VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG ii MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ Hitiers terugkeer te Berlijn Hoofdstad bereidt hem grootsche ontvangst Gisteravond om kwart voor elf Is Adolf (Hitler aan Het Lehrter-station te Berlijn aangekomen. De laatste 17 Kilometer, van iWannsee af, Had de trein gereden door een haag van fakkeldragers. Op het station werd H i 11 e r begroet 'door alle hooge autoriteiten van staat, partij en leger, onder leiding van Goering. Deze (hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het geheele Duitsche volk gelukkig is. nu de Fuehrer weer in het land is. „Het volk heeft met warm hart gadegeslagen, hoe zijn leider de gast van het bevriende Italiaan- sche volk is geweest Het is dankbaar voor de groote gastvrijheid, die de koning en keizer den Fuehrer heeft betoond". Vooral echter, aldus Goering, hebben de harten sneller geklopt, toen gij en de Duce de wederzijdsche vriendschap met woorden bezegelden. De vriendschap der leiders is, de vriendschap van de volken, en wanneer gij eeuwigen vrede afkondigt en de Duce bevestigt dien, dan zal ook deze vriendschap (van onze volken eeuwig zijn. Wij danken God, dat gij behouden bij ons zijt terug gekeerd." De woorden van Goering werden met groot gejuich begroet Berlijn heeft den Fuehrer nooit een zdö grootsche ontvangst bereid als ditmaal. De .versiering der stad overtrof den tooi bij vo rige gelegenheden. De weg, dien het gezel schap door de stad volgde, was geheel ge ïllumineerd in verschillende kleuren. Toen (Hitler door de Brandenburger Tor reed, ste gen reusachtige fonteinen van vuur or, die ide omgeving hel verlichtten. Na een zegetocht door de feestelijk ver sierde straten, kwam Hitier te 23.12 uur bij 'de Rijkskanselarij aan. Hij verscheen ever. later op het balkon om voor de huldebetui gingen te danken. De afhandeling van de agenda van den volkenbondsraad heeft gisteren een ander verloop genomen, dan met roden mocht orden verwacht. De Ghineesche vertegen woordiger Wellington Koo heeft in de oohtendlbijeenkomst nog eens een dringend beroep gedaan op de bondsleden, om indivi dueed het bedreigde China te steunen, o.a. door het verschaffen van wapens en muni tie. Hij wees er daarbij op, dat Japan tihans belang van alle staten is, die in het Verre met een gas-oorlog dreigt, en dat het in het Oosten interessen hebben, om een Japanscho overwinning te verhinderen. Het denlkbeeld van een bijeenroeping van de commissie van 23 uit de vol'kienbonds- vergadering voor een protest tegen de Ja- pansohe gifgasplannen, schijnt echter weder te zijn opgegeven. Tot meer dan een plato nisch protest zou men toch niet kunnen ko men. Men aoht het echter niet onmogelijk, dat Wellington Koo in vertrouwelijke be sprekingen met eenige raadsleden toezeggin gen zal verkrijgen, inzake een vergemakke lijking van het transport van oorlogsmate riaal naar China. De Abessljnsche kwestie De middagvergadering, welke zich had moeben bezighouden met de af handeling van de Abessijnsche kwes tie, is op het verzoek van de Abes- eijnsche delegatie uitgesteld. Zul'ks is geschied omdat Haile Selassieop grond van de door den volkenbonds- raad genomen beslissing inzake de toelating van zijn delegatie tot de raadstafel, besloten heeft persoonlijk naar Genève te komen. Het Tsjechoslowaaksche [vraagstuk (Frankrijk vraagt: Wat zal Polen doen? De Fransche minister van buitenlandsche zaken Bonnet heeft door middel van den Poolsdhen gezant te Parijs aan Warschau de (vraag gericht welke houding Polen zal aan nemen ten opzichte van de Tsjechoslowaak sche kwestie, Offiiceel is over deze zaak de grootste ge- fieimhouding betracht, doch men meent te rweten, dat' achter deze openlijke vraag van (Frankrijk de bedekte bedreiging schuilt, dat Frankrijk het FnanschPoolsche bondge nootschap van wederzijdschen bijstand zal Opzeggen, wanneer het niet meer overtuigd Is van de waarde van dit bondgenootschap, ldat