rfctorfa wafer KRUSCHENSALTS VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER VRIJDAG 13 MEI 1938 EERSTE BEAD PAG. i De Abessijnsche kwestie thans opgelost Volkenbondsleden kunnen de verovering erkennen Halifaxinitiatief heeft groot succes Donderdagmiddag heeft de volken bondsraadzitting plaats gehad, waarin over de Abessijnsche kwestie zou wor den beslist. Op uitnoodiging van voorzitter Mun ters nam ook Hailé Selassié aan do raadstafel plaats. Lord Halifax nam daarop het woord en verklaarde dat de Britsche regeering prijs erop gesteld luud, een gemeenschappelijke beraadslaging over de kwestie van erkenning van het Ita- liaansche gezag over Abessinië met de andere volkehbondsstaten te houden, na dat de volkenbondsstaten bij het uitbre ken en tijdens den oorlog in Abessinië gemeenschappelijke maatregelen in ge meenschappelijk overleg hadden ge troffen. Lord Halifax verzekerde, dat 't allerminst zijn bedoeling was, critiek uit te oefenen op de regeeringen van die staten, welke reeds voorheen op eigen initiatief tot de erken ning waren overgegaan. Doch de Britsche regecring had aan een gemeenschappelijk overleg de voorkeur gegeven. Het heeft geen nut met de erkenning langer te wachten. Men moet thans kiezen tusschen twee hooge idealen, vasthouden aan het beginsel, van den volkenbond, of alles doen voor de overwinning van den vrede. De Britsche regeering meen de dit laatste ideaal te moeten kiezen en sprak den wensch uit dat de leden van den volkenbondsraad zich hiermede zullen vereenigen, zoodat het voortaan aan iederen staat vrij zal staan, om naar eigen inzicht over de al of niet-erkenning van het Ita- liaansche gezag in Abessinië te beslissen. Het verweer van den negus De negus heeft hierop in het Fransch ver zocht, zijn rede door den permanenten ge delegeerde van Abessinië bij den volken bond te mogen laten voorlezen. Dit verzoek werd toegestaan. De negus bestreed hierop de opvatting van Lord Halifax dat de Ita lianen feitelijk het gezag over bijna geheel Abessinië uitoefenen. Hij zeide op grond van inlichtingen niet alleen van de hoofden der Abessinische bevolking doch ook op grond van inlichtingen uit de aangrenzende Engelsche en Fransche kolonies te kunnen verzekeren, dat de Italianen slechts een klein gedeelte van Abessinië werkelijk in bezit hebben. Het Abessijnsche volk, aldus de negus, is vastbesloten te strijden, totdat het zijn eeuwenoude onafhankelijkheid zal hebben teruggekregen. De negus deed een beroep op den volken bondsraad om het Abessijnsche volk niet op te offeren aan het belang van andere vol keren en vroeg tenslotte, dat de raad zou besluiten, deze aangelegenheid naar de vol kenbondsvergadering te venvijzen. Hierop sprak Bonnet nog enkele woorden Van instemming met het standpunt van. de. Britsche regeering. Hij meende, dat alle leden van den volkenbondsraad het hooge ideaal van de Engelsche regeering zouden moeten prijzen, om met moed de moeilijk heden onder de oogen te zien, die den vrede in den weg staan en te trachten, deze op te lossen. De Fransche regeering hoopte, dat de volkenbondsraad zich met het standpunt van Engeland zou vereenigen dat het voor taan iederen staat zou moeten vrjj staan, naar eigen inzicht te beslissen. Litwinof meende, dat men de beteeke- 11 is van de niet-erkenning niet moest over drijven, want men heeft practisch aan de niet-erkenning niet veel, wanneer men niet bereid is, om ook andere maatregelen ter bestrijding van den aanvaller te treffen. Litwinof drong er op aan, dat hoe ook het verloop van de beraadslagingen zou worden, daaruit duidelijk zou blijken,.dat de volken- bondsraad bij zijn veroordeeling van de Ita- liaansche campagne in Abessinië blijft en