orgel 8.40 Causerie. 9.00 Radiotooneel. 9.40 Politiek overzicht. 9 55 Orkest cn koor. 10 33 Strijkkwartet 11.35 Nachtegalenzang. RADIO PARIS 10-18 M. 1.50 Zang. 3.05 Zang. 3.20 iano. 4.20 Zang. 5.20 Orkest. 8.35 Zang. 8.50 Opera. KEULEN 456 M. Orkest 1.35 Sympl concert 4.20 Orkest 6.40 Qui Weekoverzicht 9.20 Orkest 10.50 Orkest 12.30—3.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.50 en 1.31 Orkest. 8.50 Orkest. 484 M,: 12.50 en 1.30 Orkest S.50 Orkest 6.3! en 7.0o Orgel. 8.20 Operette „La fille du tam ï-kwartet. 8.20 Literair-n imma. 9.30 Duitschlandecho. 11.20 1st 7.30 Man do- uzi kaal pro- 9.35 Kwartet Minister thans voornemens is wel een steunregeling te treffen. Als gevolg van de hiervoor genoemde be slissing hebben de provinciale landbouw crisisorganisaties een dezer dagen aan da haar bekende vlastelers een formulier voor de aanvraag van taxatie toegezonden. (95 „Meer beloftes wil ik je niet laten afleggen, kind! Ik heb het altijd verkeerd gevonden, als ouders dat deden. Wie de aarde gaat verlaten, moet degenen die er blijven, geen dwangbuis aandoen. Dit, wat ik je vraag, is tot je eigen bestwil en ik bedoel ook trouwens, dat je die twee beloftes houdt, voor zoover het je mogelijk is. Mochten er omstan digheden in je leven komen, die het je moeilijk maken woord te houden, acht je er dan van ontheven." „Wat wou u voor vader?,, „Wat wou jij?" „Hem bij me nemen." Moeder dacht aan de dagen, toen hij zelf dat zoo graag had gewild. Of hij er nog voor zou voelen? Ze betwijfelde het. Ze wou er nog eens over praten met hem alleen. „Je moet vader maar laten doen, wat hij het liefst wil, kind! En vooral niets overijld aanpakken. Laat hij een beetje lot zichzelf komen, eer hij een beslissing neemt." Moeder praatte over al die dingen zoo kalm, zoo ver standig. 't Was eigenlijk, of ze enkel maar een poosje op reis zou gaan. Een maand geleden zou Willy het onmoge lijk hebben geacht, bedaard aan moeders bed te zitten en deze dingen te bespreken. Maar 't was zoo zoo of het niet écht was. Vijf weken ging het leven op deze wijze voort. Moeder scheen niet te verminderen en Willy begon al te hopen, dat de dokters het toch te donker hadden ingezien. Toen ineens verergerde de kwaal. De maag gaf alle voedsel terug, de pijnen werden hevig en gingen van benauwdheden ver gezeld. Er moest een verpleegster bij komen, er moest ge waakt worden. Hans kwam nu ook dagelijks. Wèg waren de mooie dagen, wèg waren de rustige gesprekken, er was alleen de pijn en de benauwdheid en bij de omstanders de schrijnende smart. Machteloos te staan bij zoo groot een lijden, geen lafenis te durven bieden uit vrees voor felle pijn! Een dag voor het einde scheen het leed geleden. Ze sprak niet meer van pijn, ze was niet meer benauwd. De dokter was verwonderd over dit verloop; Willy noemde het gebedsverhooring. Niet in pijn en benauwdheid zou moeder sterven. Ieder sprak ze toe, helder, kalm. Ze getuigde van haar geloof, van haar zeker weten, dat haar zonden ver geven waren, dat Jezus haar woning klaar had en gereed stond om haar te halen. Ze vermaande Hans, ook den Heiland te zoeken, ze vermaande Willy Hem nooit los te laten, ze zei tot haar man, dat zijn reis ook bijna volbracht was, ze zei met veel nadruk, dat ze niet moesten treuren, ze bad om troost en kracht voor hen, die achterbleven. Ze bleef bij haar bewustzijn tot na middernacht. „Leg me nog eens om", vroeg ze