eens de herboren Poolsche republiek (van nut was tegen de Russische legers, die naar Warschau oprukten, Brandjes aan boord yan jde „Champlain" Door onvoorzichtigheid met sigaret A'an boord van het In Le Havre opgeleg de s.s. „Champlain" zijn twee brandjes ont dekt, welke echter spoedig konden worden gebluscht. Bij onderzoek is gebleken, dat een matroos, die de wacht had, in slaap Was geraakt en een brandende sigaret had laten vallen, waardoor een begin van brand ontstond. Om zijn schuld te verbergen heeft 'de man toen elders op het schip eenige pa pieren in brand gestoken, waarna hij ver klaarde, dat hij was aangevallen. Tijdens het strenge verhoor, dat men hem heeft doen ondergaan, heeft hij een bekentenis afgelegd, waarop hij onmiddellijk werd op- Whisky Soda C ar am e 11 a Van Lonk a te Breda DE NEGUS GAAT ZELF NAAR GENEVE Wellington Koo's pleidooi voor China Haile Selassie De komst van den negus, die, volgens de laatste mededeel ingen der Abessijnsche delegatie hedenavond kan worden verwacht, zal natuurlijk den wil der Fransche en En- gelsche regeeringen om tot de erkenning van het Italiaansohe imperium over te gaan, niet kunnen wijzigen, doch Halifax en Bon net wilden missohicn wei, voornamelijk uit overwegingen van binnenlandsche po'.i- tiek, den negus tot het laatst toe hoffelijk blijven behandelen en stemden daarom in het uitstel toe. De Abessijnsche kwestie za' nu waarschijnlijk eerst Donderdag in ba epreking komen „BATAVUS" Saxonette Eenvoudige bedie ning. Snelheid on geveer 30 km. per uur. Brandstofver bruik 65 km. op 1 liter. Prijs 190.—. Vraagt uitvoerige beschrijving, welke gratia en franco wordt toegezonden. „Batavus" Rijwielen- en Motorenfabriek A. GAASTRA, Heerenveen. Militaire spionnage in Denemarken Brieven worden onderweg geopendl „Beriingske Tidende" meldt, dat de Deen- Bche politie een onderaoek geopend heeft naar het' feit, dat brieven, welke in de gar nizoenen in Deensoh-S 1 eeswijk verzonden waren aan den commandant van de Jut land-divisie te Yiborg, onderweg geopend Een dezer brieven had betrekking op ver- duisteringBoefeningen te Haderslev. Het blad herinnert er in dit veihand aan, dat in 1933 brieven, welke mobilisatievoor schriften voor Soedertoerg en Toender be helsden, verdwenen zijn, zonder dat de zaak ooit werd opgehelderd, Ongevallen met militaire vliegtuigen 8 Britsche, 5 Fransche slachtoffers Naar Havas uit Lyon meldt, Is gisteren een zwaar bombardementsvliegtuig van de luchtbasis Bron neergestort tijdens een oefenvlucht op ongeveer een kilometer af stand van de luchtbasis, binnen de gemeen te Saint Priest (Isère). De vijf inzittenden waren op slag dood- In Engeland hadden gisteren vier onge lukken plaats met militaire vliegtuigen, nl. te Lincoln, Wyron, Hilton Hunts en Kenly. Daarbij zijn in totaal acht manschappen der Britsche luchtmacht om het leven ge komen- Het TsjechiscK minderheden- statuut Grondwetswijziging noodzakelijk Volgens betrouwbare bronnen zal Het Tsjecho-Slowaaiksche min d erhede natatuut tegen het einde van deze week gereed ko men. De ministerraad die dagelijks zitting houdt, is momenteel met de opstelling daar van bezig. Dit statuut zou een verandering van de grondwet met zich medebrengen en daarover zal in het parlement waarschijn lijk niet voordat de gemeenteraadsverkiezin gen achter den rug zijn, worden gediscu teerd, hetgeen ongeveer begin Juni zal zijn- Echter verwacht men, dat de regeering, teneinde de publieke opinie te kalme eren, essentieele deelen van het statuut reeds vroeger bc-lkend zal maken, De Japansch'Chineesche oorlog Japanners doen aan val op Amoy Chineezen bieden heftigen tegenstand Japansche strijdkrachten hebben, na een hevig bombardement door de oor logsschepen, een aanval gedaan op het eiland, waarop Amoy, een verdragsha ven, is gelegen. Onder afvaar granaatvuur van het scheepsgeschut op de Ghineesche loop graven, hebben de Japanners 500 man aan land gezet Tijdens