HALVE EEUW CHRISTELIJK FRONT Wonderlijk symbool VRIJDAG 13 MEI 1938 DERDE BUAD PAG. 9 Via De Meester naar Heemskerk IV I Zelden is er in ons land een zoo felle en malcloos-wreede verkiezingsactie gevoeld als in 1903. Minister Kuyper moest weg cn de coalitie moest kapot. En het is oogcnschijnlijk aan de vereenigde linker zijde gelukt. Toen al wat vrijzinnig was in extase gejubeld had: 5248, hi ha ho, bood het Kabinet-Kuyper zijn ontslag aan. Het was zijn parlementaire basis kwijt. Het kwaad was gesticht, maar iets goeds werd er niet uit geboren. Want op 52 vrij zinnigen van allerlei schakeering kan zich geen vrijzinnig ministerie veriaten. En Mi Goeman Borgesius, die Kabinetsfor mateur was, huurde dan ook een zetbaas om voor hem de kastanjes uit het parlemen taire vuur te halen. Zoo kregen we het ministerie van kraakporselein met Mr. Th. II. de Meester als premier. Het waren op zichzelf geen zwakkelingen of onbekwame mannen, de ministers in zijn Kabinet, en de minister-president zelf, hoe wel zonder ervaring, bracht het er heusch niet zoo kwaad af. Maar, het politieke ce ment ontbrak: het ministerie kon niet bou wen op 52 eensgezinde Kamerleden. Daar om was en bleef liet Kabinet zwak en kon Dr. Nolens zich de scherts veroorloven: „wij zitten met de menschen Ook sukkelde de premier met zijn mede werkers. De Minister van Marine, W. J. Cohen Stuart was een eenvoudig, goed mensch, maar miste de capaciteiten voor dit zware departement. Hij ging na twee jaar zonder bepaalde reden heen. De Minister van Oorlog, H. P. St a a 1 ging meer dan eens door de spitsroeden van hel parlement, getuige „de nacht van Staal" in de Tweede Kamer, waarbij Tal ma zeer actief was; straks volgde de verwerping der begrooting in de Eerste Kamer. Prof. Kraus van Waterstaat aanvaard de tijdens zijn ministerschap een opdracht als waterbouwkundige voor de regeering van Chili, wat Mr Kolkman op het geestige idee bracht om voor te stellen aan het de partement van Waterstaat een bordje te bevestigen met het opschrift: „Voor Chili twee keer bellen". Op 21 December 1907 verwierp de Tweede Kamer de begrooting van Oorlog van minis ter Van Rappard en op 11 Februari d.a.v., dus ruim 21/2 jaar 11a zijn optreden, trad 'heel het Kabinet af. Het had weinig meer gedaan dan af te breken of de invoe ring tegen te houden van wat heVJTtiIiiisteric- Kuypcr begonnen was. liet ministerie-Heemskerk De politieke situatie was moeilijk. Maar Mr. Th. Heemskerk was moedig genoeg om de vorming S?an een reohlsch kabinet op zich tc nemen en hij slaagde daarin boven mate. Als ministers traden op Mr Heems kerk zelf (Binnenl. Zaken); Jhr Mr R. d e Marees van Swinderen (Buitenl. Zaken); Mr A. p. l. Ne lissen en Mr E R. 11 Re go ut (Justitie); J. Went hol. (Marine); Mr M. J. C. M. Kolkman (Fi nancicn); F. H. A. Sabron, W. Cool en II Co lijn (Oorlog); Mr J. G. S. Bevers on Mr I- H. W. Re go ut (Waterstaat); A. S Talma (Landb., Nijv. en Handel); A. W F. Idcnburg en J. H. de Waal Male- f ij 1 (Koloniën). Het Kabinet-Heemskerk had veel tegen spoed, wat de personen betreft. Minister Nelisscn moest wegens gezondheidsredenen aftreden, Mr E. R. H. Regout overleed. Minis ter Wcntholt werd door verwerping van het aangevraagde pantserschip tot aftreden ge dwongen; Minister Sabron nam wegens ge zondheidsredenen ontslag; Minister Cool ging na een motie-Duymacr van Twist be treffende de financieele positie der officie ren heen; Mr Bevers overleed; Idenburg werd tol gouverneur-generaal van Ned.