dat de volkenbond het algemeene beginsel ,Van de niet-erkenning van door geweld ver overde gebieden zou handhaven. garantie.standgroen GAR antie -stand bruin garantie-stand rood garantie. standzwart garantie-standblauw I Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. j Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan deo Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Munters' conclusie Nadat ook de overige gedelegeerden hun standpunt hadden uiteengezet van ae veertien Raadsleden verzetten enkel China en Kieuw-Zeeland zich tegen Halifax' voorstel, verklaarde de voorzitter, als samenvatting van de discussie, dat het duidelijk was aan den dag getreden, dat de groote meerderheid van den vol ken bondsraad van meening is, dat het de plicht is van de volkenbonds staten om ieder voor zich t.o.v de erkenning van de Italiaansche verovering het eigen standpunt vast te stellen. Gevolg van een en ander zal nu wel zijn, dat in den loop van den zomer zoo veel volkenbondsstaten het Italiaansche gezag zullen erkennen, dat in Septem ber, als de volkenbondsvergadering bij eenkomt, er niet langer sprake van het toelaten eener Abessijnsche i kunnen zijn. Jf Hel beste Natuurlijke Bronwater HENLEIN BEZOEKT ENGELAND Vordert het Sudeten-Duitsche vraagstuk Uit Praag wordt gemeld, dat Conrad H e n 1 e i n, de leider der Sudeten-Duit sche partij in Tsjechoslowakije, zich op uitnoodiging van Engelsche vrienden naar Londen heeft begeven, om aldaar het weekeinde door te brengen. De woordvoerder van de Sudeten-Duit- schers antwoordde aan een vertegenwoordi ger van de United Press, toen deze hem vroeg, of dit onverwachte bezoek van Hen- lein aan Londen politieke beteekenis had: ..In dezen tijd hebben alle weekeind-bezoe- ken politieke beteekenis. Intusschen, al wat ik kan zeggen, is dat menschen in Enge land de waarheid wenschen te hooren over hetgeen in Tsjecho Slowakije voorvalt. Tot nu toe hoorden zij slechts het Tsjechische standpunt- Henlein werd door een Britschen vriend uitgenoodigd en deze vriend staat in nauw contact met regeeringsautoriteiten, die de zaak van Henlein wenschen te ver- vernemen. In 't bijzonder verlangt men nauwkeurig te worden ingelicht over den aard van Henlein's eischen". Den naam van Henlein's gastheer onthul de de zegsman der Sudeten-Duitschers niet. Henderson bij Ribbentrop Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, heeft een onderhoud gehad met Von Ribbentrop, den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, waarin volgens „United Press" voornamelijk de Su deten-Duitsche kwestie ter sprake is ge weest. Henderson stelde den Duitschen mi nister op de hoogte van de Britsche actie te Praag, herinnerde hem aan de vroegere verzekering van Goering, betreffende de onaantastbaarheid van Tsjecho-Slowakije, verzocht hem, pogingen in het werk te stel len, teneinde tot een vreedzame oplossing van het Sudeten-vraagstuk te geraken er. herinnerde den minister aan de rede van Chamberlain in het lagerhuis, waarin er op werd gewezen, dat een eventueele aan val op Tsjecho-Slowakije een zeer ernstigen toestand in het leven zou roepen, hetgeen zou kunnen beteekenen, dat Engeland In een oorlog zou worden betrokken, ten einde Tsjecho-Slowakije te ondersteunen. Voorts zou Henderson inlichtingen heb ben verzocht omtrent de draagwijdte van het decreet van 26 April, betreffende de con fiscatie van Joodsch eigendom, in het bij zonder voor zoover deze Joden van Britsche nationaliteit betreft De Belgische regeerings- moeilijkheden Drie katholieke ministers willen heengaan In verband met het feit, dat bij de stem ming over de fiscale maatregelen in de Belgische kamer de katholieke democrati sche fractie zich niet