jUfum? £ri Ïi5d)t (iourant „üiun Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Reden voor zelfbeschuldiging Doopplechtigheid cn^Uo&erne,Sctjti&eryenX?. Paailies &«cljenuH£$? let;U3^ cttof te utara. „GRAND GALA" gtbonmmentBprijö Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagetijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling LQSSe nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cl Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 19e Jaargang «airtjertcntieprn^en Van 1 tot 5 regelsf.171/» Oké regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regelsf 2.30 Elke reget meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend- 0.10 N°. 6393 ZATERDAG 14 MEI 1938 Gelijk wij in ccn vorig artikel zagen beschuldigde de Buitenland-redacteur van de Nieuwe R o 11. C r t. er de ortho dox-protestanten van, dat zij in vroeger eeuw de Roomsch-Katholieken verdrukt hdbben zooals nu de Joden in Duitsch- land achteruit gesteld worden. Wij heb ben deze beschuldiging afgewezen, omdat de schrijver geen rekening had gehouden met de heerschende opvattingen van die tijden en omdat ondanks alles Nederland reeds toen het klassieke land der gewe tensvrijheid was, een asyl voor hen, die om het geloof vervolgd werden. Dit laatste was van te meer beteekenis omdat de Hervorming hier veld ondanks de gruwelijke vervolgingen, En, juist de kleine groep Calvinisten, de tien procent der bevolking, zooals Kuyper zegt, zette door. De Gereformeer den werden de kern der natie; zij waren in elk hachelijk tijdsgewricht de steun van Kerk en Vaderland. De Nederland- sohe Staat is door de Calvinisten gesticht. Dat moest, het kon niet anders in deze tijden, onvermijdelijk leiden tot de vesti ging van een heerschende kerk en een Gereformeerden Staat. Vereeniging of gelijkberechtiging van Hervormden en Roomschen was in die dagen een ijdele ;wenseh. En waar van Godsdienstvrijheid geen sprake kon zijn. was er natuurlijk geen denken aan. dat de Roomschen als gelijkgerechtigde burgers zouden worden beschouwd. Maar wie waren de verdrukkers? De Gereformeerden? Geenszins. V elen waren tot de heerschende kerk toegetre den om een ambt of bediening te ver krijgen, maar van de Gereformeerde leer -waren ze afkeerig. En dat bleef niet ver borgen. Al spoedig werd openbaar, dat yele regenten, vooral in Holland, niets van het Calvinisme moesten hebben 'de strijd, tusschen Remonstranten en Contra-remonstranten eerst in de kerk gevoerd, werd spoedig overgebracht op politiek terrein. Toch poogden de Staten van Holland 'de kerk bijeen te houden, mits onder worpen aan hun macht; want zij vreesden voor een onafhankelijke kerk, die voor hun gezag gevaarlijk kon zijn en tevens voor een scheuring in de Kerk, welke groot nadeel aan den Gereformeerden Staat kon toebrengen. Tegen deze staatsovermacht kwamen de Gereformeerden in verzet en zoo spitste zich de strijd al meer toe. Daarbij kwamen Oldenbarnevelt en prins Maurits ten slotte tegenover elkaar te staan. Ten slotte. Want heel-lang liet Maurits Iden raadspensionaris begaan. „Ik ben geen theologant", zei Barne- veit, die echter zijn uiterste best deed om voor de Remonstranten de macht te ver krijgen en te behouden. „Ik ben het ook niet", antwoordde Maurits, „laat ons dan de theologanten in Synode bijeenroepen om over de kwesties te decideeren". „Maar", voegde hij er aan toe, „de con tra-remonstranten belijden de Kerkleer der oude Hervormden, die mijn heer [Vader op den zetel hebben gebracht." Hiermee had de stadhouder partij