- lndië benoemd. Gevolg van deze mutaties was, dat Mr Heemskerk Minister ad interim is geweest van Justitie (ivvae keer) cn van Koloniën; dat Wcntholt tijdelijk Oorlog moest waar- lu men en Colijn Minister a.i. van Marine was, terwijl Talma eenige weken M ater- slaat heeft beheerd. Letten we op deze ipersoneelsmoeilijk- '3ieden, dan verbaast het ons, dat dit Kabi net zoo veel heeft tot stand gebracht, te meer, omdat het van begin 190S tot Sep tember 1909 een linksohe meerderheid in" de T\v eede Kamer tegenover zich vond. E11 hoe stond het met de rechterzijde? Die was hoogelijk ingenomen met het op treden van het derde Christelijke Kabinet, al werd in anti-rev. kringen wel eenigszins gemokt over het feit, dat Dr Kuyper gepas seerd was. We moeten dit goed zien. Er was geen wantrouwen tegen Heemskerk en zijn man nen, maar menigeen had .het Dr Ivnyper zoo gaarne gegund, dat hem in 190S eerherstel was aangeboden na de infame bestrijding Ds. A. S. Talma Mr. Th. Heemskerk van 1905. En Dr- Kuyper heeft het persoon lijk ongetwijfeld ook zoo gevoeld; maar toen hij over het persoonlijke heen was heeft hij. het Kabinet hartelijk gesteund en hoogelijk geprezen. Natuurlijk lieten de vrij zinnige pers en de vrijzinnige earieaturisten zich in deze dingen niet onbetuigd: zij trachtten en soms op meesterlijke en geestige wijze de klove tusschen Kuyper en Heemskerk zooveel mogelijk te ver- brccden. Dit alles, het valt niet te ontkennen, was aanvankelijk voor Heemskerk een voordeel. De linksche meerderheid viel niet met die felheid op hem aan, waarmee ze ongetwij feld Kuvpcr zou bestookt hebben. En zoo doende werd de positie van het derde Chris telijk Kabinet zóó sterk, dat het in 1909 niel aan aftreden behoefde te denken, doch in tegendeel na Je verkiezing kon steunen op een ongekende meerderheid van 60 leden der Tweede Kamer. Aan het principieel karakter van 't kabi net-Heemskerk viel al direct bij zijn optre den niet te twijfelen, al was de woordkeus van den formateur anders dan van Kuyper Immers toen op 10 Maart 190S het ministerie voor de Tweede Kamer verscheen, begon Mr Heemskerk de Regeeringsverkla ring aldus: „Wij hebben ons verplicht geacht de roeping te aanvaarden om het bewind te voeren en wel overeenkomstig de begin selen, levende in de partijen der rechter zijde. Wij oordeelden ons aan die taak niet te mogen pnttrekken, nu de mogelijk heid der formatie van een nieuw Kabi net, steunende op een geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen. Het kabinet wil trachten door toepassing zijner beginselen zooveel mogelijk bevre diging te schenken."' Behalve moedig op het stuk der beginse len was het ministerie het ook op dat der wetgeving. Het groote bezwaar Aer rechter zijde tegen het vorig kabinet was, dat aan de weermacht te weinig aandacht was geschonken. Natuurlijk, ministers, die leef den bij de gratie der S.D.A.P. konden op dit stuk niets doen, want in dien kring gold nog: „geen man cn geen cent". Daarom had men ook het ministerie-Kuyper met „snel vuurkanonnen" bestookt. Met de Liberale Unie stond het niet veel beter. Die eischte in 1905 „in de eerste plaats bezuiniging op militaire en andere uitgaven" en voorts „hervorming van het defensiewezen in de richting van een volks leger". Hoe die twee eischen met elkaar konden harmonieeren, daarover zweeg men wijselijk. Doch hoe het zij: het Kabinet, dat op ver sterking der weermacht aanstuurde, was niet populair. Toch pakte het ministerie- Heemskerk deze dingen aan; allereerst door volledige uitvoering te geven aan de Mili tie-wet 1901, door de aanvulling der Land weer, de Landstormwet en de verbetering der kustverdediging. De Militiewet 1912 van Minister Colijn gaf ons land wat in dat jaar verwacht mocht worden en het is aan het moedig pogen van het toenmalige .Kabinet te dan ken, dat in 