heeft gehouden aan de partij-discipline, doch met de socialis ten haar vertrouwen in de regeering heeft uitgesproken, hebben de katholieke minis ters Pierlot, Du Bus de Warnaffe en Desmet, die de conservatieve richting zijn toegedaan, om hun ontslag verzocht.. Alleen de katholiek-democratische minis ter M a r c k heeft zijn collega's daarin niet gevolgd. Janson heeft aan de drie eerstgenoemde ministers te kennen gegeven, dat zij in elk geval eerst de goedkeuring door de kamer van de ingediende wetsvoorstellen voor be- lastingverhooging zouden moeten afwach ten, alvorens de regeering te verlaten. De geheele regeering zou dan moeten onder zoeken, of zij al dan niet aan het bewind kan blijven, na de afkeuring van haar po litiek door de meerderheid der katholieke partij, samen met de rexisten, Vlaamsch- nationalisten en communisten. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco heeft succes bij Teruel Officieel wordt bekend gemaakt, dat Fran co's troepen ten Oosten van Teruel een al gemeen offensief hebben geopend en het stadje Cantavieja hebben inyenomety. Aan beide zijden van den straatweg naar Cantavieja ten Noord-Westen van Iglesuela del Cid boden de republikeinsche troepen in de bergen hardnekkigen tegenstand, zoo dat de nationalisten onder bescherming van een rookgordijn een moeilijken storm loop op den 1400 meter hoogen berg moes ten doen. Doch nu is de straatweg Igle- suela-Cantavieja door de rechtschen defini tief afgesneden. De opmarsch tegen Cantavieja werd ge lijktijdig van hieruit en van uit Mirambel ondernomen, terwijl andere colonnes den vijand tot een spoedige overgave van hun stellingen ten Zuiden van Sierrablanca en bij Tonchon dwongen. Tegelijkertijd bezetten de divisies van Varela het strategische kruispunt Allepuz, ten Zuiden van Aliaga gelegen, dat alge meen geacht wordt van groot gewicht te zijn voor den verderen opmarsch, voor namelijk tegen het 30 K.M. verder gelegen Mora de Rubielos. Na deze krijgsoperaties volgt de front linie der nationalisten ongeveer den straat weg Iglesuela del Cid-Allepuz via Canta vieja, terwijl verder Westelijk van Allepuz andere troepen van Varela de hoogten ten Zuiden van El Pobo zuiveren, waar ver scheidene bataljons der Barcelona-regee- ring een uitweg zoeken. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de vroegere leider van de geheime politie te Caldas, Jose Carvajal, die 990 aanhangers van Franco liet executeeren, ter dood veroor deeld is. Hij had zich tot voor eenige da gen in de Asturische bergen weten te ver bergen. De niet-inmengingsbesprekingen De controle aan de Fransche grens De Fransche ambassadeur Corbin heeft gisteren op het Britsche Foreign Office een lang onderhoud met Lord Plymouth ge had. Naar men gelooft, is Frankrijk thans bereid ermede accoord te gaan, dat de con trole te land weder wordt ingevoerd 15 dagen na het vertrek der beide commissies naar Spanje. Frankrijk heeft er zich mede accoord verklaard, dat de controle te land dan gedu rende 30 dagen van kracht blijft, doch in dien daarna geen vorderingen zijn gemaakt, zal deze controle te land opnieuw worden opgeheven en wel waarschijnlijk voor gorxl Indien echter met 't eigenlijke terugtrekken geen begin is gemaakt, doch de mogelijkheid aanwezig is, dat vorderingen worden ge maakt, zou Frankrijk de periode van 30 dagen jg eens 12 dagen willen verlengen. Ook gelooft men, dat Corbin en Plymouth de mogelijkheid hebben besproken van ver scherping van het toezicht op het zeeverko-^r naar Spanje. Frankrijk houdt nog steeds vast aan terug trekking. in categorieën, terwijl Engeland van oordeel is, dat een dergelijk plan de moge lijkheid van misbruik in zich sluit Conferentie over