DF INSTORTINGS-CATASTROPHE IN ROTTERDAM VRIJDAG 13 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 N.V. BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN AMSTERDAM C. SARPHATISTRAAT 35 T„S.T. K N VOLGESTORT KAPITAAL F 2 030.000 - TALE RESERVES RUIM F 2.000.000.— GEEFT UIT 4 OBLIGATIES 100 propagandistische waarde van hei' schaak toernooi voor de badplaats verloren, gaan. Het comité verzoekt daarom aan den raad do voorwaarde van op Zondag niet te spelen t'e vervangen door: op Zondag niet te spelen tijdens de godsdienstoefeningen- De meerderheid van het college van B en W- kan de door (het comité gevoerd© be zwaren volkomen billijken en stelt den raad thans voor aan de deelneming van de 3 meent» in het garantiefonds de voorwaarde te verbinden, dat op Zondagen niet gespeeld mag worden vóór des middags 12 uur. De minderheid van het college is daaren tegen van meening, dat de eerder gestrdde voorwaarde, dat op Zondag in het geheel niet wordt gespeeld, behoort te worden ge handhaafd. DE BURGEMEESTER MET VERLOF t.t Naar wij vernemen zal burgemeester J- B. n, V. M. J. van de Mortel vanaf Maandag 16 20 Mei tot en met Dinsdag 7 Juni a.s. met verlof buiten de gemeente vertoeven. Als loco-Burgemeester treedt op: wethouder E. L. de Witt. 20 DE RAADSAGENDA AANGEVULD r" De agenda voor de raadsvergadering van ;n, heden is met een viertal punten uitgebreid, en te weten: 11. Eervol ontslag Hoofd der Openbare Lagere School; 12. Voorstel tot t pachten van een gedeelte duingrond aan de Q. van Uffordstraat voor parkeerterrein; 13. Opname van B. Schaa-p in het gasthuis te hen Noordwijk-Binnen; 12. Voorstel tot verbete- ng ring en verhuur van de woning School straat 2b. rif. DE HEER R. KL UNDER GAAT HEEN po- Naar wij ven-nemen, heeft de heer R. KI un dvr, hoofd van de openb- lagere school, al en hier, bij den raad tegen 1 October a-s. ontslag aangevraagd, wegens het alsdan bereikt hebben van den pensioengerechtigden leef- tijd (60 jaren), te UITBREIDING VAN HET VASTE POLITIECORPS B. en W. stellen den Raad thans voor zu'ks onder intrekking van hetgeen bij de begrooting 1938 te dien aanzien is besloten het aantal vaste agenten van politie uit te breiden met 2 en het aantal tijdelijke dd. agenten (zomeragenten dus) te verminderen met 3. ALzoo zal de gemeente bij aanneming van dit voorstel 12 vaste agenten van po- )or litie tellen en 3 tijdelijke agenten voor het zomerseizoen. Het feit, dat tijdelijke agen ten in het algemeen nog onvoldoende prac- tisóhe ervaring missen heeft B. en W. tot dit voorstel, dat een wijziging in de „veror dening gemeentepolitie Noordwijk" met zich brengt, geleid, ar DE WERKLOOSHEID Het aanta] werkloozen in deze gemeente ®e- is vergeleken met 14 dagen geleden met 24 len gedaald en bedraagt thans 502. Intusschen epe is dit nog 28 meer dan verleden jaar op ma dit tijdstip, toen het aantal werkloozen 474 bedroeg. De groot© droogte van den laatsten tijd en de daardoor nog geringe werk- gelegenheid in het bloembollenbedrijf zal te- hier wel de oorzaak van zjjn. Van deskun- da« dige zijde verzekerde men ons althans dat er in dit bedrijf bijv. nog heel weinig „wiedwerk" was. Het aantal vrouwelijke ter arbeidsbeurs a_, ingeschreven weikloozen bedraagt 24, dit is 30 minder dan veertien dagen geleden, GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoote Mej. C- J. Plug, thans verpleegster in ..Eudokia" te Rotterdam is geslaagd voor het diploma ziekenverpleging. NOORDWIJK AAN ZEE ORANJEVEREENIGING In „de Landbouw" vergaderde de Oranj»- vereeniging onder leiding van den heer G- v. d- Laiyt. De secretaris, d« heer W. Ba a 1- bergen las heï jaarverslag. Het ledental verdubbelde, maar is nog voor uitbreiding iani -vat/baar. Een kort ovenzicht ovetr de tien ak' vereenigingsjaren volgde. De functie van secretaris zal hierna worden vervuld door den heer P. Plug, Hoofdst. 