1914 de mobilisatie zoo vlot kon verloopen en op het buitenland een zoo gunstige indruk maakte. Daarbij komt nog, dat de uitgaven voor de defensie wel belangrijk stegen hoe kon het anders, ook door de salarisverbete- ringen maar dat de stijging toch zeer normaal was. Immers in 1901 bedroegen de Oorlogsuitgaven 15 pet van liet totaal dei Staatsuitgaven, terwijl dat percentage ii. 1913 tot uy2 pet was gedaald. Dat is zuinig beheer! Een Christelijk ministerie zorgt voor de weermacht, maar verwaarloost andere be langen niet. Het Kabinet van 1908 heeft ont zaglijk veel gedaan voor de zedeloos- heidsbestrijding, in welk opzicht linksche kabinetten meestal passief bleven, omdat ze zoo uitermate bang zijn voor cen suur cn „schijnheiligheid". De vrome Regout durfde de zaak ech ter aan te pakken, daarmee voortzettend 't werk, dat zijn geloofsgenoot Loeff in hel Kabinet-Kuyper was begonnen. Zijn zede- lijkheidswcttcn zijn beschimpt en in de Tweede Kamer door de Liberale Unie (niet door de Vrijz.-Democraten) afgewezen om dat zij tegen een enkele bepaling bezwaar hadden. Maar in de Eerste Kamer ging het beter. Ook de liberalen in dit college had den „primitief bezwaar tegen de bepaling xan den totalisator", maar na de krachtige bijkans roerende rede van minister Regout werd het ontwerpaangenomen zonder hoofdei ij ke stemming. De wenscli van den Minister was vervuld. Het was een nationale wet geworden. En van deze wet is later door vrijzinnigen, het zelfde gezegd als van de Drankwet-Kuyper: ze is een zegen voor ons volk geworden. Binnenlandsche Zaken bleef echter bij Justitie niet achter. Hoewel minister Heemskerk telkens weer op een andei departement moest wezen, bracht hij be- langrijke weiten met betrekking tot het Ge meenterecht tot stand: voorts pensioenwet ten voor gemeenteambtenaren en hun; we duwen; terwijl de Armenwet radicaal werd herzien. Dit werd een echt stuk Chris telijke wetgeving enpolitieke tegen standers hebben ook hiervan de groote be- teekenis erkend. Tenslotte kwam Heemskerk met zijn „Bouwwei'teken" voor de bijzondere school 'aartegen heel de linkerzijde zich ver klaarde en eindelijk diende hij een nieuw Grondwetsartikel in, dat de vrije school als regel wilde stellen, terwijl de staats school aanvulling zou worden. Dr Kuyper jubelde er over in zijn deputaten-rede: „De Meiboom in de kap",„dat dan tociieindelijk Groens zielsinnige bede, de smeeking van al 's Heeren volk, de vervulling zou tegen gaan"; maar die wensch is toen nog niet verkregen. Ziedaar het persoonlijk, principieel be leid van Heemskerk. En naast hem stond Talma, een held in volle wapenrusting, een Christen-democraat van het edelste soort. Hoe die gewerkt en wat die tot stand gebracht heeft, is met geen pen te beschrij ven. Hij heeft eigen kracht verteerd in zijn ijveren voor de eere Gods en het sociale recht op maatschappelijk gebied. Niet alle ontwerpen van Talma zijn in het staatsblad gekomen en die er in kwamen zijn voor een deel pas jaren later werkelijk uitgevoerd; maar dp Invaliditeivs- en Raden- wet kwam tot stand; voor de Ziektewet werd de weg gebaand cn tallooze kleine wet ten brachten op arbeidsgebied verbetering. Om slechts iets te noemen; Hervorming Ar beidsinspectie, Visscherij. Octrooi- Steen houwers- Stuwadoors-, Boter-, Arbeids-, On gevallen-, Veiligheids- en Hinderwet. Talma was een man met een hart van goud en een wprkkracht, welke hemzelf verteerde. Doch, hoeveel het ministerie-Heemskerk ook presteerde, toen de verkiezingen kwa men hadden de vrijzinnigen weer een ge schikte leugen gevonden om tegen het Ka binet te ageeren: thans had Minister Kolk man het gedaan met zijn Tariefwet; het