vluchtelingen-vraagstuk Op 5 Juli a.s. zal te Evian (Frankr.), op initiatief van de Vereenigde Staten, een in ternationale conferentie worden geopend in zake het vraagstuk der politieke vluchte lingen. Zwitserland zal aan deze besprekingen wel deelnemen, doch had geen neiging de conferentie gastvrijheid te verleenen, omdat dit land zijn Duitschen naburen niet onaan genaam wenscht te zijn. Immers, speciaal het lot der Duitsche en Oostenrijksche emi granten zal bij deze samenkomsten op den vooigrond staan. Havas meldt uit Warschau, dat 200 Jood- sche firma's te Lodz berloten hebben, voor taan elk crediet te weigeren aan de Duii- che zaken te Danzig, die deelnemen aan de economische anti-semietische campagne, welke de nationaaJ-socialisten in deze stad organiseeren. In een aan deze Danzigsche zaken gerichte circulaire wordt er op gewe zen, dat door het plaateen van een bord „joden zijn hier ongewenecht"', de vertegen woordigers van deze firma's er voortaan van af zullen zien deze zaken binnen te gaan, hetgeen hen noodzaakt alle transacties met crediet te staken. De Japansch-Chineesche oorlog Twee Japansche torpedojagers tot zinken gebracht Amoy geheel Japansch bezit Het Chineesche telegraafagentschap „Central News" deelt mede, dat de Chi neesche luchtmacht gisterochtend vroeg met succes Japansche oorlogsschepen in het Zuidelijk deel van de Chineesche zee gebombardeerd heeft Twee Japansche torpedojagers werden tot zinken ge bracht, twee buiten gevecht gesteld en drie Japansche vliegtuigen neergehaald. Intussohen wordt hier toegegeven, dat de Japansche otpmarsch naar den Loenghai-spoorweg geleid heeft tot de verovering van verscheidene nieuwe steden en dat men zich thans ernstig bezorgd maakt. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Japanners het geheele eiland Amoy, met inbegrip van de verdragshaven, waar den geheelen dag is gevoohten, iu bezit hebben genomen. De Chineesche strijdkrachten hebben zich thans naar het vaste land teruggetrokken. Gemeld wordt, dat alle od Amoy wonende buitenlanders in veiligheid zijn. Mariniers van de Amerikaansche kanon neerboot Asheville zijn op het eiland Koe- langsoo aan wal gegaan. Op dit eiland wo nen veel buitenlanders- Het Amerikaansche oorlogsschip Edsell, dat op weg was naar Amoy. heeft (plotseling koers gezet naar Foetsjau, waar eenige bezorgdheid heerscht, hoewel voor het oogenblik niets bekend is over ongeregeldheden. Wat pakt U, als de ketel fluit THEE van SCHILTE Waarvan schenkt U méér kopjes uit THEE van SCHILTE Let op handelsmerk „HET SCHEEPJE". Met het oog op het toenemend aantal po litieke vluchtelingen hetwelk pogingen doet op clandestiene wijze België binnen te ko- heeft de Belgische minister van justi tie voorgeschreven de controle te ver scherpen. Contingenten van de rijkswacht en grens- brigades zul ben voortaan dag en nacht pa trouilleeren. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn. spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- janen krachtig aan te sporen. Kruschen lts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG De aanwas der Britsche luchtmacht In 1940 3500 vliegtuigen der eersle linie Bij de behandeling van de Britsche luchtvaartbegrooting heeft Winterton in het lagerhuis meegedeeld, dat tegen Maart 1940 de Engelsche luchtmacht in net moederland een sterkte der eerste linie van 2.370 vliegtuigen zal hebben bereikt en die in de overzeesche gebieden van ongeveer 490 vliegtuigen. De marine luchtmacht zal tot minstens vijfhonderd vliegtuigen der eerste linie worden uitgebreid, waardoor de totale sterkte op iets minder dan 3.500 vliegtuigen komt. De eerstvolgende twee jaren zullen nog 40.000 nieuwe officieren en manschappen noodig