21- De voorzitter dankt» den secretaris voor zijn verslagen en het vele werk dat hij voor de vereeniging heeft verricht. Daarna kwam de penningmeester, de ferv< reer P- v. d. Deijl, aan het woord. Zijn ver slag gaf een klein kassaldo aan, doch er De moest nog wat: betaald worden. Als leas den coniTole-cammissie werden de heeren Chouf- de four em v. d. Haak benoemd- n°' De aftredende bestuursleden, de heeren eek, Kranenburg, Baalbergen en v. d. Deijl wer- den troeft bijna algemeene stemmen herko- zen. Over de a-s. feestviering werd heel wat van 6e9Pr°ken- -Als voorloopig programmawordV ^noemid': Koraaknuziek, kinderoptocht en tractatio, volksspelen, allegorische optocht, ver<) volkszang en concert De heer Gooi zou gaarne met' Tiet oog op n het bijzondere feit meerdere dagen feest onk "vieren. Dit zal echter wel afstuiten op finan cieele bezwaren. Zijn er meevallers' dan kan aan men nog verder zien- RIJNSBURG PLAATSELIJK COMITé DER CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG eeft Na een kort welkomstwoord, waarin do ner- voorzitter o.m. zeide, dat het voortbestaan der Centrale, door de nog steeds groote werkloosheid noodzakelijk was, werden de verschillende zaken, o.a. wijk verdeel ing, aanwerving collectanten enz., besproken De a.s. collecte zal gehouden worden in «ie week van 30 Mei—4 Juni. In de week daarvoor zal propaganda-materiaal ver spreid worden. Na 't voor en tegen besproken te hebben .van het houden van plaatselijke ontspan- ningsavonden werd besloten dit punt aan te honden tot een volgende vergadering. Besloten werd deze vergadering te hou- SASSENHEIM nité ven Gemeenteraad xid- Een nieuw raadslid Toetreding „Stad Land" Te hooge telefoonkosten naat het °°rdeel van Raad" De gemeenteraad van Sassenheim kwam "k donderdagavond in voltallige vergadering trfjeen onder presidium, van burgemeester J. z?n' P, Gouverneur, ting de Nadat tot toelating van het nieuwe raads lid, den heer J. L- v. Reisen, in verband met he t bedanken van den heer L. Beekman, was besloven, werd de heer van Reisen beëedigd. De Voorzitter sprak de wensoh uit dat de heer van Reisen zijn beste krachten zal geven voor de gemeente. Onze gedachten, aldus spr-, zijn nog vol van hei' nationaal gebeuren op dezen dag: „De Heilige Doop van onze Prinses Beatrix". Spr. hoopte dat God het Huis van Oranje zal blijven zegenen, tot heil van land en volk. De heer v. Reisen, welke het woord vroeg, hield een korte rede, waarin hij van dankbaarheid gewaagde jegens de gemcf naren, voor het vertrouwen in hem gesteld. Spr- zal met de meesit mogelijke stiptheid de belangen van de gemeente Sassenheim Vrachten te dienen. De notulen worden, behoudens een kleine wijziging, vastgesteld. Geen grond voor niets afstaan De voorzitter had onder de ingekomen stukken een brief van een huiseigenaar, welke aanmerking maakue op het annexee- ren van een klein stukj» grond van zijn eigendom, ter verfraaiing en verbreeding van het trottoir. De voorzitter lichtte een en ander uitvoerig toe en maakte aan den Raad duidelijk hoe men in deze situatie was ge raakt. Een broer van den eigenaar had te gen de veibreeding geen bezwaar gemaakt. Die' eigenaar stemt er nu echter niet in toe en wensdht dat de gemeente voor het kleine stukje grond gaat be tal en- De Voorzitter vraagt aan den Raad machtiging dit „hakkefitje" voor B. en W. tot een goed einde te brengen. D» Raad gaat hieimede aocoord, maar is in geen geval voor „betalen". Stad en Land De Voorzitter brengt niets dan lof voor het werk van de Schoonheidscommis sie. Deze commissie heeft in de jaren welke achter ons liggen uitstekend werk verricht- In andere gemeenten maakt men echter gebruik van het advies van „Stad en Land" Rotterdam. Door toevallige omstandigheden zijn B. en W. met deze instelling in aanraking geko men. Als proef hebben we het advies van deze stichting ingewonnen. B- en W. waren uiterst tevreden over de resultaten welke hierdoor werden bereikt. Het trof B. en W. op welke zakelijke ma nier een en ander werd afgehandeld. De heer van Breda verwacht niet veel van dit instituut- Hij heeft persoonlijk met deze