ge kozen, doch hij was zeer bescheiden. Hij wilde zich houden aan zijn eed om de Gereformeerde religie te hand haven; maar hij was reeds tevreden, 'indien aan het verdrukken der Gerefor meerden een einde werd gemaakt; indien de godsdienstoefeningen der Contra remonstranten niet werden verstoord en 'indien ze, althans in de groote steden een eigen kerkgebouw kregen. Niets van dit alles gebeurde. In Schoonhoven werd „de predikant der doleerende Kerk" door den baljuw van 'den kansel gerukt en uit de stad gevoerd. In Utrecht verbood men alle conven- tikelen (geheime godsdienstoefeningen) in huizen, kloosters, velden, bij dag en nacht; ook het gaan ter preek, zelfs bui ten de provincie. En zoo was het overal. De geloofsvervolging tegen de contra remonstranten woedde alom. Op krasse wijze wierp Maurits einde lijk zijn zwaard in de weegschaal; de Staten van Holland, opgezet door Bar- nevelt, stelden zich echter schrap tegen de Kerk, tegen Maurits en ten slotte tegen de Unie en dreven tegen de meer derheid der bevolking in, alles door, wat 2ij wilden. Totdat het eindigde in de tragische terechtstelling van den grijzen raadspensionaris. Wie zijn nu toch' de onderdrukkers geweest in de dagen der republiek? Waren het de orthodox-protestanten of de libertijnen, de voorouders van de li berale scribenten van onze dagen? Trou wens, is het ooit anders geweest? Na de gouden eeuw is de kerk inge zonken en de leer verwaterd. Dat geeste lijk verval heeft mede geleid tot verlies onzer nationale zelfstandigheid. Maar in het begin der negentiende eeuw bracht de wedergeboorte van de republiek' tot koninkrijk geen godsdienstige hervor- ïnmg< Het remonstrantiamebleef ~heei- schen in de kerk. Totdat het Reveil kwam en daarna de Afscheiding. En wat is er toen geschied? Toen heeft het na kroost der libertijnen zijn vaderen niet verloochend; zij hebben opnieuw de „contra-remonstranten" vervolgd ten bloede toe. Een tachtigjarige strijd werd gevoerd voor de vrije. Christelijke school; een politieke oorlog was noodig om de „Gereformeerde gezindheid" eenige fei telijke rechten in het staatkundig leven te verzekeren. En de roomsch-katholieken? Zijn zij dankbaarheid verschuldigd aan de libe ralen der vorige eeuw? Zoo ja, dan heb ben zij daarvan voldoende blijk gegeven toen zij in 1853 Thorbecke voor Maas tricht naar de Kamer zonden. Doch overigens konden zij naast de „Gerefor meerden" gaan staan. En dat zij het doen bewijst de historische onjuistheid van de beschuldiging in het liberale dagblad. Voor zelfbeschuldiging was meer plaats. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD Het zeven-jarig zoontje van den heer P. Roohart is gistermiddag te Hardinxveld door een vrachtauto van J. van Gelderen uit Gorinohem overreden en gedood. Na de Dankbetuiging van het Prinselijk Paar X Nog geheel onder den indruk van de vele bewijzen van mede- X leven en van hartelijke belangstel- X ling bij de geboorte en den Doop X van onze dochter ondervonden, betuigen wij langs dezen weg X daarvoor onzen diepgevoelden dank. X Voor de talrijke gelukwenschen, welke ons langs schriftelijken en X telegrafischen weg bereikten, is het ÏS ons helaas niet mogelijk ieder af- X zonderlijk onze erkentelijkheid te v betuigen. Het is ons echter een behoefte, hier uit te spreken, hoezeer ook X deze door ons op prijs worden X gesteld. S JULIANA en BERNHARD DE KLOK EEN UUR VOORUIT Heel Nederland moet mor- genochtend vroeg bij de hand zijnwant vannacht begint de zomertijd. Als het twee uur is, wordt het