toen. „Nu ga ik slapen. Hij is heel dichtbij. Jezus." Dit waren haar laatste woorden. Op aarde ontwaakte ze ze niet meer. HOOFDSTUK XLV Veertien dagen na de begrafenis was Willy weer thuis en werkte, werkte harder dan ooit te voren, 't Scheen toch, dat Jo Peters niet ten volle voor haar taak berekend was geweest. De laatste weken had ze hoegenaamd niets te doen gehad: de patiënten hadden voor zoover ze konden op Willy gewacht. Vreemd, alle keeren, dat ze Hans gevraagd had hoe het ging, was zijn antwoord geweest: „uitstekend". Natuurlijk kon hij niet beoordeelen, hoe ze werkte, maar aan het sterk verminderd patiëntenaantal had hij toch wel kunnen merken, hoe er over de assistente gedacht werd. De huishouding, dié was uitstekend verzorgd. Alles zag er uit, of ze niet weg was geweest en Emma had een admi nistratie aangelegd, die geen boekhouder haar verbeteren zou. Beste Emma. Ontroerend gelukkig had ze zich getoond over Willy's terugkeer. Zij ook had het niet op Jo begrepen, naar ze duidelijk blijken liet. Wonderlijk. Ze had toch maar weinig met haar te maken gehad, daar Jo eerst tegen twaal ven kwam en na afloop van haar werk weer was vertrok ken. Raar, die algemeene antipathie, te meer, daar niemand iets bepaalds had aan te merken. Willy vond niet veel tijd, om er zich in te verdiepen. Er was zóóveel te doen, dat ze zelfs 's morgens patiënten moest behandelen die eerste week en tot zeven uur doorwerkte. Hans was vol goede zorgen voor haar, vond het hoogst onaangenaam, dat ze ineens weer zoo moest aanpakken. Hem mislukte elke sollicitatie en dan zijn vrouw zóó te zien werken, 't werd hem ondraaglijk, naar hij telkens zei. Hu- spande zich werkelijk genoeg im om wat te krijgen, had ook wel eens iets te doen, maar 't waren altijd kleine zaakjes, die veel tijd kostten en weinig opleverden. Zijn boek ja, dat was bijna klaar, maar hij stond nog voor enkele moei lijkheden. die ernstige studie en daardoor veel bezoeken aan de universiteitsbibliotheek noodig maakten. Wlly vond nauwelijks tijd om naar hem te lusteren. Het grootste ge deelte van den dag was ze bezet en. als ze even een oogen- blik had om tot zichzelf te komen/leefde ze terug in de voor bije weken. Gelukkig kreeg ze van haar vader goed bericht. De huishoudster, een eenvoudige weduwe uit een naburig dorp, voldeed uitstekend en. hoewel hij zich erg eenzaam voelde, had hij er toch geen spijt van, in zijn eigen huis gebleven te zijn. Willy had er ook geen spijt van, dat zoo zijn besluit gevallen was. Ze had het volkomen gemeend, toen ze hem vroeg, bij haar in te komen, het was haar eerst een teleurstelling geweest, dat hij er zelfs niet over denken wou, maar weer terug in den gang der dagelijksche dingen, voelde ze, hoe hier het leven den ouden man een marteling zou zijn geworden. Zij in haar werk. Hans bijna elke dag weg. hij zou het niet hebben uitgehouden. Zooals het nu ging, was het beter. De huishoudster had een gunstige indruk gemaakt en in de weinige dagen, die Willy met haar samen was geweest, had ze er zich over verwonderd, hoe vlug en gemakkelijk de vrouw zich in te werken wist. „We komen vaak over", had ze haar vader beloofd, maar hoe ze er de tijd voor zou vindenZe moest ook nog on geveer alle rekeningen schrijven over het verloopen halfjaar. Ze was daar juist aan begonnen, toen het bericht van moe ders ziekte haar wegriep. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9