heeren kennis gemaakt De andere hieeren zeggen hun meening en de Voorzitter betoogt dat er van Stad en Lanid een opvoedende kracht zal uitgaan. We binden ons niet voor altijd. Wanneer B. en W- bemehken dat ze geen waar voor hun geld krijgen, kunnen we oogenbl ikke lijk met Stad en Land breken. De heer Schrama is ook tegen aanslui ting. Spr. noemt een voorbeeld, hem bekend dat ongeveer 7 maanden moest worden ge wacht op advies. Wethouder Warnaar betoogt dat de adviezen van Stad en Land bijna altijd eco nomisch zijn en meest veel beter voor den aannemer, opdrachtgever en huurder, ter wijl het geheele bouwwerk sierlijker wordt- De heer V o ge laar vindt dat de Schoon heidscommissie geen lof behoort te worden toegezwaaid. Met deze heeren werd zeer ge makkelijk omgegaan. De Voorzitter zegt dat verschillende kleine aannemers en bouwers welke we op ons dorp hebben tegen zichzelf beschermd moeten worden. Bij Stemming wordt tot toetreding over gegaan. De heeren van Breda en Schrama stemden tegen. Uitbreidingsplan De Voorzitter doet vervolgens mededee- Jing van het feit dat eenmaal in de 10 jaren door de gemeente voor een uitbreidingsplan moet worden gezorgd. Deze termijn is voor onze gemeente dit jaar verstreken en van Gcdep. Staten is een waarschuwing ontvan gen. Op de begrooting is voor dit doel f 2000 uitgetrokken. Om verschillende redenen moet dit uit breidingsplan door een onpartijdig iemand worden opgemaakt. Na informatie bij ver schillende gemeenten in den omtrek en na bezoek van den Voorzitter aan eenige steden en dorpen in Noordbrabant heeft men iemand hereid gevonden en is de keus ge vallen op ir- Sieherts te Ginneken. In sa menwerking met den gemeente-opzichter van Sassenheim, zal deze zeer deskundige en 'bekwame ingenieur voor een uitbrei dingsplan zorgen, dat binmieni het jaar ge reed moet zijn voor de prijs, zooals boven gemeld. Wij zijn hiermede zeer goedkoop klaar ge komen. D» gemeente Lisse betaalt hiervoor f 4700. |j Bouwverordening De vaststelling van de bouwverordening maakt opnieuw de tongen los. Na uitvoerige bespreking wordt tot vast- steling overgegaan. Tegen stemden de hee ren van Breda en Dannijs. Bespreking rioleeringsplannen Van de Maatschappij „Mabeg" te Utrecht was een schrijven ingekomen waarin deze wees op het feit dat rioleeringswerken met steun uit het Werkfonds en in werkver schaffing kunnen worden uitgevoerd. B. en W- hebben geantwoord dat' zij be reid waren hierop in te gaan, mits steun verkregen wordt van het Werkfonds en geld tegen billijke voorwaarden verkregen wordt. „Mabeg" heeft deze voorwaarden aan vaard en indien de plannen niet doorgaan zal alleen vergoeding van reiskosten voor de noodzakelijkste besprekingen verschul digd zijn. De heer V e r k 1 e y vraagt of hef noodig is, dat de rioleering uitgebreid wordt Hij vreest dat de wegenbelasting hiervoor ver hoogd zal worden- De Voorzitter deelt mede, dat Rijn land plannen in overweging heeft om van ieder perceel dat op de rioleering aangeslo ten is 35 cent per jaar te heffen. Ook zal het rioolwater gezuiverd moeten worden. Na discussie wordt de opdracht onder de gestelde voorwaarden verstrekt Tegen de heer Verkley. De aftredende commissarissen van hef elektriciteitsbedrijf Hillegom—Lisse—Sassen heim, de heeren Warnaar en van Breda, werden met -alg- stemmen herkozen. De ontslagaanvrage J. P. du Croix wordt* In verband met de benoeming van een even- Laatste Nieuzas Vrouw geworgd Door koekbezorger gevonden Men meldt ons uit Rotterdam: In de opkamer van een chocolade zaak aan den Nieuwen Binnenweg is vanmorgen het lijk gevonden van een 40-jarige vrouw. Uit de omstandigheden, waaronder het lijk werd gevonden viel af te leiden, dat er misdrijf in het spel was, waarom de politie is gewaar schuwd. Toen vanmorgen omstreeks 9 uur een expeditieknecht van de fa Verkade koek bezorgde in het filiaal aan den Nieuwen Binnenweg, vond hij de winkeldeur open, maar de fiiiaalhoudster was niet te vinden De man heeft een paar maal