ge acht drie uur in den nacht te zijn. Men doet dus het best, door vanavond vóór het naar bed gaan de klok EEN UUR VOORUIT te zetten Het militair eerbetoon Troepen maakten uitstekenden indruk De gouverneur der Residentie, luit- generaal Baron van Voorst tot Voorst, heeft de volgende dagorder uitgetgeven: „De onderdeelen der Koninklijke weer macht, die onder mijn bevelen hebben deelgenomen aan het militair eerbetoon bij de doopplechtigheid van H. K. H. Prinses Beatrix, hebben alle hun taak op lofwaardige wijize verricht Door opmarsch, afmarsch, tenue en houding, maakten zij een uitstekenden indruk. Ik betuig hiervoor aan commandanten en troepen mijn tevredenheid". De toestand in de Jute-industrie Textielarbeidersbonden wenden zich tot den Minister van Economische Zaken In een dezer dagen gehouden gecom bineerde bestuursvergadering van de textielarbeidersbonden, „Unitas", „Een dracht" en „Sh Lambertus", is de huidi ge toestand in de jute-industrie bespro ken en werd besloten zich tot den Mi nister van Economische Zaken te wen den en Jiem om een audiëntie te verzoe ken ter bespreking van de verdergaande maatregelen tot bescherming van deze industrietak. Dat de toestand in de jute-industrie slecht is, moge blijken uit het feit dat de uitvoer van jute-zakken en -doek ge daald is van 5594 ton in 1928 tot 3170 ton in 1927, terwijl de invoer in dezelfde periode is gestegen van 405S tot 7186 ton. De werkloosheid breidt zich dan ook in deze industrietak de laatste tijd steeds uit. BELGIE EN DE SPELLING VAN HET NEDERLANDSCH Het standpunt van den Belgischen Minister van Onderwijs Op een vraag van het. Belgische Kamerlid P. de Bruyn over die houding van de Bel gische regeering t. o. v. de spellingwijziging in Nederland heeft de Belgische minister van openbaar onderwijs in het zoo pas ver schenen bulletin van parlementaire vragen en antwoorden, het volgende bescheid ge geven: i "•Yeï'1?den Jaar heb ik aan onze scholen duidelijk te kennen gegeven, dat er geen sprake van kan zijn. het gebruik van Neder landsche boeken toe te laten, waarvan de ®pe]^n,g,afwiJkt van die welke de regeering in 1S64 heeft vastgesteld. Gedurende de bespreking van de begroo ting van het departement van openhaar on derwijs ben ik in de Kamer der volksverte genwoordïgers en in den Senaat betreffende den stand van het vraagstuk ondervraagd. In ben zoo vrij het lid te verwijzen naar het door mij gegeven antwoord, vüf i an daaraan toevoegen, dat door de isederlandsche regeering wordt erkend, dat aan rle spelling Marchant, wat het woord beeld betreft, technische moeilijkheden ver bonden zijn en dat het noodzakelijk is, deze moeilijkheden dooreen bijzondere commissie te laten onderzoeken. Ten aanzien van liet woordgeslacht, is de Nederlandsche regcering tot de bevinding ge- Komen, dat hot prijsgeven van dit geslacht veel kwaad heeft gesticht en het wezen van de taal heeft aangetast. Ook heeft zij den terugkeer tot het woordgeslacht, zooals het door De Vries en Te Winkel werd bepaald, hevolen, wat medebrengt dat men voor man nelijke woorden in den accusatief opnieuw a7i in gevallen zal gebruiken. Alleen zal, voor zekere woorden, 't woord geslacht door bedoelde commissie worden herzien. Ook de spelling van moeilijke woor den (samengestelde woorden met verbin dingsletter) en de schrijfwijze van de bast aardwoorden zal de commissie in behande ling nemen. Voor deze laatste drie onderwerpen zal de rsederlandsohe commissie overleg plegen met een Belgische commissie. Wegens het stand punt door