de hierop volgende gevechten hebben de Chineezen, die zich dapper verdedigen, naar zij melden, ruim 100 Japansche soldaten gedood en 75 gevan gen genomen. Japansche vliegtuigen fièbben boven het in de nabijheid gelegen eiland Koelangsoe, waar veel vreemdelingen wonen, pamfletten omlaag geworpen, waarin den vreemdelingen wordt aangeraden het eiland van Amoy te verlaten. Buitenlandsche schepen hebben eveneens het verzoek ontvangen het strijdgebied te verlaten. Tengevolge van de beschieting door de Japansche oorlogsschepen en het bombardöB- ren uit de lucht zijn, naar de „United Press" meldt, in de haven van Amoy groote bran den uitgebroken. De bevolking der havenstad werd door een paniek bevangen en vluchtte aar het platteland Volgens de laatste berichten zou het corps Japansche mariniers op heftigen tegenstand van de zijde der Ghineesche verdedigers zijn gestuit, die door een tegenoffensief de Ja panners weer van het eiland trachtten te verdrijven. De Engelsche kruiser „Diana" is naar Koelangsoe vertrokken, om alle Engelschen aan boord te nemen, die het eiland wen- schen te verlaten. Verder werd nog vernomen, dat op ver zoek van den Amerikaanschen consul een Amerikaansch oorlogsschip naar Amoy werd gezonden. De Chineesche marine-autoriteiten zijn van meening, dat de Japansdie aanval op Amoy slechts een poging is om de aandacht der Chineezen van het Noorden naar het Zui den af te leiden, daar een half millioen ver- sche Kwansi-troepen aan het Noordfront is gearriveerd. BRUIDENSCHOLEN IN DUITSCHLAND Op 15 Mei, den Duitschen moederdag, zal te Schwanenwerder, nabij Berlijn, de eerste rijksbruidenschool worden geopend, die als modelschool zal dienen voor de nog in an dere gouwen op te richten bruidenscholen. Op deze scholen zullen zesweeksche cur sussen worden gehouden voor jonge meis jes, die op het punt van trouwen staan. BELGISCHE KAMER BEHAN DELT BELASTINGPROBLEMEN Mobiele belasting wordt uitgesteld De Belgische kamer heeft gisteren, onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek, een begin gemaakt met de be handeling van de belastingvoorstellen. Op- werd gebaard door. een pak pamfletten, van een der tribunes over de hoofden der afgevaardigden werd neergestort en de mededeeling bevatte, dat de regeering maar moest verdwijnen, omdat de middenstanders meer dan genoeg van haar hadden. Alleen twee leden van de regeering, de minister van Financiën Soudan en mi nister-president J a n s o n zijn aan het woord Daarna werd van regeeringszij de voorge steld, de belastingontwerpen, waarvan men weet, dat zij door de oppositie kunnen wor den aanvaard, naar een speciale commissie te verwijzen, die uit leden van de meerder heidspartijen zal bestaan. Toen vernomen werd, dat de oppositie van Rexisten, Vlaamsch-nationaJisten en com munisten van deze commissie werd uitgeslo ten, werd van de betrokken banken in de kamer geroepen, dat men hier met een sohanidalige rechtsverkrachting had te doen. Toen desbetreffende groepen aandrongen op hoofdelijke stemming over deze kwestie, deed de sofistische kamervoorzitter Huys mans, alsof hij daarvan niets gehoord c»f gezien had en verklaarde hij de zitting ge ëindigd. Toen minister Soudan had gezegd, dat een begrootingstekort was van 1950 mil lioen francs, werd van de Rexistische ban ken geroepen: „Waar zijn Van Zeeland en de Man?!" Soudan verklaarde, dat van dit tekort een bedrag van 831 millioen gedekt wordt door bezuinigingen, welke door de verschillende ministeries zelf worden nagestreefd. Er blijft echter een door nieuwe belastingen te dek ken tekort van 1150 k 1200 millioen francs „De situatie is dus zeer ernstig", aldus Soudan. Het is overigens niet uitgesloten, aldus vervolgde de minister, dat te zijner tijd ook de arbeidende klasse hoogere belastingen zal moeten betaden dan thans het geval is. De minister verdedigde verder op simplis tische wijM het financieele beleid der regee ring-Janson. Hij verklaarde, dat