geroepen en de winkeldeur laten gaan, doch zonder resultaat Achter den winkel is een op kamer en, vreezende, dat de fiiiaalhoudster een ongeluk was overkomen haar fiets stond in den winkel heeft hij het trapje naar de opkamer beklommen en voorzich tig de kamerdeur geopend. Tot zijn ont steltenis vond hij vlak achter de deur het lijk van de vrouw, de 40-jarige mej. v De vrouw had een dichtgesnoerde das om den hals en het gelaat was paars aan- geloopen, zoodat er alle reden was om aan misdrijf te denken. Een snel gealarmeerde medicus constateerde den dood door ver wurging Direct werd de politie gewaarschuwd, die een onderzoek instelde- Kort na de ontdekking kwam het winkel meisje in de zaak. Zij wist geen verklaring te geven van den toestand, waarin mej. v. Loo werd gevonden en was uiteraard zeer ontdaan. Buren hebben de vrouw 's avonds nog thuis zien komen, zonder te vermoeden, dat zich korten tijd later een drama zou af spelen. De vrouw, die betrekkingen onderh'eld met een man, die in onmin leefde met zijn echtgenoote, had den laatsten tijd van dezen man herhaaldelijk dreigbrieven ont vangen. Vermoed wordt, dat deze man, die tot zijn eerste vrouw was teruggekeerd, mej. v. L. het leven heeft benomen. Leening gemeente Haarlem Naar wij vernemen zullen de inschrijvin gen op de 3—3procent leening ten bedrage van f 13.193.000 ten laste der gemeente Haar lem, ten volle worden toegewezen. De rechtspersoonlijkheid der classis Uitspraak Hooge Raad In het proefproces betreffende de vorde ring der calssis 's Hertogenbosch der Geref. Kerken op de kerk van Eindho ven, teneinde een uitspraak van de hoog ste instantie te krijgen over de rechtsper soonlijkheid der classis, heeft de Hooge Raad heden beslist (in afwijking van het vonnis van het Gerechtshof te 's Hertogen bosch) dat de classis w e 1 rechtspersoon lijkheid bezit, en dan valt onder de vereeni- gingen, welke ar. 1690 B-W. als zedelijke lichamen erkent. Het arrest van het Hof is' mitsdien vernietigd en de Geref. Kerk te Eindhoven alsnog veoordeeld het gevorder de bedrag (f450. aan de classis 's Hertogen bosch te betalen. De Belgische franc Positie blijft onzeker De nog altijd onzekere positie van het Belgische kabinet was oorzaak, dat ook he denmorgen de aandacht op de wisselmarkt te Amsterdam in hoofdzaak naar de Belgische valuta uitging. Trouwens, de markt bood overigens weinig stof tot be spreking. De leiaende deviezen waren nau welijks veranderd. De handel droeg eon rus tig verloop. Het pond sterling bewoog Zich op 8.97% k 8.98. Dollars waren aanvankelijk 1.80& a 1.80% om zich daarna rondom de l.S0% te bewegen. Fransche francs lagen onbewogen in de markt op 5.05% a 5.05%. Contante belga's golden 30.38 k 30.42, tegen officieel 30:50. In het uitloopen der disagio's voor de termijnnotecringen kwam de be staande onzekerheid tot uitdrukking. Voor 1 maand bedroeg het disagio f 1.20 k 1.40 en voor drie maanden f 1.70 a 1.90. hetgeen wel aanduidt .hoe sceptisch men, ondanks de meerderheid welke de regeermg in de Ka- heeft gehaald, den toestand inziet. Barcelona gebombardeerd 30 dooden, 55 gewonden. BARCELONA, 13 Mei. Men gelooft dat bij een luchtaanval op het zuidelijk deel der stad vanochtend 30 personen zijn gedood en 55 gewond. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Rechten: de heeren J Th M. y. d. Lugt, Brussel. W. H v. d. Berge, Voor- hu rg-; J. G. Bergmeyer. Oegstgreest. Taalkundig doet. ex. Indologie: de heer J. R Glaubitz, Rotterdam. Artsex. Ie gedeelte: de heeren J. P. Reltsma Rotterdam. P. B. A. Mei lef. Lelden en P M roekman. Voorburg. Bevorderd tot arts: Mevr. J. J. Simons intzen, Den Haag en de heeren L. Zandjjk, Waarde (7... J. P. J. Versteeg. Schevenlngen, m der Meer Hengelo, K. L. Bakema, Lelden De Justitie grijpt in Heel de steeg met aangrenzende panden in beslag genomen {Gelijk wij reeds hebben medegedeeld hebben direct na de instortingsramp in de Valkensteeg drie substituut-officieren van justitie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het