zijn. Met betrekking tot de luchtvaartmissie zeide Winterton, dat de productie van vliegtuigen in de Vereenigde Staten zeer gering is, vergeleken met Engeland, en dat Engeland daar slechts bepaalde machines zou moeten koopen, welke hoofdzakelijk voor oefening bestemd zouden zijn. Winterton wist niet, of deze vlieg tuigen verkrijgbaar zouden zijn; belang rijker was, naar hij zeide, het opbou' van een oorlogsindustrie in Canada. GEMENGD NIEUWS Kinderen speelden met lucifers Vijf boerderijen in de asch gelegd Gistermiddag heeft te U d e n een zeer felle brand gewoed, waarbij in een tijds bestek van slechts één nni vijl boerde rijen werden vernield. Om half vier is de brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer van L a n k- v e 11 te Uden. De vlammen grepen naar alle kanten om zich heen en sloegen over op de boerderijen van de landbouwers van der Laan, Vogels, van Esch en School. De gerequireerde motorspuit van Uden was tegen de groote vuurzee niet opgewas sen en moest lijdelijk toezien hoe alle vijl de boerderijen in de asch werden gelegd. Ook een landbourwsdhuur, toebehoorende aan den landbouwer van Wijdeveen ging verloren, evenals een houtmijt en een hooiberg. De inboedels werden nagenoeg go- heel door het vuur verteerd. Het vee kan voor een groot gedeelte tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk het spelen met lucifers door kinderen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het vliegongeluk boven de Waddenzee Propeller liet los Gistermiddag om half vier zijn op het vliegveld De Kooy aangebracht de wrak stukken van de E.6, het enkele dagen gele den op de Waddenzee neergestorte Marine- vliegtuig. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van dit' vliegongeluk kan nog worden gemeld, dat dit gebeurde door het loslaten van de pro peller. Daardoor draaide de motor dol eni raakte ook deze van het vliegtuig los. Het toestel viel hierop als een blad van den boom. van een hoogte van pl.m. 1300 meter naar beneden. Indien de motor niet was losgeraakt, dan zou hot vliegtuig diep in den modder zijn geboord en zouden de vliegers er niet zoo goed zijn afgekomen. Terwijl men met het onderzoek van de E.6 bezig was, kwam het bericht binnen, dat de E.l te Eelde was neergestort Van alle ande re F.K.-vliegtuigen die nog op het kamp aanwezig waren, werden hierna de motor en de propeller verwijderd om ze aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Voor- loopig zullen ze niet opstijgen. Het slachtoffer de Hair zal binnen eenige dagen het hospitaal kunnen ver laten, terwijl in den toestand van den zwaar gewonden A. Prins een lichte ver betering is ingetreden. Gister is te M a a s d ij k (gem. Naald- wijk- de dubbele tuinderswoning van den heer A. Noordam, geheel afgebrand. De Naaldwijksche en Maasdijksche brandweer konden voorkomen, dat de naast gelegen woning en de groote veeschuur achter het huis eveneens door de vlammen werden aangetast. Pakken stroo, die opgeslagen waren in het leege gedeelte der woning, werden een prooi der vlammen. Slechts een klein deel van den inboedel kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend, hoewel vermoed wordt, dat hij door spelen de kinderen is veroorzaakt Verzekering dekt de schade. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER K.G„ ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG Tekst en illustratie van H. KANNE GIETER *- BRAND ONTSTOND" 31 Het zou jammer zijn, niet te vertellen, dat Thomas een eigen drukkerij begon na dit succes. Hij kocht een pers, letters en was zetter, drukker, uitgever en schrijver tegelijk. De krant werd ga- maakt in de bagagewagen, waarin ook zijn laboratorium was. Doch een klein ongeluk gaf een andere wending aan Edisons leven. Toen hij op zekere dag aan zijn liefhebberijen bezig was en proeven nam, kreeg de trein in volle vaart een schok. Phosphorus vloog in brand en viel op de houten vloer. Brand ontstond. Maar de conducteur, kortaan gebonden, gooide hem aan het volgend station met drukkerij en laboratorium uit de trein. Hij gaf hem daarbij zo'n 33 klap om de oren, dat Edison doof werd voor zijn hele leven. Flinke jongens, die al zo nieuwsgierig zijn naar wat er vroeger in de wereld gebeurd is, mogen zeker wel weten wat voor een oorlog dat eigenlijk was, die in die jaren, dat de kleine „Al" met de krant liep en die hem aardig wat duiten opleverde, ontbrandde. Het was precies een twist tusschen twee jongens, -ar van de één een hond mishandelde en waarvan de andere jongen dat niet heb ben wilde. Maar het waren ernstige din gen, die gebeurden. De twist ging hierover, of men de sla vernij zou afschaffen „ja" of „neen". In het Zuiden van Amerika heerste nog volop de slavernij. Nu was er een Pre sident aan 't bewind, die een grote voor standen van de afschaffing was. Abra ham Lincoln heette hij. En als je post zegels spaart, zal je zeker zijn portret wel kennen. Die man was ook niet de eerste de beste geweest. Hij werd als heel arme jongen geborpn in een blokhut en als hij zijn zware dagtaak had vol bracht, leerde hij zichzelf lezen bij het licht van een brandend stuk hout. Het zal wel erg licht geweest zijnl 't Was dc beste oplossing. Juffrouw Peters had haar taak Sn de zomervacantie. toen Hilda ook niet meer had kunnen assisteeren, zeer tot genoegen der patiënten volbracht. Willy kende het meisje goed. Ze hadden samen gestudeerd en samen de catechisatie bezocht. Heerlijk, zooals Hans altijd te helpen wist. Zelf zou ze niet in staat zijn geweest, zoo gauw een plan te vormen. O, als ze dit vreeslijke zou moeten door maken zonder hèm Raar toch. dat je onder zooveel verdriet ook nog blij kan zijn. dacht ze, toen ze naar boven ging. om haar ouders het pas genomen besluit mede te deelen. Werkelijk, ze voelde iets van blijdschap in zich, blijdschap, die groeide, toen ze het geluk van vader en moeder zag. „Kind jij?" zei vader. „Kan het?" vroeg moeder. „Zal ik dan toch niet in vreemde handen komen? Kind. als je wist, wat dat voor me is. Lieve ling. ik dank je zoo. Roep Hans! Hem wil ik ook bedanken". De laatste weken moesten zoo mooi mogelijk gemaakt worden, was moeders wensch. Die wensch werd vervuld. De groote slaapkamer moest zoo min mogelijk op een zieken kamer lijken. De kachel uit de voorkamer werd er gezet, een gezellig kleed kwam op de tafel, een vaas bloemen, bloeiende planten in de vensterbanken. Woudewfjk vond het „een schandaal". Die „maïd" wou zeker van den dood een feest maken. Als ze d'r eerst zelf maar eens zoo voor lag, dan zou ze wel aan andere dingen denken, dan aan bloemen. Dat was tenminste te hopen. En de juffrouw, dat arme mensch, deed nog, of ze er blij mee was. Als je de stumper zoo half zittend in de kussens zag leunen met den dood op haar gezicht en dan zoo'n zotte gekleurde sjaal om d'r schouders, dan dacht je bij jezelf: mensch, mensch, wat ben je toch een tobber. Zoo'n ernstige vrouw had natuurlijk afkeer van die prullepan, maar ja, dat dochtertje In het meestershuis wisten ze niet van die praatjes. De dokter had geraden, niet veel bezoek toe te laten en die raad volgde Willy, als was het een bevel. op. Zelf was ze zuinig op de uren, als een vrek op zijn schatten en moeder begeerde geen visites. Enkelen wou ze bij zich hebben, om er afscheid van te nemen, maar ook dat alleen. Geen praten over ziekte en dood, geen praten over nieuwtjes, die een Woudewijksche zelfs naar een sterfkamer pleegt