de regeering voorloopig genoegen zal nemen met de in komsten der twee hooger gemelde belasting- ontwerpen, die ongeveer 800 millioen francs zullen opbrengen en door de katholieken zullen worden goedgekeurd. Daar er echter in totaal 1200 millioen in evenwicht is te brengen, zal in de eerst komende dagen onderzocht worden, of dit mogelijk ook met bezuinigingen kan bereikt worden. Toen de minister zeido, dat dit doel moest nagestreefd worden door een speciale com missie, die zelf ook de mogelijkheid tot be zuinigen zou helpen scheppen, werd er vroo- lijk gelachen op de Rexistische en Vlaamsch- nationalistische banken en riep men daar: ,De regeering erkent haar volkomen on macht om zelf 's lands financiën naar bs- hooren te besturen". Instantine Als je wakker wordt! en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Dus onthoudt sflnslantine stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct, zakjes a 2 tabletten 15 ct. Gladstone's keukenmeid overleden Hoedster van „Staatsgeheimen". In Engeland is op 86-jarigen leeftijd over laden een zekere Clara J o c k s o n, die eens de keukenmeid is geweest van* Glad stone. In haar testament heeft zij bepaald dav alle papieren, welke zij in haar woning heeft achtergelaten, ongelezen moeten wor den verbrand, aangezien zij staatsgeheimen behelzen. De laatste dertig jaar heeft de vrouw in de grootste afzondering geleefd- Steeds was zij bevreesd, dat onbevoegden zich meester zouden maken van de „staatsgeheimen", welke, naar zij beweerde, Gladstone haar had toevertrouwd. Zij zag in iederen vreem deling, welke haar huis naderde, een poli- tieken spion. Zij heeft eens beweerd, dat zij Engeland zou kunnen verpierteren door de geheimen, welke zij wist, aan een buitenlandsche mo gendheid te verkoopen- De oude vrouw is om het leven gekomen tengevolge van een val van een trap. UIT OOST- EN WEST- INDIE OUD-N.S.B.-LEIDER GEDAGVAARD BATAVIA, 10 Mei (Aneta). De vroegere leider van de N.S.B. in Indië, ir Van der L a a k e n, die thans in Nederland vertoeft, is op 5 Juli a.s. gedagvaard voor den raad van justitie te Batavia, op grond van zijn bekende uitlatingen in de rede op den N.S. B.-landdag. Als eenige getuige zal worden gehoord de chef van den politieken inlich tingendienst, de commissaris van politie Meijer. BATAVIA, 10 Mei (Aneta). De gemeente raad van Batavia heeft zich uitgesproken voor beperkte .bebouwing van het Konings plein nl. alleen aan de Oostzijde. De raad verklaarde algemeen te zijn tegen den bouw van een raadhuis op genoemd plein. Ver schillende kwesties, nl. of de bouw van gou vernementsgebouwen. een museum en een stadion zullen worden toegestaan op het Koningsplein en waar het nieuwe raadhuis moet komen, zullen op een volgende verga dering worden behandeld. Ernstig auto-ongeluk in Kediri Eén doode, verscheiden gewonden TOELOENG AGOENG, 10 Mei (Aneta)', Een two-seater met zes inzittenden, be stuurd door den landbouwconsulent Ir. H« Th. H i r s c h, is in Kediri, nabij de dessa Bandoengan bij Doerenan, omgeslagen. De wagen keerde terug van baai Poppoh.De bestuurder, ir. Hirsoh, werd licht gewond, terwijl van de mede-inzittenden dr ir A. P. C. B ij h o u \v e r op slag werd gedood, de dames Bijhouwer en Van der Leeuw licht werden gewond en de adj. Landbouw-consu lent Soejono uit Toeloeng Agoeng een her senschudding bekwam. Mevrouw Hirsch bleef ongedeerd. Het ongeluk is te wijten aan het springen van een band. waardoor de auto. welke een groote snelheid had, omsloeg. CANDIDAAT INDISCHE AMBTENAREN „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt er de aandacht op, dat dit jaar weder een aantal jongelieden kan worden aange wezen als candidaat Indisch ambtenaar, aan welke aanwijzing een studietoelage van f 300 's jaars is verbonden. De collegegelden voor de studie te Leiden of te Utrecht worden niet vergoed- Gegadigden mogen op 1 September 1938 den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben be^ reikt en moeten voldaan hebben of dit jaar voldoen aan het eind-examen H.B.S. 5 j cursus, gymnasium, of het z.g. Staats-exa- mcn. Ook het eind-examen H.B.S. litt econ, afdeeling is geldig. Aanmelding vóór 25 Mei a.s. Voor verdere inlichtingen en bijzonderhe den wende men zich zoo spoedig mogel'jR tot het Informatiebureau van voormeld Co mité, adres: den heer J. J. Kraan, Loos- duinsche Kade 111, Den Haag. Wat doet ge liever? IIOOGeiIlTOTHERKRENTE Ï1ETALEW of het RBNTEBEDRAG GEBRUIKEN om ntf N.V. B0UWKAS „R0HYP" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.J Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 25 De burgeroorlog brak uit. De kranten, waar „Al" mee ventte, werden hem bijna uit de hand gerukt, zo nieuwsgierig wa ren de menschen. De kleine koopman begreep, dat hij nu de kans waar moest nemen. Daar wist hij wat mee te ver dienen. Hij had goede vrienden bij de krant. Die wisten alle nieuwtjes het eerst. Thomas kreeg ineens een prachtig Hij maakte een praatje met de mannen, die de krant in elkaar zetten en liet hen de nieuwtjes vertellen. Ze mochten heui graag en ze waren altijd goede vrienden geweest. En ,A1" had nog meer plannen Hij had een reuze idee. Hij maakte ook een afspraak met den telegrafist van het telegraafkantoor, om deze nieuwtjes door te geven aan alle stationschefs langs de spoorlijn. Die zouden het dan op een bord schrijven op het station. De reizigers zouden het lezen en als „Al" dan met de krant langs de treinen zou lopen, dan zouden ze allemaal een num mer willen kopen. Maar „Al" moest daarvoor meer kran ten hebben dan hij anders had. Hij rekende op een flinke verkoop. Maar wie zou dat betalen? „Al" poetste zijn schoenen op, kam.de zijn haar in een scheiding, snoot zijn neus en vroeg den directeur van de krant te spreken. Twee deftige heren zaten met elkaar te praten en de jongste vroeg, wat hij wil de. „Al" vertelde van zijn telegrafische boodschappen aan alle stations en vroeg of hij 1000 kranten kon krijgen inplaats van het gewone aantal, „Dat doet hij. In de kerk verschijnt hij alleen nog, als wij bij ze logeeren, en komt de dominee om met hem te praten, dan heeft hij nooit veel tijd, of spreekt onverbloemd zijn ongeloof uit. Ik weet dit van Herberts, maar wou het voor je verzwijgen. Maar we verzwijgen nu niets meer voor el kaar. hè?" „Natuurlijk niet. Trouwens, ik heb dit al lang begrepen en ik5 had me van zijn godsdienstig leven nooit veel voorgesteld. Voor jou moet de teleurstelling grooter zijn". „Ja, ik hield zoo van hem. Het is zoo'n aardige kerel", „Vertelde Herberts ook nog iets over Willy?" „O ja, zij blijft, die ze was". „Ze is zoo vreemd den laatsten tijd. Vanmorgen ook nog. Ze praat maar aan een stuk door, of ze bang is voor de stilte". „Ze heeft natuurlijk verdriet om hem. Dat kèn niet anders. Als je zooveel van iemand houdt en je ziet hem dan den ver keerden kant uitgaan „Ja, dat moet vreeslijk zijn". „Ze hebben beiden veel gebed vaö 004 goodig, moederl" „Dat hébben j* HOOFDSTUK XLIV Hoe mooi was dat laatste stukje levensweg. Ze gingen hef als twee blijde kinderen, die, na lange scheiding, samen het pad hebben gevonden naar huis. Een wonderwarme zomer werd het, een zomer, die velen zuchten deed, maar die deze twee ouden van nieuw leven vervulde. Ze zaten veel op de bank achter het huis, zooals in de dagen, toen ze jong waren. Dit genot hadden ze lang moeten missen èn door de koelte der laatste zomers èn door dat andere. Zaten ze er al, dan zaten ze er niet zooals nu. Nee, logeeren in de stad deden ze niet meer. Ze waren te zeer aan de stilte gewend, wilden hun dagen met geen vreemden meer deelen. Toen, alsof de geluksbeker nog voller worden kon, kwam Willy vertellen, dat ze een gedeelte van haar vacantie wou doorbrengen hier bij haar ouders. Samen zouden ze eerst veertien dagen naar Duitschland gaan, dan zou Otto daar ook komen om met Hans voet- toeren te maken en zou zij terug komen