was te verwachten, dat de justitie met groote nauwgezetheid het onder zoek naar de oorzaken van de ramp zou voortzetten. Naar wij vernemen; heeft zij thans een zeer ingrijpende maatregel getroffen. Door den officier van justitie, mr J. C. V. Meischke, is in samenwerking met den rechter-commissaris, mr J. van Vollenhoven, gisteren nogmaals een onderzoek in de Valkensteeg ingesteld. Op last van deze autoriteiten is de geheele Valkensteeg, dat wil zeggen de straat met fundeeringen, wegdek enz., door de politie in beslag genomen en geblokkeerd, terwijl tevens de aan die straat gelegen panden in beslag zijn genomen. Een commissie van ingenieurs van elders (Utrecht, Den Haag en Amster dam) is benoemd en zal na beëediging haar onderzoek ter plaatse aanvan gen om daarvan aan de justitie rapport uit te brengen. Gedurende het onderzoek dier technici zal door de politie in de Valkensteeg geen verkeer worden toegelaten en, zullen, behoudens voorloopige, noodzake lijke werkzaamheden aan panden of weg, geen nadere werkzaamheden mogen worden verricht, welke last aan den Directeur van den Gemeentelijken Tech- nschen Dienst is beteekend als vertegenwoordiger der gemeente Rotterdam. Twee lijken, van de slachtoffers Kok en v. d. Walle, zijn in beslag genomen, daarop zal door dr Hulst uit Leiden in het St. Fran cis cusgasthuis sectie worden verricht. UIT DE HAARLEMMERMEER HOOFDDORP. Nu de mooie dagen dan toch zjjn aangebroken maakt Hoofddorps bad- en zweminrichting zich gereed, haar bezoekers te ontvangen. Hier en daar worden verbeteringen aangebracht, terwijl het bas sin wordt uitgediept. Onder leiding van den badmeester, den heer Happel uit Amsterdam zal wederom gelegenheid worden geboden voor ongeoefenden, zich de zwemkunst mees ter te maken. Tot hoofd van den hulpdienst (ontsmet- tingedienst) voor de luchtbescherming in de gemeente Haarlemermeer is benoemd de heer •ns, alhier. Hueeflien opvolger in "n besloten vergadering besproken. Een voorstel van B. en W- tot sperren deT telefoon in het gemeentehuis wordt na breed voerige discussie aangenomen. Het heeft tot doel controle uit te oefenen op de interlocal© gesprekken. Door den raad was aanmerking gemaakt op de hooge tele foonkosten van verleden jaar. De Raad ging hierna over in geheime zitting. Bestrijding van de Werkloosheid Tweede Kamer over verhooging van 't werkverruimingscrediet Men mag den toestand niet erger voorstellen dan hij is Vrees slechte raadgeefster Bij het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsont werp tot verhooglng van het zeven de hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1938 (verhooging credlet $oor werk verruiming) verklaarde men vrijwel al gemeen tegen de voorgestelde verhoo ging met 30 millioen op zich zeil geen bezwaar te hobben. Van verschillende zijden gaf men echter uiting aan het gevoelen, dat met een bedrag als het aangevraagde en met een werkwijze als tot dusverre door het werkfonds is ge volgd. op het gebied der werkverruiming niet kan worden bereikt wat bij de nog steeds heerschende hevige werkloosheid nocdig is Vele leden waren bovendien van oordeel, dat men dit wetsontwerp niet op zich zelf kan bezien, doch dat het moet worden beschouwd en door de Kamer be handeld in het kader van een algemeene gedachtenwisseling over het beleid der re geering met betrekking tot de werkverrui ming en de bestrijding van de werkloosheid in het algemeen. Verscheidene leden vingen hun beschou wingen aan met een herinnering aan ile verklaring, waarmee het vorige kabinet in 1933 is opgetreden, n.l. dat de werkloosheid krachtig zou worden bestreden door uitvoe ring van openbare werken. Hiervan is, naar hun oordeel, tot dusverre weinig gekomen. Vermeerdering van de werkgelegenheid op groote schaal, aldus deze leden, is nood zakelijk. Weer andere leden gingen bij hun be schouwingen er van uit, dat de werkloos heid hier te lande zeer omvangrijk is, en dat de overheid ter bestrijding van dit kwaad