het departement van openbaar onderwijs inzake het woordbeeld ingenomen, zat ae Belgische commissie niet geroepen zijn in haar werkzaamheid de oplossing van de hooger bedoelde technische moeilijkheden op te nemen. Maar wel zal zij. om begrijpe lijke redenen, zich op die hoogte houden van den voortgang van de werkzaamheden der Nedertandsohe commissie met betrekking tot dit bijzondere punt Uit wat voorafgaat, kan men gemakkelijk a«leiden, dat er voorshands, voor de Belgi sche scholen, geen spellingwijziging i het uitzicht wordt gesteld. Zelfs indien een nieu we regeling werd gevonden, waarop het mo gelijk is eensgezindheid te verkrijgen zou een overgangstijdperk van fen minste viif jaar dienen te worden voorzien, gedurende hetwelk de bestaande uitgaven van school boeken kunnen worden gebruikt" BRAND IN BOERDERIJ Door onbekende oorzaak brak brand uit i een hooiberg nabij de boerderij van den heer C. v. d. Voort te Warmond. Aangewakkerd door den wind sloeg het vuur over op de schuur en boerderij. Door het spoedig optreden der brandweer bleef de brand beperkt tot het dak van het woon huis, terwijl in de boerderij zelf veel water schade werd aangericht. Hoewel de land bouwwerktuigen een prooi der vlammen werden, kon damik zij behulpzame handen, van den inboedel veel worden gered. Van naast den hooiberg staanden kinderwa gen, waarin een baby van drie maanden lag te slapen, hadden de dekens reeds vlam, ge vat, docih gelukkig wend dit direct bemerkt en kon verder oriheil voorkomen svoru. i'j Oud-Minister Deckers naar de West Per s.s. „Crynssen" van de N.S.M. vertrok gistermiddag naar West-Indië de oud-mi nister van Defensie, Mr Dr L. N. D e c k e r s, op een studiereis welke ten doel heeft Su riname en Curasao, door eigen aanschou wing te leeren kennen. Het initiatief tot het ondernemen dezer reis is uitgegaan van het op het einde van het vorige jaar opgerichte genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curagao, welke stichting behalve den heer Deckers, nog een lid der Tweede Kamer uit- genoodigd heeft om dit jaar onze West te bezoeken, t. w. den heer J. E. Stokvis, oud-lid yan den [Volksraad van Ned.-Indië. ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ Burmaniahuis, LEEUWARDEN Reeds ruim 10.4 millioen gulden is als winst voor de verzekerden beschikbaar gesteld. De moord te Rotterdam Dader te Den Haag gearresteerd Hij legt een volledige bekentenis af In verband met den moord op de eigenares van een winkel aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, heeft de Haagsche politie gistermiddag een arrestatie van groot belang ver richt. Op verzoek van de Rotterdamsche politie heeft de politie te Den Haag in zijn woning aan de Isinghstraat aangehouden den 40-jarigen chauffeur M. J. A. W. de Z. De arrestatie geschiedde zonder moei lijkheden. De man is naar Rotterdam overgebracht en aan de politie overge leverd. Nog in den loop van den middag werd hij op het bureau Oostervantstraat aan een scherp verhoor onderworpen. Aanvankelijk ontkende hij iets met zaak uitstaande te hebben. Hij is in de woning aan den Nieuwen Binnenweg met het lijk geconfronteerd en ook toen ont kende hij hardnekkig de vrouw vermoord te hebben. Toen hij evenwel op het politiebureau andermaal aan de tand gevoeld werd, is hij door de mand gevallen. Hij heeft bekend, de vrouw Donderdag avond na een gesprek, dat kalm is verloo- pen, in een plotselinge vlaag van woede te hebben vermoord. In het begin van dit j'aar had de vrouw -jn einde gemaakt aan een