en een dag of twaalf in Woudewijk blijven. Willy verwachtte veel van die voetreis. Hilda, die een kindje wachtte had het plan opgeworpen, 't Zou goed voor Hans zijn, met een kranigen kerel als Otto samen te rijn. Otto zou er hem toe zien te brengen, dat hij weer een be trekking zocht. Geregeld werk had hij noodig om te genezen van zijn prikkelbaarheid, zijn soms zoo zwaarmoedige buien, die Willy deden vreezen, dat er weer iets was, wat hem had vastgegrepen. Zongebruind en vroolijk kwam Willy bij haar ouders jjag, Ze had mooie weken gehad en het scheiden &ag haar zwaarder gevallen dan ze te voren had gedacht. Ze liet Hans achter onder goed geleide en hoopte voor de toekomst het beste. Otto had overwicht en Hans mocht hem. Hoe heerlijk hadden zp het die dagen met hun drieën, 't Was als in de lang voorbije vacanties, toen het „kind" nog enkel van haar ouders was. Nadat vader had verteld, dat de „jonge Zwaanswijk" met een paar collega's naar het buitenland was, vond Willy ook de bank achter het huis het mooiste plekje, om te genieten van den zomer, de schaduw der dikke linden en vooral ook van de herinneringen. Oude menschen leven grêag in het verleden en met genoegen vergezelde Willy hen op hun tochten naar de tijden van weleer. Dagelijks kwam er bericht van Hans en als vader en moeder haar naar de deur zagen hollen, zoodra de post het hekje binnenkwam, knikten ze elkander bemoedigend toe. 't Was toch nog wel heel goed tusschen die twee, al gingen ze geestelijk niet samen. Dat zou ook wel komen. God zou ook die bede verhooren, geloofden ze. Hoewel Willy naar Hans' terugkomst verlangde, gingen toch haar dagen te snel. Ze voelde, dit samenzijn met haar ouders was anders dan het ooit geweest was, ze voelde ook, dat het zoo nooit meer worden zou. Haar ouders schenen nog slechts voor een heel klein gedeelte aan de aarde te behooren. Wie weet, hoe gauw de hemel hen van haar nam. Na Hans' terugkeer bleven ze samen nog enkele dagen en bij het afscheid beloofde Willy, dat de Woensdagmorgen- bezoeken voortaan weer geregeld zouden plaats vinden. Ze had er geen angst meer voor, Hans op geregelde tijden alleen te laten. Zijn brieven in de dagen van zijn afwezigheid had den haar meer geholpen, om zijg misstap te vergeten, dag zijn woorden ïn de maanden er voor. Hij had haar gebrek aan vertrouwen gevoeld en er onder geleden. Alsof de zomer nog niet genoeg had gegeven, bracht ooR de herfst nog overvloed van mooie dagen. De bank deed langer dienst dan ooit te voren, misschien wel tè lang, want* toen de herfstregens de oudjes naar de warme kamer dreven* kreeg meester weer last van zijn hoest en werd bij de juf-» frouw de maagpijn erger. Die hoest, nu ja, die beteekende niet veel. Een winterkwaaltje, waaraan veel oude menschen lijden. Maar die maag! De poeders hielpen lang niet meer zoo goed als vroeger, terwijl de doosjes verdacht gauw leeg werden. „Ga toch eindelijk eens naar een dokter", zuchtte Willyj elke week. „In Utrecht is zoo 'n uitstekende specialist. Otto zegt ook, dat u onverantwoordelijk handelt door zoo voort te gaan. Hij wil wel met u naar Utrecht rijden en ik ga dan ook mee." „'t Zal wel weer zakken. Een beetje kou gevat", was dan moeders antwoord. „Kou" of „zenuwen" had ze tegen Willy altijd als oorzaken genoemd van haar kwaal, maar samen met haar man sprak ze er anders over. Zeker, door kou vatten of opwinding werd het erger, maar de oorzaak zat dieper, 't Was de kwaal van haar moeder, meende ze. Moeder had zich, even vijftig pas, laten opereeren en het ziekenhuis niet levend meer verlaten. De oude dokter Veen- stra had het wel geweten. Die had héar de poeders voor geschreven, haar gezegd, welk dieet ze volgen moest. Als ze maar voorzichtig leefde en, als de pijnen te erg werden, de poeders liet klaarmaken, kon ze oud worden met de kwaal. Bleek hef niet* da; hij gelijk had gehad? [(Wordt vervolgd]] j

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2