ministerie viel en moest plaats maken voor het Öorlogs- onderwijs- en Kieswetkabinet- Cort v. d. Linden. III stond in ons blad van 4 Mei. UITERST HARTELIJK AFSCHEID VAN KONING LEOPOLD Momenten van bijzondere schoonheid op Ypenburg Uitermate hartelijk is het afscheid geweest, dat Koning Leopold van België in den middag van den dag van giste ren van ons Koninklijk ITuis en van ons land heeft genomen. Dc belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot en de toejuichingen waren niet van de lucht. Toen wij omstreeks half drie op het Vlieg veld Ypenburg kwamen, stonden daar de drie Belgische militaire vliegtuigen keurig netjes op een rij geschaard, wachtend op den kostbaren last. Voorloopig echter was er weinig te beleven, dan dat nu en dan een klein rond vluchtje werd gemaakt met een kleine Pandermachine. Langzaamaan even wei nam de drukte op het veld toe en kreeg het inmiddels zeer talrijk geworden publiek iets meer te zien. Een gejuich steeg op, toen een hofauto arriveerde, waarin de piloten bleken te zit ten. keurig uitgedost in hun eenvoudige, maar toch sierlijke uniformen. Even latei- kwamen ook de heer v. Karnebee k, Com missaris van de Koningin in Zuidholland, de heer IT ellenher? Hubar, burge meester van Rijswijk, enkele militaire atta che's en leden van de Koninklijke hofhou ding. De hooge personen onderhielden zich met elkaar op het terras voor liet restaurant van de leden der Luchtvaartschool. Inmiddels schreed de tijd voort en hei was reeds over half vier geworden, toen plotseling een rij hofauto's den hoek om kwam draaien. Onder luid gejuich van do menigte, die zich tegen de hekken verdrong, stegen H.M. de Koningin, Z.M. de Koning dei Belgen, Prins Bernhard en verschillende hooggeplaatste personen uit de wagens. Har telijk en minzaam spraken zij met degenen, die daar reeds waren verzameld. De piloten waren intusschen druk doende met het gereedbrengen van de vliegtuigen. Aangezien het open legervliegtuigen waren, moesten de inzittenden zich kleeden vliegpakken, voorzien van parachutes. Toen het moment was aangebroken, waarop men wenschte te vertrekken, werden allerwege op het bordes, waar de Koninklijke perso- Christelijke Boeren- en Tuindersbond Jaarverslag over 1937 Rustige groei Een dezer dagen verscheen het gedrukt jaarverslag van den Christelijken Koeren en Tuindersbond over het jaar 1937. Wij ontleencn daaraan het volgende: Na de reorganisatie van den Bond in 1934 bestaat deze uit 8 leden, n.l. de rechtsper- soonlijkheid-bezittende provinciale organi saties van den C.B.T.B. Op 31 December 1937 waren bij deze pro vinciale organisaties aangesloten 370 plaat selijke afdeelingen en 16849 individueele leden. In 1937 is het aantal plaatselijke afdee lingen toegenomen met 10; het aantal individueele leden met 882. Een gestadige verdere groei, viel in het afgeloopen jaar waar te nemen. Het voeren van propaganda werd ook in 1937 krachtig voortgezet. Ongeveer 9000 propaganda-brochures wer den beschikbaar gesteld. Evenals voorgaande jaren werd weer eer krachtige steun ontvangen van den Pro pagandist van den Bond, den heer P. J K o 1 ij n ie Gouda. In het afgeloopen jaar kon het blad van den C.B.T.B. „Ons Platteland" regel matig verschijnen. Naast „Ons Platteland" verschenen vijf provinciale edities voor dc provincies HollandBrabant, Gelderland, Dj en the, Friesland en Groningen. Wat gedaan werd Door 't Hoofdbestuur worden in zijn vei paderingen sleeds uitsluitend organisa torische aangelegenheden behandeld en die zalcen, welke den Bond en de belangen van zijn lc-den, in zijn geheel betreffen. Afzonderiijke permanente Commis- 35f s behandelen dc zaken welke