mee te nemen. Enkel een „vaarwel" en „tot weerziens". Daartoe betrad ook kester Kobus met zijn vrouw het meestershuis. „Juffrouw, vergeef je me alles?" vroeg de grijze, sterk gebogen man. Ik heb niets te vergeven, ik moet vergeving vragen", was het antwoord. Toen ging Willy de kamer uit, bleef weg tot de bezoekers naar beneden kwamen. De koster stak haai de hand toe. „Sterkte maissie', zei hij. „Moeder gaat na Jezus. Asse me daar allegaar weer bai mekaar magge komme. wat zelle me dan gelukkig zain". Zijn vrouw schreide. „Als jij er niets tegen hebt, zou ik het wel prettig vinden, de jonge Zwaanswijk Zaterdagsavonds even bij me te heb ben", zei moeder den volgenden dag. „Hij heeft ons de laatste jaren zoo trouw bezocht". „Als hij er maar niets op tegen heeft. Of zal ik zorgen hem niet te ontmoeten?" „Hij wil graag komen, vertelde zijn moeder. Och kind, hij zal je wel willen zien". Ja, hij wou Willy wel ontmoeten, al verschoot hij even van kleur, toen hij haar de eerste maal de hand drukte. Deze zie- kekamer lag in eeuwigheidslicht en deed je vergeten, hoe ver je nog verwijderd was van den grooten morgen, waarop je liefde aan die van de engelen gelijk zou zijn. De eerste weken ging juffrouw Verduynen niet merkbaar achteruit Ze reageerde bijzonder goed op de verdoovende medicijnen, die haar pijn draaglijk maakten, zonder haar geest te benevelen, ook scheen de rust haar goed te doen. Er waren dagen, waarop Willy niet kon gelooven, dat wer kelijk het einde kwam. Als ze moeder de morgenbeurt had gegeven, als de zieke met zoo'n blijmoedige trek op het ge laat daar lag, als het winterzonnetje goud sproeide op de lentebloemen in de vensterbank, als vader dan bij het raam zijn krant las of moeder wou. dat haar iets werd voorge lezen, wel, dan kwam er over Willy zoo'n vredig gevoel, dan was het of dit tot in verre tijden altijd zoo blijven zou. Hans had voorgesteld, eiken avond te komen, hier te logeeren, wanneer ze het wilden, maar Willy begreep, dat dit een opoffering voor hem was. In de stad had hij zijn kennissen, daar was gezelligheid, terwijl hij zich hier tamelijk overbodig moest voelen. Daar kwam nog bij, dat zijn aanwezigheid moeder altijd wat onrustig maakte. Als Hans dus liever slechts een paar keer in de week kwam Hij moest eerlijk zeggen, wat hij het liefst deed. Nou, eerlijk gezegd wou Hans graag werken aan zijn boek. Hij sollici teerde juist weer, had kans een drukke werkkring te krijgen, zou dan zijn boek half voltooid moeten laten liggen...... Maar, als ze hem noodig hadden, kwam hij graag. Nee, ze hadden hem voorloopig niet noodig en het was prettig zoo'n reden voor zijn afwezigheid te kunnen noemen. „Zou hij heusch die betrekking krijgen?" vroeg moeder. „Hij heeft veel kans", herhaalde Willy Hans' woorden, zonder zelfs te weten, welke betrekking het gold. Hij solli citeerde de laatste maanden voortdurend, maar wié kreeg tegenwoordig wat. „Als hij die betrekking krijgt, moet jij je wat meer rusl gaan gunnen", hernam moeder, „beloof je me dat?" 't Was niet moeilijk, dit te beloven. „Je moest die juffrouw Peters als assistente zien te krijgen. Ik heb het altijd zoo akelig gevonden, dat harde werken van jou. En als je eens kindertjes krijgen mocht, want dat hoop je toch, hè?" „Ik zou wat graag een klein Truusje hebben". „Nou, dan moet je ze niet te veel aan vreemden over laten; een kind heeft zijn moeder noodig. Je kunt beter je patiënten aan een ander toevertrouwen dan je kinderen. Zal je daarmee rekening houden? Beloof je me dat ook?" Al weer een gelofte, die makkelijk te geven was. Kinde»» ren? Hans begeerde ze niet, was ze gaan begrijpen. Wordt vervolgd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2