alle middelen moet gebruiken, welke binnen haar bereik zijn. Men mag echter, aldus deze leden, den toestand niet ernstiger voorstellen dan hij is Deze leden gaven enkele voorbeelden: a. In Nederland z;jn vrijwel steeds onge veer 50 000 personen te werk gesteld bij de werkverschaffing. Dit aantal wordt tot he den waarom eigenlijk? steeds opge nomen in het werkloozencijfer. Andere lan den doen dit niet b. Duitschland heeft een tweejarigen dienstplicht. Hier te lande is onlangs de duur van de eerste oefening voor de infante rie op 11 maanden gebracht. Duitschland schijnt, zonder Oostenrijk, rond 700 000 man onder de wapenen te hebben. Het daarmee voor ons land overeenkomende aantal zou ongeveer 85.000 zijn. Binnenkort zal het con tingent ten onzent gebracht worden op 22.000. Duitschland versterkt zijn bewape ning op reusachtige schaal. Engeland is be zig in het snelst mogelijke tempo zijn defen sie te versterken. Het zal daarvoor in vier jaren rond f 2 milliard uitgeven. Het voor ons land daarmee overeenkomende cijfer is ongeveer f 750 millioen per jaar. c. In de landen, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen, is het geboortecijfer in de oorlogsjaren zeer sterk gedaald, in Duitschland b.v. tot de helft Dientengevolge is het aantal van hen, die voor het eerst in het productieproces moeten worden opse- nomen, juist in de laatste jaren in die lan den aanzienlijk gedaald. In Nederland daarentegen is het vrij wel gelijk gebleven. Voorts wilden zij ook ernstig waar schuwen tegen de suggestie, dat men uit vrees, dat het extremisme hier te lande veld zal winnen, maar de hand moet lichten met de eoonomische en finan- cieele mogelijkheden Vrees is alt'jd een slechte raadgeefster. Met het thans ingediende wetsontwerp cn met de algemeene strekking van de daarbij behoorende memorie van toelichting kon den deze leden hun instemming betuigen. Het scheen hun onnoodig en onjuist bij voorbaat grootere bedragen uit te trekken dan de regeering noodzakelijk en verant woord acht Zij verklaarden zich dan ook tegen een willekeurige verhooging van het aangevraagde bedrag. De aanhouding van Jel Last Vragen aan den Minister van Justitie Het socialistische Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan den Minister van Justitie gevraagd of de letter kundige Jef Last op weg uit Parijs naar Ne derland aam de grens nabij Zundert is aan gehouden en in de marechaussee-kazerne ingesloten, omdat hij als „ongewenschte vreemdeling" zou zijn beschouwd. Is de Minister bereid mede te deelen, ol deze dietentie geschied is op grond van art. 2 van de wet van 17 Juni 1918 (gevaar voor de openbare orde, veiligheid, gezondheid ol zedelijkheid), en zoo neen, welke wettelijke bepaling dan aan dien maatregel ten grond slag ligt? Is de Minister bereid, het vreemdeling schap en het ongewensoht-zijn van Jef Last nader te onderzoeken en de intrekking van den bovengenoameben maatregel of even tueel daarop gevolgde overeenkomstig? maatregelen te overwogen, daar: a. de toepassing van dezen maatregel op een letterkundige van internationale ver maardheid, schrijver van een epos over de drooglegging der Zuiderzee, in het buiten land een onjuiste en ongewenschte opvat ting kan doen postvatten omtrent de waar deering van deze kwaliteiten hier te lande; b. geprejudicieerd wordt op de nog niet door het bevoegde rechterlijke college be sliste kwestie, of een vrijwilliger bij de in ternationale brigade in Spanje zijn Neder landerschap heeft verloren; c. een als straf bedoelde of als straf ge voelde maatregel, als in casu werd toege past, den indruk zou kunnen wekken alsof aan de wet van 8 April 1937 en het Ko ninklijk Besluit van 11 Juni 1937 betreffen de deelneming aan den burgeroorlog terug werkende kracht is verleend, wat niet het geval is; d. de bovenbedoelde persoon, voor zoovar bekend, geen deel meer uitmaakt van een organisatie, waarvan een tegen de Nedïr- landsche belangen gericht streven kan worden verwacht ECONOMIE EN FINANCIEN