een be [aaide bedrijfstak of een bepaald gebied der werkzaamheden van de organisatie Zoo bestaan er Commissies voor akker bouw, veehouderij, tuinbouw, pluimvee houderij en arbeidszaken. In het agrarisch "bedrijfsleven werd ver wacht, dat 1937 dit belangrijk dichter zou brengen bij het einde van de crisis. Hoewel •Jet kan worden ontkend, dat in verschil lend opzicht eenige verbetering viel waar le nemen, zijn alle verwachtingen niet in vervulling gegaan. Zr-o gaf het voorjaar 1937 voor den tuin bouw betere resultaten dan voorgaande jaren, doch in den zomer en "herfst werd weer een terugslag ondervonden. Doch ook al kan niet dankbaarheid wer- nen geconstateerd, dat de bruto-ontvangsten iets zijn gestegen, hiertegenover staat, dat nik de productiekosten aanmerkelijk zijn toegenomen. In .937 is ook een aanvang gemaakt mei het liquideeren van enkele cri- sis maatregelen. J»e Minister van Economische Zaken gaf lei haal del ijk blijk van meening te zijn, dat aan sommige crisismaatregelen het crisis karakter ging ontbreken. Als voorbeelden werden genoemd de consumptiemclkrege- ling, de consumptie-aardappelteelt, de bloem bellen en de spekexport. Het Agrarisch bedrijfsleven De Christelijke land- en tuin bouwscholen en het cursus-onderwijs hadden een regelmatige ontwikkeling. Steeds dringender werd de behoefte aan uitbreiding van het aantal Chr. Lagere Land- en tuinbouwscholen gevoeld. De toe loop van leerlingen was b:j sommige scho len zoo groot dat een vergelijkend examen moest worden gehouden. Het stemt daarom tot voldoening, dat ook de Minister van Economische Zaken, blij kens de verhooging van het subsidiebedraj voor lagere land- en tuinbouwscholen op de Rijksbegrooting 1938. overtuigd is van de behoefte welke er ten plattclande aan der gelijk onderwijs bestaat. Tiet Hoofdbestuur heeft in dit feit aanlei ding gevonden om bij vernieuwing de dacht van den Minister te vestigen op den grooten achterstand, welke er ten deze steeds bestaat ten aanzien van het pro'.es- tantsch-christelijk onderwijs. Van de 72 thans bestaande lagere land- en tuinbouw* scholcn, dragen er slechts 20 een protes- tantsih-christeTjk karakter. Van de meer dan 30 overige onderwijsinrichtingen op het gebied van land- en tuinbouw in ons land, is dit slechts met een tweetal het geval. Deze verhouding komt geenszins overeen met die tusschen het openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs en meer speciaal het protestantsch-chrislelijk onderwijs ten plaltelande. Een no2 grooter achterstand bestaat ten aanzien van het christelijk landbouw- h u i s h o u d on de r w ij s. Niettegenstaande de vele pogingen welke reeds werden aangewend om hierin verbe tering te brongen, is het resultaat nog ge ring. Christelijk Landbouwonderwijs In het verslag-jaar werd regelmatig ove. Ie? gepleegd met het College van Regeo- ringscommissarissen en den Directeur-gene raal van den Landbouw. Eveneens met de andere christelijke so ciale organisaties van werkgevers en arbei ders; met de beide andere centrale land bouworganisaties en andere, meer techni sche, vereenigingen. Voorts is de C.B.T.B. vertegenwoordigd ii diverse commissies. Het. bureau van den Bond is gevestigd te 's-Gravcnhage aan het Louise de Colignv plein 10. De werkzaamheden van dit burea dal in een behoefte blijkt te voorzien, brei den zich nog steeds uit. Aan het verslag zijn een aantal bijlagen toegevoegd, betrekking hebbend op de dooi den Bond gestichte Bedrijfsvereenigiag. „Het Platteland", te Gouda; de onderwijsin richtingen en-de organisaties van Chr. Jon ge Boeren en Boerinnen. Het geheel bevat een soliat van gegevens Aan den Noordsingel te Bergen op