verhouding, die sedert eenige jaren tusschen hen had be staan, zulks op grond van ernstige bezwa ren van de zijde van haar familie. De man is steeds blijven aandringen op het her stellen van de verhouding, maar de vrouw hield voet bij stuk. Woensdag is de man per autobus naar Rotterdam gekomen. Hij heeft de vrouw opgezocht en in de beste harmonie heb ben zij de zaak nog eens besproken. Als goede vrienden zijn zij des middags uit elkaar gegaan. De vrouw moest op fami liebezoek te Hillegersberg en zij kwamen overeen, dat de man haar des avonds om elf uur bij de Heulbrug zou ontmoeten. Zulks is ook geschied. Zij zijn samen opge- loopen naar haar woning. Onderweg heeft de man telkens weer gepoogd de relatie opnieuw aan te knoo- pen, maar de vrouw bleef weigeren. Hij heeft toen zij eenmaal bij den win kel aangekomen waren, gevraagd, of hij even een glas water mocht gaan drinken. Zoo is hij binnengekomen. Hier heèft hij voor de laatste maal ge vraagd, om het weer goed te maken. Over deze laatste weigering is de man plotseling zoo kwaad geworden, dat hij de vrouw bij haar halsdoek heeft ge grepen, welke hij zoo lang heeft aan getrokken, totdat zij dood was. Daarop is hij kalm naar den trein gegaan en naai- Den Haag teruggekeerd. De verschillende aamvijzingen, die de politie gisterochtend kreeg, waren van dien aard, dat men de Haagsche politie om aan houding verzocht, hetgeen in den loop van den morgen is geschied'. De man zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Johannes Pierson f Nestor der Nederlandsche kolonie te Parijs Te Parijs overleed op 78-jarigen leeftijd de nestor der Nederlandsche kolonie, de heer Johannes Pierson, zoon van den bekenden Zettenschen predikant. Sinds 1877 woonde de heer Pierson te Parijs. Hij was volontair bij zijn oom, den heer Oyens. Later associeerde hij zich met zijn broer Otto. Aanvankelijk waren de broers vertegenwoordigers van buitenland- sche machinefabrieken, later werden zij zelf fabrikanten. In 1S96 werd de heer Pierson consul-gene raal in Frankrijk voor de Transvaal. Hij koesterde een groote liefde voor de Boeren republiek. De deelneming van Transvaal aan de tentoonstelling van 1900 kon door zijn bemoeiingen toch doorgaan. Van de Neder landsche vereeniging voor liefdadigheid was hij oprichter en jarenlang secretaris, onder voorzitter en sedert 1917 voorzitter. In 1935 werd het 50-jarig bestaan dezer vereeniging feestelijk gevierd. Aangezien Pierson de lei dende kracht in de Vereeniging was, werd hem bij die gelegenheid het Ridderkruis van de Orde van den Nederl. Leeuw verleend. Nederlandsche belangen in Frankrijk wm ren in zijn handen veilig. Zware beproevingen zijn den heer Pierson niet gespaard gebleven. Zijn zoons hadden zich laten naturaliseeren en sneuvelden aan het front in den wereldoorlog. Gaarne haalde hij het woord, aan, dat hij op een zonnewijzer las: „Wij zijn niets, ik zonder zon, u zonder Godj", VERBOND VAN NEDER LANDSCHE WERKGEVERS Ernstige bezwaren tegen ver bindendverklaring C.A.O. voor het Bouwbedrijf Adres aan den Minister Onder leiding van den algemeenen voor zitter, den heer H. P. Gelderman C.M.zn. heeft het verbond van Nederlandsche Werkgevers in Hotel Krasnapolsky te Am sterdam een druk bezochte buitengewone ledenvergadering gehouden ter bespreking van de aanvraag tot verbindendverklaring van de C-A.O.'s in het bouwvak. De Voorzitter zeide in zijn openings woord, dat men hier te doen heeft met een tweede aanvrage tot verbindendverklaring van de C.A.O- voor den burgerlijken en