Discontoverlaging in Frankrijk Van 3 tot 2y2 De Fransche Bank heeft gister het officieels wisseldisconto verlaagd van 3 tot 2y2 Uit dit besluit kan men af leidien, dat de jongste devaluatie van de franc meer succes heeft gehad dan de beide vorige. Het terug- keerend vertrouwen en de gunstige beoor deeling van het kabin et-Dal ad ier hebben reeds groote bedragen gevlucht kapitaal naar het land doen terugkeeren. Het Fran sche Egalisatiefonds heeft de aangeboden deviezen overgenomen. Volgens ramingen van de Fransche monetaire autoriteiten is in enkele dagen in totaal frs 25 k 30 milliard gevlucht kapitaal gerepatrieerd. De toe vloed van gelden uit het buitenland heeft in Frankrijk reeds tot een ontspanning van de geldmarkt geleid. De schatkist kon reeds 2 maal er toe overgaan bons met lagere rente voet te plaatsen. Door de discontoverlaging wordt de kans op het slagen van de komen de groote Defensieleening vergroot Blijft de gunstige tendenz aanhouden, dan lijkt bo vendien succes op de pogingen tot bevorde ring van het economisch herstel -niet uit gesloten. 33^ pet Leening Voorburg Uitg. van f 3.000.000 obl. tegen 99% De Hollandache Bank-Unie, H. Oyens Zn N.V. Bankierskantoor van Llssa Kann en de Haagsche Commissiebank berichten, dat de In schrijving op 3.000.000 3—3% pet. obllgatlën. tweede leening 1938, In stukken van 1000 en 500 ^OH^Inaal. ten laste der gemeente Voor- burg. tot den koers van 99% pet., zal zijn openl gesteld op Dinsdag 17 Mei 1938. te Amsterdam ten kantore van de Hollandsche Bank-L'nie en H Oyens Zonen: te 's-Qravenhage ten kan- Ue MV ^nJÜer«kantoor Van Llssa Kann en de N.V. De Haagsche Commisslebank en te Voorburg ten kantore van den Gemeente- Ontvanger. De obllgatlën dragen tot 1 Juni 1953 een •^njaarsan 3 PCt" en V<U1 dlen datum af 3* Dct De betaling der toegewezen obllgatlën moet geschieden op Donderdag 16 Juni 193X De leening Is pari aflosbaar in 35' jaar st.rekt tot buitengewone aflossing een geldleening, ten bedrage van f 85.500 en tot kapitaalverstrekking aan liet Grondoedrijf tot een bedrag van f 97.385. De gemeente behoudt zich het recht voor om te allen tb'dë, met een opzeggingatermtJn van tenmlnate één maand, tot vervroegde gehaelo of gedeeltelijke aflossing it pari over te gaan. Bank voor onroerende zaken Dividend 10 pet. (v.j. 8) over vergroof kapitaal Saldo winst 674,592 291.654) Blijkens het jaarverslag van de N.V. Bank voor onroerende zaken kwam de ople ving in 1937 het bedrijf ln ruime mate ten goede, terwijl van de reactie ln het tweedo halfjaar intrad, geen nadeelige gevolgen wer den ondervonden. Door de ln vorige jaren ge volgde politiek, onze positie Inwendig meer te veraterken, waren wy aldus het verslag thans paraat van de verbeterde omstandigheden ten volle profijt te trekken. Dientengevolge is het jaar 1937 voor ons eer. recordjaar geworden. Ben hoogere winat, dan in «enig jaar tevoren kon worden geboekt, hetgeen ons in staat steti voor te stellen tot ultkeerlng van een dividend van 10 pCt. over het tot f 2 millioen vergrooto kapitaal over te gaan tegenover 8 pCt. over een kapltaul van f 1.000.000 ln 1936. Uit een vergelijkenden staat der uitstaande obligaties van de Bank van Onroerende Zaken en van haar dochterondernemingen blijkt, dat van eerstgenoemde Instelling per einde 1937 13.470.500 (4.684.600) obligaties uitstonden. Daarentegen was het betreffende bedrag dei 3.752.100 dochtt BH In L936 tot 2.430.100 ln 1937, zoodat het 'taande bedrag was gestegen van 8.436.6' •hlllende oonversles brachten aanzienlijke rentebesparing, waarvan het boek je. .r 1937 intusschen nog niet ten volle heeft Ook dit jaar. vervolgt het verslag, hebben w(j gestreefd naar verdere versterking van onze reserves en vergrooting van onze liquiditeit De reserves paraisseeren thans met f 2.200.000 (1.701.106). Wfj heeben het agio op de aandt-e- len uitgifte na aftrek van kosten aan de re- ronding nog een bedrag aan de reserves heb- belangrijk deel bul ten het bedrijf belegd. De