Zoom, viel mej. G. door een afdak van as best golfplaten. Hierbij liep zij een zware hoofdwonde op. Gistermorgen is zij aan de ondingen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het slachtoffer was ge huwd en moeder van 7 kinderen. Bij de Doop van Prinses Beatrix, 12 Mei 1938. Zoo was de twaal[de Mei de eerste zomerzoele Van zon verzade dag. waarop heel Nederland. In bosch en beemd en stroom, in plassen en in poelen ln volle pronk zich toont een wonder uit Gods hand. Begroet met blij gejuich en luide jubelklanken. Omstuwd door gouden zon en vorstelijke pracht, Temidden van een volk, dat bidden kan èn danken, Is onze Beatrix naar 's Heeren huis gebracht. Daar is zij in de Doop den Heere opgedragen. Als in Gods vast Verbond in Christus ingelijfd. Daar was het oog des volks op onzen God geslagen Die knecht en koningskind in Zijn register schrijft, Een schreiend V or stenkind, en dankbre Ouderharten Een volk, dat God verheft en op Zijn liefde pleit: Een wonderlijk symbool van 's levens zorg en smarten Waarover 't zonlicht straalt van Gods barmhartigheid (Nadruk verboden.) LEO LENS, een zeer sportieven indruk maakte, met elk van de aanwezigen, in hei bijzonder met den heer Van Karnebeek, een praatje maakte. Bijzonder hartelijk was het afscheid, dat Koningin Wilhelmina van den Ko ning der Belgen nam. Daarop maakte Koningin Leopold zich gereed, zijn vliegcostuum aan te trekken, het geen opvallend eenvoudig en vlug in de open lucht geschiedde. De vliegkap en de parachute voltooiden het tenue, dat er oogenschijnlijk weinig vorstelijk uit zag, maar dat toch wel in staat was, te overtuigen van den sportieven en onder- nemenden aard van den Koning. Voordat hij het vliegtuig besteeg, dat voor hem gereed stond, maakte Koning Leopold nogmaals het saluut voor de Koningin en Prins Bernhard, van wie de laatste gekleed was in de uniform van kapitein bij de gre nadiers. Vriendelijk groette de Koningin terug. Langzaam werd daarop naar het einde van hot vliegveld getaxied en toen werd de reis aangevangen. Bij het opstijgen van het vliegtuig, dat zeer gemakkelijk loskwam van den grond, wuifde Koning Leopold harte lijk en het gejuich en het geroep van „Leve de Koning" en „Vive le Roi" was niet van de lucht. Na het eererondje verdween het eskader, keurig in formatie vliegend, in de verte, het Belgenland tegemoetZeer prettige herinneringen bewaart ons Vorste lijk Huis en ons volk aan dit bezoek en gaarne hopen we, dat het voorgenomen of- ficieele bezoek van Koning Leopold aan ons land, dat binnen enkele maanden zal plaats hebben, spoedig moge komen. Na het vertrek van den Koning der Belgen werd aan onze Vorstin en Prins Bernhard een welgemeende ovatie gebracht, waarvoor de Koninklijke personen hartelijk dankten. Deze momenten op Ypenburg nemen in de reeks van gedenkwaardige momenten op dezen blijden dag een bijzondere plaats in. Een vreemdsoortig vaderlander In „Landbouw en Maatschappij" van 21 April treffen wij een verhaal aan van een Groninger boerenzoon, die enkele dagen in Duitschland heeft doorgebracht. Over zijn verblijf in een om haar bier vermaarde stad vertelt hij het volgende. „Toen ik naar boven ging, om me wat af te boenen vergezelde mij de kastelein; zijn eerste vraag was: „Hoe gaat het bij U in Holland?" Daar ik tegenover vreemden over dergelijke dingen dadelijk liever niet uitweid, gaf ik een ontwijkend antwoord. Wel was ik verwonderd toen de man mij vertelde, dat hij het met de Duitsche regeering niet eens was. „Alle vrijheid is toch weg hier", ver telde hij, „we durven hier niets te ver tellen, want doorloopend hebben we de gevangenis op den achtergrond". Ik vertelde hem, dat