utiliteitsbouw en de water-, spoor- en we genbouw. De eerste aanvraag werd inge" trokken omdat de behandeling daarvan niet gereed was, toen het contract inmid dels was afgeloopen. De bezwaren van het Verbond tegen de verbindendverklaring zijn destijds bij de eerste aanvrage bij den Mi nister kenbaar gemaakt in een uitvoerig adres. Deze bezwaren blijven gelden, doch thans, wat deze bijeenkomst betreft, gaal het speciaal om het bezwaar, dat onder de verbindendverklaring mede zouden vallen alle onderhouds- en reparatiewerkzaamhe den en uitvoering in eigen beheer, welke door den ondernemer, niet tot het bouw bedrijf behoorende, worden uitgevoerd, het geen tengevolge zou hebben, dat voor talrij ke ondernemingen de daar geldende en dik wijls in een C.A.O. voor het bedrijf, waar* toe deze ondernemingen behooren, vastge legde arbeidsvoorwaarden doorkruist zou den worden door de C.A.O. voor het bouw bedrijf. De uniformiteit voor de arbeidsvoor waarden in de ondernemingen zou daar door geheel verbroken worden. In de nieuwe aanvrage heeft men ge tracht aan dit bezwaar ten deele tegemoet te komen door in de C.A-O. van de toe passing daarvan uit te zonderen werkne mers, die in dienst zijn van ondernemingen, niet tot het bouwbedrijf behoorende, deel uitmakende van het vaste personeel en ar beid vernachtende welke betreft het dage- lijksch onderhoud van de gebouwen met inventaris dezer ondernemingen. Dit betee- kent, dat alleen het dagelijksche onderhoud voor zoover dit wordt uitgevoerd door vast personeel, van de verbindendverklaring wordt uitgesloten. Deze uitzondering is ge- onv°ldoende, afgezien nog van het feit, dat het practisch onmogelijk is een gued onderscheid te maken tusschen dage- lijksch onderhoud en reparaties van eenige beteekenis. De eenige oplossing is naar sprekers oordeel, dat men in overeenstemming met de C.A.O. voor het schildersbedrijf, waarvan dezer dagen eveneens de ver bindendverklaring is aangevraagd, de C.A.O. eenvoudig beperkt tot het eigen lijke bouwbedrijf en niet tracht deze uit te breiden tot andere bedrijvtn. Na dit openingswoord ontspon zich een uitvoerige discussie, waaruit bleek, dat men algemeen bezwaar heeft tegen de thans on dernomen poging om via de verbindendver klaring van deze collectieve contracten, ar beiders, behoorende tot industrieele onderne mingen, kunstmatig te gaan rekenen tot vaï, b°uwvak met als gevolg doorkruising van de arbeidsvoorwaarden in een zelfde onderneming, die toch als een eenheid moet worden beschouwd. Besloten werd een verslag van. de bijeen komst toe te zenden aan den minister van Zaken- Daarbij zal er op worden aangedrongen, bij een eventueele verbin dendverklaring duidelijk vast te stellen, dat ?niiTi A' 0 s ""tuitend beperkt zullen blijven tot de eigenlijke bouwbedrij- ge(:n het"**!™ zullen hebben op ondernemingen, die als zoodanig niet tot het bouwbedrijf behooren. Boekdrukkers en rasterdiepdrukbedrijf Jaarverslag van den Bedrijfsraad De Bedrijfsraad voor het Boekdrukkers en Rasterdiepdrukbedrijf heeft onlangs overeenkomstig het bepaalde bij artikel 12 der Bedrijfsradenwet het verslag van zijn werkzaamheden over het jaar 1937 aan den Minister van Sociale Zaken toegezonden. In dit verslag wordt allereerst gememo reerd het overlijden van de heeren F. v. d. Wal en Mr J. H. M. van Roosmalen. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van het verloop der onderhandelingen in zake de aanvrage tot het algemeen verbin dend verklaren van de C.A.O. in de typo grafie en het rasterdiepdrukbedrijf. Tenslotte wordt een opsomming gegeven van de correspondentie met de regeering over eventueele invoering van een wandel- week. Aan het eind van het verslagjaar was dit vraagstuk nog niet afgehandeld, hoewei reeds toen duidelijk werd, dat van een ver plichte doorvoering eener wandelweek niet heel veel zou komen. De raad heeft voorts van advies gediend betreffende de toepassing van de wet in zake de verdeeling van den beschikbaren arbeid-1937, alsmede over de eventueele in voering van een arbeidsboekje. Vervolgens doet het verslag eenige mede deelingen over de in samenwerking met andere bedrijfsraden gehouden vergade ringen. Het verslag besluit met een financieel overzicht VIJF-EN-ZEVENTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar P. Muller—Here ns te Delft hoopt 22 Juli a.s. zijn vijf-en-zeven tigjarige echtvereeniging te vieren. De beide oudjes zijn thans 98 jaar oud. N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaaii omtrent de rechtspersoonlijkheid van de classes der Geref. Kerken. Verschenen is de Memorie van Antn woord op de wijziging van de Bedrijfs-t ra den wet. Er zal dit jaar wel een schatting plaats hebben van den vlasoogst. Recordomzetten van het Unilever-con-« cern in 1937. De dader van den moord te Rotterdam is gearresteerd. Het Belgische kabinet is afgetreden? Paul Spaak hoopt tegen Dinsdag een nieuwe regeering te vormen. Del Vayo's eisch tot opheffing der non-interventie is door den Volkenbondsi raad verworpen. Het Amerikaansche wapen-embargo in-t zake Spanje blijft gehandhaafd. bctonhout KISTENHOUT HOUTHAN DEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Grevenliege. Fahrenheit- straat 343, Rotterdam, Zwaanshals 119-121 JRtRLEXVraagt prijs LIJSTWERK BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN J. M. v an Osnabrugge KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland) Telefoon O-B'land 108 AANGIFTEN VOOR INKOMSTEN EN VERMOGENSBELASTING HIELKO VAN OALTJE Het boek, dat de harten verovert. Vraag het bij Uw Boekhandelaar Uitgave J. H. KOK N.V. te Kampen. Door drijfas rondgeslingerd Jongen zwaar gewond In de stroohulzenfabriek van J. B. C. Ca- ron te Asten stond de 15-jarige Van de B. op een ladder, om een riem over een wiel van de drijfas, welke door de fabriek loopt, te leggen. Hierbij werd de mouw van d© overall van Van de B. gegrepen door een sluitschroef, met het gevolg, dat jongen door de as werd rondgeslingerd. Hierbij werd hy tegen een balk geslagen, die ongeveer een halven meter boven de as lag. Alle kleeren werden den jongen van het lyf gerukt. Daar de as toen geen houvast meer had. viel de jongen op den grond, nog voordat de machine kon worden stilgezet. Onmiddellijk werd Dr Jansen gewaar schuwd, die spoedig arriveerde. Het elacht- offer bleek een arra en een been gebroken te hebben. De jongen klaagde verder over pij-" nen in de borst. Dr. Jansen achtte overbren ging naar het gasthuis te Helmond noodza kelijk. DE GEVOLGEN VAN EEN TWIST Eenigen tijd geleden werd zekere v. Se te Raamsdonksvee, r bij een twist zoo danig op het hoofd geslagen dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht- Na verschillende operaties te hebben onder gaan is de man dezer dagen overleden. HCN COGC«T AMmrrro GOCO TT™QkJKS-TSTSf OOn sr*OOHCN® WA AM ■BA-K «N KOUO VATtd 00 ALLS KAMCHS KAMERS M&ONTBifT-f-a.-ngr BADKAMER -f-4- Champagne ERNEST IRROY Demi Sec Sec Quallté spéciale pour les banquets. Generaal Agent: ANDRE KERSTENS. Tilburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1