post ..Belegde Reser ve" steeg tot f 1.170.108 en ls samengesteld uit 718.162 aan officieel genoteerde effecten nder eerste hy in 31 451.945 aan vorderlni thecalr verband met een ren. 4 pCt De belangrijke ultbrel-..., drijf leidde tot eveneens belangrijke stijging van d4 bedrijfswinst Na aftrek van onkosten en salarissen bedraagt het npttn.wln«i Mr. 674.593 (291.654). i het ril es Omtrent het loopende Jaar wordt In he Verslag opgemerkt, dat dezelfde resultater over de eerste vier maanden van 1938 dl' over dezelfde periode van 1937 hebben over troffen. LICHAMELIJKE OEFENING Ghr. Ned. Voetbalbond De Westelijke Bondsdag De Westelijke Bondsdag zal dit jaar te Delft gehouden worden. Het 3e gedeelte der deelnemers bestaat uit Rotterdamsche ploe gen. Niet minder dan 85 elftallen hebben ingeschreven zoodat dit voetbalfestijn het grootste tournooi is dat ooit op 1 dag ge houden is in ons land. Enkele dagen geleden publiceerden wij de klassenindeeling. Deze was echter niet geheel juist, waarom wij deze thans opnieuw offi cieel laten volgen. Nederlanderklasse: groep A: Desto Utrecht, Unicum Rotterdam, S.O.S. Amsterdam, groep B: EDO Utrecht, W.I.A. Rotterdam, Or. Wit Dordrecht. Eerste klasse A: groep A: D.V.V. Amsterdam, Pro Patria Schiedam, C.F.C, Eindhoven; groep B: V. en V. Amsterdam, Z.W. Rotter dam, V.V.S. Nw. Lekkerland. Eerste klasse V: groep A: A.S.W., H.I. Am bacht, O.N.A. Eindhoven, Z.C.F.C. Zaan dam: groep B: BI. Wit Amsterdam, de Zwerver Kinderdijk, S.K.V. Wageningen. Eerste klasse C: groep A: Gr. Wit R'dam, Centrum Krai. Veer, O.D.O. Zeist; groep B: Excelsior Pernis, BI. Wit Wormerveer, de Zwaluwen Hoorn. Tweede klasse A: groep A: Zwaluwen R'dam, Zw. Wit R'dam, D.T.S. Ede; groep B: Ju liana Wageningen, Deto Apeldoorn, St. Hooger, Oud-Beierland. Tweede klasse B: groep A: DVO Velp, Vi tesse Delft, Rival IJsselmuiden; groep B: Exc. Sportief Arnhem, Jong Holl. Alkmaar, Condors R'dam. Tweede klasse C: groep A: D.O.S., R'dam, BI. Wit den Haag, Vios Vaassen; groep B: Gel. Vogels Zwijndrecht, D.V.V.Y. IJssel- steijn, Unicur. 2 R'dam. Derde klasse A: groep A: Or. Wit 2 Dor drecht, Jod. Boys Gouda, S.O.S. 2, A'dam; groep B: D.V.V. 2 A'dam, Deto 2 Apel doorn, Centrum 2 Kral. Veer. Derde klasse B: groep A: Desto 2 Utrecht, BI. Wit 2 A'dam, Z.W. 2 R'dam; groep B: C.F.C. 2 Eindhoven, EDO 2 Utrecht, Con dors 2 Rotterdam. Derde klasse C; groep A: S.D.Z. R'dam, Zw. Wit 2 R'dam, BI. Wit 2 Wormerveer, groep B: de Zwal. 2 Hoorn, Vios 2 Vaassen, S.K.V. 2 Wageningen. Derde klasse D; Voles R'dam, O.V.V., Hoog Soeren, Unicum 3 R'dam. Derde klasse E; groep A: D.V.O. 2 Velp, Vi tesse 2 Delft: groep B: Groote Lindt 3, Zwijndrecht, D.O.S. 2 R'dam. Junioresklasse A; groep A: Vitesse a Delft, C.F.C. a Eindhoven, V. en V. a A'dam; «roep B: S.O.S. a, A'dam, Pro Patria a Schiedam, Rijsoord a. Junioresklasse B; groep A: Zwaluwen a Hil- legersberg, W.A.C. a en BI. Wit a den Haag; groep B: Zwaluwen a den Haag, Jodan Boys a Gouda, Zwal. a Rotterdam. Junioresklasse C; groep A: D.V.V. a A'dam, Unicum a R'dam, W.A.C. b den Haag; groep B: Vios a Vaassen, BI. Wit b den Haag, Zwaluwen b H'berg. Met uitzondering van derde klasse D en E wordt gespeeld in klassen van 6 elftallen 2 groepen van 3. Deze 3 elftallen spelen een halve competitie om 1 plaats in de finale. De beide finalisten spelen ten slotte nog een derde wedstrijd om den len en 2en prijs In de derde klasse D ls het elftal hetwelk het grootste aantal punten behaald, winnaar zonder nog een derde wedstrijd te spelen In de derde klasse E spelen winnaar A en B om den len en 2en prijs, de verliezers om den 3en prijs. Totaal 85 elftallen waaronder 18 junioreselftallen. POSTVLUCHTEN Op de uitreis OEHOE Donderde vin Amsterdam te Ba- tavna en BacKioeng EMOE Donderdag te Jodhpur GIER Donderdag te Athene BUIZERD vertrekt Zaterdas >-:\n instem dam naar Batavia Op de thuisreis IBIS Donderdag te Jodhpur TORENVALK Donderdag te Singapore

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7