dit bij ons ook zoo was, en dat dit in eiken goed geordenden staat zoo moest zijn. Bij ons mogen we ook niet alles vertellen wat we willen. Toen kwam de aap uit de mouw, hij was Roomsch-Katholiek en vertelde hoe Hit- Ie alle macht aan deze kerk ontnomen had." „Een wonderlijk vaderlander, deze boe renzoon! laat D e Vrijheid hierop volgen. Hoe ter wereld kan deze man beweren, dat men ook in Nederland doorloopend de gevan genis op den achtergrond heeft". Het is niet ongewoon, dat nationaal-socia- liisten in „Landbouw en Maatschappij" schrij ven en De V r ij h. e i d veronderstelt, dat deze vreemdsoortige vaderlander ook tot dit ras behoort. Onwaarschijnlijk is het niet; doch het kan ook zijn, dat het een slimmerik is, die den „zot naar zijn dwaasheid antwoordde", doch verzuimde hiervan thans meldintr te maken. Sproeten komen vroeg ttf het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten •O Berichten. 12.15 KRU- Meiodisten, m.m.v. s .list 1.00 Gram.muzlelc en berichten. 1.20 Vervolg concert 2.-00 Voor de rijpere jeugd 2.30 KRO-Oraest 3.00 Kin-* deruurtje. 4.00 KRO-Orkast (4.45—5.00 Grai Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Over peinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Har monie-orkest van de Oranje-Nassau-MJjnen, de KHO-Melodlsten, solisten en gram.muziek. 10.30 Berichten ANP. lu.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gram.muziek. HLVGRSUM II. 301.5 M. VAR A-UItzendinir. 10.0010.20 vn. cn 7.30S.00 n.m. VPRO. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti*ube- dröven. 12.00 Gram.muziek. L00—1.45 Esme- ralda-Septet, en gram.muziek. 2.00 Causerl* „De Radioraad 10 jaar". 2.15 Gram.muziek. 3.15 Causerie over het Schaakspel. 3.30 VA. RA-Orkest m.m.v. solist 4.30 Esperanto- uitzendlng. 4.50 Gram opnamen. 5.30 Gram. muziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgel spel. 6.30 Uot de Roode Jeugdbeweging. 7.05 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Her-, haling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, 2.20 Kwintet 3.00 Causerie. 3.20 Strfjkkw tet 4.05 Band. 6.05 Orkest. 6.50 Radiojour- 7-20 Variété. 8.40 Amerikaansch week-* irt 10.20 Orkes 1571 M. 7.30 Gevar. 9.30 Kwintet 10.20 Orkest 11.20 C.20 Orkes M.: 11.20 Orkest. 12.30 Concert 3.20 Or- 6.05 Zang. 7.23 Concert 5.30 Pop. concer| Bloemen in het Oranjejaar De heer J. G. v. d. Werf, eigenaar vaiï een zaad- en plantenkweekerij le Sus- hujsterveen (Fr.) stelt zakjes met bloemcn- zaad verkrijgbaar, inhoudende vier kleuren* oranje, rood, wit en blauw. De prijs bedraagt 15 ct. per pakje, van welk bedrag 6 ct. ten goede komt a^in de Ned. Middernachtzen* dmgsvereeniging. (De kostprijs bedraagt ongeveer 9 ct.) Het bestuur der genoemde vereeniging juicht dit plan zeer toe en zoekt verkoopers en verkoopsters; H.M. de Koningin zond ee.-i dankbetuiging voor de toegezonden Oranje-pakketjes. WETENSCHAP CLUB VAN VEERTIG Wij vernemen, dat de heer Pierre-Georges Bastide, President-Oprichter van de „Club Artistique et Sportif de la Publicité" te Parijs, op Woensdag 18 Mei voor de club van Veertig te Den Haag een lezing zal komen houden over: „Geschiedenis, ontwikkeling en organi satie van het Fransche Publiciteitswezen". Aan het geheel zal het karakter van een Franschen avond worden gegeven, welke niet alleen dient voor de reclame van Frankrijk en Nederland, maar ook ter bevestiging van de band tusschen beide landen. De vakafdceling Slalionspersoneel ran den Pret. Chr. Bend ran Spoor- en Tramwegpersoneel herdacht in gadering te Utrecht haar twintigjarig bestaan. Groepsfoto van de aanwezigen. feestver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9